Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #451  
Παλιά 12-01-13, 00:31
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anna. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινησε καποια στιγμη που πηγα να κοιμηθω δεν ειχα πεσει ομως σε βαθυ υπνο με την εννοια οτι καταλαβαινα ακομα τα εξωτερικα ερεθισματα και βασικα τα παντα γυρω απλα ειχα τα ματια μου κλειστα.. ετσι λοιπον ενα πολυ δυνατο βοητο και τρομαχτικο διαπερνουσε τα αυτια μου και ταυτοχρονα κατι με εσπρωχνε βαθεια μεσα σε κατι που δεν μπορω να εξηγησω και παρελυα δηλαδη δεν μπορουσα να κουνησω χερια ποδια. Ηταν πραγματικα τοσο τρομαχτικο που ακομα και σημερα ανατριχιαζω οταν το σκεφτομαι.
Αυτό που άκουγες δεν θα έπρεπε να είναι κάτι που να σε τρομάζει. Είναι κάτι που συμβαίνει αρκετά συχνά στους περισσότερους. Τις περισσότερες φορές όμως ονειρευόμαστε ήδη και η προσοχή μας είναι στραμμένη στα τεκτενόμενα του ονείρου οπότε δεν το αντιλαμβανόμαστε.

Υποθέτω οτι επειδή ήταν κάτι καινούργιο για εσένα και ερχόταν μαζί με την παράλυση σε τρομοκρατούσε και πιθανόν να το δαιμονοποιούσες ασυνείδητα.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #452  
Παλιά 12-01-13, 19:43
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Δεν θελω να αφησω αναπαντητο το φιλο terrorline, κυριως γιατι αυτη η συνεχης και σε καθε στροφη των συζητησεων αυτου του ειδους, αναφορα σε δαιμονες και δαιμονικες παρουσιες ειναι υπερβολικη. Και ο φοβος του φοβου τον φοβον....

Ακομα και στην χριστιανικη παραδοση, υπαρχει η σαφης επιφυλαξη της λαθος Διακρισεως, μεταξυ δαιμονικων και θεϊκων εκπορευσεων. Ακομη και αυτοι που ζουν και κοιμουνται με την δαιμονολογια και δαιμονοφοβια, και σαν μονιμη θεραπεια εχουν την παραπομπη στον παπα και στον εξομολογο, λενε οτι δεν ξερουν ακριβως. Δεν δικαιολογειται καμια αφ' υψηλου γνωματευση, ειδικα απο νεαρους ομολογητες.

Ολοι κουβαλαμε το βαρος (ή τον σταυρο μας αν θελετε), και αν το βαρος το κανει πιο ευκολοδιαχειριστο η παλη με τους δαιμονες, η αβεβαιοτητα της προελευσης καθε εμπειριας ή σκεψης, τοτε καλως καμωμενη. Δεν εχει ομως καμια υπεροχη εναντι αλλων στασεων ζωης , ουτε χρειαζεται κανενας κατηχηση για να σηκωνει το σταυρο του . Προτασεις και εναλακτικες χρειαζεται, οχι αφορισμους.




