Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-18, 10:24
NoReason Ο χρήστης NoReason δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2017
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Τι πιστεύεται για τα θαύματα των αγίων;

Γεια σας θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα θέμα που με απασχολεί όχι ότι είμαι κανένας θρήσκος ή ότι είμαι φανατικός, αλλά έχουν συμβεί κάποια περίεργα πράγματα στην οικογένειά μου. Η μητέρα μου από μικρή ήταν πολύ δεμένη με έναν άγιο (δεν θα πω όνομα για ευνόητους λόγους) και πίστευε πολύ σε αυτόν. Αρχικά ο μπαμπάς μου είχε πρόβλημα με την γονιμότητα δεν θυμάμαι πως λεγόταν, αλλά είχε ένα μικρόβιο που σκότωνε τα σπερματοζωάρια και οι γονείς μου προσπαθούσαν τουλάχιστον 1 χρόνο για να κάνουν παιδί. Έναν μήνα πριν μείνει έγκυος η μητέρα μου σε εμένα είχε κάνει εξετάσεις ο μπαμπάς μου και είπαν στους γονείς μου ότι δεν θα μπορέσουν να κάνουν παιδί και καλύτερα να υιοθετήσουν. Ο μπαμπάς μου τότε ξεκίνησε θεραπεία και η μητέρα μου πήρε μία εικόνα του συγκεκριμμένου αγίου και 1 μήνα μετά έμεινε έγκυος και οι γιατροί της έλεγαν αποκλείεται και η μητέρα μου έλεγε και λέει ότι ζω από θαύμα. Την ρώτησα πώς γίνεται να γεννήθηκα ενώ τα σπερματοζωάρια ήταν νεκρά και μου είπε ότι για αυτό τον λόγο είναι θαύμα. Ένα άλλο περιστατικό που συνέβει είναι όταν ήμουν 10 χρονών που είχα σκωλικοιδίτιδα και κόντεψα να πεθάνω. Η μητέρα μου για πολλούς μήνες έβλεπε συνέχεια στον ύπνο της αυτόν τον άγιο να της λέει ότι δεν είμαι καλά και ότι κινδυνεύω. Την ημέρα που ήταν να γίνει η εγχείρηση καθώς πηγαίναμε προς το νοσοκομείο δίπλα από το αυτοκίνητό μας ήταν ένα φορτηγό με την εικόνα του συγκεκριμμένου αγίου και μόλις φτάσαμε στο νοσοκομείο άκουσα την μητέρα μου να λέει το όνομα του αγίου. Μου τα είπε όλα αυτά η μητέρα μου και όταν ήμουν μικρός τα πίστεψα, αλλά από τότε που πέρασα στο πανεπιστήμιο άρχισα να τα αμφισβητώ. Ένα άλλο περιστατικό ήταν όταν έδινα πανελλήνιες το καλοκαίρι Β προς Γ λυκείου μου είπε να κάνω τάμα στον άγιο για να περάσω τότε έκανα γιατί πίστευα. Φυσικά μέσα στην χρονιά διάβασα, αλλά 2 μήνες πριν τις πανελλήνιες η μητέρα μου βρήκε τυχαία στον δρόμο μια εικόνα αυτού του αγίου και την πήρε. Επίσης την χρονιά που έδινα πανελλήνιες είχαν βάλει δύσκολα θέματα, έγραψα 2000 μόρια κάτω από την βάση τις σχολής μου αλλά έπεσαν τόσο πολύ οι βάσεις που πέρασα και η μητέρα μου έλεγε ότι οι βάσεις της σχολής που ήθελα έπεσαν για να περάσω (αυτό ακούγεται λίγο εγωιστικό και δεν το πιστεύω). Και για να προλάβω κάποιους η μητέρα μου δεν είναι καμία αγράμματη έχει τελειώσει πανεπιστήμιο και μάλιστα θετικές επιστήμες, επίσης δεν πιστεύει στη μετά θάνατο ζωή και της λέω αφού λες ότι μετά τον θάνατο δεν υπάρχει τίποτα τότε πώς γίνεται να κάνει θαύματα ένας που πέθανε πριν 300 χρόνια; και μου λέει ότι κάποια άτομα για κάποιον λόγο που δεν γνωρίζουμε μεταφέρονται σε άλλη διάσταση και επηρεάζουν τον κόσμο και της λέω τι παραπάνω έχουν αυτά τα άτομα και μου λέει ότι δεν ξέρει. Επίσης πριν έναν χρόνο περίπου πέθανε ο γιος μιας πελάτισας της μητέρας μου που ήταν 15 χρονών από κάποια ασθένια δεν θυμάμαι πως λέγεται και ρωτάω την μητέρα μου αυτός ο άγιος γιατί δεν έσωσε το παιδί δεν μπορούσε να το σώσει εφόσον έσωσε εμένα και μου έλεγε κάτι θεωρίες ότι κάποιοι άνθρωποι είναι πιο σημαντικοί από κάποιους άλλους και δεν πρέπει να πεθάνουν (και αυτό εγωιστικό μου ακούγεται λες και είμαι ο John Conor σκεφτόμουν να της πω πες τα αυτά στη μητέρα του παιδιού αλλά λέω άστο) και το σώμα του αγίου μετά από 300 χρόνια δεν φθάρθηκε πώς το εξηγήται αυτό; και μου έχει πει και άλλα τα οποία βαριέμαι να τα γράψω. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι πολλοί μιλάνε για θαύματα αγίων ακόμα και οι γιατροί τι γνώμη έχετε για αυτά; Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-18, 19:44
