Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #391  
Παλιά 28-09-12, 09:28
Το avatar του χρήστη Grayscull
Grayscull Ο χρήστης Grayscull δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Αυτές οι βακτηριακές σκιές είναι ορατές από τα μάτια μας ή χρειάζεται κάποιος εξοπλισμός για να τις μελετήσουμε (πχ μικροσκόπιο) ;
__________________
Live long and prosper
Απάντηση με παράθεση
  #392  
Παλιά 28-09-12, 09:56
sceptic Ο χρήστης sceptic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Φίλε Λευτέρη θα συμφωνίσω με τον Tashows πληρως ότι αυτά που γράφεις είναι επιεικώς ασυναρτησίες. Η μέθοδο που χρησιμοποιείς είναι γνωστή στους χώρους της ψευδοεπιστίμης και έχει σαν κύριο χαρακτηριστικό την τεκμηρίωση μέσω επιδέξιου χειρισμoύ της γλώσσας και χρήσης αβάσιμων υποθέσεων ως αξιομάτων και ανύπαρκτων όρων με σκοπό τη χειραγώγηση του αναγνώστη.

Σχολιάζοντας την απάντησή σου θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι ο συσχετισμός φαινομενικά άσχετων θεμάτων για τη διεξαγωγή συμπερασμάτων δεν γίνεται με ημιμάθεια η οποία είναι συνήθως αποτέλεσμα της προσπάθειας για παντογνωσία που μας προτίνεις εσύ σαν λύση για την διερεύνηση οποιοδήποτε φαινομένου. Η λύση που χρησιμοποιεί η επιστήμη είναι η συνεργασία μεταξύ αυθεντειών στα επιμέρους θέμετα και η τεκμηρίωση μέσω ελεγχόμενων πειραμάτων και μελετών των οποίων τα αποτελέσματα μπορούν να αναπαραχθούν από όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #393  
Παλιά 29-09-12, 22:24
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sceptic Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Λευτέρη θα συμφωνίσω με τον Tashows πληρως ότι αυτά που γράφεις είναι επιεικώς ασυναρτησίες. Η μέθοδο που χρησιμοποιείς είναι γνωστή στους χώρους της ψευδοεπιστίμης.
Τί από τα παρακάτω είναι ασυναρτησίες;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ελευθέριος Παλιγγίνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να κατέχεις πολλούς τομείς άνω του μετρίου, προς καλά. Και να μην περιορίζεσαι στους τομείς που είσαι... εξειδικευμένος επίσημα ή ανεπίσημα.

Για να καταλήξεις σε σωστά συμπεράσματα πρέπει να ασχοληθείς με όλα, δίδοντας προσοχή στις λεπτομέρειες. Ένα άλλο σημείο είναι να μην κολλάς στο τι λέει η κάθε υποτιθέμενη... "αυθεντία", και να το αποδέχεσαι δογματικά, αλλά να το ελέγχεις εσύ εαν ισχύει ή όχι.

Και γιατί ντε και καλά ο Ελευθέριος να χρησιμοποιεί μεθόδους ψευδοεπιστήμης; Για να το παίξει "επιστήμονας", ή για να αυτοκηρυχθεί "ψευδοεπιστήμονας"; Προσωπικά, δεν διέκρινα καμμιά τέτοια πρόθεση από τα γραφόμενά του, τα οποία αν διαβαστούν με νηφαλιότητα, μπορούν να γίνουν κατανοητά στα περισσότερα σημεία τους.


Ας προσθέσω και κάτι σε όσα έγραψε ο Ελευθέριος, μέσα από το παρακάτω απόσπασμα, από ένα άρθρο του Διονύση Βάδεν:

«Η εξειδίκευση είναι για τα μυρμήγκια και τις μέλισσες, ο άνθρωπος οφείλει να γνωρίζει τα πάντα. Όχι, μην πιστέψετε ποτέ ότι τούτο είναι αδύνατο. Το λένε μόνο και μόνο για να σας αποθαρρύνουν από το να αξιοποιήσετε το μυαλό σας και να σας πουλήσουν περιττές υπηρεσίες. Σκεφθείτε άλλωστε, πως ένας ειδικός είναι εκείνος ο οποίος γνωρίζει πολλά για λίγα και που τείνει να γνωρίζει τα πάντα για το τίποτα».



