Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #941  
Παλιά 03-09-09, 09:03
Ramoglou Ο χρήστης Ramoglou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

«Έχει πλάκα να ψάχνεις το Joker !», λέει η προσφιλής διαφήμιση και μαζί με τον ανάδρομο Ερμή των ημερών που διανύουμε ας παίξουμε λίγο με συζητήσεις λίγο ανούσιες, ή εκούσιες, ή επιούσιες !

Και μη φανταστεί κανείς ότι απαξιώνω τη συζήτηση, το Forum, η το thread, με αυτά που λέω. Όχι απλά σκέφτομαι ότι είχα (και θα έχω) καιρό να γράψω σε Forum και νΆ ασχοληθώ με τέτοιες συζητήσεις, που πραγματικά είναι σα να άρχισα να ψάχνω το Joker.

Bernie Rico Jr, θα ήθελες να μου εξηγήσεις πως γίνετε κάποιος που είναι μέσα να μην γνωρίζει ; Διότι, μπορώ να καταλάβω το «κουτσομπολιό» της γειτονιάς, με εικασίες για το τι γίνετε μέσα σΆ ένα σπίτι, αλλά δεν μπορώ νΆ αντιληφθώ την λανθασμένη διατύπωση του τι όντως γίνετε από κάποιον που ζει μέσα στο σπίτι.

Οι περίοικοι ακούν π.χ. «Σπρώξε, δυνατά, δυνατά σου λέω, ααααχχχ με πόνεσες !!!!» και εικάζουν τα Σόδομα και τα Γόμορρα ! Όμως ο κάτοικος της οικίας σε ερώτηση φίλου απαντά ότι η σύζυγος τον προέτρεπε να σπρώξει το σύνθετο και στο τέλος τις έπιασε το πόδι ενδιαμέσως του τοίχου ! … ¶ρα ;

Με τον γενικό και πλέον αδόκιμο όρο «Μασονία» οι Έλληνες (που σαν λαός διακατέχετε και από μια γενική ακρισία) προσπαθούν να δηλώσουν καταστάσεις συνομωσίας, επιβολής καταχθόνιων σχεδίων, κλπ κλπ.
Η ουσία όμως είναι αρκετά διαφορετική και βέβαια δεν έχει να κάνει με αυτό το οποίο έντεχνα, ένθεν και ένθεν, έχει καλλιεργηθεί.

Πάλι καλά που και για τη φωτιά στο Γραμματικό δε φταίνε οι «Μασόνοι», αλλά φταίει ο Σουφλιάς που ήθελε να κάνει οικόπεδα !!! (άλλη μια συνομωσιολογική μπαρούφα).

Εν κατά κλείδι καλό είναι να γνωρίζουμε σε αρκετά καλό βαθμό κάτι πριν εκφράσουμε κρίση, ή κριτική. Διότι, είναι πολύ εύκολο να εκτεθούμε λέγοντας πράγματα που μόνο στη σφαίρα της φαντασίας μπορούν να έχουν θέση.

Όσο για το ποιος ήταν Τέκτων στην επανάσταση, ποιος δεν ήταν, ποια ήταν η συμμετοχή τους, κλπ κλπ, καλό είναι να το ψάξουμε με ντοκουμέντα.

Πέραν από το βιβλίο του Ριζόπουλου, υπάρχουν αρκετά στοιχεία ακόμα που δείχνουν την «Τεκτονικότητα» της Φιλικής Εταιρίας, όπως βέβαια και του ίδιου του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη. Ας μην ξεχνάμε την παράθεση που κάνει επί του θέματος ο εγγονός του, ο «Φαλέζ», στο βιβλίο του πολιτικά.

… «Ας είναι ευλογημένες οι Μασονικές Στοές οίτινες σας εβάφτισαν στην κολυμπήθρα της Ελευθερίας».
Απάντηση με παράθεση
  #942  
Παλιά 03-09-09, 09:08
Ramoglou Ο χρήστης Ramoglou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Οι σκοπιμότητα των ερωτήσεων μου είναι 1ον να ξυπνήσω με κάποια ερεθίσματα μερικούς που κοιμούνται τον ύπνο του δίκαιου και να τους καθοδηγήσω σε αυτή την μελέτη
Καλημέρα.

Το παραπάνω καταδεικνύει επαρκώς τα όσα είπε και ο Trithemius και εγώ για τον τρόπο που θέλεις ν' αντιμετωπίσεις το θέμα.

Η περαιτέρω λοιπόν κουβέντα είναι εκ του περισσού !
Απάντηση με παράθεση
  #943  
Παλιά 03-09-09, 14:21
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Αγαπητέ Spn l Optimus

Μια και πιστεύεις <η πίστη δεν ορίζεται με λογικές αποδείξεις κι ούτε μπορούμε με τη γνώση να την κατανοήσουμε> πως γνωρίζεις και πως με τις απαντήσεις και τον τρόπο !!! που θα δωθούν θα πάρεις στα χέρια σου το τελευταίο κομμάτι του παζλ !!! θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω.

