Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #661  
Παλιά 01-02-08, 16:25
Το avatar του χρήστη chatzis
chatzis Ο χρήστης chatzis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΚΟΥΚΟΣ
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Κατα την αποψή σου ότι και να συζητιέται στις Στοές είναι πολιτική και Θρησκεία.

Οπότε το λύσαμε το Θεμα...
Συζητάνε για πολιτική και Θρησκεία.!!!!!!!!!!!

ΛΑΘΟΣ
ΣΤΗΝ ΣΤΟΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΗΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ.ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ 100 τησ 100
ΕΙΜΑΙ ΤΕΚΤΟΝΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΓΝΟΡΙΖΟ
__________________
Χατζημιχαηλίδης Δημήτριος
Απάντηση με παράθεση
  #662  
Παλιά 01-02-08, 20:21
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Νομίζω δεν καταλάβατε την ερωτησή μου, ίσως φταίω κι εγώ, λοιπόν πρίν ρωτήσω όντως επισκέφτηκα τη σελίδα της μεγάλης στόας της Ελλάδος και εκεί έχει ένα link και λέει ονομαστικά ορισμένους διακεκριμένους Έλληνες τέκτονες, δεν θέλω να αμφισβητήσω τώρα οτί ήταν τέκτονες και προχωράω, είναι δυνατόν μεγάλα ας πούμε εθνικά θέματα να μην συζητούνται στις στοές όταν πολλοί είναι διακεκριμένοι πολιτικοί? Είναι δυνατόν να μην συζητούνται τα προβλήματα στην παιδεία όταν πολλοί από αυτούς είναι καθηγητές πανεπιστήμιου? Όλα αυτά έχουν πολιτικές προεκτάσεις. Μετά σε φιλοσοφικό ερώτημα ένας ο οποίος είναι δεσπότης δε θα εκφέρει και μια αναγκαστικά θρησκευτική άποψη και για να ιντριγκάρω λίγο τη συζήτηση, γίνεται κάποιος να είναι και δεσπότης και τέκτονας έγω πιστεύω πως όχι. Δηλαδή εν τέλει τι είδους αλήθεια ψάχνει ο τεκτονισμός?Επίσης alet μπήκα στο link που με παρέπεμψες,συγγνώμη αλλά τα μισά θέματα σχεδόν δεν έχουν θρησκευτικές προεκτάσεις? Δηλαδή αν ρωτήσεις έναν δεσπότη για τον σκοπό της ζωής αυτός δε θα σου απαντήσει σύμφωνα με αυτά που διδάσκει ο Χριστιανισμός? Και αν όχι μήπως δεν πρέπει να είναι δεσπότης?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αλεξης15 : 01-02-08 στις 20:25
Απάντηση με παράθεση
  #663  
Παλιά 03-02-08, 09:28
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ Αλέξη,

Δεν γίνεται συζήτηση πάνω σε πολιτικά και θρησκευτικά θέματα για τον απλό λόγο ότι απαγορεύεται. Όποιος θέλει να κάνει τέτοιες συζητήσεις μπορεί να τις κάνει εκτός Στοάς, δεν τον εμποδίζει κανείς. Τέτοιου είδους συζητήσεις όμως δεν αφορούν τον Τεκτονισμό και εντός Στοάς εργαζόμαστε για τον Τεκτονισμό. Είναι σαν να παρακολουθείς στο πανεπιστήμιο σου μάθημα Εργατικού Δικαίου και να κάνεις ερωτήσεις ή αναφορές στο Ποινικό. Κατανοητόν;

OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
  #664  
Παλιά 03-02-08, 12:58
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε chatzis στην απάντηση που έδωσα ....
<<Κατα την αποψή σου ότι και να συζητιέται στις Στοές είναι πολιτική και Θρησκεία.

