Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-04-08, 12:25
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Καλα, χρυσα και αγια ολα αυτα που αναφερεται F.Nikolae, αλλα επιτρεψτε μου να κρατησω μια επιφυλαξη. Αναφερεστε στην προσευχη και στη δυναμη που εχει,οτι μπορει δλδ να βοηθησει στην απαλλαγη αυτων των οντοτητων. Για καποιους μπορει ναι για αλλους μπορει και οχι. Γιατι το λεω. Στις πρωτες επιθεσεις που δεχτηκα απο τους δαιμονες οπως λετε, προσευχηθηκα στον Θεο, ειπα οτι προσευχη ηξερα, αλλα αν δεν πιστευεις δεν υπαρχει περιπτωση να σε σωσουν οι προσευχες. Οσες και να πεις. Αυτο ηταν και το οριστικο "διαζυγιο" μου με τον Χριστιανισμο. Και μπορω να πω οτι πιο ευκολα μενουν μακρια μου με μαγικα συμβολα και αλλα τετοια παρα με τις προσευχες στο Θεο. Η αποψη αυτη ειναι καθαρα προσωπικη και δεν εχω σκοπο, σε καμια περιπτωση, να "πλακωθουμε".
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-04-08, 13:55
Το avatar του χρήστη Σπυρακος
Σπυρακος Ο χρήστης Σπυρακος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσαλλονικη
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή Εξωσωματικες εμπειριες

Πατερ εγω σε αντιθεση με τον Witch Shadow πιστευα και προσευχηθηκα αλλα παλι δεν ειχα αποτελεσμα(τουλαχιστον αμεσο).σε ευχαριστω για τις πλουσιες πληροφοριες που παραθετεις,αν και με μερικες διαφωνω.για μενα δεν χρειζονται σημερα μεσαζοντες στην επαφη μου με τον Θεο οσο καιρο Τον εψαχνα με αυτον τον τροπο (μεσο αλλων) δεν ειχα πραγματικη επαφη μαζι Του.Σημερα νιωθω την παρουσια Του στη ζωη μου αλλα δεν υπαρχει κανενας περιορισμος εκ μερους Του καμια διαθεση η απειλη για τιμωρια οταν σφαλλω.Με τον Παυλο δεν τα παω καλα Τον Χριστο Τον λατρευω τον Μωαμεθ τον εκτιμω απεριοριστα τον Βουδα τον θαυμαζω αλλα εχω προβλημα με ολους εκεινους που εκμεταλλευτηκαν με τον πιο απανθρωπο τροπο τις διδασκαλιες τους.Ο δρομος για την Θεωση ειναι προσωπικος και μπορεις να φθασεις απο οπου κι αν ξεκινησεις.Πιστευω οτι τα δογματα φανατιζουν και περιοριζουν τον ανθρωπο και προκαλουν μισαλλοδοξια.Στο κοσμο του Θεου εχουν ολοι μια θεση ειδικα αυτοι που "ξεστρατισαν" αλλωστε για εμας τους αμαρτωλους δεν ηρθε ο Χριστος?
Επι του θεματος...Η αστρικη προβολη ειναι εκτος κατα την αποψη μου.
Οι αποψεις σου ειναι ευπροσδεκτες και συνεχισε να τις καταθετεις το πολυ πολυ να διαφωνισουμε αλλα "τα αντιθετα ειναι συμφωνα ,απο τις διαφορες γεννιεται η αρμονια" οπως ειπε ο σκοτεινος φιλοσοφος.....
__________________
Ολα πανε υπεροχα οταν δεν τα κανω θαλασσα,
ομως ειναι καλυτερα να καεις παρα να σβυσεις
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-04-08, 15:49
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Φιλε Σπυρακο δεν μπορω να περιμενω απο τον Θεο που πιστευεις να με σωσει με διαφορες προσευχες. Προτιμω να κανω πραγματα που ξερω οτι σιγουρα θα πιασουν. Ποτε δεν με βοηθησε ο Θεος σου οταν τον ειχα αναγκη. Και ποτε φυσικα δεν πιστεψα λογια ιερεων (father Nikolae δεν εχω τπτ με σας ). Προσωπικα πιστευω οτι Θεος δεν υπαρχει απλα μια Απολυτη Δυναμη που ο καθενας την ονομαζει οπως θελει. Αλαχ, Βουδα, Θεο κτλ. Αν τα μαγικα συμβολα μπορουν να με σωσουν απο το κακο τοτε ναι θα τα χρησιμοποιησω. Τα προτιμω απο το να προσευχομαι και να περιμενω για μια βοηθεια που θα αργησει....
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-04-08, 20:49
Το avatar του χρήστη Σπυρακος
Σπυρακος Ο χρήστης Σπυρακος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσαλλονικη
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή διακρινω αντιφαση

