Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #761  
Παλιά 22-03-08, 18:13
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ Ιεροφάντη,

Δεν ξέρω αν είναι σωστό να απαντήσω στα όσα έγραψες, από την στιγμή που έχεις επιλέξει να διακόψεις την παρουσία σου σε τούτο το θέμα. Έχω την εντύπωση ότι θα είναι σαν να σε υποχρεώνω να επιστρέψεις. Όμως, κάποια σημεία είναι πολύ ενδιαφέροντα γενικότερα και καλό είναι να ξεκαθαριστούν.

Θα αγνοήσω το πρώτο σκέλος των εξηγήσεών σου μιας κι έχει κακή επίπτωση στην πρόοδο της κουβέντας μας. Προστριβές κατ'εμέ είναι θετικό να υπάρχουν. Ειδικά όταν περιορίζονται σε νοητικούς διαξιφισμούς. Επικίνδυνοι είναι όσοι ζουν με μια πλασματική ανωτερότητα απώλειας παθών.

Η τελευταία μου πρόταση ήταν συνειδητά ασαφής και δικαίως προκάλεσε παρανοήσεις και αντιδράσεις. Αναφερόμουν στην εποχή της πτώσεως των ολιγαρχιών και της ανόδου των δημοκρατιών. Ο Τεκτονισμός ως "σώμα" δεν επέβαλε τίποτα. Εισάκουσε την θέληση των λαών και εκεί που μπορούσε να συμβάλλει, συνέβαλε. ΔΕΝ επέβαλε την δημοκρατία. Αν είχε πράξει κάτι τέτοιο και ενάντια στις ίδιες του τις αρχές θα πήγαινε, αλλά και ενάντια στην ίδια την ουσία της δημοκρατίας-δεν μπορούμε να έχουμε δημοκρατία δια της επιβολής, μόνο κατ' επιλογήν.

Η δημοκρατία αγαπητέ όπως πολύ σωστά λες είναι Ιδέα. Δεν είναι πολιτική ή θρησκευτική ιδεολογία. Η επίτευξη της δημοκρατίας λοιπόν μπορεί να είναι μέσα στα πλαίσια του οράματος των Τεκτόνων και επαναλαμβάνω όχι δια της επιβολής της αλλά δια της προοδευτικής μορφώσεως της κοινωνίας. Αν είναι ή δεν είναι εφικτό, αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Δεν έχει να κάνει ούτε με την ελπίδα, ούτε με την πίστη, ούτε με το όραμα. Είναι απλώς ένα λογικό παράγωγο.

Όσο για τα του αέρος, μάλλον δεν κατενόησες ότι αναφέρθηκα σε απογοήτευση για να σου δείξω την συμπάθεια μου. Δεν απογοητευόμαστε ποτέ από ανθρώπους που μας προκαλούν αδιαφορία. Να είσαι καλά.

Αγαπητέ AVATARGR,

Προφανώς και είναι. Η διαφορά όμως στην μια και στην άλλη περίπτωση είναι ότι ο πρώτος το αγνοεί, ενώ ο δεύτερος κρούει την θύρα με συνείδηση.

Αγαπητέ cHrIsToS1,

[Για τα της πολιτικής βλέπε το μήνυμά μου στον Ιεροφάντη.]

Όντως πολλοί το κάνουν και δεν έχεις άδικο και θα συμφωνήσω ότι είναι λάθος. Προσπάθησε όμως να δεις το γεγονός με συμπάθεια. Ένας επιφανής Τέκτων για τους Τέκτονες είναι παράδειγμα προς μίμησιν και προτάσσοντας την Τεκτονική του ιδιότητα εκδηλώνουν την περιφάνια τους. Δεν έχεις βιώσει κι ίσως γι'αυτό δεν το καταλαβαίνεις την ποιότητα των αδελφικών δεσμών του Τεκτονισμού. Από εκεί εκπορεύεται το παραπάνω, τουλάχιστον στο αγνό του σκέλος. Στο κατακριτέο του, φυσικά για λόγους προβολής και ...διαφήμισης.

