Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-04-08, 23:48
Το avatar του χρήστη Σπυρακος
Σπυρακος Ο χρήστης Σπυρακος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσαλλονικη
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή ανοιχτο μυαλο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifo
Το link που παρέθεσε ο father nikolaos το είδα... Έχω πέσει πάνω του αρκετές φορές. Εκεί πέρα είδα το πόσο υποταγμένοι μπορεί να ναι οι άνθρωποι σε μια θρησκεία. Αγαπητέ Νικόλαε βλέπω πως είστε ιερέαςς, συγχαρητήρια που χατε το θάρρος να μπείτε σε μια τόσο "αμαρτωλή" σελίδα. Όμως να σας πω πως αυτό που κάνετε είναι η χειρότερη τρομοκρατία. Ανακατεύεστε παντού χωρίς αιτία. ΤΑ ΠΑΝΤΑ για σας είναι σατανικά. Ότι μπορεί να βοηθήσει τον άνθρωπο πλην του χριστιανισμού είναι σατανικό. Παράδειγμα είναι ακόμα και οι ξορκισμοί...

Πάνω στο θέμα των σκιών και στο πως μπορείς να φυλλαχτείς είναι ακόμα ένα θεματάκι που χώσατε και κει την ουρά σας. Είναι ο σατανάς ε; Όλα είναι ο σατανάς... Θα σας πω κάτι απλό γιατί μου φαίνεται αυταπατάσθε. Δέχομαι πως ένας χριστιανός μπορεί να προστατευτεί από την σκιά με μια προσευχή που θα πιστέψει. Εκεί ενεργεί ένα πράγμα που εσείς όσο και να χετε προσεγγίσει όπως λέτε τον θεό δεν το ξέρετε...Λέγεται υποσυνείδητο. Το τί μπορεί να ενεργεί εκεί μέσα δεν το χετε σκεφτεί. Εκτός αυτού βέβαια θα πρέπει να ξέρετε πως ο χριστιανισμός έχει πάρει ΠΟΛΛΑ στοιχεία από άλλες θρησκείες. Περιλαμβάνει μαγεία αν και φαίνεται περίεργο. Έχετε πάρει τόσα από τα αρχαία μυστήρια που σχεδόν όλη σας η θρησκεία εκεί βασίζεται. Αυτά πιθανών δεν τα χει εξηγήσει ένας κληρικός στο ποιμνιό του...Άραγε θα τα εξηγήσει ποτέ;;; 'Έχετε αποκυρήξει το κάθε τί ως σατανικό και ας έχετε πάρει και από αυτό. Ο άνθρωπος έχει την ψυχή , αυτήν είναι η θεική πνοή ... Είναι σχεδόν γελοίο να σκέφτεσαι πως ένας θεός θα σε αγαπάει και θα σου δώσει την βοηθειά του,ξεχνάτε πως είναι Θεός και δεν έχει συναισθήματα. Τόσο απλά εξηγούνται και οι προσευχές και πως αυτές πιάνουν. Όσο ο άνθρωπος πέφτει και κάνει μετάνοιες τόσο πιο πίσω θα ναι. Θα χάνει την αξιοπρεπειά του. Για να βρει τον θεό του ΜΕΣΑ του πρέπει να ρθει σε επαφή με την ψυχή του, δεν θα το κάνει όμως αυτό λέγοντας πως από τότε που γεννήθηκε αμαρτάνει...
Δεν θα συνεχίσω γιατί θα βγω off topic. Αυτά προς το παρόν...

Φιλε μου lifo τον αρπαξες τον Πατερ απο τα μουτρα και δεν καταλαβαινω γιατι?παπας ειναι οανθρωπος τι θελεις να λεει?για μενα η παρουσια του και μονο στο φορουμ ειναι δειγμα ανοιχτου μυαλου αν και λογο ιδιοτητας σε ολα βλεπει σαταναδες οπως σωστα επισημανεις.ενταξει κλεψαν καψαν ριμαξαν αυτα ειναι γνωστα αλλα δεν ειναι μονο αυτα τα οσα προσφεραν οι χριστιανοι.υπηρξαν υπαρχουν και θα υπαρχουν μεγαλες προσωπικοτητες οπως και απο ολες τις θρησκειες και τα δογματα,και δυστυχως παντα θα υπαρχουν κι αυτοι που θα κανουν πραξεις αποτροπαιες.ασ μη γινουμε το δευτερο ειδος οπου κι αν πιστευουμε.
__________________
Ολα πανε υπεροχα οταν δεν τα κανω θαλασσα,
ομως ειναι καλυτερα να καεις παρα να σβυσεις
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-04-08, 14:17
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπυρακος
Φιλε μου lifo τον αρπαξες τον Πατερ απο τα μουτρα και δεν καταλαβαινω γιατι?παπας ειναι οανθρωπος τι θελεις να λεει?για μενα η παρουσια του και μονο στο φορουμ ειναι δειγμα ανοιχτου μυαλου αν και λογο ιδιοτητας σε ολα βλεπει σαταναδες οπως σωστα επισημανεις.ενταξει κλεψαν καψαν ριμαξαν αυτα ειναι γνωστα αλλα δεν ειναι μονο αυτα τα οσα προσφεραν οι χριστιανοι.υπηρξαν υπαρχουν και θα υπαρχουν μεγαλες προσωπικοτητες οπως και απο ολες τις θρησκειες και τα δογματα,και δυστυχως παντα θα υπαρχουν κι αυτοι που θα κανουν πραξεις αποτροπαιες.ασ μη γινουμε το δευτερο ειδος οπου κι αν πιστευουμε.