Πριν απαντήσω οφείλω να σου επισημάνω πως δεν κατάλαβα (δεν πειράζει βέβαια) γιατί δεν περίμενες να σου απαντήσει κάποιος ανοιχτά αλλά περιμένεις π.μ. ή κάτι τέτοιο.


1)Λέτε ότι είστε μια μη κερδοσκοπική οργάνωση , τα λειτουργικά έξοδα της στοάς σας ποιος σας τα καλύπτει?
Εμείς οι ίδιοι.
"μη κερδοσκοπική" δεν σημαίνει πως δεν έχει έσοδα (συνδρομές) αλλά πως ο σκοπός του οργανισμού, της εταιρείας κλπ. δεν είναι το εμπορικό κέρδος. Το πλεόνασμα (έσοδα μείον έξοδα) στους μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς, εταιρείες κλπ. διατίθεται είτε για τους σκοπούς της εταιρείας, είτε για αγαθοεργίες κλπ και δεν μοιράζεται στα μέλη ή τους εταίρους.


2)Αληθεύει ότι τα μέλη σας γίνονται αποδεκτά κατόπιν κάποιας μύησης?
Όχι ακριβώς. Κάνουν αίτηση, γίνονται δεκτοί και μετά γίνεται η μύηση. Αν δεν γίνει η μύηση δεν ολοκληρώνεται η εισδοχή.

Τί γίνεται κατά την διάρκεια της μύησης?Ποια τα βασικά της σημεία?
Η λέξη μύηση ετυμολογικά έχει την ίδια ρίζα με το τις λέξεις μυστικό και μυστήριο. Ψάχνοντας στο internet είναι ιδιαιτέρως εύκολο να βρεις τα τυπικά των μυήσεων όλων των Ελευθεροτεκτονικών τύπων.
Προσωπικά όμως θα θεωρούσα τον εαυτό μου ανάξιο να θεωρεί ότι μυήθηκε ενώ ταυτόχρονα θα περιέγραφε την τελετή και το τυπικό.


3)Η ιεραρχία σας ειναι χωρισμένη σε βαθμούς?
Τα μυητικά στάδια είναι χωρισμένα σε βαθμούς.
Η ιεραρχία (η οποία διαφεύγει της προσοχής όλων των συνωμοσιολόγων πως είναι αιρετή) όχι. Είναι χωρισμένη σε αξιώματα


Ανάλογα με τον βαθμό αλλάζει το χρηματικό ποσό που συνεισφέρει ο κάθε Τέκτων στην Στοά?
Αν εννοείς την ετήσια συνδρομή, όχι.
Αν εννοείς τα μύητρα (το δικαίωμα εγγραφής θα το λέγαμε σε κάποιο σύλλογο ή σωματείο) ναι


4)Γιατί τα βασικά μέλη σας είναι Πολιτικοι, Στρατιωτικοι, Πολιτικοι Μηχανικοί, Δικηγόροι, Γιατροί και Καθηγητές Πανεπιστημίου ?
Δεν υπάρχουν "βασικά" μέλη.
Αλήθεια αν υπήρχαν τα άλλα μέλη πως θα λέγονταν ? αβάσιμα ?
Η Ελευθεροτεκτονική είναι στηριγμένη στις ανθρωπιστικές αξίες. Μία εξ' αυτών είναι η ισότητα.

Γιατί δεν είναι απλοί εργάτες ή γεωργοί?
Κατά το ήμισυ (στο γιατί δεν είναι) απάντησα παραπάνω
Για το δεύτερο κομμάτι (αν υπάρχουν εργάτες ή γεωργοί) θα σου πω πως υπάρχουν σίγουρα εργάτες. Για γεωργούς δεν γνωρίζω μια και ζω και εργάζομαι στην Αθήνα όπου βρίσκεται και η Στοά μου όπως και οι υπόλοιπες Στοές που γνωρίζω μέλη τους. Ισως σε κάποιες επαρχιακές να υπάρχουν (αν υπάρχουν γεωργοί βεβαίως).


5)Ποιες η σχέσεις των Ιεχωβάδων με τους Τέκτονες?
Καμμία πέραν των συνωμοσιολόγων/μπουρδολόγων/αερολόγων. Μην ξεχνάς πως ο Χιλιασμός είναι Χριστιανική αίρεση και πως υπάρχουν Τέκτονες Χριστιανοί όλων των δογματων, Μουσουλμάνοι όλων των δογμάτων, Βουδιστές, Ινδουιστές, Εβραίοι κλπ.

Και οι σχέσεις σας με τον Σιωνισμό?
Καμμία πέραν των συνωμοσιολόγων/μπουρδολόγων. Σιωνισμός είναι ο περιεκτικός ορισμός του "Εβραϊκού Εθνικιστικού Κινήματος". Οι άνθρωποι που δεν ταυτίζονται ή δεν ενδιαφέρονται για τους σκοπούς και τα οράματα του Εβραϊκού Εθνικισμού τι σχέση θα μπορούσαν να είχαν ?

