Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-06-11, 21:05
bLadeR Ο χρήστης bLadeR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2011
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Συμβαινει και σε μενα

Εδω και 5 μηνες περιπου καθε βραδυ που γυρναω σπιτι εχω παρατηρησει πως τα φωτα στους πηλωνες του δρομου εχουν μια περιεργη συμπεριφορα οταν περναω απο κατω τους! ειτε αναβουν ειτε σβηνουν ειτε αναβοσβηνουν! στην αρχη σκευτεικα πως ισως εχει φτασει η ωρα τους και μαλλον εχουν παλιωσει οι λαμπες αλλα εξεπλαγην οταν μου σηναιβει σε διαφορετικη πολη και μερικες φορες σε λαμπες απο παρκα η απο πεζοδρομους που διαφερουν απο τα φωτα που προανεφαιρα! Αν εχει κανεις ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό παρακαλώ να μου πεί !

πολυ χρησιμες πληροφοριες θα βρειτε σε αυτον τον συνδεσμο
http://www.assap.org/newsite/Docs/sli.pdf
ειναι ενα βιβλιο που εχει γραψει καποιος γιαυτο το φαινομενο με πολλες λεπτομεριεσ και πληροφοριες! το ενδιαφερον ειναι πως υπαρχουν ατομα που λενε πως μεσα απο εξασκηση μπορείς να επιρεαζεις τα φωτα κατα βουληση!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-06-11, 14:25
jammin Ο χρήστης jammin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2011
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Διαβάζοντας όλα αυτά θυμήθηκα κάποια πράγματα που μου συνέβαιναν για 3-4 χρόνια, μέχρι πέρυσι το φθινόπωρο.

1 τροφοδοτικό Η/Υ καμμένο
2 οθόνες Η/Υ καμμένες
3 κινητά μπαγιατέψανε. Στο ένα τα κακάρωσε η κεραία του, τα άλλα δύο απλά κάηκαν και δεν άνοιγαν για κανένα λόγο. Όπως αποδείχτηκε δεν είχε πρόβλημα η μπαταρία τους.
1 τηλεόραση καμμένη και επίσης αρκετές λάμπες

Κάτι που μπορώ να παρατηρήσω για εκείνη την περίοδο που γίνονταν όλα αυτά, ότι υπήρχε πολύ άγχος και αβεβαιότητα στη ζωή μου. Δεν ξέρω αν μπορεί να αποτελέσει κάποιου είδους εξήγηση η συναισθηματική κατάσταση.

Επίσης έχει συμβεί αρκετές φορές να πάω σε σπίτι φίλου-φίλης και με κάποιο μαγικό τρόπο να του-της ''κολλήσω'' τον Η/Υ, και κατ'επέκταση να αρχίζω να προκαταβάλλομαι απέναντι στον ίδιο μου τον εαυτό και να αυτοχαρακτηρίζομαι Μητσοτάκης.

Επίσης στην αρχή αλλά και κατά τη διάρκεια εκείνου του διαστήματος 3-4 χρόνων, λόγω του ότι εργαζόμουν σε ένα γραφείο όπου ακόμα και για τα πιο βασικά και χαζά φώναζαν εμένα, αυτόν που ξέρει, τον τιραμόλα , για να τους λύσω τα προβλήματα στους υπολογιστές. Από ένα σημείο και μετά άρχισα να ψιθυρίζω στον εαυτό μου πόσο ξενερώνα και χαρακτηριστικά είχα αρχίσει να λέω πως ..''δε με πάει η τεχνολογία''..

Από εκεί και πέρα έχω την εντύπωση πως θα μπορούσα να δώσω λογική εξήγηση για τον Η/Υ, τις οθόνες και την τηλεόραση, υποθέτοντας πως μιας και είμαι καπνιστής και τότε κάπνιζα και μέσα στο σπίτι μέρος αυτού του καπνού διοχετευόταν στο σημείο που ''αναπνέουν'' τα μηχανήματα. Αυτή την εξήγηση έδινα στον εαυτό μου και να πω την αλήθεια ακόμα αυτή δίνω.
Για τα κινητά και τις λάμπες τι να πω. Πάνω από 6 μήνες δεν είχε κλείσει κανένα τους, ενώ και οι λάμπες έπειτα από τη 2-3 φορά που θα χρησιμοποιούσα το διακόπτη, μπλάφ καπούτ.