Πως γινεται ενω δεν περιμενες απο τον Θεο να σε σωσει να "πλακωθεις στα πατερ ημα"ειναι κατι που δεν το καταλαβαινω.Κι αληθεια που ξερεις πιος ειναι ο Θεος μου και τον αποριπτεις και γιατι?Δεν εχουμε ολοι δικαιωμα να πιστευουμε οπου θελουμε?αν θες την γνωμη μου κι εγω πιστευω οτι υπαρχει μια Ανωτερη Δυναμη περα απο ονοματα και δογματα τις οποιας την θεληση δεν μπορει ο ανθρωπος να καταλαβει πληρως δεν χωραει ο Θεος στο νου του ανθρωπου μπορει ομως να κατοικησει στη καρδια του αν και οταν του το επιτρεψουμε γιατι ειναι πολυ διακριτικος και φιλελευθερος (συν τοις αλλοις).Το οτι λατρευω τον Χριστο δεν με κανει και χριστιανο κατα την γνωμη μου χριστιανος ειναι μονο αυτος που ζει και πορευεται με γνωμονα τις διδαχες του Χριστου,(τις οποιες μπορεις να βρεις μεσα σε καποια κειμενα που βρεθηκαν προσφατα και ειναι γραμμενα απο τους ανθρωπους που ηταν διπλα του Θωμας-Φιλλιπος-Μαγδαληνη).Η εξελιξη της συγκεκριμενης θρησκειας πιο πολυ για Παυλικανισμος μου μοιαζει παρα οτιδηποτε αλλο.Και πιστεψεμε τα προαναφαιρομενα κειμενα δεν εχουν καμμια σχεση με τον Χριστο οπως μας τον διδαξαν γι αυτο και τον λατρευω.
__________________
Ολα πανε υπεροχα οταν δεν τα κανω θαλασσα,
ομως ειναι καλυτερα να καεις παρα να σβυσεις
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-04-08, 18:25
open ocean Ο χρήστης open ocean δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

κλασικη περιπτωση θα ελεγα.σαν προσωπικη εμπειρια εχο κατι παρομοιο αλλα δεν με πειραξε.κοιμομουν με το φως ανοιχτο - παντα - και μεσα στον υπνο μου σαν σε ονειρο κατι μαυρο εκατσε στο κρεβατι μου ενω κοιμομουν μπρουμητα με το κεφαλι προς τα δεξια.ανοιξα αμεσως τα ματια μου και δεν υπηρχε τπτ εκει τι να πει κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-04-08, 20:40
Το avatar του χρήστη Σπυρακος
Σπυρακος Ο χρήστης Σπυρακος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσαλλονικη
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή κλασικη περιπτωση(?)

Φιλε open ocean δεν κατλαβαινω που κολλαει η εκφραση κλασικη περιπτωση.αν εννοεις οτι κατι τετοιο εχει συμβει (και εξακολουθει να συμβαινει σε καποιους)οκ. το οτι ησουν μπρουμυτα μαλλον σε "εσωσε γιατι απο οτι εχω ζησει και μαθει κι απο αλλες αναφορες το "πλασμα" καθετε πανω στο στηθος σου και τοτε ζεις ολα τα προαναφερομενα.το οτι ανοιξες τα ματια σου πριν συμβει κατι τετοιο σε "εβαλε" παλι στην συμβατικη πραγματικοτητα οπου το πλασμα προφανως δεν μπορει και δεν εχει "εξουσια" να δρασει.
__________________
Ολα πανε υπεροχα οταν δεν τα κανω θαλασσα,
ομως ειναι καλυτερα να καεις παρα να σβυσεις
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-04-08, 21:16
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπυρακος
Πως γινεται ενω δεν περιμενες απο τον Θεο να σε σωσει να "πλακωθεις στα πατερ ημα"ειναι κατι που δεν το καταλαβαινω.Κι αληθεια που ξερεις πιος ειναι ο Θεος μου και τον αποριπτεις και γιατι?Δεν εχουμε ολοι δικαιωμα να πιστευουμε οπου θελουμε?.

