Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #641  
Παλιά 19-01-08, 21:58
Το avatar του χρήστη Mίμης
Mίμης Ο χρήστης Mίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Για μενα ειναι απο τις χειροτερες μορφες πολιτευματος που δεν σεβεται την ατομικοτητα του ατομου,γι'αυτο οπου και αν εφαρμοστηκε,οπως και ο φασισμος και ο εθνικοσοσιαλισμος,εκανε τα χειροτερα στελνοντας στο θανατο εκκατομυρια κοσμο.
Εγώ δεν υπερασπίστηκα τον κομμουνισμό, κατέθεσα την γνώση που έχω ότι οι κομμουνιστές δεν προσέρχονται στις Στοές εφόσον δεν πιστεύουν σε κανέναν θεό και δαίμονα, και ειδικά τον Μ.Α.Τ.Σ. Από την άλλη ενώ μπορεί κανείς να τους προσάψει ότι είναι σκουριασμένα μυαλά ή ότι οι ιδέες τους είναι ουτοπικές και ανεδαφικές, το μόνο που δεν μπορεί να τους προσάψει κανείς σήμερα είναι ανθελληνισμός. Προσωπικά πιστεύω ότι σήμερα είναι από τα ελάχιστα κόμματα που υπερασπίζεται εθνικά ζητήματα με τόσο φιλελληνικό ζήλο.
Αλλά μην εκτρέψουμε την συζήτηση σε συζήτηση γύρω από τα κόμματα. Ας περιοριστούμε στην σχέση τους με την Μασονία. Η πλειοψηφία των τεκτονικών και παρατεκτονικών στοών έχει μέλη πρόσωπα εξουσίας όπως πολιτικούς, δικαστικούς, καθηγητές, ανθρώπους δηλαδή με μεγάλη επιρροή σε κρατικά ζητήματα. Αυτό είναι η δική μου ένσταση απέναντι στον Τεκτονισμό, ότι δηλαδή αν ήταν μια θρησκεία ή μια παγκόσμια φιλοσοφική τάση, κανένα πρόβλημα, αλλά οι θρησκείες εκπροσωπούνται από πολιτικούς και δικαστικούς ; 'Οχι, άρα εδώ τίθεται το ζήτημα κατά πόσο άμεση είναι η δημοκρατία μας. Η ουσία δεν είναι τα πιστεύω τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mίμης : 19-01-08 στις 21:59
Απάντηση με παράθεση
  #642  
Παλιά 19-01-08, 23:07
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν ήταν μια θρησκεία
Μα ειναι θρησκεια και αυτος ειναι ο θεος τους:



Απάντηση με παράθεση
  #643  
Παλιά 20-01-08, 00:06
Το avatar του χρήστη Hedwig
Hedwig Ο χρήστης Hedwig δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Δηλαδή καταλήγουμε στο ότι ο τεκτονισμός είναι ταυτόχρονα θρησκεία, αίρεση, δόγμα, πολιτική, ιδέα κ.ο.κ.
Είτε είναι ιδιαίτερα πολυπολιτισμικός και πολύπλευρος, είτε ακόμη δεν μου έχει φύγει το ξανθό από το τριχωτό της κεφαλής μου και έχω χάσει την μπάλα!

Σοβαρά τώρα, αυτό που θέλω να τονίσω και να παρακαλέσω ταυτόχρονα είναι το ό,τι το να παραθέτει ο καθένας αυτά που έχει ακούσει ή του έχει πει ο φίλος του δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο, με την έννοια ότι όταν κάποιος γνωρίζει πράγματα εκ των έσω λογικά είναι και πιο ορθά. (Χωρίς να θίξω κανέναν από τους προλλαλήσαντες, απλά το θεωρώ λίγο οξύμωρο να υπεραμύνεται κάποιος θέματα τα οποία δεν τα γνωρίζει από πρώτο χέρι).

