Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 14-08-06, 17:02
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Γεια σου Δαιδαλε και καλως ορισες! Το...πειραμα της Ροδου (δεν θα ηταν υπερβολη να το αποκαλεσω ετσι) πετυχε απολυτα. Η συμμετοχη ηταν αρκετα ικανοποιητικη, το μεγαλο ομως στοιχημα για εμας ηταν το εαν η προβλεπομενη διαδικασια θα ηταν δυνατο να "δουλεψει". Ολα κυλησαν ομαλα. Η συμμετοχη των παρευρισκομενων κινηθηκε σε υψηλα επιπεδα. Το δρωμενο κρατησε κατι παραπανω απο 3,5 ωρες με τους πολιτες να τοποθετουνται σε πληθος θεματολογιων που ειχαν οριστει απο τα θεματικα ψηφοδελτια που ειχαν μοιραστει πριν. Η εκδηλωση θα κυκλοφορησει συντομα σε ψηφιακη μορφη και θα αποτελεσει εναν πρωτης ταξεως οδηγο για επομενες παρομοιες προσπαθειες(εαν δεν κανω λαθος εχει προγραμματιστει ακομη μια Εκκλησια του Δημου στο Αιγιο, ισως και στην Πατρα, μεσα στο 2006!). Στο http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1532 μπορεις να δεις και δημοσιευμα της Ελευθεροτυπιας.
Μοναδικο μελανο σημειο αποτελεσε η απουσια των υπολοιπων υποψηφιων δημαρχων (πλην του νυν φυσικα) οι οποιοι εχοντας την κλασσικη νεο-ελληνικη ρωμέϊκη και μιζερη κουλτουρα θεωρησαν πως η διοργανωση της συγκεκριμενης εκδηλωσης αποτελουσε προεκλογικο τρυκ Χαρακτηριστικό ειναι αλλωστε πως στην Εκκλησια του Δημου της Ροδου οι περισσοτερες τοποθετησεις πολιτων αποτελουσαν στην ουσια παραπονα προς την δημοτικη αρχη. Αυτο φαινεται δεν το ειχαν καταλαβει οι συνυποψηφιοι του Δημαρχου. Το κωμικοτραγικο της υποθεσης ειναι οτι τοπικα Μ.Μ.Ε που ειχαν τις προηγουμενες ημερες παρει τη "γραμμη" απο τα αφεντικα τους(υποψηφιους αντιπολιτευομενους) και σαμποταριζαν την εκδηλωση, τα επομενα 24ωρα μιλουσαν για "πραγματικη γιορτη της Δημοκρατιας"!...

Φωτογραφικο υλικο απο την εκδήλωση θα ανεβει στο ηδη υπαρχον αρθρο επικαιροτητας του μεταφυσικου το επομενο δεκαημερο.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 14-08-06 στις 17:08
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 23-08-06, 19:39
billis Ο χρήστης billis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2006
Μηνύματα: 4
Smile

..

Η συζήτηση νομίζω ότι γίνεται πρωτίστως για τη δημοκρατία.
Δηλαδή για ένα «κράτος» του δήμου, όπως ήταν οι αρχαίες πόλεις-«κράτη» στην Ελλάδα.
Στη πραγματικότητα δεν ήταν κρατη με την έννοια που εχει σήμερα το ΚΡΑΤΟΣ. Κάτι δηλαδή σαν αυτό που ίσχυε τότε στις Ανατολικές αυτοκρατορίες της αρχαιότητας.
Στην Αρχαία Ελλάδα (τότε Δύση) διαμορφώθηκε ο Δήμος τον πολιτών.
Δηλαδή ένας «κράτος» των δημοτών.
Που σήμαινε ότι εγώ ο πολίτης, έχω αποψη και γνώμη και μπορώ και την εκφράζω σε ότι αφορά το επίπεδο και το νόημα της ζωή μου.
Αφού βέβαια πρώτα δέχθηκα να συνεπάρχω με άλλους πολίτες σε μια Πόλιν-«κράτος» με βασικές και συμφωνημένες αρχές, νόμους.
Που ορίζονται, όμως πάλι, από εμένα τον δημότη.
Μπορεί να φαντασθεί κανένας, ότι αυτά τα πολυτιμότερα αγαθά και χαρακτηριστικά της ελευθερίας μου, μπορώ να τα παραχωρήσω σε κάποιον αντιπρόσωπο ;
Και μόνο που θα το σκεφτώ, έχω χάσει την υπόσταση και την ιδιότητα του ελευθερου ανθρώπου.
Αν το κάνω κιόλας, έγινα αυτομάτος ΔΟΥΛΟΣ.
Στην ουσία χάνω και το δικαίωμα να ζω σε μια δημο-«κρατία».
Αμεση Δημοκρατία (δηλαδή αρχές λειτουργίας), σημαίνει : Συνεχή άσκηση της ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. Που σημαίνει πάλι, ότι ασκείσαι συνεχώς για να μάθεις μια ΤΕΧΝΗ
Γι αυτό η Δημοκρατία και η πολιτική στην Αρχαία Ελλάδα ήταν μια Τέχνη!
Γι αυτό προέκυψε αυτός ο μεγάλος πολιτισμός, με τις ατέλειες του φυσικά.
Που σημαίνει πάλι : Ότι στην Δημοκρατία
Έχω το διακαίωμα και στο ΛΑΘΟΣ.
Γιατί το λάθος είναι η επιβεβαίωση της ελευθερίας μου.
Όλα αυτά μπορεί να τα διαχειριστεί κανένας αντιπρόσωπός μου ;