Αγαπητέ Bernie_Rico_Jr,

To παράδειγμα με τον ιό του AIDS προφανώς και δεν ήταν σαφές αλλά το point του ήταν άλλο. Επιτρέποντας την είσοδο σε κάποιον που δεν ταυτίζεται τουλάχιστον με τις προϋποθέσεις του Τεκτονισμού, που δεν έχει δηλαδή τους ίδιους σκοπούς με τους υπολοίπους, που είναι η κατανόηση και εξέλιξη του εαυτού κλπ, εκτός της ανισορροπίας που προκαλείς εντός του χώρου, καταδικάσεις τον χώρο σε καταστροφή. Ξέρεις πολύ καλά ότι το καλό είναι πολύ δυσκολότερο να επιτευχθεί από το κακό. Θέτεις λοιπόν τον χώρο σ' έναν μεγάλο κίνδυνο, για να κάνεις τι; Να επιβάλλεις σε κάποιον αξίες και ηθική ζωής που ούτε τις επιδιώκει, ούτε τις συνειδητοποιεί, ούτε σκοπεύει να τις ακολουθήσει; Το πλέον άσκοπον. Όσοι εντάχθηκαν στο εγρηγορός του Τεκτονισμού και είχαν ιδιοτελείς σκοπούς κάποτε λέγαμε ότι το ίδιο το εγρηγορός θα τους αποβάλλει. ΔΕΝ συνέβη. Κατέστρεψαν Στοές, πήραν στον λαιμό τους πραγματικούς Τέκτονες, κατ' ουσίαν κι όχι κατ' επίφασιν. Ο μόνος τρόπος λοιπόν είναι αυστηρότερα κριτήρια.

Για το θέμα της αναπηρίας θα σου αναφέρω το παράδειγμα της Σεβ. Διδ. σε μια μικτή στοά, της "αρχηγού" δηλαδή της Στοάς όπου είναι χρόνια σε αναπηρικό καροτσάκι και περνάει τα πάνδεινα για να παρίσταται στην Στοά της. Κι όμως δεν έχει χάσει ούτε μία συνεδρία.

Για τα υπόλοιπα ο Alet έχει αν θυμάμαι καλά αναφέρει όλη τη διαδικασία εισδοχής. Για περισσότερα μπορείς να προμηθευτείς το Ελληνικό Τεκτονικό Εγχειρίδιο του Α. Ριζόπουλου, των εκδόσεων Τετρακτύς.

Φιλικά,
OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
  #762  
Παλιά 23-03-08, 20:04
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σου. Οπότε, και σύμφωνα με αυτή, οριοθετούνται κάπως οι προυποθέσεις εισόδου. Να θεωρήσω λοιπόν πως ένας κοινός πορτοφολάς, όπως προανέφερα, θεωρείται από τη μασονία πως δεν επιδέχεται περαιτέρω επεξεργασίας και πως επί της ουσίας έιναι ένα καμμένο χαρτί έναντι πάντα των δομών-προϋποθέσεων που περιέγραψες.

Η επόμενη ερώτηση δεν είναι προσωπική βεβαίως αλλά σύμφωνα με την εμπειρία σου, ένας μασόνος κρατά την ίδια στάση και εκτός στοάς? θα βοηθήσει έναν τέτοιον άνθρωπο (μπορεί να είναι κάποιος αγαπημένος μας) σε μια στιγμή ανάγκης? Θα προσπαθήσει να τον "φέρει στον ίσιο δρόμο"? (ακούγεται χαζή η παραπάνω ερώτηση, ελπίζω να μην με παρεξηγείσετε και να καταλαβαίνετε τι εννοώ, ξέρω δε πως πολλοί από εμάς δεν το κάνουν, ρωτώ όμως σύμφωνα με τα παραπάνω δεδομένα). Και εφόσον η απάντησή σου αντικατοπτρίζει την όλη πραγματικότητα (δεν σε λέω ψεύτη βέβαια αγαπητέ), γιατί άτομα που διαλύουν εκ βάθρων το χτίσιμο της προσωπικότητάς τους που έγινε μέσα στη μασονία (βλέπε πολιτικούς, δικαστικούς κλπ γνωστούς και αγνώστους), παραμένουν μέσα σε αυτή και δεν καταλήγουν εν τέλει πίσω από τα σίδερα? Υπάρχουν τέτοιοι, το ξέρεις, και επέτρεψέ μου να το ξέρω κι εγώ.

Τέλος από την απάντησή σου καταλαβαίνω πως δεν γίνεται δεκτός ένα ανάπηρος μιας και το παράδειγμα που ανέφερες αφορά άτομο που καθηλώθηκε σε καροτσάκι αφού είχε γίνει μέλος, σωστά? Αν ναι, γιατί αυτή η διάκριση....?

