Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 19-06-09, 08:59
ΚΑΘΗΡΑ Ο χρήστης ΚΑΘΗΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Μηνύματα: 357
Προεπιλογή

......μια ετυμολογηση πιθανη της λεξης χρονος ...ισως μας ερριχνε λιγο φως ...χρονος λοιπον ετυμολογικα θα μπορουσε να σημαινει
<<το χρει ρεων ον > (ας με διορθωσουν οι αρχαιομαθεις αν κανω λαθος )
που σημαινει το ον που κατα αναγκην ρεει αρα κινειται και μεταβαλλεται ...αρα τη φυση του χρονου για να την καταλαβουμε θα πρεπει να κατανοησουμε τι ειναι το κινουμενο και μεταβαλλομενο ον ....
...οταν μιλαμε για ροη του χρονου μιλαμε με <πλεονασματικο> τροπο επειδη μεσα στην ιδια την εννοια του χρονου υπαρχει ενσωματωμενη η εννοια της ροης του οντος ..
τωρα το πως ρεει το ον ...αυτο ειναι που καθοριζει την φορα κινησης του χρονου ..αλλα και της ιδιας της εξελιξης των οντων .........

επιτρεψτε μας να αποπειραθουμε να ορισουμε τις δυο φορες κινησης του χρονου :

-λεμε οτι ο χρονος <κυλαει> ορθα η αλλιως θετικα η αλλιως δεξιοστροφα ..οταν το ον κινειται προς την κατευθυνση της επανενωσης του με την αρχικη του μητρα και κοιλαδα καταβολης του δηλαδη το κεντρο του γαλαξια...


-λεμε οτι χρονος κυλα μη ορθα, η αντιστροφα, η αρνητικα, η αριστεροστροφα οταν το ον απομακρυνεται απο την αρχεγονη μητρα καταβολης του ,,,
αρα
-τα οντα που κινουνται πανω στο δεξιοστροφη κατευθυνση την ορθη -θετικη και κεντρομολα ..ειναι εκεινα που ανελισσονται και οδηγουνται σε θεωση

-ενω τα οντα που ο χρονος τους κυλαει αρνητικα ,αριστεροστροφα ,με την μη ορθη -αρνητικη και φυγοκεντρο φορα ..λεμε οτι οδηγουνται σε σε συσκοτιση και μοιραια σε απωλεια και εκποιηση του φωτος τους πορευομενα προς την πληρη εξαφανιση .....


ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΑΤΕ ΠΟΤΕ ΠΩΣ ΚΥΛΑΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΣΑΣ,,, Η Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ ???


αν δεν εννοησουμε τη φυση του χρονου ...πως θα καταλαβουμε τι ειναι ενα ταξιδι στο χρονο???
....αν δεν καταλαβαινουμε τι ειναι ενα <τοπιο> πως μπορουμε να καταλαβουμε τι σημαινει να ταξιδευουμε μεσα του ???
......και αν δεν γνωρισουμε τι ειναι ενα τοπιο πως θα βρουμε τα μεσα για να ταξιδευσουμε εντος του ????????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΑΘΗΡΑ : 19-06-09 στις 09:07
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-06-09, 12:08
Το avatar του χρήστη Niphrentil
Niphrentil Ο χρήστης Niphrentil δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2009
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Χιχιχιχι!
Γι'αυτό και διευκρίνησα εκ των προτέρων ότι δε μ'αρέσει η λέξη "χρόνος" και προτιμώ τη γενικευμένη εννοιά της "διάρκειας", γιατί ακριβώς ο κάθε ένας έχει τη δική του εξήγηση για το τι είναι χρόνος!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-07-09, 04:45
jimakoskx Ο χρήστης jimakoskx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Ελλάδα,Αθήναι
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΘΗΡΑ
......μια ετυμολογηση πιθανη της λεξης χρονος ...ισως μας ερριχνε λιγο φως ...χρονος λοιπον ετυμολογικα θα μπορουσε να σημαινει
<<το χρει ρεων ον >
....
μπορεί και
ΧΡΟΝΟΣ =~
ΧΑΟΣ + ΡΕΩ
Ή
ΧΩΡΟΣ + ΡΕΩ
__________________
Ο θεός Δίας άρχει και αποκαλύπτεται σε όποιον ,τουλάχιστον ,τον πιστέψει.
Δώδεκα οι θεοί του Ολύμπου.
θεός Δίας,θεός Ποσειδώνας,θεός Ερμής,θεός Ήφαιστος,θεός Άρης,θεός Απόλλων,
θεά Ήρα,θεά Εστία,θεά Δήμητρα,θεά Αφροδίτη,θεά Αθηνά,θεά Άρτεμις.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-07-09, 16:23
Το avatar του χρήστη algozron
algozron Ο χρήστης algozron δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Θα πω κι εγω την γνώμη μου, χωρίς να σημαίνει πως είναι και σωστή. Δεν είμαι και κάνας επιστήμονας...

