Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 07-09-05, 13:57
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΓΚΑΣ
Εσένα τι σε συνδέει με όλους αυτούς και με το θέμα;
Με όλους αυτούς με συνδέει το εξής:
- Αγόρασα τα βιβλία τους
- Τα διάβασα
- Έκανα τις δικές μου σκέψεις και συνειρμούς σε αυτά που διάβασα
- Έψαξα, παρατήρησα και σχημάτισα τη δική μου γνώμη
- Και (εδώ το πιο σημαντικό), την έγραψα.

Τι με συνδέει με το θέμα
- πέρα απο το δικαίωμά μου να ασχολούμαι στις ελεύθερες ώρες μου με κάτι που επέλεξα και στο πλαίσιο της ελευθερίας απόψεων, να διατυπώνω τις απόψεις μου, δεν πιστεύω οτι κάνω κάτι το οποίο μπορείς εσύ να μου απαγορέψεις.
Άν κατά τη γνώμη σου δεν σου αρέσει αυτό που κάνω, για το Α ή Β λόγο, να διατυπώσεις την αντίρησή σου και να την τεκμηριώσεις.
Σου είναι δύσκολο ?
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 07-09-05, 14:04
ΜΑΓΚΑΣ Ο χρήστης ΜΑΓΚΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2005
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vril
Σου είναι δύσκολο ?
Καθόλου. Εξάλλου ρώτησα απλά τι γράφει η επομένη σελίδα δεδομένων των κατηγορηματικών θέσεων σου (ασαφείς οι πιο πολλές). Τ απολλά λόγια εσύ τα είπες.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 07-09-05, 14:15
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΓΚΑΣ
Καθόλου. Εξάλλου ρώτησα απλά τι γράφει η επομένη σελίδα δεδομένων των κατηγορηματικών θέσεων σου (ασαφείς οι πιο πολλές). Τ απολλά λόγια εσύ τα είπες.
Κοίταξε, αν εσύ θεωρείς οτι είναι ασαφείς, τότε συμβαίνουν δύο τινά

- ή έχεις συνηθίσει (και αποζητάς) ετοιμες λύσεις για ότι συμβαίνει

- ή δεν θέλεις να δεχτείς κάτι διαφορετικό πάνω σε μία άποψη, που για τον Α ή Β λόγο έχει παγιωθεί και ενστερνηστεί σαν αποψή ΣΟΥ

Και στις δύο περιπτώσεις η δική σου θέση είναι η πιό αδύναμη, διότι πλασάρεις κάτι σαν ... statuο quo και αυτό μου δημιουργεί εμένα προσωπικά κάποιες υποψίες, οτι αφορά την αγνότητα και κυρίως ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟΤΗΤΑ των παρεμβάσεών σου.

Έχε υπ'όψη, οτι οι δικές σου παρεμβάσεις δεν χρήσουν και κάποιας ... ποσότητας πληροφοριών ή έστω κάποιας ποιότητας απόψεων.

Μπορείς να τεκμηριώσεις τη θέση σου ?

Υ.Γ. Ότι (σου) γράφω, δεν το εννοώ με τη διάθεση της προσωπικής αντιπαράθεσης. Η διαφορά μας είναι οτι εγώ είμαι ο διαδικτυακός "ο κακός Βρίλ" και λίγο πολύ έχω δόσει κάποια δείγματα γραφής εδώ και τόσο καιρό που γράφω. Εσύ αντίθετα δεν έχεις δόσει το παραμικρό. Ίσως αυτό να θεωρείς "μαγκιά" σου, παρόλα αυτά είσαι κάτι σαν "άγραφο φύλλο".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vril : 07-09-05 στις 14:28
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 07-09-05, 14:28
ΜΑΓΚΑΣ Ο χρήστης ΜΑΓΚΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2005
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vril
Και στις δύο περιπτώσεις η δική σου θέση είναι η πιό αδύναμη, διότι πλασάρεις κάτι σαν ... statuο quo και αυτό μου δημιουργεί εμένα προσωπικά κάποιες υποψίες, οτι αφορά την αγνότητα και κυρίως ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟΤΗΤΑ των παρεμβάσεών σου.
Εγώ δεν έχω πλασάρει τίποτα. Έχεις όμως δίκιο. Καμμιά παρέμβση δεν ειναι αμερόληπτη. Από κανένα.
Παράθεση:
Μπορείς να τεκμηριώσεις τη θέση σου ?
Εσύ μπορείς τη δικιά σου; (καλά καλά δε μπορείςι να τη διατυπώσεις ολοκληρωμένα)
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 07-09-05, 14:35
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΓΚΑΣ
Εγώ δεν έχω πλασάρει τίποτα. Έχεις όμως δίκιο. Καμμιά παρέμβση δεν ειναι αμερόληπτη. Από κανένα.
Βλέπεις λοιπόν ?
Μιλάς για αοριστολογίες, παρόλα αυτά είσαι ακόμα πρωταθλητής !

