Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Σχολιασμός Αρθρογραφίας > Συνεντεύξεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-09, 21:38
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή Kenneth Humphreys (Μηνάς Παπαγεωργίου aka Beetlejuice)


Kenneth Humphreys (Beetlejuice)


Διαβάστε τη συνέντευξη στο -----> http://www.metafysiko.gr/?p=202


Υπήρξε ή δεν υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο ο Ιησούς ? Ο καθηγητής Kenneth Humphreys, ιδιοκτήτης του ιστότοπου jesusneverexisted.com, ρίχνει φως σε ένα επιμελώς απαγορευμένο στη χώρα μας θέμα σε μια συνέντευξη που παραχώρησε στο μέλος της ομάδας Gateway, Μηνά Παπαγεωργίου. Μια συζήτηση που προτιμά να αφήσει στην άκρη ζητήματα που σχετίζονται με την πίστη και ρίχνει βάρος στην ιστορική και αρχαιολογική πραγματικότητα των τελευταίων 20 αιώνων της ανθρώπινης ιστορίας.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 29-11-10 στις 12:58
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-09, 15:35
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Καλα παιδια, και μονο που βλεπω τη αγγλοσαξωνικη φατσα του, συγγνωμη κι ολας, επειδη ειμαι και λιγο φυσιογνωμιστης, δεν με προδιαθετει να διαβασω το τι λεει. Εμενα μου μοιαζει για Σιωνιστης-Παγκοσμιοποιητης και υπηρετης σκοτεινων συμφεροντων.
Αραγε δεν σας κινει την περιεργεια ?
Κανενας Γαλλος, Ιταλος, Λατινος, Ινδος, Ιαπωνας θα βρεθει να γραψει κατι ?

Γιατι εγω αυτη τη σιχαμενη ρατσα των conquistadors δεν της εχω ΚΑΜΜΙΑ εμπιστοσυνη.
Σε ολη τους την ιστορια υπηρξαν ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΤΕΣ, ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ και ΒΑΡΒΑΡΟΙ.

Ευχαριστω.

ΥΓ. Που να ημουν και κανενας φανατικος Χριστιανος δηλαδη (που ΔΕΝ ειμαι) τι θα εγραφα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sunborn : 13-04-09 στις 15:36
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-09, 15:42
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Sunborn ποσταρεις σε ενοτητα υπο τον τιτλο "Σχολιασμος Αρθρογραφιας" για μια πολυ σημαντικη (για τα ενδιαφεροντα μου τουλαχιστον) συνεντευξη. Εσυ δηλωνεις ολιγον φυσιογνωμιστης και κρινεις την φωτογραφια του συνεντευξιαζομενου Η αληθεια ειναι οτι στην προκειμενη θα προτιμουσα την κριτικη του φανατικου χριστιανου!

Υ.Γ Απο τη στιγμη που οπως προειπα προκειται για ζητημα που με ενδιαφερει, το project θα συμπληρωνεται σταδιακα με συνεντευξεις και αποψεις ανθρωπων που προερχονται απο αλλες εθνικοτητες (Αλλωστε η αρχη του κυκλου τον συνεντευξεων σχετικα με την ιστορικοτητα του Ιησου εχει ηδη ανοιξει με τον Ιταλο Francesco Carotta )
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 13-04-09 στις 15:46
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-09, 16:29
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Ενταξει φιλε μου, ισως βιαστηκα.
Τελικα διαβασα το αρθρο και ειδα οτι δεν υπαρχει το παραμικρο στοιχειο για κατι που ο φιλος μας OANNESEA ζηταει συνεχεια σε αλλα posts :
Α-Π-Ο-Δ-Ε-Ι-Ξ-Ε-Ι-Σ !

Δεν διαβασα τιποτε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ, παρα μονο χιλιοειπωμενα σχολια.

Και εμενα το θεμα με ενδιαφερει παρα πολυ.
Μην ξεχνας οτι η Ιστορια δεν εχει παρομοιες αποδειξεις ουτε για τον Κρισνα (που παρεπιπτοντως σημαινει Χριστος-χρισμενος στα Σανσκριτικα), ουτε για τον Ορφεα, το Διονυσο, τον Ηρακλη, τον Σανκαρα, τον Ερμη τον Τρισμεγιστο, τον Λαο-Τσε και ολους σχεδον τους αναμορφωτες της Ανθρωποτητας. Ακομα και για τον Πυθαγορα ισχυριζονται καποιοι.
Αυτο τι παει να πει ? οτι δεν υπηρξαν ?
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ! Φυσικα και υπηρξαν. Τελος παντων.
Περιμενω περισσοτερες δημοσιευσεις πριν κρινω οριστικα...