Πλέον έχει καιρό να μου συμβεί κάτι παρόμοιο. Ίσως έχει να κάνει με τον τρόπο που αντιμετωπίζω τα πράγματα, ότι μου συμβαίνει, τη ζωή γενικότερα.
Έχω την εντύπωση πως ο τρόπος με τον οποίο μεταφράζουμε τα όσα μας συμβαίνουν, σε συνάρτηση με τη φυσιολογία του εκάστοτε ανθρώπου - και ακόμα πιο συγκεκριμένα τη φυσιολογία του εκάστοτε εγκεφάλου, καθώς και των υπολοίπων ερεθισμάτων , οδηγούν σε συγκεκριμένων ειδών ''φορτίσεις'', τις οποίες δυνάμεθα να διοχετεύουμε σε συσκευές που λειτουργούν με ηλεκτρικό φορτίο, προκαλώντας τους διαφόρων ειδών επιπτώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-07-11, 16:34
JasonZante Ο χρήστης JasonZante δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Μηνύματα: 6
Question

δεν είμαι σίγουρος αν είμαι SLIder όμως πολλές φορές που πηγαίνω βόλτα εδώ στην Ζάκνθο σε σκοτεινούς δρόμους προς παραλία του Καλαμακιού αναβοσβήνουν οι λάμπες .. Και στην Πόλη της Ζακύνθου μου έχει τύχει αυτό ( με διαφορετική παρέα..) . Ιστορικό με καμμένες λάμπες στο σπίτι και τροφοδοτικά και λοιπά δεν έχω, μόνο ότι σε όλα τα κινητά μου τελειώνει γρήγορα η μπαταρία χωρίς λόγο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-07-11, 20:37
Αληθινος Ο χρήστης Αληθινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2008
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Αυτό το θέμα μου προξένησε το ενδιαφέρων και με έκανε να θυμυθώ κάποια περιστατικά του παρελθόντος.

Αν και εμένα μου είχε δοθεί η εντύπωση πως δεν παρεμβάλλω με κάποιο τρόπο εγώ στις λάμπες,αλλά πως κάποια άλλη δύναμη αντιδρά στην παρουσία μου και για κάποιο λόγο τις αναβοσβήνει.

Αυτό το λέω γιατί σε κάποια συγκεκρυμένα σημεία μόνο,έχω παρατηρήσει ορισμένες φορές τα φώτα να σβήνουν,να ανοίγουν,και μερικές φορές να κάνουν περίεργους θορύβους ανάλογα με τη κίνηση μου στο χώρο,χωρίς να προσπαθώ εγώ με κάποιον τρόπο,τουλάχιστον έχωντας συναίσθηση ότι τις παρεμβάλλω.

Επειδή στην αρχή μου φάνηκε περίεργο και με εξέπληξε είπα να πειραματιστώ και να 'παίξω' με τη λάμπα και έτσι άρχισα να κινούμαι άλλες φορές πηγαίνοντας προς κοντά της,άλλες φορές μακρυά της,άλλοτε κάνοντας κύκλους γύρω της και άλλοτε νεύματα.
Υπήρξε περίεργη συμπεριφορά μπορώ να πω και η λάμπα αντιδρούσε στις κινήσεις μου,αλλά τούτο με έκανε να νιώσω σαν να με παρακολουθούσε κάποιου είδους νοημοσύνη και να ανταποκρινόταν στις πράξεις μου.

Αυτή η εντύπωση ίσως να μου δημιουργήθηκε επειδή έχω ακούσει διάφορα πράγματα για το συγκεκρυμένο σημείο,που κυρίως έχουν να κάνουν με ψυχογεωγραφία. Έχω ακούσει από διάφορους ανθρώπους πως για κάποιο ανεξήγητο λόγο φοβούνται όταν περνάν από κείνο το σημείο,και νιώθουν ότι κάποιος τους παρακολουθεί και από στιγμή σε στιγμή θα εμφανιστεί μπροστά τους για κάτι κακό.
Φυσικά δεν έχει καταγραφεί κανένα έγκλημα σε εκείνη τη περιοχή ή το σημείο ώστε να υπάρχει λόγος κάποιος να φοβάται,(τουλάχιστον τις τελευταίες δεκαετίες) ίσα ίσα που αυτό συνέβει σε μια από τις πιο ήσυχες περιοχές της πόλης μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αληθινος : 24-07-11 στις 21:34
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-05-12, 14:44
Leon96 Ο χρήστης Leon96 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Kαλημερα,ο λογος που εγινα μελος στο φορουμ σας ειναι αυτο εδω το θεμα...(Γενικα σε ολο το φορουμ υπαρχει μεγαλο ενδιαφερον απο μενα αλλα συγκεκριμενα εδω καθως εχω προσωπικη εμπειρια).Απο τον Οκτωβριο του 2011 μεχρι και πριν λιγες μερες οποτε περναω βραδυ κατω απο μια συγκεκριμενη κολωνα φωτισμου στο Κορυδαλλο ή θα αναβει αν ειναι σβηστη ή θα σβηνει αν ειναι αναμενη....Εχει γινει και σε καποιες αλλα κολωνες 3-4 φορες αλλα απο εκει περναω πολυ συχνα...Μου φαινεται περιεργο οτι γινετε συγκεκριμενα σε αυτη....οποιος εχει καποια αποψη ή ερωτηση δεκτη..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-06-12, 20:56
Το avatar του χρήστη JerryAgr
JerryAgr Ο χρήστης JerryAgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2012
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Είχα κι εγώ μια τέτοια προσωπική εμπιρεία.. Περπατούσα ενα βράδυ προς κάποιους φίλους και μιλούσα στο κινητό με τον πατέρα μου... Και σε σε μια στιγμή που ο δρόμος είναι έρημος.. Σβήνουν όλα τα φώτα στην σειρά..(Στήλοι της ΔΕΗ, δεξιά και αριστερά του δρόμου ανα 10 μέτρα) Και σβήνει και το κινητό μου!!! Και όλα ανάβουν παλι με την σειρά αμέσως...Όλα αυτά συνέβησαν μέσα σε πολύ λίγα δευτερόλεπτα... Τρομοκρατήθηκα για λίγο και δεν ήξερα τι να κάνω... Και όταν πήρα μετά τηλέφωνο το φίλο μου να τον ρωτήσω αν έγινε διακοπή ρεύματος, μου απάντησε όχι!! Και το ποιο παράξενο από όλα αυτά είναι πως έσβησε και το κινητό μου!!! Τα συμπεράσματα δικά σας!!
__________________
Επειδή δεν το πιστέυεις... Δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-06-12, 13:47
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε JerryAgr δεν σκέφτηκες μην τυχόν υπήρχε πρόβλημα σε κάποιον
μετασχηματιστή της περιοχής ή κάτι άλλο μη μεταφυσικό ??????

