Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-07-15, 13:11
nonreligius Ο χρήστης nonreligius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ελεύθερη βούληση την έχουμε. Και μπορούμε να την ελέυθερα κρατήσουμε ή να την αποθέσουμε στο Θεό ελεύθερα επίσης.

Τα "πρώτα ο Θεός" "γενηθήτω το θέλημά σου" κτλ όλα αναφέρονται στο ίδιο: έχοντας ελεύθερη βούληση δίνεις στο Θεό την εξουσιοδότηση (τρόπον τινα) να ασκήσει τη δική του ελεύθερη βούληση (που ενδεχόμενα δεν συμβαδίζει με ότι θα ήθελες) αναγνωρίζοντας ότι το δικό του σχέδιο θα είναι καλύτερο για σένα ακόμα κι αν δεν σου φαίνεται έτσι.
Επίσης κατά τη γνώμη σου τα θαύματα ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ αποδεικνύουν ότι υπάρχει ο (Χριστιανικός) Θεός; Δεν εννοώ τα αμφιλεγόμενα εννοώ ένα που να έχει επιβεβαιωθεί...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-07-15, 13:17
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonreligius Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά όλα αυτά. Άλλο όμως τα φυσικά φαινόμενα που είναι επαναλήψιμα, και άλλο τα μεταφυσικά φαινόμενα που πάνε ενάντια στους νόμους της φύσης. Τεσπα εσύ είσαι άθεος; Δεν πιστεύεις σε θαύματα και σε μεταφυσικά;
Αν δεχτούμε ότι συμβαίνουν φαινόμενα που εναντιώνονται στους νόμους της φύσης, αυτό δεν τα καθιστά εξ ορισμού φυσικά φαινόμενα; Τίποτα δεν πάει αντίθετα στους νόμους της φύσης, το μόνο που συμβαίνει είναι να πηγαίνει κάτι αντίθετα στις δικές μας προσδοκίες, στη δική μας κατανόηση των νόμων της φύσης.

Είσαι στον ίδιο δρόμο που ακολούθησα κι εγώ. Μεγάλωσα ως απαθής εκκλησιαζόμενος χριστιανός, μετά έκρινα ότι «η εκκλησία σκοτώνει τη θρησκεία», αργότερα ότι «η θρησκεία σκοτώνει τον πνευματισμό», αλλά ο χώρος γύρω από τα βολικά ψέματα που έλεγα στον εαυτό μου στένευε, και ως ενήλικας αποδέχθηκα τις ευθύνες μου προς την πραγματικότητα και είμαι πλέον άθεος με την έννοια ότι δεν πιστεύω στην ύπαρξη θεών λόγω ελλιπών στοιχείων, δεν πιστεύω ούτε στην ανυπαρξία τους γιατί αποτελεί μη αποδείξιμη πρόταση, αλλά πρακτικά ζω τη ζωή μου χωρίς την υπόθεση ότι υπάρχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-07-15, 13:19
nonreligius Ο χρήστης nonreligius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεχτούμε ότι συμβαίνουν φαινόμενα που εναντιώνονται στους νόμους της φύσης, αυτό δεν τα καθιστά εξ ορισμού φυσικά φαινόμενα; Τίποτα δεν πάει αντίθετα στους νόμους της φύσης, το μόνο που συμβαίνει είναι να πηγαίνει κάτι αντίθετα στις δικές μας προσδοκίες, στη δική μας κατανόηση των νόμων της φύσης.

Είσαι στον ίδιο δρόμο που ακολούθησα κι εγώ. Μεγάλωσα ως απαθής εκκλησιαζόμενος χριστιανός, μετά έκρινα ότι «η εκκλησία σκοτώνει τη θρησκεία», αργότερα ότι «η θρησκεία σκοτώνει τον πνευματισμό», αλλά ο χώρος γύρω από τα βολικά ψέματα που έλεγα στον εαυτό μου στένευε, και ως ενήλικας αποδέχθηκα τις ευθύνες μου προς την πραγματικότητα και είμαι πλέον άθεος με την έννοια ότι δεν πιστεύω στην ύπαρξη θεών λόγω ελλιπών στοιχείων, δεν πιστεύω ούτε στην ανυπαρξία τους γιατί αποτελεί μη αποδείξιμη πρόταση, αλλά πρακτικά ζω τη ζωή μου χωρίς την υπόθεση ότι υπάρχουν.
Δηλαδή αν π.χ. ο Παίσιος σε έβλεπε και σου έλεγε πράγματα για εσένα που δεν θα έπρεπε να γνώριζε, είναι αυτό φυσικός νόμος;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-07-15, 13:28
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonreligius Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης κατά τη γνώμη σου τα θαύματα ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ αποδεικνύουν ότι υπάρχει ο (Χριστιανικός) Θεός; Δεν εννοώ τα αμφιλεγόμενα εννοώ ένα που να έχει επιβεβαιωθεί...
Υπάρχει επιβεβαιωμένο θαύμα; Τότε τι συζητάμε εδώ πέρα!