6)Αληθεύει ότι τα στάδια σας είναι Ιεχωβάδες-τέκτονες-σιωνιστές?
Όχι, μόνο για τους συνομωσιολόγους/μπουρδολόγους/αερολόγους.

και αν όχι τότε ποια οργάνωση βρίσκεται "από πάνω σας"?
Καμμία (για τους συνωμοσιολόγους μάλιστα εμείς είμαστε "από πάνω")

7)Ποιες οι σχέσεις των Τεκτόνων με τους Ροταριανούς, την Lions και τους ροδόσταυρους?
Οι ίδιες όπως και με τους Αεκτζήδες, τους χορογράφους και τους οικοδόμους.

8) Ποιες οι σχέσεις σας με τις Μη Κρατικές Οργανώσεις(Γιατροί χωρίς Σύνορα κτλ)
Οι ίδιες όπως και με τους Αεκτζήδες, τους χορογράφους και τους οικοδόμους.

και στο τέλος μια ερώτηση κρίσεως. Θέλετε πραγματικά να πιστέψουμε ότι 100-1000 άτομα μαζεύονται ,σε μια μη κερδοσκοπική οργάνωση με υπέρογκα έξοδα
τα "υπέρογκα έξοδα" από που προκύπτουν ? (γιατί σε πληροφορώ πως αν κάποιος τέκτονας το διάβαζε αυτό σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου θα έπεφτε κάτω από το γέλιο)

και με ελίτ αυτής της κοινωνίας
ελίτ για εσένα τι σημαίνει ? (define elite που λένε και οι αγγλοσάξωνες).
Αν θεωρείς ελίτ τους ανθρώπους που τα ενδιαφέροντα τους δεν περιορίζονται στα πλήκτρα του τηλεκοντρόλ τους ή στο περιεχόμενο της Εσπρέσο ναι τότε είμαστε ελίτ.
Αν θεωρείς ελίτ "τους έχοντες και κατέχοντες" τότε σαν σύνολο ή μέσος όρος (ο μέσος Τέκτονας ας πούμε) τότε δεν είμαστε.


και συζητούν για τις αρχές του Σύμπαντος? Αν η απάντηση σας είναι ναι τότε ή είστε Ψεύτες ή πολύ πολύ χαμηλόβαθμοι.
Τι θεωρείς πιο σημαντικό από τις αρχές του Σϋμπαντος (που σαν έννοια είναι λίγο αδόκιμη, αλλά καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις) ?
Πολύ συνοπτικά: Γνωρίζοντας ποιος είσαι ή τουλάχιστον προσπαθώντας να καταλάβεις ποιός είσαι, μπορείς να γνωρίσεις τα τρωτά σημεία σου, τις άσχημες πλευρές σου και να τις βελτιώσεις. Αν τα καταφέρεις τότε θα έρθουν και τα υπόλοιπα. Αν όχι -και δίκιο να είχαν οι συνωμοσιολόγοι και να σε βοηθούσε το παγκόσμιο χιλιαστικό/σιωνιστικό κλπ. κλπ. κίνημα- δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτα.


Όλες οι ΜΚΟ τα περνούν από εσάς και απορώ που βρίσκεται τα λεφτά...δλδ ξέρω αλλά ας μην αλλάξω θέμα.
Αφού ξέρεις δεν λες και σε εμάς...
Πάντως να γνωρίζεις πως οι Μεγάλες Στοές -με τον ένα ή τον άλλο τρόπο- έχουν νομική μορφή (ως ιδρύματα, αστικές εταιρείες, σωματεία κλπ.) οπότε δημοσιεύουν (ως υποχρεούνται) ισολογισμούς τους οποίους μπορείς να αναζητήσεις.


Σε μια οργάνωση τα μέλη που την απαρτίζουν ενώνονται με κάποια κοινή ιδέα, κάποιο κοινό σκοπό. ΔΕΝ έχετε την ιδία θρησκεία ΔΕΝ έχετε την ιδία εθνικότητα ΔΕΝ έχετε τις ίδιες πολιτικές αντιλήψεις ΔΕΝ έχετε κάποια σοβαρή ενασχόληση εκτός των Σεμιναρίων και των συζητήσεων. Τι σας Ενώνει κύριοι?
Ποιος ο σκοπος σας? Και μην μου πείτε ότι δήθεν να αναβαθμίσετε πνευματικά και κοινωνικά ένα κράτος γιατί με ένα τέτοιο κλειστό κύκλωμα ότι και αν είναι αυτό που κάνετε ευνοεί εσάς και μόνον εσάς...και σας ρωτώ τι κάνετε?