Παπάς είναι και τρομάζει τον κόσμο... Σου αρέσει δηλαδή εσένα αυτά που λέει. Τρομοκρατεί με αυτόν τον τρόπο τον κόσμο. Δεν φαίνεται άλλωστε; Είναι σαν να λες πως ένας ψεύτης ας λέει ψέμματα. Πρόσεξε, δεν μιλάω για τις κλεψιές και το ότι τα κάναν όλα λίμπα(άλλο από κει) μιλάω καθαρά για τα τυπικά, τις τελετουργίες και ακόμα κάποιες ιδέες που κλάπηκαν από τα αρχαία μυστήρια. Οπότε δεν μπορεί να καταδικάζει το κάθε πράγμα που ουσιαστικά η θρησκεία του έχει πάρει. Το ότι μπήκε στο forum, δε μπορείς να το εκλάβεις ως δείγμα ανοιχτόμυαλου και μόνο... Μπήκε μέσα, προώθησε την σελίδα αυτήν για να μας αποτρέψει από τα "κακά" που μελετάμε. Αν νομίζεις πως καταδικάζω ΚΑΘΕΤΑ τον χριστιανισμό ρίξε μια ματιά στο θέμα ΝΑΟΣ και στο θέμα με τον σατανισμό. Απλά, στηριζόμαστε όχι στα πρόσωπα αυτήν την στιγμή. Ελπίζω να γινα καταννοητός...
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-04-08, 15:46
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifo
Παπάς είναι και τρομάζει τον κόσμο... Σου αρέσει δηλαδή εσένα αυτά που λέει. Τρομοκρατεί με αυτόν τον τρόπο τον κόσμο. Δεν φαίνεται άλλωστε; Είναι σαν να λες πως ένας ψεύτης ας λέει ψέμματα. Πρόσεξε, δεν μιλάω για τις κλεψιές και το ότι τα κάναν όλα λίμπα(άλλο από κει) μιλάω καθαρά για τα τυπικά, τις τελετουργίες και ακόμα κάποιες ιδέες που κλάπηκαν από τα αρχαία μυστήρια. Οπότε δεν μπορεί να καταδικάζει το κάθε πράγμα που ουσιαστικά η θρησκεία του έχει πάρει. Το ότι μπήκε στο forum, δε μπορείς να το εκλάβεις ως δείγμα ανοιχτόμυαλου και μόνο... Μπήκε μέσα, προώθησε την σελίδα αυτήν για να μας αποτρέψει από τα "κακά" που μελετάμε. Αν νομίζεις πως καταδικάζω ΚΑΘΕΤΑ τον χριστιανισμό ρίξε μια ματιά στο θέμα ΝΑΟΣ και στο θέμα με τον σατανισμό. Απλά, στηριζόμαστε όχι στα πρόσωπα αυτήν την στιγμή. Ελπίζω να γινα καταννοητός...
ειπα πως δεν θα ξαναγραφα αλλα πρεπει να απαντησω.

αγαπητε lifo,
γιατι αναστατωνεσαι; δεν επιβαλω σε κανεναν τιποτα. παραθετω και σχολιαζω. δεν απευθυνω προσωπικες επιθεσεις διοτι ειναι ανουσιο. οι αποψεις σου σεβαστες. εχω την εντυπωση πως αυτος που τρομαζει δεν ειμαι εγω αλλα η σχετικη εμπειρια και το θετω απο τη δικη σου βαση. αν αυτη η εμπειρια ειχες αγαθες καταβολες τοτε κανεις δεν θα τρομαζε αλλα αντιθετα θα ενιωθε ευχαριστηση. δευτερον δεν ειμαι χριστιανος αλλα ιερυς του αληθηνου Θεου. το χριστανος μας το εβαλαν αλλοι. η αποκαλυψη του θεου στον κοσμο εγινε οταν επρεπε αλλα η παρουσια του στανα ειναι διαρκη ακομα και πριν την αποκαλυψη. αν τωρα δεν θελετε να τον λεω σατανα η δαιμονα αλλα lusifer και μωρα, κανενα προβλημα. ομως θα σου κανω μερικες ερωτησεις και σενα και γενικα σε ολους πως ειναι δυνατον αυτες οι δυναμεις να τρεπονται σε φυγη οταν ενας ιερεας τους διαβαση την ευχη του αγιου κυπριανου(σημειωστε πριν γινει επισκοπος ηταν μαγος και ειδε οτι δεν επιαναν τα μαγια σε αληθηνους πιστους);δευτερον πως ειναι δυνατον αυτες οι δυναμεις οταν ακουν το ονομα του Χριστου να εξαγριωνονται; βλεπεις αγαπητε γινε γνησιος αναζητης και παντα να αφεινεις το 0,000001% στην αμφιβολια διοτι καμια φορα αυτο το 0,000001% σε απελευθερωνει. δες γυρω σου θα επρεπε να τρομαζεις περισοτερο με το μελλον του κοσμου και οχι με τους παπαδες και αυτο διοτι οι κοινωνιες εχουν γινει απροσωπες και σκοτεινες, ο πολεμος ενα μεγαλο τσεκουρι που κρεμεται πανω απο τα κεφαλια μας, το περιβαλλον εχει αρχισει να εκδικηται και η καταρευση του πολιτισμου το πιο πιθανο σεναριο, και απ ολα αυτα το μονο που σε πειραζει και που σε τρομαζει ειναι η αληθεια. θα μου πειτε εισαι καταστροφολογος δεν ειμαι καταστροφολογος αλλα ρεαληστης, και αν κατι απ αυτα που ειπα δεν ισχει ας μου το πει καποιος.
τελος αναλογιστικατε ποτε να πειτε με ολα αυτα τα αδιεξωδα τα εσωτερικα αλλα και τα κοινωνικα που οοδευουμε;