Αναφορικά πάντως, εμένα μου έχει κάνει εντύπωση το γεγονός ότι άτομα τα οποία με μια 10λεπτη συζήτηση για άσχετα θέματα μου πρότειναν να εισαχθώ σε αυτή την ομάδα. Και διερωτάται η αθώα Hedwig "μα τόσο ελεύθερα είναι τα πράγματα? ή είναι λίγοι και θέλουν κι άλλους?"
Απάντηση με παράθεση
  #644  
Παλιά 20-01-08, 00:09
Ierofantis Ο χρήστης Ierofantis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Η συζήτηση για τον Τεκτονισμό έχει φτάσει πιστέυω σε ένα τέλμα... Ας οριστεί ένα τέλος αυτού του κύκλου συζητήσεων γιατί δέν βγαίνει κάποιο νόημα στο κάτω κάτω της γραφής.....απλά κοιτάξτε πόσο όγκο γραφής έχουμε συγκεντρώσει μόνο για αυτό το θέμα. Ανεπανάληπτο πιστεύω........
Απάντηση με παράθεση
  #645  
Παλιά 20-01-08, 00:48
Το avatar του χρήστη Mίμης
Mίμης Ο χρήστης Mίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ierofantis
Η συζήτηση για τον Τεκτονισμό έχει φτάσει πιστέυω σε ένα τέλμα... Ας οριστεί ένα τέλος αυτού του κύκλου συζητήσεων γιατί δέν βγαίνει κάποιο νόημα στο κάτω κάτω της γραφής.....απλά κοιτάξτε πόσο όγκο γραφής έχουμε συγκεντρώσει μόνο για αυτό το θέμα. Ανεπανάληπτο πιστεύω........
Κλείστε την τώρα που φτάσαμε στην ερώτηση που πονά και που κανείς δεν την έθεσε στις προηγούμενες σελίδες από μια ματιά που έριξα. Την έθεσα και την απαντώ. Η Δημοκρατία μας και η Δημοκρατία κάθε χώρας της οποίας η πλειοψηφία των πολιτικών είναι Τέκτονες, δεν είναι άμεση, αυτό είναι
ολοφάνερο και εξήγησα προηγουμένως γιατί. Δεν βλέπω γιατί ενοχλούνταν
τόσο πολύ κάποιοι από τις πολιτικές παρεμβάσεις του Αρχιεπισκόπου και δεν ενοχλούνταν κανείς από τις πολιτικές αποφάσεις των πολιτικών - πρωθυπουργών - Τεκτόνων. Κλείστε το θέμα, κι ένα μικρό παιδί έχει καταλάβει τι τρέχει. Η ΕΜΠΛΟΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ - ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ είτε μιλάμε για Ορθοδοξία είτε για Τεκτονισμό, για μένα είναι το ίδιο επιζήμια για τον τόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #646  
Παλιά 20-01-08, 00:57
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Απευθύνομαι προς όλους τους φίλους που επαναλαμβάνουν ερωτήσεις που έχουν ήδη απαντηθεί σε προηγούμενα δημοσιεύματα μελών, κωδικοποιώντας μερικές απ' αυτές για να είναι πιό απλά τα πράματα:
-Ο Τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία ούτε πολιτικός σχηματισμός. Αν ήταν, θα είχε Δόγμα και θα προσέφερε Λύσεις, όπως όλες οι θρησκείες και αν ήταν πολιτικός σχηματισμός θα κατέβαινε στις εκλογές ή θα υπεστήριζε ανοιχτά πολιτική παράταξη και θα εγένοντο δεκτά άτομα βάσει των πολιτικών τους φρονημάτων, πράγμα που δεν συμβαίνει. Κανένας δεν ερωτά κανένα πού τοποθετείται πολιτικά. Είναι ξεκάθαρα Οργανισμός ελεύθερης Φιλοσοφικής Αναζήτησης και μόνον.
- Ο όρος Μ.Α.Τ.Σ. είναι περιεκτικός και κυριολεκτολογικός, για να μην γίνεται σύγχιση μεταξύ των Δογμάτων στα οποία εντάσσονται τα μέλη και δεν λατρεύεται από κανένα.
-Ο Τεκτονισμός ως διεπόμενος από το Τεκτονικό Σύνταγμα και τους κανονισμούς, δεν είναι δυνατόν να αλλάξει μορφή ή σκοπό, χωρίς την αλλαγή των Γενικών Κανόνων, που είναι ( και θα παραμείνουν ) αναλλοίωτοι από συστάσεως.
-Πρόταση προς μη Τέκτονα για εισδοχή του σε Στοά, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να γίνει, ρητά και κατηγορηματικά. Τέκτονες που προτείνουν σε άτομα να εισχωρήσουν σε Στοές, επιτελούν σοβαρώτατη παρατυπία.
-Η εισδοχή νέου μέλους κατά τον Κανονισμό γίνεται μόνο αν το ζητήσει το ίδιο, οπότε ορίζονται από την στοά Τέκτονες που ερευνούν την ηθική, το άμεμπτο του χαρακτήρα του αιτούντος την εισδοχή, όπως και τον λόγο που αυτός επιθυμεί την εισδοχή του καικαταθέτουν τα στοιχεία στους υπευθύνους, που μετά από σύσκεψη δέχονται ή απορρίπτουν την αίτηση.
