Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #621  
Παλιά 16-01-08, 15:17
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Θα περιμένω την απάντησή σου και εννοείται βεβαίως ότι παρακαλώ οποιονδήποτε γνωρίζει να απαντήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #622  
Παλιά 16-01-08, 23:21
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλέξης15
...Το ότι πιστεύω σε έναν μέγα αρχιτέκτονα ανεξαρτήτως αν είμαι μουσουλμάνος, χριστιανός, ιουδαίος δεν αποτελεί από μόνο του μια αίρεση για όλες τις θρησκείες; Δηλαδή ταυτίζεται ο μέγας αρχιτέκτων με τον θεό αλλά σύμφωνα με ποια διδασκαλία, αν υπάρχει νέα διδασκαλία προφανώς μιλάμε για νέα θρησκεία. Οι πολυθεϊστές απορρίπτονται? Αν κάποιος είναι σατανιστής προφανώς για αυτόν ο ΄μέγας αρχιτέκτων είναι ο σατανάς φαντάζομαι κιόλας, τότε τι γίνεται;
Φίλε Αλέξη, ας μου επιτραπεί να καταθέσω την γνώμη μου στο ερώτημά σου.
Πρώτα πρώτα, ξεκαθαρίζουμε για μία φορά ακόμη ότι ο Τεκτονισμός ΔΕΝ είναι θρησκεία ή αίρεση, ή παρακλάδι κάποιας δοξασίας, κατά συνέπειαν δεν υπάρχει “διδασκαλία” όπως την εννοείς, ούτε "πίστη" στον Μ.Α.Τ.Σ..
Ο Μέγας Αρχιτέκτων του Σύμπαντος ( Μ.Α.Τ.Σ.) ΔΕΝ "ταυτίζεται" με τον Θεό, αλλά είναι μιά κοινά αποδεκτή ονομασία – όπως, ας πούμε, η “Πανσυμπαντική Υπερδιάνοια” - μέσα στην οποία περιλαμβάνονται ΟΛΑ τα ονόματα που θα μπορούσε κάποιος να προσδώσει στο Θείον, ανεξάρτητα από τον Τύπο ( θρησκεία ) που ακολουθεί. Και βέβαια, ο Μ.Α.Τ.Σ. ΔΕΝ είναι υποκείμενο λατρείας ούτε πίστης! Ούτε υπάρχει στον Τεκτονισμό τυπικό λατρείας οποιουδήποτε θεικού ονόματος. Οι όποιες αναφορές είναι συμβολικές, δεν προσβάλλουν καμμία Θρησκεία ή Δόγμα, και κάθε Τέκτων, είναι απόλυτα ελεύθερος να πιστεύει σε όποια θρησκεία ή Δόγμα θέλει, ανεγνωρισμένα ή μη, και κανένας δεν τον ρωτά σε Ποιόν Θεό πιστεύει, αρκεί να αποδέχεται:
1. Την ύπαρξη Ανωτάτης Δυνάμεως, - σκοπό Δημιουργίας
και
2. την Αθανασία της Ψυχής.
Όσον αφορά στους Πολυθειστές, έχε υπ' όψιν σου ότι ΚΑΙ αυτοί τελικά ΣΕ ΜΙΑ Πρωταρχική Θεότητα πρεσβεύουν! Άρα, υπό την προυπόθεση ότι δέχονται κατά τα ανωτέρω την Θεότητα και την Αθανασία της ψυχής, σαφώς γίνονται δεκτοί. ( Μήπως και οι Χριστιανοί δεν λατρεύουν ταξιαρχίες ολόκληρες “αγίων”; )
Αναφορικά, τώρα, με τους Σατανιστές.
Αυτοί, δεν λέγουν ότι ο Σατανάς είναι η Θεία Αρχή, αλλά ότι είναι ο Κύριος των ΣΚΟΤΕΙΝΩΝ Δυνάμεων! Αντίθετα το Θείον ( Ο Θεός ) αποτελεί το αντίπαλον Δέος! Και εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει σατανιστική τοποθέτηση περί υπάρξεως του Παντός, λόγω εφαρμογής Σατανικού σχεδίου, δεδομένου ότι αποδέχονται και αντιπαλεύουν την Αρχή του Θείου! Άρα, ως μη δεχόμενοι την Ανωτάτη Δύναμη, δεν συνάδουν προς τις αναγκαίες ήδη αναφερθείσες προυποθέσεις για να γίνει κανείς Τέκτων.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #623  
Παλιά 17-01-08, 10:48