Οπα οπα...! Πρωτον δεν ειπα οτι ξερω σε ποιον Θεο πιστευεις και δεν ειπα κατι που να σε προσβαλει. Και δευτερον δεν απερριψα τπτ και κανεναν. Φυσικα σεβομαι τα πιστευω σου! Αλιμονο. Και τι ειναι αυτο που δεν καταλαβαινεις? Τα πατερ ημα δεν ειναι μια καραντι συνταγη για να τα απομακρυνεις? Ε, αυτο εκανα αλλα με γνωση οτι δεν θα εκαναν τιποτα εφοσον δεν πιστευα στο Θεο.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-04-08, 21:16
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Το link που παρέθεσε ο father nikolaos το είδα... Έχω πέσει πάνω του αρκετές φορές. Εκεί πέρα είδα το πόσο υποταγμένοι μπορεί να ναι οι άνθρωποι σε μια θρησκεία. Αγαπητέ Νικόλαε βλέπω πως είστε ιερέαςς, συγχαρητήρια που χατε το θάρρος να μπείτε σε μια τόσο "αμαρτωλή" σελίδα. Όμως να σας πω πως αυτό που κάνετε είναι η χειρότερη τρομοκρατία. Ανακατεύεστε παντού χωρίς αιτία. ΤΑ ΠΑΝΤΑ για σας είναι σατανικά. Ότι μπορεί να βοηθήσει τον άνθρωπο πλην του χριστιανισμού είναι σατανικό. Παράδειγμα είναι ακόμα και οι ξορκισμοί...

Πάνω στο θέμα των σκιών και στο πως μπορείς να φυλλαχτείς είναι ακόμα ένα θεματάκι που χώσατε και κει την ουρά σας. Είναι ο σατανάς ε; Όλα είναι ο σατανάς... Θα σας πω κάτι απλό γιατί μου φαίνεται αυταπατάσθε. Δέχομαι πως ένας χριστιανός μπορεί να προστατευτεί από την σκιά με μια προσευχή που θα πιστέψει. Εκεί ενεργεί ένα πράγμα που εσείς όσο και να χετε προσεγγίσει όπως λέτε τον θεό δεν το ξέρετε...Λέγεται υποσυνείδητο. Το τί μπορεί να ενεργεί εκεί μέσα δεν το χετε σκεφτεί. Εκτός αυτού βέβαια θα πρέπει να ξέρετε πως ο χριστιανισμός έχει πάρει ΠΟΛΛΑ στοιχεία από άλλες θρησκείες. Περιλαμβάνει μαγεία αν και φαίνεται περίεργο. Έχετε πάρει τόσα από τα αρχαία μυστήρια που σχεδόν όλη σας η θρησκεία εκεί βασίζεται. Αυτά πιθανών δεν τα χει εξηγήσει ένας κληρικός στο ποιμνιό του...Άραγε θα τα εξηγήσει ποτέ;;; 'Έχετε αποκυρήξει το κάθε τί ως σατανικό και ας έχετε πάρει και από αυτό. Ο άνθρωπος έχει την ψυχή , αυτήν είναι η θεική πνοή ... Είναι σχεδόν γελοίο να σκέφτεσαι πως ένας θεός θα σε αγαπάει και θα σου δώσει την βοηθειά του,ξεχνάτε πως είναι Θεός και δεν έχει συναισθήματα. Τόσο απλά εξηγούνται και οι προσευχές και πως αυτές πιάνουν. Όσο ο άνθρωπος πέφτει και κάνει μετάνοιες τόσο πιο πίσω θα ναι. Θα χάνει την αξιοπρεπειά του. Για να βρει τον θεό του ΜΕΣΑ του πρέπει να ρθει σε επαφή με την ψυχή του, δεν θα το κάνει όμως αυτό λέγοντας πως από τότε που γεννήθηκε αμαρτάνει...
Δεν θα συνεχίσω γιατί θα βγω off topic. Αυτά προς το παρόν...
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-04-08, 23:32
Το avatar του χρήστη Σπυρακος
Σπυρακος Ο χρήστης Σπυρακος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσαλλονικη
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή τι δεν καταλαβαινω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow
Οπα οπα...! Πρωτον δεν ειπα οτι ξερω σε ποιον Θεο πιστευεις και δεν ειπα κατι που να σε προσβαλει. Και δευτερον δεν απερριψα τπτ και κανεναν. Φυσικα σεβομαι τα πιστευω σου! Αλιμονο. Και τι ειναι αυτο που δεν καταλαβαινεις? Τα πατερ ημα δεν ειναι μια καραντι συνταγη για να τα απομακρυνεις? Ε, αυτο εκανα αλλα με γνωση οτι δεν θα εκαναν τιποτα εφοσον δεν πιστευα στο Θεο.