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NoReason Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα θέμα που με απασχολεί όχι ότι είμαι κανένας θρήσκος ή ότι είμαι φανατικός, αλλά έχουν συμβεί κάποια περίεργα πράγματα στην οικογένειά μου. Η μητέρα μου από μικρή ήταν πολύ δεμένη με έναν άγιο (δεν θα πω όνομα για ευνόητους λόγους) και πίστευε πολύ σε αυτόν. Αρχικά ο μπαμπάς μου είχε πρόβλημα με την γονιμότητα δεν θυμάμαι πως λεγόταν, αλλά είχε ένα μικρόβιο που σκότωνε τα σπερματοζωάρια και οι γονείς μου προσπαθούσαν τουλάχιστον 1 χρόνο για να κάνουν παιδί. Έναν μήνα πριν μείνει έγκυος η μητέρα μου σε εμένα είχε κάνει εξετάσεις ο μπαμπάς μου και είπαν στους γονείς μου ότι δεν θα μπορέσουν να κάνουν παιδί και καλύτερα να υιοθετήσουν. Ο μπαμπάς μου τότε ξεκίνησε θεραπεία και η μητέρα μου πήρε μία εικόνα του συγκεκριμμένου αγίου και 1 μήνα μετά έμεινε έγκυος και οι γιατροί της έλεγαν αποκλείεται και η μητέρα μου έλεγε και λέει ότι ζω από θαύμα. Την ρώτησα πώς γίνεται να γεννήθηκα ενώ τα σπερματοζωάρια ήταν νεκρά και μου είπε ότι για αυτό τον λόγο είναι θαύμα. Ένα άλλο περιστατικό που συνέβει είναι όταν ήμουν 10 χρονών που είχα σκωλικοιδίτιδα και κόντεψα να πεθάνω. Η μητέρα μου για πολλούς μήνες έβλεπε συνέχεια στον ύπνο της αυτόν τον άγιο να της λέει ότι δεν είμαι καλά και ότι κινδυνεύω. Την ημέρα που ήταν να γίνει η εγχείρηση καθώς πηγαίναμε προς το νοσοκομείο δίπλα από το αυτοκίνητό μας ήταν ένα φορτηγό με την εικόνα του συγκεκριμμένου αγίου και μόλις φτάσαμε στο νοσοκομείο άκουσα την μητέρα μου να λέει το όνομα του αγίου. Μου τα είπε όλα αυτά η μητέρα μου και όταν ήμουν μικρός τα πίστεψα, αλλά από τότε που πέρασα στο πανεπιστήμιο άρχισα να τα αμφισβητώ. Ένα άλλο περιστατικό ήταν όταν έδινα πανελλήνιες το καλοκαίρι Β προς Γ λυκείου μου είπε να κάνω τάμα στον άγιο για να περάσω τότε έκανα γιατί πίστευα. Φυσικά μέσα στην χρονιά διάβασα, αλλά 2 μήνες πριν τις πανελλήνιες η μητέρα μου βρήκε τυχαία στον δρόμο μια εικόνα αυτού του αγίου και την πήρε. Επίσης την χρονιά που έδινα πανελλήνιες είχαν βάλει δύσκολα θέματα, έγραψα 2000 μόρια κάτω από την βάση τις σχολής μου αλλά έπεσαν τόσο πολύ οι βάσεις που πέρασα και η μητέρα μου έλεγε ότι οι βάσεις της σχολής που ήθελα έπεσαν για να περάσω (αυτό ακούγεται λίγο εγωιστικό και δεν το πιστεύω). Και για να προλάβω κάποιους η μητέρα μου δεν είναι καμία αγράμματη έχει τελειώσει πανεπιστήμιο και μάλιστα θετικές επιστήμες, επίσης δεν πιστεύει στη μετά θάνατο ζωή και της λέω αφού λες ότι μετά τον θάνατο δεν υπάρχει τίποτα τότε πώς γίνεται να κάνει θαύματα ένας που πέθανε πριν 300 χρόνια; και μου λέει ότι κάποια άτομα για κάποιον λόγο που δεν γνωρίζουμε μεταφέρονται σε άλλη διάσταση και επηρεάζουν τον κόσμο και της λέω τι παραπάνω έχουν αυτά τα άτομα και μου λέει ότι δεν ξέρει. Επίσης πριν έναν χρόνο περίπου πέθανε ο γιος μιας πελάτισας της μητέρας μου που ήταν 15 χρονών από κάποια ασθένια δεν θυμάμαι πως λέγεται και ρωτάω την μητέρα μου αυτός ο άγιος γιατί δεν έσωσε το παιδί δεν μπορούσε να το σώσει εφόσον έσωσε εμένα και μου έλεγε κάτι θεωρίες ότι κάποιοι άνθρωποι είναι πιο σημαντικοί από κάποιους άλλους και δεν πρέπει να πεθάνουν (και αυτό εγωιστικό μου ακούγεται λες και είμαι ο John Conor σκεφτόμουν να της πω πες τα αυτά στη μητέρα του παιδιού αλλά λέω άστο) και το σώμα του αγίου μετά από 300 χρόνια δεν φθάρθηκε πώς το εξηγήται αυτό; και μου έχει πει και άλλα τα οποία βαριέμαι να τα γράψω. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι πολλοί μιλάνε για θαύματα αγίων ακόμα και οι γιατροί τι γνώμη έχετε για αυτά; Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο
Απ'όσο θυμάμαι από το χριστιανικό παρελθόν μου, τα θαύματα δεν τα κάνουν οι άγιοι, αλλά ο θεός μέσω αυτών.