Παράθεση:
Εσύ μπορείς τη δικιά σου; (καλά καλά δε μπορείςι να τη διατυπώσεις ολοκληρωμένα)
Να ρωτήσω κάτι διαφορετικά.
Το τόπικ είναι δικό μου ? Λέω εγώ, αν θα πούμε αυτό ή δεν θα πούμε το άλλο ?
Μήπως παραβλέπεις οτι είμαστε σε δημόσιο φόρουμ συζητήσεων και όχι στο βιβλίο μου με θέμα "Η Ρίτσα, οι Γοργόνες και οι Μάγκες της Πεντέλης"
(υπάρχει τέτοια εκπομπή στο κανάλι 0-6)

Εφ'όσον είναι δημόσιο το φόρουμ και ασχολείται με τα της Πεντέλης, έχεις τις εξής λογικές επιλογές

- συμμετέχεις δια της άποψής σου και προσφέρεις κάποιες γνώσεις ή απόψεις σου σχετικά με το θέμα

- συμμετέχεις δια της ανάγνωσης και προβληματισμού σου πάνω σε αυτά που διάβασες και αρχίζεις να σχηματιζεις άποψη

- δεν συμμετέχεις καθόλου και αφιερώνεις τον ελεύθερό σου χρόνο σε άλλα πράγματα, π.χ. παίζεις μπάλα στην αυλή. ΄Η παρακολουθείς (όπως ο μπέμπης ο γιός μου) τη Ρίτσα στο κανάλι 0-6 να ψαρεύει ... ψαράκια. Το ντεκολτέ όμως ..... ????

Εγώ προσωπικά βλέπω οτι δεν κάνεις τίποτα από τα τρία και προφανώς δεν θέλεις να συμμετέχεις σε μια δημόσια συζήτηση και να προσφέρεις κάτι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vril : 07-09-05 στις 14:37
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 07-09-05, 14:42
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

ΜΑΓΚΑ, εδώ θα παρέμβω σαν "κομπλεξικός moderator" και θα σου επαναλάβω πως τα τηλεγραφικά σου ποστ δεν συνιστούν άποψη, παρά μοιάζουν περισσότερο σαν συνθήματα γραμμένα σε άδειο τοίχο (και μάλιστα ανέμπνευστα). Όταν κάποιος σου κάνει ερώτηση, σου ζητάει ρε παιδί μου μια σοβαρή, εμπεριστατωμένη γνώμη, εσύ αμέσως σπεύδεις να στρέψεις αλλού την κουβέντα. Τι πρόβλημα έχεις ακριβώς; Δεν μπορείς να γράψεις περισσότερες λέξεις επειδή σου πιάνεται το χέρι; Ή μήπως δεν μπορείς να αντιπαρατεθείς λόγω ισχνών επιχειρημάτων; Το μόνο που έχεις είναι ατάκες. Ατακαμαν που λένε.
Για αυτό κι εγώ θα σου επιβεβαιώσω τον χαρακτηρισμό που μου απήυθυνες και θα κάνω πράξη την προειδοποίηση μου. Από εδώ και μπρός κάθε τέτοιο τηλεγραφικό σου ποστ, χωρίς επιχείρημα, θα διαγράφεται. Εσένα δεν σε διαγράφω (ακόμα), μήπως και ξαφνικά αλλάξεις στυλάκι. Προκάλεσε όσο θες φιλε μου, αλλά με επιχειρήματα διάβολε, με επιχειρήματα.
Τέλος από εμένα.