τωρα το αν ειμαι ανοιχτο μυαλο η κλειστο δεν εχει σημασια. σημασια εχει να εξακριβωσετε αν αυτα που λεω ειναι αληθεια και οχι ανουσιες επιθεσεις με μηδαμινα επιχειρηματα. συνηθως οτι μας εντιπωσιαζει το πιστευουμε και ενα απ αυτα που μας εντιπωσιαζει ειναι περι μιας "χριστιανικοεβραιανθελληνικης συνομοσιας" αν αυτο συνεβαινε τοτε οι παπαδες δεν θα πιαναν τα οπλα το 21 ουτε θα προτοστατουσαν σε εθνικα ζητηματα οχι βεβαια απο εθνικισμο αλλα απο αγαπη για τους γυρω τους. ξερω οτι ξεφυγα αλλα προλαβαινω και σας λεω οτι το θεμα της ''αστρικης προβολης'' ειναι ξεκαθαρο.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-04-08, 17:03
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Το "θέμα" του Βραχνα έχει γίνει επίκεντρο συζητήσεων σε παρέες και ανθρώπους ούκ ολίγες φορές. Χιλιάδες οι μαρτυρίες αυτής της "τρομακτικής" εμπειρίας όπως στο σύνολο τους λένε όσοι το έζησαν...Προσωπικώς γνωρίζω πάνω απο 6 ανθρώπους που έτυχε πάνω σε συζήτηση να μου πούνε πώς έχουνε βιώσει τον "Βραχνά". Όλες οι περιγραφες τους είχαν κάποια κοινά σημεία...

1ον) Δέν κοιμόντουσαν αλλά ήταν σε πλήρη χαλάρωση λίγο πρίν κοιμηθούν με κλειστά τα φώτα ή έστω με ένα μικρό φώς αναμένο...

2ον) Ένιωθαν την παρουσία αυτής της οντότητας και δονούταν το σώμα τους...

3ον) Είχαν πλήρη συνειδητότητα του τί συνέβαινε...

4ον) Αυτό το πλάσμα τους έπιανε είτε απο το λαιμό και τους "Εκοβε την Ανάσα" είτε τους πλάκωνε στο στήθος και πάλι υπήρχε διακοπή αναπνοής .

Το άν είναι η Μόρα, Ο Βραχνάς, καλικάτζαρος όπως λένε αφελέστατα σε κάποια χωριά στις βόρειες χώρες της Ευρώπης, κάποιος κακοδαίμων ή κάποιο Incubus ή Succubus λίγη σημασία μπορεί να έχει. Σημασία έχει πώς τόσες μαρτυρίες απο ανθρώπους δέν μπορεί να είναι τυχαίες.
Κατα την δική μου εκτίμηση ο απότερος σκοπός αυτής της οντότητας είναι η απορρόφηση ενέργειας απο το "θύμα" του, ή ακόμα και η πρόκληση ανακοπής καρδιάς για να αρπάξει την ψυχή του "θύματος". Προσωπικός της κατατάσσω στις πολύ αδύναμες οντότητες που χρειάζονται ενέργεια για να συνεχίσουν να υπάρχουν...Με λίγα λόγια "Πνευματικό Παράσιτο" άνευ αξίας . Προσεγγίζει συνήθως ανθρώπους αλαφροίσκιωτους για να μπορεί να προκαλέσει μεγαλύτερο φόβο (ενέργεια) και μεγαλύτερη καθήλωση του "θύματος"...Σαφώς και προσεγγίζει όσους δέν έχουν γνώση περί της ψυχικής προστασίας ή έχουν αδύναμη συνειδητότητα... Για να προστατευτεί κανείς απο αυτήν την οντότητα σίγουρα δέν χρειάζεται ονειροπαγίδα όπως προαναφέρθηκε ατυχώς...Και αυτό διότι η ονειροπαγίδα χρησιμεύει για το "ονειρικό" και αστρικό πεδίο. Η οντότητα αυτή "χτυπάει" πρίν κοιμηθεί κάποιος και είναι εν πλήρη (αλλά χαλαρωμένος) υλική συνειδητότητα...η ποιό απλοική προστασία είναι ένα καθαγιασμένο σύμβολο προστασίας (ανεξαρτήτου θρησκείας) στο στήθος φορεμένο... Μία εικόνα (ανεξαρτήτου θρησκείας) πάνω απο το προσκεφάλι μας...Μιά προσευχή της "πίστης" του καθενός πρίν τον βραδινό ύπνο...Δέν είναι κάτι το επικίνδυνο...Προσδοκά στον φόβο του "θύματος" του και απο αυτόν τρέφεται..όσο φοβάστε τόσο δυναμώνει...Δείξτε απλά πυγμή και δυναμισμό.

