Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 14-04-08, 17:50
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γηγενης
γιατι το βαρος της αποδειξης το φερει αυτος που φερνει και την οποια θεωρεια

Νομίζω πως έχω φέρει τεκμήρια, αλλά άμα δεν σου κάνουν, τι να κάνουμε, ίσως να είναι ελλείπει, αλλά αυτά έχω, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο..


αν εγω πω οτι υπαρχει ο μπομπ σφουγγαρακης τετραγονοπαντελονης
πρεπει να φερω και τις αποδειξεις που θα πιστοποιουν την υπαρξη του
και οχι να περιμενω απο τους αλλους να δεχτουν τα λεγομενα μου σαν πραγματικα

Άμα πεις ότι είσαι ο Μπομπ θα το πιστέψω απόλυτα από αυτά που μου λες στα post σου..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Εκεί εγώ διαφώνησα με τον Witch Shadow και τον Belthazor και γιαυτό και ζήτησα να μου πουν από που αντλούν τόση βεβαιότητα σε ένα θέμα εξ ορισμού μεταφυσικό και πέρα από τα όσα αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μας ή που ήδη γνωρίζουμε.

Αφού είδα αυτό που είδα τότε το έψαξα και βρήκα μια λογική, κατά εμένα, ερμηνεία, άμα δεν το δεις δεν το πιστεύεις.. άρα δεν μπορώ να κάνω εσάς να ασχοληθείτε


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Άλλο πράγμα είναι το βίωμα, που ο καθένας το εξηγεί με τη δική του αντίληψη, μόρφωση, τρόπο σκέψης κλπ και άλλο πράγμα είναι η επιστήμη, ή έστω ο επιστημονικός τρόπος σκέψης που βασίζεται στην παρατήρηση και στο πείραμα.

Αυτό για την μόρφωση ελπίζω να μην είναι μπηχτή, που να υπονοεί τίποτα για την δική μου και του Shadow, γιατί, είναι επαρκής για να έχω τα μάτια μου ανοιχτα και το μυαλό μου κυριότερα!




Δεν αντιλέγω ότι μπορεί ο Witch Shadow να έχει ζήσει κάποια πράγματα. Αυτό με το οποίο διαφωνώ είναι η βεβαιότητα με την οποία μας παρουσίασε τις ιδιότητες που έχουν τα vampires που ζουν σήμερα αναμεσά μας. Η παραπάνω περιγραφή δε μπορεί παρά να μου θυμίζει Blade και Underworld. Μόνο που το θέμα δεν είναι τα κινηματογραφικά vampires. Για εκείνα θα μπορούσαμε να μιλήσουμε σε άλλη ενότητα.


Μάλλον δεν ξέρεις τι παιχνίδι παίζεται από πίσω... και είναι σίγουρο πως δεν θα το μάθεις.. τουλάχιστον όχι από εμένα..( αν και μπορεί να κάνω λάθος, αλλά αμφιβάλλω)


Προσωπικά πιστεύω ότι σήμερα ζουν ανάμεσά μας άνθρωποι που πιστεύουν ότι είναι βρυκόλακες. Αν έχουν ανάγκη από αίμα για να ζήσουν αυτό είναι ιδιαίτερα αμφισβητήσιμο. Μάλλον πρόκειται για ένα ακόμα είδος φετιχισμού και τις περισσότερες φορές είναι ένα ακόμα πιο underground κομμάτι του goth lifestyle.


Έχω γνωρίσει τέτοια άτομα και σου λέω πως είναι τρελά, ΘΕΟΤΡΕΛΑ


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γηγενης
μεχρι να βρεθουν καποια "κολημενα" ατομα ο κεραυνος ηταν απο τα χερια του εκαστοτε θεου
οι αρωστιες ηταν τιμωρια των θεων η των δαιμονων

και μια χουφτα μαγικα φασολια κοστιζαν μια αγελαδα

και κατι ακομη δεν μου λετε την που στην λεσβο βρηκατε τα μαμπο τζαμπο βαπιρια να παω το καλοκαιρι να περασω και εγω αξεχαστες εμπειριες

Κατ' αρχάς είναι κολλημένα, με δυο ''λ''..
Δεύτερον, το Mumbo Jumbo χρησιμοποιείται στην Αμερική, άρα καλύτερα είναι να το γραφείς στα Αγγλικά, εκτός άμα δεν ξέρεις πως γράφεται..
Τρίτον, μπορεί να ήταν κολλημένα, αλλά εκείνοι έκτισαν τον Παρθενώνα, και χαρακτηριστήκαν σοφοί του αρχαίου κόσμου.
Τέλος, εγώ προσωπικά το είδα στο Κεραμι, άμα θες πέρνα μια βόλτα, μπορεί να μην ξαναγυρίσεις..