Ποιός σου είπε πως θέλουμε να αναβαθμίσουμε πνευματικά και κοινωνικά κανένα κράτος ? Θεός φυλάξοι.
Ο κύριος στόχος και σκοπός της Ελευθεροτεκτονικής είναι η πνευματική και ψυχική αυτο-βελτίωση ενός εκάστου εξ ημών μέσω της πνευματικής διαδικασίας εσωτερικής τελείωσης που προσφέρει. Η επέκταση του στην κοινωνία (στον κοινωνικό περίγυρο του καθενός δηλαδή) αν γίνεται τότε αυτό επιτυγχάνεται μόνο δια του παραδειγματισμού.
Αυτό φυσικά δεν αναιρεί την ύπαρξη διαφόρων εντός του Τάγματος οι οποίοι προσήλθαν επειδή πίστεψαν διάφορες αερολογίες/μπουρδολογίες και άλλα εξαίρετα δείγματα της ανθρώπινης ανοησίας, αλλά όπως και να το κάνεις και τα Εσωτερικά Τάγματα μια απεικόνιση της κοινωνίας είναι, οπότε φυσιολογικά θα υπάρχουν και τέτοιοι.


Τίποτα το οποίο κάνει καλό σε αυτό τον κόσμο δεν συμφέρει να μένει κρυφό
φιλικά, με το θάρρος του μεγαλύτερου (έχω περισσότερα από τα διπλά σου χρόνια), σε συμβουλεύω μην ζυγίζεις τα πάντα με γνώμονα το "συμφέρον" όποιο και είναι αυτό.
Πέραν αυτού δεν είναι κρυφό. Αν ήταν δεν θα συζητούσαμε εδώ.

γιατί πολύ απλά είναι τόσο λίγα αυτά που γίνονται για το κοινό καλό που αμέσως όλοι οι άνθρωποί αυτού του πλάνήτη θα το στήριζαν χρηματικά και πνευματικά.
η ελευθεροτεκτονική δεν χρειάζεται στήριξη, ούτε χρηματική, ούτε πνευματική. Οι άνθρωποι χρειάζονται. Αν κάποιος λοιπόν είναι πρόθυμος να στηρίξει για να κάνει καλό ας το κάνει στους ανθρώπους.

Ο αποκρυφισμός σας και ή μυστικοπάθειά σας , σας κάνουν ύποπτους ακόμη και αν οι ενέργειές σας προόδευουν τις επιστήμες νομίζω οτι ήρθε καιρός να μας μιλήσετε ανοικτά.
Ο αποκρυφισμός είναι άλλο πράγμα. Μην μπερδεύεις τις έννοιες γιατί 'ετσι μπορεί να οδηγηθεί η σκέψη αλλού.
Το να μην επιθυμεί κάποιος οργανισμός να κοινοποιήσει τα εσωτερικά του (πέραν του σημείου που του επιβάλλει ο νόμος και η κοινωνική ηθική) είναι αναφαίρετο δικαίωμα του. Ή δεν είναι ?


Εκτος και αν έχετε κάτι να κρυψετε...
Δεν έχουμε (στο κάτω κάτω μέλος μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε), αλλά και να είχαμε, αν δεν σε αφορά ούτε μπορεί να σε επηρεάσει, γιατί μπορεί να σε ενδιαφέρει ?

Να ρωτήσω όμως κι εγώ 2 πράγματα (το δικαιούμαι πλέον).
Λες:

Ηξερα εξ αρχης οτι δεν θα παρω απαντησεις...γιατι πολυ απλα δεν ειναι κανεις τοσο βαθια χωμενος για να τις ξερει
για να το λες και να το γνωρίζεις κι όχι απλά να το πιστεύεις (βλ. την εισαγωγή του post για την διαφορά μεταξύ γνώσης και πίστης) θα πρέπει να είσαι εσύ "βαθιά χωμένος".
Αφού όμως δεν γνωρίζεις (προκύπτει από τις απορίες σου) άρα δεν είσαι "βαθιά χωμένος". Πως λοιπόν γνωρίζεις "για άλλες απαντήσεις"?


και αυτοι που ειναι καθε αλλο παρα με το φορομ αυτο ασχολουνται.
συνεχίζοντας την προηγούμενη παραδοξολογία επαναβεβαιώνεις πως δεν γνωρίζεις ενώ λες πως γνωρίζεις.

Υ.Γ.
Τι κάνεις φίλτατε Ramoglou ?
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 03-09-09 στις 14:32
Απάντηση με παράθεση
  #944  
Παλιά 03-09-09, 15:35
Ramoglou Ο χρήστης Ramoglou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Φίλτατε alet, για το χατίρι ανθρώπων που σέβομαι και θεωρώ φίλους, έσπασα για λίγο τη σιωπή μου. Η αλήθεια είναι πως έχοντας ξεσυνηθίσει λίγο τις Forumικές συζητήσεις, παραλίγο να κυλήσω στο ολίσθημα της κωμοδιοποίησης του thread. Ειδικά δε μετά και το δικό σου περιεκτικότατο και αναλυτικό post.

Ευτυχώς όμως το απέφυγα !

