Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #251  
Παλιά 04-03-13, 14:47
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Από ότι καταλαβαίνει κανείς, εκεί στο ΤΟΑ, έχετε φτάσει σε νέα επίπεδα διαλεκτικής που δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε εμείς οι κοινοί θνητοί...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia
Υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν εξηγούνται επιστημονικά. Όπως για ποιο λόγο δημιουργήθηκε ο άνθρωπος.
Και έτσι φτάνουμε και πάλι στην αρχή...
Θα πρέπει να υπάρχει λόγος που δημιουργήθηκε ο άνθρωπος!!!
Φυσικά πιο πριν θα περιμέναμε να μας εξηγήσει η ΤΟΑ το γιατί δημιουργήθηκαν πλάσματα όπως ο Αϊ -αϊ ή οι ελέφαντες ή ακόμα και οι τυρανόσαυροι ή τα άλλα πρωτεύοντα, γιατί είναι πολύ πιο εύκολο να εξηγήσεις το γιατί δημιουργήθηκε κάτι που δεν φτιάχνει πολιτισμό και μετά να εξηγήσεις το γιατί φτιάχτηκε κάτι το οποίο δημιουργεί πολιτισμό.

Βέβαια σε κάποιον που δεν ξέρει ούτε τα βασικά για το διάστημα ή για την εξωγήινη ζωή, είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσεις ότι τα πάντα είναι φυσική, χημεία και ροή μαθηματικών.
Π.χ. Τι μπορεί να σου πει ένας πλατύπους - ένα πλάσμα που έχει σώμα και ουρά κάστορα, μύτη πάπιας, γεννά αυγά, θηλάζει τα μικρά του από αδένες στο σώμα και όχι από θηλές και επιπλέον είναι το μοναδικό δηλητηριώδες θηλαστικό στον κόσμο, μια και έχει στο ένα του πόδι ένα δηλητηριώδες αγκάθι!!!
Πιος ανώμαλος εξωγήινος το δημιούργησε αυτό ρε!!!!
.
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
  #252  
Παλιά 04-03-13, 14:56
Το avatar του χρήστη Sophia_Aiwnia
Sophia_Aiwnia Ο χρήστης Sophia_Aiwnia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Μηνύματα: 57
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ότι καταλαβαίνει κανείς, εκεί στο ΤΟΑ, έχετε φτάσει σε νέα επίπεδα διαλεκτικής που δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε εμείς οι κοινοί θνητοί...
.
__________________
Η γνώση είναι ανάμνηση
  #253  
Παλιά 04-03-13, 15:33
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Έτσι που κατάντησε το θέμα, την Σοφία να μην θέλει να απαντήσει και να μας δώσει την σοφάι της, να βάλουμε και κάνα ανέκδοτο;;;

Ήταν ένας τύπος που είχε αιμορροϊδες. Ντρεπόταν να πάει στον γιατρό, και ακολούθησε τό γιατροσόφι της γιαγιάς του, και έβαζε πάνω τους το κατακάθι του καφέ. Όμως αντί να καλυτερεύσει, χειροτέρευσε, και έτσι το πήρε απόφαση να πάει στον γιατρό:
- Γιατρέ μου, του λέει, έχω αιμορροϊδες, και βάζω κατακάθι του καφέ, αλλά χειροτέρευσαν, για ρίξε μία ματιά.
Ο γιατρός του λέει να γδυθεί και τον εξετάζει:
- Βλέπεις κάτι γιατρέ; ρωτάει ο ασθενής όλο αγωνία.
- Χμμ, μεγάλη πόρτα θα διαβείς...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
  #254  
Παλιά 04-03-13, 15:47
Το avatar του χρήστη Sophia_Aiwnia
Sophia_Aiwnia Ο χρήστης Sophia_Aiwnia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Μηνύματα: 57
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι που κατάντησε το θέμα, την Σοφία να μην θέλει να απαντήσει και να μας δώσει την σοφάι της, να βάλουμε και κάνα ανέκδοτο;;;
__________________
Η γνώση είναι ανάμνηση
  #255  
Παλιά 04-03-13, 15:53
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Όπως καταλάβατε έχουμε φτάσει σε νέα επίπεδα διαλεκτικής...
Τουλάχιστον διαβάστε ακόμα ένα καλό ανέκδοτο...

