Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-01-09, 22:21
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή Ταξίδι στο Χρόνο (Time Travel)

Πρίν απο πενήντα χρόνια όταν μηλάγαμε για ταξίδι στο χρόνο, αναφερόμασταν
σε διάφορα λογοτεχνικά ή κηνηματογραφικά έργα επιστημονικής φαντασίας.
Σήμερα για το ταξίδι στο χρόνο μηλάει η ίδια η επιστήμη. Πόσο κοντά είμαστε στο
να είμαστε σε θέση να το πραγματοποιήσουμε ;
Έτσι τα πράγματα αρχίζουν και πέρνουν μία άλλη τροπή. Τελικά ο Αινσταιν μπορεί να έκανε και λάθος.

http://www.youtube.com/watch?v=vsz8h...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Pv_ib...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=ZPXgX...eature=related

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Astral : 14-01-09 στις 22:22
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-09, 04:14
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Φιλε Astral, ενδιαφερον θεματακι. Διχως να εχω δει τα βιντεος που παραθετεις, ποια ειναι η δικια σου αποψη για το θεμα "χρονος"? Απο τι καθοριζεται ο χρονος? Απο ενα απλο ρολοι που αδιακοπα παει μπροστα ανα δευτερολεπτο? Απο την κινηση της Γης και των πλανητων? Απο τον "χρονο" που κανει το φως να γινει αντιλιπτο σε μας?... Υπαρχουν πολλα ερωτηματα. Για παραδειγμα, εαν τον Ηλιο τον βλεπουμε 8 μερες πριν (νομιζω δεν ειμαι σιγουρος), εαν βρουμε ενα μεταφορικο μεσο που θα μας μεταφερει εκει σε λιγοτερο απο 8 μερες, τοτε κατα καποιο τροπο προλαβαινουμε τον "χρονο". Εγω καπως ετσι το αντιλαμβανομαι σαν "χρονομηχανη". Προλαβαινουμε δηλαδη αυτο που "βλεπουν" οι υπολοιποι, βλεποντας το πρωτοι. Αρα χρειαζεται τεχνολογια που να σε καθιστα ικανο να ταξιδευεις γρηγοροτερα απο το φως? Πολλα τα ερωτηματα φιλε μου. Αλλα κι ετσι, εγω ακομα δεν εχω πληρη "εικονα" του ορισμου της λεξης "χρονος". Θα ηθελα να ακουσω τις δικες σου αποψεις οσο και των υπολοιπων μελων.