Κατά τ' άλλα προετοιμάζομαι για εργασία και αναψυχή, όπως όλοι μας εξ' άλλου, μετά τις καλοκαιρινές διακοπές !
Απάντηση με παράθεση
  #945  
Παλιά 03-09-09, 15:43
Spn l Optimus Ο χρήστης Spn l Optimus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alet
[color=Black]Αγαπητέ Spn l Optimus


Να ρωτήσω όμως κι εγώ 2 πράγματα (το δικαιούμαι πλέον).
Λες:

Ηξερα εξ αρχης οτι δεν θα παρω απαντησεις...γιατι πολυ απλα δεν ειναι κανεις τοσο βαθια χωμενος για να τις ξερει
για να το λες και να το γνωρίζεις κι όχι απλά να το πιστεύεις (βλ. την εισαγωγή του post για την διαφορά μεταξύ γνώσης και πίστης) θα πρέπει να είσαι εσύ "βαθιά χωμένος".
Αφού όμως δεν γνωρίζεις (προκύπτει από τις απορίες σου) άρα δεν είσαι "βαθιά χωμένος". Πως λοιπόν γνωρίζεις "για άλλες απαντήσεις"?


και αυτοι που ειναι καθε αλλο παρα με το φορομ αυτο ασχολουνται.
συνεχίζοντας την προηγούμενη παραδοξολογία επαναβεβαιώνεις πως δεν γνωρίζεις ενώ λες πως γνωρίζεις.

Υ.Γ.
Τι κάνεις φίλτατε Ramoglou ?

Ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας κυριε(μιας και εχετε τα 2πλασια χρονια απο εμενα).Οι περισσοτεροι διαβασαν τις ερωτησεις μου και απλα σχολιάζαν χωρις να μου δωσουν την ελαχιστη βοηθεια που λεγεται απαντηση.
Ειναι αποριας αξιο η σημερινη απαξιωση της δημοκρατιας και η συνεχης "καζουρας" των λεγομενων ενος ατομου.Σε αυτο το Φορουμ πρεπει ο ενας φωτιζει τον αλλο και οχι να τον μπερδευει ακομα περισσοτερο.Ευτυχως ξαναλεω που ενα ατομο μεγαλυτερης ηλικιας αποφασισε να δωσει απαντησεις σε ενα Νεο ο οποιος εχει μαθει τα "καταστηματα" να μην τα κρινει απο τις βιτρινες αλλα απο την τιμη και την ποιοτητα των προιοντων τους.Προσωπικα οι απαντησεις σας με καλυψανε.Δεν πιστευα ποτε οτι θα ειχατε την οποιαδηποτε σχεση με τον αορατο και παραπλανητικο εχθρο του "κοινου της Σιων" και τις διαφορες ΜΚΟ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alet
[color=Black]Αγαπητέ Spn l Optimus


Να ρωτήσω όμως κι εγώ 2 πράγματα (το δικαιούμαι πλέον).
Λες:

Ηξερα εξ αρχης οτι δεν θα παρω απαντησεις...γιατι πολυ απλα δεν ειναι κανεις τοσο βαθια χωμενος για να τις ξερει
για να το λες και να το γνωρίζεις κι όχι απλά να το πιστεύεις (βλ. την εισαγωγή του post για την διαφορά μεταξύ γνώσης και πίστης) θα πρέπει να είσαι εσύ "βαθιά χωμένος".
Αφού όμως δεν γνωρίζεις (προκύπτει από τις απορίες σου) άρα δεν είσαι "βαθιά χωμένος". Πως λοιπόν γνωρίζεις "για άλλες απαντήσεις"?


και αυτοι που ειναι καθε αλλο παρα με το φορομ αυτο ασχολουνται.
συνεχίζοντας την προηγούμενη παραδοξολογία επαναβεβαιώνεις πως δεν γνωρίζεις ενώ λες πως γνωρίζεις.

Υ.Γ.
Τι κάνεις φίλτατε Ramoglou ?
Δεν ειμαι βαθια χωμενος κυριε (ειμαι πολυ μικρος αλλωστε) απλα πιστευα οτι κατι τετοιες απαντησεις μονο καποιος υψηλα ιεραρχικα θα μπορουσε να μου τις δωσει.Δεν πιστευα οτι τα απλα μελη σας θα γνωριζουν τους ακριβεις ισολογισμους σας.Και θα επαναλαβω οτι κανεις δεν εβαλε κανενα κριτη των γνωσεων κανενος.Και παλι Ευχαριστω για τις απαντησεις.
__________________
Μεταφέρω Πληροφορίες ,Διατυπώνω άποψη και Δέχομαι την Κριτική ΟΛΩΝ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spn l Optimus : 03-09-09 στις 15:45
Απάντηση με παράθεση
  #946  
Παλιά 03-09-09, 22:51
Ramoglou Ο χρήστης Ramoglou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Μάλιστα !!!

Τώρα ή εγώ ζαλίζομαι, ή όντως κάνει ζαλάδα !