Οπότε το λύσαμε το Θεμα...
Συζητάνε για πολιτική και Θρησκεία.!!!!!!!!!!!>>
νομίζω πως είναι φανερο πως δεν συμφωνω οτι συζητάνε για Πολιτικη και
Θρησκεία αλλά το αναφέρω πως με αυτά που ειπε ο φίλος Αλεξης15 γνωρίζει
και το λύσαμε το θέμα αλλα και ο φίλος alet το επισημαίνει....

Φίλε Αλεξης15 το θέμα "ΠΑΙΔΕΙΑ" ή κάποια άλλα θέματα "ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ"
είναι θέματα ΕΘΝΙΚΑ που ενδιαφέρουν όλους τους ΕΛΛΗΝΕΣ και δεν πρέπει
να τα τοποθετούμε σαν ΠΟΛΙΤΙΚΑ..

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #665  
Παλιά 04-02-08, 09:11
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Επειδή νομίζω οτί παίζουμε με τις λέξεις και αποφεύγεται η ουσία φίλε AVATARGR, οφείλω να σου πώ πως το πολιτικό θέμα και μια πολιτικοποιημένη συζήτηση μπορεί να είναι τελείως διαφορετική από την κομματικοποιημένη συζήτηση, αν αυτό είναι που εν τέλει εννοείτε ότι δεν γίνεται κομματικοποιημένη συζήτηση. Βεβαίως και το Μακεδονικό και η Παιδεία είναι ζητήματα που αφορούν όλο τον ελληνικό λαό αλλά είναι πολιτικά ζητήματα και η πολιτική αφορά όλο τον ελληνικό λαό και έτσι πρέπει αν θέλουμε να έχουμε δημοκρατία. Αν μπείς στο site που με παρέπεμψε ο φίλος alet νομίζω πως θα θεωρήσεις τις απορίες μου λογικές ,ιδίως όσον αφορά κάποιον που είναι ιερωμένος. Φίλε OrdoAbChao όταν ρωτήσεις έναν δεσπότη για την αγάπη, το νόημα της ζωής, την έννοια του καλού και του κακού και τα μυστήρια του σύμπαντος, αυτός σύμφωνα με τι πρέπει να σου απαντήσει, και επαναλαμβάνω αν δε σου απαντήσει σύμφωνα με τον Χριστιανισμό μετά πρέπει να είναι δεσπότης ή μήπως είναι κάτι τέτοιο ασυμβίβαστο? Αν κάτι δεν είναι σαφές ρωτήστε με τι δεν καταλαβαίνετε στις ερωτήσεις μου να προσπαθήσω να τις επεξηγήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #666  
Παλιά 04-02-08, 17:42
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξης15
είναι δυνατόν μεγάλα ας πούμε εθνικά θέματα να μην συζητούνται στις στοές όταν πολλοί είναι διακεκριμένοι πολιτικοί? Είναι δυνατόν να μην συζητούνται τα προβλήματα στην παιδεία όταν πολλοί από αυτούς είναι καθηγητές πανεπιστήμιου?
Φίλε Αλέξη,