ΥΓ. Μπορει να μου πει καποιος γιατι διαλεξατε Μ.Δευτερα να βαλετε τετοιο θεμα ? Προπαγανδα μου μυριζει... Παρακαλω διαψευστε με...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-09, 16:41
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

1) Τα προβληματα ή παραπονα που πιθανως να εχεις απο χρηστη/ες του φορουμ καλο θα ηταν να μην τα μεταφερεις σε ολο το φορουμ. Η συνεντευξη Humphreys αποτυπωνει μια αποψη που σχετιζεται με την απουσια αποδειξεων και οχι την υπαρξη τους. Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι στην πολυ ενδιαφερουσα αυτη συνεντευξη δεν παρατιθενται ιστορικα στοιχεια που μπορουν να βοηθησουν τον αναγνωστη να οδηγηθει σε καποια συμπερασματα. Δυστυχως ή ευτυχως δεν εχουν ολοι ακουσει ξανα αυτα τα πραγματα...

2) Απο "αναμορφωτες" οπως ο Ηρακλης, ο Διονυσος, ο Ορφεας κτλ, δεν προεκυψαν κρατικες παγκοσμιες θρησκειες που εξαπλωθηκαν δια της βιας και δια πολεμων με πειστηρια "θεοπνευστα" θρησκευτικα κειμενα. Το τσουβαλιασμα ολων των παραπανω προσωπων και το τελικο πορισμα " Αυτο τι παει να πει ? οτι δεν υπηρξαν ?
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ! Φυσικα και υπηρξαν. Τελος παντων"
δεν το βρισκω και τοσο ευστοχο.

3) Παραπαει χαμηλα η κουβεντα... Ερευνω, γραφω, παιρνω συνεντευξεις και μοιραζομαι τη γνωση που εισπραττω και φιλτραρω με τους συνανθρωπους μου. Αν η δικια σου προσφορα ειναι η φυσιογνωμικη αναλυση των φωτογραφιων των συνεντευξιαζομενων και η ημερολογιακη ερευνα ανεβασματος των θεματων στο metafysiko.gr δικαιωμα σου. Δε θα γκετοποιησουμε κιολας τη σελιδα μας τον Απριλιο και τον Δεκεμβριο απο θρησκευτικα θέματα! Καπου πρεπει να τα στριμωχνουμε και αυτα!


Y.Γ Για την ιστορια παντως, η συνεντευξη δημοσιευτηκε στο προηγουμενο τευχος του περιοδικου Forbidden History και ετσι συμφωνα με το fair play που εφαρμοζουμε χρονια τωρα, επρεπε να περιμενουμε μεχρι να μαζευτει το περιοδικο για να δημοσιευτει στη συνεχεια εδω... Για αυτο και δημοσιευτηκε στην αμεσως επομενη ανανεωση (τη χθεσινη δηλαδη) βασει του προγραμματισμου που εχουμε κανει ως συντακτικη ομαδα της Κοινοτητας απο τον Φεβρουαριο...
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 13-04-09 στις 17:08
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-09, 13:47
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Ένα σχόλιο απλά σχετικά με την προπαγάνδα της Μεγάλης Δευτέρας Στην ανανέωση αυτή υπάρχει και άρθρο του διεθνώς αναγνωρισμένου Βρετανού βιολόγου Rupert Sheldrake με τίτλο "Η Φυσική των Αγγέλων" (http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=201), όπου παρουσιάζεται μία εκδοχή για την επιστημονική ύπαρξη των αγγέλων από έναν Καθολικό επιστήμονα.
Ας είμαστε πιο προσεκτικοί λοιπόν σε τέτοιου είδους σχόλια αφιερώνοντας χρόνο να διαβάσουμε κάτι πριν το κρίνουμε, κυρίως για να μην εκτιθόμαστε εμείς οι ίδιοι με άκυρες τοποθετήσεις.