οχι τιποτε αλλο αλλα ετσι να δω πως στην ευχη γινετε να ασχολουμαι χρονια με μαγειες και αλλα παραξενα και να μην εχω συναντησει τιποτε αλλο εκτος απο λαμογια που ψαχνουν να βρουν κουτοχορτοφαγους να τους πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδελες

Τότε πιστεύω είναι καιρός να σταματήσεις να ασχολείσαι, βρες ένα χόμπι..
Αυτά.. Και αλλά πολλά στο επόμενο επεισόδιο του Μπομπ του Σφουγγαράκι..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 14-04-08, 18:01
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Κύριε επιστήμονα , μου φαίνεται πως έχετε την τάση να ομαδοποιείται περιστατικά. Αυτά δεν τα κάνουν οι προοδευτικοί νομίζω... Δεν είδα όλους τους μάγους ή όπως θες πεστους να κλέβουνε. Υπάρχουν και μερικοί που βοηθάνε και πιθανών με τις παροπίδες σου δεν τους βλέπεις. Πλην αυτού, να σου πω και το άλλο. Τα μαγικά φασόλια, οι δαίμονες με τις αρρώστιες και τα σχετικά είναι κάποια που ΝΑΙ διαψέυστηκαν. Δεν είδα όμως να μπορείς να διαψεύσεις τα περί βρυκολάκων, φαντασμάτων μέχρι σήμερα. Δηλαδή με λίγα λόγια τα βάζεις στην ίδια κατηγορία με την μόνη εξαίρεση πως αυτά δεν έχουν εξηγηθεί ακόμη!!!Καταλαβαίνεις τώρα τί θέλω να πω αγαπητέ; Στο τί βλέπεις έρχεται ο κάθε ψυχολόγος σήμερα να σε βγάλει τρελό, χωρίς ιδιαίτερες αποδείξεις, με τίποτα σχεδόν παρά μόνο με την ταυτότητα της "επιστήμης". Το τί βλέπουν τα μάτια σου δεν σε κάνει τρελό. Χαρισματικό και τυχερό μπορεί. Το θέμα είναι να ξέρεις να τα χεις ανοικτά. Ελπίζω να γινα καταννοητός.
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 14-04-08, 19:29
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση απο γηγενής
οχι τιποτε αλλο αλλα ετσι να δω πως στην ευχη γινετε να ασχολουμαι χρονια με μαγειες και αλλα παραξενα και να μην εχω συναντησει τιποτε αλλο εκτος απο λαμογια που ψαχνουν να βρουν κουτοχορτοφαγους να τους πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδελες
Με μαγείες ; Στον πληθυντικό αριθμό με υποτιμητικό τόνο ; Απο άνθρωπο της λογικής και της επιστήμης τέτοιες εκφράσεις είναι ανάρμοστες. Γιατί εκτός του αυτο-νοήτου ότι υπάρχουν πολλά επίπεδα διδασκαλίες και τάσεις στην Μαγεία και γενικότερα ο αποκρυφισμός είναι μιά αχανής πεδιάδα ενασχολήσεων και γνώσης είναι και ο τόνος ο ίδιος που προκαλεί άσχημα συμπεράσματα.

Ναι δέχομαι 100% πώς ασχολήθηκες χρόνια με "μαγείες" και δέν συνάντησες τίποτα άλλο εκτός απο λαμόγια. Το δέχομαι ώς απόλυτα αληθές...

Έχει διαφορά όμως το να σε καλεί το μονοπάτι της γνώσης και της Μαγείας απο το να ασχολήσαι εσύ αυθαίρετα απο μόνος σου όμως...
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Knight_Of_Creation : 14-04-08 στις 19:31
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 14-04-08, 19:54
wasd Ο χρήστης wasd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2007
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ο δυτικός άνθρωπος είναι έτοιμος να πιστέψει οποιαδήποτε απιθανότητα, αν του παρουσιαστεί με "μεταφυσικό" ή "υπερφυσικό" μανδύα. Αυτό κάποιοι το λένε ανοικτό μυαλό. Ας πρόσεχαν.

