Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 24-10-05, 11:06
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Raistlin, φυσικά οφείλουμε να ερευνούμε, στο βαθμό που είναι εφικτό ότι υποπέφτει στην αντίληψή μας και όχι να δεχόμαστε το κάθε τι, όπως μας κατηγόρησε ένας φίλος πριν από λίγο. Προσωπικά, μπορώ να είμαι σίγουρος ως ένα βαθμό, μόνο για τις προσωπικές μου εμπειρίες, τις οποίες όμως υποβάλλω κι εγώ σε περισσότερο "ρεαλιστικές" εξηγήσεις πριν αποφασίσω να τις χαρακτηρίσω ως μεταφυσικές ή μη. Το ίδιο πιστεύω ότι κάνουμε όλοι μας ή τουλάχιστον οι περισσότεροι. Πιστεύω, έπειτα από τη δική μου ταπεινή έρευνα που σαφώς και δεν συγκρίνεται με αξιόλογες έρευνες που γίνονται, ότι για τα περισσότερα από αυτά τα φαινόμενα αλλά και για άλλα παραπλήσια, ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει έναν πάρα πολύ ισχυρό ρόλο. Νομίζω ότι η Σκιά χρησιμοποιεί κάποιο υπόβαθρο και δεν επιτίθεται σε όλους τους ανθρώπους, χωρίς να θεωρώ ότι εγώ είμαι ξεχωριστός επειδή την υφίσταμαι. Και, σύμφωνοι, γνωρίζω για την παράλυση που συμβαίνει στον ύπνο και για τα "παιχνίδια" που παίζει ο εγκέφαλος, οι ορμόνες και τόσοι άλλοι παράγοντες. Θεωρώ, όμως, ότι οι ερευνητές τα λαμβάνουν όλα αυτά και περισσότερα ακόμη υπόψη, όταν ασχολούνται με το θέμα της Σκιάς και δεν βιάζονται να βγάλουν συμπέρασμα. Ακόμα και όταν άρχισε να συμβαίνει σε εμένα δεν πήγε το μυαλό μου αμέσως σε ένα μεταφυσικό φαινόμενο αλλά ασχολήθηκα με την ψυχολογική μου διερεύνηση για να καταλάβω στο τέλος ότι στη δική μου περίπτωση (το τονίζω) τουλάχιστον βρήκε κάποιο "ψυχολογικό" πάτημα για να εκδηλωθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 24-10-05, 15:23
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dreamaster
Telika Einai Toso Ma Toso Emfanes Oti Kapoioi Den Megalwsan Parolo Pou To Swma Tous Prodidei To Pneyma Tous,to Swma Tous Megalwse To Pneuma Tous Oxi,den Peirazei Omws Autoi Shmera Pou Allazoun Ton Kosmo Kai Parasyroun Mazi Tous Olous Autous Tous Romantikous Paramythades Einai Ekei Eksw Kai Den Xanoun Ton Xrono Tous Na Diabazoun Diaskedastika Forums Anthrwpwn Pou Pisteuoun Akoma Se Nekra Kefalaia Ths Anthrwpinhs Istorias,opws H Metafysikh,einai Toso Ma Toso Aplo,otan Milas Gia Kati Opws Auth H Gamhmenh Skia,einai Mia Leksh Pou Den Exei Antapokrish Ston Fysiko Kosmo,ti Skata Fwnazei O Nietzche Ena Aiwna Twra?
Επειδή dreamaster, όπως φαίνεται μέσα απ' το μήνυμά σου, εσύ είσαι απλά το φερέφωνο εκείνων των καλών ανθρωπάκων που φροντίζουν σήμερα κι αλλάζουν τον κόσμο, γιατί δεν μας κάνεις τη χάρη να προσκαλέσεις κάποιον απ' αυτους τους κυρίους εδώ, να συζητήσουμε περί ανθρώπινης βλακείας -είμαι βέβαιος, πως σαν "σωτήρες της ανθρωπότητας", δεν θα είχαν αντίρρηση να προβάλλουν (και με την ανωτερότητά τους να επιβάλλουν) σε ένα ταπεινό forum "ηλιθίων", όπως εσύ παρουσιάζεις οποιονδήποτε ασχολείται με το Μεταφυσικό, την απελευθερωτική θέση τους... Ίσως με αυτούς να μπορέσουμε να κάνουμε διάλογο, κάτι που είναι μάλλον αδύνατο να γίνει μαζί σου, όταν εσύ χρησιμοποιείς αποσπασματικά τα λεγόμενα του κάθε πεθαμένου που έχεις θεοποιήσει... Φυσικά και θα αμφισβητήσω τον Νίτσε και τον κάθε κύριο Νίτσε (εδώ αμφισβητώ κάποια σημεία της Βίβλου που χαρακτηρίζεται και ως "θεόπνευστη" ), αλλά για να το κάνω σωστά, θα πρέπει να έχω μπροστά μου τον ίδιο, κι όχι κάποιον που απλά μεταφέρει κατά την δική του βούληση και ερμηνεία κάποια απ' τα γραφόμενά του.

