Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Το μεγαλύτερο μυστήριο
Κούφια Γη-υποχθόνιοι 27 9,09%
ΑΤΙΑ-εξωγήινη ζωή 51 17,17%
φαντάσματα-μεταθάνατον ζωή 86 28,96%
αγρογλυφικά 4 1,35%
αρχαία υπερτεχνολογία 51 17,17%
ιερή γεωγραφία-γραμμές ley 5 1,68%
κρυπτοζωολογία 5 1,68%
μυστικές υπηρεσίες και αδελφότητες-συνομωσιολογία 28 9,43%
θρησκείες-θαύματα 13 4,38%
Άλλο 27 9,09%
Ψήφισαν: 297. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-07, 11:43
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή Το μεγαλύτερο μυστήριο του πλανήτη

Ανοίγω αυτό το θέμα, προκειμένου να συζητήσουμε σχετικά με το ποιό φαινόμενο θα χαρακτηρίζατε ως το μεγαλύτερο μυστήριο που αντιμετωπίζουμε. Οι επιλογές που έχουν δοθεί είναι ενδεικτικές αλλά οι ψήφοι σας δεν είναι απαραίτητο να κατευθύνονται προς μια από τις δοθείσες επιλογές. Μπορείτε να επιλέξετε την επιλογή "άλλο" εάν θεωρείτε πως τα αναφερόμενα μυστήρια δεν σας καλύπτουν. Σε κάθε περίπτωση, ανεξαρτήτως επιλογής, παρακαλείστε να δημοσιεύσετε ένα ποστ, στο οποίο θα αναφέρετε την επιλογή σας και τους λόγους που σας οδήγησαν σε αυτή.
Βοηθητικά, σας παραθέτω μερικά παραδείγματα.
  1. εάν θεωρείτε πως το μεγαλύτερο μυστήριο είναι τα θαύματα, οι θεάσεις αγίων, τα μυστήρια που αναφέρονται σε διάφορες παραδόσεις, επιλέγετε "θρησκείες-θαύματα"
  2. εάν θεωρείτε πως το μεγαλύτερο μυστήριο είναι οι αναφορές αρχαίων κειμένων σε οπλικά συστήματα και σε κάθε είδους πιθανότητα αρχαίας γνώσης, επιλέγετε "αρχαία υπερτεχνολογία"
  3. εάν σας απασχολούν περιπτώσεις φαντασμάτων, αιθερικών, μόρας κλπ επιλέγετε "μετά θάνατον ζωή"
  4. εάν το μεγαλύτερο μυστήριο για εσάς είναι οι αναφορές σε παράξενα πλάσματα, χιονάνθρωπο Ιμαλαίων, τσουπακάμπρα κλπ, επιλέγετε "κρυπτοζωολογία"
Μερικές κατηγορίες ίσως κρίνετε ότι ταυτίζονται μεταξύ τους. Αυτό συμβαίνει επειδή υπάρχουν διάφορες απόψεις για ένα φαινόμενο. Για παράδειγμα, το φαινόμενο Τσουπακάμπρα μπορεί να υπάγεται και στην κατηγορία κρυπτοζωολογία αλλά και στο φαινόμενο των ΑΤΙΑ. Επιλέξτε την κατηγορία στην οποία ταιριάζει περισσότερο σύμφωνα με τη γνώμη σας και στο ποστ αναλύστε το περισσότερο.
Εάν το μεγαλύτερο μυστήριο για εσάς δεν καλύπτεται από τις παραπάνω κατηγορίες, επιλέξτε το "άλλο" και δώστε σε κείμενο την απάντησή σας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 11-03-07 στις 11:58
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-07, 13:02
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Μαυρες τρυπες,υλη-αντιυλη,και διαφορα αλλα φαινομενα...;
Εκτος και αν θεωρουνται εκτος του πλανητη...
__________________
ane απο Ανέστης....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ane : 11-03-07 στις 13:03
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-07, 13:06
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Εάν το μεγαλύτερο μυστήριο για εσάς δεν καλύπτεται από τις παραπάνω κατηγορίες, επιλέξτε το "άλλο" και δώστε σε κείμενο την απάντησή σας...
Είναι προφανές το ποιά επιλογή θα επιλέξεις, αφού πρώτα μας αιτιολογήσεις την απάντησή σου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-07, 13:09
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Ωραίο θεματάκι Μιχάλη, εύγε!

