Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #531  
Παλιά 29-12-07, 12:09
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Wizen
Αλλα η Wicca και όλα αυτά που γραφει, τι σχέση έχουν με την μασονία, αυτό μόνον εσύ το ξέρεις...

Καλα με δουλευεις;;Εχεις κανει τοσα post που αναφερθηκες σε wichwar,για σωτηρια της Αγγλιας απο τους wiccans,τον Alister Crowely,τη ΚΚΚ,τη Μπλαβατσκυ,τους σατανιστες!!!

Και με ρωτας που κολλαει η wicca;Ελα ντε...Επανειλλημενως σου ειπα να μην ξεφευγουμε απο το θεμα αλλα δεν με ακουσες.

Τελος παντων....
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #532  
Παλιά 29-12-07, 16:18
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Καλα με δουλευεις;;Εχεις κανει τοσα post που αναφερθηκες σε wichwar,για σωτηρια της Αγγλιας απο τους wiccans,τον Alister Crowely,τη ΚΚΚ,τη Μπλαβατσκυ,τους σατανιστες!!!

Και με ρωτας που κολλαει η wicca;Ελα ντε...Επανειλλημενως σου ειπα να μην ξεφευγουμε απο το θεμα αλλα δεν με ακουσες.

Τελος παντων....

Αναφέρθηκε στους Wiccans, γιατί το έφερε η κουβέντα, αλλα δεν εστιάζω την προσοχή μου σε αυτό, αλλα στους μασόνους, που για αυτούς, φτιάχτηκε αυτό το τοπικ.
Σατανιστές, Crowley και KKK, τα ανάφερα γιατί συνδέονται ύποπτα με την μασονία, όπως και η Propaganda Due.
Αλλα, δεν νομίζω πως είπα πως η Wiccans έσωσαν την αγγλία.
Απάντηση με παράθεση
  #533  
Παλιά 29-12-07, 17:24
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Πρώτα από όλα να πώ πως ο συγγραφέας μτου βιβλίου τα κόκκινα δολλάρια είναι ο Ερίκ Λωράν Γάλλος δημοσιογράφος υπεύθυνος για τα θέματα εξωτερικής πολιτικής της Γαλλικής ραδιοφωνίας τη δεκαετία του 80, φυσικά το βιβλίο είναι παλιό. Τώρα όσον αφορά αυτό που γράφει ο φίλος alet, εγώ δεν έχω πεί ότι γνωρίζω, εκφράζω την άποψή μου, την οποία έχω διαμορφώσει με βάση όσα, λίγα ή πολλά, έχω διαβάσει και από όσα έχω μάθει από ανθρώπους που νομίζω πως γνωρίζουν αρκετά πράγματα. Τώρα το πως μπορεί να συμβαίνει να δρα κάποιος υπέρ του Σιωνισμού ή όποιουδήποτε χωρίς να το ξέρει είναι νομίζω σχετικά εύκολο. Κάποιος άνθρωπος μπαίνει σε μια τέτοια οργάνωση καθαρά για να εκπληρώσει τις δικές του φιλοδοξίες, προσοχή το να έχεις φιλοδοξίες είναι απολύτως θεμιτό, ορισμένοι που δεν τους ενδιαφέρει τόσο πολύ το πως θα επιτύχουν τις φιλοδοξίες τους ή γιατί θεωρούν ότι διαφορετικά δεν έχουν ελπίδα να πετύχουν ή από περιέργεια για να δουν αν όντως ισχύουν αυτά που ακούγονται ότι οι μασσώνοι αλληλοβοηθούνται ή δεν ξέρω γιατί άλλο, όταν λοιπόν αυτές οι φιλοδοξίες εκπληρώνονται θεωρώ πως είναι πάρα πολλοί εκείνοι που δεν θα αναζητήσουν τα βαθύτερα αίτια των όσων γίνονται, μπορεί δηλαδή αυτός που έχει τον ανώτερο βαθμό να γνωρίζει αλλά οι υπόλοιποι όχι Τώρα όσον αφορά το δεύτερο σχόλιό σου για το κατά πόσον μπορούν να φεύγουν από την οργάνωση όποτε θέλουν, εγώ θα το χαρακτήριζα τουλάχιστον αφελές, γιατί πρώτον μιλάμε για μια οργάνωση που είναι μυστική ουσιστικά άρα τα στοιχεία που δίνει δεν μπορείς να τα ελέγξεις, έπειτα μέσα σε 20 χρόνια είναι πολύ πιθανόν η πλειοψηφία του σώματος να έχει αλλάξει λόγω φυσικών αιτίων και τέλος για να εξοντώσεις κάποιον δεν χρειάζεται να τον σκοτώσεις απλά του καταστρέφεις τη ζωή του. Αυτοί οι προβληματισμοί που εκφράζω θεωρώ πως δεν είναι αυθαίρετοι δεν μου ήρθε έτσι απλά να αρχίσω να λέω εναντίον των μασσώνων σου θυμίζω πως εκατοντάδες μεγάλες προσωπικότητες έχουν στραφεί με τα λεγόμενά τους εναντίον αυτού του είδους των μυστικών εταιριών με κορυφαία κατά την άποψή μου τον Τζον Φίτζεραλντ Κέννεντυ, ο οποίος δεν ήταν κάποιος αποτυχημένος που προσπαθούσε να ρίξει κάπου τα δεινά του κόσμου. Για τη θρησκειολογία που έχει γραφτεί γνωρίζω ελάχιστα δυστυχώς δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #534  
Παλιά 30-12-07, 13:26
Το avatar του χρήστη t.ASSOS
t.ASSOS Ο χρήστης t.ASSOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2007
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Wizen
Αναφέρθηκε στους Wiccans, γιατί το έφερε η κουβέντα,
Η κουβέντα δεν το έφερε …….την έφερες .
Μιλάς για τον τεκτονισμό :
«Ο τεκτονισμός δεν έχει καμία σχέση με την wicca ……η οποία wicca…κλπ.κλπ.κλπ.»

