Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 08-06-15, 23:23
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Ντάξει έχω πειστεί πλέον ότι ο Χρίστος Ελ χάκαρε τον λογαριασμό του heretic...
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 09-06-15, 07:53
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ντάξει έχω πειστεί πλέον ότι ο Χρίστος Ελ χάκαρε τον λογαριασμό του heretic...
Ελα Βασίλη, σε καταλαβαμε. Ασε τα ψευδο-σκεπτικιστικα που δεν κατεχεις και ξαναβγαλε την αγιαστουρα του παπα. Εκει ειχες και πλακα.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 09-06-15, 09:04
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων
...2) χμμμ...μα αυτό είναι και το μειονέκτημα που έχουν. Ότι δεν μπορούν να αποδείξουν. Εμένα βασικά δεν με νοιάζει κι ούτε βγήκα
να πω: "χα-χα τους κορόιδεψα τους χαζούς". Απλά τοποθετήθηκα σε ένα συμβάν. Δεν επηρεάζει την ζωή μου το αν θα κάτσει η πατούσα τους
ολόκληρη στο κάρβουνο ή μόνο το κουτουπιέ. Συζήτηση κάνουμε, όχι διαμάχη. Αν το δω θερμά, θα πρέπει να τους δώσω αξία.
Μα εγώ δεν δίνω αξία σε άλλα κι άλλα...θα δώσω σ'αυτό που δεν αποδεικνύεται; βέβαια τους σέβομαι ως ανθρώπους.
Ας κάνει πάντως ότι θέλει κανείς. Προσωπικά πάντως όταν θα συναντώ μυστήριο, θα θέτω ερωτήσεις και θα ζητώ αποδείξεις.
Όπως θα έκανα και σε μία επιστημονική ανακάλυψη που αμφιβάλλω για τα πορίσματα. Έχω χαράξει τον δικό μου δρόμο.

3) Οκ...

Οι αποδείξεις δεν χρειάζονται πάντα. Αν δεν αναζητάς εξωτερική επιβεβαίωση (από άλλους) και δεν σε ενδιαφέρει να πείσεις για κάτι που κάνεις, δεν έχεις και ανάγκη να αποδείξεις τίποτα. Μόνο όταν ζητάς επιβεβαίωση από τους άλλους νιώθεις ανάγκη να αποδείξεις και φυσικά όταν αυτό που κάνεις αφορά άμεσα και άλλους έχεις υποχρέωση να αποδείξεις.
Έτσι αν πχ περπατώ σε κάρβουνα και το κάνω για μένα με στόχους που δεν αφορούν άλλους - και μάλιστα τους πετυχαίνω - τότε δεν με απασχολεί καθόλου να αποδείξω κάτι δε κάποιους. Οι αναστενάρηδες πχ έκαναν την πυροβασία και πριν τους τουρίστες θα την κάνουν και χωρίς τουρίστες. Θα είναι ασφαλές για μένα να μπορώ να αξιολογήσω την εμπειρία μου αλλά ως εκεί. Αν όμως διακηρύττω πως τα κοκούτσια λεμονιού έχουν αντικαρκινική δράση τότε έχω υποχρέωση να αποδείξω ότι λέω αφού και να μην με ενδιαφέρει να φέρω αποδείξεις αφορά και άλλους.