-Η αλληλεγγύη μεταξύ των μελών, σύμφωνα με τον Κανονισμό, δεν καλύπτει παράνομες ή αντισυνταγματικές ή ανήθικες πράξεις κανενός, ο δε Τέκτων στην αντίληψη του οποίου υποπίπτουν τέτοιες πράξεις μέλους, υποχρεούται να το καταγγείλει.
Το ότι δυστυχώς σήμερα υπάρχει πληθώρα από ασχέτους προς την Εσωτερική Αναζήτηση που έχουν εισέλθει στον Τεκτονισμό, είναι γεγονός, όπως γεγονός είναι και ότι πολλοί πολιτικοί ή επώνυμοι είναι ( ; ) Τέκτονες. Είναι γεγονός επίσης ότι πολλές ομάδες ατόμων δρουν παρατεκτονικά και παράτυπα, έξω από κάθε κανόνα λειτουργίας, προς ίδιο οικονομικό ή πολιτικό όφελος. Τούτο όμως δεν σημαίνει ότι ο Τεκτονισμός σαν Οργάνωση και Δομή επικροτεί τέτοιου είδους συμπεριφορά και δραστηριότητες, ούτε ότι σαν Φιλοσοφικό Σύστημα έχει παρεκκλίνει από τις Αρχές του.
Κακοί Τέκτονες υπάρχουν, και είναι - τολμώ να πω - σήμερα οι περισσότεροι.
Κακός Τεκτονισμός δεν υπάρχει.
Αν έχω δημιουργήσει ένα "κύκλωμα" ημετέρων μέσα σε ένα εξωραιστικό σύλλογο και προσπαθώ να εκμεταλλευθώ πολιτικά τις δραστηριότητες του συλλόγου, δεν σημαίνει ότι ευθύνεται το καταστατικό του Συλλόγου, αλλά η ευθύνη είναι σε κείνους που επέτρεψαν την είσοδο "πονηρών" και "ασχέτων" προς τους σκοπούς του Συλλόγου.
Αυτό έχει γίνει και εκεί υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη των Τεκτόνων που επέτρεψαν την είσοδο σε ακατάλληλα άτομα, με αποτέλεσμα να γίνεται περισσότερη ζημιά ΜΕΣΑ στις στοές παρά έξω, σ' αυτούς ιδιαίτερα που έχουν καταλάβει σωστά το τι είναι Τεκτονισμός και που δεν μπορούν να επικεντρωθούν στην Φιλοσοφική τους αναζήτηση.
Και ευθεία απάντηση στον φίλο Μίμη:
Δέχομαι όλα όσα έχεις πει για το κυνήγι κάποιων από κάποιους. Μόνο που οι κυνηγοί στην ουσία, μόνο Τέκτονες δεν ήσαν.
Δεν ευθύνεται φίλε μου ο Τεκτονισμός σαν Σύστημα, οι άνθρωποι ευθύνονται και εκεί θα με βρεις μαζί σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης
Κλείστε την τώρα που φτάσαμε στην ερώτηση που πονά και που κανείς δεν την έθεσε στις προηγούμενες σελίδες από μια ματιά που έριξα. Την έθεσα και την απαντώ. Η Δημοκρατία μας και η Δημοκρατία κάθε χώρας της οποίας η πλειοψηφία των πολιτικών είναι Τέκτονες, δεν είναι άμεση, αυτό είναι
ολοφάνερο και εξήγησα προηγουμένως γιατί. Δεν βλέπω γιατί ενοχλούνταν
τόσο πολύ κάποιοι από τις πολιτικές παρεμβάσεις του Αρχιεπισκόπου και δεν ενοχλούνταν κανείς από τις πολιτικές αποφάσεις των πολιτικών - πρωθυπουργών - Τεκτόνων. Κλείστε το θέμα, κι ένα μικρό παιδί έχει καταλάβει τι τρέχει. Η ΕΜΠΛΟΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ - ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ είτε μιλάμε για Ορθοδοξία είτε για Τεκτονισμό, για μένα είναι το ίδιο επιζήμια για τον τόπο.
Νομίζω απαντήθηκες. Αλλά μην συγχέεις θρησκεία και Τεκτονισμό. Τά 'παμε αυτά. Και το ότι συμβαίνουν στο όνομα του οποιουδήποτε -ισμού εγκλήματα, δεν ευθύνεται ο -ισμός, εκτός και αν στις θέσεις του περιλαμβάνεται η ευλογία τέτοιων δραστηριοτήτων, πράγμα που δεν συμβαίνει με τον Τεκτονισμό.
Πολλοί επιτήδειοι εκμεταλλεύονται και καπηλεύονται την Οργάνωση. Τι να κάνουμε; Απλά, πολλοί απεχώρησαν ΟΧΙ από την ιδέα, αλλά απο συγκεκριμένες "παρέες" όπως είχαν - και έχουν, ίσως... - καταντήσει κάποιες στοές, χωρίς επαναλαμβάνω να ευθύνεται ο Τεκτονισμός.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 20-01-08 στις 01:14
Απάντηση με παράθεση
  #647  
Παλιά 20-01-08, 01:35
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Ασε τους να λενε Μιμη, οι Γερμανοι τεκτονες,
ονομαζουν τετοιους ανθρωπους ως,
Τρεπενμπριντερ, που σημαινει μη-μυημενη
στην καθαρη διδασκαλια του Τεκτονισμου.
Οσον αφορα την σωστη διδασκαλια,
μπορεις να βρεις ποια ειναι...
Αν διαβαεις μερικα βιβλια Μασονων,
οπως για παραδειγμα ο Παϊκ η ο Λεφαϊ.
Που μιλανε ξεκαθαρα για τους μη-μυημενους
και τους λεγομενους Σραϊνερ.