Υπάρχει το θέμα σου σε άλλο topic .


.
Απάντηση με παράθεση
  #535  
Παλιά 30-12-07, 15:38
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
«Ο τεκτονισμός δεν έχει καμία σχέση με την wicca ……η οποία wicca…κλπ.κλπ.κλπ.»
Λες να μην το ξέρω πως δεν έχει σχέση η Wicca με την μασονία...


Απο beetlejuice: Μετα απο αυτη τη συντομη -θελω να πιστευω- παρενθεση, ενημερωνω πως οτιδηποτε ασχετο με το θεμα της συζητησης θα απομακρυνεται χωρις προειδοποιηση. Ειναι που ειναι μεγαλο το thread, μην το φορτωνουμε με αλλα θεματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 31-12-07 στις 01:18
Απάντηση με παράθεση
  #536  
Παλιά 31-12-07, 12:02
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Αγαπητέ Αλέξης15,

Παρόλο που λες ότι δεν εκφράζεις γνώση αλλά μόνο γνώμη, παραθέτεις μια αυθαίρετη, ατεκμηρίωτη άποψη ως δεδομένη
Παράθεση:
Κάποιος άνθρωπος μπαίνει σε μια τέτοια οργάνωση καθαρά για να εκπληρώσει τις δικές του φιλοδοξίες, προσοχή το να έχεις φιλοδοξίες είναι απολύτως θεμιτό, ορισμένοι που δεν τους ενδιαφέρει τόσο πολύ το πως θα επιτύχουν τις φιλοδοξίες τους ή γιατί θεωρούν ότι διαφορετικά δεν έχουν ελπίδα να πετύχουν ή από περιέργεια για να δουν αν όντως ισχύουν αυτά που ακούγονται ότι οι μασσώνοι αλληλοβοηθούνται ή δεν ξέρω γιατί άλλο, όταν λοιπόν αυτές οι φιλοδοξίες εκπληρώνονται θεωρώ πως είναι πάρα πολλοί εκείνοι που δεν θα αναζητήσουν τα βαθύτερα αίτια των όσων γίνονται, μπορεί δηλαδή αυτός που έχει τον ανώτερο βαθμό να γνωρίζει αλλά οι υπόλοιποι όχι
Δεν ξέρω από πού πηγάζει αυτή σου η άποψη, αλλά πρώτα απ’ όλα ο τεκτονισμός δεν είναι οργάνωση.
Ο τεκτονισμός είναι φιλοσοφικό σύστημα, για την ακρίβεια βιωματικό, αλληγορικό φιλοσοφικό σύστημα.
Ο τεκτονισμός είναι μια αδελφότητα. Ο κοινός τόπος των τεκτόνων, (το minimum των κοινών ενδιαφερόντων τους), είναι η διάθεση για εσωτερική αναζήτηση, διαρκή πνευματική εξέλιξη, κοινωνική δράση αλλά και ο σεβασμός στην παράδοση.