Θωρητικά σύμφωνα με αυτα που λέτε εδώ ( και τα έχω ξανακούσει τα περισσότερα ), αν ταξιδέψω πιο γρήγορα απο την ταχύτητα του φωτός και σταματήσω, για να κοιτάξω πίσω μου, θα με δώ να έρχομαι, δηλαδή θα δώ το παρελθόν μου. Η ακόμα καλύτερα, αν γυρίσω και κατευθυνθώ προς τα πίσω, με την ίδια υπερφυσική ταχύτητα, θα με δω σε διάφορες παρελθοντικές θέσεις στις οποίες θα τρέχω προς το μέλλον. Ολα αυτα ισχύουν, αλλα τι σχέση έχουν με τον χρόνο; Είναι απλά φώς. Δεν είναι απτό και αλληλεπιδράσιμο. Σωστά;

Τώρα όσον αφορά τον χρόνο, πιστεύω πως είναι κατασκευή του ανθρώπου, όπως και τα μαθηματικά. Υπάρχει θεωρητικά και όχι πραγματικά, (όπως δηλαδή και μια ιδέα, εκτός και αν την υλοποιήσουμε. Με μπέρδεψα τώρα...) οπότε δεν υφίσταται ενα ταξίδι πίσω στο χρόνο.

Θέλω να προσθέω κάτι σε αυτά τα δύο:
"the duration of 9,192,631,770 periods of the radiation correspondin to the transition between two hyperfine levels of the ground state of the caesium-133 atom"
"το ον που κατα αναγκην ρεει αρα κινειται και μεταβαλλεται"
Ο χρόνος είναι κάτι τέτοιο. Δηλαδή η μεταβολή μιας καταστάσεως σε μια άλλη έιναι η πάροδος του χρόνου. Για να σταματήσεις τον χρόνο, πρέπει να σταματήσεις τις μεταβολές των καταστάσεων σε ολόκληρο το σύμπαν. Για να ταξιδέψεις στο χρόνο προς τα πίσω (προς τα εμπρός κινούμαστε, δηλαδή προς το μέλλον), δηλαδή προς το παρελθόν, πρέπει να αντιστρέψεις όλες τις μεταβολές. Είτε είναι η επιστροφή της απελευθερωμένης ενέργειας ενός ήλιου, πίσω στη θέση της, είτε είναι το μαρούλι που κόπηκε και το ξανακόλλησες. Είναι δηλαδή κάτι αδύνατον.
Ας πάρουμε για παράδειγμα, οτι ο κόσμος όλος, το σύμπαν όλο, είναι ενα τραπέζι με ενα χαρτί επάνω και οτι το χαρτί αυτό σιγά σιγά διπλώνεται. Αν κάποιος το παγώσει, πάγωσε τον χρόνο. Αν κάποιος το ξεδιπλώσει ( με την ακριβώς αντίστροφη διαδικασία του διπλώματος ), τότε ταξιδεύει πίσω στο χρόνο. Αυτο δε σημαίνει δηλαδή οτι μπορείς να βρεθείς με ενα ταξίδι, κατευθείαν στο μεσαίωνα, αλλα οτι θα ταξιδέψεις μέχρι εκεί, μέρα με τη μέρα κτλ κτλ. Τώρα εδω παίζει ρόλο και η ταχύτητα με την οποία θα το κάνεις αυτό. Στην ουσία όμως θα πρέπει να μεταβληθούν αντίστροφα μέχρι και όλα σου τα κύτταρα, άρα θα σταματήσεις να υπάρχεις...