Τι δεν θες να ακούσεις σε μια εγχείρηση

Καλύτερα να το φυλάξουμε αυτό. Θα χρειαστεί για την νεκροψία.
Δέξου αυτή την προσφορά, Ω Μεγάλε Άρχοντα του Σκότους!
Έϊ, φέρτο πίσω αυτό παλιόσκυλο!
Για μισό λεπτό... Αν εάν αυτό δεν είναι η σπλήνα του, τότε ΤΙ είναι;
Δώσε μου αυτό το ... ε... το... πώς το λένε...
Ουπς! Αλήθεια, έχει επιζήσει κανένας με 500ml από αυτό εδώ το πράγμα;
Όλοι ακίνητοι!! Έχασα τους φακούς επαφής μου!
Λοιπόν παιδιά, αυτό θα είναι μια μεγάλη εμπειρία για όλους μας.
ΠΡΟΣΕΧΕ! Ε, δεν πειράζει, το πάτωμα είναι καθαρό, δεν είναι;(ΠΩ ΠΩ, ΤΟ ΧΑ ΔΕΙ ΣΤΟ Grey's Anatomy AYTO ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ..)
Τι εννοείς ότι δεν μπήκε στο χειρουργείο για αλλαγή φύλου...;
Μην ανησυχείς. Νομίζω ότι αυτό είναι αρκετά κοφτερό.( )
ΦΩΤΙΑ! ΦΩΤΙΑ! Όλοι έξω!
Ρε παιδιά, λείπει μια σελίδα από τις οδηγίες χρήσης!
Πω, πω, αηδία!
ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ! ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΩΩΡΑΑΑΑ! Έδωσε πέναλτι ο καραγκιόζης!
Πρόσεχε ρε με το τσιγάρο! Σου πέφτουν μέσα οι στάχτες!
Είδε κανείς τη βελόνα; ( ΜΕΣ ΣΤΗ ΣΠΛΗΝΑ)
Κύριοι, αυτό που έγινε ας μείνει μεταξύ μας …
Πιάσε μου άλλη μια μπύρα..
Κράτα του λίγο την αρτηρία κλειστή, πάω για κατούρημα…
Όχι ρε γαμώτο, κάηκε η λάμπα!
Τι εννοείς πως δεν έχουμε άλλη κλωστή;;
Δεν πειράζει, άστο έτσι, δε θα φαίνεται…
Τώρα σε ποιο απ’ όλα τα μπολ έβαλα την καρδιά του;
Δε μπορώ να βλέπω, θα λιποθυμήσω!
Ρε, είστε σίγουροι ότι πρέπει να το κάνουμε έτσι;
.
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
  #256  
Παλιά 04-03-13, 16:03
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μου τα πει από κοντά. Είναι πανεύκολο να την πέφτετε όλοι μαζί σε ΕΝΑ άτομο στο ίντερνετ


Σε πληροφορώ οτι έχουμε σαβουαρ βιβρ στο ξύλο(όπως στης παλιές κινέζικες ταινίες) που σημαίνει οτι παρότι είμαστε 10 και συ στη μέση σου ορμάμε ένας-ένας

__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
  #258  
Παλιά 04-03-13, 17:33
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αλλά με το να είμαστε ακραίοι ρεαλιστές και ακαδημαικοί στο θέμα "μαγείας", δεν οφελεί σε κάτι στο φόρουμ αυτό. Παραπάνω από το μισό φόρουμ θα κατερεύσει με αυτήν την λογική.
Παραπάνω από το μισό forum, αυτήν την στιγμή δεν υφίσταται. Παραπάνω από το μισό forum αποτελείται από τον κάθε ψυχαναγκαστικό που θέλει επιβεβαίωση το "εγώ" του, γράφοντας την οποιαδήποτε "μεταφυσική" του εμπειρία, ή ευελπιστώντας να πάρει μια κάποια απάντηση για την σημασία του χθεσινού του ονείρου. Την έχουμε κάνει αυτήν την συζήτηση και παλαιότερα, αν και παρατηρώ ότι πάντα θα είναι ένα επίκαιρο θέμα! Παραπάνω από το μισό forum καλώς κάνει και δεν υφίσταται, ειδάλλως θα θεωρούσα τον εαυτό μου περίεργο και ίσως περιθωριακό!