Πριν κλείσω, φίλε sunborn παρουσιάζεις πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις στο προηγούμενο post σου. Θα ήταν πολύ χρήσιμο για όλους μας να παρουσιάσεις και κάποια σχετική επιχειρηματολογία (κάποια μελέτη δική σου ή άλλων ίσως), εκτός και αν όσα αναφέρεις υπόκεινται απλά στην δική σου κρίση... αναφέρομαι στο εξής:
Παράθεση:
Αυτο τι παει να πει ? οτι δεν υπηρξαν ?
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ! Φυσικα και υπηρξαν. Τελος παντων.
Προσωπικά τρέφω φιλικά αισθήματα προς τον χριστιανισμό και ενώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου πιστό, εντούτοις όταν κάποιος ασκεί έντονα αρνητική κριτική προς την εν λόγω θρησκεία με βρίσκει πάντα στην αντιπέρα όχθη. Με προσωπικές όμως κρίσεις αντιμετωπίζεις προσωπικές κρίσεις και με έργο αντιμετωπίζεις έργο. Για να του αντιπαρατεθώ δηλαδή, φροντίζω να τον αντιμετωπίζω το λιγότερο με την ίδια ποιότητα έργου με τη δική του και όχι με κάτι λιγότερο.
Ο Μηνάς έφερε μία πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη στην Ελλάδα (ακόμα και αν δεν συμφωνώ με όσα λέει ο συνεντευξιαζόμενος). Έχω την αίσθηση πως ο χώρος μας έχει ανάγκη από ανθρώπους που θα φέρουν αντίστοιχης ποιότητας έργο προς υπεράσπιση του χριστιανισμού. Ελπίζω λοιπόν να είσαι και εσύ ανάμεσα σε αυτούς στο μέλλον.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-09, 18:03
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
1) Τα προβληματα ή παραπονα που πιθανως να εχεις απο χρηστη/ες του φορουμ καλο θα ηταν να μην τα μεταφερεις σε ολο το φορουμ.
Δεν διατυπωσα κανενα παραπονο για αλλα μελη του φορουμ, απλα επισημανα οτι ο τυπος δεν λεει, παρα χιλιοειπωμενα πραγματα, χωρις να προσθετει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ καινουργιο στοιχειο ως αποδειξη.
Οποτε...
Η εχω ξεχασει τα ελληνικα μου, η τα χρησιμοποιω με εναν δικο μου, ακατανοητο για τους αλλους, τροπο, η δεν ξερετε να διαβαζετε, η βλεπετε μονο την επιφανεια αυτων που γραφω.
Τελος Παντων...
Για τα υπολοιπα που γραφεις beetlejuice δεν εχω να διαφωνησω σε κατι.

Φιλε Νίκο, πολλα εχω να πω και αλλα τοσα να γραψω.
Δυστυχως διαφοροι σοβαροι προσωπικοι λογοι δεν μου επιτρεπουν αυτον τον καιρο να εχω την απαραιτητη ψυχικη ισορροπια και το απαραιτητο "καθαρο μυαλο" για να ασχοληθω με ενα τοσο σημαντικο θεμα.
Παρα ταυτα, για αρχη, σας παραπεμπω σε παλαιοτερα μου post, οπου αναφερω καποιες απο τις υπαρχουσες ΓΡΑΠΤΕΣ αποδειξεις για την ιστορικοτητα του Ιησου.

Λιγα ακομα θα πω τωρα, απευθυνομενος στους φανατικους που επιμενουν να διαχωριζουν και να σκεφτονται με τον κατωτερο Νου και οχι με τη Φωτισμενη Διανοια, που καθε ανθρωπος διαθετει.

1- ΚΑΝΕΙΣ αλλος ποτε δεν διακυρηξε την Αγαπη με τετοιο υπεροχο τροπο.

2- Αν δεν γνωριζετε, μαθετε οτι απο τα εκατομυρια των χριστιανων μαρτυρων η συντριπτικη πλειοψηφια ηταν Ελληνες. Ελαχιστοι ηταν Εβραιοι.
Αν αυτο δεν σας λεει κατι, εμενα μου λεει πολλα.

3- Οι περισσοτεροι Αποκρυφιστες, (οι οποιοι για μενα αυτοι ειναι οι Αυθεντιες και οχι οι Επιστημονες) οι οποιοι μαλιστα κυνηγηθηκαν απο την Εκκλησια, ποτε δεν αμφισβητησαν την υπαρξη και τη διδασκαλια του Ιησου.
Οι δικοι μου Δασκαλοι οπως η Μπλαβατσκυ, η Φορτσιουν, η Μπειλη, ο Μορυα, ο Γιογκαναντα, ο Κρισναμουρτι και τοσοι αλλοι, μονο λογια σεβασμου εχουν να πουν.
Γραφει η Φορτσιουν... "Αν θεωρησουμε παραμυθια τα σχετικα με τη ζωη του Ιησου, τοτε η Ιστορια δεν εχει κανενα δικαιωμα πανω στον Καισαρα η τον Αλεξανδρο"