Βέβαια, εάν ψάξεις λίγο τις βιογραφίες των "αγίων", θα διαπιστώσεις ότι πολλοί εξ αυτών έζησαν με τρόπο που πόρρω απέχει από αυτό που αποκαλούμε "αγιοσύνη" κι ότι ο τίτλος του αγίου τους αποδόθηκε καθαρά προς εξυπηρέτηση των συμφερόντων των αρχόντων της εποχής, οπότε μη βιάζεσαι να αποδώσεις σεβασμό...

Παράθεση:
Ο μπαμπάς μου τότε ξεκίνησε θεραπεία και η μητέρα μου πήρε μία εικόνα του συγκεκριμμένου αγίου και 1 μήνα μετά έμεινε έγκυος και οι γιατροί της έλεγαν αποκλείεται και η μητέρα μου έλεγε και λέει ότι ζω από θαύμα. Την ρώτησα πώς γίνεται να γεννήθηκα ενώ τα σπερματοζωάρια ήταν νεκρά και μου είπε ότι για αυτό τον λόγο είναι θαύμα.
Αν και είμαι εκτός οποιασδήποτε εκκλησίας, μου φαίνεται τουλάχιστον βλάσφημο το να πιστεύεις ότι ο άγιος τάδε κάθεται κι ασχολείται με σπερματοζωάρια και με τη γενετήσια λειτουργία γενικά

Παράθεση:
Η μητέρα μου για πολλούς μήνες έβλεπε συνέχεια στον ύπνο της αυτόν τον άγιο να της λέει ότι δεν είμαι καλά και ότι κινδυνεύω
ΟΛΕΣ οι μητέρες έχουν προαίσθημα όταν τα παιδιά τους κινδυνεύουν ή αντιμετωπίζουν δυσκολίες. Είναι κάτι που δεν εξηγείται αλλά συμβαίνει πάντα και σε όλους, οπότε δε μπορούμε να μιλάμε για θαύμα.

