Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #291  
Παλιά 23-02-11, 17:55
+psYCHo+ Ο χρήστης +psYCHo+ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2011
Μηνύματα: 1
Unhappy

th kalhspera mou sto forum.eimai neo melos
mias k exete th mora ws thema, tha hthela na anaferw pws einai kati pou pathainw apo mikrh kai se takta xronika diasthmata ,to ligotero mia fora thn ebdomada. to exw psaksei k apo episthmonikh k apo metafysikh pleura alla dystuxos de mporw na apalaxtw apo ayto.h alhtheia einai oti th sygkekrimenh ''gria-mora'' thn exw dei me exei akoumpisei .opote to pathainw de mporw na kounithw niwthw ena baros panw m k panta ma panta thelw na fwnaksw.

Καλώς ήρθες στο Φόρουμ! Εύχομαι καλή διαμονή. Θα σε παρακαλούσα μόνο τα επόμενα μηνύματά σου να είναι με ελληνική γραμματοσειρά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 23-02-11 στις 18:48
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 24-02-11, 11:52
Crystalline water Ο χρήστης Crystalline water δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Κάτοικος Azeroth
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Μόρα

Καλημέρα είχα ακούσει παλιότερα ότι η μόρα τρέφεται από ενδόμυχους φόβους άγχη και όσο πιό φορτισμένος ψυχικά είσαι σε κάποια περίοδο τόσο πιό συχνά εμφανίζεται, σε μένα τουλάχιστον ήταν έτσι.Παλαιότερα έβλεπα πολύ συχνά μια σκιά και μόλις το αντιλαμβανόμουνα παρέλυα και περίμενα να περάσει για να ξυπνήσω μερικές φορές ένοιωθα και το πόνο ξυπνώντας όπου με είχε χτυπήσει ηταν περιόδοι που φοβόμουνα πολύ τον ύπνο.Από κάποια στιγμή στη ζωή μου που πέρασα κάποια προβλήματα υγείας και έκανα παιδιά δε ξέρω πως άλλαξα βιοθεωρία σταμάτησα να μαι μελαγχολική τα είδα πιό αισιόδοξα τα πράγματα και εξακολουθώ και έφτασα σε σημείο όταν το αντιλαμβανόμουνα να αντιδρώ πριν τη παράλυση και να λέω θα σε πατήσω κάτω η να λέω τη προσευχή μου δυνατά να ξυπνάω έτσι.Το φαινόμενο εξασθένησε μέχρι του να μη τη βλέπω πια καθόλου.Πιστεύω λοιπόν ότι αυτό τρέφεται από την ενέργεια μπερδεμένων και ταλαιπωρημένων ψυχών.Εύχομαι να βοήθησα κάποιους.
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 24-02-11, 12:51
picasso Ο χρήστης picasso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2010
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Δοκιμάστε να κοιμηθείτε μπρούμυτα η στο πλάι. Εγώ πάντα έτσι κοιμάμαι και όσες φορες έχω κοιμηθεί αλλιώς πάντα είχα ανάλογο πρόβλημα. Δεν ξέρω αν όντως έχει μεταφυσική φύση η όχι αλλα στην περίπτωση μου ήταν πολύ δυσάρεστη εμπειρία αν σκεφτείτε ότι αυτό που είδα συνέχισε να είναι εκεί ακόμα και όταν σηκώθηκα από το κρεβάτι μου και εξαφανίστηκε μερικά δευτερόλεπτα αφότου άνοιξα το φως.
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 07-04-11, 13:25
paranormaly Ο χρήστης paranormaly δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου Crystalline Water.Πέρυσι τον Μάιο είχα περάσει μια φάση μελαγχολίας και ψιλοκατάθλιψης.Ήμουν εν αναμονή απόλυσης από μια δουλειά,είχα πολύ άγχος,είχα παρατήσει τον εαυτό μου και όλα μου φταίγανε.Κοιμόμουνα συνέχεια στον καναπέ ποτέ στο κρεβάτι.Ένα βράδυ πριν ακόμη κοιμηθώ ένιωθα πολύ αρνητική ενέργεια μέσα στον χώρο,άφησα ένα λαμπατέρ ανοιχτό για να με πάρει ο ύπνος γιατί φοβόμουν(συνήθως κοιμάμαι στα θεοσκότεινα).
Σε κάποια φάση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου ένιωσα σαν κάτι να περνάει πίσω απ' το κεφάλι μου και σε δευτερόλεπτα ένα χέρι να μου πιέζει την καρωτίδα.
Αμέσως υποσυνείδητα είπα μέσα μου το Πάτερ ημών και έκανα τον σταυρό μου.Το χέρι εξαφανίστηκε αμέσως.Ξύπνησα και ένιωθα τον λαιμό μου ακόμα να πιέζεται.Δεν ξέρω αν ήταν μόρα ή κάτι άλλο πάντως συσωρευμένο άγχος σίγουρα......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paranormaly : 07-04-11 στις 13:27
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 13-04-11, 22:23
Το avatar του χρήστη Musicmage
Musicmage Ο χρήστης Musicmage δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Εγώ την πρώτη και μοναδική μου φορά που συνέβηκε κάτι τέτοιο ήταν την μέρα που το διάβασα εδώ στο φόρουμ, βέβαια πολύ πιθανόν να ήταν και όνειρο, γιατί όλη μέρα το σκεφτόμουν... έτσι είμαι γω, αλλά τέλος πάντων.
Είχα ξυπνήσει (υποτίθεται τουλάχιστον) και ξαφνικά είχα παραλύσει, είχα συναίσθηση του τι γινόταν και περί τίνος επρόκειτο, και επειδή πάντα δεν το βάζω κάτω σε πράγματα που απαιτούν ψυχική προσπάθεια το πάλεψα για λίγο μέχρι που ελευθερώθηκα και σήκωσα τον κορμό μου όρθιο, αλλά ξαφνικά γυρνάω δίπλα και βλέπω την μάνα μου!!! WTF? Αντί να παραξενευτώ, είπα κάτι ασυναρτησίες και έπεσα, στην κυριολεξία, ξανά για ύπνο, βέβαια το πρωί είπα μάνα μου ότι μάλλον είδα όνειρο ότι ήταν δίπλα στο κρεβάτι μου και εκείνη που επιβεβαίωσε πως δεν είχε έρθει καθόλου.