Καλώς σας Βρήκα
Ανάγκα και οι θεοί πείθονται

...
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 29-08-06, 11:45
billis Ο χρήστης billis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2006
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

..

Οι δικτατορίες απαγορεύουν το ΛΑΘΟΣ στον άνθρωπο και στον πολίτη. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ύβρη, εναντίον του ανθρώπου και εναντίον της ανθρωπότητας.
Η αντιπροσωπευτική «Δημοκρατία» κάνει ακριβώς το ίδιο.
Απαγορεύει το λάθος, που δημιουργεί την ευθύνη και την ελευθερία.
Για αυτό δημιουργεί παθητικούς πολίτες.
Για αυτό δημιουργεί Ιδιώτες.
Ελέχθη, ότι ακόμη και τον Χίτλερ κατά κάποιον τρόπο μπορούμε να το δικαιώσουμε, ή οποιονδήποτε άλλον δικτάτορα.
Είναι δυνατόν!!
Η Δικτατορία του ενός ακόμη χειροτέρα, δημιουργεί ρομπότ, στρατιωτάκια.
Αυτό είναι το μεγαλύτερο κακό που μπορεί να προκύψει στην ανθρωπότητα.
Γιατί δημιουργεί πάντα σκοτεινούς Μεσαίωνες.
Η μεγαλύτερη ύβρη εναντίον της συμπαντικής τάξεως, εναντίον του Θεού ή εναντίον του ανθρώπου είναι να απαγορεύεις το άνθρωπο να κάνει ΛΑΘΟΣ προβάλλοντας το ηλίθιο επιχείρημα ότι δεν είναι ώριμος.
Από αυτή την άποψη ξεκινά το μεγαλύτερο κακό που επιφέρει τον ΘΑΝΑΤΟ.
Η Δικτατορία έμμεση η άμεση είναι η μεγαλύτερη ΥΒΡΗΣ, με την αρχαιοελληνική σημασία της, γιατί σκοτώνει τον άνθρωπο, σκοτώνει τη ζωή!!!

......... .
Τα δύσκολα τώρα έρχονται
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 31-08-06, 14:50
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Γεια σου billis.Δεν εχω παρα να επικροτησω τα οσα λες απο την αρχη εως το τελος και στα δυο σου μηνυματα.Η εκφραση αντιπροσωπευτικη δημοκρατια ειναι απο μονη της ακυρος ορος.Δε θυμαμαι αν το εχω αναφερει ξανα εδω, αλλα αξιζει να θυμισω στους φιλους που διαβαζουν αυτες τις γραμμες πως οταν ο Αριστοτελης εδινε τον ορισμο της δημοκρατιας, υποστηριζε την κυριαρχια (σε οτι αφορα τη λεψη αποφασεων) του λαου διχως αντιπροσωπους.Αλλωστε το θα πει αντιπροσοπευω;Ειναι δυνατον ενα προσωπο να αντικατασταθει απο καποιο αλλο;Για να μη περασουμε τωρα στο θεμα των ρουσφετιων και των πελατειακων σχεσεων των βουλευτων με τους ψηφοφορους τους.

Παράθεση:
Η μεγαλύτερη ύβρη εναντίον της συμπαντικής τάξεως, εναντίον του Θεού ή εναντίον του ανθρώπου είναι να απαγορεύεις το άνθρωπο να κάνει ΛΑΘΟΣ προβάλλοντας το ηλίθιο επιχείρημα ότι δεν είναι ώριμος.
Πολυ σημαντικο το παραπανω που ειπες.Και αποδειχτηκε και στην πραξη κατα τη διαρκεια της αναβιωσης της εκκλησιας του δημου στη Ροδο (ελπιζω να ειδες τις φωτογραφιες που ανεβηκαν).Οι πολιτες μπορουν ανα πασα στιγμη να σκυψουν πανω απο τα προβληματα και να προτεινουν ή και να δωσουν λυσεις εαν χρειαστει.Αρκει να τους δοθουν οι ευκαιριες.