Παράθεση:
Επίσης την χρονιά που έδινα πανελλήνιες είχαν βάλει δύσκολα θέματα, έγραψα 2000 μόρια κάτω από την βάση τις σχολής μου αλλά έπεσαν τόσο πολύ οι βάσεις που πέρασα και η μητέρα μου έλεγε ότι οι βάσεις της σχολής που ήθελα έπεσαν για να περάσω (αυτό ακούγεται λίγο εγωιστικό και δεν το πιστεύω)
Έχεις σκεφτεί ότι δεν είσαι ο μόνος που ωφελήθηκε από την πτώση των βάσεων; Υπήρξαν δεκάδες, ίσως εκατοντάδες τυχεροί εκείνη τη χρονιά, και κάθε χρονιά κάποιοι είναι τυχεροί και η βάση της σχολής που θέλουν, πέφτει. Πού βλέπεις το περίεργο;

Παράθεση:
κάποιοι άνθρωποι είναι πιο σημαντικοί από κάποιους άλλους και δεν πρέπει να πεθάνουν
Σε διαβεβαιώνω ότι εάν αύριο πέσει ένας κομήτης κι εξαφανίσει όλους τους ανθρώπους, σημαντικούς κι ασήμαντους, το σύμπαν θα συνεχίσει να υπάρχει. Δεν είμαστε και τίποτα σπουδαίο...

Παράθεση:
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι πολλοί μιλάνε για θαύματα αγίων ακόμα και οι γιατροί
Οποιοδήποτε πτυχίο, ακόμα κι αυτό της ιατρικής, δε σημαίνει απολύτως τίποτα εάν δεν υπάρχει και η ανάλογη πνευματική καλλιέργεια. Γνωρίζω διδάκτορες και καθηγητές πανεπιστημίου που είναι ζώα όρθια

Νομίζω ότι η πίστη στα θαύματα δεν είναι παρά μια προσπάθεια να δώσουμε αξία στην ασημαντότητα της ύπαρξής μας. Μας κάνει να αισθανόμαστε ξεχωριστοί, εκλεκτοί, καλύτεροι από τους άλλους.Χωρίς να έχουμε κάνει κάτι ιδιαίτερο απολαμβάνουμε την εύνοια μιας ανώτερης δύναμης, που απ'όλους τους ανθρώπους διάλεξε εμάς και μόνο εμάς. Γιατί; γιατί έτσι, γιατί εμείς είμαστε εμείς, οι κανόνες δεν ισχύουν για εμάς, μόνο για τους άλλους.

Βλέπεις πόσο παράλογο είναι;

Αυτό που σε κάνει σημαντικό και ξεχωριστό είναι τα επιτεύγματά σου. Ο,τι δημιουργείς εσύ στη ζωή σου για τον εαυτό σου και τους άλλους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-18, 23:59
NoReason Ο χρήστης NoReason δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2017
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ'όσο θυμάμαι από το χριστιανικό παρελθόν μου, τα θαύματα δεν τα κάνουν οι άγιοι, αλλά ο θεός μέσω αυτών.

Δεν ξέρω όχι ότι είμαι θρήσκος, δεν πιστεύω, αλλά αφήνω ανοικτό το ενδεχόμενο ότι μπορεί να υπάρχει κάτι ανώτερο (δεν ξέρω τι), το οποίο αν έχουμε ευγνωμοσύνη να μας βοηθάει άμεσα ή έμμεσα, αλλά δεν ξέρω τι ισχύει για αυτό δεν είμαι απόλυτος αν πάντως αυτό το ανώτερο δεν θέλει να το ανακαλήψουμε δεν θα το ανακαλήψουμε ποτέ


Βέβαια, εάν ψάξεις λίγο τις βιογραφίες των "αγίων", θα διαπιστώσεις ότι πολλοί εξ αυτών έζησαν με τρόπο που πόρρω απέχει από αυτό που αποκαλούμε "αγιοσύνη" κι ότι ο τίτλος του αγίου τους αποδόθηκε καθαρά προς εξυπηρέτηση των συμφερόντων των αρχόντων της εποχής, οπότε μη βιάζεσαι να αποδώσεις σεβασμό...