ΥΓ: τι ακριβώς περί βρυκολάκων δεν μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη; ας βρεθούν πρώτα και μετά θα προσπαθήσει να δώσει εξηγήσεις, όπως πάντα.
ΥΓ2: φίλε Βαλτάσαρ ή όπως αλλιώς "ψαρωτικά" θες να αποκαλείσαι, στη θέση σου δε θα έκανα χιούμορ περί ορθογραφίας. Απλά δε σε παίρνει ρε παιδί μου, πώς να το κάνουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 14-04-08, 21:08
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Καλά έχουμε ξεφύγει κατά πολύ. Καθόμαστε και σπαταλάμε το χρόνο μας τόσες μέρες και δε λέμε τίποτα ουσιαστικό. Μα τίποτα όμως...
Προσωπικά θα αποσυρθώ από το θέμα προς το παρόν τουλάχιστον και αν προκύψει κάποια πιο ουσιαστική εξέλιξη στη συζήτηση θα επανέρθω. Θα συνεχίσω να υπάρχω μόνο συντονιστικά.

Αγαπητέ Belthazor δεν υπονοώ τίποτα αρνητικό στο θέμα της μόρφωσης και δεν ήταν για κανέναν μομφή. Θα ήταν αφελές από μέρους μου να κρίνω τη μόρφωση τη δική σου ή κάποιου άλλου χωρίς να τον έχω γνωρίσει προσωπικά. Εδώ μέσα μια συζήτηση κάνουμε και τίποτα παραπάνω οπότε δεν είναι ανάγκη τα όσα λέμε να θίγουν προσωπικά τους υπόλοιπους από τη στιγμή βέβαια που αποφεύγουμε και την ειρωνεία.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 14-04-08, 22:00
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Καλά έχουμε ξεφύγει κατά πολύ. Καθόμαστε και σπαταλάμε το χρόνο μας τόσες μέρες και δε λέμε τίποτα ουσιαστικό. Μα τίποτα όμως...

Ναι δεν λέμε τίποτα ουσιαστικό και κάποιοι απλά κάνουν επίθεση, εμένα κάτι μου βρωμάει εδω...

Αγαπητέ Belthazor δεν υπονοώ τίποτα αρνητικό στο θέμα της μόρφωσης και δεν ήταν για κανέναν μομφή.

Συγνώμη τότε που υποψιάστηκα κάτι!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wasd
ΥΓ2: φίλε Βαλτάσαρ ή όπως αλλιώς "ψαρωτικά" θες να αποκαλείσαι, στη θέση σου δε θα έκανα χιούμορ περί ορθογραφίας. Απλά δε σε παίρνει ρε παιδί μου, πώς να το κάνουμε...
Πρώτον! Μην με λες φίλο σου, δεν είμαι φίλος σου. Δεύτερο, ψαρωτικα? Ψαρωτικα? Τι εννοείς με αυτό? Δεν το έπιασα.. Εσύ δηλαδή με το wasd, τι είσαι? Πληκτρολόγιο? Μην κρίνεις, ίνα μην Κριθείς.. το έχεις ακούσει?
Εγώ απλά διορθώνω και το κάνω σωστό. Άκου εκεί δεν με παίρνει.. δεν πάμε καλαααα..


Νομίζω και εγώ έλιωσα από το θέμα, μέχρι να υπάρξουν πιο ανοικτή μυαλά..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Belthazor : 14-04-08 στις 22:01
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 14-04-08, 22:14
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Καλά έχουμε ξεφύγει κατά πολύ. Καθόμαστε και σπαταλάμε το χρόνο μας τόσες μέρες και δε λέμε τίποτα ουσιαστικό. Μα τίποτα όμως...
Προσωπικά θα αποσυρθώ από το θέμα προς το παρόν τουλάχιστον και αν προκύψει κάποια πιο ουσιαστική εξέλιξη στη συζήτηση θα επανέρθω. Θα συνεχίσω να υπάρχω μόνο συντονιστικά.

Αγαπητέ Belthazor δεν υπονοώ τίποτα αρνητικό στο θέμα της μόρφωσης και δεν ήταν για κανέναν μομφή. Θα ήταν αφελές από μέρους μου να κρίνω τη μόρφωση τη δική σου ή κάποιου άλλου χωρίς να τον έχω γνωρίσει προσωπικά. Εδώ μέσα μια συζήτηση κάνουμε και τίποτα παραπάνω οπότε δεν είναι ανάγκη τα όσα λέμε να θίγουν προσωπικά τους υπόλοιπους από τη στιγμή βέβαια που αποφεύγουμε και την ειρωνεία.