Παράθεση:
Δηλαδή αν π.χ. ο Παίσιος σε έβλεπε και σου έλεγε πράγματα για εσένα που δεν θα έπρεπε να γνώριζε, είναι αυτό φυσικός νόμος;
Χαίρομαι που το πήγες ειδικά εκεί. Δες εδώ. Αυτό το μέντιουμ ήξερε ή δεν ήξερε πράγματα που δεν θα έπρεπε να ξέρει; Το έκανε με κάποιον ανεξήγητο τρόπο; Εσύ γιατί υποθέτεις ότι ο Παΐσιος έκανε κάτι ανεξήγητο; Επειδή είναι γέρος και δεν έχει υπολογιστή; Αν το μέντιουμ δεν αποκάλυπτε τις μεθόδους του και έλεγε ότι έχει χάρισμα απ' τον θεό, τι διαφορά θα είχε από τον Παΐσιο;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-07-15, 13:42
nonreligius Ο χρήστης nonreligius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το μέντιουμ δεν αποκάλυπτε τις μεθόδους του και έλεγε ότι έχει χάρισμα απ' τον θεό, τι διαφορά θα είχε από τον Παΐσιο;
Μα αυτός ήταν απατεωνίσκος. Δεν λέω, ο Παίσιος είχε πει πράγματα που για εμένα δεν στέκουν. Αλλά να είναι απατεώνας μου φαίνεται πολύ, πάρα πολύ τραβηγμένο...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-07-15, 14:48
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonreligius Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά να είναι απατεώνας μου φαίνεται πολύ, πάρα πολύ τραβηγμένο...
Δεν χρειάζεται κακή πρόθεση για να λες χαζά πράματα...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-07-15, 14:57
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonreligius Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης κατά τη γνώμη σου τα θαύματα ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ αποδεικνύουν ότι υπάρχει ο (Χριστιανικός) Θεός; Δεν εννοώ τα αμφιλεγόμενα εννοώ ένα που να έχει επιβεβαιωθεί...
Όχι - τα θαύματα (μήπως πρέπει να το ορίσουμε τι είναι; αλλά ξεφύγουμε) δεν αποδεικνύουν ότι υπάρχει Θεός (Χριστιανικός ή μη)
Τα θαύματα δείχνουν - είναι ένδειξη - ότι ο Κόσμος είναι πολύ ευρύτερος απ'ότι φαίνεται ή νομίζουμε - ένα μυστήριο που όσο και να θέλουμε να περιορίζουμε σε κουτάκια δεν περιορίζεται και μας εκπλήσσει συνέχεια. Αυτό σε ένα πρώτο επίπεδο.
Συγκεκριμένα περιστατικά "θαύματος" θεωρούνται - από τους ανθρώπους προσωπικά επαρκής "απόδειξη" του "φορέα" του θαύματος.
Έτσι αν πας στην Αγία Βαρβάρα να "κάνει το θαύμα της" ή στο Θεό και το "θαύμα" που περιμένεις γίνει τότε έχει βάση το να σκεφτείς πως το θαυματουργικό γεγονός που χρειαζόσουν προέκυψε από εκεί που το ζήτησες.
Όμοια και όποιος πάει σε μέντιουμ και τα λοιπά. Αυτά σε δεύτερο επίπεδο.
Και υπάρχουν κι άλλα που συναντάς "αναζητώντας την πηγή των θαυμάτων" - μόνο που όσο πιο βαθιά προχωράς τόσο μειώνεται η "ορατότητα".

Κάθε θαύμα στη ζωή ενός δεδομένου ανθρώπου "έχει επιβεβαιωθεί" προσωπικά και για τον άνθρωπο δεν είναι καθόλου αμφιλεγόμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-07-15, 15:32
nonreligius Ο χρήστης nonreligius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
μήπως πρέπει να το ορίσουμε τι είναι;
Για εμένα είναι ένα γεγονός το οποίο δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση να γίνει μόνο του, οπότε κάτι το προκάλεσε.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-07-15, 15:38
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonreligius Εμφάνιση μηνυμάτων
Για εμένα είναι ένα γεγονός το οποίο δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση να γίνει μόνο του, οπότε κάτι το προκάλεσε.
Νομίζω πως η ίδια η λέξη το αποκαλύπτει: θαύμα=απορία. Κάτι που μας κάνει να απορούμε: "πως έγινε τώρα αυτό;;;!"
Ασφαλώς κάπως θα έγινε αλλά αφού δεν ξέρουμε και δεν καταλαβαίνουμε το πως αρκεί να πούμε "θαύμα!"
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-07-15, 16:51
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