Προφανώς όνειρο, αλλά μια εμπειρία πάντως, τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς αν πονούσε το στήθος μου το πρωί ή μόνο κατά την διάρκεια του "ονείρου"...
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 20-04-11, 10:26
Crystalline water Ο χρήστης Crystalline water δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Κάτοικος Azeroth
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Μόρα

Εχτές μετά από δε ξέρω πόσο χρόνο μου έτυχε ξανά ίσως γιατί έχω μείνει πίσω από την οικογένεια μου που πήγε χωριό λόγω δουλειάς πριν από το Πάσχα?Κοιμόμουνα στο πλευρό πρώτη φορά μου συνέβη έτσι και το ένοιωσα από το μούδιασμα δε μπορούσα να γυρίσω να δω τι ήταν από την άλλη.Ούτε το κεφάλι μου να στρίψω δε μπορούσα να μιλήσω αλλά προσπαθούσα να πω Πάτερ Ημών απλά το αντιμετώπισα πιο ψύχραιμα από παλιά.Τελικά έφυγε χωρίς να δω τι ήταν και ξανακοιμήθηκα γιατί νόμιζα ότι μου συνέβαινε ξύπνια.
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 22-04-11, 18:01
strangef Ο χρήστης strangef δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Μου είχε τύχει και εμένα μια φορά...ήταν πολύ παραστατικό και ρεαλιστικό...στον ύπνο μου....ήταν λές και κάποιος μου είχε κόψει την αναπνοή.....και προσπαθούσα να αναπνευσώ...βεβαια δεν είδα κάτι μόνο το ότι ήταν λές και κάποιος μου εκοβε την ανάσα και όταν έφτασα στο αποκορύφομα τότε ξύπνησα.....

Φιλικά Σωτηρης
__________________
administrator of www.strangefiles.gr
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 24-04-11, 07:56
picasso Ο χρήστης picasso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2010
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strangef Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου είχε τύχει και εμένα μια φορά...ήταν πολύ παραστατικό και ρεαλιστικό...στον ύπνο μου....ήταν λές και κάποιος μου είχε κόψει την αναπνοή.....και προσπαθούσα να αναπνευσώ...βεβαια δεν είδα κάτι μόνο το ότι ήταν λές και κάποιος μου εκοβε την ανάσα και όταν έφτασα στο αποκορύφομα τότε ξύπνησα.....

Φιλικά Σωτηρης
Και τι σχέση έχει το φαινόμενο που περιγράφεις με αυτά που γραφουν οι υπόλοιποι ώστε να έχεις βιώσει κάτι ανάλογο όπως είπες?

Από ποτε η οπτική επαφή με ένα πλάσμα , η αδυναμία ομιλίας και κίνησης έχουν να κάνουν με την διακοπή αναπνοής στον ύπνο σου ? Αυτό που έπαθες εσύ μπορεί άνετα να ήταν πρόβλημα που προήλθε από κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα , από παχυσαρκία η από το πολύ κάπνισμα δεν έχει το παραμικρό μεταφυσικό στοιχειο.. απορώ ώρες ώρες αν όντως πιστεύετε αυτά που γράφετε ορισμένοι η απλά μπαίνετε για να γράψετε κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 24-04-11, 18:39
strangef Ο χρήστης strangef δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Δεν νομίζω πικάσο να μπορείς να κρίνεις αν όντος λέω αλήθεια ή ψέμτα....διότι ουτε καπνιστής είμαι ούτε παχύσαρκος αλλά ούτε τίποτε άλλο...δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας.....
Το ότι μου συνέβει αυτό το περιστατικό δεν πάει να πεί ότι ήταν όντος μόρα...αλιώς αν ήμασταν σιγουροι τότε δεν θα το ονομάζαμε ανεξήγητο φαινόμενο......και φυσικά έχει σχέση με το θέμα διότι εμφανίζει όλα τα συμπτώματα του φαινομένου........τέλος πάντων θα μπορούσες να εκφράσεις αυτό που ειπες με ποιο όμορφο τρόπο ή με ενα pm και όχι έτσι....