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Αγαπητέ Τάκη, αυτό που εσύ μου λές και έχει γραφτεί και από άλλους πάνω κάτω εμένα μου φαίνεται πολύ αντιφατικό. Πως γίνεται μια "οργάνωση" να απαιτεί από τα μέλη της να πιστεύουν σε ανώτατη δύναμη και σε αθανασία της ψυχής, δύο κατεξοχήν θρησκευτικά ζητήματα και να μην είναι θρησκευτική. Επίσης πως γίνεται η πανσυμπαντική υπερδιάνοια να μην ταυτίζεται με τον Θεό? Μπορεί να μην ταυτίζεται με τον Θεό των Χριστιανών ή των Μουσουλμάνων, που τελικά είναι ο ίδιος, αλλά όταν μιλάμε για μια ανώτερη δύναμη αυτή η δύναμη δεν σημαίνει εννοιολογικά Θεός? Τυπικό λατρείας μπορεί να μην υπάρχει αλλά πίστη στο Θεό υπάρχει η πίστη σε ακολουθεί ότι κι αν κάνεις, μήπως οι διδασκαλίες, που ξεκαθαρίζω ότι δεν γνωρίζω ούτε κατ'ελάχιστον, διαμορφώνουν την αρχική πίστη των τεκτόνων και την μεταβάλλουν σε μια ενιαία γραμμή πίστης, αν μπορώ να το πώ έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #624  
Παλιά 17-01-08, 14:38
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλέξης15
Αγαπητέ Τάκη, αυτό που εσύ μου λές και έχει γραφτεί και από άλλους πάνω κάτω εμένα μου φαίνεται πολύ αντιφατικό. Πως γίνεται μια "οργάνωση" να απαιτεί από τα μέλη της να πιστεύουν σε ανώτατη δύναμη και σε αθανασία της ψυχής, δύο κατεξοχήν θρησκευτικά ζητήματα και να μην είναι θρησκευτική.
Φίλε Αλέξης15,
H πίστη προς ένα Υπέρτατο Ον καθώς και στην αθανασία της ψυχής δεν είναι μόνο ‘θρησκευτικά ζητήματα’ είναι πάνω απ' όλα προσωπικά (εσωτερικά δηλαδή), φιλοσοφικά ζητήματα. Θρησκευτικά ζητήματα έγιναν για άλλους λόγους, περισσότερο ‘πεζούς’ και ‘γήινους’.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλέξης15
Επίσης πως γίνεται η πανσυμπαντική υπερδιάνοια να μην ταυτίζεται με τον Θεό? Μπορεί να μην ταυτίζεται με τον Θεό των Χριστιανών ή των Μουσουλμάνων, που τελικά είναι ο ίδιος, αλλά όταν μιλάμε για μια ανώτερη δύναμη αυτή η δύναμη δεν σημαίνει εννοιολογικά Θεός?
Ο Μέγας Αρχιτέκτονας του Σύμπαντος, η Πανσυμπαντική Υπερδιάνοια, η Ανώτερη Δύναμη κ.ο.κ. είναι για τους Ιουδαίους ο Άρρητος Θεός, για τους Χριστιανούς ο Τριαδικός Θεός, για τους Μουσουλμάνους ο Αλλάχ, για άλλους είναι απλά το Υπέρτατο Ον κ.ο.κ.
Ο Μέγας Αρχιτέκτονας του Σύμπαντος δεν είναι ένας συγκεκριμένος Θεός, είναι το όνομα με το οποίο περιγράφεται ο Θεός.
Δηλαδή αν ένας Μουσουλμάνος, ένας Χριστιανός και ένας Ιουδαίος ονομάσουν ο καθένας Δημιουργό τη Θεία Δύναμη στην οποία πιστεύουν (και στις 3 θρησκείες αυτό συμβαίνει) έχουν ‘φτιάξει’ καινούργιο Θεό ή ενιαία γραμμή πίστης ; Σαφώς όχι.
Γιατί να συμβεί αυτό αν τον ονομάσουν Μέγα Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλέξης15
Τυπικό λατρείας μπορεί να μην υπάρχει αλλά πίστη στο Θεό υπάρχει η πίστη σε ακολουθεί ότι κι αν κάνεις, μήπως οι διδασκαλίες, που ξεκαθαρίζω ότι δεν γνωρίζω ούτε κατ' ελάχιστον, διαμορφώνουν την αρχική πίστη των τεκτόνων και την μεταβάλλουν σε μια ενιαία γραμμή πίστης, αν μπορώ να το πώ έτσι.
Οπωσδήποτε όχι.
Γιατί:
α) δεν υπάρχουν διδασκαλίες. Ο τεκτονισμός δεν έχει άμεση διδασκαλία, έχει μόνο έμμεση. Δεν υπάρχει δηλαδή το στερεότυπο της διδασκαλίας, κάποιος να διδάσκει και κάποιοι να μαθαίνουν. Θεμελιώδης αρχή του τεκτονισμού είναι πως δεν έχει και δεν αποδέχεται καμία αυθεντία (στα θέματα του τεκτονισμού φυσικά).
