Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-10-10, 16:04
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Arrow SLIders: Σβήνουν τα φώτα όταν περνάτε από μπροστά τους;

Η ονομασία SLIders προέρχεται από τις λέξεις Street Light Interference που σημαίνουν Παρεμβολή στα Φώτα του Δρόμου.

Με λίγα λόγια, αν εκεί που περπατάτε, σβήσουν ή ανάψουν ξαφνικά τα φώτα από τις λάμπες του δρόμου, τότε μπορεί κάλλιστα να ανήκετε στους Sliders!

Αλλά και γενικότερα, αν κάποιος επηρεάζει τις ηλεκτρικές συσκευές (τηλεόραση, ραδιόφωνο, κ.τ.λ.), τα φώτα στους δρόμους, την ένταση του ρεύματος, κ.τ.λ., τότε μπορεί να χαρακτηριστεί ότι ανήκει στους Sliders.

Χιλιάδες περιστατικά από ολόκληρο τον κόσμο αναφέρονται καθημερινά σχετικά με το θέμα αυτό και οι ερευνητές προσπαθούν να καταλάβουν αν πράγματι συμβαίνει κάτι το ανεξήγητο στα παραπάνω παραδείγματα ή απλά πρόκεται για τυχαία συμβάντα.

Εσείς, όταν περπατάτε, σβήνουν οι λάμπες;
Έχετε παρατηρήσει στιγμές κατά τις οποίες επηρεάσατε με κάποιον τρόπο κάποια ηλεκτρική συσκευή;

Ποιά η γνώμη σας για το φαινόμενο των SLIders;
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-10, 16:13
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Μόνο στα φώτα του δρόμου; Και σε ποιες περιοχές; Σε αυτές που έχουν υιοθετήσει το Αγγλοσαξονικό πρότυπο καλωδίωσης της πόλης ή σε αυτές που έχουν υιοθετήσει το αμερικάνικο; Και σε τι συχνότητα ρεύματος; Και για ποια φώτα, για τα "άσπρα" ή τα "κίτρινα"; Και σε τι δρόμους; Μέσα στην πόλη ή και σε αυτοκινητόδρομους;

Όπως καταλαβαίνεις, καλά όλα αυτά... και πλάκα έχουν και ωραία μπορεί να σε κάνουν να περάσεις. Αλλά ως εκεί.

Εκτός και εάν θεωρείς λογικό ΕΑΝ υπάρχει μία παρεμβολή με το ρεύμα να εμφανίζεται ΜΟΝΟ στα φώτα του δρόμου... και όχι, π.χ., στα φώτα του μπάνιου ή της κουζίνας ή του καθιστικού...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-10-10, 16:29
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως καταλαβαίνεις, καλά όλα αυτά... και πλάκα έχουν και ωραία μπορεί να σε κάνουν να περάσεις. Αλλά ως εκεί.
Δεν είπα ότι συμμερίζομαι ή απορρίπτω το ζήτημα αυτό.

Απλά το παρουσίασα ως έχει με σκοπό την ανάπτυξη συζήτησης του θέματος.

Πάντως, το φαινόμενο των SLIders αναφέρεται σε κάθε είδους ηλεκτρική συσκευή. Δλδ, όχι μόνο στα φώτα του δρόμου (κυρίως σε αυτά βέβαια) αλλά γενικότερα σε κάθε είδους ηλεκτρική συσκευή, όπως π.χ. τηλεόραση, ραδιόφωνο, κουζίνα, κάθε ηλεκτρική συσκευή στο σπίτι ή αλλού, κ.τ.λ.
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-10, 19:30
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

τι μου θυμισες τωρα...

ημουν μαθητης λυκειου οταν σχεδον καθε σαββατοκυριακο βαδιζα σε εναν φωταγωγημενο δρομο πισω απο το γηπεδο καραισκακη (οδος επωνυτων),επιστρεφοντας στο σπιτι των παππουδων μου απο βραδυνη εξοδο(εγω δεν μενω εκει).

καθε φορα που περνουσα κατω απο τις λαμπες,εκεινες εσβηναν με σειρα.για την ακριβεια,η καθε λαμπα εσβηνε δυο μετρα πριν φτασω ακριβως απο κατω της και αναβε καμια δεκαρια μετρα αφου απομακρυνομουν.επειτα ακολουθουσε η επομενη.εκεινη την εποχη το συγκεκριμενο φαινομενο μου ειχε γινει συνηθεια και αφορουσε μονο τον συγκεκριμενο δρομο.κανεναν αλλο δρομο,καμμια αλλη ηλεκρικη-ηλεκτρονικη συσκευη.