Παράθεση:
Αμεση Δημοκρατία (δηλαδή αρχές λειτουργίας), σημαίνει : Συνεχή άσκηση της ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. Που σημαίνει πάλι, ότι ασκείσαι συνεχώς για να μάθεις μια ΤΕΧΝΗ
Ετσι ειναι τα πραγματα οπως τα λες. Μου φαινεται πρεπει να ανοιξουμε και ενα θεμα για την τεχνη της Ρητορικης που συνδεοταν αμεσα με την πολιτικη!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 31-08-06, 22:25
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Αγαπητε Billis

Θα διαφωνησω μαζι σου σε αρκετα επιπεδα. Το να εκλεγεις καποιον αντιπροσωπο σου στη βουλη δεν σε καθιστα δουλο, τα κριτηρια με τα οποια τον εκλεγεις και ο λογος για τον οποιον εκλεγεις τον Α η τον Β ειναι αυτα που σε κανουν τελικα δουλο.

Εχω ξαναγραψει οτι η "δημοκρατια" (οσο μπορει να θεωρηθει δημοκρατια ενα πολιτευμα με δουλους και καστες που δεν ειχαν λογο/ψηφο) μπορεσε να δουλεψει, επειδη τα προβληματα που ειχαν οι αρχαιοι προγονοι μας ηταν απλα. Η πολυπλοκοτητα του συγχρονου κοσμου καθιστα μια αμεση δημοκρατια αδυνατη στις μερες μας.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 01-09-06, 00:13
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Μου επιτρέπεται να σας μπερδέψω λίγο μια και εγώ είμαι μπερδεμένος;

Να προσθέσω στα τελευταία λόγια του Voel ότι στην Πολιτεία (περί Δικαίου) ο Πλάτωνας ξεκαθαρίζει ότι μια Πόλη Κράτος δεν πρέπει να είναι πέραν ενός οριακού μεγέθους. Αλλιώς δημιουργούνται προβλήματα στην λειτουργία της.

Τώρα αν θέλετε να μείνουμε λίγο σε αυτό το βιβλίο μου φαίνεται δείχνει ότι τότε τουλάχιστον τα πράγματα δεν ήταν ιδανικά. Γι αυτό άλλωστε θα το έγραψε. Νομίζω δηλαδή. Τουλάχιστον για αυτόν και την κάστα του.
Τελικά οι αρχαίοι ήταν περήφανοι για την δημοκρατία τους;
Και σε ποια Πόλη Κράτος; (καλά στην Αθήνα θα μου πείτε)
Και πότε ακριβώς;
Στα αρχαϊκά χρόνια μήπως; Όχι στα κλασσικά θα μου πείτε. Κάποιοι βέβαια θεωρούν ότι το μόνο καλό εκείνης της περιόδου ήταν τα εικαστικά. Η μουσική που δείχνει και το επίπεδο του πολιτισμού (για μερικούς) ήταν σε πτώση. Άκμασε τα αρχαϊκά χρόνια με τη λυρική ποίηση. Και η τραγωδία στα αρχαϊκά χρόνια εξελίχθηκε. Βέβαια έφτασε στα κλασσικά στο απόγειο της για να έρθει όμως αμέσως η παρακμή. Και να τρέχει ο Πλάτωνας και να μη φτάνει. Αχ Περικλή τι μας έκανες….. (Νομίζω η τέχνη δείχνει το επίπεδο του πολιτισμού).
Ούτε και έγιναν πράξη αυτά που πρότεινε ο Πλάτωνας ή ο Αριστοτέλης βέβαια, μια και η παρακμή είχε αρχίσει και δεν μπόρεσαν να την σταματήσουν. Και ποιος τους άκουγε.

Και όταν πάει να μιλήσει ο Πλάτων για την ιδανική κοινωνία πηγαίνει στην κοινωνία των Αθηναίων την εποχή της Ατλαντίδας, όχι την εποχή του Περικλή. Τότε θεωρούσε ότι όλα πήγαιναν ρολόι. Δεν ξέρουμε βέβαια αν αυτά είναι μύθος. Κάποιοι λένε ότι τα λέει για να τους ψήσει να πάρουν στα σοβαρά την Πολιτεία (αυτοί που υποστηρίζουν ότι η συγκεκριμένη ιστορία της Ατλαντίδας είναι μύθος).