Καλό ξημέρωμα !
Απάντηση με παράθεση
  #947  
Παλιά 04-09-09, 10:58
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

πάλι έχουμε ένα θεματάκι με την ανάρτηση των posts...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 04-09-09 στις 11:11
Απάντηση με παράθεση
  #948  
Παλιά 05-09-09, 01:56
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ramoglou

Bernie Rico Jr, θα ήθελες να μου εξηγήσεις πως γίνετε κάποιος που είναι μέσα να μην γνωρίζει ; Διότι, μπορώ να καταλάβω το «κουτσομπολιό» της γειτονιάς, με εικασίες για το τι γίνετε μέσα σΆ ένα σπίτι, αλλά δεν μπορώ νΆ αντιληφθώ την λανθασμένη διατύπωση του τι όντως γίνετε από κάποιον που ζει μέσα στο σπίτι.

Οι περίοικοι ακούν π.χ. «Σπρώξε, δυνατά, δυνατά σου λέω, ααααχχχ με πόνεσες !!!!» και εικάζουν τα Σόδομα και τα Γόμορρα ! Όμως ο κάτοικος της οικίας σε ερώτηση φίλου απαντά ότι η σύζυγος τον προέτρεπε να σπρώξει το σύνθετο και στο τέλος τις έπιασε το πόδι ενδιαμέσως του τοίχου ! … ¶ρα ;

Με τον γενικό και πλέον αδόκιμο όρο «Μασονία» οι Έλληνες (που σαν λαός διακατέχετε και από μια γενική ακρισία) προσπαθούν να δηλώσουν καταστάσεις συνομωσίας, επιβολής καταχθόνιων σχεδίων, κλπ κλπ.
Η ουσία όμως είναι αρκετά διαφορετική και βέβαια δεν έχει να κάνει με αυτό το οποίο έντεχνα, ένθεν και ένθεν, έχει καλλιεργηθεί.

Πάλι καλά που και για τη φωτιά στο Γραμματικό δε φταίνε οι «Μασόνοι», αλλά φταίει ο Σουφλιάς που ήθελε να κάνει οικόπεδα !!! (άλλη μια συνομωσιολογική μπαρούφα).

Εν κατά κλείδι καλό είναι να γνωρίζουμε σε αρκετά καλό βαθμό κάτι πριν εκφράσουμε κρίση, ή κριτική. Διότι, είναι πολύ εύκολο να εκτεθούμε λέγοντας πράγματα που μόνο στη σφαίρα της φαντασίας μπορούν να έχουν θέση.

Όσο για το ποιος ήταν Τέκτων στην επανάσταση, ποιος δεν ήταν, ποια ήταν η συμμετοχή τους, κλπ κλπ, καλό είναι να το ψάξουμε με ντοκουμέντα.

Πέραν από το βιβλίο του Ριζόπουλου, υπάρχουν αρκετά στοιχεία ακόμα που δείχνουν την «Τεκτονικότητα» της Φιλικής Εταιρίας, όπως βέβαια και του ίδιου του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη. Ας μην ξεχνάμε την παράθεση που κάνει επί του θέματος ο εγγονός του, ο «Φαλέζ», στο βιβλίο του πολιτικά.

… «Ας είναι ευλογημένες οι Μασονικές Στοές οίτινες σας εβάφτισαν στην κολυμπήθρα της Ελευθερίας».
Εγώ δεν είπα ότι αυτός που είναι μέσα δεν γνωρίζει. Μα είναι πάρα πολύ απλό για τον οποιονδήποτε αμφισβητία. Εσύ είσαι μέσα στο σπίτι και εγώ έξω... ακούγεται ένα αχ-βαχ και διατυπώνουμε 2 θεωρίες περί αυτού. Γιατί λοιπόν ένας τρίτος να πιστέψει εσένα που ήσουν μέσα αλλά μπορεί να λες ότι θέλεις και να μην πιστέψει εμένα.. ή το αντίθετο! ¶ρα, το επιχείρημα ότι "όλα αυτά που λέτε εσείς ή απ'έξω είναι εικασίες διότι εμείς οι από μέσα ξέρουμε", ακούγεται απίστευτα κουτό σε ένα τρίτο πρόσωπο. Ας αφήσουμε όμως την συνωμοσιολογία διότι δεν πουλάω και τίποτα σχετικά βιβλία . Θα ήταν μάλλον πιο "οικονομικό" για το site να υπάρχει και μια υποκατηγορία του θέματος το οποίο θα έκανε λόγο για πράξεις και συμπεριφορές μασόνων μέσω των διασυνδέσων τους κλπ κλπ. όπως πχ η στοά ρ2 της Ιταλίας αν δεν κάνω λάθος. Ίσως βέβαια κάτι τέτοιο να λαμβανατόν ως μια έντονα προπαγανδιστική κίνηση.

Τώρα όσον αφορά την επωνυμία.. γιατί παρεξηγείσαι εφόσον δεν τρέχει τίποτα? Ας λέγεται και μασονία, ακόμη και με ω.