Στον τεκτονισμό (επιγραμματικά) αποσυμβολίζοντας αλληγορίες και σύμβολα και συμμετέχοντας με τα υπόλοιπα μέλη στις εργασίες της στοάς, αυτοδιδάσκεσαι.
β) κανείς δεν ασχολείται με την πίστη του άλλου και ποτέ δεν συζητούνται (με ποινή άμεσης και οριστικής αποβολής του τέκτονα ή των τεκτόνων ή και ολόκληρης της στοάς) ανάλογα θέματα.
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 17-01-08 στις 14:54
Απάντηση με παράθεση
  #625  
Παλιά 17-01-08, 20:47
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξης15
Αγαπητέ Τάκη, ... ...Τυπικό λατρείας μπορεί να μην υπάρχει αλλά πίστη στο Θεό υπάρχει η πίστη σε ακολουθεί ότι κι αν κάνεις, μήπως οι διδασκαλίες, που ξεκαθαρίζω ότι δεν γνωρίζω ούτε κατ'ελάχιστον, διαμορφώνουν την αρχική πίστη των τεκτόνων και την μεταβάλλουν σε μια ενιαία γραμμή πίστης, αν μπορώ να το πώ έτσι.
...Και συμπληρώνω τον φίλο Alet λέγοντάς σου ότι δεν μιλάμε για "πίστη" στον Μ.Α.Τ.Σ. αλλά για "παραδοχή" της Αρχής ( και όχι ύπαρξης! )της Υπέρτατης Διάνοιας, του Μεγάλου Αρχιτέκτονα ( κυριολεκτολογική είναι η σημασία της λέξης και ΟΧΙ μεταφορική ). Και όπως έχω αναφέρει και αλλού, είναι πολύ σημαντικώτερο να καλύπτει ένα θέμα τόσο την λογική όσο και το συναίσθημα, που δεν συμβαίνει στην "πίστη", όπου δρα μόνον το Θυμικό.
Αυτή είναι και η διαφορά του να εξετάζει κανείς φιλοσοφικά ένα ζήτημα από το να το ντύνει με θρησκειολογικό μανδύα. Στην Φιλοσοφία σκέπτεσαι, δεν "πιστεύεις"!
Δίνω δε έμφαση στη ρήση του Alet, ότι απαγορεύεται απολύτως η αντιπαράθεση θρησκευτικών θέσεων μεταξύ των μελών. Δογματικά θέματα δεν ενδιαφέρουν τους Τέκτονες, ούτε συζητούνται, λόγω σεβασμού στην Ελευθερία που αναγνωρίζεται σε κάθε άνθρωπο να βλέπει κάποια πράγματα υπό την γωνία που εκείνος επιθυμεί...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 17-01-08 στις 20:58
Απάντηση με παράθεση
  #626  
Παλιά 18-01-08, 00:34
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
...Και συμπληρώνω τον φίλο Alet λέγοντάς σου ότι δεν μιλάμε για "πίστη" στον Μ.Α.Τ.Σ. αλλά για "παραδοχή" της Αρχής ( και όχι ύπαρξης! )της Υπέρτατης Διάνοιας, του Μεγάλου Αρχιτέκτονα ( κυριολεκτολογική είναι η σημασία της λέξης και ΟΧΙ μεταφορική ). Και όπως έχω αναφέρει και αλλού, είναι πολύ σημαντικώτερο να καλύπτει ένα θέμα τόσο την λογική όσο και το συναίσθημα, που δεν συμβαίνει στην "πίστη", όπου δρα μόνον το Θυμικό.
Αυτή είναι και η διαφορά του να εξετάζει κανείς φιλοσοφικά ένα ζήτημα από το να το ντύνει με θρησκειολογικό μανδύα. Στην Φιλοσοφία σκέπτεσαι, δεν "πιστεύεις"!
Δίνω δε έμφαση στη ρήση του Alet, ότι απαγορεύεται απολύτως η αντιπαράθεση θρησκευτικών θέσεων μεταξύ των μελών. Δογματικά θέματα δεν ενδιαφέρουν τους Τέκτονες, ούτε συζητούνται, λόγω σεβασμού στην Ελευθερία που αναγνωρίζεται σε κάθε άνθρωπο να βλέπει κάποια πράγματα υπό την γωνία που εκείνος επιθυμεί...