ΥΓ.
ευχαριστώ για την πρότασή σου για το παραπάνω εγχειρίδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #763  
Παλιά 23-03-08, 20:54
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ Bernie_Rico_Jr,

Σε καμία περίπτωση ο Τεκτονισμός δεν υπονοεί με την άρνηση εισδοχής ότι ο ενδιαφερόμενος είναι "καμένο" χαρτί. Απλώς ένας πορτοφολάς δεν έρχεται σύμφωνος με τον κανόνα που λέει ότι ο ανήρ οφείλει να μην έχει καταδικαστεί τελεσίδικα για ποινικά αδικήματα, όπως και ότι πρέπει να είναι καλής φήμης. Η ουσία του πράγματος όμως συνεχίζει να σου διαφεύγει. Η Τεκτονική Αδελφότητα είναι ένα "σχολείο" για περαιτέρω εξέλιξη. Ένας άνθρωπος αυτής της καταστάσεως θεωρείς πως έχει την διάθεση ή την δυνατότητα για εσωτερική αναζήτηση; Δεν καταλαβαίνω διατί κάτι τόσο προφανές και ξεκάθαρο σου είναι αδύνατον να το κατανοήσεις. Θέλεις να επιβάλλεις στον Τεκτονισμό έναν τρόπο που δεν είναι δικός του και αδυνατείς να τον κατανοήσεις ως είναι.

Ένας πραγματικός Τέκτων την κρατάει. Ένας κακός Τέκτων πιθανώς όχι. Ο Τεκτονισμός είναι σ'ένα κομμάτι του, πρακτικός εσωτερισμός. Η ηθική του δομή ανακλά αρχετυπικές αξίες. Αν δεν τον κάνεις πράξη, τότε πολύ απλά δεν μετέχεις στο εγρηγορός του. Θα μου πεις βέβαια ότι αυτό είναι μια γενικολογία. Θεωρώ όμως ότι είναι χρησιμότερο από το να σου πω ότι γνωρίζω την περίπτωση του τάδε ή του δείνα αφού δεν επαληθεύεται ή και να αληθεύει επαφίεται κι αυτό στους νόμους της υποκειμενικότητας των γεγονότων.

Φυσικά και γίνονται δεκτοί άνθρωποι με αναπηρία. Παρανόησες. Δεν γίνονται μόνον σε περίπτωση που η αναπηρία τους είναι τέτοια που δεν τους επιτρέπει να συμμετέχουν στις εργασίες.

OrdoAbChao

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OrdoAbChao : 23-03-08 στις 20:56
Απάντηση με παράθεση
  #764  
Παλιά 23-03-08, 21:48
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Προφανώς και πιστεύω πως ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα της μετάνοιας και το δικαίωμα να εκκινήσει εκ νέου από την αφετηρία από την οποία άργησε να εκκινήσει η έκανε κάποιο πισωγύρισμα στη διάρκεια της διαδρομής της ζωής του. Ένα μεγάλο ποσοστό ίσως ναι, να μην επιδέχεται βελτίωσης και ακόμη να υπάρχει η προσωπική άρνηση προς το παραπάνω.

Αλλά γενικό κανόνα σαν αυτόν της μασονίας δεν έχω στη ζωή μου και νομίζω πως είναι απόλυτα λογικό. Ναι, ζω σε αυτόν τον κόσμο, δεν κάνω παρέα με της κάθε καρυδιάς το καρύδι προσπαθώντας ως άλλος καλός σαμαρείτης να το βοηθήσω, αλλά στην περίπτωση που ένας άνθρωπος μου πχ. κατέληγε σε μια παράνομη πράξη δεν θα τον απέρριπτα ούτε θα τον θεωρούσα ανεπίδεκτο εσωτερικής βελτιώσεως. Τον γιό σου θα τον απέρριπτες? Και αφού το παραπάνω ισχύει έστω για έναν, ισχύει εν γένει. Για έξω όμως, έξω από τη στοά και τα δομικά της στοιχεία.

