Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 11-10-13, 21:32
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anna. Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Avatar σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
μπλεξαμε τους λαιμοριους με τα μπλε μάτια ως φαίνεται. Λάθος μου.
Προχωράμε.
Στην κατασταση που είμαστε φυσικά!
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 12-10-13, 09:03
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Ας αρχίσουμε από τα βασικά...

α) Θαλασσινό νερό δεν μπορεί να μπει στις φλέβες και στις αρτηρίες του ανθρώπου. Περιέχει μικροοργανισμούς οι οποίοι μπορούν άνετα να προκαλέσουν μικροβιαιμία και σηψαιμία... Θα μπορούσε να μπει εάν ήταν αποστειρωμένο (όπως το πλάσμα!!!), αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα: το υπερβολικό αλάτι. Το αίμα δεν έχει 4% αλάτι!!!
Για να καταλάβετε: τα ούρα σας έχουν μόνο 2% αλάτι...
Άρα όποιος πιεί 1 λίτρο θαλασσινό νερό θα πρέπει να πιεί 3 λίτρα νερό βρύσης για να αποβάλει το αλάτι!!!

Οπότε είναι παραμύθι για άγριους της ζούγκλας το "χρησιμοποιούσαν θαλασσινό νερό αντί για πλάσμα"...

β) Το θαλασσινό νερό στα υγρά καθαρισμού της μύτης δεν είναι αυτούσιο. Είναι αποστειρωμένο και περιέχει και άλλα χημικά μέσα...

γ) Όποιος ισχυρίζεται ότι η χλωροφύλλη μπορεί να αντικαταστήσει το αίμα, θα πρέπει να πιάσει βιβλία βιολογίας και βοτανολογίας για να καταλάβει την ουσιαστική διαφορά του αίματος από τη χλωροφύλλη. Το αίμα δεν είναι απλά ένα κόκκινο υλικό. Περιέχει δεκάδες διαφορετικά συστατικά - για την ακρίβεια δεκάδες διαφορετικά ζωντανά κύτταρα.
Αυτά τα κύτταρα είναι απόλυτα εναρμονισμένα με την λειτουργία του ανθρώπου. Δεν μπορούν π.χ. η χλωροφύλλη να κάνει ανταλλαγή αέρα στους πνεύμονες, μόνο τα ερυθρά αιμοσφαίρια μπορούν να το κάνουν αυτό...
Επίσης κάθε υλικό που μπαίνει στις φλέβες και στις αρτηρίες του ανθρώπου μπορεί άνετα να προκαλέσει θρόμβους, ακόμα και το θάνατο από αλλεργικό σοκ ή και σηψαιμικό σοκ.
.
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 12-10-13, 10:43
osidien Ο χρήστης osidien δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2008
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη anna. ο φίλος LAPTONAS όταν αναφέρεται στους Λεμούριους δεν
αναφέρεται στα ζώα αλλά σε μια μυθική περιοχή Λεμούρια και οι κάτοικοί
της Λεμούριοι και πάνω σε αυτό έχουν δημιουργηθεί πολλοί μύθοι..

Για αυτό και έγραψα πως αυτά δεν έχουν σχέση με το θέμα μας...

Αλλά περιμένω κάποια σχόλια σε αυτό που έγραψα....
"Αυτό που έχω να προσθέσω πως δεν θα πρέπει να μας διαφεύγει κάτι
πως τα παιδιά όταν γεννιούνται έχουν μπλε μάτια και αυτό οφείλεται στη
χρωστική μελανίνη. "