Ποια η διαφορα να παραδεχεσαι την Αρχη της Υπερτατης Διανοιας απο το να πιστευεις σε αυτη;Εννοεις οτι γνωριζεις οτι υπαρχει αλλα δεν υμνεις και ζητας βοηθεια απο αυτη;Την αντιμετωπιζεις φιλοσοφικα ως εννοια π.χ.;

Η φιλοσοφια ειναι ενας επιστημονικος τροπος εξηγησης των οσων συμβαινουν μεσω της σκεψης,του διαλογου και της παρατηρησης.Το θρησκευτικο συναισθημα ειναι κατι το βιωματικο που προκυπτει απο την αισθηση του Ιερου που ολοι εχουν μεσα τους.Η αισθηση του Ιερου δημιουργει την πιστη στο Θεο.Που ειναι το κακο;Αν το λογικο εχει αξια,το συναισθημα του ανθρωπου για μενα εχει μερικες φορες μεγαλυτερη.

Το τελευταιο ειναι απλα αστειο.Δηλαδη αν δυο Τεκτονες κανουν κουβεντα περι Θεου και ενας ειναι παγανιστης και ο αλλος Ινδουιστης τι σημαινει;Οτι ο ενας θα κρινει τη θρησκεια του αλλου και θα καταπιεστει η θρησκευτικη του ελευθερια ή οτι μεσω ενος συγκριτικου θρησκειολογικου διαλογου θα βρουν κοινα σημεια και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα καταλαβουν οτι ολοι πιστευουμε στον ιδιο Θεο;Για κουβεντα μιλαμε παιδια,οχι κηρυγμα την ωρα των εργασιων...

Αφου και ο Τεκτονισμος εχει δογμα που πρεπει να το σεβονται ολοι αλλιως ο καθενας παει σπιτι του.Ειναι κυριο χαρακτηριστικο των ομαδων,οτι και να ειναι αυτες.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #627  
Παλιά 18-01-08, 01:06
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Ποια η διαφορα να παραδεχεσαι την Αρχη της Υπερτατης Διανοιας απο το να πιστευεις σε αυτη;Εννοεις οτι γνωριζεις οτι υπαρχει αλλα δεν υμνεις και ζητας βοηθεια απο αυτη;Την αντιμετωπιζεις φιλοσοφικα ως εννοια π.χ.;