ΥΓ Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει το μυστήριο τότε μη ζητάς από τους άλλους παρά μόνο οδηγίες για το πως να το ζήσεις. Και να τις εφαρμόσεις. Έτσι θα το επιβεβαιώσεις ή θα το απορρίψεις προσωπικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 09-06-15 στις 09:06
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 09-06-15, 14:56
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αποδείξεις δεν χρειάζονται πάντα. Αν δεν αναζητάς εξωτερική επιβεβαίωση (από άλλους) και δεν σε ενδιαφέρει να πείσεις για κάτι που κάνεις, δεν έχεις και ανάγκη να αποδείξεις τίποτα. Μόνο όταν ζητάς επιβεβαίωση από τους άλλους νιώθεις ανάγκη να αποδείξεις και φυσικά όταν αυτό που κάνεις αφορά άμεσα και άλλους έχεις υποχρέωση να αποδείξεις.
Έτσι αν πχ περπατώ σε κάρβουνα και το κάνω για μένα με στόχους που δεν αφορούν άλλους - και μάλιστα τους πετυχαίνω - τότε δεν με απασχολεί καθόλου να αποδείξω κάτι δε κάποιους. Οι αναστενάρηδες πχ έκαναν την πυροβασία και πριν τους τουρίστες θα την κάνουν και χωρίς τουρίστες. Θα είναι ασφαλές για μένα να μπορώ να αξιολογήσω την εμπειρία μου αλλά ως εκεί. Αν όμως διακηρύττω πως τα κοκούτσια λεμονιού έχουν αντικαρκινική δράση τότε έχω υποχρέωση να αποδείξω ότι λέω αφού και να μην με ενδιαφέρει να φέρω αποδείξεις αφορά και άλλους.

ΥΓ Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει το μυστήριο τότε μη ζητάς από τους άλλους παρά μόνο οδηγίες για το πως να το ζήσεις. Και να τις εφαρμόσεις. Έτσι θα το επιβεβαιώσεις ή θα το απορρίψεις προσωπικά.
Καλησπέρα...

κι όμως οι αποδείξεις είναι πολύ χρήσιμες. Δεν τίθεται θέμα επιβεβαίωσης από άλλους για όποιον αποδεικνύει κάτι. Αυτά είναι κομπλεξισμοί.
Όταν αποδεικνύουμε κάτι...το θεμελιώνουμε και κατ'αυτόν τον τρόπο του δίνουμε αξία. Μία πολύ ειδική αξία που το καθιστά μη αμφισβητήσιμο
για πάντα ή τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί κάτι να το "ακυρώσει" (συνήθως αυτό δεν γίνεται ή είναι εξαιρετικά σπάνιο κοιτώντας γύρω μας τα της ζωής).
Αλλιώς είναι ανυπόστατο. Οι αποδείξεις είναι αυτές που καθιστούν κάτι ισχυρό από όποια οπτική γωνία και να το δεις.
Χωρίς αυτές, "τραβιούνται" όλοι οι άνθρωποι του μεταφυσικού περιεχομένου. Αν είχαν αποδείξεις σε πολλά θέματα του αντικειμένου τους
δεν θα υπήρχε ούτε μία περίπτωση να τους αποδομεί κανείς και τίποτα. Έτσι είναι και το γνωρίζεις.

Υ.Γ Δεν ζητάω τίποτα από κανέναν (ειδικά) στο πεδίο του μεταφυσικού. Δοκιμάζουμε απλή συζήτηση και μόνο. Οδηγίες ούτε ζητώ κι ούτε δίνω.
Σίγουρα κι ούτε δέχομαι. Μέσω της συζήτησης ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του. Απλά πράγματα.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 09-06-15 στις 14:58
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 09-06-15, 15:31
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα...

κι όμως οι αποδείξεις είναι πολύ χρήσιμες. Δεν τίθεται θέμα επιβεβαίωσης από άλλους για όποιον αποδεικνύει κάτι. Αυτά είναι κομπλεξισμοί.
Όταν αποδεικνύουμε κάτι...το θεμελιώνουμε και κατ'αυτόν τον τρόπο του δίνουμε αξία. Μία πολύ ειδική αξία που το καθιστά μη αμφισβητήσιμο
για πάντα ή τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί κάτι να το "ακυρώσει" (συνήθως αυτό δεν γίνεται ή είναι εξαιρετικά σπάνιο κοιτώντας γύρω μας τα της ζωής).
Αλλιώς είναι ανυπόστατο. Οι αποδείξεις είναι αυτές που καθιστούν κάτι ισχυρό από όποια οπτική γωνία και να το δεις.
Χωρίς αυτές, "τραβιούνται" όλοι οι άνθρωποι του μεταφυσικού περιεχομένου. Αν είχαν αποδείξεις σε πολλά θέματα του αντικειμένου τους
δεν θα υπήρχε ούτε μία περίπτωση να τους αποδομεί κανείς και τίποτα. Έτσι είναι και το γνωρίζεις.