Όπως είπα και στην αρχή, απλές δικές μου σκέψεις είναι. Δεν ξέρω κάν αν έχουν κάποια βάση. Εσείς τι λέτε;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-07-09, 15:44
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από algozron
Aν ταξιδέψω πιο γρήγορα απο την ταχύτητα του φωτός και σταματήσω, για να κοιτάξω πίσω μου, θα με δώ να έρχομαι, δηλαδή θα δώ το παρελθόν μου. Η ακόμα καλύτερα, αν γυρίσω και κατευθυνθώ προς τα πίσω, με την ίδια υπερφυσική ταχύτητα, θα με δω σε διάφορες παρελθοντικές θέσεις στις οποίες θα τρέχω προς το μέλλον.
Στην ουσία το φως σε βοηθά να βλέπεις, οπότε δίχως να έχει προλάβει να επιστρέψει το τάδε πλήθος φωτονίων στα μάτια σου, δεν θα δεις τίποτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από algozron
Για να σταματήσεις τον χρόνο, πρέπει να σταματήσεις τις μεταβολές των καταστάσεων σε ολόκληρο το σύμπαν. Για να ταξιδέψεις στο χρόνο προς τα πίσω (προς τα εμπρός κινούμαστε, δηλαδή προς το μέλλον), δηλαδή προς το παρελθόν, πρέπει να αντιστρέψεις όλες τις μεταβολές.
Νομίζω πως ναι, θα πρέπει να σταματήσεις όλες τις μεταβολές καταστάσεων σε ολόκληρο το σύμπαν για να σταματήσεις τον χρόνο, αλλά θεωρώ πιθανό κάποτε να πραγματοποιηθεί, έστω in vitro και εντελώς περιορισμένα, ένα πείραμα σταματήματος της διαρκούς ροής του χρόνου. Μου ήρθε στο νου και η μικρότερη δυνατή θερμοκρασία που μπορεί να επιτευχθεί σε εργαστήριο, οι -273 βαθμοί Κελσίου. Ίσως τότε να συμβαίνει κάτι παρόμοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-07-09, 12:23
Το avatar του χρήστη algozron
algozron Ο χρήστης algozron δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Αγαπητέ c.r. αν το καλοσκεφτείς, για να καταφέρεις να σταματήσεις όλες τις μεταβολές καταστάσεων σε ολόκληρο το σύμπαν ώστε να παγώσεις τον χρόνο, χρειάζεσαι άπειρη ενέργεια, δεδομένου του οτι το σύμπαν είναι άπειρο. (υποθετικά πάντα... Μπορεί να χρειάζεται κάτι άλλο ή μπορεί το σύμπαν να είναι πεπερασμένο) Ας σκεφτούμε λοιπόν οτι χρησιμοποιώντας αυτή την ενέργεια, στην ουσία υπάρχει μια μεταβολή, οπότε αναιρείται εξαρχής...
Αν ανατρέξουμε στο προηγούμενο παράδειγμά μου, θα διαβάσουμε οτι :"...το σύμπαν όλο, είναι ενα τραπέζι με ενα χαρτί..." "...Αν κάποιος το παγώσει...". Ε, λοιπόν αυτός ο κάποιος δεν βρίσκεται ούτε στο τραπέζι ούτε στο χαρτί. Είναι έξω απο αυτό.... Παράλογο; Οπότε αν κάποιος απο άλλο συμπαν χρησιμοποιήσει ενέργεια του δικού του σύμπαντος θα παγώσει το δικό μας. Άρα θα υπάρχει τμηματικό πάγωμα ή και αναστροφή, μιάς και θα είναι ένα σύμπαν απο τα πολλά!
Πάντα υποθετικά και αν όντως υπάρχουν παράλληλα σύμπαντα, μιας και δεν το αποδέχονται όλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-07-09, 10:12
Το avatar του χρήστη Niphrentil
Niphrentil Ο χρήστης Niphrentil δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2009
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Εντάξει, λίγο παρατραβηγμένο το παράδειγμά σου με το χαρτί στο τραπέζι (για δύο λόγους, πρώτον γιατί το χαρτί έχει 2 διαστάσεις και δεύτερον, ανεξάρτητα με τον τύπο και το μέγεθος του χαρτιού, κανένα δε μπορεί να διπλωθεί τέλεια πάνω απο 7 φορές! ) αλλά πέρασε την ιδέα σου!

Αυτό που είπες για να ξεκινήσεις, οτι θα δεις τον εαυτό σου να έρχεται είναι λάθος σαν ιδέα και μόνο (αν και ο c.r έδωσε και "επιστημονική" εξήγηση) γιατι την ώρα που θα σταματήσεις για να γυρίσεις να κοιτάξεις, το "είδωλό" σου που κι εκείνο ταξίδευει με την ίδια ταχύτητα μ'εσένα θα σε έχει προλάβει!