Πιστεύω πως όλα θα πρέπει να τα ελέγχουμε.....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-06-12, 18:06
Το avatar του χρήστη JerryAgr
JerryAgr Ο χρήστης JerryAgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2012
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε JerryAgr δεν σκέφτηκες μην τυχόν υπήρχε πρόβλημα σε κάποιον
μετασχηματιστή της περιοχής ή κάτι άλλο μη μεταφυσικό ??????

Πιστεύω πως όλα θα πρέπει να τα ελέγχουμε.....

Ευχαριστώ.
Ίσως και να έχεις δίκιο.. Αλλά πως εξηγείς που πήρα αμεσως τηλέφωνο το φιλό μου και είπε οτι δεν έγινε τίποτα...Και ήμουν καπου στο 1 χλμ. από το σπίτι του..Και τα φώτα στο δρόμο ήταν παρα πολλά και σε συνολική απόσταση 4 χλμ όλο φώτα... Και εκτός αυτού πως εξηγείς που έσβησε και το κινητό μου?? Αύτα έχω να παραθέσω και θα χαιρόμουν πολύ να μου πρότεινες κι άλλη λύση
__________________
Επειδή δεν το πιστέυεις... Δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-06-12, 22:19
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε JerryAgr αναφέρεις σε κάποιο σημείο....
<<Αυτά έχω να παραθέσω και θα χαιρόμουν πολύ να μου πρότεινες κι άλλη
λύση>> ...

Μάλλον κάτι λάθος έχεις καταλάβεις φίλε μου διότι δεν προτείνω λύση αλλά
καταθέτω μια άλλη άποψη και μια άλλη εξήγηση σε αυτά που αναφέρεις..
Όταν χαλάσει ένας μετασχηματιστής τέτοια γεγονότα γίνονται......
Συμβαίνουν τέτοια τι να κάνουμε.....
Τώρα για το θέμα του κινητού ένα ισχυρό μαγνητικό πολλά μπορεί να κάνει.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-06-12, 15:15
Το avatar του χρήστη _~XaRhS~_
_~XaRhS~_ Ο χρήστης _~XaRhS~_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Είναι slider ο κολλητός μου?

Γεια σας,
έτσι όπως διάβαζα το θέμα θυμήθηκα κάτι που μου χε πει ο κολλητός μου.. εκεί που καθόταν στο pc, είχε μια μπάλα δίπλα του που κουνήθηκε ξαφνικά... μετά άρχιζε να αναβοσβήνει η οθόνη του κιν. του. Ακόμα, όταν μπαίνει η βγαίνει στο <<Πλαίσιο>> χτυπάει ο συναγερμός.... Μπαίνει στο ασανσέρ και αναβοσβήνουν τα φώτα...Άλλο... εκεί που κάθετε και λέει π.χ.<<Πω ρε σεις έχω καιρό να δω την τάδε ταινία/επισόδειο... Αυτή η σκηνή που ο ..... πήγε εκεί και.................>> μετά, όταν γυρνάει σπίτι του κ ανοίγει την τηλεόραση παίζει αυτό που είχε σκεφτεί και στη συγκεκριμένη σκηνή!!!! και όχι, δεν είχε δει το πρόγραμμα από πριν....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.