Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #171  
Παλιά 05-05-06, 02:02
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή ?

χαιρετω απαντες!

τι διαβασα ρε παιδια στο τοπικ φοβος στην πεντελη?
δεν καταλαβα τιποτα!

που ειναι τα ανοιγματα?
επεσε καμια φωτογραφια???
ή μονο φοβος?
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 05-05-06, 20:54
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Γεια σου αγαπητέ johnniebegood!

Σωστά παρατήρησες πως το θέμα "Φόβος στην Πεντέλη" ούτε φωτογραφίες είχε ούτε τίποτα. Μάλλον ήταν μια φούσκα, όπως πολλές άλλες. Βέβαια η προσπάθεια των συμπαθέστατων κατά τ' άλλα Εξερευνητών-Χ δεν μπορεί να αξιολογηθεί, αφού δε μας έκαναν τη χάρη να δώσουν αποδεικτικά στοιχεία που θα βοηθούσαν εμάς τους άπιστους Θωμάδες να τους πιστέψουμε. Δεν ξέρω αν φταίξαμε εμείς που τους πήραμε απ' τα μούτρα με το που μπήκαν στον κόπο να μας πουν την ιστορία τους ή οι ίδιοι που αγνόησαν τις προτροπές μας. Πάντως, το θέμα ξεχάστηκε απ' τη στιγμή που μας ξέχασαν κι αυτοί...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 12-06-06, 14:03
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή φωτογραφιες?

με τον φιλο Νταβελη συναντησαμε το Σαββατο την εικονα που παραθετω στα συνημμενα αρχεια του ποστ (δεν γνωριζω αν υπαρχει τροπος να ανεβασω φωτογραφιες στο μηνυμα)

ενα αρκετα μεγαλο πευκο που φυτρωνε ακριβως διπλα απο ενα μεγαλυτερο, ειχε σπασει και βρισκοταν πεσμενο μακρια και σε φορά εντελως αντιθετη απο αυτην που θα επρεπε να εχει

δεξια και αριστερα του μεγαλου πευκου και του σπασμενου κορμου βρισκονταν δυο αρκετα βαθια ιχνη, σαν απο ροδιες, που κατευθυνονταν ομως αντιθετα απο το πευκο


ροδιες αυτοκινητου δεν ειναι στα σιγουρα γιατι τα ιχνη ξεκινουν πισω απο το πευκο και οχι απο μπροστα του

αν το μικρο πευκο εσπασε απο φυσικα αίτια, ποια μπορει να ειναι αυτα?

ανεμος αποκλειεται γιατι ειχε την προστασια του μεγαλου πευκου

κεραυνος αποκλειεται γιατι δεν υπαρχει καμια ενδειξη καψιματος στον κορμο του ή όπου αλλού


απο την αλλη βρισκεται σε αρκετη αποσταση απο την βαση του και σε αντιθετη φορα, οπως ειπα παραπανω - εχει μετακινηθει?

αν το μετακινησε καποιος για να το βγαλει απο το μονοπατι, που ειναι τα ιχνη του συρσιματος και τα σπασμενα μικρα κλαδια?


παρεπιπτοντως η περιοχη στην οποια το συναντησαμε εχει πολλα πευκα με περιεργα σπασιματα και στρεβλωσεις, ή ξεραμενα χωρις εμφανη αιτια, σε μια ακτινα 50 περιπου μετρων
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 10-6-06-2.jpg (36,0 KB, 75 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 10-6-06.jpg (38,1 KB, 71 εμφανίσεις)
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 12-06-06, 18:08
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Τί θέλετε να πείτε ακριβώς δηλαδή, η δικιά σας εκδοχή σε αυτό το θέμα και της φώτο που παρουσιάζετε πιά είναι... Εκτός απ'αυτά που είδη αναφέρατε τι υποψιάζεστε να τα προκάλεσαν ;
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 12-06-06, 21:13
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Σωστη η παρατηρηση του Astral. Δεν αναφερθηκε ουτε η ακριβης τοποθεσια στην οποια και πηρατε τις φωτογραφιες, ουτε το σημαντικοτερα στην εκδοχη που δινετε εσεις. Συνδεεις μηπως το γεγονος αυτο με το φαινομενο της "αναπαντητης" στρεβλωσης των σιδερενιων βεργων στο τουνελ διπλα απο τη σπηλια;

Εχτες επισκεφτηκα μετα απο αρκετο καιρο την περιοχη. Αυτο που διεπιστωσα για ακομη μια φορα, ειναι οτι το τοπιο (ιδιως στην εισοδο και λιγο εξω απο το χωρο του σπηλαιου) συνεχιζει να αλλαζει.Τοιχοι που εχουν χτιστει, μεγαλοι βραχοι στοιβαγμενοι χωρις λογο και αιτια...
Δε μπορω να καταλαβω, το γιοφυρι της Αρτας χτιζουν;
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 13-06-06, 18:23
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

εμεις το παρατηρησαμε και το παρεθεσα ως κατι που μεχρι στιγμης ειναι ανεξηγητο

εξηγηση εννοειται οτι δεν εχω - η ολη περιοχη χρηζει ερευνας, αλλά δεν σημαινει οτι το συμπερασμα στο οποιο μπορει να καταληξω θα ειναι και σωστο

εσεις τι λετε?