Ναι συμφωνώ πολλοί άγιοι δεν ήταν και τα καλύτερα παιδιά, αλλά διάβασα κάποια πράγματα από την ζωή του συγκεκριμμένου και ήταν πολύ δύσκολη. Επίσης ο συγκεκριμμένος ήταν κάτι παραπάνω από καλός και χρυσός άνθρωπος και έκανε πράγματα (εφικτά όχι μεταφυσικά) που η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων (βάζω και τον εαυτό μου μέσα στην συντριπτική πλειοψηφία) ουτε κατά διάνοια δεν θα τα έκανε

Αν και είμαι εκτός οποιασδήποτε εκκλησίας, μου φαίνεται τουλάχιστον βλάσφημο το να πιστεύεις ότι ο άγιος τάδε κάθεται κι ασχολείται με σπερματοζωάρια και με τη γενετήσια λειτουργία γενικά

Δεν έχεις άδικο αλλά ο μπαμπάς μου όντως είχε πρόβλημα με τα σπερματοζωάρια τον ρώτησα και μου το επιβεβαίωσε, αλλά ναι μπορεί να έπιασε και η θεραπεία βέβαια την ξεκίνησε 1 μήνα πριν μείνει έγκυος η μητέρα μου γίνεται να έπιασε τόσο γρήγορα; δεν είμαι γιατρός, αλλά η θεραπείες δεν θέλουν χρόνο για να πιάσουν;

ΟΛΕΣ οι μητέρες έχουν προαίσθημα όταν τα παιδιά τους κινδυνεύουν ή αντιμετωπίζουν δυσκολίες. Είναι κάτι που δεν εξηγείται αλλά συμβαίνει πάντα και σε όλους, οπότε δε μπορούμε να μιλάμε για θαύμα.

Ναι είναι το μητρικό ένστικτο μπορεί αυτό να έχει και επιστημονική εξήγηση ίσως γιατί οι μαμάδες είναι πιο δεμένες με τα παιδιά τους

Έχεις σκεφτεί ότι δεν είσαι ο μόνος που ωφελήθηκε από την πτώση των βάσεων; Υπήρξαν δεκάδες, ίσως εκατοντάδες τυχεροί εκείνη τη χρονιά, και κάθε χρονιά κάποιοι είναι τυχεροί και η βάση της σχολής που θέλουν, πέφτει. Πού βλέπεις το περίεργο;

Ναι έχεις δίκιο όλες οι σχολές είχαν πέσει εκείνη την χρονιά, αλλά η δικιά μου περισσότερο βέβαια δεν ήμουν ο τελευταίος που πέρασε και υπήρχαν και άλλοι τυχεροί αυτό λέω στη μητέρα μου

Σε διαβεβαιώνω ότι εάν αύριο πέσει ένας κομήτης κι εξαφανίσει όλους τους ανθρώπους, σημαντικούς κι ασήμαντους, το σύμπαν θα συνεχίσει να υπάρχει. Δεν είμαστε και τίποτα σπουδαίο...

Συμφωνώ απόλυτα

Οποιοδήποτε πτυχίο, ακόμα κι αυτό της ιατρικής, δε σημαίνει απολύτως τίποτα εάν δεν υπάρχει και η ανάλογη πνευματική καλλιέργεια. Γνωρίζω διδάκτορες και καθηγητές πανεπιστημίου που είναι ζώα όρθια

Και εδώ συμφωνώ

Νομίζω ότι η πίστη στα θαύματα δεν είναι παρά μια προσπάθεια να δώσουμε αξία στην ασημαντότητα της ύπαρξής μας. Μας κάνει να αισθανόμαστε ξεχωριστοί, εκλεκτοί, καλύτεροι από τους άλλους.Χωρίς να έχουμε κάνει κάτι ιδιαίτερο απολαμβάνουμε την εύνοια μιας ανώτερης δύναμης, που απ'όλους τους ανθρώπους διάλεξε εμάς και μόνο εμάς. Γιατί; γιατί έτσι, γιατί εμείς είμαστε εμείς, οι κανόνες δεν ισχύουν για εμάς, μόνο για τους άλλους.