Επίσης, ο Ριζόπουλος έιναι τέκτονας? Έχει την καλοσύνη να αναφέρει κανείς τι συγκεκριμένα αναφέρεται εκεί για την ιδιότητα αυτή του Κολοκοτρώνη?
Απάντηση με παράθεση
  #949  
Παλιά 05-09-09, 12:19
Ramoglou Ο χρήστης Ramoglou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Εγώ δεν είπα ότι αυτός που είναι μέσα δεν γνωρίζει. Μα είναι πάρα πολύ απλό για τον οποιονδήποτε αμφισβητία. Εσύ είσαι μέσα στο σπίτι και εγώ έξω... ακούγεται ένα αχ-βαχ και διατυπώνουμε 2 θεωρίες περί αυτού. Γιατί λοιπόν ένας τρίτος να πιστέψει εσένα που ήσουν μέσα αλλά μπορεί να λες ότι θέλεις και να μην πιστέψει εμένα.. ή το αντίθετο! ¶ρα, το επιχείρημα ότι "όλα αυτά που λέτε εσείς ή απ'έξω είναι εικασίες διότι εμείς οι από μέσα ξέρουμε", ακούγεται απίστευτα κουτό σε ένα τρίτο πρόσωπο.
Δυστυχώς δεν διατυπώνονται δύο θεωρίες, αλλά μια.
Αυτός που είναι απΆ έξω, διατυπώνει θεωρία. Ο από μέσα, περιγράφει το τι έγινε.
¶ρα έχουμε να κρίνουμε, αν θα επιλέξουμε να πιστέψουμε την θεωρία, ή την περιγραφή !
Σε αυτή την περίπτωση είναι θέμα του καθενός το τι θα επιλέξει.
Αν επιλέξουμε να πισθούμε από την θεωρία, θα έχουμε προσπεράσει την αλήθεια, για λόγους που εμείς θα έχουμε επιλέξει. Π.Χ. αρέσκεια σε συνομοσιολογικά σενάρια, εθισμό στις φαντασιώσεις, κλπ κλπ

Η αλήθεια βέβαια θα μας έχει ειπωθεί, αλλά εμείς θα έχουμε εθελοτυφλήσει και δεν θα μπορέσουμε να τη δούμε.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Θα ήταν μάλλον πιο "οικονομικό" για το site να υπάρχει και μια υποκατηγορία του θέματος το οποίο θα έκανε λόγο για πράξεις και συμπεριφορές μασόνων μέσω των διασυνδέσων τους κλπ κλπ. όπως πχ η στοά ρ2 της Ιταλίας αν δεν κάνω λάθος. Ίσως βέβαια κάτι τέτοιο να λαμβανατόν ως μια έντονα προπαγανδιστική κίνηση.
1ον. Οι πράξεις, ενός, δύο, τριών «μασόνων», δεν μπορούν να είναι χαρακτηριστικές του όλου συστήματος. Διότι άλλο Τεκτονισμός και άλλο Τέκτων.
2ον. Η Ρ2 δεν ανήκε σε Τεκτονικό Ίδρυμα, ήταν μια «Στοά» φτιαγμένη από έναν άνθρωπο συγκεκριμένο ο οποίος όντως χρησιμοποίησε, τόσο την «αίγλη» του Τεκτονικού τίτλου, όσο και τις όποιες γνωριμίες του.

Όλο αυτό δεν σημαίνει ότι το επίσημο Τεκτονικό Ίδρυμα της Ιταλίας είχε κάποια γνώση, ή ανάμειξη.

Επί παραδείγματι, εάν εγώ κάνω μια Στοά και την γεμίσω «προσωπικότητες» και μαζί τους κάνω δουλειές κλπ κλπ, δεν σημαίνει ότι αυτή η Στοά ανήκει πραγματικά σε κάποιο αναγνωρισμένο Τεκτονικό Ίδρυμα και τελεί υπό την αιγίδα του !

¶ρα τσάμπα οι κατηγορίες προς το σύστημα και οι θεωρίες συνομωσίας !!! (εδώ κολλάει και το «ο απΆ έξω και ο από μέσα»)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Τώρα όσον αφορά την επωνυμία.. γιατί παρεξηγείσαι εφόσον δεν τρέχει τίποτα? Ας λέγεται και μασονία, ακόμη και με ω.
ΚατΆ αρχάς δεν παρεξηγούμε με τον τίτλο, αλλά, προσπαθώ να δηλώσω την κακή χρήση του όρου.
Ας γίνω λίγο πιο επεξηγηματικός.

Με τον όρο «Μασονία» οι Έλληνες ορίζουν κάθε τι, το οποίο εμπεριέχει συνομοσιολογία, φαντασιολογία, κλπ –λογία. Αυτή λοιπόν η λογική δεν είναι ορθή, διότι δεν ανήκει στη «Μασονία» η λέσχη Μπίλτεμπεργκ π.χ., δεν ανήκει στη «Μασονία» η Ελληνική Αστυνομία, δεν είναι «Μασόνος» όποιος έχει μια άκρη στο δημόσιο και κάνει τη δουλειά του, δεν είναι μαζί σε μια Στοά, ο Βαρδινογιάννης, ο Κόκκαλης, ο Καραμανλής, ο Παπανδρέου κλπ κλπ., γιατί ντε και σώνει θα πρέπει να είναι «Μασόνοι». Ούτε μυήσανε κρυφά την Ντόρα στον αμιγή Τεκτονισμό για να την έχουν μαζί τους, αν θέλανε θα πηγαίνανε όλοι μαζί στο Μικτό.