Λοιπόν η ψήφος μου απ' την αρχή κατευθυνόταν στην πλευρά της μεταθάνατον ζωής, όχι τόσο επειδή με νοιάζει τι γίνεται μετά το τέλος, αλλά επειδή πιστεύω πως είναι δύσκολο να αποκαλυφθεί η πλήρης αλήθεια.
Όσοι πάνε απέναντι δύσκολα γυρίζουν πίσω κι αν γυρίσουν ό,τι κι αν έχουν δει είναι μόνο ένα μικρό μέρος του τι συμβαίνει. Άσε που κάτι μου λέει πως δε βιώνουμε όλοι τα ίδια πράγματα...

Όσο για τα φαντάσματα, αν και δεν είναι 100% σίγουρο πως υπάρχουν (τουλάχιστον έτσι όπως νομίζουμε εμείς), όπως και για όλες τις υπόλοιπες επιλογές που δίνει ο Μιχάλης, θεωρώ πως μόνο ένα μέρος της αλήθειας μπορούμε να ανακαλύψουμε. Οπότε μερικά πράγματα θα παραμείνουν μυστήρια για πολλούς αιώνες ακόμα. Πόσο μάλλον όταν οι παραφιλολογίες επεκτείνονται και βοηθούν στη διατήρηση των μύθων...

Περιμένω να διαβάσω κι από άλλους τις απόψεις τους.
Καλημέρα!
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-03-07, 13:38
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Μιας και ειμαι γεωλογος (ανερχομενη) το πιο μυστηριο απο ολα μου φαινονται τα σεναρια περι κουφιας γης, μιας και μας μαθαινουν οτι το εσωτερικο της γης ειναι συμπαγες....
ειχα διαβασει ενα βιβλιο για την κουφια γη απο τις εκδοσεισ Αρχετυπο το οποιο ηταν πολυ ωραιο αλλα τα σεναρια του ηταν απο πολυ εως παρα πολυ παρατραβηγμενα...θα τα πιστευα μονο οταν τα εβλεπα με τα ιδια μου τα ματια...
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-03-07, 14:08
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Αγαπητή dragoness_crysta,

καλό θα ήταν να μη μπερδεύεις το πιο ενδιαφέρον θέμα με το.. μεγαλύτερο μυστήριο. Απ' όσα γράφεις συμπεραίνω πως δεν πιστεύεις στη θεωρία της Κούφιας Γης, άρα πώς γίνεται να είναι μυστήριο για σένα;;

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος και συγχώρεσέ με για το θάρρος να διορθώσω εγώ εσένα.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-07, 14:24
Το avatar του χρήστη ELE
ELE Ο χρήστης ELE δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2006
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Επειδη μου αρεσει τρελα η ιστορια(και γενικα θα μου αρεσε να ζω σε αλλες εποχες για αυτο και ξετρελαθηκα με τους 300 του Λεωνιδα)θεωρω οτι το μεγαλυτερο μυστηριο ειναι η αρχαια υπερτεχνολογια.Θα ηθελα να ξερω πιο πολλα για εκεινη τη περιοδο και τις γνωσεις που ειχε ο ανθρωπος.Σιγουρα καποιοι θα ξερουν αλλα δεν μας τα λενε ολα...
__________________
Ένα ξέρω, οτι τίποτα δε ξέρω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-07, 14:59
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Από τη στιγμή που στη δημοσκόπηση ο Μιχάλης δε συμπεριέλαβε ως "μυστήριο του πλανήτη" την κάθοδο του Ηρακλή στη Β' Εθνική , θα ψηφίσω και εγώ τα σχετικά με την αρχαία υπερτεχνολογία και τα επιτεύγματά της.
Θεωρώ και γω πως οι άνθρωποι ήταν "μπροστά" (και) σε αυτόν τον τομέα και αποτελεί πραγματικό μυστήριο το "πως"!!!
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-03-07, 16:06
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Είναι μια δύσκολη ερώτηση για να απαντήσω, θεωρώ όμως πως αν ποτέ αποδειχτεί πέρα από κάθε αμφιβολία η ύπαρξη εξωγήινης ζωής με νοημοσύνη, θα αποτελέσει αυτό τη μεγαλύτερη ανακάλυψη όλων των εποχών, η οποία θα έχει επιπτώσεις σε κάθε έκφανση της ανθρώπινης ζωής. Ως εκ τούτου, η ψήφος μου πηγαίνει στην εξωγήινη ζωή...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-07, 18:26
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Εγω παλι δεν ξερω τι ειναι σωστο να διαλεξω..
Αρχαιοι πολιτισμοι με υπερτεχνολογια κτλ και εξωγηινοι ισως ειναι το ιδιο και το αυτο... ισως κατι ενδιαμεσο θα μπορουσε να με καλυψει..
οποτε διαλεγω μαλον το "αλλο".
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 11-03-07 στις 18:27
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.