και δεν συνδεεται με το φαινομενο των δοκων υποστηριξης - κατι αλλο συμβαινει


οσον αφορα το που ειναι η τοποθεσια, δεν μπορω να το πω, οχι για να το κρατησω κρυφο, αλλά γιατι ειναι εντελως εκτος δρομου και εντελως εντος βουνου

ειναι αποτελεσμα των πολυωρων πεζοπορειων με τον Νταβελη


φιλτατε beetlejuice, χτυπα κανα τηλεφωνο ή μεϊλ την επομενη φορα που θα ανεβεις (αν το επιθυμεις εννοειται)
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 30-06-06, 09:40
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή Φωτογραφίες απ' την Πεντέλη

Δείτε μια ενδιαφέρουσα αντίθεση μεταξύ δύο φωτογραφιών στη σπηλιά της Πεντέλης που τραβήχτηκαν από εμένα με διαφορά μερικών μόνο δευτερολέπτων.





Η διαφορά είναι εμφανής! Για την ακρίβεια η πρώτη φωτό τραβήχτηκε πριν απ' τη δεύτερη και αμέσως μόλις αντιλήφθηκα την περίεργη "ομίχλη" που είχα τραβήξει, φωτογράφισα το ίδιο σημείο κανά πεντάρι φορές ακόμα. Όμως μόνο στην πρώτη φωτογραφία εμφανίζεται αυτό που βλέπετε. Οι επόμενες ήταν ακριβώς όπως η δεύτερη. Η ρυθμίσεις στη φωτογραφική μηχανή ήταν ίδιες και το χρονικό διάστημα που τραβήχτηκαν ήταν μόλις ενός λεπτού.

Μια σημαντική λεπτομέρεια από την πρώτη φωτό είναι αυτή:



Με λίγη φαντασία (ίσως και όχι) βλέπω ένα πρόσωπο που σα να έχει μακριά μαλλιά... Δεν ξέρω ειλικρινά τι ακριβώς είναι αυτό που αποτυπώθηκε στην πρώτη φωτό. Μπορεί να είναι απλά υδρατμοί, αλλά αυτό δε μου κάθεται καλά, διότι δεν μπορεί οι υδρατμοί να εξαφανίστηκαν κυριολεκτικά μέσα σε 5 δευτερόλεπτα και μετά να μην έκαναν ξανά την εμφάνισή τους. Δε θέλω να πω πως πρόκειται για φάντασμα , όμως όπως είπα, πρόκειται για μια ενδιαφέρουσα και αξιοπερίεργη αντίθεση μεταξύ των δύο φωτογραφιών.

Τα σχόλια δικά σας...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 30-06-06, 09:54
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Cool Αμφιβολίες

Εμένα όταν βλέπω το πρώτο που μου έρχετε στο νου είναι καπνός ή απο τσιγάρο ή απο κάτι που καίγετε, προφανός κάποιο ξύλο... Για ομίχλη δεν θα το έλεγα ότι θα μπορούσε να είναι, αν και δεν είναι απόλυτο, αλλά βλέπω πως είναι μέσα κάπου... Μήπως κάπνιζε εκείνη την στιγμή κανένας γύρω σου ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 30-06-06, 09:58
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Κανείς απολύτος δεν κάπνιζε, πουθενά κοντά δεν υπήρχε φωτιά. Ήμουν μόνη μου σ' αυτό το σημείο (δεν καπνίζω) και ο πιο κοντινός άνθρωπος ήταν 5-6 μέτρα πιο μακριά και με υψομετρική διαφορά, ενώ ούτε κι αυτός καπνίζει. Δεν υπάρχει τίποτα, τέλος πάντων, που θα μπορούσε να εξηγήσει αυτή τη διαφορά. Αγαπητέ Astral, να υπήρχε κάτι που να με έκανε να έχω αμφιβολίες περί "ανεξήγητου" contrast θα το είχα πει και κατά πάσα πιθανότητα δε θα ανέβαζα τις φωτό εδώ.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 30-06-06, 11:20
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Εμένα μου θυμίζει περίγραμμα ανθρωπίνου σώματος, πιθανότατα γυναικείου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.