Ειναι η ιδια ιδεολογια οπως της κυριας Μπλαβατσκυς
(Κοιτα κατω)



Φιλικα, Ουιζεν
Απάντηση με παράθεση
  #648  
Παλιά 21-01-08, 14:10
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Φίλε Μίμη,

Θα πρότεινα και σε εσένα, αλλά και σε όλους τους συνομιλητές μας, εάν και εφόσον σαν ενδιαφέρει το θέμα "Τεκτονισμός", το κείμενο-απάντηση του Τάκη να το μελετήσετε προσεκτικά κι όχι απλά να το αναγνώσετε σαν ακόμη μία απάντηση σ' ένα νήμα 65+ σελίδων.

ΥΓ: Νομίζω πως στο παρακάτω έχεις λάθος. Η δική μου γνώση είναι διαμετρικά αντίθετη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης
κατέθεσα την γνώση που έχω ότι οι κομμουνιστές δεν προσέρχονται στις Στοές εφόσον δεν πιστεύουν σε κανέναν θεό και δαίμονα
-------------------------------------------------------

Αγαπητέ Wizen,

Για άλλη μια φορά θα σε προτρέψω όπως:

1) Αν δεν έχεις διαβάσει ένα βιβλίο, πριν παραθέσεις ένα οποιοδήποτε απόσπασμα, διάβασε το πρώτα, αν όχι όλο τουλάχιστον το μέρος το οποίο υποτίθεται ότι σε ενδιαφέρει... είμαι σίγουρος πως θα εκπλαγείς

2) (άμεσα συνδεδεμένο με το 1) όταν παραθέτεις ένα απόσπασμα από ένα βιβλίο να το παραθέτεις από το ίδιο το βιβλίο και ολόκληρο κι όχι από διάφορα άσχετα συνωμοσιολογικά sites.