Χωρίς να επιδιώκω να ξεκινήσω διάλογο, απαντώ στα υπόλοιπα σχόλιά σου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dreamaster
tha Ksypnhsete Epitelous? isws Tote Ksypnhsoun Kai Oi Thletheates,
Την δύναμη του υπνωτισμού, κάποτε οι καλοί σου την περιγελούσαν σαν δεισιδαιμονία και μαγεία, κάτι... "μεταφυσικό". Σήμερα οι ίδιοι την έχουν προσαρτήσει στις τεχνικές και τις πρακτικές τους. Δες π.χ. "Ψυχολογία", ή, ακόμα χειρότερα, την νεο-επιστήμη του "marketing", που στηρίζεται σ' αυτήν, την τέχνη του να μετατρέπεις τα πλήθη από κριτικά άτομα σε άβουλα πρόβατα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dreamaster
alla Oxi Den Mas Noiazei Emas Tous Orthologistes,emeis Proxwrame
...Προχωράτε!, που λέει κι η διαφήμιση!...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dreamaster
Kai Eseis Apla Odhgeite Thn Skepsh Sas Se Akoma Pio Anwrimes Ptyxes, telos...an Hmoun H Skia Tha Sas Bariomouna Me Thn Flyaria Sas,ade Kales Pwlhseis.......
P.s. Siwph Agaphtoi Mou..ekei Tha Breite Thn Alhtheia Ths Metafysikhs Blakeias Tou Zwou Anthrwpos..
Στη σιωπή δεν κρύβεται η αλήθεια της Μεταφυσικής βλακείας, αλλά ο τρόμος που κάποιοι σαν κι εσένα και τους θεούς σου έχουν καλλιεργήσει στους ανθρώπους, κάνοντάς τους να μην τολμούν να μιλήσουν για τα "Μεταφυσικά" τους βιώματα, για να μην παρεγκωνιστούν απ' το δογματικό σύστημα και μείνουν μόνοι...
Η ανθρώπινη βλακεία κρύβεται σε ατάκες του τύπου "Αν ήμουν η Σκιά θα σας βαριόμουνα", που χρησιμοποιούν εκείνοι που εξετάζουν ακόμα τα πάντα ανθρωποκεντρικά, λες και όλα πρέπει να λειτουργούν με βάση το τέλειο ον που λέγεται άνθρωπος, λες και το φυσικό πεδίο είναι μονάχα αυτό που μπορεί να αντιληφθεί ο άνθρωπος και όχι άλλα φυσικά όντα...