Ευχαριστώ.
Σωστά αναφέρεις την χρωστική μελανίνη.Το γαλάζιο χρώμα των περισσοτέρων νεογνών οφείλεται στην έλλειψη της χρωστικής μελανίνης.Ως φυσική χρωστική απουσιάζει πλήρως,διότι παρόλο που τα μελανινοκύτταρα ειναι ήδη σε θέσεις ταξινομημένα,η υπόφυση εκκρίνει μελανίνη για να ρυθμίσει άλλες καταστάσεις του νέου οργανισμού κατα τις πρώτες εβδομάδες.Ένας απλά απο τους πολλούς λόγους για να είμαι πιο περιγραφικός είναι η ρύθμιση των επιπέδων χολερυθρίνης.Όταν φτάσουν σε υψηλό επίπεδο θα εμφανιστεί ο νεογνικός ίκτερος ή αλλιώς η "χρυσή".Σαν κατάσταση είναι φυσιολογική.Ο λόγος εμφάνισης είναι το ήπαρ που δεν είναι έτοιμο να μεταβολίσει την χολερυθρίνη.Με έμμεσο τρόπο η μελανοτρόπος ορμόνη δρα ώστε να δώσει χρόνο στο ήπαρ για τις απαραίτητες ρυθμίσεις.
Η θεραπεία άλλωστε στηρίζεται σε αυτήν την βάση με λαμπτήρες ανάλογης ακτινοβολίας.Τα μελανινοκύτταρα που είναι σε θέσεις ενεργοποιούνται δεσμεύοντας την μελανοτρόπο με αποτέλεσμα (πάντα έμμεσα με αρκετές χημικές διαδικασίες της ομοιόστασης ενεργές) της ρύθμισης των επιπέδων χολερυθρίνης, ανακουφίζωντας το ήπαρ, που σε λίγες εβδομάδες θα αναδειχτεί σε ένα έξοχο χημικό εργαστήριο ικανό για πολύ περισότερρα από ρυθμίσεις επιπέδων.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 12-10-13, 11:54
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε OANNHSEA χωρίς να κάνω τον συνήγορο του φίλου που ανέφερε όλα
τα σχετικά με το θαλασσινό νερό αλλά νομίζω πως εάν συμβαίνει αυτό
εννοείτε πως πρέπει να έχει υποστεί κάποια επεξεργασία....
Σχετικά με το θαλασσινό νερό για την μύτη ανέφερα αμπούλα που σημαίνει
πως και αυτό έχει υποστεί επεξεργασία και σίγουρα είναι ποιό καλό από οτιδήποτε χημικό....

Αλλά για την μύτη οι περισσότεροι γιατροί αναφέρουν για το θαλασσινό νερό
πως τα καλοκαίρια όταν κάποιος κάνει μπάνιο (και όχι μόνο) μπορεί να
καθαρίζει την μύτη του αλλά και να κάνουν γαργάρες ελεύθερα για προβλήματα με τις αμυγδαλές....
Για να αποφύγω τις τυχόν παρατηρήσεις βέβαια δεν εννοούμε σε περιοχές
με μόλυνση...

Φίλε osidien ευχαριστώ για τις πληροφορίες....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 12-10-13, 12:35
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Φίλε Avatar θα συμφωνησω.
Το θαλασσινό νερό είναι ευρέως γνωστό σε αμπουλες ή σπρέι κατάλληλο για την μύτη.
Για τις γαργαρες υπαρχουν και αλλά διαλύματα, καυτερα, ήπια, ελαφριά που βοηθάνε τόσο στον λαιμό όσο και στην οδοντική κοιλότητα ( αν το εκφερω σωστα )....
Αναφορικά με τις μολύνσεις είναι υπουλες και πρέπει να τις προσέχουμε.
Σήμερα τυχαία είδα μια τέτοια και ομολογώ πως τρομαξα... Ηταν εκτεταμένης και βαριάς μορφής, προκαλώντας μου εσωτερικό πανικό
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 15-10-13, 02:49
Το avatar του χρήστη LAPTONAS
LAPTONAS Ο χρήστης LAPTONAS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2013
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας αρχίσουμε από τα βασικά...

α) Θαλασσινό νερό δεν μπορεί να μπει στις φλέβες και στις αρτηρίες του ανθρώπου. Περιέχει μικροοργανισμούς οι οποίοι μπορούν άνετα να προκαλέσουν μικροβιαιμία και σηψαιμία... Θα μπορούσε να μπει εάν ήταν αποστειρωμένο (όπως το πλάσμα!!!), αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα: το υπερβολικό αλάτι. Το αίμα δεν έχει 4% αλάτι!!!
Για να καταλάβετε: τα ούρα σας έχουν μόνο 2% αλάτι...
Άρα όποιος πιεί 1 λίτρο θαλασσινό νερό θα πρέπει να πιεί 3 λίτρα νερό βρύσης για να αποβάλει το αλάτι!!!