Αυτό το quote συνάδει με το αμέσως επόμενο που είναι δικές σου σκέψεις, στα πλαίσια μίας απάντησης που μου είχες δώσει:

Παράθεση:
Είναι δυνατόν σε θέματα μαγείας να υπάρχει κάτι το επιστημονικό που αποδεικνύεται?
Εάν συζητούσαμε για μία άκρως θεωρητική θρησκεία, ίσως και να συμφωνούσα με αυτό. Αλλά, τόσο η ύπαρξη εξωγήινων, όσο και η συμμετοχή του DNA τους σ' αυτό του Ανθρώπινου Γένους, απαιτεί την επιστημονική εξήγηση. Παλαιότερα είχα γράψει για τις δοξασίες που καλείται ο άνθρωπος να ξεπεράσει στις μέρες μας και εν μέρη το καταφέρνει. Μία απ' αυτές τις δοξασίες, για παράδειγμα, ήταν και το γεγονός ότι αν μία γυναίκα πιεί το Χ,Υ ματζούνι, θα γεννήσει αγόρι. Ή, ένα άλλο παράδειγμα, το γνωστό σε όλους μας χτύπημα του ξύλου! Με τον καιρό, η μεν πρώτη δοξασία καταρρίφτηκε λόγω της ανεπτυγμένης μόρφωσης και της έξαρσης της Επιστήμης και η, δε, δεύτερη δοξασία (αν και συνεχίζει να υπάρχει) αποτελεί μόνο μία συνήθεια. Έτσι συμβαίνει και με την Alienology. Η Επιστήμη, σήμερα, έχει τις δυνατότητες να προβεί σε μελέτες δειγμάτων DNA με 99,9% επιτυχία. Γιατί δεν γίνεται μία σύγκριση ενός Alienologist και ενός κοινού ανθρώπου, που δεν ανήκει σ' αυτήν την Οικογένεια; Νομίζω ότι θα εξάγαμε πολύ χρήσιμα συμπεράσματα, αφενός. Και, αφετέρου, ίσως και να εδραιωνόταν η επικράτηση της θρησκείας της Alienology, μιας και οι άνθρωποι σήμερα χρειάζονται αποδείξεις όσο ποτέ άλλωτε.

Παράθεση:
Υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν εξηγούνται επιστημονικά. Όπως για ποιο λόγο δημιουργήθηκε ο άνθρωπος.
Σύμφωνα με τον Δαρβίνο, ο άνθρωπος αποτελεί εξέλιξη. Προϋπήρχε με άλλη μορφή και εξελίχθηκε. Σύμφωνα με τον ίδιο, ο άνθρωπος σήμερα, δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη εξελικτικά! Βέβαια, ο Δαρβίνος αποτελεί την βάση της επιστημονικής κοινότητας στο συγκεκριμένο πεδίο, επομένως έχει και τους αντιλόγους του, κυρίως από πλευράς των θρησκευομένων! Οι οποίοι, τελευταίοι, θεωρούν ότι σκοπός του ανθρώπου είναι να ολοκληρώσει ένα "θεϊκό" σχέδιο και τα λοιπά! Σύμφωνα με την Alienology, για ποιο λόγο δημιουργήθηκε ο άνθρωπος;

Παράθεση:
Συμφωνώ, απλά στο ανέφερα γιατί πολλές φορές ο άνθρωπος δέχεται τα πάντα χωρίς κάποια απόδειξη απλα και μόνο για να Ελπίζει
Είναι, ίσως, ο μοναδικός λόγος που με ωθεί στο να συνεχίζω την συζήτηση (μέσα σ' αυτό το εμπόλεμο κλίμα), μιας και είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να πιστεύει εκεί που ελπίζει... Αλλά, οι εποχές έχουν αλλάξει (το έχω γράψει μισό εκατομμύριο φορές) και η Alienology δεν προωθεί μία νέα επαναστατική ιδέα με αποδείξεις για αυτό που πρεσβεύει, με αποτέλεσμα να θεωρείται άλλη μία new age φιλοσοφική στάση. Συμφωνώ ότι πρεσβεύει κάτι το τελείως διαφορετικό, αλλά το έγραψες και μόνη σου ότι το περιεχόμενο είναι old school.
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
  #259  
Παλιά 04-03-13, 17:44
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι πολλές ενδείξεις αποτελούν και την απόδειξη.
Οι πολλές ενδείξεις είναι απλά πολλές ενδείξεις. Άσε που "ενδείξεις" έχουμε δει σε πολλά θέματα που κατέρρευσαν απομυθοποιούμενα κάνοντας μεγάλο θόρυβο ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα βιώματα είναι πάντα υποκειμενικά και όταν πολλά υποκειμενικά βιώματα είναι κοινά τότε δημιουργείτε και η κοινή αντικειμενικότητα.
Η κοινή υποκειμενικότητα, όχι αντικειμενικότητα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ, απλά στο ανέφερα γιατί πολλές φορές ο άνθρωπος δέχεται τα πάντα χωρίς κάποια απόδειξη απλα και μόνο για να Ελπίζει.
Να ελπίζει σε τί; Στο ότι ένα δημιούργημα του μυαλού του μπορεί με κάποιον -μαγικό- τρόπο να βγει αληθινό;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων
ούτε και η πραγματικότητα είναι δημοκρατική και το έχω εξηγήσει πιο πανω.
Δεν κατανοώ τη σκέψη σου και το "κόλλημα" σου με τη δημοκρατία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά με το να είμαστε ακραίοι ρεαλιστές και ακαδημαικοί στο θέμα "μαγείας", δεν οφελεί σε κάτι στο φόρουμ αυτό. Παραπάνω από το μισό φόρουμ θα κατερεύσει με αυτήν την λογική.