Στη συνέχεια προχωράς και σε δεύτερη αυθαίρετη άποψη, λες:
Παράθεση:
Τώρα όσον αφορά το δεύτερο σχόλιό σου για το κατά πόσον μπορούν να φεύγουν από την οργάνωση όποτε θέλουν, εγώ θα το χαρακτήριζα τουλάχιστον αφελές, γιατί πρώτον μιλάμε για μια οργάνωση που είναι μυστική ουσιαστικά άρα τα στοιχεία που δίνει δεν μπορείς να τα ελέγξεις, έπειτα μέσα σε 20 χρόνια είναι πολύ πιθανόν η πλειοψηφία του σώματος να έχει αλλάξει λόγω φυσικών αιτίων και τέλος για να εξοντώσεις κάποιον δεν χρειάζεται να τον σκοτώσεις απλά του καταστρέφεις τη ζωή του.
O τεκτονισμός δεν είναι μυστική οργάνωση. Κάθε Μεγάλη Στοά έχει διεύθυνση, τηλέφωνο, ΑΦΜ, καταστατικό, κάνει εκδηλώσεις ακόμα και με ελεύθερη είσοδο (π.χ. στις 14/12 έκανε η Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος για το Roslyn) κλπ.
Τα μέλη κάθε Στοάς υποβάλλουν αίτηση για να γίνουν δεκτοί και μπορούν ανά πάσα στιγμή να αποχωρήσουν.
Πέραν αυτών τα τυπικά μύησης και τα "μυστικά" βρίσκονται σε βιβλία και στο internet, όλες οι Μεγάλες Στοές στον πλανήτη έχουν δικό τους site πια κλπ.

Μυστική εταιρεία ή οργάνωση κλπ. θεωρείται αυτή που έχει μυστικά σε σχέση με τους σκοπούς και τις αρχές της.
Τα μυστικά του Τεκτονισμού σχετίζονται με παραδοσιακούς τρόπους αναγνώρισης μεταξύ των μελών του και τίποτε άλλο.

Συνεχίζοντας το μήνυμα σου λες:
Παράθεση:
Αυτοί οι προβληματισμοί που εκφράζω θεωρώ πως δεν είναι αυθαίρετοι δεν μου ήρθε έτσι απλά να αρχίσω να λέω εναντίον των μασσώνων σου θυμίζω πως εκατοντάδες μεγάλες προσωπικότητες έχουν στραφεί με τα λεγόμενά τους εναντίον αυτού του είδους των μυστικών εταιριών με κορυφαία κατά την άποψή μου τον Τζον Φίτζεραλντ Κέννεντυ, ο οποίος δεν ήταν κάποιος αποτυχημένος που προσπαθούσε να ρίξει κάπου τα δεινά του κόσμου.
Αντικρούοντας -αν και δεν έχει καμία σημασία- θα σου έλεγα ότι εκατοντάδες μεγάλες προσωπικότητες έχουν μιλήσει θετικά υπέρ του τεκτονισμού, π.χ. Μότζαρτ, Πούσκιν, Κίπλινγκ, Φλέμινγκ, ή αν θέλεις Έλληνες, Καζαντζάκης, Νάγος, Τάσιος (ο καθηγητής Θ. Τάσιος, ίσως η μεγαλύτερη μορφή του σημερινού ελληνικού τεκτονισμού) κλπ.

Όσο για τον Κέννεντυ, παρόλο που δεν συμμερίζομαι την άποψη σου για το μεγαλείο του ανδρός, αντιγράφω από το δικό μου post στις 04/09/2007 σε αυτό το thread:

Όσο αφορά στον Κέννεντυ, αν μελετήσεις λίγο την ιστορία της περιόδου διακυβέρνησης του (την αμερικανική και την διεθνή) θα διαπιστώσεις ότι δεν αναφερόταν καθόλου στους τέκτονες.