Υ.Γ Δεν ζητάω τίποτα από κανέναν (ειδικά) στο πεδίο του μεταφυσικού. Δοκιμάζουμε απλή συζήτηση και μόνο. Οδηγίες ούτε ζητώ κι ούτε δίνω.
Σίγουρα κι ούτε δέχομαι. Μέσω της συζήτησης ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του. Απλά πράγματα.

Όταν κάνω κάτι - φυσικό ή μεταφυσικό - και αυτό αποδίδει είναι φυσικό να ζητώ και να συζητώ με σκοπό την κατανόηση και τη βελτίωση - σ'αυτό το βαθμό με ενδιαφέρει η συζήτηση.
Αν πχ πει κάποιος κάτι που δεν είχα σκεφτεί ή μια προσέγγιση άλλη ή κάτι χρήσιμο.
Στις θεωρητικές αντιρρήσεις η χρησιμότητα είναι στο να μπορεί κανείς να δει αν η συνολική του θέαση έχει κενά, σημεία που τα ξέρει ή τα καταλαβαίνει στραβά κτλ.
Προσωπικά έχω βρει απείρως χρήσιμες της διάφορες "επιχειρηματολογίες" - που θεωρητικολογόντας - προσβάλλουν ότι ζω και εμπιστεύομαι (ειδικά όταν είναι χλευαστικά ή αποτυχημένα ή περιέχουν λογικά λάθη) γιατί σ'αυτά βλέπω την αδυναμία και αποτυχία τις αντίθετης άποψης και έμμεσα ενθαρρύνει τη δική μου.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 09-06-15, 17:09
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν κάνω κάτι - φυσικό ή μεταφυσικό - και αυτό αποδίδει
....
Στις θεωρητικές αντιρρήσεις η χρησιμότητα
....
Προσωπικά έχω βρει απείρως χρήσιμες
Εγώ νομίζω πως η αναζήτηση της γνώσης δεν οδηγεί πάντα σε χρησιμότητα και πως η γνώση δεν είναι πάντα δύναμη αλλά και απογοήτευση + καταστροφή.

Αν δηλαδή εγώ αποκαλύψω και ανασύρω από το ασυνείδητο ψυχολογικό μας κόσμο πράγματα που δεν είναι χρήσιμα για εμάς και την κοινωνία, θα έχω κάνει κακό.

Γι' αυτό η αναζήτηση της γνώσης δεν είναι πάντα θετική αλλά μπορεί να οδηγήσει και στην καταστροφή.

Άρα και το ψέμα είναι χρήσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 09-06-15, 17:19
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν κάνω κάτι - φυσικό ή μεταφυσικό - και αυτό αποδίδει είναι φυσικό να ζητώ και να συζητώ με σκοπό την κατανόηση και τη βελτίωση - σ'αυτό το βαθμό με ενδιαφέρει η συζήτηση.
Αν πχ πει κάποιος κάτι που δεν είχα σκεφτεί ή μια προσέγγιση άλλη ή κάτι χρήσιμο.
Στις θεωρητικές αντιρρήσεις η χρησιμότητα είναι στο να μπορεί κανείς να δει αν η συνολική του θέαση έχει κενά, σημεία που τα ξέρει ή τα καταλαβαίνει στραβά κτλ.
Προσωπικά έχω βρει απείρως χρήσιμες της διάφορες "επιχειρηματολογίες" - που θεωρητικολογόντας - προσβάλλουν ότι ζω και εμπιστεύομαι (ειδικά όταν είναι χλευαστικά ή αποτυχημένα ή περιέχουν λογικά λάθη) γιατί σ'αυτά βλέπω την αδυναμία και αποτυχία τις αντίθετης άποψης και έμμεσα ενθαρρύνει τη δική μου.
Καλησπέρα...

