Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 29-06-05, 08:43
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Ελπίζω να αναφέρεσαι στην τετράγωνη λογική και στον σκεπτικισμό που θα μας προσέφερε η Scully στην έρευνα.

Κάτι χειροπιαστό (προσωπικά) δεν το γνωρίζω. Από όσα έχω ακούσει και διαβάσει πάντως λίγο-πολύ λένε ότι η διαμόρφωση του χώρου της σπηλιάς είναι διαφορετική, αρκετά ανοίγματα έχουν κλείσει και πως έχει ανέβει η στάθμη της.

Δεν είχα πάει πριν τα έργα (δεν φταίω εγώ, ούτε έμβρυο δεν ήμουν... ) για να μπορώ σήμερα να κάνω σύγκριση επί προσωπικής εμπειρίας.
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 29-06-05, 09:17
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bladerunner
Ελπίζω να αναφέρεσαι στην τετράγωνη λογική και στον σκεπτικισμό που θα μας προσέφερε η Scully στην έρευνα.
Πραγματικα εκει αναφερομουν......χαιρομαι που συμφωνουμε. Τι αλλο θα μπορουσαμε να της ζητησουμε να προσφερει στην ερευνα μας περαν του σκεπτικισμου και την τετραγωνη λογικη της.

Οι ματαρες της και ο διακριτικος ερωτισμος που εκπεμπει θα μας αφηναν παγερα αδιαφορους.........ειμαστε υπερ ανω εμεις....
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 29-06-05, 10:13
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παιδιά, το βασικό σε μια έρευνα είναι να μην πάτε με προκατάληψη.

Μην ψάχνετε να βρείτε μισοφαγωμένα σάντουϊτς, για να πείτε "ά, έγιναν έργα εδώ και ήταν εργάτες και να ωρίστε και τα μισοφαγωμένα σάντουιτς"

Μπορεί

α. να τα έχεουν φάει εν τω μεταξύ τα ποντίκια, οι κατσαρίδες και δεν ξέρω και εγώ τί, οπότε ΑΝΤΙΟ στοιχείο και απόδειξη (????)

β. τα μισοφαγωμένα σάντουιτς να τα άφησαν τίποτα εκδρομείς, άσχετοι με το θέμα, και να "πάτε" σε λάθος σκέψεις.

Φυσικά δεν τα ανέφερα αυτά για να κάνω διατριβή πάνω σε ... μισοφαγωμένα σάντουιτς. Σας βάζω να σκεφτείτε ορισμένα πράγματα και κάπου να τα δείτε από μια άλλη οπτική γωνιά.
Μετά, μην νομίζετε οτι αναφέρομαι μόνο σε εσάς ή σε κάποιον συγκεκριμένο και προσωπικά. Έχετε υπ όψη οτι τα γραπτά μένουν, τα διαβάζουν πολλοί, κάποιοι δεν είναι αυτοί που νομίζετε οτι είναι (δείχνουν) και έχετε υπ όψη, οτι εμένα προσωπικά με διαβάζουν πολλοί.

Οπότε Blade, μην περιορίζεσαι στο συγκεκριμένο θέμα και σκέψου οτι μου είπες οτι "0 εις το πηλίκον... πώς αλλιώς να το δω όταν τα περισσότερα σενάρια και θεωρίες αναχετίζονται"
Και λέω, οτι πείς. Μη σε επιράζει το "αρχηγέ", έκφραση είναι. Απλά σου λέω, οτι (και σε αυτό) κάνεις ... λάθος.

Φιλικά

ο κακός Βρίλ
όβερ και άουτ.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 29-06-05, 11:03
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Μαζί σου. Αυτό είναι το μοτίβο μου. Έρευνα ουσιαστική, όχι για να λέμε ότι πήγαμε, είδαμε τα απίστευτα και να κάνουμε την τρίχα τριχιά.

Μου λες ότι κάνω λάθος. Το 0 εις το πηλίκον... το αναφέρω ως προς τον διάλογο αυτό που προηγήθηκε. Εσύ είδες να καταλήγουμε κάπου; Άγνωστη η χρήση των τούνελ στην αρχή, άγνωστη και στο τέλος. Εκεί αναφερόμουν.

Δεν μπορώ να βγάλω κάποια άκρη από τα στοιχεία που καταθέσαμε και οι 2 και όταν μιλάω για πιθανά σενάρια εννοώ κάποιες θεωρίες που μπορεί να υποστηρίζονταν από όσα αναφέραμε.

Ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί αρπάχτηκες και ανέφερες πως Εγώ, απλά, πεζοπορίες κάνω και παίζω με σχοινιά. Ελπίζω να μην το προκάλεσα εγώ αυτό...
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 29-06-05, 13:01
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bladerunner
ανέφερες πως Εγώ, απλά, πεζοπορίες κάνω και παίζω με σχοινιά. Ελπίζω να μην το προκάλεσα εγώ αυτό...
Χμμμ.
Αλήθεια είναι. Ασχολούμαι με ορειβασία και σπηλαιολογία. Τον γκρεμό κάτω απο το δεξί τούνελ τον έχω ανέβει, και με τον σκύλο μου αγκαλιά... !