Προσπαθώ να το ξεχνώ, αλλά μου φαίνεται πως κάποιοι φίλοι μου, έχουν δίκιο... Από τον Αρμαγεδδώνα δεν θα πρέπει να κρυφτούν οι "κακοί", αλλά οι "κρετίνοι", που είναι τόσο στενόμυαλοι και παρωπιδιασμένοι, τόσο έρμαια των δογμάτων τους, που δεν βλέπουν ούτε ένα μέτρο μπροστά τους, παρά στηρίζονται πάντα στο χθες, και στα βήματα που αυτό υπαγορεύει...
Και τότε να δεις κεφάλια που θα πέσουν!...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 24-10-05, 15:51
dreamaster Ο χρήστης dreamaster δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

δεν φαίνεται απο τις απαντήσεις σου να έχεις καταλάβει τίποτα από αυτά που έγραψα(σιωπή όπως λέγανε και οι αρχαίοι σκεπτικοί για πράγματα που ακόμα δεν γνωρίζουμε).Θα μείνω σε ένα σημείο,αναφέρεις πως εμείς οι ορθολογιστές δημιουργούμε τρόμο και φόβο στην ανθρωπότητα και μετά μιλάς για ARMAGEDDON(πόσο μεγαλύτερη η αντίφασή σου?μεγαλειώδης!)Είχε πολύ πλάκα όταν σαν ένας αυστηρός ιεροεξεταστής κατηγοριοποίησες τους ανθρώπους σε κρετίνους,κλειστόμυαλους κτλ. Εσύ ο συγγραφέας του μεταφυσικού σου μανιφέστου σε ποια κατηγορία βρίσκεσαι?α ναι..εσύ δεν έχεις παρωπίδες αγαπητέ συγγραφέα για αυτό και ότι σε τρομάζει και που δεν μπορείς να εξηγήσεις το πετάς μαζί με άλλες σημειώσεις στο καζάνι με τα υπόλοιπα φαντάσματα(ο casper telika einai fantasma?),αναφέρθηκες επίσης σε ιερά χριστιανικά κείμενα,κλέινω έχοντας να προσθέσω ότι αν αυτά τα "ιερά" κείμενα εκδίδονταν σήμερα δεν θα διέφεραν σε τίποτα από το βιβλίο που πρόκειται να εκδόσεις,ακόμα και οι κατασκευαστές οδοντόβουρτσας(τεράστιο όφελος που προσέφεραν σε όλους) δεν θα είχαν χρόνο και διάθεση να μιλήσουν εδώ για ένα τέτοιο μεταφυσικό ψέμα,πόσο μάλλον αυτοί που κλεισμένοι στα πανεπιστημιακά γραφεία τους σε όλο το κόσμο πλασάρουν νέες οικονομικές πολιτικές για να έχουν περισσότεροι άνθρωποι internet και να ψυχαγωγούνται διαβάζοντας για μπαμπούλες...με εκτίμηση πάντα
p.s. mhn bazeis logia pou den eipa,kanena den xarakthrisa os ilithio
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 24-10-05, 16:00
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Archangelic,

Μάλλον αυτά τα λες επειδή δεν έχεις ακόμα μεγαλώσει παιδιά. Τα περισσότερα παιδιά φοβούνται να κοιμηθούν όταν πέφτουν για ύπνο... Οι διαπραγματεύσεις με τους γονείς συνήθως συμφωνούν στο να μείνει η πόρτα μισάνοικτη, φως στο διάδρομο και συχνά κάποιο φωτάκι στο δωμάτιο...

Για το Σάλεμ, αυτό ακριβώς σου είπα... Ότι εκείνη την εποχή, με βάση τις επικρατούσες παραδόσεις, απέδιδαν τέτοια νυχτερινά φάσματα σε μάγισσες...
Και σήμερα υπάρχουν σε εγχειρίδια "μαγείας" τελετουργικά βάσει των οποίων μπορεί ο επίδοξος μάγος να επιτεθεί μέσω αστρικής προβολής, στο θύμα του ενώ κοιμάται, αλλά δεν έχω ακούσει ότι πρέπει να φοράει στολή καλογερική.

Σε καμία περίπτωση η Σκιά δεν συνηθίζει να επιτίθεται αποκλειστικά σ' αυτούς που έχουν εξωσωματικές εμπειρίες κατά τη διάρκεια, α.π, κ.λ.π.. Σε τέτοιες περιπτώσεις απλά είναι ευκολότερο να την αντιληφθείς, γιατί "βλέπεις" πράγματα που δεν μπορείς να δεις με την όραση, και γενικά αντιλαμβάνεσαι ερεθίσματα που υπερβαίνουν τις αντιληπτικές ικανότητες των βασικών αισθήσεων...