ΥΓ: Στο θέμα ποιός ήταν, ποιός δεν ήταν και ποιός μπορούσε ή δεν μπορούσε να είναι τέκτονας δεν επανέρχομαι, είναι πλέον κουραστικό.
---------------------------------------------------------

O Γκαίτε (αν θυμάμαι καλά) είχε πει:
Τίποτε πιο φοβερό από τη δραστήρια αμάθεια
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #649  
Παλιά 22-01-08, 14:18
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Πάντως νομίζω πως στα ερωτήματα που έχει θέσει ο Μίμης δεν έχει απαντήσει κανείς έως τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #650  
Παλιά 22-01-08, 14:46
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξης15
Πάντως νομίζω πως στα ερωτήματα που έχει θέσει ο Μίμης δεν έχει απαντήσει κανείς έως τώρα.
Αγαπητέ Αλέξη,
Επαναλαμβάνω την προτροπή μου:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alet
Θα πρότεινα και σε εσένα, αλλά και σε όλους τους συνομιλητές μας, εάν και εφόσον σαν ενδιαφέρει το θέμα "Τεκτονισμός", το κείμενο-απάντηση του Τάκη να το μελετήσετε προσεκτικά κι όχι απλά να το αναγνώσετε σαν ακόμη μία απάντηση σ' ένα νήμα 65+ σελίδων.
Τολμώ να πω μάλιστα, πως ο φίλτατος Τάκης δίνει απαντήσεις και σε ερωτήματα που βρίσκονται "ανάμεσα στις γραμμές" των ερωτημάτων του Μίμη, αλλά και άλλων συνομιλητών.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Απευθύνομαι προς όλους τους φίλους που επαναλαμβάνουν ερωτήσεις που έχουν ήδη απαντηθεί σε προηγούμενα δημοσιεύματα μελών, κωδικοποιώντας μερικές απ' αυτές για να είναι πιό απλά τα πράματα:
-Ο Τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία ούτε πολιτικός σχηματισμός. Αν ήταν, θα είχε Δόγμα και θα προσέφερε Λύσεις, όπως όλες οι θρησκείες και αν ήταν πολιτικός σχηματισμός θα κατέβαινε στις εκλογές ή θα υπεστήριζε ανοιχτά πολιτική παράταξη και θα εγένοντο δεκτά άτομα βάσει των πολιτικών τους φρονημάτων, πράγμα που δεν συμβαίνει. Κανένας δεν ερωτά κανένα πού τοποθετείται πολιτικά. Είναι ξεκάθαρα Οργανισμός ελεύθερης Φιλοσοφικής Αναζήτησης και μόνον.
- Ο όρος Μ.Α.Τ.Σ. είναι περιεκτικός και κυριολεκτολογικός, για να μην γίνεται σύγχιση μεταξύ των Δογμάτων στα οποία εντάσσονται τα μέλη και δεν λατρεύεται από κανένα.
-Ο Τεκτονισμός ως διεπόμενος από το Τεκτονικό Σύνταγμα και τους κανονισμούς, δεν είναι δυνατόν να αλλάξει μορφή ή σκοπό, χωρίς την αλλαγή των Γενικών Κανόνων, που είναι ( και θα παραμείνουν ) αναλλοίωτοι από συστάσεως.
-Πρόταση προς μη Τέκτονα για εισδοχή του σε Στοά, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να γίνει, ρητά και κατηγορηματικά. Τέκτονες που προτείνουν σε άτομα να εισχωρήσουν σε Στοές, επιτελούν σοβαρώτατη παρατυπία.
-Η εισδοχή νέου μέλους κατά τον Κανονισμό γίνεται μόνο αν το ζητήσει το ίδιο, οπότε ορίζονται από την στοά Τέκτονες που ερευνούν την ηθική, το άμεμπτο του χαρακτήρα του αιτούντος την εισδοχή, όπως και τον λόγο που αυτός επιθυμεί την εισδοχή του καικαταθέτουν τα στοιχεία στους υπευθύνους, που μετά από σύσκεψη δέχονται ή απορρίπτουν την αίτηση.
-Η αλληλεγγύη μεταξύ των μελών, σύμφωνα με τον Κανονισμό, δεν καλύπτει παράνομες ή αντισυνταγματικές ή ανήθικες πράξεις κανενός, ο δε Τέκτων στην αντίληψη του οποίου υποπίπτουν τέτοιες πράξεις μέλους, υποχρεούται να το καταγγείλει.