Παράθεση:
Πάτερ Νικόλαε γράψατε...
αν τωρα δεν θελετε να τον λεω σατανα η δαιμονα αλλα lusifer και μωρα, κανενα προβλημα. ομως θα σου κανω μερικες ερωτησεις και σενα και γενικα σε ολους πως ειναι δυνατον αυτες οι δυναμεις να τρεπονται σε φυγη οταν ενας ιερεας τους διαβαση την ευχη του αγιου κυπριανου(σημειωστε πριν γινει επισκοπος ηταν μαγος και ειδε οτι δεν επιαναν τα μαγια σε αληθηνους πιστους);δευτερον πως ειναι δυνατον αυτες οι δυναμεις οταν ακουν το ονομα του Χριστου να εξαγριωνονται; βλεπεις αγαπητε γινε γνησιος αναζητης και παντα να αφεινεις το 0,000001% στην αμφιβολια διοτι καμια φορα αυτο το 0,000001% σε απελευθερωνει. δες γυρω σου θα επρεπε να τρομαζεις περισοτερο με το μελλον του κοσμου και οχι με τους παπαδες και αυτο διοτι οι κοινωνιες εχουν γινει απροσωπες και σκοτεινες, ο πολεμος ενα μεγαλο τσεκουρι που κρεμεται πανω απο τα κεφαλια μας, το περιβαλλον εχει αρχισει να εκδικηται και η καταρευση του πολιτισμου το πιο πιθανο σεναριο, και απ ολα αυτα το μονο που σε πειραζει και που σε τρομαζει ειναι η αληθεια. θα μου πειτε εισαι καταστροφολογος δεν ειμαι καταστροφολογος αλλα ρεαληστης, και αν κατι απ αυτα που ειπα δεν ισχει ας μου το πει καποιος.
τελος αναλογιστικατε ποτε να πειτε με ολα αυτα τα αδιεξωδα τα εσωτερικα αλλα και τα κοινωνικα που οοδευουμε;
Κανένα πνεύμα δέν τρέπεται σε φυγή στο διάβασμα ευχής του Αγίου Κυπριανού...Το εκάστοτε πνεύμα τρέπεται σε φυγή απο την ψυχική καθαρότητα και ικανότητα του "Διαβασμένου" και ταγμένου εκάστοτε Ιερέα. Η Ευχή αυθυποβάλλει καταλλήλως τον Ιερέα και αυξάνει την εξορκιστική του Ικανότητα. Η Ευχή του Αγ. Κυπριανού είναι μιά πολύ καλομελετημένη απο κάθε άποψη ευχή που βοηθάει σε τεράστιο επίπεδο το υποσυνείδητο. Δεν έχει ουδεμία σχέση με κάποια θεική δύναμη ή παρέμβαση... Την ύπαρξη του Αγίου Κυπριανού την αμφισβητώ άμεσα διότι δέν υπάρχει κανενός είδους ιστορική μαρτυρία περι της υπάρξεως του ... Μόνο χριστιανικές γραφές/κείμενα που στο σύνολο τους είναι αμφιβόλου ποιότητος και χαμηλής πνευματικής αξίας. Σαφώς και δέν γίνεται να θεωρηθούν ως ιστορικά ντοκουμέντα και να τα λάβω και υπόψην... Και Ιερείς που λατρεύουν τον αλλάχ το κάνουν το ίδιο με δικές τους ευχές και Ινδουιστές και βουδιστές Μοναχοί...Αφήστε τα περί Μοναδικού αληθινού θεού κατα μέρος
Απο κεί και ύστερα πάτερ μου γιατί να ασχολούμε με ένα υποτιθέμενο πνεύμα του κακού ; Μεγαλύτερο κακό απο τον ίδιο τον άνθρωπο δέν υπάρχει...Δέν ευθύνεται κανενας Σατανάς για την κατάντια της ανθρωπότητος και της κοινωνίας αλλά ο ίδιος ο άνθρωπος διαμέσου της υποτιθεμενης ελεύθερης βουλήσεως που έχει. Εμείς φταίμε για την κατάντια μας...Και σαφώς δέν υπάρχει πνεύμα του απόλυτου κακού ή του πονηρού όπως θέλει περίτεχνα η ορθόδοξη και χριστιανική θρησκεία να μας πείσει... Όλα είναι φυσικά φαινόμενα...Όπως υπάρχει ο ηλιόλουστος καιρός που μας γεμίζει ομορφιά και χαμόγελο έτσι υπάρχει και ο εξίσσου απαραίτητος σεισμός που δονά την Γή ή οι καταιγίδες . Ας Πάψει αυτός ο φόβος πρός έναν ανύπαρκτο κακό Σατανά 2.000 χιλιετίες τώρα. Κακό που αυθυποβάλεστε εσείς οι ίδιοι σε αυτό...Μήν επηρεάζεται πιά και την κοινωνία με φοβίες...

Το 21" με την Βία οι Ιερείς ευλόγησαν τα όπλα...Ήθελαν δέν ήθελαν το έκαναν με πιστόλι στον κρόταφο..αφήστε περί Ιερέων θυσίες γιατί έχω σιχαθεί αυτήν την εσω-εκκλησιαστική πλαστή ιστορία..


Φίλε lifo κακώς οργίζεσαι και γεμίζεις με τέτοιο συναίσθημα την καρδιά σου. Η οργή δέν οδηγεί πουθενά... Ο πάτερ Νικόλαος έχει κάθε δικαίωμα να λέει την άποψη του. Όποια κι άν είναι αυτή ... Είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς. Δέν θα δικαιώσεις τις ψυχές όσων "Εθνικών" και "Ελλήνων" εσφαγιάστηκαν και ταπεινώθηκαν απο τον μεσαιωνικό Ορθόδοξο και Καθολικό χριστιανισμό με οργή και αγανάκτηση... Ψυχραιμία.. Η αρχαία γνώση αναδύεται σάν όαση όσο περνάει ο καιρός... Τα ψεύδη θα μπούνε στο κουτί της λήθης και του παρελθόντος.. Υπομονή και καρτερικότητα...
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-04-08, 19:55
Το avatar του χρήστη Σπυρακος
Σπυρακος Ο χρήστης Σπυρακος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσαλλονικη
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifo
Παπάς είναι και τρομάζει τον κόσμο... Σου αρέσει δηλαδή εσένα αυτά που λέει. Τρομοκρατεί με αυτόν τον τρόπο τον κόσμο. Δεν φαίνεται άλλωστε; Είναι σαν να λες πως ένας ψεύτης ας λέει ψέμματα. Πρόσεξε, δεν μιλάω για τις κλεψιές και το ότι τα κάναν όλα λίμπα(άλλο από κει) μιλάω καθαρά για τα τυπικά, τις τελετουργίες και ακόμα κάποιες ιδέες που κλάπηκαν από τα αρχαία μυστήρια. Οπότε δεν μπορεί να καταδικάζει το κάθε πράγμα που ουσιαστικά η θρησκεία του έχει πάρει. Το ότι μπήκε στο forum, δε μπορείς να το εκλάβεις ως δείγμα ανοιχτόμυαλου και μόνο... Μπήκε μέσα, προώθησε την σελίδα αυτήν για να μας αποτρέψει από τα "κακά" που μελετάμε. Αν νομίζεις πως καταδικάζω ΚΑΘΕΤΑ τον χριστιανισμό ρίξε μια ματιά στο θέμα ΝΑΟΣ και στο θέμα με τον σατανισμό. Απλά, στηριζόμαστε όχι στα πρόσωπα αυτήν την στιγμή. Ελπίζω να γινα καταννοητός...