όπου λοιπόν βλέπεις διαφωνία, ασυμφωνία, ασυναρτησία ή προσβολή, μπορείς να παρεμβαίνεις. Αν δεν κάνεις εσύ την δουλειά
δεν θα γίνει ποτέ στα σίγουρα. Να το ξέρεις αυτό (αν και ήδη θα το ξέρεις). Η κάθε πλευρά πιστεύει πως έχει δίκιο.
Να γιατί δεν είμαι με κανέναν. "Γέρνω" όμως στην λογική-επιστήμη διότι είναι αποδείξιμη. Αυτά είχα να πω.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 09-06-15 στις 17:21
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 11-06-15, 15:23
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα σας καταθέσω μια Ιστοσελίδα σχετικά με τα αναστενάρια...
https://sxoliastesxwrissynora.wordpr...9%CE%BF%CF%81/

Επίσης υπάρχει και ένα καλό βιβλίο....
Το διονυσιακό ( ; ) αναστενάρι
Της κ. Ελένης Μπολιάκη εκδόσεις Παττάκη...

Απλά μια γενική ενημέρωση με αρκετά στοιχεία για ενημέρωση...
Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως τα Αναστενάρια είναι μια ΚΑΘΑΡΑ ΒΙΩΜΑΙΚΉ ΕΜΠΕΙΡΊΑ....
Το ότι διάφοροι λέμε πως έτσι γίνεται με αυτήν την τεχνική και τα σχετικά
ας πάμε λοιπόν να δούμε τον φίλο που καταθέτει την τεχνική να πάμε όταν
γίνονται τα αναστενάρια (που γίνονται σε 6-7 σημεία της Πατρίδας μας) να
έλθει και να μας δείξει και ίσως κάποιοι να ακολουθήσουμε....

Οδηγίες εκ του μακρόθεν είναι απλά λόγος να γίνεται.....
Προσωπικά ελπίζω κάποια στιγμη να πάω εκεί που γίνονται αλλά πρέπει να
μείνω για 5 μέρες όπου να μπορώ να τα παρακολουθήσω τα δρώμενα απο την
αρχή μέχρι και την πυροβασία....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 11-06-15, 15:54
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα σας καταθέσω μια Ιστοσελίδα σχετικά με τα αναστενάρια...
https://sxoliastesxwrissynora.wordpr...9%CE%BF%CF%81/

Επίσης υπάρχει και ένα καλό βιβλίο....
[B]Το διονυσιακό ( ; ) αναστενάρι ....
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Όσον αφορά το "διονυσιακό" κομάτι - δεν ξέρω να υπάρχει αναφορά πυροβασίας στην αρχαία Ελλάδα - έτσι τα όποια διονυσιακά στοιχεία έχει η αναστενάρικη παράδοση είναι άσχετα με την πυροβασία και εστιάζονται αλλού.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 11-06-15, 16:23
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου και πάλι εδώ....

Φίλε Pholarchos μέσα απο την πυροβασία δημιουργείτε η "ΘΕΙΑ ΜΕΘΗ".....

Υπάρχει ολόκληρο τελετουργικό αλλά και τελετουργικά όργανα όπως ο ιερός
πέλεκυς, το μαχαίρι κλπ....

Οι προετοιμασίες των Αναστεναρίων αρχίζουν από 27 Οκτωβρίου γίνονται οι
αγερμοί για να συγκεντρωθούν μέσα στα αμανέτια τα χρήματα για την αγορά
του ιερού θύματος.
Η μέρα αυτή ονομάζεται “Μέρα του Σκλάβου”, μια ονομασία που προέρχεται
από τα κατ’ Αγρούς Διονύσια της Αρχαιότητας.

Νομίζω πως η ιστοσελίδα....
Το www.esoterica.gr υπάρχουν και εκεί στοιχεία για τον Διόνυσο ....
http://www.esoterica.gr/articles/psy...nastenaria.htm

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.