Melian
ειμαστε μεσα στο θεμα του παροντος thread αλλα αν ειδες αλλοι ειναι αυτοι που ειρωνευονται μεχρι αηδιας για εμπειριες που εχουν ζησει καποιοι. Και πολυ καλα ξερεις ποιοι ειναι αυτοι. Το θεμα ειναι τι σοι αποδειξη θελουν οι κυριοι δυσπιστοι και ακυρωνουν τα παντα επειδη δεν 8ελουν(?) δεν μπορουν (?) να καταλαβουν αυτο: στην μεταφυσικη οσο και να ψαχνεις για μια ρημαδα αποδειξη, δεν προκειται να βρεις τπτ αν η ιδια η μεταφυσικη δεν σου δωσει στοιχεια. Και πριν βιαστεις melian να στειλεις π.μ. θελω να πω τα εξης γιατι αρκετα ανεχτηκα την επιθεση.
Γηγενη ΕΣΥ διαλεξες να ασχοληθεις με τις "μαγειες" (δεν πρεπει να χρησιμοποιεις αναρμοστες λεξεις) δεν σε διαλεξαν "αυτες". Τωρα αν πιστευεις στην υπαρξη του Βοb δικο σου προβλημα. Αν πιστευεις σε αυτο που ειναι ενα καρτουν, τοτε τι να πω...
Wasd, κοιτα και λιγο πιο περα απο τον κοσμο που σου εχουν προσφερει και θα δεις οτι πολλα πραγματα που δεν πιστευεις οτι υπαρχουν ειναι εκει και ειναι πιο αληθινα απο οσο νομιζεις.
Τελος, το μονο που κανετε ειναι να λετε λετε λετε...και ουσια καμια. Βαρεθηκα να κανουμε κυκλους επειδη καποιοι δεν γουσταρουν να καταλαβουν ( επειδη δεν θελουν/μπορουν να αποδεχτουν καποια πραγματα το λεω) τα αναμασανε και ξανα απο την αρχη. Εδω ηταν λοιπον. Δεν με ενδιαφερει αν 8α με πεταξουν εξω αλλα αλλη ειρωνικη επι8εση δεν τη δεχομαι.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 14-04-08, 22:23
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifo
Κύριε επιστήμονα , μου φαίνεται πως έχετε την τάση να ομαδοποιείται περιστατικά. Αυτά δεν τα κάνουν οι προοδευτικοί νομίζω... Δεν είδα όλους τους μάγους ή όπως θες πεστους να κλέβουνε. Υπάρχουν και μερικοί που βοηθάνε και πιθανών με τις παροπίδες σου δεν τους βλέπεις. Πλην αυτού, να σου πω και το άλλο. Τα μαγικά φασόλια, οι δαίμονες με τις αρρώστιες και τα σχετικά είναι κάποια που ΝΑΙ διαψέυστηκαν. Δεν είδα όμως να μπορείς να διαψεύσεις τα περί βρυκολάκων, φαντασμάτων μέχρι σήμερα. Δηλαδή με λίγα λόγια τα βάζεις στην ίδια κατηγορία με την μόνη εξαίρεση πως αυτά δεν έχουν εξηγηθεί ακόμη!!!Καταλαβαίνεις τώρα τί θέλω να πω αγαπητέ; Στο τί βλέπεις έρχεται ο κάθε ψυχολόγος σήμερα να σε βγάλει τρελό, χωρίς ιδιαίτερες αποδείξεις, με τίποτα σχεδόν παρά μόνο με την ταυτότητα της "επιστήμης". Το τί βλέπουν τα μάτια σου δεν σε κάνει τρελό. Χαρισματικό και τυχερό μπορεί. Το θέμα είναι να ξέρεις να τα χεις ανοικτά. Ελπίζω να γινα καταννοητός.
δεν ομαδοποιω ειπα τι εχω συναντησει αν εσυ εισουν τυχερος/η και βρηκες κατι παραπανω τοτε θα ηθελα να μου το μαθεις

η επιστημη μεχρι στιγμης δεν εχει βρει δειγματα βρικολακων/φαντασματων οποτε δεν μπορει να πει τιποτε
οπως δεν εχει βρει δειγματα του τσουμπακαμπρα οποτε δεν μπορει παλι να πει τιποτε

το τι βλεπουν τα ματια σου/μου δεν ειναι τεκμηριο ειναι υποκειμενικη αποψη


Παράθεση:
Κατ' αρχάς είναι κολλημένα, με δυο ''λ''..
Δεύτερον, το Mumbo Jumbo χρησιμοποιείται στην Αμερική, άρα καλύτερα είναι να το γραφείς στα Αγγλικά, εκτός άμα δεν ξέρεις πως γράφεται..
Τρίτον, μπορεί να ήταν κολλημένα, αλλά εκείνοι έκτισαν τον Παρθενώνα, και χαρακτηριστήκαν σοφοί του αρχαίου κόσμου.
Τέλος, εγώ προσωπικά το είδα στο Κεραμι, άμα θες πέρνα μια βόλτα, μπορεί να μην ξαναγυρίσεις..
προσπερνω τις μπηχτες αν και εχεις αρκετα λαθη
πχ η χωρα του μαμπο τζαμπο ειναι η αφρικη

