Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 10-07-09, 17:53
zodiac Ο χρήστης zodiac δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2009
Περιοχή: κόρινθος
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morning star
με βρισκεις συμφωνη σε αυτα που λες.και εγω η ιδια ειμαι 'λατρης του παραδοξου και του μεταφυσικου" και εχω σχολιαστει πολυ απο τους γυρω μου,σαν ονειροπολα και οτι πιστευω και ασχολουμαι με παραμυθια.
σε ρωτησα αν ασχολησαι με πρακτικες(δεν εχει σημασια αν ανηκεις σε καποια ομαδα,μαλιστα ισως καλυτερα που δεν ανηκεις γιατι καλως η κακως εγω πιστευω πως απο την στιγμη που καποιος εντασεται σε καποιο "συνολο" αρχιζει σιγα σιγα και χανει την "ατομικοτητα" του καθως ειναι αναποφευκτο το να επιρρεαστει απο αποψεις και πεποιθησεις ωστε να μην "ξεχωριζει")για τον εξης λογο:
οταν υπαρχει ενασχοληση ειδικα σε αυτους τους τομεις,γινεται κανεις πιο "ευαλωτος" στις κοσμικες δυναμεις(δεν θα τις χαρακτηρισω ως "καλο" η "κακο").και σε αυτο ισως οφειλεται το γεγονος πως ειχες(και θα εχεις!)ιδιαιτερες εμπειριες,περισσοτερες απο καποιους που δεν ασχολουνται με το θεμα!
αρα οπως ελπιζω να καταλαβαινεις,δεν σε κατακρινω απλα σε "προειδοποιω" κατα καποιο τροπο,να ξερεις πως ειναι λογικο να ζεις παρομοιες "περιπετειες" και στο παρελθον και στο παρον μα ασφαλως και στο μελλον καθως η εκαστοτε πρακτικη σε κανει πιο "ανοιχτο".
ακομα και να μην ασχοληται καποιος με πρακτικες και να ασχοληται και να μορφονεται καθαρα θεωρητικα,ακομα και αυτο μπορει να οξεινει την αντιληψη του και να τον κανει πιο "δεκτικο' σε εμπειριες...
και κατα την γνωμη μου ολοι κρυβουμαι την μαγια μεσα μας.αλλοι φοβουνται να την αντιμετωπισουν και να την εξωτερικευσουν και αλλοι την νιωθουν να παλλεται μεσα τους και αποζητουν να την εξωτερικευσουν.ο καθενας μας εχει τις δικες του "δυναμεις",ειναι ξεχωριστος.τα συμβολα και τα τυπικα εχουν δυναμεις,ομως δεν "εκφραζουν" ολους τους ανθρωπους το ιδιο.ο καθενας εχει τον δικο του προσωπικο τροπο να ασκησει την μαγια καθως και να προστατευθει απο αυτην,εχει τους δικους του "κραδασμους",που ειναι το δικο του "πνευματικο αποτυπωμα".το παραφυσικο γοητευει τον κοσμο,για τον πολυ απλο λογο πως ειναι υπαρκτο και παντου γυρω μας.απλα πρεπει να ξερουμε και να ειμαστε προετοιμασμενοι πως θα ερχονται στιγμες που θα καλουμαστε να ερχομαστε αντιμετωποι και με "δυσαρεστες" εμπειριες και ο κυριως σκοπος ειναι οχι να παψουμε την ενασχοληση μας μα αντιθετως να σκληραγωγηθουμε και να συνεχισουμε πιο δυνατοι μα και πιο συνετοι την πνευματικη μας εξεληξη.αν αυτος ο 'αγωνας" δεν ηταν δυσκολος και "επιπονος" καποιες φορες,θα μας εδειχνε πως δεν θα αξιζε να τον δωσουμε.οτι ερχεται ευκολα,ειναι μικρης αξιας.τα δυσκολα ειναι αυτα που εχουν το μεγαλο "επαθλο"...

