Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-16, 18:37
Orfin Ο χρήστης Orfin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2016
Μηνύματα: 20
Exclamation Help!

Γεια σας,θα μπω κατευθειαν στο θεμα..χθες το βραδυ ,ενω επεσα για υπνο
οταν εκλεισα τα ματια μου αρχισα να βλεπω διαφορα..(δεν θυμαμαι σχεδον καμια
λεπτομερια)..το μονο που θυμαμαι ειναι οτι κυριαρχουσε το μπλε χρωμα και οτι ειδα το προσωπο ενος λιονταριου.
Δεν κοιμομουν ανοιξα κατευθειαν τα ματια μου..μηπως γνωριζει καποιος τι μπορει να ηταν αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-16, 18:40
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Orfin Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας,θα μπω κατευθειαν στο θεμα..χθες το βραδυ ,ενω επεσα για υπνο
οταν εκλεισα τα ματια μου αρχισα να βλεπω διαφορα..(δεν θυμαμαι σχεδον καμια
λεπτομερια)..το μονο που θυμαμαι ειναι οτι κυριαρχουσε το μπλε χρωμα και οτι ειδα το προσωπο ενος λιονταριου.
Δεν κοιμομουν ανοιξα κατευθειαν τα ματια μου..μηπως γνωριζει καποιος τι μπορει να ηταν αυτο;
Στον ύπνο τα έβλεπες φίλε μου ή απλα με κλειστά μάτια?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-16, 18:48
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Σρυ φίλε μόλις είδα πως είπες ότι δεν κοιμόσουν.Κοίτα αυτό που είδες κάποιο χρωματισμό μπορεί να οφείλεται σε κάποιο έντονο φώς ή κούραση στα μάτια σου.Πολλές φορές έχει τύχει να κλείσω τα μάτια μου και να αισθάνομαι πως βλέπω κόκκινες ή πράσινες κυλίδες ανάλογα με το φωτισμό πριν κλείσω τα μάτια.Όσο για το λιοντάρι,μικρός ήμουν λίγο παραπάνω φοβιτσιάρης απ'οσο έπρεπε,συχνά όταν αναγκαζόμουν να κοιμηθώ χωρίς φωτάκι έκλεινα τα μάτια με τις παλάμες μου και με τη φαντασία βγαίναν ακαθόριστες μορφές στον εγκέφαλό μου αλλά με οπτική μορφή(πχ τίγρεις,διάφορα καρτούν κτλπ).Ίσως να σου έτυχε κάτι παρόμοιο.

Φυσικά δεν γνωρίζω τις συνθήκες με τις οποίες έπεσες για ύπνο και το τι σκεφτόσουν ώστε να μπορω να γνωρίζω τι συνέβη πραγματικά και γιατί

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 11-11-16 στις 18:49
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-16, 19:05
Orfin Ο χρήστης Orfin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2016
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σρυ φίλε μόλις είδα πως είπες ότι δεν κοιμόσουν.Κοίτα αυτό που είδες κάποιο χρωματισμό μπορεί να οφείλεται σε κάποιο έντονο φώς ή κούραση στα μάτια σου.Πολλές φορές έχει τύχει να κλείσω τα μάτια μου και να αισθάνομαι πως βλέπω κόκκινες ή πράσινες κυλίδες ανάλογα με το φωτισμό πριν κλείσω τα μάτια.Όσο για το λιοντάρι,μικρός ήμουν λίγο παραπάνω φοβιτσιάρης απ'οσο έπρεπε,συχνά όταν αναγκαζόμουν να κοιμηθώ χωρίς φωτάκι έκλεινα τα μάτια με τις παλάμες μου και με τη φαντασία βγαίναν ακαθόριστες μορφές στον εγκέφαλό μου αλλά με οπτική μορφή(πχ τίγρεις,διάφορα καρτούν κτλπ).Ίσως να σου έτυχε κάτι παρόμοιο.

