Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 29-12-05, 18:16
kourosava Ο χρήστης kourosava δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-09-2004
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Jonathan, η μητέρα μου το ονομάζει Μόρα.
Πάντα η μητέρα μου με βοηθούσε όποτε είχα πρόβλημα και πάντα έβρισκε την λύση. Της έχω τυφλή εμπιστοσύνη σε πολλά προβλήματα. Ίσως αυτο υποσυνειδητα να λειτούργησε θετικά απο μένα για μένα.
Όντως, η περιοχή που είναι το σπίτι παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Είναι ένα μέρος με ποτάμι και πάρα πολλά ρέματα. Έχει πάρα πολλά τεράστια πλατάνια με μεγάλες κουφάλες οπου σε κάποιες απο αυτές χωράνε 8-10 άνθρωποι, ίσως και περισσότεροι. Αφου να φανταστείς, υπάρχουν σημεία που δεν παίφτει κάν ο ήλιος απο την πυκνή βλάστηση.
Έχω ακούσει και πάρα πολλές ιστορίες για κάποιες μαυροντυμένες γυναίκες που περιφέρονται την νύχτα και αν τις μιλήσεις σου παίρνουν την μιλιά!(?), μάλιστα γνωσίζω και κάποιον (αξιόπιστος) που τις έχει δει, αλλα γνώριζε γι'αυτές και δεν τις μίλησε...απλά συνέχισε τον δρόμο του ήρεμα.
Επίσης, πάρα πολλές αναφορές σε νεράϊδες και ξωτικά. Έχω ξαγρυπνήση ατελείωτα βράδυα μήπως και δω κανένα ξωτικό η καμιά νεράϊδα.
Στα θεμέλια των σπιτιών συνήθως σφάζανε έναν κόκορα και νομίζω πως ακόμα το κάνουν.
Ανέφερες την αρνητική ενέργεια και θυμήθηκα κάτι. Μου έχουν διηγηθεί οι παπούδες του χωριού πάρα πολλές ιστορίες για κάποιους απο το χωριό ασχολούταν με μαγεία. Θυμάμαι ειδικά κάτι που μου είχε πει ο παπούς ο Βλάσης, οτι ο τάδε μπορούσε να κατεβάσει το φεγγάρι στην γη και οτι τον άκουγε πολλές φορές τα βράδυα να μιλάει με τα δαιμονικά.

και πάρα πολλά άλλα...

Γενικά την περιοχή αισθάνεσε λίγο "απόκοσμη", ειδικά αν κάνεις μια βόλτα το καλοκαίρι μέσα στα δάση! Νιώθεις οτι τα πάντα γύρω σου σε παρακολουθούν!