Στις ΗΠΑ της εποχής (από το τέλος του Β' παγκοσμίου πολέμου και τουλάχιστον μέχρι το 1991, αλλά για πολλούς μέχρι και σήμερα), υπήρχαν μυστικές οργανώσεις με καθαρά πολιτικούς σκοπούς, μέσα στην CIA τον αμερικάνικο στρατό και άλλους κυβερνητικους χώρους (μην ξεχνάς ότι μιλάμε για την περίοδο του παραλογισμού του ψυχρού πολέμου).

Οι οργανώσεις αυτές, σε συνεργασία με την μαφία (προσφέροντας τους οικονομικά ανταλλάγματα και σφαίρες επιρροής) προσπαθούσαν να πετύχουν στο εσωτερικό την "αποκομμουνιστικοποίηση" και στο εξωτερικό να επιβάλλουν την κυριαρχία των ΗΠΑ έναντι της ΕΣΣΔ.
Αυτές οι οργανώσεις έφεραν την ανθρωπότητα αρκετές φορές μπροστά στην πιθανότητα ενός Γ' παγκοσμίου πολέμου.

Έργα τους είναι οι αρκετές απόπειρες δολοφονίας του Φιντέλ Κάστρο, αργότερα το 1975 η δολοφονία του συνδικαλιστή Τζίμυ Χόφα κλπ.
Υπάρχει μια μελέτη μάλιστα, της Sara Diamond, το Roads to Dominion: Right-Wing Movements and Political Power in the United States η οποία αναφέρει πως τα 3 πρώτα χρόνια της δεκαετίας του '60 δαπανήθηκαν από τις εν λόγω οργανώσεις πάνω από 20 εκατομμύρια δολλάρια (απίστευτο ποσό για την εποχή) σε 1300 τηλεοπτικούς και ραδιοφωνικούς σταθμούς για 6600 εκπομπές καλυμένης προπαγάνδας.

Οι ίδιες αυτές οργανώσεις θεωρούσαν και το προπαγάνδιζαν ότι η κυβέρνηση Κένεντυ ήταν διαβρωμένη από τον κομμουνισμό και οι δύο Κένεντυ (Τζων και Ρόμπερτ, ειδικά ο δεύτερος) ήταν κάτι σαν δούρειοι ίπποι της ΕΣΣΔ.
Πολλοί ακόμη και σήμερα, θεωρούν τις οργανώσεις αυτές υπεύθυνες για την δολοφονία των δύο Κένεντυ. Ότι δηλαδή ήταν οι ηθικοί αυτουργοί των 2 δολοφονιών με φυσικούς αυτουργούς τη μαφία.

Τώρα αν στις οργανώσεις αυτές υπήρχαν τέκτονες; Σαφώς και θα υπήρχαν με τον νόμο των πιθανοτήτων.
Αυτό όμως τι σημαίνει; Ότι οι οργανώσεις αυτές ήταν τεκτονικές; Δηλαδή η Greenpeace για παράδειγμα που σίγουρα υπάρχουν κάποιοι τέκτονες, θεωρείται τεκτονική οργάνωση ή εξακολουθεί να είναι περιβαλλοντική οργάνωση;


Αγαπητέ Wizen,
Λες
Παράθεση:
Δεν είμαι εναντίον των Μασόνων, αλλα εναντίον τον Bilderberger, clube of Rom, κομιτε 300, ΟΤΟ, φρατερνιτας σατουρνι, Temple of Seth, ισουητών και των μασόνων πάνω από 30°.
Λυπάμαι αν σου καταρρίπτω κάποιο προσωπικό μύθο αλλά ο Τεκτονισμός δεν έχει 30, 50 ή δεν ξέρω πόσους βαθμούς. Έχει μόνο 3.
1. Μαθητής
2. Εταίρος
3. Διδάσκαλος
Όλα τα υπόλοιπα δεν είναι τεκτονισμός. Είναι συστήματα παράλληλα, ή επιγενόμενα ή πέραν του συμβολικού τεκτονισμού, που τα ακολουθούν όσοι τέκτονες επιθυμούν.
Ένα από αυτά είναι και ο ‘Αρχαίος και Αποδεδεγμένος Σκωτικός Τύπος’ με βαθμούς 4 - 33, ένα άλλο σύστημα (πιο δημοφιλές από τον Σκωτικό τύπο) είναι ο τύπος της Υόρκης που οι βαθμοί του δεν έχουν αρίθμηση και είναι νομίζω 9 και τέλος υπάρχει και το επίσης δημοφιλές Αγγλικό σύστημα που ακολουθούν πολλές Στοές σε όλο τον κόσμο, που έχει 5 διαφορετικά ανεξάρτητα συστήματα με συνολικά 10 βαθμούς.

Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #537  
Παλιά 31-12-07, 13:55
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Μια μικρή διόρθωσουλα..

Temple of Set είναι κ οχι Temple of Seth.

Κ αν είσαι εναντίον πολύ που μας ενδιαφέρει..Το θέμα είναι να γράψεις το γιατί αλλά κ αυτό χλωμό να μας ενδιαφέρει.
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM
Απάντηση με παράθεση
  #538  
Παλιά 31-12-07, 17:59
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όλα τα υπόλοιπα δεν είναι τεκτονισμός. Είναι συστήματα παράλληλα, ή επιγενόμενα ή πέραν του συμβολικού τεκτονισμού, που τα ακολουθούν όσοι τέκτονες επιθυμούν.
Ένα από αυτά είναι και ο ‘Αρχαίος και Αποδεδεγμένος Σκωτικός Τύπος’ με βαθμούς 4 - 33, ένα άλλο σύστημα (πιο δημοφιλές από τον Σκωτικό τύπο) είναι ο τύπος της Υόρκης που οι βαθμοί του δεν έχουν αρίθμηση και είναι νομίζω 9 και τέλος υπάρχει και το επίσης δημοφιλές Αγγλικό σύστημα που ακολουθούν πολλές Στοές σε όλο τον κόσμο, που έχει 5 διαφορετικά ανεξάρτητα συστήματα με συνολικά 10 βαθμούς.
Ο Pike, έχει άλλη γνώμη
Απάντηση με παράθεση
  #539  
Παλιά 02-01-08, 15:05
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Καλή χρονιά σε όλους !

Αγαπητέ Wizen για 3η φορά θα γράψω σε αυτό το forum:

Ο Πάικ όπως και διάφοροι τέκτονες που έχουν γράψει κατά καιρούς βιβλία ή άρθρα, εξέφραζαν την δική τους, προσωπική κάθε φορά άποψη και κανενός άλλου. Ο τεκτονισμός δεν πρεσβεύει απολύτως τίποτα. Ο κάθε τέκτονας προσωπικά, πρεσβεύει αυτό που επιθυμεί.

Ο τεκτονισμός δεν έχει δόγμα και κανόνες εφαρμογής του (εκτός φυσικά των κανονισμών διοικητικής ή μάλλον διαχειριστικής λειτουργίας), κανενός η άποψη δεν είναι σημαντικότερη από κάποιου άλλου (παρά μόνο σε διαχειριστικά θέματα αν κάποιος έχει την ευθύνη) και ως εκ τούτου δεν υπάρχει 'τεκτονική άποψη' ή 'βαρύνουσα άποψη', παρά μόνο προσωπική άποψη του κάθε τέκτονα.
Ίσως να σου προκαλέσει έκπληξη αλλά η άποψη ενός νεομύητου μαθητή και του παλαιότερου πρώην Μεγάλου Διδασκάλου έχουν ακριβώς την ίδια βαρύτητα.

Ο Τεκτονισμός φίλε Wizen δεν προσφέρει απαντήσεις. Είναι μέθοδος για να βρει ο καθένας τις δικές του απαντήσεις.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #540  
Παλιά 03-01-08, 14:52
Το avatar του χρήστη chatzis
chatzis Ο χρήστης chatzis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΚΟΥΚΟΣ
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Χρονια πολλά ,καί καλή χρονιά καταρχήν.
Θέλο να σου απντήσο,στήν ερώτηση σου.
ΝΑΙ.Μπορής να φήγης απ τον τεκτονισμό όποτε επιθημής.
Αλλα αναροτιέμε γιατή να φήγη κανής?Αφου τεκτονας γηνεσε για να βελτιοθης σαν ανθρωπος.Σπανια φευγη κανεις.Δεν θα σε καταδιοξη κανης,ουτε θα σε κανη καπιος κακό,ουτε και μάγια θα σε κανουν,απολητος τίποτα.Αν σου φένεται ξερή η απαντηση,ε λοιπον αυτη ειναι η αληθεια.
__________________
Χατζημιχαηλίδης Δημήτριος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.