καποιος μου ειχε δωσει μια εξηγηση αλλα δυστυχως δεν θυμαμαι ουτε αυτη αλλα ουτε και αυτον ωστε να τον ξαναρωτησω.θυμαμαι σιγουρα ομως οτι η εξηγηση ηταν στα πλαισια της λογικης και της επιστημης.

ετσι μου'ρχεται να κατεβω στο φαληρο και να βαδισω ξανα σε εκεινον τον δρομο,να δω τι θα συμβει!

παντως δεν πιστευω οτι ανηκω στους σλαιντερς η στους θαντερκατς
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-10, 21:15
Ranneck Ο χρήστης Ranneck δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Μηνύματα: 1
Smile Sliders

Την καλησπερα μου κι απο μενα.
Βιωνω αυτο που αναφερατε πιο πανω. Αρκετα χρονια τωρα με μια παυση τους τελευταιους μηνες. (Δεν ξερω αν σταματησαν αυτα να αναβοσβηνουν η απλα σταματησα εγω να δινω καποια σημασια)
Καθε φορα που περναγα κατω απο φωτα της ΔΕΗ αυτα σβηνανε 2 μετρα πριν φτασω απο κατω και μετα απο δυο μετρα που ειχα απομακρυνθει αυτα ξανα αναβαν.
Οχι σε ολα παντα. Και οχι μονο πεζος. Ακομα και με την μηχανη μου το ειχα προσεξει. Φοβομουν καποια περιοδο μηπως συμβαινει κατι το οποιο μου ειναι δυσκολο να κατανοησω. Αλλες φορες ελεγα οτι σκεφτομαι βλακειες και οτι δεν ειναι τιποτα. Απλα τυχαινε και συναιβενε. Μεχρι και σημερα που πεταχτηκα στο σουπερμαρκετ να ψωνισω. Προσεξα οτι στο φαναρι που κοντευα να φτασω ειχε εναν πυλωνα της ΔΕΗ και με το που εφτασα εσβησε το φως και παλι.
Ετσι λοιπον το αποφασισα να το ψαξω λιγο το θεμα και επεσα τυχαια πανω στο θεμα αυτο.
Δεν ξερω αν παιζει σημασια αλλα σε ηλικια 15-16 χρονων διαβαζα στο κρεβατι μου ενα βιβλιο. Στο προσκεφαλο μου λοιπον ειχα ενα λαμπατερ το οποιο μετα απο 10 λεπτα λειτουργιας περιπου αυξθσε τοσο πολυ την ηλεκτρικη του ενεργεια με αποτελεσμα η λαμπα να σπασει πανω απο το κεφαλι μου...
Αν υπαρχει καποιος εδω που να γνωριζει περισοτερα για το συγκεκριμενο θεμα θα μου ηταν πολυ ενδιαφερων να μαθω περισοτερες πληροφοριες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 19-10-10 στις 00:53 Αιτία: σβήστηκαν τα προσωπικά στοιχεία που παρέθεσε ο χρήστης για ευνόητους λόγους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-10, 05:43
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Να τρεμοπαιζουν φωτα? Ναι αρκετες φορες διαχρονικα. Οτιδηποτε ηλεκτρονικη συσκευη αγοραζω παντα χαλαει (απο διαφορες αποψεις) μετα απο συντομο χρονικο διαστημα.. Συνηθως συνεβαινε και συμβαινει στο σπιτι, στο υπνοδωματιο, ενα ξαφνικο αψε-σβησε της λαμπας. Διαχρονικα ναι.. Αν μου μυριζει κατι το μεταφυσικο? Οχι κατα τη γνωμη μου. Και η λαμπα η αναμενη, και ο ανθρωπος, ειναι ενεργεια. Και με τον ιδιο τροπο που τα φωτονια επηρεαζουν τον ανθρωπο, ετσι και τα "ανθρωπονια" ισως να επηρεαζουν και να παρεμβαλλονται με τα φωτονια . Αν ειμαι SLIder? Ο ορος μου ακουγεται πολυ cartoon super-hero, και οχι δεν νομιζω να ειμαι τετοιος. Και να ειμαι ομως, πραγμα που προς το παρων μου ειναι αγνωστο, υπαρχουν περιθωρια "βελτιωσης"? Δηλαδη εαν καποιο ατομο ειναι SLIder, μπορει στο μελλον να ελεγξει αυτες τις "παρεμβολες"? Θα μπορει μεσω εξασκησης δηλαδη, να κανει τις λαμπες να σβηνουν κατα βουληση, διχως να σβηνει τον διακοπτη? Ποιος ξερει? Ας μας πει
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-10-10, 21:26
Το avatar του χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ
ΙΝΤΙΓΚΟ Ο χρήστης ΙΝΤΙΓΚΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αθήνα
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Το φαινόμενο της ηλεκτρομαγνητικής παρεμβολής