Να λοιπόν τι εννοώ με τη φράση … «Με τον γενικό και πλέον αδόκιμο όρο «Μασονία» οι Έλληνες (που σαν λαός διακατέχετε και από μια γενική ακρισία) προσπαθούν να δηλώσουν καταστάσεις συνομωσίας, επιβολής καταχθόνιων σχεδίων, κλπ κλπ.»

Με την ακρισία του Έλληνα τα έχω ! Με το γενικό τσουβάλιασμα και την απίστευτη συνομοσιολογία του. Για όλα φταίνε οι Εβραίοι, για όλα φταίνε οι Μασόνοι, για όλα φταίνε τα 400 χρόνια σκλαβιάς, για όλα φταίνε οι Αμερικάνοι … και εμείς δεν φταίμε πουθενά και για τίποτα, ούτε καν για την ημιμάθεια μας !!!!

Όσο για την ίδια τη λέξη, μου αρέσει να χρησιμοποιώ τον σωστό Ελληνικό τίτλο (Τέκτων – Τεκτονισμός) και όχι τον εξελληνισμένο. (Μασόνος – Μασονία)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Επίσης, ο Ριζόπουλος έιναι τέκτονας? Έχει την καλοσύνη να αναφέρει κανείς τι συγκεκριμένα αναφέρεται εκεί για την ιδιότητα αυτή του Κολοκοτρώνη?
Ο Ριζόπουλος είναι Τέκτων κατά δήλωση του.
Στην Μεγάλη Στοά της Ελλάδος υπάρχουν τα αρχεία τόσο της Φιλικής Εταιρίας, όσο και Στοών που υπήρχαν στον σήμερα Ελληνικό χώρο και τότε καλούμενο Επτανησιακό, ο οποίος διοικητικά πέρασε από την Ιταλία, στη Γαλλία και μετέπειτα στην Αγγλία.
Κάπως ανάλογα και οι τότε λειτουργούσες Στοές υπαγόντουσαν και στις Μεγάλες Στοές του κράτους που ανήκαν.
Ο Κολοκοτρώνης ήταν μυημένος στη Ζάκυνθο (εκεί είχε καταφύγει για να γλυτώσει τον διωγμό των Τούρκων), η οποία τότε δεν ήταν κομμάτι της «Ελλάδος» και μυήθηκε το 1807 στην Στοά «Αστήρ».
Εγκυρότερη μαρτυρία γι αυτή την μύηση είναι η συγγραφή του πονήματος, «Το Τεκτονικό Σφυρίον», το οποίο εκδόθηκε το 1867 στην Αθήνα και συγγραφέας του είναι ο εγγονός του Γέρου, ο επιλεγόμενος «Φαλέζ», στο οποίο αναφέρετε ξεκάθαρα η μύηση του Γέρου στον Τεκτονισμό.

Καλή σας ημέρα !
Απάντηση με παράθεση
  #950  
Παλιά 05-09-09, 14:29
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Θα ήθελα να πω, αν και ίσως δεν έχει πολύ νόημα η κουβένα αυτή, ότι και στις δύο περιπτώσεις, θεωρίες ακούγονται. Ένα τρίτο πρόσωπο θα ακούσει μόνο θεωρίες. Την καλύτερη των προθέσεων να έχεις εσύ, εφόσον ο τρίτος είναι αμφισβητίας (το οποίο έιναι και υγειές υπό προυποθέσεις) θα ακούσει μόνο θεωρίες.Η μαρτυρία σου έναντι της δικής μου, πολύ απλό...

Επειδή λοιπόν οι πράξεις 2-3 τεκτόνων δεν χαρακτηρίζουν το σύστημα, έκανατην παραπάνω σκέψη. Να υπάρχει δλδ η κατηγορία που κάνει λόγο για το σύστημα και μια υποκατηγορία για τις πράξεις των ατόμων, κάτι το οποίο όμως δεν θα ήταν πολύ πρακτικό μεν, θα είχε και έντονα προβοκατόρικο χαρακτήρα προς το σύστημα δε. Αυτό είπα, μια σκέψη ήταν της στιγμής, επίσης πολύ απλό... βλέπεις όμως ότι οι διάφορες ίσως φαντασιόπληκτες κατηγορίες αφορούν πράξεις ατόμων.

Για τον Κολοκοτρώνη τώρα δεν βλέπω να υπάρχει κάποια σοβαρή μαρτυρία που να συνηγορεί στο ότι ήταν τέκτονας. Στα απομνημονευματά του δεν αναφέρει κάτι αν δεν κάνω λάθος..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.