nonreligious, η ίδια η επιστήμη έχει αποδείξει και αποδεχτεί οτι δεν είναι σε θέση να εξηγήσει τα πάντα. Αντιθέτως έχει εξηγήσει μόνο ένα μικρό κομμάτι της φύσης και μάλιστα αυτής που μπορεί να γίνει άμεσα αντιληπτή απο τον άνθρωπο, και τα (ανθρώπινα) επιστημονικά όργανα. Επίσης εχει δώσει σαφείς κατευθύνσεις, οτι η πραγματικότητα που γνωρίζουμε λίγο-πολύ όλοι, είναι ένα κλάσμα μιας ευρύτερης πραγματικότητας (θα την ονομάσω απώτερη πραγματικότητα για δικούς μου λόγους), την οποία αδυνατεί στην παρούσα μορφή της να περιγράψει ούτε καν υπαινικτικά στο σύνολό της.

Ετσι διάφορα δρώμενα της απώτερης αυτής πραγματικότητας που δεν περιορίζονται μόνο στην ανθρώπινη εμβέλεια, αλλα ενδεχομένως να είναι πολύ ευρύτερα απ' ότι φανταζόμαστε, έχουμε συνηθίσει να τα ονομάζουμε υπερφυσικά ή παραφυσικά ή μεταφυσικά ή και θαύματα. Οπως και να τα ονομάσεις, προκειται για φυσικά (έργα της Φύσης δηλαδή) τα οποία όμως βρίσκονται κάτω απο τον ορίζοντα της ανθρώπινης διάνοιας και αντίληψης.

Ο άνθρωπος απο πολύ παλιά, προκειμένου να εκλογικέψει τα διάφορα που έβλεπε γύρω του, φυσικά και υπερφυσικά, προσέτρεχε στην μυθολογία και στη δεισιδαιμονία. Σήμερα που έχουν λίγο ή πολύ αποδειχτεί οτι πρόκειται περί αυτών που αναφέρω, έχουν καθιερωθεί μερικές άλλες οπτικές γωνίες:
Η κλασσική επιστήμη που ασχολείται μονο με αυτά που μπορεί να περιγράψει και για τα υπόλοιπα αποφεύγει να εκφέρει γνώμη.
Η ψευδοεπιστήμη, στην οποία επιστήμονες και μη, κάνουν κακή χρήση της επιστήμης για να αποδείξουν ή να απορρίψουν θέματα για τα οποία δεν υπάρχει επαρκής επιστημονική τεκμηρίωση.
Υπάρχει ο σύγχρονος αποκρυφισμός και η πρακτική μεταφυσική, οι οποίοι έχουν παραγκωνίσει εξηγήσεις και ερμηνείες του παρελθόντος, και προσεγγίζουν τα θέματα αυτά αγνωστικιστικά, ή ασχολουνται μόνο με τα αποτελέσματα και αποφεύγουν να προβούν σε αιτιολογήσεις.
Υπάρχει και ο παλιός μυστικισμός και οι κλασσικές λατρευτικές παραδόσεις, οπου μένουν στο γράμμα του παρελθόντος με επιφανειακούς καλωπισμούς, και επίσης διάφορα αμαγάλματα παλαιών πεποιθήσεων με σύγχρονες αντιλήψεις όπως το new age.

Η έννοια "Θεός" προέρχεται απο το θρησκευτικό παρελθόν της ανθρωπότητας και όταν σήμερα χρησιμοποιείται μπορεί να περιγράφει ακομα και αντίθετα πράγματα. Οπως ενας Πανθεϊστής θεωρεί τον εαυτό του αναπόσπαστο κομμάτι του Σύμπαντος-Θεού (Όλον), κάτι σαν μέρος της απώτερης πραγματικότητας που ανέφερα, έτσι και ένας βιβλικιστής λατρεύει σαν Θεό-Δημιουργό κάτι έξω απο το σύμπαν αυτό, τον εθνοκεντρικό και ανθρωπόμορφο χαρακτήρα της Παλαιάς Διαθήκης.
Ολα αυτά δεν αποκλείουν την παραδοχή για την ύπαρξη ή μη ύπαρξη δρώμενων έξω από την εμβέλεια της καθιερωμένης επιστήμης. Αυτά υπάρχουν ανεξαρτήτως πεποιθήσεων. Σε καμμία περίπτωση όμως, δεν αποτελούν αποδείξεις για την ύπαρξη θεοτήτων, αλλά μόνο για την ύπαρξη μιας απώτερης πραγματικότητας, την οποία η ατελής διάνοιά μας αδυνατεί να αντιμετωπίσει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 24-07-15 στις 16:58
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.