Η εικόνα είναι πάρα πολύ παλιά και έχει αλλάξει πάρα πολλά χεριά. Ίσως έχει "μαζέψει" θετική ενέργεια απο τους πρώην κατόχους και αυτό δρά θετικά σε οποιοδήποτε πρόβλημα πιστεύουμε οτι θα βοηθήση η εικόνα.
__________________
Σήμερα είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kourosava : 29-12-05 στις 18:24
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 30-12-05, 07:18
thalia Ο χρήστης thalia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση απο kourosava Jonathan, η μητέρα μου το ονομάζει Μόρα.
Σχετικα με αυτο εχω ξανακουσει. Μια πολυ κοντινη μου φιλη για αρκετο διαστημα ενοιωθε στον υπνο της κατι να την πνιγει.Να της κοβει την αναπνοη.Σκια δεν εβλεπε ομως αισθανοταν καποια παρουσια με πολυ αρνητικη ενεργεια.Προσπαθουσε να φωναξει και δεν μπορουσε,η φωνη της εβγαινε πνιχτα και επειδη παντα κοιμαται με εναν σταυρο διπλα στο μαξιλαρι της, οταν το ενοιωθε αυτο προσπαθουσε να τον αγγιξει αλλα δεν μπορουσε ουτε αυτο να κανει.Ηταν ελεγε σαν να της κρατουσε καποιος το χερι με πολυ δυναμη και οσο και αν προσπαθουσε το χερι της εμενε παντα λιγα εκατοστα πανω απο τον σταυρο.Ειχε τον μυικο της ελεγχο αλλα δεν μπορουσε να αγγιξει το συγκεκριμενο αντικειμενο!Προσπαθουσε να πει το Πατερ Υμων και για πολυ ωρα τα λογια της εβγαιναν αναποδα μεχρι να καταφερει να το πει κανονικα!Μολις το καταφερνε μονο τοτε ησυχαζε απο αυτο αλλα ενοιωθε κι εκεινη παρα πολυ κουρασμενη μετα.Και η δικη της μητερα αυτο το ονομαζε Μορα.Ειχε ρωτησει εναν παπα για το τι πρεπει να κανει για να ησυχασει απο αυτο και εκεινος της ειπε να παει σε ενα μοναστηρι ενα ρουχο της που εχει τυχει να το φοραει ενω της παρουσιαζοταν αυτο.Απο τοτε που το εκανε δεν ξαναενοιωσε κατι τετοιο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thalia : 30-12-05 στις 07:24
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 12-01-06, 14:19
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Θα διηγηθώ μια προσωπική ιστορία που συνέβη πριν από πολλά χρόνια, κάπου το 1984-5.
Ένας φίλος μου αγόρασε από το Μοναστηράκι ένα παλιό γραφείο. Παλιό, ξύλινο και ασήκωτο. Χρειάσθηκε να επιστρατευτεί όλη η παρέα μας, πέντε άτομα για να το ανεβάσουμε από τη βεράντα με σχοινιά στον πρώτο όροφο.
Πραγματικά ήταν ένα πολύ όμορφο κλασσικό γραφείο. Το βάλαμε στο δωμάτιο του φίλου μου.
Εμείς ως παρέα κάθε βράδυ βγαίναμε έξω και επιστρέφαμε νωρίς τα ξημερώματα.
Ούτε μήνας δεν είχε περάσει από την αγορά του γραφείου και ένα μεσημέρι η μητέρα του φίλου μου μας παραπονέθηκε γιατί είχαμε αφήσει να ανέβουν μόνοι τους αργά τη νύχτα μια άλλη γνωστή μας παρέα (μουσικό συγκρότημα με στυλ των Cure) οι χχχχχχ και τι θέλανε και μετακινούσαν νυχτιάτικα το γραφείο πέρα δώθε. όταν τη ρωτήσαμε γιατί πίστευε πως ήταν οι χχχχχχχ μας είπε πως ήταν όλοι τους κατάμαυροι. Για να ενημερώσω κάποιους που πιθανόν δεν το γνωρίζουν, όλοι όσοι ήταν φαν των Cure ντυνόντουσαν με μαύρα ρούχα, μαύρες καμπαρτίνες και συνήθως έβαφαν μαύρα τα μαλλιά τους. Εμείς τους λέγαμε γλάστρες κοροϊδεύοντας τους για τη κόμμωση τους.
Γνωρίζαμε καλά πως το εν λόγω βράδυ κανείς δεν είχε επισκεφτεί το σπίτι και ειδικά τα παιδία που υποστήριζε η μητέρα του φίλου μου, μιας και τα πίναμε μαζί με την άλλη παρέα.
Πέρασαν οι ημέρες αλλά σύντομα είχαμε και άλλα περιστατικά. Ο μεγάλος αδερφός του φίλου μου τραυματίσθηκε σοβαρά σε ατύχημα και αναγκάσθηκε να κοιμάται στο σαλόνι μιας και χρειαζόταν ειδικές συνθήκες διαμονής.
Σε εάν από τα επόμενα βράδια ενώ ο φίλος μου φιλοξένησε να κοιμηθούν μαζί στο ίδιο δωμάτιο με ένα άλλο φίλο της παρέας, μετά από μερικές ώρες ξύπνησαν μαζί και ο ένας προσπαθούσε να στραγγαλίσει τον άλλον και το περίεργο είναι πως είχαν δει το ίδιο όνειρο. Κάποιος μαυροντυμένος προσπαθούσε να τους πνίξει.
Μετά από χρόνια ενώ βλέπαμε τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών ξαφνικά ο φίλος μου ξεράθηκε στα γέλια και στην ερώτηση μου γιατί γέλαγε μου είπε πως αυτός που προσπαθούσε να τον πνίξει ήταν ο Ναζγκούλ γιατί του έμοιαζε.
Υπήρξαν βέβαια και κάποια άλλα όπως μια εμφάνιση υγρασίας στο τοίχο που σχημάτιζε τον αριθμό επτά κ.α.
Τα μετά για την οικογένεια ήταν πλήρης καταστροφή και διάλυση που θα ήθελα να μην τα αναφέρω.
Την πιο πάνω εμπειρία την αναφέρω απλώς ως ένα συμβάν δεν γνωρίζω τι αξία μπορεί να έχει, απλώς υπήρξε μια εμπειρία που είχε μάρτυρες την παρέα μας που και αυτή μετά από ένα, ενάμιση χρόνο διαλύθηκε.