δεν καταλαβαινω φιλε πως ενας ανθρωπος σαν εσενα που εχει ασχοληθει με μαγεια και αποκρυφισμο στρεφεται για βοηθεια στον Θεο ενω εκ των προταιρω γνωριζει πως δεν θα τον βοηθησει.αν οπως λες δεν πιστευεις σε κατι ειναι λιγακι οξυμωρο να του ζητας να σε βοηθησει αλλα επειδη ενοιωσα προσωπικα τον τρομο ε τι αλλο να κανα(?) θα μου πεις.παντως εχεις "λιγακι" δικιο, με εθιξε η διατυπωση της φρασης σου "ο Θεος που πιστευεις"και το πηρα προσωπικα, ζητω συγνωμη που σε παρεξηγησα και να ξερεις οτι κι εγω σεβομαι οτι κι αν πιστευεις αρκει να σε βοηθαει και να μην προκαλει πονο η θλιψη σε σενα η σε αλλους.
__________________
Ολα πανε υπεροχα οταν δεν τα κανω θαλασσα,
ομως ειναι καλυτερα να καεις παρα να σβυσεις
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-04-08, 23:38
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπυρακος
δεν καταλαβαινω φιλε πως ενας ανθρωπος σαν εσενα που εχει ασχοληθει με μαγεια και αποκρυφισμο στρεφεται για βοηθεια στον Θεο ενω εκ των προταιρω γνωριζει πως δεν θα τον βοηθησει.αν οπως λες δεν πιστευεις σε κατι ειναι λιγακι οξυμωρο να του ζητας να σε βοηθησει αλλα επειδη ενοιωσα προσωπικα τον τρομο ε τι αλλο να κανα(?) θα μου πεις.παντως εχεις "λιγακι" δικιο, με εθιξε η διατυπωση της φρασης σου "ο Θεος που πιστευεις"και το πηρα προσωπικα, ζητω συγνωμη που σε παρεξηγησα και να ξερεις οτι κι εγω σεβομαι οτι κι αν πιστευεις αρκει να σε βοηθαει και να μην προκαλει πονο η θλιψη σε σενα η σε αλλους.

Συγχωρεμενος εισαι φιλε Σπυρακο
Εσυ, οταν ηρ8ες σε επαφη με αυτην την οντοτητα, το πρωτο πραγμα που σου ηρ8ε στο μυαλο δεν ηταν μια προσευχη η οποια να ειναι σιγουρη στα αποτελεσματα της? Περα απο την αγωνια να αναγνωρισεις τι στι καλο ειναι αυτο. Εμενα αυτη μου ηρθε. Εγω κανονικα επρεπε να ζητησω συγγνωμη για το λαθος τροπο που διατυπωσα τη φραση.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.