Οπότε είναι παραμύθι για άγριους της ζούγκλας το "χρησιμοποιούσαν θαλασσινό νερό αντί για πλάσμα"...

β) Το θαλασσινό νερό στα υγρά καθαρισμού της μύτης δεν είναι αυτούσιο. Είναι αποστειρωμένο και περιέχει και άλλα χημικά μέσα...

γ) Όποιος ισχυρίζεται ότι η χλωροφύλλη μπορεί να αντικαταστήσει το αίμα, θα πρέπει να πιάσει βιβλία βιολογίας και βοτανολογίας για να καταλάβει την ουσιαστική διαφορά του αίματος από τη χλωροφύλλη. Το αίμα δεν είναι απλά ένα κόκκινο υλικό. Περιέχει δεκάδες διαφορετικά συστατικά - για την ακρίβεια δεκάδες διαφορετικά ζωντανά κύτταρα.
Αυτά τα κύτταρα είναι απόλυτα εναρμονισμένα με την λειτουργία του ανθρώπου. Δεν μπορούν π.χ. η χλωροφύλλη να κάνει ανταλλαγή αέρα στους πνεύμονες, μόνο τα ερυθρά αιμοσφαίρια μπορούν να το κάνουν αυτό...
Επίσης κάθε υλικό που μπαίνει στις φλέβες και στις αρτηρίες του ανθρώπου μπορεί άνετα να προκαλέσει θρόμβους, ακόμα και το θάνατο από αλλεργικό σοκ ή και σηψαιμικό σοκ.
.
Γιατί δεν μπορεί ; μπορείς να το τεκμηριώσεις με όρους βιολογίας - κυτταρολογίας ;

Εγώ παρέθεσα πηγή από επίσημη δημοσίευση που εμπλέκει οργανώσεις που το έκαναν και έφαγαν και πρόστιμα. Μπορείς να τη διαψεύσεις αν τη διαβάσεις πρώτα.
__________________
1. Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.
2. Μεταλαμπαδεύστε την Αλήθεια (Siècle des Lumières).
3. Η σοφία είναι η φρόνιμη και λογική εφαρμογή της γνώσης.
4. Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 15-10-13, 11:20
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατί δεν μπορεί ; μπορείς να το τεκμηριώσεις με όρους βιολογίας - κυτταρολογίας ;
Για να μην γράφω ότι γράφουν τα βιβλία σου λέω το εξής: έχω πτυχίο νοσηλευτικής...
Άρα κάνε ένα κόπο και ψάξε μόνος σου το γιατί δεν μπορεί η χλωροφύλλη να κάνει τη δουλειά του αίματος...
Μόνο να δεις τι δουλειά κάνουν τα αιμοπετάλια και δεν θέλεις κάτι άλλο...

Χώρια ότι δεν είναι δυνατόν να βάλεις αποστειρωμένη χλωροφύλλη στην κυκλοφορία του αίματος - δεν μπορείς να αποστειρώσεις τη χλωροφύλλη!!!
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 15-10-13, 12:54
Το avatar του χρήστη LAPTONAS
LAPTONAS Ο χρήστης LAPTONAS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2013
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην γράφω ότι γράφουν τα βιβλία σου λέω το εξής: έχω πτυχίο νοσηλευτικής...
Άρα κάνε ένα κόπο και ψάξε μόνος σου το γιατί δεν μπορεί η χλωροφύλλη να κάνει τη δουλειά του αίματος...
Μόνο να δεις τι δουλειά κάνουν τα αιμοπετάλια και δεν θέλεις κάτι άλλο...

Χώρια ότι δεν είναι δυνατόν να βάλεις αποστειρωμένη χλωροφύλλη στην κυκλοφορία του αίματος - δεν μπορείς να αποστειρώσεις τη χλωροφύλλη!!!
το ότι έχεις πτυχίο δεν μου λέει τίποτα, ούτε τεκμηριώνει ότι ξέρεις τι λες, καθώς εγώ μπορεί να έχω περισσότερα χαρτιά από σένα, ασχέτως αν το επικαλούμαι ή όχι. Γιαυτό σου είπα να μου φέρεις ένα παράδειγμα.