δεν ξερω,με εχει πιασει πολυ το "φιλοσοφικο" τωρα τελευταια,sorry που σας ζαλιζω
Πολυ ωραιο αυτο που ειπες για τις ομαδες στις οποιες μπορει να μπει καποιος...Εχεις τεραστιο δικιο...αλλα σιγουρα θα χρειαστω ενα πνευματικο δασκαλο για να αναπυ=τυξω τις ικανοτητες μου...Κατι πιο διαφορετικο απο τη μαγεια που θελω να ασχοληθω ειναι και οι πολεμικες τεχνες...βασικα οι πιο παραξενες απο αυτες με τις οποιες αποκτας απιστευτη δυναμη...ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ νομιζω οτι και οι 2 αυτοι τομεις σχετιζονται παρα πολυ...Παντα θεωρουσα πως ολα ειναι στη δυναμη του μυαλου...
__________________
''Κάθε προσθήκη γνώσης,είναι προσθήκη δύναμης''
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 11-07-09, 11:48
zodiac Ο χρήστης zodiac δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2009
Περιοχή: κόρινθος
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή απαντηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zodiac
Πολυ ωραιο αυτο που ειπες για τις ομαδες στις οποιες μπορει να μπει καποιος...Εχεις τεραστιο δικιο...αλλα σιγουρα θα χρειαστω ενα πνευματικο δασκαλο για να αναπυ=τυξω τις ικανοτητες μου...Κατι πιο διαφορετικο απο τη μαγεια που θελω να ασχοληθω ειναι και οι πολεμικες τεχνες...βασικα οι πιο παραξενες απο αυτες με τις οποιες αποκτας απιστευτη δυναμη...ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ νομιζω οτι και οι 2 αυτοι τομεις σχετιζονται παρα πολυ...Παντα θεωρουσα πως ολα ειναι στη δυναμη του μυαλου...
Αλλα αυτο ειναι διαφορετικο θεμα...αν θες συνεχιζουμε με προσωπικα μηνυματα..!
__________________
''Κάθε προσθήκη γνώσης,είναι προσθήκη δύναμης''
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 13-07-09, 01:47
Το avatar του χρήστη morning star
morning star Ο χρήστης morning star δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2009
Περιοχή: peristeri,athens
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

η "δυναμη" βρισκεται μεσα μας.ολοι εχουμε "κομματια" δυναμης αλλα αλλοι τα "δουλευουν" περισσοτερο και αλλοι λιγοτερο.ΟΛΑ σχετιζονται μεταξυ τους,ΟΛΑ ειναι ενα μεγαλο παζλ που θελει συναρμολογηση.το παζλ ομως ειναι πολυ μεγαλο και ο σκοπος δεν ειναι να καταφερουμε να το φτιαξουμε ολοκληρο,αυτο ειναι μια ουτοπια,η ΑΠΟΛΥΤΗ ΓΝΩΣΗ δεν ειναι εφικτη...αλλα να βαλουμε οσο πιο πολλα κομματια μπορουμε στη θεση τους,γινεται...ετσι ωστε οι επομενοι που θα ασχοληθουν μαζι του να εχουν μια πιο ολοκληρωμενη εικονα...
φιλε zodiac,συνεχισε το "ταξιδι" που εχεις ξεκινησει.δεν εχει τοση σημασια αν θα φτασεις στον προορισμο σου,παρα μονο τα ποσα θαυμαστα ενδεχεται να συναντησεις στο δρομο...
__________________
"IF I AM A GUILTY MAN,MY CRIME IS IN DEARING TO BELIEVE;THAT THE TRUTH WILL OUT AND THAT NO ONE LIE CAN LIVE FOREVER.
I BELIEVE IT STILL.
MUCH AS YOU TRY TO BURY IT,THE TRUTH IS OUT THERE.
GREATER THAN YOUR LIES,THE TRUTH WANTS TO BE KNOWN..."

Fox Mulder,"The Truth"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.