Η φιλοσοφια ειναι ενας επιστημονικος τροπος εξηγησης των οσων συμβαινουν μεσω της σκεψης,του διαλογου και της παρατηρησης.Το θρησκευτικο συναισθημα ειναι κατι το βιωματικο που προκυπτει απο την αισθηση του Ιερου που ολοι εχουν μεσα τους.Η αισθηση του Ιερου δημιουργει την πιστη στο Θεο.Που ειναι το κακο;Αν το λογικο εχει αξια,το συναισθημα του ανθρωπου για μενα εχει μερικες φορες μεγαλυτερη.

Το τελευταιο ειναι απλα αστειο.Δηλαδη αν δυο Τεκτονες κανουν κουβεντα περι Θεου και ενας ειναι παγανιστης και ο αλλος Ινδουιστης τι σημαινει;Οτι ο ενας θα κρινει τη θρησκεια του αλλου και θα καταπιεστει η θρησκευτικη του ελευθερια ή οτι μεσω ενος συγκριτικου θρησκειολογικου διαλογου θα βρουν κοινα σημεια και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα καταλαβουν οτι ολοι πιστευουμε στον ιδιο Θεο;Για κουβεντα μιλαμε παιδια,οχι κηρυγμα την ωρα των εργασιων...

Αφου και ο Τεκτονισμος εχει δογμα που πρεπει να το σεβονται ολοι αλλιως ο καθενας παει σπιτι του.Ειναι κυριο χαρακτηριστικο των ομαδων,οτι και να ειναι αυτες.
--Μην μπερδεύουμε τα πράματα! Άλλο συζήτηση περί το Φιλοσοφικό ζήτημα μιάς θρησκείας, και άλλο η προσπάθεια να σου δείξω ότι η δική μου θρησκεία υπερτερεί της δικής σου, κρίνοντας την θρησκεία σου - όπως αναφέρεις! Αυτό το τελευταίο δεν επιτρέπεται.

--Μιά και αναφέρεις σχετικά, μπορείς να μου πεις και μένα ΠΟΙΟ είναι το δόγμα που δέχεται ο Τεκτονισμός και που αν δεν το ακολουθήσει ο Τέκτων πάει σπίτι του;
-Μήπως μπερδεύεις το Δόγμα με τις Αρχές;

--Και όπως το εννοείς, ασφαλώς και δεν έχουν όλοι την "αίσθηση" του ιερού μέσα τους - και γιατί να την έχουν άραγε;

--Η δε μελέτη των κοινωνιών δείχνει ότι η "πίστη" σε έναν θεό που "απαιτεί" τυπολατρικές εκδηλώσεις, οφείλεται σε δύο ισχυρούς παράγοντες:
Πρώτον την αμάθεια ή άγνοια και
Δεύτερον τον φόβο του θανάτου στον άνθρωπο, που έχει ταυτισθεί/συνδεθεί με τον σωματικό πόνο, προερχόμενο από ασθένεια ή σοβαρό τραυματισμό.

--Και ΔΕΝ υπάρχει ανάγκη ούτε σε μένα να υμνήσω τον εαυτό μου, ούτε στην όποια Υπερδιάνοια να υμνηθεί από κανένα!

...Και να ζητήσω βοήθεια; Έ, όχι, αυτό πάει για μένα πολύ! Να κατεβάζω την Υπερδιάνοια στο δικό μου επίπεδο, έχων την (ψευδ)αίσθηση ότι "σκέπτεται" σαν και μένα, "αισθάνεται" σαν και μένα και πότε - πότε βάζει και κανένα χεράκι - λόγω "προσωπικής γνωριμίας" - για να πάνε π.χ. καλά οι δουλειές μου, ή να κάνει κανένα "θαυματάκι" και να πάει καλύτερα η υγεία μου! Δηλαδή, να της αποδώσω ανθρώπινη συμπεριφορά και αδυναμίες... κατεβάζοντάς την στο δικό μου επίπεδο ύπαρξης και εξέλιξης!