Βλέπεις πόσο παράλογο είναι;

Αυτό που σε κάνει σημαντικό και ξεχωριστό είναι τα επιτεύγματά σου. Ο,τι δημιουργείς εσύ στη ζωή σου για τον εαυτό σου και τους άλλους.
Ναι πολλοί πιστεύουν γιατί φοβούνται το άγνωστο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-18, 00:21
Billl Ο χρήστης Billl δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2016
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Ψάξε λίγο τι μπορεί να κάνει η πίστη, σύμφωνα παντα με τον Χριστιανισμό.
Ξεκινάμε με τα λόγια του Χριστού: Αυτός που πιστεύει σε Μένα, κι αν πεθάνει, θα ζήσει
Πηγαίνουμε στο θαύμα της τρικυμίας: ξαφνικά ξέσπασε μεγάλη ανεμοθύελλα στη λίμνη, έτσι που τα κύματα σκέπαζαν το πλοιάριο. Πήγαν οι μαθητές του, και τον ξύπνησαν λέγοντας: «σώσε μας, δάσκαλε ,χανόμαστε». Και τους λέει: «ολιγόπιστοι, γιατί είστε δειλοί?». Επιτίμησε τους ανέμους και τη θάλασσα, και έγινε απόλυτη γαλήνη.
Στην αμαρτωλή γυναίκα: είπε στη γυναίκα: «η πίστη σου σ’ έσωσε. Πήγαινε στο καλό»
Στη θεραπεία των δύο τυφλών: «Πιστεύετε πως μπορώ να το κάνω αυτό;» Του λένε: «Ναι, Κύριε».
Τότε άγγιξε τα μάτια τους και είπε: «Όπως το πιστεύετε να σας γίνει». Και θεραπεύτηκαν
Στο γιο του αξιωματούχου: μόλις έμαθε πως ο Ιησούς ήρθε από την Ιουδαία στη Γαλιλαία, έτρεξε κοντά του και τον παρακαλούσε να κατεβεί ως την Καπερναούμ, να γιατρέψει το γιο του, που ήταν ετοιμοθάνατος.
Τότε ο Ιησούς του είπε: «Αν δε δείτε εσείς σημεία και τέρατα, δεν πρόκειται να πιστέψετε».

Και θα μπορούσα να γράφω μέχρι αύριο για παραδείγματα από την Καινή Διαθήκη. Η πίστη λοιπόν είναι αυτή που δίνει τη δύναμη. Η πίστη, μέσω της δύναμης του Χριστού (αν πιστεύεις) είναι αυτή που κάνει τα θαύματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billl : 07-03-18 στις 00:22
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-18, 13:04
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Καλημέρα, η δική μου τοποθέτηση στα θαύματα είναι κάπου στη μέση. Πιστεύω ότι υπάρχουν και έχω επωφεληθεί τουλάχιστον 2 φορές στη ζωή μου από κάποιον άγιο.

Η μεγαλύτερη βοήθεια που δέχθηκα ήταν το ότι γεννήθηκα, καθώς η μητέρα μου είχες επιπλοκές και έχανε αίμα πριν με γεννήσει. Όταν λοιπόν κοιμόταν στο νοσοκομείο είδε κάποιον άγιο στον ύπνο της και τελικά όλα πήγαν καλά. Ήθελε πολύ να πάρω το όνομα του αγίου ωστόσο λόγω παράδοσης, πήρα το όνομα του παππού μου. Το περίεργο λοιπόν είναι εδώ: κάθε χρόνο μέχρι να γεννηθεί και να πάρει το όνομα του αγίου η αδερφή μου, την ημέρα που γιόρταζε ο άγιος πάντα αρρώσταινα με 40αρια πυρετό

Τώρα για το αν πιστεύω ότι είμαι κάτι ιδιαίτερο,ευλογημένος κτλπ, φυσικά και όχι. Άγνωστοι οι λόγοι του Κυρίου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-18, 23:49
stayros79 Ο χρήστης stayros79 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2018
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