Και τελικά τι προτείνει στην Πολιτεία; Οι έχοντες τα προσόντα ξεχωρίζονται από μικροί, να εκπαιδεύονται με τη μουσική και τη γυμναστική για να γίνουν φιλόσοφοι και πολεμιστές αλλά και άρχοντες, να διοικούν δίκαια, να πολεμούν αυτοί τους εχθρούς και να είναι έτσι φύλακες της πόλης και οι άλλες τάξεις να τους συντηρούν. Θυμίζει λίγο…… στρατιωτική χούντα δεν νομίζετε;
Μήπως όμως έτσι τη γλιτώναμε….;

Θα μου πείτε και ποιος ήταν ο Πλάτωνας. Και αυτό, σωστό. Μήπως όμως κάποιος που έβλεπε το άτοπο της Δημοκρατίας…; Και την πτώση να έρχεται…;

Εγώ δεν ξέρω απλά είμαι μπερδεμένος. Αν θέλετε καλά μου παιδιά ξεμπερδέψτε με.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 01-09-06 στις 00:15
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 01-09-06, 00:30
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Ποσειδωνιε τα ερωτηματα σου εχουν καλυφθει στις προηγουμενες σελιδες αυτου του τοπικ.Εκει ειπαμε πως η δημοκρατια στην αρχαια Ελλαδα απετυχε (εστω δεν κρατησε οσο θα ηθελαν) διοτι δεν ηταν περιεκτικη (δεν αγκαλιαζε δηλαδη καθε κοινωνικη πτυχη -σχεσεις πολιτων,οικονομικη ισορροπια κτλ) αλλα μονον θεσμικη.
Απο κει και περα επαναλαμβανω οτι σε τετοιες περιπτωσεις μαγικα ραβδια δεν υπαρχουν. Τα παντα ξεκινουν απο την τοπικη αυτοδιοικηση. Εκει μπορει να βρει κανεις σημερα τους "ιδανικους" αριθμους του Πλατωνα και τις καταλληλες "συνθηκες" να κανει αυτα τα συγχρονα αμεσοδημοκρατικα πειραματα. Απο οτι πληροφορηθηκα πολλα ειναι αυτα που σχεδιαζονται προς αυτη την κατευθυνση στο δημο της αγ. Παρασκευης στην Αθηνα. Το παν ομως ειναι η συνειδητοποιηση των ιδιων των πολιτων και η σμμετοχη τους σε αναλογες προσπαθειες...
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 01-09-06, 09:08
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα παντα ξεκινουν απο την τοπικη αυτοδιοικηση.
Το πρόβλημα είναι ότι ξεκινούν μόνο στα λόγια...
Από την στιγμή που οι φόροι δεν εισπράτονται από τις τοπικές αυτοδιοικήσεις, ώστε να εξυπηρετήσουν πρώτα τοπικές ανάγκες, δεν μπορούμε να μιλάμε για τοπική αυτοδιοίκηση. Τοπικά παραρτήματα ενός υδροκέφαλου κράτους είναι, χωρίς να έχουν καμμία ουσιαστική ισχύ.
Δεν ξέρω αν θυμάστε το χαμό που προκάλεσε προ 20ετίας η αλλαγή των περιφερειακών διοικήσεων και η συνύπαρξη με τις νομαρχίες...

Ευτυχώς πιέζει και η Ευρώπη προς την κατεύθυνση της αποκέντρωσης γιατί μερικούς εδώ πέρα (στην Ελλάδα, όχι στο φόρουμ) τους συμφέρει αυτή η κατάσταση...
Και να σκεφτείς ότι σε χώρες όπως η ΗΠΑ και η Σουηδία αυτό εφαρμόζεται ήδη καμμιά 40 χρόνια.
Τελικά δεν διαφέρουμε και πολύ από τις λεγόμενες "Μπανανίες", μόνο που εμείς δεν βγάζουμε μπανάνες αλλά ελιές...
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 04-09-06, 23:15
Το avatar του χρήστη vasias
vasias Ο χρήστης vasias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-09-2006
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Aγαπητέ voel