----------------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
  #453  
Παλιά 17-01-13, 13:11
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω naeb για την απαντηση Εχω παραθεσει και αλλη μια εμπειρια μου, ενδεχομενως επρεπε να την υποβαλλω στις προσωπικες εμπειριες ....
Απάντηση με παράθεση
  #454  
Παλιά 21-01-13, 12:28
nightfairy Ο χρήστης nightfairy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2013
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Καλησπέρα!! Το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ και ήθελα να αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία..
Πριν κάποια χρόνια άρχισε να μου συμβαίνει κάτι εντελώς ανεξήγητο για μένα. Κάποια βράδια την ώρα που κοιμόμουν, ένιωθα καποια παρουσία κοντά μου. Όταν εμφανιζόταν αυτή η σκιά, το σώμα μου παρέλυε. Δεν μπορούσα να κουνηθώ, να ανοίξω τα μάτια μου, να μιλήσω, παρότι είχα πλήρη επίγνωση των γεγονότων γύρω μου. Ένιωθα αυτή την σκιά να με πλησιάζει και να γέρνει απο πάνω μου. Θα ορκιζόμουν οτι ένιωθα και την ανάσα της στο προσωπό μου. Πάντα προσπαθούσα να παλέψω με όλη μου την δύναμη να σηκωθω, και όταν κατάφερνα να ανοίξω τα μάτια μου, αυτο εξαφανιζόταν. Μετα απο κάποιες κουβέντες που έκανα με κάποιους, έμαθα για το "φαινόμενο" Μόρα. Δεν ξέρω αν αυτό που με επισκεύτηκε εκείνες τις φορές ήταν η Μορα αλλα σίγουρα ήταν πολύ τρομαχτικό.
Απάντηση με παράθεση
  #455  
Παλιά 21-01-13, 12:56
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από terrorline Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας. θα ηθελα να πω απλα την γνωμη μου. μορα δεν υπαρχει. δαιμονες υπαρχουν. γτ το λεω αυτο? απειρες φορες εχω παθει υπνοπαραλυση κ να αισθανομαι οτι αιωρουμε κ γινονται φριχτα πραγματα στο δωματιο. εχω δει 2 αντρες να βριζουν τον Θεο σε μενα. εχω ακουσει φωνες που βριζουν τον Θεο. ητανε ολα δαιμονικα. το ηξερα το αισθανομουνα. ο παππας που διαβασε το σπιτι ειπε οτι κατι ητανε αλλα εφυγε.οταν το διαβασε ηρεμισα. μεχρι που πηγα να μεινω μονος μου σαν φοιτητης. απο τοτε παλι ανα διαστηματα βλεπω κατι τετοια ονειρα αλλα οχι φρικιαστικα. τα γραφω αυτα γτ θελω να καταληξω στο οτι οι δαιμονες συνεχεια μας κανουν επιθεσεις ειτε πιο βιαιες ειτε πιο χαλαρες ας το πουμε. αρα στον υπνο μας ειναι δαιμονικες υπαρξεις αυτα που βλεπουμε κ ειναι φρικιαστικα. αν πει καποιος οτι δεν ειναι ας σκεφτει το εξης. οταν εζησε καποια αναλογη εμπειρια ή τελος παντων την δικια του εμπειρια αυτα που εβλεπε ακουγε κ αισθανονταν ητανε γαληνια? του προσφεραν ηρεμια? ( Ο Χριστος ερχεται με γαληνη ο δε σατανας με φασαρια ) οσο για την μορα σαν γυναικα που παει κ καλα να πνιξει κ αλλα τετοια δεν τα πιστευω. σαν δαιμονα που ουτε καν τον λενε μορα εκει ναι. επεισης κατι που παραδεχεται η ορθοδοξη χριστιανικη πιστη ειναι οτι στη ζωη μας τα ονειρα που βλεπουμε χωριζονται σε 3 κατηγοριες. α) απο τον Θεο β) απο τον σατανα γ) απο τις καταστασεις που ζουμε. το α) ειναι το ποιο σπανιο το γ) το πιο συνηθησμενο κ το γ) το συναντουμε αρκετα συχνα. αρα δεν ειναι καθολου τυχαια καποια ονειρα.

Υ.Γ. μην ξεχνατε να καλειται συχνα παπα στο σπιτι να το διαβαζει.
αν καποιος πει οτι δεν πιστευει σε Θεο κ στην υπαρξει του σατανα ειναι ψευτης απο την στιγμη που ψαχνει για απαντησεις στα μεταφυσικα θεματα κ ασχολιται γενικα με κατι που κατα τιν γνωμη του δεν υπαρχει.

εχουμε μπερδεψει λιγο την θεματολογια του φορουμ....

μεταφυσικο λεγεται κ οχι θρησκευτικο παραληρημα....

εδω μεσα μπαινουν ανθρωποι που εχουν ανησυχιες σχετικα με το μεταφυσικο
( που σαν εννοια, επι της ουσιας δεν υφισταται), με το συμπαν, κ με καποια συμβαντα "ανεξηγητα" στην ζωη τους, κ φυσικα μπαινουν πολλοι λατρεις της "μαγειας"!!!!!

ψαχνουμε να βρουμε απαντησεις, μεσω επιστημονικου τροπου, δηλ, προσπαθουμε να εξηγησουμε με τροπο που να στεκει, οσα συμβαινουν σε εμας κ γυρω μας....

ψαχνουμε για εξηγησεις...εσεις τις εχετε ηδη στο ονομα του ιησου χριστου....
εμας δεν μας καλυπτουν...


μηπως λοιπον, θα πρεπει να ψαξετε για καποιο θρησκευτικο φορουμ, να πειτε τις φοβιες σας , να βρειτε συμπαρασταση κ να μας αφησετε επιτελους ησυχους???
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #456  
Παλιά 23-01-13, 16:27
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Κοίτα που η Μόρα έχει γεμίσει 46 σελίδες γεμάτες μεταφυσικά υπο-προϊόντα σύγχρονης κουλτουρας! I like it!