Όσον αφορά τους κάνόνες του δήθεν "σχολείου " όπως προανέφερες που κατ' εσέ δεν μπορώ να αντιληφθώ, πράγματι, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί αφού δεν δέχεστε τον ακατέργαστο, δεν στέλνετε στον διάολο βρε αδελφέ αυτόν που ξεκίνησε ως καλός και κατέληξε ως λαμόγιο καθηγητής, πολιτικός, δικαστής κλπ. Και μην υποστηρίξεις με κάποιο φιλοσοφικό περιτύλιγμα πως τους έχετε διώξει όλους τους ανήκοντες στην ως άνω συνομοταξία γιατί ξέρεις πως δεν ισχύει. Επίσης, συγγνώμη αλλά δεν δέχομαι πως δεν γνωρίζετε τον βίο του διπλανού σας και δεν πως έχετε μια αντικειμενική απεικόνιση των πραγμάτων μιας και δώτες έχετε μπόλικους (και δέχομαι βεβαίως πως αυτό γίνεται για την εύρρυθμη λειτουργία του τάγματος κλπ κλπ κλπ). Και οκ, δεν φταίει η μασόνια για τους κακούς μασόνους, μήπως όμως η ύπαρξη αυτης της κατάστασης δείχνει την σμίκρυνση αυτής της ιδέας, φιλοσοφικού κινήματος κλπ?

Επίσης, θα μου απαντήσει κανείς επιτέλους πως μαθαίνουν για έναν αιτούντα την εισχώρηση στη μασονία, το έχειν καλώς του προηγούμενου βίου του? Νομίζω εσύ ο ίδιος φίλε OrdoAbChao είχες πει πως φροντίζουν και μαθαίνουν αλλά χωρίς να αναφέρεις τον τρόπο. Αν κάνω λάθος, ξέχασε σε παρακαλώ την τελευταία πρόταση.
Απάντηση με παράθεση
  #765  
Παλιά 25-03-08, 18:40
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ Bernie_Rico_Jr,

Ναι αγαπητέ, αν έκρινα ότι ο υιός μου δεν είχε πραγματικό λόγο να ενταχθεί στις τάξεις του Τάγματος φυσικά και θα τον απέρριπτα. Άλλα μέτρα και άλλα σταθμά δηλαδή για τους οικείους μας και άλλα για τους υπολοίπους; Βεβαίως, στην συγκεκριμένη περίπτωση το φταίξιμο θα ήταν όλο δικό μου για τον τρόπο που θα τον είχα μεγαλώσει.

Όσο για το διατί δεν στέλνουμε στον διάολο όλους αυτούς που αναφέρεις και απαντάς και γνωρίζεις ότι δεν υποστηρίζω την ανυπαρξία τους. Να ξέρεις όμως ότι όταν μια Στοά λειτουργεί σωστά και σύμφωνα με τον Τεκτονικό σκοπό οι ιδιοτελείς άντε να παραμείνουν στους δύο πρώτους βαθμούς. Όταν καταλαβαίνουν ότι δεν θα έβρουν αυτό που ψάχνουν αποβάλλονται από μόνοι τους.

Όσο για τον έλεγχο και για να μην επαναλαμβανόμαστε σου παραθέτω δεσμό από μήνυμα του Τάκη Παπαδόπουλου όπου περιγράφει την διαδικασία: ->http://www.metafysiko.gr/forum/showp...&postcount=646

Φιλικά,
OrdoAbChao

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OrdoAbChao : 25-03-08 στις 18:42
Απάντηση με παράθεση
  #766  
Παλιά 26-03-08, 20:22
8eologa Ο χρήστης 8eologa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2008
Μηνύματα: 1
Wink reewrq

[COLOR=Navy]κοιτα εγω πιστευω οτι απλα ειναι μια ογανωση πολυ καλα διαδικτιωμενη που εχει στοχο τα μελη της να δινουν λεφτα και σε καποια δυσκολη στιγμη οι αλλοι προσπαθουν να το βοηθησουν!προσωπικα δ ειναι κατι απειλιτικο εως τωρα τουλαχισοτν!
Απάντηση με παράθεση
  #767  
Παλιά 26-03-08, 20:55
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 8eologa
κοιτα εγω πιστευω οτι απλα ειναι μια οργανωση πολυ καλα διαδικτιωμενη που εχει στοχο τα μελη της να δινουν λεφτα και σε καποια δυσκολη στιγμη οι αλλοι προσπαθουν να το βοηθησουν! προσωπικα δ ειναι κατι απειλιτικο εως τωρα τουλαχιστον!
Αυτό κατάλαβες;
Αν κρίνω από το πώς γράφεις, μαλλον είσαι νεαρό άτομο και σε συμβουλεύω, λοιπόν, πριν εκθέσεις τα "πιστεύω' σου για κάτι που προφανέστατα δεν γνωρίζεις, να διαβάσεις προσεκτικά τα μηνύματα από σελίδα 64 και εντεύθεν και μετά, αν έχεις αναπάντητες απορίες - που δεν πιστεύω ότι θα έχεις -, το συζητάμε.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #768  
Παλιά 28-03-08, 20:38
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OrdoAbChao
Αγαπητέ Bernie_Rico_Jr,