Ευχαριστώ

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 12-01-06, 16:09
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρουσα κι αυτή η ιστορία Cap-10. Είχα γράψει και πέρυσι (στο Strange), πως τα Ναζγκουλς φαίνεται να έχουν προκύψει από τη Σκιά -άλλωστε η Σκιά, με τις ίδιες αρχετυπικές μορφές εκδηλώνεται σε όλον τον κόσμο, μαζί και σε λογοτέχνες και σε σκηνοθέτες, και άλλους καλλιτέχνες... Ξέρω π.χ. πως ο Arthur Conan Doyle είχε γίνει μάρτυρας της "Μόρας", αλλά και ο de Quincey κι o Λάβκραφτ είχαν γνώση της Σκιάς, ακόμα και ο Walt Disney, που την είχε δει σαν μαύρο σύννεφο...
Πάντως δεν θεωρώ πως το γραφείο είχε κάποια σχέση.

(P.S: Και για να κάνω και λίγο χιούμορ... Φαίνεται πως το συγκρότημα δεν ήταν τύπου Cure, αλλά... Stranglers )


thalia,
αυτό με το Πάτερ Υμών... ανάποδα, όσο ανόητο κι αν ακούγεται, τό 'χω ξανακούσει. Είχα διαβάσει μάλιστα μια περίπτωση από το Newfoundland, αν θυμάμαι καλά, όπου κάποιος εφάρμοζε ένα παραδοσιακό τελετουργικό για το κάλεσμα της Μόρας που περιελάμβανε και ανάγνωση προσευχών... ανάποδα. Πολύ surreal, ok, δεισιδαιμονίες, συμφωνώ, αλλά μερικές φορές όμως βλέπεις τα ίδια μοτίβα από τη μια άκρη της γης ώς την άλλη...

Kourosava,
πολύ όμορφο ακούγεται το χωριό σου? Ποιό είναι?
Η παράδοση του "κατεβάσματος" του Φεγγαριού είναι αρχαία, και αν δεν κάνω λάθος, ο Πλίνιος την αναφέρει μιλώντας για τις Μάγισσες της Θεσσαλίας.
Η Μαγεία έχει σχέση με τη Σκιά, γι' αυτό και για πολλούς αιώνες, η Μόρα περιγραφόταν σαν "Μάγισσα" και έτσι είναι ακόμα γνωστή στις Αγγλόφωνες χώρες (Old Hag, Night Hag)
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 12-01-06 στις 16:37
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 14-01-06, 15:18
timio Ο χρήστης timio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2006
Περιοχή: KOZANI
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Μαυροφορεμενη....

Σε Ορισμενα Posts Ειχε Αναφερθει Πωσ Η Σκια Πολλεσ Φορεσ Απλα Κοιτα Τα ¨θυματα¨ Τησ Χωρισ Ωστοσο Να Προβαινει Σε Οποιαδηποτε Ενεργεια.το Περιστατικο Που Θα Αναφερω Ειναι Μια Τετοια Περιπτωση Με Μια Διαφορα.τη Μορφη.η Εμπειρια Δεν Ειναι Δικη Μου Αλλα Μιασ Καλησ Μου Φιλησ.συναιβει Στην Ενδιαμεση Κατασταση Υπνου-ξυπνιου Και Ενω Η Ν....... Προσπαθουσε Να Κοιμηθει Ενοιωθε Μια Παρουσια Να Την Αιχμαλωτιζει Σε Ακινησια -αυτην Ηταν Η Φραση Που Μου Αναφερε Ακριβωσ -στην Συνεχεια Ειδε Μπροστα Τησ Μια Γρια Μαυροφορεμενη Να Δακρυζει Αιμα!!!περιττο Να Αναφερω Πωσ Δεν Μπορουσε Ουτε Να Κουνηθει Αλλα Ουτε Και Να Μιλησει.το Συναισθημα Του Τρομου Την Ειχε Κυριευσει.το Περιστατικο Κρατησε Περιπου Ενα Λεπτο.το Περιεργο Ειναι Πωσ Η Γριουλα Ειχε Την Μορφη Τησ Παναγιασ Οπωσ Και Στισ Εικονεσ Που Κραταει Τον Χριστο Με Ελαφρια Κλιση Του Σωματοσ Τησ Προσ Την Μερια Του.
Τελικα Jonathan H Ψυχολογικη Κατασταση Του Ατομου Καθωσ Και Οι Αποκρυφεσ Φοβιεσ Του,δυναται Να Ειναι Γνωστεσ Στη Σκια Ετσι Ωστε Να Παιρνει Και Την Αναλογη Μορφη?
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 14-01-06, 15:36
Harry Potter Ο χρήστης Harry Potter δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν μπορούμε να ταυτίσουμε τη σκια με την Παναγία η έναν αγγελο.Πιστεύω ότι είναι διαφορετικά.Επειδή φαντάζομαι ότι με τη σκια τρομοκρατήσε ανώ με την Παναγία αγαλιάζει η ψυχή σου.Έτσι ένιωσα κι εγώ όταν την είδα να στέκεται μπροστά μου πριν από πολλά χρόνια.
__________________
Ελπίδα για ένα καλύτερο πλανήτη
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 14-01-06, 16:45
timio Ο χρήστης timio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2006
Περιοχή: KOZANI
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harry Potter
Δεν ξέρω αν μπορούμε να ταυτίσουμε τη σκια με την Παναγία η έναν αγγελο.Πιστεύω ότι είναι διαφορετικά.Επειδή φαντάζομαι ότι με τη σκια τρομοκρατήσε ανώ με την Παναγία αγαλιάζει η ψυχή σου.Έτσι ένιωσα κι εγώ όταν την είδα να στέκεται μπροστά μου πριν από πολλά χρόνια.
Μα αυτήν ήταν και η αιτία που έγραψα και το παραπάνω περιστατικό.Το οξύμορο της υπόθεσης.Δηλαδή το feeling του φόβου παρά το γεγονός ότι έβλεπε ή καλύτερα πίστευε πως έβλεπε την Παναγία.Επίσης το δάκρυ-αιμα είναι ένα αίνιγμα.Ένα αίνιγμα το οποίο συνολικά θέλω να αποσαφηνίσω εαν συνδέεταιι με την παρουσία της ΣΚΙΑΣ ή είναι μία απλή σύμπτωση...
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 17-01-06, 13:04
Το avatar του χρήστη lucid
lucid Ο χρήστης lucid δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2004
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