Φυσικά δεν γνωρίζω τις συνθήκες με τις οποίες έπεσες για ύπνο και το τι σκεφτόσουν ώστε να μπορω να γνωρίζω τι συνέβη πραγματικά και γιατί
Τα φωτα ηταν κλειστα..οσο για το χρωμα δεν ηταν κουκιδες ηταν κατι σαν φοντο..παντου μπλε..δεν ξερω πως να το εξηγησω ισως ηταν και απο την κουραση!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-16, 19:41
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Το φαινόμενο ονομάζεται "φωτοφάνεια". Συμβαίνει και σε αυτούς που οδηγούν πολλές ώρες σε χιονισμένα τοπία ή ακόμη και άμα κοιτάζεις μια μονόχρωμη επιφάνεια για πολλή ώρα . Επίσης άμα κλείσεις τα μάτια σου με τα χέρια σου σφιχτά , μπορείς να προκαλέσεις μια οποία στιγμη θέλεις !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xtabay : 11-11-16 στις 19:43
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-16, 19:53
Orfin Ο χρήστης Orfin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2016
Μηνύματα: 20
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φαινόμενο ονομάζεται "φωτοφάνεια". Συμβαίνει και σε αυτούς που οδηγούν πολλές ώρες σε χιονισμένα τοπία ή ακόμη και άμα κοιτάζεις μια μονόχρωμη επιφάνεια για πολλή ώρα . Επίσης άμα κλείσεις τα μάτια σου με τα χέρια σου σφιχτά , μπορείς να προκαλέσεις μια οποία στιγμη θέλεις !
Πρωτη φορα το ακουω...θα το ψαξω..ευχαριστώ για την πληροφορια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-16, 20:19
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Orfin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτη φορα το ακουω...θα το ψαξω..ευχαριστώ για την πληροφορια
Aφού και ο ίδιος δεν αισθάνθηκες κάτι το μεταφυσικό(απόκοσμη παρουσία) τότε δεν υπάρχει λόγος να ανυσηχείς.Ίσως η κούραση να έπαιξε καταλυτικό ρόλο.Έχω κάνει και χειρότερα,μια φορά νόμιζα ότι μου μιλούσε ένα αρκουδάκι στις 1μιση το βράδυ,τελικά είχα πάρει τηλ έναν φίλο μου καταλάθως χαχαχα,εκεί να δεις %έσιμο χαχαχ(έφαγα και βρισίδι από πάνω)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-16, 20:22
Orfin Ο χρήστης Orfin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2016
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Aφού και ο ίδιος δεν αισθάνθηκες κάτι το μεταφυσικό(απόκοσμη παρουσία) τότε δεν υπάρχει λόγος να ανυσηχείς.Ίσως η κούραση να έπαιξε καταλυτικό ρόλο.Έχω κάνει και χειρότερα,μια φορά νόμιζα ότι μου μιλούσε ένα αρκουδάκι στις 1μιση το βράδυ,τελικά είχα πάρει τηλ έναν φίλο μου καταλάθως χαχαχα,εκεί να δεις %έσιμο χαχαχ(έφαγα και βρισίδι από πάνω)
Χαχαχαχα καλο..ενταξει προς το παρον δεν ανησυχω..απλα ηθελα να μαθω αν συμβαινει κατι..αμα συνεχιστει τοτε μαλλον θα τρομαξω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-16, 09:28
Orfin Ο χρήστης Orfin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2016
Μηνύματα: 20
Question

Κατι ασχετο με την προηγουμενη συζητηση...ασχολείται κανεις απο εσας με τις αυρες; Εννοω γνωριζει κατι περισσότερο σχετικα με αυτες;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-16, 09:36
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Φιλε Orfin, νομίζω πως μπήκες σε κάποιο στάδιο REM χωρίς να κοιμηθείς καλά, νομίζω συμβαίνει σε περιπτώσει κούρασης ή αϋπνίας.
btw τι σχέση έχει η φωτοφάνεια με την εμπειρία του Orfin....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Robespierre : 12-11-16 στις 09:37
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.