Ναι αγαπητέ, αν έκρινα ότι ο υιός μου δεν είχε πραγματικό λόγο να ενταχθεί στις τάξεις του Τάγματος φυσικά και θα τον απέρριπτα. Άλλα μέτρα και άλλα σταθμά δηλαδή για τους οικείους μας και άλλα για τους υπολοίπους; Βεβαίως, στην συγκεκριμένη περίπτωση το φταίξιμο θα ήταν όλο δικό μου για τον τρόπο που θα τον είχα μεγαλώσει.

Όσο για το διατί δεν στέλνουμε στον διάολο όλους αυτούς που αναφέρεις και απαντάς και γνωρίζεις ότι δεν υποστηρίζω την ανυπαρξία τους. Να ξέρεις όμως ότι όταν μια Στοά λειτουργεί σωστά και σύμφωνα με τον Τεκτονικό σκοπό οι ιδιοτελείς άντε να παραμείνουν στους δύο πρώτους βαθμούς. Όταν καταλαβαίνουν ότι δεν θα έβρουν αυτό που ψάχνουν αποβάλλονται από μόνοι τους.

Όσο για τον έλεγχο και για να μην επαναλαμβανόμαστε σου παραθέτω δεσμό από μήνυμα του Τάκη Παπαδόπουλου όπου περιγράφει την διαδικασία: ->http://www.metafysiko.gr/forum/showp...&postcount=646

Φιλικά,
OrdoAbChao

Μάλλον έγινε παρανόηση, δεν εννοούσα εαν θα κάνεις δεκτό τον υιό σου ο οποίος έχει πάρει το στραβό δρόμο στις τάξεις της μασονίας. Μας εξήγησες πως οι όροι είναι τέτοιοι που δεκτοί γίνονται μόνο οι καλοί. Σε ρώτησα εαν ένας μασόνος έχει την ίδια ηλίθια για μένα νοοτροπία και στη ζωή του ή θα δεχόταν τελικά το υιό του... (εκεί, έξω από τη στοά)

Επίσης ο Τ.Π. λέει τα ακόλουθα: -Η εισδοχή νέου μέλους κατά τον Κανονισμό γίνεται μόνο αν το ζητήσει το ίδιο, οπότε ορίζονται από την στοά Τέκτονες που ερευνούν την ηθική, το άμεμπτο του χαρακτήρα του αιτούντος την εισδοχή, όπως και τον λόγο που αυτός επιθυμεί την εισδοχή του καικαταθέτουν τα στοιχεία στους υπευθύνους, που μετά από σύσκεψη δέχονται ή απορρίπτουν την αίτηση.

Η ερώτηση είναι, πως εξετάζεται η ηθική κάποιου, το άμεμπτο του χαρακτήρα κλπ? Από μια απλή αίτηση? Γίνεται και κάποιου είδους συνέντευξη τρόπον τινά?
Απάντηση με παράθεση
  #769  
Παλιά 29-03-08, 22:04
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Μάλλον έγινε παρανόηση, δεν εννοούσα εαν θα κάνεις δεκτό τον υιό σου ο οποίος έχει πάρει το στραβό δρόμο στις τάξεις της μασονίας. Μας εξήγησες πως οι όροι είναι τέτοιοι που δεκτοί γίνονται μόνο οι καλοί. Σε ρώτησα εαν ένας μασόνος έχει την ίδια ηλίθια για μένα νοοτροπία και στη ζωή του ή θα δεχόταν τελικά το υιό του... (εκεί, έξω από τη στοά)