__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 07-09-05, 14:51
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Ειλικρινά έχω βαρεθεί να διαβάζω αδιέξοδους διαλόγους (ευφημισμός της κόντρας) για ένα θέμα που έχει χιλιοσυζητηθεί πλείστες φορές σε οικεία φόρουμ. Νομίζω ότι ο τίτλος του παρόντος thread θα πρεπε να ήταν "Πεντελολόγοι και Πεντελολογία, ένα ετερόκλητο κολάζ αυτόκλητων σωτήρων".

Γράφει ο ένας, του πετάγεται ο άλλος. Και όλα αυτά δεν έχουν σχέση με το θέμα της σπηλιάς.

Μόνο προσωπικές σπόντες κι επιθέσεις.

Δια(ο)λογος του V.

Δυσκολεύομαι να δω το νόημα πίσω από τις παρεμβάσεις του Μάγκα και του Βριλ. Ίσα που συμφώνησα με τον Βριλ σε κάποια τοποθέτησή του διότι έχει δίκιο, όσο κι αν δυσαρεστεί η αλήθεια.

Πιστεύω ότι ο τόπος της Πεντέλης δεν έχει μυθοποιηθεί (με αναφορές σε ξωτικά και CIA) αλλά απομυθοποιήθηκε από το βάρος των urban legends που έχουν δημιουργηθεί γύρω από αυτήν.

Η σπηλιά της Πεντέλης κατέληξε σε άλλη σφαίρα ανεξήγητου. Όχι αυτήν που την αφορούν τα υποτιθέμενα παράδοξά της, αλλά σε κείνη τη σφαίρα που άπτεται στην ψυχοπαθολογία αυτών που επιδιώκουν να συντηρήσουν κάθε θόρυβο γύρω από αυτήν.

Εύκολα τους κατατάσσουμε σε κατηγορίες, αναλόγως τις επιδιώξεις τους. Από τη μια οι μυθομανείς και από την άλλη οι "σωτήρες". Και ανάμεσα των τάσεων αυτών, χωράνε όλοι οι υπόλοιποι, άλλοι που προσεγγίζουν το θέμα με σεμνότητα και υπευθυνότητα και άλλοι που επωφελούνται του τζερτζελέ.

Και είμαι βέβαιος πως κάθε καλόπιστος αναγνώστης θα αναγνωρίσει τον εαυτό του ανάμεσα στις κατηγορίες μου. Δεν έχω την πρόθεση να προσβάλλω κανέναν, προσπαθώ να κάνω κάποιες (σ.σ. μισό να σκοτώσω με το τακούνι ένα Βριλ που με γαργαλάει χαιρέκακα στο πόδι...) πρόχειρες διαπιστώσεις για το κλίμα που δημιουργείται στο παρόν thread. Κι ελπίζω να προβληματιστείτε λίγο για την προσφορά που θέλετε να έχετε εδώ. Αλλιώς, εξυπηρετείτε αποκλειστικά και μόνο την ανατροφοδότηση ανούσιων κι άσχετων θορύβων γύρω από έναν τόπο που η σημασία του μετακινήθηκε εδώ και χρόνια στις προσωπικές επιδιώξεις κάθε αυτόκλητου ερευνητή.

Με άλλα λόγια η Πεντέλη δεν είναι ο τάδε και ο δείνα. Αλλά παραμένει πάντα ένας τόπος με την ιστορία του και τη σημασία του. Τίποτε περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 07-09-05, 15:29
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

ΜΑΓΚΑΣ έγραψε (και διαγράφηκε όπως το υποσχέθηκα):
Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vril

ΚΑι γιατι κλείστηκαν τα βάρθρα, ε, εδώ είναι όλα τα λεφτά.