Υ.Γ. Δεν ανοίκω στην κατηγορία των ευκολόπιστων....δεν μπορεί ο καθένας να βγάζει συμπεράσματα χωρίς να ξέρει...
Δεν ήταν ακριβώς στον ύπνο μου...ένοιωθα το περιβάλον γύρο μου...τελος παντων μπορεί να μην το εξέφρασα σωστά....αλλά και πάλι πικασο δεν προσβάλουμε έτσι τον άλλον
__________________
administrator of www.strangefiles.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη strangef : 24-04-11 στις 18:42
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 26-04-11, 14:47
noname Ο χρήστης noname δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2011
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

θελω να παραθεσω μια δικη μου προσωπικη εμπειρια η ο οποια με τρομαξε πρα πολυ......δεν ειμαι σιγουρος οτι ηταν η μορα ή κατι αλλο,αλλα δεν μπορω να καταλαβω λογο του "παραξενου" αν ημουν ξυπνιος ή εβλεπα ονειρο.....
οταν ειμαι σπιτι και πεφτω για υπνο κλειδωνω παντα δυο φορες την πορτα.....ενα βραδυ λοιπον πριν πεσω για υπνο και αφου ειχα κλειδωσει την πορτα,θυμαμαι οτι πρεπει να παρω κατι απο το αμαξι.παω λοιπον ,ξεκλειδωνω κατεβαινω στο αμαξι,γυριζω πισω ΞΑΝΑΚΛΕΙΔΩΝΩ 2 ΦΟΡΕΣ, αφηνω τα κλειδια μου στο σημειο που τα αφηνω παντα και πεφτω για υπνο! το πρωι που ξυπνησα οταν πηγα να βγω απο το σπιτι,πηγα να ξεκλειδωσω,αλλα η πορτα ηταν ξεκλειδωτη.....τρελαθηκα γιατι ημουν 1000% σιγουρος οτι κλειδωσα!θυμαμαι και τις κινησουν που εκανα με το χερι μου για να κλειδωσω! Φοβηθηκα παρα πολυ οτι ηταν κλεφτες......αλλα μεσα στο σπιτι δεν ηταν ηταν διαφορετικο....
Αφου το ειπα στους δικους μου, εν τελει με επεισαν οτι θα ξεχασα να κλειδωσω καιθα θυμομουν το αντιθετο. Απο τοτε κλειδωνω ΚΑΙ την τριαινα 2 φορες.....μεχρι εδω καλα...ομως μετα απο κανα μηνα,και αφου μου εχει γινει μεγαλος φοβος πριν κοιμηθω, καθος κοιμονουν ακουσα την πορτα να ανοιγει. θελω να πω οτι ειμαι ανθρωπος που ξυπναω πολυ ευκολα και με το παραμικρο.Λοιπον, αφου ξυπνησα απο τον ηχο της πορτας, σκεφτηκα να μην ανοιξω τα ματια μου και να κανω οτι κοιμαμαι. ακουσα βηματα μεσα στο δωματιο και ενιωσα οτι καποιος στεκεται ορθιος μπροστα απο το κρεβατι μου.... προσπαθησα να κουνηθω λιγο,παντα με κλειστα ματια, και να βγαλω καποιον ηχο μηπως φοβηθει οποιος ή οτι ηταν αυτο....δεν μπορουσα να κουνηθω καθολου και οσο και να προσπαθουσα δεν εβγαινε καθολου ηχος απο το στομα μου!σε καποια φαση,αρχισε να μου τραβαει την κουβερτα και εγω την κρατουσα οσο ποιο δυνατα μπορουσα,αυτο κρατησε περιπου 1-2 μετα ενιωσα οτι την αφησε την κουβερτα και μετα απο λιγω σταματησα να το νιωθω στον χωρο......με πολυ φοβο ανοιξα τα ματια μου και προσπαθουσα να διακρινω κατι μεσα στο σκοταδι αλλα δεν υπηρχε τιποτα,ευτυχως.οσο για την κουβερτα,ειχε παραμεινει για αρκετη ωρα μεσα στα χερια μου.....ακομη και να ηταν ονειρο που δεν το νομιζω,γιατι τα ματια μου τα κρατουσα ΕΓΩ κλειστα και τα ανοιξα συνειδητα μετα το συμβαν, τρομαξα τοσο πολυ που δεν περιγραφεται......στην αρχη γιατι νομιζα οτι ηταν κλεφτες και μετα γιατι καταλαβα οτι μαλλον ηταν κατι αλλο..........εσεις τι πιστευεται?θελω να σας πω οτι πιστευω πολυ στην υπαρξη της μορας,και ξερω πολλους που το την εχουν νιωσει ,οπως και ενα συγκενικο μου προσωπο που το κουβαλουσε μαζι του για πολλα πολλα χρονια,απο παιδι,σε οποιο σπιτι και αν πηγαινε.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.