Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-07, 14:18
Odysseus_Nemo Ο χρήστης Odysseus_Nemo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Μηνύματα: 64
Exclamation Νήμα καταγραφής θεάσεων ΑΤΙΑ (UFOs) στην Ελλάδα

Καλημέρα σε όλους!!

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σε όλους όσους διαμένουν στο κέντρο της Αθήνας.
Εδώ και περίπου 1 μήνα ένα περίεργο φαινόμενο συμβαίνει στον ουρανό της Αθήνας.
Κατά τις 9 το βράδυ έως στις 10.30 - 11.00 μ.μ ένα φωτεινό αντικείμενο κάνει την παρουσία του σε σταθερό ύψος.
Όσοι έχουν κάμερα μπορούν να εστιάσουν και να μεγενθύνουν επάνω του.
Σε λίγες μέρες θα έχω από φίλο μου την ταινία που τράβηξε και φωτογραφίες. Όποιος μπορεί να το κάνει άμεσα ας το πράξει για να μπορέσουμε να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται.
__________________
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-07, 20:12
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Σε πόσο ύψος είναι αυτό το αντικείμενο? Έχει κάποιο χρώμα? Πως εμφανίζεται και εξαφανίζεται απο το σημείο? Μήπως ξέρουμε...για να μπορέσουμε να το εντοπίσουμε πιο εύκολα?
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-07, 08:30
Το avatar του χρήστη nERaiDoULa
nERaiDoULa Ο χρήστης nERaiDoULa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Μήπως - λέω μήπως - πρόκειται για κάποιο προβολέα που έχει τοποθετηθεί προσφατα ? Σαν αντικείμενο , τί σχήμα και μέγεθος έχει ? Είναι κάτι που έχουν παρατηρήσει κι άλλοι ή μόνο εσύ κι ο φίλος σου ?
__________________
...Εσύ βουβή στην έρημο την φήμη σου θα σέρνεις επάνω σε αθώες ψυχές , σε μάτια που δεν ξέρεις , θα απανθρακώνεις τις καρδιές σαν μάγισσα του χθες , κελύφη άδεια πίσω σου με πόνο θα μαζεύεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-07, 08:34
Odysseus_Nemo Ο χρήστης Odysseus_Nemo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ophelia!

Εμφανίζεται κοντά στην περιοχή της Ακρόπολης. Είναι θεατό από το Κέντρο και από την Κυψέλη. Θα το δεις στον ουρανό σαν λαμπρό αστέρι. Διακρίνεται από το μέγεθος και την φωτεινότητά του. Με μια ψηφιακή βιντεοκάμερα καταφέραμε να το δούμε με μεγένθυνση 400χ και αφού εστιάσαμε π'ανω του πολλές φορές και αρκετές ημέρες.

Το βίντεο (αν θελήσει το παιδί) θα το έχουμε οσονούπω.
__________________
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-06-07, 10:44
Kaljo Ο χρήστης Kaljo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Καλημερα παιδια, Διαβαζω εδω και πολυ καιρο αυτο το forum , και το θεμα αυτο με ωθησε να γραφτω και εγω τελικα.

Και εγω Κυψελη μενω φιλε μου, και το εχω παρατηρησει εδω και περιπου 5 μερες.Μου φαινεται πολυ περιεργο, καθως μοιαζει με αστερι, αλλα , μεχρι και προχτες(χτες δεν θυμηθηκα να κοιταξω), τα συνεφα περιπου κατα τις 10.30,μπαινουν μπροστα του, και μολις αυτα διαλυθουν, αυτο εχει φυγει!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-07, 23:55
Το avatar του χρήστη lone_gunman
lone_gunman Ο χρήστης lone_gunman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2006
Περιοχή: Ελλάδα/Αθήνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Ειναι ορατο μονο απο το κεντρο η μπορει να φανω τυχερος απο τα νοτια προαστια?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-06-07, 01:13
Kaljo Ο χρήστης Kaljo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Δεν εχω ιδεα φιλε μου.Οπως ειπα και πριν, αρχικα το ειχα περασει για αστρο.Λογικα, θα βρισκεται παρα πολυ μακρια, και θα ειναι ορατο, απο ολη την Αττικη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-06-07, 23:52
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παιδιά αν θέλετε να βοηθήσουμε σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να δίνετε πληροφορίες για το ύψος του σε μοίρες (περίπου) και προς πια διεύθυνση είναι και όχι του στυλ "δίπλα στην Ακρόπολη". Τέλος πάντων θεωρώντας ότι δεν είναι κάτι περίεργο επειδή δεν έχει αναφερθεί από τους ερασιτέχνες (ή επαγγελματίες) αστρονόμους όλης της Ελλάδος και της Αθήνας (οτιδήποτε νέο που δεν το περιμένουμε στον ουρανό αναφέρεται σε χρόνο dt από αυτούς αποδεδειγμένα) θεωρώ ότι εάν είναι στη δύση είναι ο πλανήτης Αφροδίτη όπου αυτή την εποχή φαίνεται 9.00 έως τις 11.30 και είναι απίστευτα λαμπρός (φαινόμενο μέγεθος -4.3 όπως λέμε στην αστρονομία, κάτι που σημαίνει ότι θα ξεπερνά σε λαμπρότητα όλα τα αστέρια του ουρανού). Κάθε βράδυ εμφανίζεται σχεδόν στο ίδιο σημείο μέχρι να δύσει αργότερα.