Ναι, είναι δυνατόν. Όπως είναι δυνατόν όταν είναι τόσοι γιατροί για παράδειγμα μαζεμένοι, να μην συζητάνε για ιατρικά θέματα (π.χ. γνωρίζω πως υπάρχει 30μελής στοά με περισσότερους από 10 γιατρούς και πως σε αυτή την στοά δεν έχουν συζητηθεί ποτέ ιατρικά και συναφή με αυτά θέματα).
Πέραν αυτού, αν πρόσεξες λίγο την σελίδα στην οποία αναφέρεσαι, όλοι οι πολιτικοί για παράδειγμα ήταν μέλη της ίδιας Μεγάλης Στοάς, όχι της ίδιας στοάς, και βέβαια δεν ήταν σύγχρονοι.
Πράγμα που σημαίνει πως πολλοί από αυτούς ούτε καν βρέθηκαν με άλλους ακόμα κι αν ήταν σύγχρονοι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξης15
Δηλαδή εν τέλει τι είδους αλήθεια ψάχνει ο τεκτονισμός?
Ο τεκτονισμός δεν ψάχνει τίποτα. Οι τέκτονες (που είναι αυτοί που ψάχνουν), αναζητούν την Αλήθεια (την οποία πιθανώς κανείς ποτέ δεν θα βρεί)
Σημείωση: την Αλήθεια την γράφω με κεφαλαίο Α, μια και δεν υπάρχουν πολλές αλλά μόνο μία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξης15
Δηλαδή αν ρωτήσεις έναν δεσπότη για τον σκοπό της ζωής αυτός δε θα σου απαντήσει σύμφωνα με αυτά που διδάσκει ο Χριστιανισμός? Και αν όχι μήπως δεν πρέπει να είναι δεσπότης?
Πέρα από το ότι συμφωνώ πως έτσι θα απαντήσει (και καλά θα κάνει γιατί αυτή είναι η άποψη του), μπορείς να εντοπίσεις ιδιαίτερες διαφορές στο πως βλέπει τον σκοπό της ζωής ένας δεσπότης, ή ένας ιμάμης ή ένας βραχμάνος ή ένας ραββίνος κ.ο.κ. ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξης15
όταν ρωτήσεις έναν δεσπότη για την αγάπη, το νόημα της ζωής, την έννοια του καλού και του κακού και τα μυστήρια του σύμπαντος, αυτός σύμφωνα με τι πρέπει να σου απαντήσει, και επαναλαμβάνω αν δε σου απαντήσει σύμφωνα με τον Χριστιανισμό μετά πρέπει να είναι δεσπότης ή μήπως είναι κάτι τέτοιο ασυμβίβαστο?
Αλέξη νομίζω πως έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα. Δεν απαγορεύεται π.χ. να αναφέρεις τις λέξεις Ιησούς Χριστός ή Αλλάχ ή Μωάμεθ ή ότι η Χριστινική θρησκεία αναφέρει αυτό, η Ινδουιστική το άλλο κλπ.

Αυτές που απαγορεύονται είναι οι θρησκευτικές συζητήσεις, ήτοι οι συζητήσεις επί των θρησκειών, των δοξασιών και των δογμάτων, όχι οι θεολογικές.
Η διαφορά μπορεί σε κάποια αυτιά να ακούγεται μικρή, αλλά είναι τεράστια.

Κατά την άποψη σου, αν την κατάλαβα καλά, όλες οι συζητήσεις που αφορούν τον εσωτερικό κόσμο ενός ανθρώπου είναι θρησκευτικές, ενώ όλες οι συζητήσεις που αφορούν την εκδήλωση της προσωπικότητας του, είναι πολιτικές.
Αυτό βέβαια είναι γενίκευση (υπερβολική κατά την δική μου άποψη), αλλά αν την δεχθώ, θα την δεχθώ μόνο ως γενίκευση σε 2ο επίπεδο.
Σε 1ο επίπεδο και οι δύο ομάδες συζητήσεων, πριν διαχωριστούν, δεν είναι καθαρά και μόνο φιλοσοφικές ;
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #667  
Παλιά 05-02-08, 12:40
Το avatar του χρήστη chatzis
chatzis Ο χρήστης chatzis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΚΟΥΚΟΣ
Μηνύματα: 28
Cool πολιτική και Θρησκεία στόν Τεκτονισμό

Λοιποόν αλλη μιά φορά,γιά μερικούς που δέν θέλουν να το καταλάβουν.
ΑΠΑΓΩΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΕΝΤΟΣ ΣΤΟΑΣ.
Για έναν Λόγο.Υπαρχουν αδέρφια με άλλο θρησκευμα ,και με διάφορες Πολιτικές πεποιιθήσης και τοποθετήσης.Αντε νά επιτρεπόταν τέτιου είδους σηζητήσης.Θά γινόταν καταρχήν χαμός,ε να λοιπόν γιατη απαγωρευονται.Εγινα νομίζο αντιλιπτός.
Εκτός Στοάς οτι θέλης πές.Αλλα και πάλι εμείς σεβόμαστε ο ένασ τον άλλον,και η σηζητησης μας σηνηθος ειναι φιλοσοφικης φυσης κιρίος.