ΑΚΟΥ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ:ΘΑΥΜΑΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΦΑΝΕΡΑ.
ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΓΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΑΔΙΚΟΤΗΤΑ. ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΕΞΩ... ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.!!!!
ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΓΗ ΑΠΛΑ Η ΔΥΜΑΜΗ ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ ΦΥΛΑΚΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ!!!!!
ΣΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΑ ΦΑΝΕΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΠΡΙΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ Η ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ!!!!
ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΒΛΕΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΝΕΙΡΑ ΜΕ ΑΓΙΟΥΣ Η ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ Η ΤΗΝ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ
ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΕΤΥΧΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ 1 ΣΤΟΥΣ 1000000 ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΟΝΕΣ ΜΑΣ ΤΟΝΙΖΑΝ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΟΤΙ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΧΕΔΟ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ
Ν ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΗΤΑΝ ΠΛΑΝΗ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΗΤΑΝ Ο ΕΞΩ ΑΠΟ... ΜΕ ΜΟΡΦΗ ΑΓΙΟΥ ΚΤ
Λ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ (ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ)
ΑΔΕΡΦΕ ΠΑΝΤΩΣ Η ΛΥΣΗ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΗ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ!!!
ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-18, 00:15
NoReason Ο χρήστης NoReason δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2017
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stayros79 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΚΟΥ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ:ΘΑΥΜΑΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΦΑΝΕΡΑ.
ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΓΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΑΔΙΚΟΤΗΤΑ. ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΕΞΩ... ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.!!!!
ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΓΗ ΑΠΛΑ Η ΔΥΜΑΜΗ ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ ΦΥΛΑΚΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ!!!!!
ΣΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΑ ΦΑΝΕΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΠΡΙΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ Η ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ!!!!
ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΒΛΕΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΝΕΙΡΑ ΜΕ ΑΓΙΟΥΣ Η ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ Η ΤΗΝ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ
ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΕΤΥΧΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ 1 ΣΤΟΥΣ 1000000 ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΟΝΕΣ ΜΑΣ ΤΟΝΙΖΑΝ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΟΤΙ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΧΕΔΟ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ
Ν ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΗΤΑΝ ΠΛΑΝΗ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΗΤΑΝ Ο ΕΞΩ ΑΠΟ... ΜΕ ΜΟΡΦΗ ΑΓΙΟΥ ΚΤ
Λ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ (ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ)
ΑΔΕΡΦΕ ΠΑΝΤΩΣ Η ΛΥΣΗ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΗ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ!!!
ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ!!!!!
Τι ακριβώς έγινε και σε έκανε να αλλάξεις; Έγινε κάτι εντελώς απίθανο να συμβεί; και είσαι σίγουρος ότι το έκανε κάποιος άγιος; Συμφωνώ με το να είσαι καλός άνθρωπος και να σκέπτεσαι θετικά, αλλά όσο καλοί άνθρωποι και αν είμαστε κάποια στιγμή θα πεθάνουμε. Το τι γίνεται μετά τον θάνατο δεν μπορώ να το ξέρω γιατί υπάρχουν πολλές θεωρίες αν και όταν έκανα εγχείρηση και με νάρκωσαν ήταν σαν να μην υπάρχω αν μετά τον θάνατο είναι σαν να μην υπάρχεις; Οι άγιοι δεν πεθαίνουν; και είναι σίγουρο ότι αυτό που έζησες το έκανε κάποιος άγιος και δεν το έκαναν τίποτα εξωγήινοι με ανεπτυγμένη τεχνολογία που μας παρακολουθούν χωρίς να το γνωρίζουμε και κάνουν πειράματα πάνω μας πχ; η μπορεί να είναι απλά η δύναμη του μυαλού ή μια ανώτερη δύναμη που μας βοηθάει όταν πιστεύουμε σε κάτι (οτιδήποτε είναι αυτό); Όχι ότι απορρίπτω απόλυτα αυτό που λες, γιατί δεν ξέρω τι υπάρχει και όπως είπα παραπάνω αν αυτό το ανώτερο ον (ή τα ανώτερα όντα) δεν θέλει να το ανακαλύψουμε δεν θα το ανακαλύψουμε. Απλά τα μεταφυσικά μου αρέσει να τα αντιμετωπίζω με σκεπτικισμό
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-18, 07:43
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι όντως μπορούν να συμβούν '' θαύματα '' σε οποιαδήποτε θρησκεία, εφόσον κάποιος έχει ισχυρή πίστη. Το θέμα είναι ότι και σε αυτό ( όπως και σε όλα στη ζωή, υπάρχει και η άλλη πλευρά ). Αυτή η άλλη πλευρά λοιπόν, είναι ότι πρέπει να '' δεθείς '' με το οποιοδήποτε δόγμα , με αποτέλεσμα να στερηθείς την ελευθερία σου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-03-18, 16:14
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι όντως μπορούν να συμβούν '' θαύματα '' σε οποιαδήποτε θρησκεία, εφόσον κάποιος έχει ισχυρή πίστη.
Συμφωνώ, και αν ΔΕΝ γίνονται θαύματα, τότε πάλι φταίει ότι η πίστη δεν ήταν αρκετά ισχυρή, πάλι ο πιστός φταίει δηλαδή, όχι ο παπάς ούτε ο Άγιος.