Η Σκιά εκδηλώνεται ποικιλοτρόπως. Ίσως έχεις άποψη από δύο διαφορετικούς τύπους εκδηλώσεών της και απλά να μην έχεις τα απαραίτητα στοιχεία για να κάνεις τη σύνδεση...

Και φυσικά περιμένω να μου στείλεις τον καλόγερο...

Raistlin, Μιχάλη
ασφαλώς και ο άνθρωπος φοβάται το σκοτάδι. Αναρωτιέσαι άραγε γιατί?...
Γενικά, η Ψυχολογία φυσικά και παίζει ρόλο στην κατανόηση του φαινομένου (πρέπει να ναι καμιά 15αριά βιβλία απ' αυτόν τον χώρο, που μελετάω ως μέρος της έρευνάς μου, μερικά μάλιστα πολύ εξειδικευμένα), αλλά το ίδιο συμβαίνει και με πολλές άλλες επιστήμες που λαμβάνω υπόψην μου... Το λάθος που γίνεται σ' αυτές είναι ότι δεν επαρκούν από μόνες τους (κάτι που δεν λένε να καταλάβουν εκείνοι που ειδικεύονται σ' αυτές) για να εξηγήσουν το κάθε "φαινόμενο".
Ενδιαφέρον το ντοκυμαντέρ που αναφέρεις, μακάρι να 'χαμε τον τίτλο του...
Το περιστατικό με την ομίχλη που περιγράφεις είναι ευτύχημα που δεν σε τρόμαξε. Ίσως να ήταν διαφορετικά αν δεν έβλεπες την "ομίχλη" να χάνεται, αλλά να έρχεται...
Το "τράνταγμα" όμως είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και μάλλον πιο φυσιολογικό.

Μιχάλη,
Ενδιαφέρουσα και η περίπτωση με τ' αυτοκίνητο. Ελπίζω να κράτησες το βαθούλωμα στο καπώ ως... τρόπαιο!
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 24-10-05 στις 16:45
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 24-10-05, 16:37
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dreamaster
δεν φαίνεται απο τις απαντήσεις σου να έχεις καταλάβει τίποτα από αυτά που έγραψα(σιωπή όπως λέγανε και οι αρχαίοι σκεπτικοί για πράγματα που ακόμα δεν γνωρίζουμε).
Αν όλοι ακολουθούσαν την προτροπή σου, σήμερα θα μιλούσαμε με κλειστό στόμα, με μουγκρητά...
Δεν θα υπήρχε πρόοδος, αν κάποιοι φοβόντουσαν να μιλήσουν...
Αλλά κι έτσι να 'ταν, φαίνεται πως εσύ έχεις την άφεση να λειτουργείς εκτός των κανόνων σου, αφού πετάγεσαι και σχολιάζεις ένα θέμα για το οποίο εμφανώς έχεις άγνοια...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dreamaster
Θα μείνω σε ένα σημείο,αναφέρεις πως εμείς οι ορθολογιστές δημιουργούμε τρόμο και φόβο στην ανθρωπότητα και μετά μιλάς για ARMAGEDDON(πόσο μεγαλύτερη η αντίφασή σου?μεγαλειώδης!)
Μα δεν το είπα για να σε τρομάξω... Για να χαρώ, το είπα!...
Δεν πιστεύω να θες τώρα ν' ανοίξουμε σοβαρή συζήτηση για το θέμα του Αρμαγεδδώνα... Προσωπικά πιστεύω πως ο άνθρωπος αυτοεξοντώνεται... Απλά είμαι από τους λίγους ανόητα ρομαντικούς που πιστεύουν ότι δεν του αξίζει, και πως αυτό μπορεί ν' αλλάξει και προσπαθεί να κάνει κάτι γι' αυτό...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dreamaster
Είχε πολύ πλάκα όταν σαν ένας αυστηρός ιεροεξεταστής κατηγοριοποίησες τους ανθρώπους σε κρετίνους, κλειστόμυαλους κτλ.
Οι άνθρωποι κατηγοριοποιούνται μόνοι τους. Αν θέλεις να μου αφαιρέσεις την κριτική ικάνοτητα, κάντο με διαφημιστικά spots... Οι ιεροεξεταστές της ιστορίας ήταν σε κάθε στιγμή εκείνοι που προσπαθούσαν να επιβάλλουν το δόγμα. Στην προκειμένη περίπτωση, εσύ, μια και σήμερα το κυριαρχών δόγμα είναι αυτό του ορθολογισμού...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dreamaster
Εσύ ο συγγραφέας του μεταφυσικού σου μανιφέστου σε ποια κατηγορία βρίσκεσαι?
Σου απάντησα ήδη. Του "ανόητα ρομαντικού"...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dreamaster
α ναι..εσύ δεν έχεις παρωπίδες αγαπητέ συγγραφέα για αυτό και ότι σε τρομάζει και που δεν μπορείς να εξηγήσεις το πετάς μαζί με άλλες σημειώσεις στο καζάνι με τα υπόλοιπα φαντάσματα (ο casper telika einai fantasma?),
Κάνεις μεγάλο λάθος. Τίποτα δεν με τρομάζει, και δεν συνηθίζω να καταχωνιάζω αυτά που διερευνώ πίσω από γενικές έννοιες. Συνηθίζω να τα εξηγώ πλήρως...