sorry για τη ορθογραφια μου.
__________________
Χατζημιχαηλίδης Δημήτριος
Απάντηση με παράθεση
  #668  
Παλιά 05-02-08, 14:09
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

alet συμφωνώ μαζί σου είναι αρχικά φιλοσοφικές συζητήσεις και κάθε θρησκεία άλλωστε πρεσβεύει μια φιλοσοφία, άρα γιατί επιμένετε ότι Απαγορεύεται η συζήτηση θρησκευτικών και πολιτικών συζητήσεων εμένα άλλωστε παράλογο μου φαίνεται να μην αναλύονται εκεί τέτοια θέματα, τι θα συζητάνε για ποδόσφαιρο ή μπορεί να καθοδηγείται απολύτως μια συζήτηση? Δεν επιμένω στις ερωτήσεις αυτές για να κατηγορήσω, ύποπτο θα ήταν αν πάνω σε κάποια ζητήματα προοθούταν μια κοινή γραμμή δηλαδή αν προουθούταν μια άποψη και ακολουθούταν από όλα τα μέλη αλλά οι περιπτωσεις αυτές έχουν αναλυθεί για το πότε και κάτω από ποιές συνθήκες μπορεί να γίνονται. Όσο για τους πολιτικούς οι συγκεκριμένοι μπορεί να μη συνηπήρξαν αλλά σίγουρα συνηπήρξαν με άλλους της εποχής του ο καθένας.
Τώρα θέλω να θέσω μια άλλη ερώτηση, ένας παπάς και μάλιστα με ηγετικό βαθμό για ποιό λόγο μπαίνει σε μια στοά, ποιά είναι κατά την άποψή σας η ανάγκη που τον ωθεί σε κάτι τέτοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #669  
Παλιά 05-02-08, 14:19
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΕΙΜΑΙ ΤΕΚΤΟΝΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΓΝΟΡΙΖΟ
αν είσαι τέκτονας όπως λες για πες μας τι σημαίνουν χιραμ,γιαβουλόν, μποάζ και ιαχίν, ντέους μεουμκιουε τζους..
Aν δεν ξέρεις τι σημαίνουν αυτά τότε δεν είσαι τέκτονας, και απλά τρολάρεις
για να σπάσεις την πλάκα σου..

yγ: Γιατί η ορθογραφία σου είναι χάλια; Είσαι ελληνας του εξωτερικού;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 05-02-08 στις 14:21
Απάντηση με παράθεση
  #670  
Παλιά 05-02-08, 14:40
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
αν είσαι τέκτονας όπως λες για πες μας τι σημαίνουν χιραμ,γιαβουλόν, μποάζ και ιαχίν, ντέους μεουμκιουε τζους..
Aν δεν ξέρεις τι σημαίνουν αυτά τότε δεν είσαι τέκτονας, και απλά τρολάρεις
για να σπάσεις την πλάκα σου..
Αγαπητέ Skeptic,

Ξέρω πως αναφέρεσαι στον chatzis, απλά παρεμβαίνω να σου υπενθυμίσω πως τo εν λόγω μέλος του forum έχει δηλώσει, σε αυτό το νήμα, πως είναι τέκτονας Α' βαθμού (Μαθητής) και μάλιστα έγινε μεγάλη συζήτηση επ' αυτού, οπότε είναι πιθανόν κάποιες λέξεις να μην τις γνωρίζει ακόμη.

Από την άλλη βέβαια, αν τις γνωρίζει δεν σημαίνει πως είναι και τέκτονας, μπορεί να σημαίνει μόνο πως έχει pc και σύνδεση στο internet...
εσύ π.χ. τις γνωρίζεις και σύμφωνα τουλάχιστον με αυτά που λες δεν είσαι τέκτονας.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.