Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #471  
Παλιά 19-07-13, 16:11
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rajaram69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλές φορές μου έχει συμβεί από μικρό παιδί και ενώ βρισκόμουν σε άλλη πόλη, τώρα είμαι στο χωριό μου, το εχω αποδεχτεί ότι μου συμβαίνει ΚΑΙ εμένα. Αυτό το αίσθημα που δεν μπορείς να κουνηθεις, να μιλήσεις - φωναξεις και συνεχίζει να μου συμβαίνει , πλέον καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά πριν ξυπνήσω. Είναι λές και έχει φτιαχτεί ένα όνειρο - παγίδα στο οποίο πέφτω θέλοντας και μη (με τη βοήθεια της οντότητας αυτής μάλλον), για να καταλάβετε, ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι είμαι ξαπλα και παραδίπλα μου η μάνα μου (νόμιζα) και μου λέει ήρθα να δω τι κάνεις... όπα λέω η μάνα μου είναι ταξίδι (όντως ήταν διακοπές) δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω αυτή τη σκέψη , εξαφανίστηκε και γέμισε ο τοίχος απέναντι που έβλεπα με αίμα και κάτι έγραφε. Εκεί ήταν που πηγα να ξυπνήσω και δεν μπορούσα... Ας μου εξηγήσει κάποιος σας παρακαλώ! Άλλες φορές τυχαίνει να ξυπνήσω μέσα σε όνειρο ξανά και πάλι να νομίζω ότι όλα καλά ξύπνησα, αλλά σύντομα καταλαβαίνω ότι είμαι σε όνειρο πάλι και συμβαίνει αυτό το πάγωμα να το πω... Βοηθήστε με κάπως.
Φιλε/η (διευκρινησε) rajaram69, όντως άν δεν υπάρχει κανείς σε ακτίνα πολλων χιλιομέτρων που να μπορείς να κουβεντιάσεις τέτοια θέματα, είναι δύσκολα. Το ξέρω απο πρώτο χέρι.

Το φόρουμ είναι πολύτιμο εργαλείο-μέσον, τουλάχιστον για να διαπιστώσεις οτι και άλλοι, υπάρχουν που...., και δεν πέθαναν, και δεν έχασαν την ψυχή τους, γενικώς δεν χάνεται ο κόσμος, ελάφρυνέ το, είναι συχνά τα φαινόμενα που περιγράφεις. Μια ανάγνωση στο νήμα και θα βρείς και πολλών ειδών απαντήσεις, καποιες ίσως σε καλύπτουν.

Το μόνο που ίσως μπορώ να πω εγώ, πάνω σε αυτά που γράφεις είναι οτι φαινόμενα πίεσης στο στήθος, πανικού, και δυσφορίας μπορεί ο καθένας να προκαλέσει σε εγρήγορση κλείνοντας και μύτη, και στόμα μέχρι να νιώσει οτι πνίγεται. Αντιλαμβάνεσαι, οτι άν έχεις κάποια ρινίτιδα, κάποιο μπούκωμα στην μύτη, που λέμε, και στον ύπνο δυσκολεύεσαι να αναπνέεις, ο οργανισμός σε ξυπνάει. Μέσω του μηχανισμού που παράγει τα όνειρα (θα βρείς στα θέματα αρκετά στοιχεία ), έχεις και τα όνειρα που ξυπνας αλλά δεν ξύπνησες, κτλ...

Το κόκκινο στόν τοίχο μάλλον για οπτική παραισθηση δείχνει, διαστροφη χρώματος , οπως και πολλες άλλες διαστροφές αισθήσεων μπορεί να παρατηρηθούν στο ξύπνημα.

Δέν χρειάζεται να υποθέτουμε κάποια οντότητα. Αρκεί η δική μας.
Στην φύση τα φαινόμενα είναι πιό ζωντανά, πιό καθαρά. Όπως και η ανίχνευση απο σένα, νιώθωντάς τη μητέρα δίπλα σου. Η έγνοια της μητέρας σου , που ήταν μακρυά, κι ανυσυχούσε για σένα, κι αυτό φυσικό φαινόμενο είναι.