Φιλικα Γιωργος.
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-09, 07:19
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Noμιζω φιλε Indigocy οτι ο χρονος για να ερ8ει το φως του Ηλιου εδω ειναι 8 λεπτα.Επισης με την ιδια λογικη αυτου του ταξιδιου θα μπορουσαμε να δουμε τα αστερια που μονο το φως τους εμεινε να ταξιδευει ως εδω ενω τα ιδια τωρα ειναι νεκρα.
Ομως το θεμα ειναι πως δεν πιστευω στα ταξιδια του χρονου με μηχανες και αλλα μεσα περα απο την μνημη μας.
Ο χρονος δεν ειναι κατι που υπηρχε και ανακαλυψαμε αλλα κατι που δημιουργησαμε για να οργανωθουμε καλυτερα.
Δηλ. Με την ιδια λογικη ταξιδι στο χρονο κανω κι οταν πηγαινω απο εδω σε μια χωρα που ειναι 4 ωρες πισω.Αν κανω δυο ωρες για να φτασω με το αεροπλανο, παλι θα ειμαι εκει νωριτερα απο την ωρα που ξεκινησα (Μου 8υμιζει εντονα "το νησι της προηγουμενης μερας" του Εκο).
Δηλ. Θεωρω απιθανο να μπω σε ενα μηχανημα κι οταν κατεβω να ειμαι στον Μεσαιωνα.Δεν ειναι μια ταινια που γυριζει πισω ο χρονος. Ειναι απλα στιγμες που ονομαζουμε παρελθον οταν χανονται και μελλον οσες ειναι ανυπαρκτες ακομη.
Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.
Χμμμμμμμμμμ τωρα που το σκεφτομαι οταν θα διαβασει, αργοτερα, καποιος αυτο το post(οπως και ολα τα γραπτα γενικα)ταξιδι στο χρονο θα μπορουσα να το θεωρησω αφου γραφτηκε στο παρελθον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-09, 13:12
open mind Ο χρήστης open mind δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Θεωρητικά ξέρουμε ότι μπορούμε να πάμε μπροστά στο χρονο κλασικό παράδειγμα είναι
Αυτό με τον αστροναύτη που ταξιδεύει στο διάστημα με μεγάλη ταχύτητα ο χρονος που
Κυλαει πιο γρήγορα γι αυτόν απ ότι εμάς στη γη έτσι εάν ταξίδι πχ 5 ετών γι αυτόν θα έχει διαρκέσει 5 μήνες αρα ταξιδέψε στο χρονο βεβαία αυτά είναι σχετικά ανάλογα με τις ταχύτητες που αναπτύσσονται .
Το πρόβλημα είναι με τα ταξίδια προς τα πίσω καθώς εδώ ακόμα και να υπήρχε κάποιος τρόπος έχουμε τα γνωστά παράδοξα .
__________________
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-01-09, 19:47
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Το θέμα είναι απο μόνο του πολύ πολύπλοκο και πανούργο. Η έννοια του χρόνου, όπως την ξέρουμε, μπορεί να είναι διαφορετική για κάθε περίπτωση. Κατα κάποιο τρόπο η μηχανή του χρόνου υπάρχει είδη, απλά δεν είναι έτσι όπως την έχουμε μάθει εμείς απο της ταινίες και τα συγραφικά έργα. Κατα κάποιο τρόπο το ίντερνετ και η μεταφορά εικόνας και βίντεο είναι μία μηχανή του χρόνου, αν αναλογιστούμε της ταχύτητες μεταφοράς που υπάρχουν στης μέρες μας. Με την βοήθεια της σημερηνής τεχνολογίας μπορούμε να είμαστε ταυτόχρονα σε πολλά σημεία του πλανήτη, παρακολουθόντας τα γεγονότα που σημβαίνουν την ίδια στιγμή. Αυτό είναι μία μονο μικρή δόση απο το γενικό σύνολο που θέλουμε να προσεγγίσουμε.
Υπάρχει ο χρόνος, γιατί λόγο της ατομικοτητας μας είναι στενά συνδεδειμένος με τον θάνατο, γιατί είναι μοναδα μέτρησης για την ατομική μας ύπαρξη. Αν σταματούσε να υπάρχει ο θάνατος της ατομικότητας μας, θα σταματούσε να υπάρχει και ο χρόνος, με λίγα λόγια, ο χρόνος είναι απλά μία εφεύρεση του ανθρώπου για να λυπάτε το "εγώ" του, που το αγαπά πάρα πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-09, 12:53
Άρτεμις Ο χρήστης Άρτεμις δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Astral
Υπάρχει ο χρόνος, γιατί λόγο της ατομικοτητας μας είναι στενά συνδεδειμένος με τον θάνατο, γιατί είναι μοναδα μέτρησης για την ατομική μας ύπαρξη. Αν σταματούσε να υπάρχει ο θάνατος της ατομικότητας μας, θα σταματούσε να υπάρχει και ο χρόνος, με λίγα λόγια, ο χρόνος είναι απλά μία εφεύρεση του ανθρώπου για να λυπάτε το "εγώ" του, που το αγαπά πάρα πολύ.
Τι εννοείς <<θα σταματούσε να υπάρχει ο χρόνος>>;

Θα μεταβαίναμε σε μια κατάσταση άχρονου ή απλώς θα έπαυε να υπάρχει η έννοια του χρόνου, όπως τον αντιλαμβανόμαστε σήμερα, σαν μια διαρκή πορεία προς την φθορά και τον θάνατο;

Αν γινόταν να ακινητοποιοηθεί ο χρόνος, τότε πιστεύω ότι θα ζούσαμε σε ένα αιώνιο παρόν.
__________________
"ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ το φώς και η πρώτη
χαραγμένη στην πέτρα ευχή του ανθρώπου"

"ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ μου έδωσαν ελληνική
το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου."
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-09, 13:30
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από open mind
Θεωρητικά ξέρουμε ότι μπορούμε να πάμε μπροστά στο χρονο κλασικό παράδειγμα είναι
Αυτό με τον αστροναύτη που ταξιδεύει στο διάστημα με μεγάλη ταχύτητα ο χρονος που
Κυλαει πιο γρήγορα γι αυτόν απ ότι εμάς στη γη έτσι εάν ταξίδι πχ 5 ετών γι αυτόν θα έχει διαρκέσει 5 μήνες αρα ταξιδέψε στο χρονο βεβαία αυτά είναι σχετικά ανάλογα με τις ταχύτητες που αναπτύσσονται .
Το πρόβλημα είναι με τα ταξίδια προς τα πίσω καθώς εδώ ακόμα και να υπήρχε κάποιος τρόπος έχουμε τα γνωστά παράδοξα .
Φιλε μου, προφανως αναφερεσαι στις θεωριες του Αινσταιν. Μπορει και οχι. Εγω τα βλεπω αλλιως τα πραγματα, διχως να ειμαι επιστημονας, ουτε να εχω γνωσεις φυσικης. Απο τα λιγα που γνωριζω περι κβαντικης φυσικης, απο καποια που εχω διαβασει, βγαζω το εξης συμπερασμα.. Τα παντα αποτελουντε απο αστρικη υλη, αρα εγω, σαν "ΕΓΩ", αποτελουμε απο αστρικη υλη, τοτε ολο το συμπαν αποτελειται απο την ιδια υλη, ακομα και το κενο του "διαστηματος". Αρα το "συμπαν", σαν μια οντοτητα, αποτελουμενο απο την ΙΔΙΑ υλη, δεν βλεπω να υπαρχει διαφορα στον χρονο απο το κενο του διαστηματος, οπως και στην γη. Δηλαδη, αν παρω ενα ρολοι στο διαστημα μαζι μου, θα περναει πιο γρηγορα ο χρονος? Ή αν παω στο διαστημα για 5 μηνες μετρημενους απο το ρολοι που πηρα μαζι μου απο την Γη, οταν επιστρεψω πισω θα εχουν περασει 5 χρονια? Αυτο δεν το αντιλαμβανομαι φιλε, και σε παρακαλω αν εισαι γνωστης του θεματος να με διαφωτησεις λιγακι παραπανω ..Διοτι οι απορειες ποτε δεν προκειτε να τελειωσουν. Αμα δεν υπηρχαν απορειες, δεν θα υπηρχε λογος να ασχολουμασταν με τιποτα απο αυτα.

Φιλικα Γιωργος.
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-09, 01:03
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

φιλε Indigocy

η θεωρια του αλβερτ δεν εχει να κανει με την κβαντομηχανικη αλλα με τη σχετικοτητα.συγκεκριμενα,ο χρονος ειναι αντιστροφως αναλογος με την ταχυτητα,αρα λοιπον οσο μεγαλωνει η ταχυτητα,μειωνεται η ροη του χρονου.βεβαια η διαφορα αυτη ειναι ανεπαισθητη και γινεται αντιληπτη μονο σε τεραστιες ταχυτητες οπως αυτη του φωτος.

στην ουσια,ο χρονος δεν μελεταται μεμονωμενα,αλλα σε συνδιασμο με τον χωρο(χωροχρονος),οπου και αποτελουν την 4 διασταση.ο χωροχρονος μπορει να καμπυλωθει επηρεαζομενος απο ισχυρα πεδια,οπως αυτο μιας μαυρης τρυπας.

ετσι λοιπον, θεωρητικα θα μπορουσαμε να ταξιδεψουμε στο μελλον αν μπορουσαμε να πετυχουμε τουλαχιστον την ταχυτητα του φωτος.το κακο ειναι οτι δεν θα μπορουσαμε να γυρισουμε πισω,στο δικο μας παρων.με τα σημερινα δεδομενα,το ταξιδι στο παρελθον αποκλειεται.αν και υπαρχει θεωρια για την επιλυση των παραδοξων(οπως αυτη με τα παραλληλα συμπαντα),δεν μου φαινεται να υπαρχει θεωρια οσον αφορα τον τροπο που μπορει να επιτευχει ενα τετοιο ταξιδι,η τουλαχιστον δεν την γνωριζω εγω.