Πολλα απο αυτα που λεει δεν μου αρεσουν αλλα δεν μπορω να του στερησω το δικαιωμα να τα λεει και να τα πιστευει.
αν καποιοι τρομοκρατουνται απο τα λεγομενα του οποιουδηποτε(πατερ δεν ειναι μομφη αυτο προς εσε).. ε ας μην τον ακουν.
Οχι δεν αρκει η εισοδο του στο φορουμ αλλα ειναι μια καλη αρχη να ακουσει και κατι αλλο να συζητησει να ανταλλαξει αποψεις και πιος ξερει ισως τελικα ολων τα μυαλα μας να ανοιξουν και να μαθουν.
Για τα τελετουργικα και τα υπολοιπα "κλοπημαια" δεν μπορω παρα να συμφωνησω μαζι σου.
Τωρα απο τι κακα θελει να μας αποτρεψει δεν ξερω αλλα αν εχει τετοια προθεση πριν λιγο καιρο διαβασα το βιβλιο με τιτλο¨"ο δρομος για τη κολαση ειναι στρωμενος με αγνες προθεσεις" και το βρηκα "διαβολικα" εξυπνο.σας το προτεινω ανεπιφυλακτα.
Προς πρωην ιεροφαντη:μεσα εισαι κολλητε σε οτι αναφερεις επι του θεματος Βραχνας. τα αλλα μας ψιλοβγαζουν απο το θεμα αλλα μ'αρεσεις....
Η μονη μου διαφωνια ειναι περι της ανυπαρξιας του σατανα πιστευω οτι υπαρχει αν και οχι οπως τον παρουσιαζουν ειτε οι υποστιρηκτες ειτε οι αντιμαχωμενοι του.
__________________
Ολα πανε υπεροχα οταν δεν τα κανω θαλασσα,
ομως ειναι καλυτερα να καεις παρα να σβυσεις
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-04-08, 22:01
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Προσεγγίζει συνήθως ανθρώπους αλαφροίσκιωτους για να μπορεί να προκαλέσει μεγαλύτερο φόβο (ενέργεια) και μεγαλύτερη καθήλωση του "θύματος"...Σαφώς και προσεγγίζει όσους δέν έχουν γνώση περί της ψυχικής προστασίας ή έχουν αδύναμη συνειδητότητα... ...
Αγαπητέ ιππότη, η εμπειρία αυτή μου έχει συμβεί και μένα και σε πολλούς δικούς μου ανθρώπους … και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ‘’αλαφροΐσκιωτοι’’, όπως τέτοιοι δεν είναι και πολύ από αυτούς που βρίσκονται εδώ μέσα. Δεν είναι σωστό ούτε εγώ ούτε εσύ μα και κανένας να ονομάζει κατ’ αυτό τον τρόπο κανέναν διότι αυτό λέγεται υπεροψία. Είναι ένα γεγονός που μπορεί να συμβεί στον καθένα κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.


[/QUOTE]
Δέν είναι κάτι το επικίνδυνο...Προσδοκά στον φόβο του "θύματος" του και απο αυτόν τρέφεται..όσο φοβάστε τόσο δυναμώνει...Δείξτε απλά πυγμή και δυναμισμό.[/QUOTE]

Αν δεν είναι κάτι επικίνδυνο τότε δεν θα υπήρχαν «θύματα» ούτε θα απειλούνταν όπως λες οι ψυχή μας. Και προς τι αυτό το ανακάτεμα των θρασειών και των συμβόλων; και αφού είναι παραμύθια γιατί πιάνουν; Γιατί φοβάται αυτή η οντότητα τα θρησκευτικά σύμβολα; Και σε προλαβαίνω διότι φαντάζομαι την απάντηση: διότι τα σύμβολα προκαλούν σιγουριά και ασφάλεια στον εσω άνθρωπο και έτσι ο δυναμισμός του διώχνει τα πνεύματα. Και το συμπέρασμα ο άνθρωπος έχει εσωτερικές δυνάμεις που δεν τις γνωρίζει και μπορούν να τον καταστήσουν Θεό… συγγνώμη αλλά αν η απάντηση είναι αυτή δεν τη δέχομαι όχι διότι είμαι παπάς αλλά διότι δεν με πείθει. Δεν με πείθει ότι ο άνθρωπος είναι ένας Θεός και δεν το ξέρει. Παρόλο όμως που είναι off θα σου κάνω και μια ερώτηση πότε δημιουργείται η ψυχή του ανθρώπου;