Αν είναι στη ανατολή πρόκειται για τον πλανήτη Δία που είναι επίσης πολύ λαμπρός αλλά αυτό δεν συμβαδίζει με το ότι φαίνεται μέχρι τις 11.00 γιατί ο Δίας δύει τα ξημερώματα. Ψάχνω να δω αν είναι κάτι άλλο, ύψος και διεύθυνση είναι αναγκαίες. Πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι πλανήτης. Μάλιστα το ίδιο που λέτε, έγινε πριν 2-3 μήνες στην Πάτρα όπου τα ηλίθια MME άρχιζαν να κάνουν ρεπορτάζ για ένα νέο φωτεινό αντικείμενο στα δυτικά όταν έδυε ο ήλιος..ήταν η Αφροδίτη..

Υ.Γ. Odysseus_Nemo αν έχετε κάνει καλή εστίαση, σωστά ρυθμισμένη φωτεινότητα και όχι ψηφιακό ζουμ, και βλέπεις ένα φωτεινό μισοφέγγαρο είναι η Αφροδίτη.
Υ.Γ.2. Και μια φωτό που να πιάνει τον ορίζοντα και μέρος της πόλης όπους φαίνεται το "άστρο" θα βοηθούσε πολύ!
__________________
Φιλικά,
Quendi

Science-fiction is an existential metaphor that allows us to tell stories about the human condition. Isaac Asimov once said individual science fiction stories may seem as trivial as ever to the blind critics and philosophers of today, but the core of science fiction, it's essence has become crucial to our salvation, if we are to be saved at all.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 08-06-07 στις 23:57
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-07, 06:41
Odysseus_Nemo Ο χρήστης Odysseus_Nemo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

quendi Γνωρίζω σε τι ύψος βρίσκονται τα αστέρια. το συγκεκριμένο αντικείμενο είναι εντός της ατμόσφαιρας (αλλιώς το ζουμ της ψηφιακής δεν θα το έπιανε). Το αντικείμενο είναι σφαιρικό με μια "λωρίδα' στη μέση. είναι πασιφανές,με τα χαρακτηριστικά που έχει, ότι πρόκειται για κάτι τεχνητό.

Τώρα σε ότι αφορά τα άλλα αν γνωρίζεις προς τα που είναι η Κυψέλη, σε σχέση με εσένα, μπορείς να το εντοπίσεις ευκολα : είναι το πιο φωτεινό σημείο του ουρανού. δεν μπορώ να γνωρίζω συντεταγμένες (δεν έχω gps), πόσο μάλλον να δώσω το ύψος. Αναφέρω το γεγονός με τις πρακτικές του λεπτομέρειες.

Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής.

Σύντομα θα έχετε σχετικό video. του αντικειμένου
__________________
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-07, 08:03
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Καταρχήν δεν χρειάζεται να είναι ένα αντικείμενο εντός ατμόσφαιρας για να φανεί με το ζουμ. Με πάνω από 20Χ ζουμ αρχίζουν να φαίνονται οι δίσκοι των πλανητών που είναι εκατομμύρια χιλιόμετρα μακριά από τη Γη. Νόμιζα ότι ήταν κατανοητό ότι δεν μένω Αττική, δεν μπορώ να το δω. Ίσως να είναι τοπικό φαινόμενο ή κάποια κατασκευή, και θα επιμείνω ότι αν ήταν κάτι ορατό σε όλη την Ελλάδα ή έστω σε όλη την Αττική θα είχε αναφερθεί από τους χιλιάδες Έλληνες ερασιτέχνες αστρονόμους, δεν περνά τίποτα απαρατήρητο στον ουρανό εάν δεν πρέπει να είναι εκεί. Κατά τα άλλα ακόμα δεν μου είπες εάν είναι στον Βορρά, στην Ανατολή, στη Δύση ή τον Νότο. Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο, περιμένω να δω βίντεο ή φωτό.

Παράθεση:
Γνωρίζω σε τι ύψος βρίσκονται τα αστέρια.
Τα αστέρια δεν έχουν απλά ένα ύψος, αλλά βρίσκονται απίστευτα μακριά από εμάς. Από μερικές δεκάδες έως χιλιάδες έτη φωτός.
__________________
Φιλικά,
Quendi

Science-fiction is an existential metaphor that allows us to tell stories about the human condition. Isaac Asimov once said individual science fiction stories may seem as trivial as ever to the blind critics and philosophers of today, but the core of science fiction, it's essence has become crucial to our salvation, if we are to be saved at all.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 09-06-07 στις 08:04
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.