Ένας αναγνώστης αναφέρει:
Περίπου πριν από πέντε χρόνια, έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές ενώ είμαι σε οδήγηση στο δρόμο τη νύχτα ένα φως του δρόμου θα σβήσει καθώς περνώ κάτω από αυτό. Συμβαίνει συχνά και φαίνεται να συμβαίνει περισσότερο.
Αυτό το συμβάν με κάνει και ανατριχιάζω! Εάν αυτό μου είχε συμβεί μόνο μία φορά ή σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις, δεν νομίζω ότι θα είχα δώσει καμία σημασία. Ωστόσο, μου συμβαίνει περίπου μία ή δύο φορές την εβδομάδα.

Όπως αναφέρουν ερευνητές, αυτό το φαινόμενο εμφανίζεται αρκετά συχνά για να κάνουν αυτά τα άτομα υποψιάζονται ότι κάτι ασυνήθιστο είναι σε εξέλιξη.

Πολύ συχνά, άτομα επίσης αναφέρουν ότι τείνουν να έχουν μια περίεργη επίδραση και σε άλλες ηλεκτρονικές συσκευές.

Οι άνθρωποι αυτοί ισχυρίζονται τέτοια αποτελέσματα όπως:

- Οι συσκευές, όπως τηλεοράσεις και λάμπες ανοίγουν και κλείνουν χωρίς να τις αγγίξουν.

- Ηλεκτρικοί λαμπτήρες ανατινάζονται, όταν πάνε να τους ανοίξουν ή να τους κλαέισουν (καίνε λάμπες).

- Αλλάζει η ένταση του ήχου δίχως να τα αγγίξουν, στις τηλεοράσεις, ραδιόφωνα και CD players.

- Το ρολόϊ τους σταματάει να λειτουργεί.

- Των παιδιών τους τα ηλεκτρονικά παιχνίδια ξεκινάνε μόνα τους να λειτουργούν είτε κλείνουν, όταν οι ίδιοι είναι παρόντες.

- Πιστωτικές κάρτες και άλλα μαγνητικά κωδικοποιημένες κάρτες έχουν καταστραφεί ή διαγράφονται όταν τις έχουν στην κατοχή τους.

Ποια είναι η αιτία;

Κάθε προσπάθεια να εντοπίσει την αιτία για SLI σε αυτό το σημείο θα είναι απλές εικασίες, χωρίς μια εμπεριστατωμένη επιστημονική έρευνα. Το πρόβλημα με τις έρευνες αυτές, όπως και με πολλές μορφές ψυχικών φαινομένων, είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να αναπαραχθούν στο εργαστήριο. Φαίνεται να συμβαίνει αυθόρμητα, χωρίς την εσκεμμένη πρόθεση του ατόμου. Στην πραγματικότητα, τα άτομα αυτά, σύμφωνα με ορισμένες ανεπίσημες δοκιμές, συνήθως δεν είναι σε θέση να δημιουργήσουν τέτοια φαινόμενα κατά παραγγελία.

Όλο αυτό το παράξενο φαινόμενο επίδρασεις ατόμων σε ηλεκτρονικές συσκευές, μπορεί να κάνει με ηλεκτρονικές ωθήσεις του εγκεφάλου. Όλες οι σκέψεις μας και οι κινήσεις μας είναι το αποτέλεσμα των ηλεκτρικών παλμών που παράγει ο εγκέφαλος. Προς το παρόν, είναι γνωστό ότι αυτές οι ωθήσεις του εγκεφάλου έχουν επιπτώσεις στο εσωτερικό του σώματος ενός ατόμου, αλλά είναι πιθανό ότι θα μπορούσαν να έχουν επίπτωση έξω από το σώμα - ένα είδος απομακρυσμένου ελέγχου.