Πάνω σε αυτό το απλό τρικ, έχουν στηριχθεί πολλές μα πάρα πολλές λέμε κομπίνες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι ότι και σε αυτό ( όπως και σε όλα στη ζωή, υπάρχει και η άλλη πλευρά ). Αυτή η άλλη πλευρά λοιπόν, είναι ότι πρέπει να '' δεθείς '' με το οποιοδήποτε δόγμα , με αποτέλεσμα να στερηθείς την ελευθερία σου.
Θαύματα έχουν γίνει και σε χώρους που δεν είχαν δράσει Άγιοι ή παππάδες ούτε και υπήρξε "προφητεία", απλά έγιναν.
Παράδειγμα, κλινικά νεκροί μετά από πολύ καιρό, κατάφεραν να επιστρέψουν.
Από όλες τις θρησκείες και δοξασίες, συμπεριλαμβανομένων και των άθρησκων.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-03-18, 17:55
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράδειγμα, κλινικά νεκροί μετά από πολύ καιρό, κατάφεραν να επιστρέψουν.
.
Θα βγω εκτός θέματος, αλλά δε μπορώ να μη το σχολιάσω γιατί πρόκειται για μια ανακρίβεια με τραγικές επιπτώσεις.

Κι αυτό γιατί σε κάτι τέτοιες πεποιθήσεις οφείλεται η άρνηση πολλών να δωρίσουν τα όργανα του κλινικά νεκρού συγγενή τους. Σου λένε "κι αν γίνει ένα θαύμα;"

Πολλοί έχουν την εσφαλμένη εντύπωση ότι κλινικά νεκρός είναι αυτός που βρίσκεται σε κώμα. Αυτό δεν ισχύει, μπορεί κάποιος να είναι σε κώμα κι ο εγκέφαλός του να λειτουργεί. Τέτοιες περιπτώσεις επανέρχονται, όμως δε μπορούμε να μιλάμε για κλινικά νεκρούς και βέβαια, δεν πρόκειται περί θαύματος, απλά ο οργανισμός είτε συνέρχεται, είτε ανταποκρίνεται στα φάρμακα.

Για να θεωρηθεί κάποιος κλινικά νεκρός, θα πρέπει να έχει επέλθει εγκεφαλικός θάνατος, δηλαδή μη αναστρέψιμη εγκεφαλική βλάβη του εγκεφάλου με μόνιμη απώλεια όλων των λειτουργιών του εγκεφαλικού στελέχους.

Ναι, είναι απίστευτα σκληρό για τους συγγενείς, αλλά ο κλινικά νεκρός δεν επιστρέφει, έχει φύγει, είναι νεκρός. Το γεγονός ότι η καρδιά του συνεχίζει να χτυπά, δε σημαίνει τίποτα. Είναι νεκρός, δε θα γίνει κάποιο θαύμα γι αυτόν.

Μπορεί όμως να γίνει κάποιο "θαύμα" για άλλους ανθρώπους που βρίσκονται στη λίστα αναμονής για μεταμόσχευση. Το θαύμα αυτό δεν το κάνουν άγιοι, το κάνουν άνθρωποι που βρίσκουν το θάρρος και τη δύναμη να αποδεχτούν τον οριστικό χαμό ενός αγαπημένου τους προσώπου και να δωρίσουν τα όργανα του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.