4- Αντε κανετε τη διαδρομη απο Αιγυπτο μεχρι Ινδια, και απο Θιβετ μεχρι Ιαπωνια να δειτε εκει τι σεβασμος υπαρχει. Οι Ινδοι μαλιστα επιμενουν οτι ο ταφος του Ιησου βρισκετε στο Κασμιρ.
Εχω επισκεφτει ενα απο τα αρχαιοτερα Βουδιστικα μοναστηρια των Ιμαλαιων, ψηλα στο Λαντακ κοντα στα 4000 μετρα, του 8ου αιωνα, οπου υπαρχουν τοιχογραφιες (manuscripts) που αφηγουνται την ζωη και το εργο του Lord Jesus, οπως τον αποκαλουν. Θεωρειται δε στον Βουδισμο ενας απο τους 108 Βουδες (Φωτισμενους).




Στην Γκοα υπαρχει η Εκκλησια του Αγιου Θωμα, που ειναι απο τις αρχαιοτερες χριστιανικες κοινοτητες, και η οποια για 1300 σχεδον χρονια, δεν ειχε καμμια επαφη με τον υπολοιπο Χριστιανισμο.

5- Δεν μπορω να δεχθω την αποψη κανενος Δυτικου αποχαυνωμενου Υλιστη. Απο που και ως που μονο αυτοι μπορουν να διαμορφωνουν αποψη ?

6- Περα απο αυτα πρεπει να δηλωσω οτι ο Χριστιανισμος ως επισημη θρησκεια, ΚΑΜΙΑ σχεση δεν εχει με τον Χριστιανισμο του Ιησου και των πρωτων Χριστιανων.
Ειναι ομως μεγιστη ανοησια να τσουβαλιαζουμε μαζι με τους φανατικους Πατερες, τους δολοφονους Ιεροεξεταστες και αλλους, τον ιδιο τον Ιησου και τις αληθειες που ειπε.

7- Ο Ιησους ειπε.. "Δεν ηρθα για να καταργησω τον νομο, αλλα να τον συμπληρωσω". Φυσικα δεν ενοουσε τον Μωσαικο Νομο.
Ηρθε για να αναβαθμισει τα αρχαια Μυστηρια και να τους δωσει ξανα την αρχικη τους αιγλη, μιας και ειχαν καταντησει αντρο οργιων και σοφιστικων διδασκαλιων.
Και ως Μυστης και Δασκαλος ειχε απολυτο δικαιωμα για κατι τετοιο. Οπως και ο Πυθαγορας αλλωστε, ο οποιος ειναι και η κορυφη του Ελληνικου Πνευματος, και οχι ο Σωκρατης, ο Πλατωνας η ο Αριστοτελης.

8- Πολλες απο τις διδασκαλιες του παρερμηνευθηκαν η αποσιωπηθηκαν απο την Εκκλησια οταν η τελευταια εγινε Δογμα και οχι Αληθεια.
Τα χειρογραφα της Νεκρας Θαλασσας και του Nag Hamadi, καθως και τα κειμενα των Γνωστικων το αποδεικνυουν.

9- Η Εποχη που ηρθε ο Ιησους ηταν απο τις πιο μαυρες και σκοτεινες στην Ιστορια. Η Ρωμη ηταν μια βαρβαρη αυτοκρατορια, οπως ειναι σημερα η Αμερικη, και οτι φωτεινο ειχε ηταν Ελληνικο.

10- Μερικοι απο τους ποιο φωτισμενους Χριστιανους Πατερες, των οποιων η αποψη κυνηγηθηκε απο την επισημη Εκκλησια, οπως ο Ωριγενης και ο Κλημης της Αλεξανδρειας, ηταν μυημενοι στα Ελευσινια Μυστηρια, και εψαχναν τροπους να ενωσουν τις δυο κοσμοθεωριες.
Στις Νεοπλατωνικες δε σχολες, φοιτουσαν και μορφωμενοι Χριστιανοι.

11- Ο Χριστος ειναι τιτλος, οχι ονομα. Η λεξη ειναι Ελληνικης και οχι Εβραικης προελευσης. Στα Σανσκριτικα λεγεται Κρισνα.
(Μπλαβατσκυ - Ο Εσωτερικος χαρακτηρας των Ευαγγελιων).