---------------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anastasi : 19-07-13 στις 16:12
Απάντηση με παράθεση
  #472  
Παλιά 09-08-13, 23:00
HackFreak Ο χρήστης HackFreak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Μπορώ να βεβαιώσω πως το φαινόμενο είναι απλά μια ανωμαλία του εγκεφάλου και τίποτα άλλο. Το έχω πάθε αναρίθμητες φορές και μπορώ να πω πως αρκεί να μείνει κάποιος ήρεμος, και να προσπαθήσει να κουνήσει, κάποιο μέλος του σώματος. Η προσπάθεια να σταλεί σήμα από τον εγκέφαλο σε αυτό το άκρο συνήθως έχει ως αποτέλεσμα να σταματήσει η παράλυση.
Απάντηση με παράθεση
  #473  
Παλιά 10-08-13, 13:16
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Όπως έχουμε ξαναπεί, η "μόρα" του ενός, διαφέρει απο τη "μόρα" του άλλου. Αυτό που ονομάζουν δηλ. "μόρα".

Άλλος αισθάνεται ένα βάρος και υποθέτει (!) οτι κάθεται κάποιο πλάσμα στο στήθος του, άλλος αναφέρει οτι τη βλέπει κιόλας, άλλος είναι απλά καθηλωμένος και έχει παραλύσει χωρίς να βλέπει ή να υποθέτει τερατάκι. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να καθηλώνει τον άνθρωπο κάποιος εξωτερικός παράγων, αλλά αυτός είναι αδύνατον να είναι οπτικά αντιληπτός. Πάντοτε το τερατάκι είναι δημιουργία του ανθρώπου στην προσπάθειά του να αιτιολογήσει το βίωμα (φόβος + φαντασία + εικόνες και ιστορίες μνήμης).
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 10-08-13 στις 13:43
Απάντηση με παράθεση
  #474  
Παλιά 13-08-13, 23:30
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

ΑΛΛΟ Η ΥΠΝΙΚΗ ΠΑΡΑΛΥΣΗ
ΑΛΛΟ Η ΜΟΡΑ

Πόσο πιο απλά;
Απάντηση με παράθεση
  #475  
Παλιά 14-08-13, 15:24
HackFreak Ο χρήστης HackFreak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΛΛΟ Η ΥΠΝΙΚΗ ΠΑΡΑΛΥΣΗ
ΑΛΛΟ Η ΜΟΡΑ

Πόσο πιο απλά;
Για εξήγησε την διαφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #476  
Παλιά 14-08-13, 21:21
paula Ο χρήστης paula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2013
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

αυτο εχει απαντηθει...διαβασε ολο το νημα και θα το βρεις....
Απάντηση με παράθεση
  #477  
Παλιά 15-08-13, 15:59
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Να πω οτι συμφωνώ γενικά με το τελευταίο μήνυα του Ελευθέριος Παλιγγίνης.

Η υπνική παράλυση είναι ένα καθαρά φυσικό φαινόμενο. Το σώμα μας "παραλύει" το βράδυ για να μην αυτοτραυματιζόμαστε στον ύπνο.

Το οτι κάποιος θα αντιληφθεί αυτή την παράλυση, δεν είναι τίποτα το περίεργο, το πολύ πολύ να τρομάξει λίγο και να επανέλθει στην αποκαλούμενη "κατάσταση εγρήγορσης". Τίποτα το ιδιαίτερο.

Τώρα, το τι φαινόμενα μπορεί να συμβούν στην κατάσταση μεταξύ ξύπνιου και ύπνου (στιγμή στην οποία το σώμα μπορεί να είναι παραλυμένο) είναι μια ξεχωριστή ιστορία. Μόρα απο Μόρα, ως εμπειρία, διαφέρει όπως είπε ο Ελευθέριος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 15-08-13 στις 16:01
Απάντηση με παράθεση
  #478  
Παλιά 26-08-13, 20:33
Το avatar του χρήστη maxi
maxi Ο χρήστης maxi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Σκιες και παραξενοι επισκεπτες