Όσο για τον Casper, φυσικά και ΔΕΝ είναι φάντασμα. Είναι φαντασματάκι!...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dreamaster
αναφέρθηκες επίσης σε ιερά χριστιανικά κείμενα, κλέινω έχοντας να προσθέσω ότι αν αυτά τα "ιερά" κείμενα εκδίδονταν σήμερα δεν θα διέφεραν σε τίποτα από το βιβλίο που πρόκειται να εκδόσεις,
Με τις εικασίες όλοι μπορούν να επιχειρηματολογούν. Περίμενε να το δεις πρώτα, μετά κρίνε.
Μέσα στο ίδιο το βιβλίο γελάω ο ίδιος, με τον συλλογισμό πως αν ήθελα σήμερα να φτιάξω μια θρησκεία, όπου τον ρόλο του "κακού" θα τον είχε ένας σκοτεινός κουκουλοφόρος, θα είχα εκατομμύρια οπαδούς...
Σε καμία περίπτωση δεν επιδιώκω κάτι τέτοιο. Η μελέτη αυτή έχει ειλικρινά απελευθερωτικό χαρακτήρα, και όχι δογματικό...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dreamaster
ακόμα και οι κατασκευαστές οδοντόβουρτσας (τεράστιο όφελος που προσέφεραν σε όλους) δεν θα είχαν χρόνο και διάθεση να μιλήσουν εδώ για ένα τέτοιο μεταφυσικό ψέμα, πόσο μάλλον αυτοί που κλεισμένοι στα πανεπιστημιακά γραφεία τους σε όλο το κόσμο πλασάρουν νέες οικονομικές πολιτικές για να έχουν περισσότεροι άνθρωποι internet και να ψυχαγωγούνται διαβάζοντας για μπαμπούλες...
Οι "μπαμπούλες", δεν περιμένουν εμένα να γεννηθούν. Εγώ προσπαθώ να τους καθαιρέσω, όχι όμως με το να πω στον κόσμο το ψέμα που μερικοί βολεύονται ν' ακούν, ότι δεν υπάρχουν. Αλλά με το να καταδείξω την αληθινή τους υπόσταση και να τους κάνω "τρωτούς" και να βοηθήσω τον καθένα να βρει τον τρόπο να τους νικήσει...
Εσύ ακολούθα αυτούς που κατευθύνουν τον κόσμο, κλεισμένοι στα πανεπιστημιακά γραφεία τους. Εγώ, ως ανόητα ρομαντικός, θα παραμείνω στις επάλξεις για να προσφέρω ουσιαστική βοήθεια...