Πάρε και μια λινκιά ... http://img.pathfinder.gr/clubs/files/41411/1.txt


Καλό καλοκαίρι.
Μάλλον θα ασχοληθώ και με το απέραντο γαλάζιο, μια που το σηκώνει ο καιρός.

Κάποια στιγμή -αν το βρώ δηλαδή- θα μιλήσουμε και για κάποιο τεχνικά οπτικά πειράματα που κάναμε στη σπηλιά.
Είπαμε, έχω πάει πολλές φορές. Παααρα πολλές.

Ο κακός Βρίλ
vril@pathfinder.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vril : 29-06-05 στις 13:36
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 30-06-05, 21:48
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Βρήκα αυτό το άρθρο από το amphitheatro.gr

http://www.amphitheatro.gr/arthra/penteli.php

Ξερνάς ή δεν ξερνάς;
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 01-07-05, 10:18
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Talking

Μπήκα στο link που παραθέτεις JAGO. Το σώστό να λέγεται... την εκτονώνεις την αναγούλα σου!!

Αυτό που με χάλασε περισσότερο ήταν πως τα είχε ΟΛΑ δεδομένα ότι συμβαίνουν.

Υ.Γ.: Μην δω κανέναν σας να τρέχει στα βουνά σαν την Αστέρω, με λάμπες φθορίου στα χέρια....
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 05-07-05, 15:43
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά ρίχνεις στο topic (εμμέσως πλην σαφώς) το θέμα της ύπαρξης χθονίων οντοτήτων, αφού λες:

Παράθεση:
Το Νταβέλης προέρχεται από το βυζαντινό "Διαβέλης" και έχει να κάνει με τα ονόματα των Καλλικάντζαρων. Το "Νταβέλης" εκείνη την εποχή σήμαινε κάτι άλλο, γι αυτό και διάφορα σπήλαια έχουν αυτό το όνομα, και όχι επειδή έκοβε βόλτες ο διάσημος ληστής.
και

Παράθεση:
Ο Χρήστος πήρε λοιπόν το όνομα από τη σημασία των σπηλαίων και όχι τα σπήλαια απ΄αυτόν!
Κι αν δεν λες ξεκάθαρα ότι τα vril εμφανίζονται στα διάφορα ανοίγματα, τότε εκφράζεις την πεποίθηση του λαού για πραγματική θέαση καλλικατζάρων.

Σε πιάνω ή σε χάνω...;

Όπως και να 'χει συνέχισε... Κάτι θα βγει...!
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 07-07-05, 12:21
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vril
... στο ελληνικό διαδίκτυο θα συναντήσετε τις μεγαλύτερες κοτσάνες ...
Δυστυχώς ...
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 03-08-05, 12:06
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Σχετικά με κάποιες εκπομπές άγνωστων ενεργειών, που ΙΣΩΣ να προκαλούν σε κάποιους/κάποιες πονοκεφάλους, εμετούς, ζαλάδες κλπ., πρίν καταφεύγουν σε διάφορες ... φανταστικές ερμηνείες (και άρθρα), καλό είναι να γνωρίζουν μερικά στοιχεία της πραγματικότας. Θέλουν, δε θέλουν, ζούμε σε μια τεχνοκρατική εποχή και κάποια πράγματα που διαισθανόμαστε, αντιλαμβανόμαστε κλπ. πιθανότατα να έχουν και ... ανθρώπινη υπογραφή.

Χωρίς να θέλω να πώ ΤΙΠΟΤΕ απολύτως, χωρίς να θέλω να ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΩ ή να ΕΞΗΓΗΣΩ το οτιδήποτε, διαβάστε το παρακάτω κειμενάκι (όσοι έχουν βγάλει το δημοτικό δεν πρέπει να δυσκολεύονται να διαβάσουν ενα τόσο δα κειμενάκι)


"ακουστικό radar μεγάλης εμβέλειας στην περιοχή του Αστεροσκοπείου, στην Πεντέλη. Τα δύο συστήματα λειτούργησαν ταυτόχρονα για δύο διαφορετικές χρονικές περιόδους, Σεπτέμβριος-Οκτώβριος 2002 και Απρίλιος
2003." http://www2.cs.ucy.ac.cy/~meteo/syne...acts_61-80.pdf

Ακουστικό ραντάρ λοιπόν. Κάποιο κύμα εκπέμπει και κάτι συλλαμβάνει από αντανάκλαση, έτσι δεν είναι ?


Τα συμπεράσματα δικά σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vril : 03-08-05 στις 13:14
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.