Έρευνα στο Princeton Engineering Anomalies Research (PEAR) lab υποστήριξε ότι το υποσυνείδητο μπορεί πράγματι να επηρεάσει ηλεκτρονικές συσκευές. Η έρευνα αυτή - και άλλες έρευνες που διεξάγονται σε άλλα εργαστήρια σε όλο τον κόσμο - έχουν αρχίσει να αποκαλύπτουν, σε επιστημονικό επίπεδο, και να πιστοποιούν την πραγματικότητα αυτών των ψυχικών φαινομένων.
__________________
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
http://nebesnyel1.getforum.org/srt-t1160.html
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-10, 22:42
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

ΜΑΡΤΥΡΙΑ:

Πριν 3μιση χρόνια στο νησί της Ρόδου, μια συναδέλφισσα μας κάλεσε σε μίνι-παρτάκι στο μικρό διαμερισμά της. Όλα έτοιμα: μπουφές- ποτά -μουσική.
Είμασταν 7 άτομα όλα κι όλα. Και οι επτά, συνάδελφοί της.
Εκεί που'μασταν στο τσακίρ κέφι, ένας από τη χαριτωμένη παρέα μας -μες στα γέλια, τη (δυνατή )μουσική και τα πειράγματα (ήπιαμε λιγουλάκι...παραπάνω! ) πήγε να κατεβάσει απλά το πορτάκι του φούρνου να πιάσει ένα από τα σφολιατοειδή που έβαλε να ψηθούν (αφού τον....μπουφέ τον "ρημάξαμε" νωρίς!) και το...ρεύμα έπεσε. "Πάλι γ***διακοπή της ΔΕΗ; Που θα πάει το πράγμα;" ανεκράξαμε. Αλλά είδαμε, από το μπαλκόνι,πως τα υπόλοιπα διαμερίσματα και οι γύρω πολυκατοικίες είχαν κανονικά ρεύμα! "Μα τι έγινε; Υπερφόρτωση;". Η οικοδέσποινα απλά πήγε στον πίνακα, είδε πως ήταν ο γενικός και το αντίστοιχο της κουζίνας πεσμένοι. Τους σήκωσε και...ΟΚ όλα όπως πριν. Εν τω μεταξύ, ο συνάδελφος που...έπιασε το πορτάκι πριν, θυμήθηκε πως εν μέσω της διακοπής ρεύματος, δεν πρόλαβε να πιάσει ένα καλούδι να τσιμπίσει κάτι παραπάνω ο άνθρωπος. Και εκεί που πιάνει πάλι το "πορτάκι" του φούρνου (καλά...το ξέρω πως ήδη μαντεύετε τη συνέχεια..)τσουπ πάλι πέφτει το ρεύμα!!! "Τι κάνεις εκεί βρε;" του φωνάζει μια συνάδελφος. "Μα εγώ φταίω πάλι;" της αντιλέγει. Ναι, πέσαν τα σχετικά γέλια και πειράγματα...
Αλλά αυτό το πρόσφατο περιστατικό μου θύμησε το ζήτημα που άνοιξε ο χοντρομπίζελος. Παίζει να είναι...ανάλογη περίπτωση "σλαϊντερ";
--------------------------------
ΥΓ. (για το...υπόλοιπο της ιστορίας: τελικά η οικοδέσποινα εδέησε να σερβίρει τα φρεσκοψημένα καλούδια της για τους -ακόμα!- πεινασμένους συναδέλφους και...δεν ξανάχαμε διακοπή ρεύματος για το λοιπό του πάρτι!!)

...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-10, 12:32
Το avatar του χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ
ΙΝΤΙΓΚΟ Ο χρήστης ΙΝΤΙΓΚΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αθήνα
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Φίλη/φίλε μου Mallen

Γνώμη μου είναι, ότι είναι περίπτωση slider καθώς μόνον όταν εκείνο το άτομο αγγίξει το φούρνο, τότε μόνον πέφτει το ρεύμα.

Στην αρχή όταν διάβαζα τη δημοσίευσή σου, σκέφτηκα "εντάξει, πολλές ηλεκτρικές κουζίνες ρίχνουν το ρεύμα..." μετά όμως συνεχίζοντας να διαβάζω, κατάλαβα ότι μόνο σε ένα άτομο παρουσιαζόταν το φαινόμενο.