Προσωπικά, αν και προσπαθείς συνετά να κατηγοριοποιηθείς και να γίνεις η απρόσωπη φωνή του δόγματος, δεν σε γνωρίζω. Εκτιμώ όμως το γεγονός ότι είσαι άνθρωπος...

Σ.Σ- Αν θέλουν οι συντονιστές, ας ανοίξουν άλλο off-topic θέμα, μια και ο παρών διάλογος ελάχιστα προσφέρει στο συγκεκριμένο θέμα...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 24-10-05 στις 17:00
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 24-10-05, 18:40
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Μιχάλη, συμφωνώ με αυτά που λες και όπως είπα και πριν δεν πιστεύω πως είμαστε οι μόνες υπάρξεις, αλλά πολλά άτομα (δεν αναφέρομαι σε κανέναν του φόρουμ αλλά σε γνωστούς μου) είναι ευκολόπιστα και θέλουν να έχουν αλλιώτικες εμπειρίες, έτσι κάτι εντελός φυσιολογικό το ερμηνεύουν όπως θέλουν, γι αυτό συγκρίνω και συνυπολογίζω και άλλες τυχών εμπειρίες των ίδιων ατόμων (αν και κάπου με μπερδεύουν...)
Jonathan, ο τίτλος της εκπομπής αν σε ενδιαφέρει (ή οποιονδήποτε άλλον ενδιαφέρει είναι <mystere> είναι Γαλλική και αρκετά παλιά, (την παρακολουθούσα πριν 13 χρόνια περίπου στην Γαλλία (έζησα εκεί για δυο χρόνια)). Πέρα από κάτι εμπειρίες που έδειξε δεν θυμάμαι τπτ άλλο (ούτε κανάλι, ούτε παρουσιαστή) Την ομίχλη που ανέφερα την απέδωσα όπως είπα στον ύπνο και ήταν ακίνητη, ούτε εμφανιζόταν, ούτε έφευγε(εγώ γύρισα το κεφάλι μου από την άλλη) δεν θυμάμαι να αισθάνθηκα όμως κάποιο αρνητικό συναίσθημα όπως αναφέρουν πολλοί μάρτυρες λόγο της παρουσίας της και γι αυτό δεν έδωσα σημασία (αλλά και να έδινα τι να έκανα?! εξ' άλλου είχα παραλήσει...!) έτσι συνέχισα τον ύπνο μου...!
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 24-10-05, 19:29
dreamaster Ο χρήστης dreamaster δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή oh my fucking god....pou lene kai oi theoi syl!

tade efh jonathan bright:Οι "μπαμπούλες", δεν περιμένουν εμένα να γεννηθούν. Εγώ προσπαθώ να τους καθαιρέσω, όχι όμως με το να πω στον κόσμο το ψέμα που μερικοί βολεύονται ν' ακούν, ότι δεν υπάρχουν. Αλλά με το να καταδείξω την αληθινή τους υπόσταση και να τους κάνω "τρωτούς" και να βοηθήσω τον καθένα να βρει τον τρόπο να τους νικήσει...

ma ti les?????????dladh eisai o eksorkisths??????poios episthmonas milaei etsi shmera?poios thrhskeutikos hgeths den milaei etsi shmera?xaxa...kyrie jonathan birght mou petaksate ta myala ston toixo!oti molis anaferate "petaei" pshla sthn sfaira tou metafysikou kai den borw na sas thewrhsw ereunhth sta plaisia ths episthmhs,exete apo oti blepw ena iero skopo na boithisete tous anthrwpous na polemhsoun tous mpampoules!