12- Ο Χριστος ονομαζεται "Κυριος της Πορφυρης Ακτινας" και ειναι Κοσμικος Μυητης (Μανου) οπως ηταν και οι :
ΡΑΜΑ - Ο Μανου της Αριας φυλης. Μια απο τις ενσαρκωσεις του ηταν ο Κρισνα.
ΜΕΛΧΙΣΕΔΕΚ - Εκτος απο την Ατλαντια συνδεση του, υπηρξε Μανου της Χαλδαικης φυλης καθως και των πρωιμων Σημητικων φυλων.
ΝΑΡΑΝΤΑ - Ο Μανου της πρωτης Ατλαντιας Φυλης.
ΑΣΟΥΡΑΜΑΓΙΑ - Ο Μανου της Λεμουριας φυλης. Ηταν ο "διδασκαλος της σοφιας των Αστρων" για τον προκατακλυσμιαιο κοσμο, οπως ο ΜΕΛΧΙΣΕΔΕΚ ηταν για τον μετακατακλυσμιαιο.
(Ντιον Φορτσιουν - Applied Magic)

12- Οσο ψαχνετε τα πραγματα με τον κοινο νου, ΠΟΤΕ δεν θα βρισκετε απαντησεις. Ενδοσκοπηση, Διαλογισμος, Ρεικι και αλλες τεχνικες θα σας βοηθησουν να ανοιξετε την εσωτερικη σας οραση.
Τοτε και μονο τοτε θα αντιληφθειτε την Αληθεια.

Παράθεση:
ΑΛΗΘΕΙΑ
Δεν υπάρχει θρησκεία, επιστήμη ή φιλοσοφία ανώτερη από την Αλήθεια. (Α-Ληθεια, το να βγαίνεις από τη λήθη).
Η Αλήθεια μπορεί να είναι μόνο μία (ως προς την ουσία). Παράγει όμως άπειρες εκδοχές (ως προς τη μορφή).
Η ουσία της αλήθειας όμως δεν αλλάζει ποτέ !
Εμείς οι ίδιοι αλλάζουμε και μαζί μας αλλάζουν και οι απόψεις μας για την αλήθεια.
Αυτοί στους οποίους οι διανοητικές ενέργειες υποστηρίζονται από ένα δυνατό πνεύμα,
είναι και οι εκλεκτοί.
Η ξυπνημένη αλήθεια έχει αυτοσυνείδηση και αυτάρκεια, ξέρει ότι υπάρχει.
Στέκεται ψηλότερα από όλες τις θεωρίες και τα δόγματα, ψηλότερα από την επιστήμη, δε χρειάζεται επιβεβαίωση από κανέναν, δεν ενδιαφέρεται για τη γνώμη των άλλων και οι αποφάσεις της δεν επηρεάζονται από τίποτα. Δε γνωρίζει αμφιβολία ούτε φόβο, αλλά αναπαύεται στην ηρεμία της δικής της υπέρτατης μεγαλειότητας.

copyright © DJ Sunborn ® Liquid Sun
Καλο απογευμα, θα επανελθω
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sunborn : 15-04-09 στις 18:07
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-04-09, 23:04
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Αγαπητέ Sunborn,

πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λες. Τυχαίνει να γνωρίζω κάποια εξ αυτών λόγω προσωπικής μελέτης κυρίως υποτιθέμενων "απόκρυφων" κειμένων του Χριστιανισμού (το θέμα με τα απόκρυφα είναι τεράστιο και έντονα αμφιλεγόμενο, οπότε καλό είναι να μην επεκταθώ), αν και δεν κάνω απαραίτητα τις "συνδέσεις" που αναφέρεις παραπάνω.
Θα συμφωνήσω απόλυτα ως προς τις βαθύτερες ιδέες που υπάρχουν γύρω από τον Χριστό (όχι ως ιστορικό πρόσωπο μιας και δεν με πολυενδιαφέρει, αλλά ως σύνολο διδασκαλιών), μιας και αν και μακριά από την εκκλησία ορισμένες από αυτές αποτελούν πυρήνα στη ζωή μου κατέχοντας ίσης σημασίας θέση με διδασκαλίες του Κρισναμούτρι, του Σενέκα και άλλων.
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα η θέση σου και ειλικρινά ελπίζω στο μέλλον να τη δω σε μία πιο δομημένη μορφή λόγου (άρθρο, μελέτη, έρευνα κ.λπ.) μιας και καλώς ή κακώς αυτές είναι που συνήθως κρατάνε στο χρόνο και καταφέρνουν να "αγγίξουν" περισσότερο τους ανθρώπους.

Όντως η παρούσα ανταλλαγή απόψεων είναι μάλλον καλύτερα να μεταφερθεί στο χώρο των συζητήσεων, μιας και εδώ ο χώρος είναι για κριτική πάνω στη συνέντευξη. Σύντομα η συντονιστική ομάδα θα κρίνει και θα πράξει ανάλογα.

Να είσαι καλά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.