Eξάλλου, πόση επιστήμη ή ψευδοεπιστήμη χρειάζεται να κατέχει κάποιος για να ασχοληθεί με θέματα όπως... η Μόρα;
Συμφωνώ ότι αρκετές φορές αποτελούν μια χρήσιμη βοήθεια, προς όλους, ορισμένες γνώσεις επιστημονικές, ακόμη και για τέτοιου είδους θέματα, αλλά το να φτάσουμε να λειτουργούμε τόσο δογματικά και να ορκιζόμαστε στο ευαγγέλιο της τάδε επιστήμης, προτού καν προσπαθήσουμε να τοποθετηθούμε ή να εκφράσουμε τη γνώμη μας για αυτά τα θέματα, είναι υπερβολή.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #394  
Παλιά 30-09-12, 12:11
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Εγώ να παρακάμψω το θέμα της επιστήμης και της ψευδο-επιστήμης και να ρωτήσω κάτι. Τελικά αυτή η σκιά μπορεί να μας βλάψει στην πραγματικότητα ή είναι μόνο ο φόβος για το άγνωστο που μας παραλύει, γιατι όσο να 'ναι δεν είναι και λίγο. Σε περίπτωση δλδ που είναι κατώτερου εξελικτικού επιπέδου απο εμας και όντως δεν μπορεί να μας κάνει πραγματική ζημιά τότε μήπως απλώς θα πρέπει αν μας συμβεί αυτό να την στείλουμε στο διάολο και να συνεχίσουμε τον ύπνο μας? παραδέχομαι ότι δεν εχω προσωπική εμπειρία πάνω στο θέμα και δεν γνωρίζω πόσο εύκολο είναι να γίνει αυτό που λέω.
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #395  
Παλιά 30-09-12, 20:13
justin19 Ο χρήστης justin19 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Δεν πιστεύω στη Μόρα,καθώς είναι απλά ένας αστικός μύθος.Το φαινόμενο λέγεται υπνική παράλυση και έχει εξηγηθεί επιστημονικά.Το έχω πάθει και είναι τρομακτικό,αλλά δεν έβλεπα κάποια μορφή.Όσοι βλέπουν κάποια μορφή,οφείλεται στον εγκέφαλο που δεν έχει ξυπνήσει ακόμα καλά και μπορεί να βλέπει κάποια στοιχεία του ονείρου του,όπως επίσης μπορεί να νομίζει ότι βλέπει αυτή τη μορφή εξαιτίας του φόβου του.
Απάντηση με παράθεση
  #396  
Παλιά 02-10-12, 14:16
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι να πιστέψω, δεν είχα ποτέ τέτοια εμπειρία, όμως δεν θεωρώ και χαζούς αυτούς που είχαν ώστε να μην μπορουν να κάνουν διάκριση τι είναι αληθινό και τι όχι. Απο την άλλη το κακό και το καλό συνυπάρχουν και τα δυο μέσα μας, οπότε ίσως να είναι κάτι που εμείς δημιουργούμε ανάλογα με την φάση της ζωής μας και την ψυχική μας κατάσταση.
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #397  
Παλιά 02-10-12, 14:25
justin19 Ο χρήστης justin19 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Μην το λες,γίνεται να ξυπνήσεις κανονικά,και να μη διακρίνεις το όνειρο από την πραγματικότητα.Μπορεί να έχεις ανοίξει τα μάτια σου,να κουνάς το σώμα σου αλλά ο εγκέφαλος να μην έχει ξυπνήσει ολοκληρωτικά.Μου έχει τύχει πολλές φορές πχ κανονικά ξύπνιος και καθισμένος στο κρεβάτι (όχι ξαπλωμένος) να ακούσω φωνές και να μην υπάρχει κανένας στην πραγματικότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #398  
Παλιά 03-10-12, 11:48
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Δεν αποκλείεται να έχεις δίκιο. Δεν μου έχει τύχει ποτέ ανάλογη εμπειρία, πάντα έχω συναίσθηση σε τι κατάσταση είμαι, οπότε όλα είναι σχετικά υποθέτω.
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #399  
Παλιά 04-10-12, 12:02
Angelika28970 Ο χρήστης Angelika28970 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2011
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

καλησπερα στην παρεα! καταρχας εγω ειμαι συμφωνη σε αυτα που λεει ο Λευτερης. επισης εγω κοιμαμαι παντα στο σκοταδι με ελαχιστο φως (τις περισσοτερες φορες χωρις καθολου φως) και δεν εχω παθει τιποτα. ουτε μορα ουτε τιποτα τρομακτικο. αντιθετως μονο θετικα πραγματα μου συμβαινουν. εχω δει μερικα πνευματα και ποτε δεν ενιωσα αβολα στο σκοταδι. φυσικα μερικες σκεψεις ανησυχειας ειχα και εχω αλλα μολις μιλησω στον οδηγο μου/φυλακα αγγελο μου νιωθω μια χαρα. προστατευμενη. και δεν φοβαμαι μηπως ερθει η μορα ή οποιοδητοτε αλλο κακο ον.
__________________
το οτι δεν βλεπουμε κατι,δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #400  
Παλιά 04-10-12, 22:27
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Μπράβο angelica εφόσον μπορείς και επικοινωνείς με τον φύλακα άγγελο σου έχεις φτάσει σε πολύ καλό σημείο! Και βασικά όλα μέσα μας ζουν καλό και κακό και ανάλογα με το πως σκεφτόμαστε, μας συμβαίνουν και διάφορα στην ζωή.
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.