timio κ εμενα η κολλητη μου πιο παλια εκει που ηταν ξαπλωμενη ξαφνικα νιωθει μια παρουσια μεσα στο δωματιο.
Κοιταει κ βλεπει μπροστα απο ενα καδρο οπου υπηρχε η φωτογραφια της μητερας της η οποια εχει πεθανει,μια μαυρη μορφη με τη γνωστη μορφη του κουκουλοφορου να την κοιταει μεσα στα ματια.
Δεν εβλεπε προσωπο αλλα ενιωθε το βλεμα του.Δεν ασχολιωταν με μεταφυσικα κ πιστεψε πως ηταν η μητερα της κ την παρακαλουσε να φυγει γιατι τρομαζε.Κουκουλωθηκε κατω απ'τα σκεπασματα κ πηγε να ξανακοιταξει αλλα αυτο εκει δεν εφευγε.Ξανασκεπαστηκε κ δεν ξανακοιταξε...
Η γιαγια της της ειπε πως ηταν η Παναγια αλλα εγω δεν το πιστευω..γιατι να τρομαξει τοσο με την παρουσια της...η κοπελα ειχε παγωσει απ'το φοβο..
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 17-01-06, 18:01
timio Ο χρήστης timio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2006
Περιοχή: KOZANI
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Αποκλείεται να ήταν η Παναγία.Όπως αναφέρθηκε και πρίν η παρουσία της Παναγίας προκαλεί μια κατάνοιξη,μια γαλήνη.Στις περιπτώσεις μας ο φόβος έχει επικρατήσει,πράγμα που σημαίνει πως η μαυροφορεμένη πήρε την ενέργεια από τις παθούσες.Εάν έχεις διαβασει προηγούμενα posts θα είδες πως η ΣΚΙΑ έχει ως στόχο να τραφεί από τον τρόμο των θυμάτων.


Πάντως γενικότερα,καλό θα είναι όσοι γίνονται στόχοι από την ΣΚΙΑ να αναρωτιούνται τι ήταν εκείνο που της άνοιξε το δρόμο να τους επισκεφτεί.Προφανώς πρέπει να υπάρχει μια σημαντική αιτία που άλλοι την συναντούν και άλλοι οχι.Ισως ο jonathan με την καταγραφή των γεγονότων
να έχει βρεί -όχι απόλυτα- κάποιο κοινό σημείο στις προσωπικότητες των θυμάτων
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 17-01-06, 22:25
AREIANOS Ο χρήστης AREIANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2005
Περιοχή: ΚΟΖΑΝΗ
Μηνύματα: 92
Thumbs up

Αυτό που θα'θελα να σημειώσω (και μου'κανε εντύπωση) είναι ότι στο περιστατικό που περιγράφει η lucid,το άτομο δεν ακινητοποιήθηκε απ'το φόβο,εμπρός στη θέα της Σκιάς.Αν δεν κάνω λάθος σε όλα τα περιστατικά (και δεν είναι και λίγα) που έχουν αναφερθεί σ'αυτό το thread,το άτομο δεν μπορεί να κινηθεί,ενώ εδώ κάτι τέτοιο δεν συνέβη.Καλό θα είναι να μας πει η lucid-εάν ξέρει-πότε έφυγε η Σκιά,πώς έφυγε,αν μπόρεσε η κοπέλα να πει κάποια προσευχή ή κάτι τέτοιο και πώς εξηγεί το γεγονός ότι δεν παρέλυσε από το φόβο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.