με το κατ'αρχας αν εννοεις in principio (αγγλ. in principle) ειναι κατ'αρχην
αν οχι τοτε εισαι σωστος

και οι ελληνες που ειχαν το μυαλο για παρθενωνες και αποσταση ουρανιων σωματων ηξεραν τι ηταν ο κεραυνος

οπως ειπα τα προσπερνω και μενω μονο στο που ειδες τον αιμοποτη

το οτι θα παω και θα ερθω για μια φορα ακομη χωρις να εχει συμβει κατι
δεν θα με παραξενεψει
αλλα ουτε και εσενα θα σε βαλει στην διαδικασια να σκεφτεις το τι πραγματικα ειδες

any way ελευθερια εχουμε μπορει ο καθε ενας να πιστευει οτι θελει
αλλα χρειαζεται προσπαθεια να γνωριζει
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 14-04-08, 22:33
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γηγενης
προσπερνω τις μπηχτες αν και εχεις αρκετα λαθη
πχ η χωρα του μαμπο τζαμπο ειναι η αφρικη

Ελληνικά πάλι.. τέλος πάντων! Δεν μιλούσα για την προέλευση ( δεν γνωρίζω ) αλλά για το που χρησιμοποιείτε σήμερα! Να μου στείλεις μέσω π.μ. τα λάθη μου, να τα διορθώσω σαν καλό παιδί που είμαι..

με το κατ'αρχας αν εννοεις in principio (αγγλ. in principle) ειναι κατ'αρχην
αν οχι τοτε εισαι σωστος

Σωστά το λέω, όταν είναι να αρχίσεις κάτι, τότε είναι κατ’ αρχάς!


οπως ειπα τα προσπερνω και μενω μονο στο που ειδες τον αιμοποτη

το οτι θα παω και θα ερθω για μια φορα ακομη χωρις να εχει συμβει κατι
δεν θα με παραξενεψει
αλλα ουτε και εσενα θα σε βαλει στην διαδικασια να σκεφτεις το τι πραγματικα ειδες

Το έχω σκεφτεί πολλές φόρες για να καταλήξω σε αυτό το συμπέρασμα, ως άνθρωπος είμαι πολύ δυσκολοπιστος!



any way ελευθερια εχουμε μπορει ο καθε ενας να πιστευει οτι θελει
αλλα χρειαζεται προσπαθεια να γνωριζει

Στροφή στην ποιότητα βλέπω..
..............................
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Belthazor : 14-04-08 στις 22:37
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 14-04-08, 22:37
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Μα η επιστήμη η ίδια έχει βρεθεί μπροστά σε παράδειγμα φαινόμενα poltergeist και απλά ακόμα το παίζει Κινέζος. Από την άλλην δεν είδα να δείχνεις κέφι να μάθεις. Βλέποντας τα άλλα περί μαγείας, κατάλαβα πως απλά δεν σε συμφερει να ψάξεις εκεί που πρέπει. Ψάχνεις μόνο εκεί που θες...Αν μέχρι τώρα βρήκες τσαρλατάνους δεν ξέρεις να μελετάς. Δεν έχεις καμμία διαφορά με τους θρησκευτικούς που διδάσκουν στα σχολεία πλην από το ότι εσύ είσαι της "επιστήμης" πιο πολύ. Αποδείξεις για ότι βλέπεις...Καλά αν δεις εσύ κανά τραπέζι και σηκώνεται να δούμε, άραγε τί να ναι ε; Ή μια σκιά υπό μορφή περίεργη τί θα ναι ε;; Εκεί κάτσε κατάφυγε στην επιστήμη. Γιατί από ότι βλέπω ΔΕΝ μπορείς να δεκτείς πως υπάρχουν πράγματα πέρα από αυτά που αντιλαμβανόμαστε με τις πέντε αισθήσεις. Δεν θα βρεις σε μαθηματικούς τύπους τον Θεό.

Υ.Γ Τα περί ορθογραφίας δεν έχουνε σχέση με το θέμα γιατί πάει σε προσωπικό επίπεδο, απλά ας μην φύγουμε τόσο πολύ από το θέμα...
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.