Έχει μικρόβια η χλωροφύλλη και αν ναι τότε τι είδους; γιατί να αποστειρώσεις τη χλωροφύλλη αφού δεν έχει μικρόβια;
__________________
1. Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.
2. Μεταλαμπαδεύστε την Αλήθεια (Siècle des Lumières).
3. Η σοφία είναι η φρόνιμη και λογική εφαρμογή της γνώσης.
4. Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 15-10-13, 13:16
Το avatar του χρήστη LAPTONAS
LAPTONAS Ο χρήστης LAPTONAS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2013
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Ας ξεκινήσουμε με αυτό :



το ίδιο ισχύει φυσικά και για το μπλε αίμα των χταποδιών, έχει δηλαδή χαλκό αντί για σίδηρο ή μαγνήσιο.
__________________
1. Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.
2. Μεταλαμπαδεύστε την Αλήθεια (Siècle des Lumières).
3. Η σοφία είναι η φρόνιμη και λογική εφαρμογή της γνώσης.
4. Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 15-10-13, 15:03
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Ας συνεχίσουμε με αυτό:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%AF%CE%BC%CE%B1

Άρα το αίμα είναι απλώς κάτι κόκκινο που ρέει στο σώμα μας.
Αποτελείται από πολλά άλλα στοιχεία, τα οποία είναι απαραίτητα για τη ζωή μας και το κυριότερο βρίσκονται σε μία σύσταση η οποία είναι η ιδανική για την ύπαρξή μας.
Εάν τα αιμοπετάλια πέσουν, τότε απλά δεν θα κλείνει μία πληγή - εάν πέσει το πλάσμα, τότε δεν θα γίνεται σωστά η κυκλοφορία του αίματος...

Οπότε όπως καταλαβαίνουμε όταν οι απατεώνες λένε "αίμα αντί για χλωροφύλλη" εννοούνε απλώς την αντικατάσταση των ερυθρών αιμοσφαιρίων και όχι όλου του αίματος...

Μπορεί όμως να γίνει αυτό;

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%...B1%CF%81%CE%BF

Τα ερυθρά κύτταρα ουσιαστικά απλά μεταφέρουν το οξυγόνο και το CO2, χωρίς να το χρησιμοποιούν.
Αυτή είναι ο ρόλος τους στο σύστημα μας - δεν μπορούν καν να πολλαπλασιαστούν!!!
Επίσης πρέπει να καταλάβετε ότι την δουλειά της μεταφοράς δεν την κάνει η αιμοσφαιρίνη - η αιμοσφαιρίνη απλώς δεσμεύει το οξυγόνο.
Την μεταφορά την κάνει το ερυθρό αιμοσφαίριο!!!!


H χλωροφύλλη όμως δεν κάνει αυτή τη δουλειά...

http://en.wikipedia.org/wiki/Chlorophyll

Παράγει ενέργεια ως επί το πλείστον και διαχωρίζει εν μέρη το νερό σε οξυγόνο και υδρογόνο.

Άρα:
α) Δεν μπορεί να δεσμεύσει οξυγόνο!!! Μπορεί "να έχει διαφορά μόνο σε ένα στοιχείο" (που δεν έχει εάν δεις τη δομή της στο λινκ που παρέθεσα και τη δομή της αιμοσφαιρίνης), αλλά κάνουν διαφορετική δουλειά!!!
β) Η χλωροφύλλη δεν μετακινείται μέσα στο φυτό όπως τα ερυθρά αιμοσφαίρια που περιέχουν την αιμοσφαιρίνη!!!

Κατάλαβες τώρα LAPTONAS;
Κατάλαβες τώρα ότι την ανοησία ενός ψυχασθενούς (και επικίνδυνου) ατόμου την παπαγαλίζουν άσχετοι σε όλα τα blog της Ελλάδας;

Εάν όχι, τότε φέρε ένα λίτρο χλωροφύλλης να σου μεταγγίσουμε.
Σου υπόσχομαι ότι θα είναι παρόν σχεδόν όλοι οι καθηγητές της πανεπιστημιακής ιατρικής σχολής - βλέπεις όλοι θέλουμε να δούμε σε πόσο χρόνο πεθαίνει κάποιος που του έχει γίνει μετάγγιση ενός λίτρου χλωροφύλλης...
.
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.