καπου ειχα ακουσει για μια θεωρια για τον τροπο που θα μπορουσαμε να ριξουμε μια ματια στο παρελθον.δεν γνωριζω αν ειναι επιστημονικα τεκμηριομενη.η θεωρια λοιπον εχει ως εξης:ενας παρατηρητης που βρισκεται σε ενα αστρο ενος εκατομυριου ετων φωτος μακρια απο τη γη μας,τοτε παρατηρωντας τη γη,στην ουσια βλεπει την εικονα της πριν 1 εκατομυριο χρονια.αν λοιπον αυτος,ειχε την τεχνολογια να μεγενθυνει την εικονα της γη,τοτε θα εβλεπε τους δεινοσαυρους να βασιλευουν και θα πιστευε οτι σημερα στη γη κατοικουν δεινοσυροι!!θα μπορουσαμε εμεις να ειμαστε στη θεση του και να παρατηρουσαμε γεγονοτα του παρελθοντος?η θεωρια λεει ναι,αρκει να μπορουσαμε να ταξιδεψουμε με ταχυτητα μεγαλυτερη απο αυτη του φωτος.αν λοιπον κατευθυνομασταν προς το αστρο αυτο με ταχυτητα διπλασια του φωτος,τοτε θα "προσπερνουσαμε" το παρων και θα αντικρυζαμε το παρελθον.αναλογα με την εποχη που θα θελαμε να παρατηρησουμε,θα προσδιοριζαμε και την σταση μας,η οποια θα ηταν απλως η μειωση της ταχυτητας μας σε σημειο τετοιο που να ειναι ιση με αυτην του φωτος.

βεβαια με τα σημερινα δεδομενα,φανταζει απιθανο να ταξιδεψει ο ανθρωπος με αυτη την αστρονομικη ταχυτητα.εκτος και αν το εκαναν καποτε στη φιλαδερφια..
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-02-09, 02:30
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Φιλε no slave, ευχαριστω για την απαντηση σου. Αν διαβασες και το αλλο μου ποστ πιο πανω, θα καταλαβεις οτι αυτα που γραφεις περι ταχυτητας του φωτος κτλ, τα αντιλαμβανομαι. Οσο για τις περεταιρω πληροφοριες σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο . Η απορεια μου ωστοσο ειναι πιο "ρεαλιστικη". Καποιοι ειπαν και λενε πως στο κενο του διαστηματος ο χρονος κυλαει κατα καποιο τροπο γρηγοροτερα. Και επαναλαμβανω την ερωτηση μου. Εαν παρω μαζι μου ενα ρολοι φτιαγμενο στη Γη, στο διαστημα, θα περνανε πιο γρηγορα τα λεπτα και τα δευτερολεπτα? Τοσο απλα. Εστω και σε αποσταση εκατομυριων ετων φωτος απο εμας. Ταξιδι στο χρονο, για το μελλον το βλεπω εφικτο, αλλα μονο σαν παρατηρητες. Συμφωνα παντα με τη δικια μας διασταση, και το δικο μας "κοσμο", ειναι εφικτη μονο θεωρητικα (εστω), η παρατηρηση του μελλοντος, αλλα εαν ζουσαμε σε αλλο πλανητη παρακολουθωντας την Γη. Για το παρελθον, ειναι αυτο που ειπες κι εσυ πολυ ομορφα και ευστοχα. Αλλα παλι αυτο ειναι παρατηρηση. Με τα δεδομενα τα σημερινα και με οσα μπορει να κατανοησει το μυαλουδακι μου, δεν μπορω ομως να δεχθω οτι υπαρχει τροπος μεταφορας "υλης" μεσα στο χρονο. Δηλαδη, να μεταφερθω εγω σωματικα και ψυχικα 100 χρονια μπροστα ή 100 χρονια πισω με καποιου ειδους μηχανης ή κατι τετοιο. Στο αστρικο πεδιο ισως ειναι εφικτο, αλλα σιγουρα δεν θα ειναι εφικτη η "επεμβαση" στην συγκεκριμενη χρονολογια. Απο την αλλη, μου γεννιεται η αλλη απορια.. Ακομα και τα φωτονια που ταξιδευουν τοσο γρηγορα..ειναι και αυτα "υλη", οπως εσυ, εγω και ολοι μας...τα παντα απο το ιδιο συστατικο φτιαγμενα..Εχω μπερδευτει με ολα τουτα . Ισως να υπαρχει κατι που να καταρριπτει ολα οσα μπορει να δεχθει το μυαλο μας και ο "κοινος νους"..κατι σαν "αντι-υλη". Παντως μεσω διαλογισμου, και στον αστρικο κοσμο/πεδιο, τα παντα ειναι εφικτα. Για τον "υλικο" κοσμο ειναι που εχω απορειες.
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-09, 13:53
open mind Ο χρήστης open mind δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Indigocy Πολύ καλή η ερώτηση σου με το ρολοι λοιπόν τα ρολόγια πράγματι θα έχουν διαφορα
Δες το παρακάτω Link
http://www.astronomia.gr/wiki/index....8C%CE%BD%CE%BF
__________________
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.