Το μόνο που μπορώ να πω επιστημονικά είναι ότι η ανθρωπινη σκέψει παράγει ηλεκτρομαγνητικά κύματα, τα οποία δεν έχουμε γνώση για το τι μπορούν να δημιουργήσουν.
Με το να είμαστε ακραίοι ρεαλιστές γλυτώνουμε λεφτά κι ενέργεια από την κατασπατάλησή τους σε παραμυθάδες.

Λες τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα να δημιουργούν θεούς; ......


Y.Γ. : Προσπάθησε να βρεις μια φόρμουλα επικοινωνίας με τον OANNHSEA.
Πιστεύω θα σε βοηθήσει ο άκρατος σκεπτικισμός του ως αντίβαρο για να ισορροπήσεις και να σκεφτείς λίγο περισσότερο κάποια πράγματα.
Οκ! δεν είναι απλά "φανατικός", αλλά ο οργανωτής της εξέδρας των "φανατικών", γι αυτό και είναι κομματάκι brutal, αλλά,
δώσε μια ευκαιρία ... (με αυτόν όχι με άλλους).
  #260  
Παλιά 04-03-13, 19:53
Το avatar του χρήστη Sophia_Aiwnia
Sophia_Aiwnia Ο χρήστης Sophia_Aiwnia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Μηνύματα: 57
Smile

Παράθεση:
Παραπάνω από το μισό forum, αυτήν την στιγμή δεν υφίσταται.
Το γνωρίζω δυστυχώς...

Παράθεση:
Παραπάνω από το μισό forum αποτελείται από τον κάθε ψυχαναγκαστικό που θέλει επιβεβαίωση το "εγώ" του, γράφοντας την οποιαδήποτε "μεταφυσική" του εμπειρία, ή ευελπιστώντας να πάρει μια κάποια απάντηση για την σημασία του χθεσινού του ονείρου.
Είναι κρίμα που ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά έτσι και αλλιώς και παλιά γινότανε αυτό. Απλά τώρα έχουν μείνει λίγοι από τα παλιά καλά μέλη.

Παράθεση:
Εάν συζητούσαμε για μία άκρως θεωρητική θρησκεία, ίσως και να συμφωνούσα με αυτό.
Δεν είναι θρησκεία, γιατί δεν έχει πιστούς. Το θέμα πάει ακριβώς αντίστροφα.

Παράθεση:
Αλλά, τόσο η ύπαρξη εξωγήινων,
Καλύτερα να λες, όσο η ύπαρξη Θεών, διότι η λέξη εξωγήινος παρερμηνεύεται.

Παράθεση:
όσο και η συμμετοχή του DNA τους σ' αυτό του Ανθρώπινου Γένους
Bάση της θεωρίας της πανσπερμίας, όλα τα έμβια όντα είναι ανθρωποειδή (έχουν άκρα) και φυσικά κοινό DNA. Έγινε και πιο πριν συζήτηση γι αυτο, αλλά σίγουρα έχει κάποια επιστημονική βάση.