Δεν ξέρω τι εννοείς κριτήρια για να εκλέξεις ένα αντιπρόσωπο, θα εννοείς βέβαια ότι στη σκέψη και στο ήθος του αντιπροσώπου θα υπάρχουν όλα εκείνα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που σε κάνουν να τον εμπιστεύεσαι ότι θα διαχειριστεί σωστά, ή το ίδιο με εσένα σημαντικά πράγματα για την ζωή σου.
Πιστεύεις ότι ο αντιπρόσωπος αυτός που θα διαχειριστεί τη ζωή σου, θα είναι η δική σου ζωή ; Βέβαια όχι.
Σε μια τέτοια σχέση ο αντιπρόσωπος σου δε γίνεται και δικό σου δούλος;
Δηλαδή με άλλο παράδειγμα : Ο Φύλακας που φυλάει ένα φυλακισμένο δεν είναι και αυτός φυλακισμένος ;
Βέβαια μπορείς να επικαλεσθείς ότι μπορεί να υπάρχει ανάμεσα σας μια βαθειά αμοιβαιότητα. Στην προκειμένη περίπτωση θα είναι ένα πολύ καλός γάμος. Πράγμα που δεν μπορεί να χωρέσει και πάλι σε μια σχέση αντιπροσώπου διαχείρισης ζωής, που θα εξαρτάται κιόλας και από τα άλλα ποιοτικά κριτήρια και πολλών άλλων αντιπροσώπων.
Ίσως πάλι εννοείς ότι θα υπάρχει μία (ο λόγος) ιδεολογική-κοσμοθεωρητική ταυτότητα
Τότε τι τον χρειάζεσαι τον αντιπρόσωπο ; Δεν μπορώ να την καταλάβω τελικά αυτή τη σχέση.
Τι εννοείς ότι η «δημοκρατία» δε μπορεί να θεωρηθεί με δούλους και κάστες ; Αυτά τα δύο ίσα-ίσα δεν επιβεβαιώνουν τη δημοκρατία ; Αν δεν υπήρχαν, δε θα χρειαζότανε ούτε η άμεση δημοκρατία με την έννοια των αρχών-διαδικασιών, θα είχαμε την ιδανική πολιτεία.

Η ζωή μας δεν είναι ένα σύνολο από λάθη (αποτυχίες) και επιτυχίες ; Η άμεση δημοκρατία με τις διαδικασίες της με εξασφαλίζει καλύτερα αυτό το δικαίωμα να το βιώσω και με παρέχει και το δικαίωμα να κάνω πράξη, να κατακτήσω τελικά και την ιδανική πολιτεία ή τη βασιλεία του θεού με την έννοια των χριστιανών που βασίζεται στην Αγάπη.
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να αναφέρεις μερικά κριτήρια και λόγους που αν έχουν οι αντιπρόσωποι δεν είσαι δούλος.

Θα επανέλθω
έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 04-09-06, 23:24
Το avatar του χρήστη vasias
vasias Ο χρήστης vasias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-09-2006
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Για τον Beetlejuice

Το πείραμα της Ρόδου.-ας το πούμε πείραμα - ήταν πολύ σημαντικό. Διότι για πρώτη φόρα τα τελευταία χρόνια δοκιμάζουμε κάτι το αυτονόητο. Που ενώ μέσα σε επαναστατικές διαδικασίες (Πολυτεχνείο με τα άμεσα συμβούλια φοιτητών. Κατοχή-αντίσταση με τις άμεσες συνελεύσεις του βουνού δημιουργήσαμε εποποιίες). Στο τέλος και στις δυο περιπτώσεις αντί να εξασφαλίσουμε και να κατοχυρώσουμε τις άμεσες δημοκρατικές διαδικασίες τις δώσαμε βορά στις ιδεολογικές αντιπαραθέσεις που ακολούθησαν. Και μετά συμμορφωθήκαμε με τις έμμεσες αντιπροσωπευτικές διαδικασίες που δημιουργεί πάντα ένα τέλμα, (θα μπορούσε να πει κανείς, ότι μας τις επιβάλουν «κάποιοι», για να σταματήσουν προφανώς τη δυναμική που δημιουργεί η άμεση δημοκρατία στις εξελίξεις). Τις είδα τις φωτογραφίες αγαπητέ Beetlejuice. Πρέπει ν΄αρχίσουν πάλι οι πολίτες να μπαίνουν σ αυτές τις διαδικασίες. Αυτό και μόνο είναι κάτι πολύ επαναστατικό. Και πολύ σημαντικό η λειτουργία της με τη τέχνη. Εκατοντάδες πιστοί παρακολουθούν κάθε Κυριακή πολλές φορές ένα επαναλαμβανόμενο βαρετό και το ίδιο έργο από βαριεστημένους λειτουργούς σε δεκάδες ναούς μιας πόλης. Και απουσιάζει ακόμα στην Ελλάδα ένα ιερό βήμα της Εκκλησίας του Δήμου. Ο ιερός ναός της άμεσης δημοκρατίας. Που έδωσε τη χαρά και την απόλαυση της ρητορικής και τη λυτρωτική απόλαυση της θεατρικής τέχνης και τόσα άλλα.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.