Καλώς ήρθε λοιπόν στην παρέα των sliders!!!

Κι εγώ ήθελα να βάλω δική μου προσωπική εμπειρία, αλλά άραγε θα υπήρχε κατανόηση από τους φίλους μας;

Δηλαδή.... Είναι εμπειρία που και σε ταινία να την έβαζες επιστημονικής φαντασίας, οι θεατές θα δυσκολεύονταν να την πιστέψουν. Πάντως έχω μάρτυρες... χιχι πάλι καλά που εκείνοι που παρεβρίσκονταν το είδαν με χιούμορ, διότι άλλες φορές που θυμάμαι, τρομάξανε που μέχρι και αντικείμενο του κακού με είπανε ότι ειμαι αχαχχαχα έλεοοοοοος!!!

ΥΓ: Θέλω τυροπιτάκια!!!
__________________
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
http://nebesnyel1.getforum.org/srt-t1160.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ : 25-10-10 στις 12:34
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-10, 15:29
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mallen Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΑΡΤΥΡΙΑ:

Πριν 3μιση χρόνια στο νησί της Ρόδου, μια συναδέλφισσα μας κάλεσε σε μίνι-παρτάκι στο μικρό διαμερισμά της. Όλα έτοιμα: μπουφές- ποτά -μουσική.
Είμασταν 7 άτομα όλα κι όλα. Και οι επτά, συνάδελφοί της.
Εκεί που'μασταν στο τσακίρ κέφι, ένας από τη χαριτωμένη παρέα μας -μες στα γέλια, τη (δυνατή )μουσική και τα πειράγματα (ήπιαμε λιγουλάκι...παραπάνω! ) πήγε να κατεβάσει απλά το πορτάκι του φούρνου να πιάσει ένα από τα σφολιατοειδή που έβαλε να ψηθούν (αφού τον....μπουφέ τον "ρημάξαμε" νωρίς!) και το...ρεύμα έπεσε. "Πάλι γ***διακοπή της ΔΕΗ; Που θα πάει το πράγμα;" ανεκράξαμε. Αλλά είδαμε, από το μπαλκόνι,πως τα υπόλοιπα διαμερίσματα και οι γύρω πολυκατοικίες είχαν κανονικά ρεύμα! "Μα τι έγινε; Υπερφόρτωση;". Η οικοδέσποινα απλά πήγε στον πίνακα, είδε πως ήταν ο γενικός και το αντίστοιχο της κουζίνας πεσμένοι. Τους σήκωσε και...ΟΚ όλα όπως πριν. Εν τω μεταξύ, ο συνάδελφος που...έπιασε το πορτάκι πριν, θυμήθηκε πως εν μέσω της διακοπής ρεύματος, δεν πρόλαβε να πιάσει ένα καλούδι να τσιμπίσει κάτι παραπάνω ο άνθρωπος. Και εκεί που πιάνει πάλι το "πορτάκι" του φούρνου (καλά...το ξέρω πως ήδη μαντεύετε τη συνέχεια..)τσουπ πάλι πέφτει το ρεύμα!!! "Τι κάνεις εκεί βρε;" του φωνάζει μια συνάδελφος. "Μα εγώ φταίω πάλι;" της αντιλέγει. Ναι, πέσαν τα σχετικά γέλια και πειράγματα...
Αλλά αυτό το πρόσφατο περιστατικό μου θύμησε το ζήτημα που άνοιξε ο χοντρομπίζελος. Παίζει να είναι...ανάλογη περίπτωση "σλαϊντερ";
--------------------------------
ΥΓ. (για το...υπόλοιπο της ιστορίας: τελικά η οικοδέσποινα εδέησε να σερβίρει τα φρεσκοψημένα καλούδια της για τους -ακόμα!- πεινασμένους συναδέλφους και...δεν ξανάχαμε διακοπή ρεύματος για το λοιπό του πάρτι!!)

...
Η απλά να υπήρχε μία διαρροή ρεύματος και για αυτό να έπεφτε η ασφάλεια.
Αλλιώς, γιατί να πέσει η ασφάλεια και ο γενικός;

Θα μου πεις... γιατί μόνο σε αυτόν..; Δεν ξέρω.. μπορεί να έπιανε την κουζίνα σε κάποιο σημείο.. ή να πατούσε κάπου... ή, ακόμα, το skin conductance του συγκεκριμένου να επέτρεπε να γίνει αυτό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.