--Επαναλαμβάνω με κίνδυνο να γίνω τελικά κουραστικός:
Άλλο "δέχομαι" και ΑΛΛΟ "πιστεύω"!
Τα εξήγησα επαρκέστατα και αναλυτικά και δεν κρίνω σκόπιμο ή αναγκαίο να επανέλθω.
Μην επανερχόμαστε στα ίδια και στα ίδια.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #628  
Παλιά 18-01-08, 10:25
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Ωραία όλα αυτά, βεβαίως εγώ ακόμα νομίζω πως υπάρχει μια λεπτή διαχωριστική γραμμή των εννοιών. Τελικά τι γίνεται στις στοές? Γιατί υπάρχουν είναι κατάλοιπο μιας άλλης εποχής ας πούμε του μεσαίωνα που μπορεί να απαγορεύονταν οι φιλοσοφικές συζητήσεις? Γιατί υπάρχουν οι βαθμοί? Στις στοές γίνονται συζητήσεις? Δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιος αν είναι να συζητήσει να πάει στη στοά και να γίνει μέλος κιόλας κάπου, ποιό είναι το πλεονέκτημα?
Απάντηση με παράθεση
  #629  
Παλιά 18-01-08, 14:36
Το avatar του χρήστη Mίμης
Mίμης Ο χρήστης Mίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξης15
Δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιος αν είναι να συζητήσει να πάει στη στοά και να γίνει μέλος κιόλας κάπου, ποιό είναι το πλεονέκτημα?
'Ισως επειδή έχει κλιματισμό. Αν και οι καλύτερες τελετές γίνονται στην φύση και στον καθαρό αέρα και χρονολογούνται πολύ νωρίτερα στην ιστορία της ανθρωπότητας από μη τέκτονες. Η ιστορία από ένα σημείο και μετά άρχισε να γράφεται σε κλειστούς χώρους. 'Οσο στένευε το μυαλό, στένευαν και οι χώροι. Αυτό το καρφί φυσικά δεν πάει σε όλους τους τέκτονες αφού δεν ξέρω και τι κάνουν όλοι εκεί μέσα κλεισμένοι τη στιγμή που υπάρχουν τόσες ομορφιές στη φύση και ποτέ δεν θέλησα να πάω να κλειστώ κάπου. Υπάρχουν Α', Β' και Γ' κατηγορίες στοών απ'ότι φαίνεται και ουκ ολίγοι παρατέκτονες, οπότε όλοι αυτοί αν κυλιόντουσταν γυμνοί σαν μικρά παιδάκια στο χώμα ίσως βρίσκανε πιο μεγάλες αλήθειες. Αν το δούμε ψυχολογικά, υπάρχει και ένα σύνδρομο ''δεν σας λέω τι κάνουμε'' σαν τα μικρά παιδάκια που κρύβουν από τα άλλα παιδάκια κάτι για να εντυπωσιάσουν τη δασκάλα. Τέλος πάντων, εγώ προτιμούσα μια ζωή να αυτοξεμπροστιάζομαι θρησκευτικο-φιλοσοφικά και σε σχέση με τις πρακτικές μου και τις ιδέες μου για να έλκω και τις κατάλληλες ψυχές. Είναι πρακτικότερο και σε οδηγεί ευκολότερα στους ανθρώπους που έχουν τα ίδια πιστεύω με σένα και την ίδια κοσμοθεωρία που επικαλείσαι ασυνείδητα από μικρός εκ φύσεως χωρίς να της έχεις δώσει όνομα. Αν τηρούσα την μασονική μυστικότητα, θα είχα τις μισές έως καθόλου μυστικιστικές εμπειρίες. 'Ισως λιγότερο πόνο, αλλά και λιγότερες αυθεντικές εμπειρίες.
Απάντηση με παράθεση
  #630  
Παλιά 18-01-08, 14:47
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
--Μην μπερδεύουμε τα πράματα! Άλλο συζήτηση περί το Φιλοσοφικό ζήτημα μιάς θρησκείας, και άλλο η προσπάθεια να σου δείξω ότι η δική μου θρησκεία υπερτερεί της δικής σου, κρίνοντας την θρησκεία σου - όπως αναφέρεις! Αυτό το τελευταίο δεν επιτρέπεται.