Δεν υπάρχει τρύπα ή σχισμή ΜΕΣΑ στη σπηλιά, που να μήν έχει φραχτεί. Ή τουλάχιστον καποιος το προσπάθησε ... κάααποτε.

Γιατί ?



Λοιπόν περιμένω το γιατί. Και μη μου πεις κάποιος μυγγιάγγιχτος ότι το ποστ μου πρέπει να διαγραφεί γιατί θα το κάνω θέμα
Κάνε το θέμα. Ίσως έτσι μετρήσω περιοσσότερες από 20 λέξεις σε ένα κείμενο σου. Εσύ έχεις να πείς κάτι γύρω από το συγκεκριμένο θέμα ή έχεις μόνο ερωτήσεις; Αν συμβαίνει το δεύτερο, πήγαινε αλλού που έχουν απαντήσεις, γιατί κι εμείς μόνο ερωτήσεις έχουμε...
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 07-09-05, 15:45
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Τα βάραρθρα είναι όντως κλεισμένα. Αυτό δεν είναι δα και κανένα νέο !
Ούτε αποκάλυψη !

Διαπίστωση είναι.

Μιλάω για βάραθρα και αυτό δεν είναι καθόλου ... αοριστολογία. Υπάρχουν οι χάρτες της ΕΣΕ, όσο πρόχειρα και να έγιναν τότε (ποιός φανταζόταν τότε, οτι θα γίνονταν τέτοιες καταστροφικές επεμβάσεις σε ένα σπήλαιο !)
Οι Πετρόχειλοι έψαχναν τότε για την περίφημη στοά για την Ροδοδάφνη, και αν κρίνω από το άθρο της Άννας Πετροχείλου, το είχε πάρει και "ζεστά" το θέμα και κατηγορηματική υπήρξε: Δεν βρέθηκε τέτοια στοά.

Μια άλλη κατηγορηματική δήλωση που έκανα εγώ είναι αυτή που ήθελε να σχολιάσει ο "Μάγκας". Πράγματι, είπα

1. οτι όλα τα μεγάλα βάραθρα στο τέλος της και "της λιμνούλας" σκεπάστηκαν

2. οτι ακόμα και μικρές σχισμές, που ΔΕΝ χωράει άνθρωπος, επίσεις σκεπάστηκαν, αυτό ειναι συστηματική ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ και όχι ... αοριστολογία !

3. επίσεις είπα και τόνισα το "ΚΑΠΟΤΕ", που υπονοεί οτι υπάρχουν όντως δύο περιπτώσεις που κάποιοι άγνωστοι άνοιξαν ξανά δίοδο. Διαβάστε Μπαλάνο, διαβάστε Λελούδα, θα τα βρείτε όλα και εκεί.

Άρα τι μένει ?
Ότι κάνω κάποιες δηλώσεις, οι οποίες όμως είναι
- αξιόπιστες (διασταυρώστε και με επώνυμους που έχουν ασχοληθεί)
- ο καθένας μπορεί να το επιβεβαιώσει "ιδίοις όμμασι", αν ασχοληθεί με παρατήρηση και δεν έχει το μυαλό στα τέρατα και σε άλλες μπούρδες.

[ Σ.τ.σ. Άλλο Βρίλ (η Δύναμη) και άλλο "τα Βρύλ, τα τέρατα". Η Δύναμη είναι όρος του μυθιστορήματος του Λόρδου Λύττον, ενώ τα "τερατα" Βρύλ (ή Βρίλ) και ο συσχετισμός τους με τα Βριλήσσια είναι κατασκευασμένος και αυθαίρετος. Βλ. Γ.Μπαλάνος, "το Αίνιγμα της Πεντέλης"
Αν θέλει κάποιος να μιλήσει για τα τέρατα, όπως είπε και ο JAGO, χάνει το νόημα αυτή συζήτηση ]