Επίσης ο Τ.Π. λέει τα ακόλουθα: -Η εισδοχή νέου μέλους κατά τον Κανονισμό γίνεται μόνο αν το ζητήσει το ίδιο, οπότε ορίζονται από την στοά Τέκτονες που ερευνούν την ηθική, το άμεμπτο του χαρακτήρα του αιτούντος την εισδοχή, όπως και τον λόγο που αυτός επιθυμεί την εισδοχή του καικαταθέτουν τα στοιχεία στους υπευθύνους, που μετά από σύσκεψη δέχονται ή απορρίπτουν την αίτηση.
Αγαπητέ Bernie Rico Jr,

Πώς να μην γίνει παρανόηση φίλτατε; Να φανταστώ ότι θα εννοούσες κάτι τέτοιο; Πώς να το γνωρίζω τί κάμνουν στις προσωπικές τους σχέσεις ή στην οικογενειακή τους ζωή 10.000 Τέκτονες εν Ελλάδι, χώρια τα Μικτά, χώρια οι άλλοι Τύποι; Και καλά πες ότι μπορώ να γνωρίζω για κάποιους. Ποιό το νόημα της εξαγωγής ενός τέτοιου γενικόλογου συμπεράσματος όταν γνωρίζουμε ότι οι ζωές μας διέπονται από υποκειμενικότητα και πόσο μάταιο είναι να δεχόμαστε τέτοιου είδους κλειστές θέσεις; Αν ερωτάς τον υποφαινόμενο, φυσικά και δεν θα απέρριπτα ούτε τον υιό μου αλλά ούτε και κάποιον άλλο για ένα στραβοπάτημα. Τί σχέση έχει όμως τούτο με την ένταξη κάποιου στον Τεκτονισμό, αδυνατώ να καταλάβω. Το σκεπτικό του σου αναλύθηκε και είναι πολύ απλό. Ο βασικός σκοπός ενός Τέκτονα είναι η αναζήτηση της αλήθειας, η γνωριμία του με τον πραγματικό του εαυτό, η "τελείωση" ή η "αθανασία". Ένας άνθρωπος έτσι όπως απλοϊκά τον περιγράψαμε παραπάνω δεν ταυτίζεται με αυτόν τον σκοπό και δι' αυτόν τον λόγο είναι απορριπτέος.


Παράθεση:
Η ερώτηση είναι, πως εξετάζεται η ηθική κάποιου, το άμεμπτο του χαρακτήρα κλπ? Από μια απλή αίτηση? Γίνεται και κάποιου είδους συνέντευξη τρόπον τινά?

Επίσης ο Τ.Π. λέει τα ακόλουθα: ...ορίζονται από την στοά Τέκτονες που ερευνούν...τον λόγο που αυτός επιθυμεί την εισδοχή του.


OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
  #770  
Παλιά 03-04-08, 22:54
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Τι ρωτάς ποιό είναι το νόημα? Όλα έχουν νόημα. Ρωτάω για να δω τι σοι άτομα δέχεται η μασονία ή μάλλον καλύτερα ο τεκτονισμός μιας και φαίνεται πως έχετε πρόβλημα με τον πρώτο όρο. Ρωτάω για να μάθω αν και ίσως επαναλαμβάνω πράγματα που έχουν ήδη γραφεί. Επειδή μας παρουσιάζονται όλα τέλεια (προφανώς δεν υποννοώ ότι για όλα τα δεινά φταίνε οι κακοί μασόνοι, ήδη έχει σμικρυνθεί στην Ελλάδα η μασονία, τη δουλίτσα σας την πήραν τα κόμματα) και ήθελα να δω τι δομές έχει αυτή η ιστορία και με ποιές προυποθέσεις εξυψώνεται τελικά κάποιος ως άνθρωπος εκεί μέσα. Και δεν ζήτησα να ξέρεις όλα τα περί 10000 μασόνων αλλά την εμπειρία σου. Οπότε άκυρο το υφάκι σου.

Επίσης ο Τ.Π. λέει τα ακόλουθα: ...ορίζονται από την στοά Τέκτονες που ερευνούν...τον λόγο που αυτός επιθυμεί την εισδοχή του.

Το πως ερευνούν τα περί αμέμπτου της ηθικής δεν λέει και δεν έχω μάθει ακόμη. Εκτός και αν κάτι δεν έχω καταλάβει οπότε σε κάθε περίπτωση αναμένω μια απάντηση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.