[/QUOTE]Κανένα πνεύμα δέν τρέπεται σε φυγή στο διάβασμα ευχής του Αγίου Κυπριανού...Το εκάστοτε πνεύμα τρέπεται σε φυγή απο την ψυχική καθαρότητα και ικανότητα του "Διαβασμένου" και ταγμένου εκάστοτε Ιερέα. Η Ευχή αυθυποβάλλει καταλλήλως τον Ιερέα και αυξάνει την εξορκιστική του Ικανότητα. Η Ευχή του Αγ. Κυπριανού είναι μιά πολύ καλομελετημένη απο κάθε άποψη ευχή που βοηθάει σε τεράστιο επίπεδο το υποσυνείδητο. Δεν έχει ουδεμία σχέση με κάποια θεική δύναμη ή παρέμβαση... [/QUOTE]

Νομίζω πως αντιφάσκεις εδώ. Πως αφού τέλος πάντων αυξάνεται η εξορκιστικη ικανότητα(κατι σε rpg μου θυμίζει αυτό) δεν τρέπονται σε φυγή τα πνεύματα; Έχεις δει εξορκισμό πότε έχεις δει τον παπά να τρέμει μαζί με όλους τους υπόλοιπους και παρόλα αυτά να μπορεί να επιτάσσει το ακάθαρτο πνεύμα; έχεις δει γυναίκα κοκαλιάρα να σηκώνει μια σειρά από 7 καρέκλες με το ένα χέρι και να τις εκτοξεύει σαν κανόνι; Έχεις δει δαιμονισμένο να σε κοιτά στα μάτια και να σε ξεντροπιάζει με όλα τα απόκρυφα σου; Έχεις δει μικρό παιδί να μιλεί σαν βραχνιασμένος νταλικέρης; Και όλους αυτούς να θεραπεύονται μπροστά στα μάτια σου μόνο με την επίκληση του ονόματος του Ιησού; Μα επιτέλους αφήστε τις θεωρίες ποτέ κανένας ιμάμης(χρησιμοποιούν σολομωνική) δεν εξόρκισε ούτε βουδιστής ούτε κάνεις . άλλο εξορκίζω και άλλο ηρεμώ το ακάθαρτο πνεύμα. Στην καινή Διαθήκη αναφέρεται ένα περιστατικό όπου ένας άγνωστος από τον κύκλο των μαθητών εξόρκιζε αλλά με το όνομα του Ιησού. Προσέξτε και μη προτρέχει η γλώσσα και η θεωρία από το νου. Αυτά δεν είναι αστεία διότι κύριοι αν σε ξεγελάσει τότε καμία θεωρία δεν σε σώζει. Και γιατί επιτέλους αυτά τα πνεύματα που τελικά δεν είναι και τόσο επικίνδυνα αλλα αντίθετα ίσως και ευεργετικά δεν μας βοηθάνε να γίνει ο κόσμος καλύτερος και πιο ανθρώπινος. Τι λοιπόν δεν σας αρέσει στον χριστιανισμό το «αγαπάτε αλλήλους» η το «αγάπα και τους εχθρούς σου» μα επιτέλους πια άλλη διδασκαλία θα μπορούσε να κάνει την κοινωνία καλύτερη απ αυτή;
Η ευχή του αγίου Κυπριανού κάνει επίκληση στον Χριστό και δεν λέει μπαρούφες διότι εχει γραφεί από πρώην μάγο, δεν υπαρχει ιχνος αυθυποβολης εδω υπαρχει επικληση. Την παραθέτω σε άλλο μήνυμα.


[/QUOTE]Την ύπαρξη του Αγίου Κυπριανού την αμφισβητώ άμεσα διότι δέν υπάρχει κανενός είδους ιστορική μαρτυρία περι της υπάρξεως του ... Μόνο χριστιανικές γραφές/κείμενα που στο σύνολο τους είναι αμφιβόλου ποιότητος και χαμηλής πνευματικής αξίας. Σαφώς και δέν γίνεται να θεωρηθούν ως ιστορικά ντοκουμέντα και να τα λάβω και υπόψην... Και Ιερείς που λατρεύουν τον αλλάχ το κάνουν το ίδιο με δικές τους ευχές και Ινδουιστές και βουδιστές Μοναχοί...Αφήστε τα περί Μοναδικού αληθινού θεού κατα μέρος[/QUOTE]

Καλά τα κόκαλα που έχουμε πιανου είναι; του Νοστράδαμου; Γνωστή τακτική αν δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις κάποιον αμφισβητείς την ύπαρξη του, σάμπως το ιδιο δεν γίνεται και με τον Χριστό. Με λίγα λόγια μας λένε ξέρετε τζάμπα 2000 χρόνια χτυπιέστε εμείς σήμερα το 2008 ανακαλύψαμε ότι δεν υπάρχει Χριστός και ουτε υπήρξε… και με μια βεβαιότητα που δείχνει ότι ξεχνάμε πως κάθε δευτερόλεπτο η μια θεωρία καταρρίπτει την άλλη. ναι καλά ότι πειτε…
Πες μας αγαπητέ ιππότη αν η διδασκαλία του Χριστού είναι χαμηλής ποιότητος πες μας λοιπόν καμία άλλη υψηλής ποιότητος να φωτιστούμε κι εμείς ρε αδελφέ. Μήπως είναι η σολομωνική η μήπως κανα αρχαιοπαγανιστικο υπόλειμμα(δεν ειπα νέο… για να μην παρεξηγηθούν κάποιοι); Γιατι τόση επιπολαιότητα αδερφέ! Βγάλε κάνα τεκμήριο…