--Μιά και αναφέρεις σχετικά, μπορείς να μου πεις και μένα ΠΟΙΟ είναι το δόγμα που δέχεται ο Τεκτονισμός και που αν δεν το ακολουθήσει ο Τέκτων πάει σπίτι του;
-Μήπως μπερδεύεις το Δόγμα με τις Αρχές;

--Και όπως το εννοείς, ασφαλώς και δεν έχουν όλοι την "αίσθηση" του ιερού μέσα τους - και γιατί να την έχουν άραγε;

--Η δε μελέτη των κοινωνιών δείχνει ότι η "πίστη" σε έναν θεό που "απαιτεί" τυπολατρικές εκδηλώσεις, οφείλεται σε δύο ισχυρούς παράγοντες:
Πρώτον την αμάθεια ή άγνοια και
Δεύτερον τον φόβο του θανάτου στον άνθρωπο, που έχει ταυτισθεί/συνδεθεί με τον σωματικό πόνο, προερχόμενο από ασθένεια ή σοβαρό τραυματισμό.

--Και ΔΕΝ υπάρχει ανάγκη ούτε σε μένα να υμνήσω τον εαυτό μου, ούτε στην όποια Υπερδιάνοια να υμνηθεί από κανένα!

...Και να ζητήσω βοήθεια; Έ, όχι, αυτό πάει για μένα πολύ! Να κατεβάζω την Υπερδιάνοια στο δικό μου επίπεδο, έχων την (ψευδ)αίσθηση ότι "σκέπτεται" σαν και μένα, "αισθάνεται" σαν και μένα και πότε - πότε βάζει και κανένα χεράκι - λόγω "προσωπικής γνωριμίας" - για να πάνε π.χ. καλά οι δουλειές μου, ή να κάνει κανένα "θαυματάκι" και να πάει καλύτερα η υγεία μου! Δηλαδή, να της αποδώσω ανθρώπινη συμπεριφορά και αδυναμίες... κατεβάζοντάς την στο δικό μου επίπεδο ύπαρξης και εξέλιξης!

--Επαναλαμβάνω με κίνδυνο να γίνω τελικά κουραστικός:
Άλλο "δέχομαι" και ΑΛΛΟ "πιστεύω"!
Τα εξήγησα επαρκέστατα και αναλυτικά και δεν κρίνω σκόπιμο ή αναγκαίο να επανέλθω.
Μην επανερχόμαστε στα ίδια και στα ίδια.

Ο Τεκτονισμος εχει κανονες,εχει διδασκαλια και αν καποιος Τεκτων πει πραγματα που το συνολο του τεκτονισμου δεν τα δεχεται τοτε υπαρχουν αντιδρασεις.Εχει τυπικα,εχει συγκεκριμενη αμφιεση,εχει χωρους που μαζευονται οι Τεκτονες,εχει ιεραρχια,βαθμους,κοινο ταμειο...Δηλαδη γιατι δεν εχει δογμα;Δεν υπαρχει δυστυχως τιποτα που να μην εχει δογμα,αλλοτε πιο ελαστικο αλλοτε πιο σκληρο.
Την αισθηση του ιερου την εχουν ΟΛΟΙ,ακομα και οι αθεοι,απλα την αντιλαμβανεται διαφορετικα ο καθενας και την αποδιδει ακομα πιο διαφορετικα.

Η μελετη των κοινωνιων(που ισως εχει δικιο)σημαινει οτι ειναι και σωστη;Μονο οι φοβισμενοι και οι αδυναμοι κανουν τυπολατρικες εκδηλωσεις;Μαλλον αλλος εδω εχει το δογμα ριζωμενο στη ζωη του...

Ειναι κακο να την κατεβασεις στο δικο σου επιπεδο υπαρξης και εξελιξης;Δεν καταλαβαινω πολλες φορες,γιατι υπαρχουν τετοια κολληματα.Τελος παντων.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.