Όσο για το να σταματήσουν οι μεταβολές στο σύμπαν, δε χρειάζετε καθόλου "εξτρά" ενέργεια... Ίσα ισα, το αντίθετο! Πρέπει να αφαιρεθεί κάθε ίχνος ενέργειας για να "παγώσουν" όλα. Κάτι που σημαίνει οτι το σύμπαν θα κατέρρεε μιας και τα πάντα θα εξαϋλόνονταν (όσο υπάρχει μάζα, υπάρχει και ενέργεια) Οπότε, για να αφαιρεθεί όλη η ενέργεια θα πρέπει οτιδήποτε έχει μάζα να μετατραπεί και αυτη σε ενέργεια... Η οποία θα συγεντρωθεί στο σημείο μηδενισμού (το σημείο που "ρουφάει" την ενέργεια μέχρι να μη μείνει τίποτα) και αφού συγκεντρωθεί ΟΛΗ η ενέργεια του σύμπαντος, ο "χρόνος" θα έχει σταματήσει!! Μέχρι, φυσικα, η ενέργεια αυτή ελευθερωθεί και ο χρόνος συνεχίσει να μετράει και πάλι, μόνο που λόγο του τεράστειου ποσού ενέργειας που έχει συγκεντρωθεί να κάνει την απελευθέρωση του με μορφή έκρηξης και τα τεράστεια ποσά ενέργειας που θα εκκλυθούν θα σχηματίσουν αμέσως σωματώματα μάζας κλπ κλπ κλπ... Big Bang anyone??
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-04-12, 12:17
Το avatar του χρήστη rajaram69
rajaram69 Ο χρήστης rajaram69 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2012
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Αν σταματούσε να γυρνάει η γή θα σταματούσε και ο χρόνος? Η αν ξαφνικά η γη γυρνούσε αντίστροφα θα γυρνούσε ο χρόνος πισω... Νομίζω ότι ο χρόνος είναι άτοπος... Έχει να κάνει με το που βρίσκεται ο καθένας και πως αντιλαμβάνεται τα πράγματα... πχ. αν κάποιος βρίσκεται σε ένα μέσον το οποίο μπορεί να τον μετακινήσει γρηγορότερα απότι ο ίδιος με τα πόδια του και πάει σε έναν άλλο πλανήτη και γυρίσει σε 1 δευτερόλεπτο ο άλλος που είναι δίπλα του δεν θα έχει καταλάβει τίποτα... ενώ θα έχει πάει ο δεύτερος σε άλλο πλανήτη και θα έχει γυρίσει... αυτό ναι είναι ταξίδι στο χρόνο... Έτσι τουλάχιστον μπορώ να το δεχτώ εγώ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rajaram69 : 01-04-12 στις 12:20
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-04-12, 13:50
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Δεν εχω την παραμικρη ιδεα τι λες.......ωστοσο

Παράθεση:
Αν σταματούσε να γυρνάει η γή θα σταματούσε και ο χρόνος? Η αν ξαφνικά η γη γυρνούσε αντίστροφα θα γυρνούσε ο χρόνος πισω...
Oχι και οχι.....

Οι εν λογω εικονες που αναφερεις ειναι κλασσικο τρυκ καποιων ταινιων για να δωσουν στον θεατη μια οπτικη αναφορα στο οτι την στιγμη εκεινη ο χρονος γυριζει πισω. Η κινηση της γης γυρω απο τον αξονα της δεν εχει σχεση με τον χρονο

Οσο για το παραδειγμα του ταξιδιου που αναφερεις, το γεγονος οτι οι αισθησεις σου δεν μπορουν ευκολα να καταγραψουν γεγονοτα που συμβαινουν με μια ταχυτητα δεν καθιστουν ενα ταξιδι σαν αυτο που περιγραφεις ταξιδι στον χρονο
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-04-12, 13:59
Το avatar του χρήστη rajaram69
rajaram69 Ο χρήστης rajaram69 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2012
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω την παραμικρη ιδεα τι λες.......ωστοσο


Oχι και οχι.....

Οι εν λογω εικονες που αναφερεις ειναι κλασσικο τρυκ καποιων ταινιων για να δωσουν στον θεατη μια οπτικη αναφορα στο οτι την στιγμη εκεινη ο χρονος γυριζει πισω. Η κινηση της γης γυρω απο τον αξονα της δεν εχει σχεση με τον χρονο

Οσο για το παραδειγμα του ταξιδιου που αναφερεις, το γεγονος οτι οι αισθησεις σου δεν μπορουν ευκολα να καταγραψουν γεγονοτα που συμβαινουν με μια ταχυτητα δεν καθιστουν ενα ταξιδι σαν αυτο που περιγραφεις ταξιδι στον χρονο
Το ξέρω ότι είναι όχι και όχι... ότι ουδεμία σχέση έχει η κίνηση της γής με το ταξίδι στο χρόνο... απλα είναι μια σταθερά... γυρίζει με μιά συγκεκριμένη ταχύτα... για κάποιον που έχει φυγει απο το μαγνητικό πεδίο της γής όμως.. τα πράγματα είναι διαφορετικά... δηλαδή ναι συμφωνω ότι είναι εφικτό το ταξίδι στο χρόνο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.