Παράθεση:
Μία απ' αυτές τις δοξασίες, για παράδειγμα, ήταν και το γεγονός ότι αν μία γυναίκα πιεί το Χ,Υ ματζούνι, θα γεννήσει αγόρι. Ή, ένα άλλο παράδειγμα, το γνωστό σε όλους μας χτύπημα του ξύλου! Με τον καιρό, η μεν πρώτη δοξασία καταρρίφτηκε λόγω της ανεπτυγμένης μόρφωσης και της έξαρσης της Επιστήμης και η, δε, δεύτερη δοξασία (αν και συνεχίζει να υπάρχει) αποτελεί μόνο μία συνήθεια.
Εδώ συναναντάμε το φαινόμενο placebo, το οποίο επιστημονικά δεν έχει εξηγηθεί, το πως ο ανθρώπινος οργανισμός μπορεί να ανταπεξέλθει σε ανίατες ασθένεις με ένα χάπι ζάχαρης πχ (χωρίς να το γνωρίζει).

Το ΤΟΑ βασίζεται στο φαινόμενο placebo και φυσικά έχει επίγνωση για όλα αυτά που αναφέρεις. Δεν νομίζουμε ότι ζούμε στην χώρα του Οζ. Αλλά χρησιμοποιούμε την ιστορία της χώρας του Οζ.

Παράθεση:
Γιατί δεν γίνεται μία σύγκριση ενός Alienologist και ενός κοινού ανθρώπου, που δεν ανήκει σ' αυτήν την Οικογένεια;
Δεν υπάρχει διαφορά στο φυσικό DNA φυσικά μεταξύ κάποιου μέλους και κάποιου μη-μέλους. Παρολαυτά υπάρχει διαφορά σε αυτό που ονομάζουμε αστρικά γονίδια (με χιούμορ πάντα).

Αν συμφωνείς ότι υπάρχει και αστρικό σώμα, τότε θα καταλάβεις που το πάω.

Το τεστ για να δεις αν είσαι στην "Οικογένεια", είναι να έχεις την εμπειρία του "Encounter".


Παράθεση:
Νομίζω ότι θα εξάγαμε πολύ χρήσιμα συμπεράσματα, αφενός. Και, αφετέρου, ίσως και να εδραιωνόταν η επικράτηση της θρησκείας της Alienology, μιας και οι άνθρωποι σήμερα χρειάζονται αποδείξεις όσο ποτέ άλλωτε.
Δεν νομίζω να ενδιαφέρει το ΤΟΑ η εδραίωση του, καθώς αυτό που ψάχνει είναι οι αυριανοί Conquerors (Ποιότητα Vs Ποσότητα).

Παράθεση:
Σύμφωνα με τον Δαρβίνο, ο άνθρωπος αποτελεί εξέλιξη.
Παράθεση:
Σύμφωνα με την Alienology, για ποιο λόγο δημιουργήθηκε ο άνθρωπος;
Ο άνθρωπος δημιουργήθηκε σύμφωνα με το ΤΟΑ για να πιστεύει κάπου. Χωρίς τους πιστούς, ο Θεός είναι νεκρός.

Παράθεση:
Είναι, ίσως, ο μοναδικός λόγος που με ωθεί στο να συνεχίζω την συζήτηση (μέσα σ' αυτό το εμπόλεμο κλίμα), μιας και είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να πιστεύει εκεί που ελπίζει...
Δεν πιστεύω, σκέφτομαι διαφορετικά. Αυτό σημαίνει και η λέξη alienology.

Παράθεση:
Αλλά, οι εποχές έχουν αλλάξει (το έχω γράψει μισό εκατομμύριο φορές) και η Alienology δεν προωθεί μία νέα επαναστατική ιδέα με αποδείξεις για αυτό που πρεσβεύει, με αποτέλεσμα να θεωρείται άλλη μία new age φιλοσοφική στάση.
Συμφωνώ ότι πρεσβεύει κάτι το τελείως διαφορετικό, αλλά το έγραψες και μόνη σου ότι το περιεχόμενο είναι old school.[/QUOTE]

Αν μαζέψεις τα κομμάτια ένα ένα από τα λεγόμενα μου, θα δεις οτι το ΤΟΑ λέει κάτι εντελώς διαφορετικό.

Δεν είναι θρησκεία.
Δεν πιστεύει πουθενά.
Δεν ζητάει πιστούς.
Απλά προσφέρει έναν διαφορετικό τρόπο σκέψης,βασισμένο στο παρελθόν και στον ίδιο τον άνθρωπο.
__________________
Η γνώση είναι ανάμνηση
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.