Το ότι δυστυχώς σήμερα υπάρχει πληθώρα από ασχέτους προς την Εσωτερική Αναζήτηση που έχουν εισέλθει στον Τεκτονισμό, είναι γεγονός, όπως γεγονός είναι και ότι πολλοί πολιτικοί ή επώνυμοι είναι ( ; ) Τέκτονες. Είναι γεγονός επίσης ότι πολλές ομάδες ατόμων δρουν παρατεκτονικά και παράτυπα, έξω από κάθε κανόνα λειτουργίας, προς ίδιο οικονομικό ή πολιτικό όφελος. Τούτο όμως δεν σημαίνει ότι ο Τεκτονισμός σαν Οργάνωση και Δομή επικροτεί τέτοιου είδους συμπεριφορά και δραστηριότητες, ούτε ότι σαν Φιλοσοφικό Σύστημα έχει παρεκκλίνει από τις Αρχές του.
Κακοί Τέκτονες υπάρχουν, και είναι - τολμώ να πω - σήμερα οι περισσότεροι.
Κακός Τεκτονισμός δεν υπάρχει.
Αν έχω δημιουργήσει ένα "κύκλωμα" ημετέρων μέσα σε ένα εξωραιστικό σύλλογο και προσπαθώ να εκμεταλλευθώ πολιτικά τις δραστηριότητες του συλλόγου, δεν σημαίνει ότι ευθύνεται το καταστατικό του Συλλόγου, αλλά η ευθύνη είναι σε κείνους που επέτρεψαν την είσοδο "πονηρών" και "ασχέτων" προς τους σκοπούς του Συλλόγου.
Αυτό έχει γίνει και εκεί υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη των Τεκτόνων που επέτρεψαν την είσοδο σε ακατάλληλα άτομα, με αποτέλεσμα να γίνεται περισσότερη ζημιά ΜΕΣΑ στις στοές παρά έξω, σ' αυτούς ιδιαίτερα που έχουν καταλάβει σωστά το τι είναι Τεκτονισμός και που δεν μπορούν να επικεντρωθούν στην Φιλοσοφική τους αναζήτηση.
Και ευθεία απάντηση στον φίλο Μίμη:
Δέχομαι όλα όσα έχεις πει για το κυνήγι κάποιων από κάποιους. Μόνο που οι κυνηγοί στην ουσία, μόνο Τέκτονες δεν ήσαν.
Δεν ευθύνεται φίλε μου ο Τεκτονισμός σαν Σύστημα, οι άνθρωποι ευθύνονται και εκεί θα με βρεις μαζί σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης
Κλείστε την τώρα που φτάσαμε στην ερώτηση που πονά και που κανείς δεν την έθεσε στις προηγούμενες σελίδες από μια ματιά που έριξα. Την έθεσα και την απαντώ. Η Δημοκρατία μας και η Δημοκρατία κάθε χώρας της οποίας η πλειοψηφία των πολιτικών είναι Τέκτονες, δεν είναι άμεση, αυτό είναι ολοφάνερο και εξήγησα προηγουμένως γιατί. Δεν βλέπω γιατί ενοχλούνταν τόσο πολύ κάποιοι από τις πολιτικές παρεμβάσεις του Αρχιεπισκόπου και δεν ενοχλούνταν κανείς από τις πολιτικές αποφάσεις των πολιτικών - πρωθυπουργών - Τεκτόνων. Κλείστε το θέμα, κι ένα μικρό παιδί έχει καταλάβει τι τρέχει. Η ΕΜΠΛΟΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ - ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ είτε μιλάμε για Ορθοδοξία είτε για Τεκτονισμό, για μένα είναι το ίδιο επιζήμια για τον τόπο.
Νομίζω απαντήθηκες. Αλλά μην συγχέεις θρησκεία και Τεκτονισμό. Τά 'παμε αυτά. Και το ότι συμβαίνουν στο όνομα του οποιουδήποτε -ισμού εγκλήματα, δεν ευθύνεται ο -ισμός, εκτός και αν στις θέσεις του περιλαμβάνεται η ευλογία τέτοιων δραστηριοτήτων, πράγμα που δεν συμβαίνει με τον Τεκτονισμό.
Πολλοί επιτήδειοι εκμεταλλεύονται και καπηλεύονται την Οργάνωση. Τι να κάνουμε; Απλά, πολλοί απεχώρησαν ΟΧΙ από την ιδέα, αλλά απο συγκεκριμένες "παρέες" όπως είχαν - και έχουν, ίσως... - καταντήσει κάποιες στοές, χωρίς επαναλαμβάνω να ευθύνεται ο Τεκτονισμός.
*Tα bold και underlined μέρη είναι δικές μου επισημάνσεις
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 22-01-08 στις 14:52
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.