Παράθεση:
Θα ορκιζόμουν οτι ένιωθα και την ανάσα της στο προσωπό μου.
Πρόκειται για δαίμονα!
Επειδή η πρόληψη είναι και η καλύτερη αντιμετώπιση, προτείνω να μη κοιμάται κανένας ποτέ! Έτσι δε θα έχουμε αυτά τα κρούσματα!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #457  
Παλιά 26-01-13, 11:38
Χρυσαυγη Ο χρήστης Χρυσαυγη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nightfairy Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!! Το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ και ήθελα να αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία..
Πριν κάποια χρόνια άρχισε να μου συμβαίνει κάτι εντελώς ανεξήγητο για μένα. Κάποια βράδια την ώρα που κοιμόμουν, ένιωθα καποια παρουσία κοντά μου. Όταν εμφανιζόταν αυτή η σκιά, το σώμα μου παρέλυε. Δεν μπορούσα να κουνηθώ, να ανοίξω τα μάτια μου, να μιλήσω, παρότι είχα πλήρη επίγνωση των γεγονότων γύρω μου. Ένιωθα αυτή την σκιά να με πλησιάζει και να γέρνει απο πάνω μου. Θα ορκιζόμουν οτι ένιωθα και την ανάσα της στο προσωπό μου. Πάντα προσπαθούσα να παλέψω με όλη μου την δύναμη να σηκωθω, και όταν κατάφερνα να ανοίξω τα μάτια μου, αυτο εξαφανιζόταν. Μετα απο κάποιες κουβέντες που έκανα με κάποιους, έμαθα για το "φαινόμενο" Μόρα. Δεν ξέρω αν αυτό που με επισκεύτηκε εκείνες τις φορές ήταν η Μορα αλλα σίγουρα ήταν πολύ τρομαχτικό.
Ειναι λατινογενης λεξη, αν θελεις κανε μια αναζητηση στην ερμηνεια της σε καποιο site. Μην ρωτας γιατι δεν σου λεω εγω. Εγω θα σου πω αυτα που μπορω, τα αλλα, τα παραπανω, ο καθεις μονος του.
Δεδομενου οτι το συμπαν αποτελειται απο λευκο και μαυρο, συνυπαρχουν παντου. Και να εχεις παντα στο μυαλο σου οτι οταν το 'λευκο' σου αδυνατει, δια της ελευθερης επιλογης σου - εσυ ευθυνεσαι αποκλειστικα και μονο για την μειωση των λευκων σου πεδιων, τοτε μεγαλωνει ο χωρος που δικαιουται να καταλαβει στην ζωη σου το μαυρο. Εισαι ενα μικροσυμπαν, ενας χωρος, ενας Οικος, ενας Ναος, και εσυ καθοριζεις αν στα ονειρα σου θα ερχονται Αγγελοι η' Μορες, ποιος θα επισκεπτεται τον Οικο σου, ποιανου Ναος θα εισαι. Αποκλειστικα ΕΣΥ. Ολες τις απαντησεις τις εχεις ΕΣΥ. Ξεβολεψου, ψαξε και θα τις βρεις. Αν το θελεις φυσικα.

Γεια σου
Απάντηση με παράθεση
  #458  
Παλιά 28-01-13, 20:35
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεδομενου οτι το συμπαν αποτελειται απο λευκο και μαυρο
2 στα 2 με το παραπάνω!
Το πρώτο ήταν οι κατάλογοι αγγέλων σε pdf!

Προς Viper (από άλλο topic): Έτσι γίνεται αυτό που αναρωτιώσουν! Και ξαναλέω ότι είναι υπερβολικά απλό!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #459  
Παλιά 26-02-13, 14:32
Το avatar του χρήστη Feanor12
Feanor12 Ο χρήστης Feanor12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2010
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Μη τρελενομαστε!Αν καθησουν οοοολοι αυτοι που λενε πως ειδαν την Μορα κτλ και σκεφτουν πως ηταν εκεινη την μερα και αναλυσουν ολους τους παραγοντες απο το αν ηταν κουρασμενοι μεχρι και την ωρα που κοιμηθηκαν θα δουν οτι κατι διαφορετικο εγινε μ αποτελεσμα να δημιουργηθει καποιο παιχνιδι του εγκεφαλου.Εχω ''δει'' την Μορα 4 φορες τις 3 ηταν μεσημερι και ημουν πτωμα απο την κουραση και την αλλη ηταν βραδυ (ξημερωματα για την ακριβεια) μετα απο ξενυχτι.Δεν ειναι ολα στη σφαιρα του φανταστικου-πνευματικου.
Απάντηση με παράθεση
  #460  
Παλιά 26-02-13, 22:53
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Το θέμα πάντως πολύ δημοφιλές εδώ, συνεχώς πρώτο το βρίσκω. Αυτό (και με την προσέγγιση που του κάνουν οι περισσότεροι) είναι άλλη μία επαλήθευση του οτι ο φόβος ελέγχει την σκέψη των πολλών ανθρώπων. Και ακριβώς εδώ, στον φόβο και έπειτα στην υποτιθέμενη σωτηρία και προστασία σου αν ανήκεις στην προβαλλόμενη ως "καλή" πλευρά, μέσω του Διπολισμού, στηρίζονται όλοι οι χειραγωγοί, απο τους Ηγέτες σε όλες τις Θρησκείες μέχρι όλα τα Κόμματα.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 26-02-13 στις 23:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.