[/QUOTE]Απο κεί και ύστερα πάτερ μου γιατί να ασχολούμε με ένα υποτιθέμενο πνεύμα του κακού ; Μεγαλύτερο κακό απο τον ίδιο τον άνθρωπο δέν υπάρχει...Δέν ευθύνεται κανενας Σατανάς για την κατάντια της ανθρωπότητος και της κοινωνίας αλλά ο ίδιος ο άνθρωπος διαμέσου της υποτιθεμενης ελεύθερης βουλήσεως που έχει. Εμείς φταίμε για την κατάντια μας...Και σαφώς δέν υπάρχει πνεύμα του απόλυτου κακού ή του πονηρού όπως θέλει περίτεχνα η ορθόδοξη και χριστιανική θρησκεία να μας πείσει... Όλα είναι φυσικά φαινόμενα...Όπως υπάρχει ο ηλιόλουστος καιρός που μας γεμίζει ομορφιά και χαμόγελο έτσι υπάρχει και ο εξίσσου απαραίτητος σεισμός που δονά την Γή ή οι καταιγίδες . Ας Πάψει αυτός ο φόβος πρός έναν ανύπαρκτο κακό Σατανά 2.000 χιλιετίες τώρα. Κακό που αυθυποβάλεστε εσείς οι ίδιοι σε αυτό...Μήν επηρεάζεται πιά και την κοινωνία με φοβίες...[/QUOTE]



[/QUOTE]Το 21" με την Βία οι Ιερείς ευλόγησαν τα όπλα...Ήθελαν δέν ήθελαν το έκαναν με πιστόλι στον κρόταφο..αφήστε περί Ιερέων θυσίες γιατί έχω σιχαθεί αυτήν την εσω-εκκλησιαστική πλαστή ιστορία..[/QUOTE]


Δεν είναι υποτιθέμενο το πνεύμα του κακού κύριε μου αλλά πολύ που μας διαβάζουν και συ κατά πάσα περίπτωση το γνωρίζεις ότι υπάρχει! άσχετο το ότι θέλει να μας πείσει το αντίθετο για να κάνει τη δουλεία του. Δεν είπε κανείς πως τα φυσικά φαινόμενα είναι δουλειά του σατανά (αυτό που το άκουσες πάλι. αλλά η πνευματική δουλεία του ανθρώπου είναι ο σκοπός του. Σίγουρα είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ότι δεν είναι ο Χριστός ο αληθινός Θεός και δικαίωμα σου… τωρα αυτή τη θεωρια για το 21 πρωτη φορά την ακουω. Τι να πω αμα δεν θες να πιστεύεις κατι εντάξει αλλα μη κοπανάς ανιστόρητα πράγματα χωρίς αποδείξεις. Γιατι και γω μπορώ να πω ότι οι τούρκοι εφυγαν μονοι τους αλλα δεν εχω αποδείξεις. Ενώ το ότι ο Αθανάσιος διάκος ηταν καπετάνιος στρατεύματος είναι γνωστό τις πασι…
Επίσης με ένα γρήγορο υπολογισμό 2000Χ2000= 4000000 χρονια μπα δεν νομίζω! Αστειεύομαι έτσι; πάνω απ όλα μη χάνουμε το χιουμορ…
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-04-08, 22:40
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Του Αγίου Κυπριανού
Του Κυρίου δεηθώμεν
Δέσποτα Κύριε Ιησού Χριστέ ο Θεός ημών, ο τα πάντα κρατών και κυβερνών, Άγιος και δεδοξασμένος υπάρχεις. Δι' ο Βασιλεύ των Βασιλευόντων και Κύριε των Κυριευόντων, δόξα Σοι. Ο καθήμενος εν τω φωτί τω απείρω και απροσίτω βροτοίς, διά προσευχής εμού του ταπεινού και αναξίου δούλου Σου, φυγάδευσον τους δαίμονας και κατάργησον τας πονηρίας αυτών, ίνα τα νέφη δώσωσι υετόν επί πάσαν την γην και η γη δώση τα γεννήματα αυτής εν τω καιρώ αυτών, τα δένδρα καρποφορήσωσιν, και οι άμπελοι ευφορήσωσι πλήρεις βοτρύων, αι γυναίκες λυθώσι και ελευθερώσιν από του κακού των μητρών, αυτών και πας ο κόσμος άρχων και αρχόμενος, και πάσα η κτίσις λυθή από παντός δεσμού του δαίμονος. Ο δε δούλος Σου (το όνομα του πασχόντος), συν παντί τω οίκο αυτού και τοις πράγμασι αυτού, λυθήσεται εκ παντός δεσμού σατανικού, μαγείας, μαγγανίας και αντικείμενικής δυνάμεως. Δεόμεθα Σου, Κύριε ο Θεός των Πατέρων ημών, δος, ίνα λυθώσι τα εκ μαγείας, μαγγανίας, βασκανίας και πάσης σατανικής ενεργείας δεσμά αυτού και αφανισθώσι πάντα τα πονηρά έργα, διά της επικλήσεως του Παναγίου Πνεύματος Θεού Σαβαώθ.
Ναί! Κύριε του παντός, επάκουσον μου δεομένου Σου και λυθήτω ο δούλος (όνομα πασχόντος) ει έστι δεδεμένος εν ουρανώ ή εν γη ή εν ανωφλίω ή εν δέρματι αλόγων ή εν σιδήρω ή εν λίθω ή ξύλω ή εν γραμματίω, δ' αίματος ανθρώπου, ζώου, πτηνού, ή ιχθύος ή δια μελάνης ή δι' άλλου τινός, προς βλάβην αυτού ή του οίκου αυτού, και ει κατέχωσαν ή διέσπειραν αυτά εν αυλαίς, εν θαλάσση, εν φρέατι, εν μνήματι ή εν οιωδήποτε τόπω.
Και ει δι' ονύχων ανθρώπων, ζώων, πτηνών, ερπετών, ( ζώντων ή τεθνεώντων), ή δια χώματος τεθνεώντων εγένοντο και ει δια πασάλου ή καρδίου, ή βελόνης διεπεράσθησαν, λύσον εν τη ώρα ταύτη. Κύριε, διά παντός, τη κραταιά δυνάμει Σου.
Συ Κύριε, ο Θεός ημών, ο γινώσκων τους τόπους, τους τρόπους και τους ανθρώπους, διάλυσον και διάρρηξον και αφάνισον τα της μαγείας έργα, ένθα κείνται, τον δε δούλον Σου (όνομα πασχόντος) διαφύλαξον συν παντί τω οίκω αυτού.
Συντριβήτωσαν υπό την σημείωσιν του Τιμίου και Ζωοποιού Σταυρού πάσαι αι εναντίαι δυνάμεις (τρις).
Αναχωρήτωσαν και διαλυθήτωσαν δια παντός πάντα τα της μαγείας, μαγγανίας και βασκανίας έργα, εκ του δούλου του Θεού (...). Ναι Κύριε, δεομένου Σου, επάκουσον μου και ελευθέρωσον τον δούλον Σου και τον οίκον αυτού από συμπτώματος και δαιμονίου μεσυμβρινού, από πάσης ασθενείας αναθέματος, οργής, κατάρας, συσπραγίας, καταλαλιάς, φθόνου, βασκανίας, αμελείας, νωθρότητος, λαιμαργίας, αδυναμίας, βλακείας, αφροσύνης, υπερηφάνειας, ασπλαχνίας, αδικίας, αλαζονείας και πάσης πλάνης και απάτης, δια το Όνομα Σου το Άγιον και δεδοξασμένον εις τους αιώνας. Αμήν.
ΕΥΧΗ Β
Του Κυρίου δεηθώμεν
Εξορκίζω υμάς, δαιμόνια πονηρά, δια του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, και διά πασών των αγγελικών και θείων δυνάμεων των τω Θεώ υπηρετουσών και των Αγίων Αυτού μαθητών και Αποστόλων του έχειν δύναμιν και εξουσίαν επί του πλάσματος του Θεού ( το όνομα του πασχόντος) ή του οίκου αυτού. Φυγαδευθήτε, άθλιοι και πονηροί, εντεύθεν. Εκλείπειν υμάς, ποιήσαι, Κύριος ως εκλείπει καπνός από προσώπου πυρός, και μη έχειν εξουσίαν πόνους και φόβους επιφέρειν, ζημιάν ή κακόν τι έτερον εν τω σώματι και ταις σαρξίν και τοις μέλεσι τούτου του πλάσματος του Θεού (όνομα πασχόντος), ή του οίκου αυτού διά του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, του ελευσομένου κρίναι ζώντας και νεκρούς.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-04-08, 00:32
wasd Ο χρήστης wasd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2007
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Για να καταλάβω δηλαδή, εδώ υπάρχει κόσμος που πιστεύει σε ένα σωρό "οντότητες" (βραχνάδες, μώρες, κακομοίρες κλπ), και τον πειράζουν οι θρησκείες;
Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν πράγματι είναι "υποτιθέμενη" η ελεύθερη βούλησή του ανθρώπου, όπως αναρωτιέται ο φίλος Knight_κάτι παραπάνω, με αρκετά συντακτικά λάθη και αντιφάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-04-08, 00:47
Το avatar του χρήστη Σπυρακος
Σπυρακος Ο χρήστης Σπυρακος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσαλλονικη
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή Οταν οι αλλοι γελουν με μενα εγω ξεκαρδιζομαι