Διαβαζα παρα πολλες ιστοριες και περιστατικα μυστηρια...σε καμμια περιπτωση δεν κατακρινω και κρινω αρνητικα τον καθε εναν που τα περιγραφει...Σεβομαι τις γνωμες απο οπου και εαν προερχονται....φτανει να εχουν καποιο υποβαθρο και σαν συμβαν και σαν περιγραφη....Ειναι βραδυ και καθομαι στο γραφειο, απαντω στα ηλεκτρονικα μηνυματα. Το πιο περιεργο ειναι οτι εχω διπλα μου μια φωτογραφικη μηχανη ixus ανοικτη. Πριν απο λιγη ωρα εχω ελεγξει τα παραθυρα πορτες εαν ειναι κλειστα. Στο γραφειο αριστερα τοιχος δεξια παραθυρα με τα εξωφυλλα κλειστα. Εμπρος μια πορτα ανοικτη με επικοινωνια σε ενα δωματιο με λευκο φως που προερχετε απο την οροφη του δωματιου το οποιο στα δεξια μου εχει παραθυρο και πορτα που πριν απο λιγο τα ειχα κλεισωσει και με λουκετο...
Εκει που πληκτρολογω βλεπω μια σκια (ανοικτο γκρι) να αιωρειται και να ερχετε εντος του δωματιου απο την εξωπορτα που ηδη ειχα κλειδωσει και ειχα κανει ελεγχο.
Δεν περπατουσε σαν να πηγαινε πανω σε στρωμα αερα ... ανατριχιασα σαστισα..παγωσα !!!!
Μαλλον Αυτη ?? Αυτος??? το καταλαβε..και αποχωρησε μυστηρια οπως ηρθε..... σαν να μην ηθελε να με ενοχλησει....??
Ουτε φωτογραφικη μηχανη ακουμπησα, ουτε εκλεισα τον υπολογιστη ...απλα εξαφανιστηκα και δεν μπορουσα να ηρεμησω ολο το βραδυ...δεν μου εχει ξανατυχει με ανοικτα τα ματια κατι τετοιο..
Απάντηση με παράθεση
  #479  
Παλιά 27-08-13, 13:49
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Καλησπέρα maxi.

Τί φωτισμός υπήρχε στο δωμάτιο που βρισκόσουν;
Ανέφερες μόνο ένα λευκό φως που υπήρχε σε διπλανό δωμάτιο κι έφτανε, εφόσον η πόρτα ήταν ανοιχτή, και στο δικό σου.

Επίσης, διέκρινες κάποιο χαρακτηριστικό από αυτή την γκρίζα φιγούρα;
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #480  
Παλιά 27-08-13, 14:47
Το avatar του χρήστη maxi
maxi Ο χρήστης maxi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 3
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από c.r Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα maxi.

Τί φωτισμός υπήρχε στο δωμάτιο που βρισκόσουν;
Ανέφερες μόνο ένα λευκό φως που υπήρχε σε διπλανό δωμάτιο κι έφτανε, εφόσον η πόρτα ήταν ανοιχτή, και στο δικό σου.

Επίσης, διέκρινες κάποιο χαρακτηριστικό από αυτή την γκρίζα φιγούρα;
Υπηρχε φωτιστικο στο ταβανι και στα δυο δωματια.Ο φωτισμος ηταν συγχρονης τεχνολογιας (οικονομικες λαμπες 20W αρκετα δυνατες) , εμπρος μου στο γραφειο ηταν ο υπολογιστης ανοικτος..... η σκια ηταν χωρις καποιο καπελο η παλτο...σκια ανθρωπινης φιγουρας δεν διεκρινα εαν ηταν γυναικα η ανδρας.. ηταν ανοικτο γκρι σαν το γκρι χρωμα που ειναι στο κουτακι που γραφουμε τις απαντησεις....δεν περπατουσε( να εχει καποιο παλμο ας πουμε η κινηση του ...αερινη κινηση )...ηρθε με μια ταχυτητα μικτη και εφυγε πολυ γρηγορα προ τα πισω χωρις να αλλαξει οψη η πλευρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.