Βάση αυτών των διαπιστώσεων κάνω κάποιες διατυπώσεις, οι οποίες φυσικά δεν έχεουν το χαρακτήρα του αλάθητου ! Στο μυαλό τους ήμουν ???
Παρατηρώντας όμως προσεκτικά και συσχετίζοντας, μου φαίνεται εμένα προσωπικά λίας απίθανο, να ανέβηκε π.χ. ο Δήμος Πεντέλης και να κατέστρεψε τη σπηλιά, μήπως "χτυπήσει κανένα παιδάκι". Τέτοιες ευαισθησίες δεν έχει το κράτος μας !
Σχετικά με τα στρατιωτικά έργα, το έχω ξαναπεί, τόσο μεγάλο έργο και τόσος χρόνος και τόσα χρήματα, δεν δικαιολογούν το λίγο (!!!) που βλέπουμε σήμερα. Είναι αοριστολογία ? Πηγαίνετε και δέστε μόνοι σας !
Πέρα από το να καταστρέψουν και να μπαζώσουν τη σπηλιά, δεν βλέπω τίποτα άλλο το πραγματικά αξιόλογο.
Θέλετε να δείτε στρατιωτικά έργα ? Πηγαίνετε μαι βόλτα να δείτε τη "Γραμμη Μαζινό". Εκεί να δείτε τσιμέντο και ατσάλι ...
Και κρίνετε μόνοι σας, αν σας λένε την αλήθεια ή απλά πιστεύετε ότι σας λένε...

Τώρα, αν περιμένεις να πώ το "γιατί", επιστρέφω σε αυτό που είπα πιο πάνω και διαπιστώνω οτι θές το όλο θέμα να σου σερβιριστεί έτοιμο σε τρείς λέξεις.
Είπαμε, συζήτηση κάνουμε, δεν παίζουμε το κανάλι 0-6.

Αν έχεις να πείς κάτι πάνω στις τοποθετήσεις μου, κάντο, ειδάλλως δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίζεις να παριστάνεις το τρόλ. Και παρακαλώ τον Επιμυθέα να χειριστεί το όλο που συμβαίνει κατα την κρίση του και σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ.

Σχετικά με την τοποθέτησή σου JAGO, όντως υπάρχει μια ανακύλωση (δέξου το πρός το παρών, αιτιολογία και απόδειξη θα ξεπεράσουν τα όρια μιας συζήτησης ανταλλαγής απόψεων). Η προσωπική μου άποψη είναι οτι κατά βάθος έχεουν μείνει αρκετά ερωτηματικά ακόμα και για να δόσω μια εικόνα παρομοίωσης, το όλο σκηνικό εκεί πάνω δεν είναι λιγότερο ... μπερδεμένο από τη δολοφονία του ... Κέννεντυ !

Εφ'όσον υπάρχουν ερωτηματικά και αναπάντητα σημεία σε αυτήν την υπόθεση, υπάρχει ακόμα λόγος για την εξιχνίαση του ... εγκλήματος.
Εγώ προσωπικά βγάζω εκτώς τους διάφορους ψυχάκηδες, τρελούς, αυτόκλητους και ότι άλλο θές. Αν δεν το κατάλαβες ακόμα, πήγα, είδα, μου κίνησε την περιέργεια και γι αυτό ασχολούμαι. Δεν το κάνω ούτε για αυτοπροβολή ούτε για να επιβεβαιώσω κάτι. Δόξα το Θεό (και βάλε εδώ ότι όνομα θές), επιβεβαιώσεις έχω αρκετές και σε διάφορα πεδία !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vril : 07-09-05 στις 16:07
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 07-09-05, 19:04
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Λυπαμαι γιατι στο ολο θεμα προστεθηκε αλλη μια σελιδα χωρις ουσια... Απο τη μια ο "μπαλανικος" (οπως υποθετω βασει της παρουσιας του εδω μεσα) Μαγκας και απο την αλλη ο Βριλ...

Τελικα το μονο που διεσωθη ειναι η προταση του Jago ο οποιος σημειωσε :

Παράθεση:
Με άλλα λόγια η Πεντέλη δεν είναι ο τάδε και ο δείνα. Αλλά παραμένει πάντα ένας τόπος με την ιστορία του και τη σημασία του.
Αφηστε ησυχο το βουνο και τους αναζητητες που ελκυει αυτο σαν τις μελισσες εδω και αιωνες. . .
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.