Πατερ την αποψη σου να μας την καταθετεις ειναι οκ και την διαβαζω αλλα τωρα η ευχη του Αγιου κυπριανου για τον εξορκισμο ε ειναι λιγακι τραβηγμενο......Εκτος αν πιστευεις πως α)χρειαζομαστε εξορκισμο και β)ειναι εφικτος μεσω διαδυκτιου(κατι σαν το ξεματιασμα απο το τηλεφωνο).Παντως αν καταλαβω οτι ειμαι δαιμονισμενος τωρα που σε "γνωρισα" και εχω το μεσο σε σενα θα απευθηνθω δεν αστειευομαι(η μηπως οχι?).
η συνεχεια ας ειναι επι του θεματος το χιουμορ αποδεκτο και καλοδεχουμενο
__________________
Ολα πανε υπεροχα οταν δεν τα κανω θαλασσα,
ομως ειναι καλυτερα να καεις παρα να σβυσεις
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-04-08, 08:47
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπυρακος
Πατερ την αποψη σου να μας την καταθετεις ειναι οκ και την διαβαζω αλλα τωρα η ευχη του Αγιου κυπριανου για τον εξορκισμο ε ειναι λιγακι τραβηγμενο......Εκτος αν πιστευεις πως α)χρειαζομαστε εξορκισμο και β)ειναι εφικτος μεσω διαδυκτιου(κατι σαν το ξεματιασμα απο το τηλεφωνο).Παντως αν καταλαβω οτι ειμαι δαιμονισμενος τωρα που σε "γνωρισα" και εχω το μεσο σε σενα θα απευθηνθω δεν αστειευομαι(η μηπως οχι?).
η συνεχεια ας ειναι επι του θεματος το χιουμορ αποδεκτο και καλοδεχουμενο
την παρεθεσα για να δειτε οτι δεν ενισχυει καμια εξορκιστικη ικανοτητα, απλα επικληση κανει!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.