"bow your heads to the new don kihotte ouf our era!welldone!"
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 24-10-05, 19:38
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Καθε αλλο μηνυμα εκτος θεματος απο εδω και περα θα διαγραφεται χωρις προειδοποιηση.Για προσωπικες διαφορες υπαρχουν τα π.μ


(Το μηνυμα μου θα σβηστει σε λιγες ωρες)
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 24-10-05, 21:38
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Jonathan, το καπώ προτίμησα να το ξεφορτωθώ για λόγους που είχαν να κάνουν με την τότε ψυχολογική μου κατάσταση μετά το τροχαίο. Τώρα το μετανιώνω...
Raistlin, είμαι απόλυτα σύμφωνος με αυτό που λες, ότι ορισμένα άτομα νιώθουν την ανάγκη να λένε ότι είχαν μεταφυσικές εμπειρίες, για διάφορους λόγους. Μάλιστα είχα ανοίξει ένα θέμα παλιότερα, παραπλήσιο με αυτό. Οφείλω να πω ότι γνωρίζω πολλά τέτοια άτομα και σχεδόν πάντα προκατειλημμένος, αποκλείω με την πρώτη τις διηγήσεις τους. Κακώς ίσως.
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 25-10-05, 05:32
Το avatar του χρήστη Archangelic
Archangelic Ο χρήστης Archangelic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Φιλατατε jonathan δεν χρειάζεται να μεγαλώσεις παιδιά για να μπείς στο σκεπτικό τους ... είναι δυνατόν να ξεχνάς πως κάποτε υπήρξες και εσύ παιδί ?
Εσύ απλά αναφέρεσαι σε μια μεγάλη γκάμα μελέτης που προφανός θα πρέπει να ασχοληθεί με μεγάλη γκάμα παιδιών και ίσως να γίνει σε ένα σχολείο ... Εγώ μιλάω για τα παιδικά μου χρόνια και βιώματα που στατιστικά και μόνο να το πάρεις θα υπήρχανε τουλάχιστον 100 παιδιά σε όλο τον κόσμο που είχανε τα ίδια βιώματα με εμένα ... Πάντως και παιδιά που δεν έχω μεγαλώσει , ο ανιψιός μου είναι 3ον ετών και με την μητέρα του , ξαδερφη μου και κουμπάρα μου και νονά του μικρού εγώ , συζητάμε τα πάντα για το παιδί . Ο μικρός είναι αθεόφοβος αλλά μπορεί να φταίνε τα γονίδια σε αυτό , τι να σου πω ... Όσο για τα παιδάκια και τα φωτάκια και την ανοιχτή την πόρτα μόνο στις αμερικάνικες ταινίες θρήλερ το έχω δεί και άντε να έχω ακούσει για κανα 2 στο γύρω περιβάλλον μου , όπου τα παιδιά και τα εγγόνια βρηθούν ( έχουμε καφενείο) .

Δεν είπα πως ο καλόγερος είναι από τα άτομα που κάνουνε επιθέσεις ενώ βρίσκοντε σε αστρική προβολή . Είπα πως υπάρχουνε άτομα που έχουνε την δυνατότητα να διαπλάσουνε την ενέργεια και να της δώσουνε μορφή και η συνηθέστερη είναι αυτη του καλόγερου . Επίσεις είπα ότι για να στον στείλουνε θα πρέπει να σε γνωρίζουνε ... Σε καμία περίπτωση δεν είπα να σου στείλω εναν εγώ , αυτό που ειπώθηκε από εμένα είναι πως εάν θέλεις μπορώ να σου ΦΕΡΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ το οποίο γνωρίζω οτι μπορεί να το κάνει αυτό να σου ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ τον καλόγερο μπροστά στα μάτια σου .... Ε τώρα εαν βαρίεσαι τόσο να το ερευνήσεις απο κοντά , στείλε μια φωτογραφία σου και τα στοιχεία κατοικίας σου να στον στείλει επισκέψη ... Τι να σου πω άλλο ? ...

Πιστεύω πως ο τρόπος που γράφει ένα άτομο ( την γραμματοσειρά που χρησημοποιεί , ο γραπτός τρόπος που εκφράζετε , τα σιμεία στίξης που βάζει και το λεξιλόγειο που χρησιμοποιεί ) είναι ένα μικρό δείγμα του εσωτερικού και του νοητικού του επιπέδου (το να είναι ανορθόγραφος προδίδει ένα είδος δυσλεξίας το οποίο το έχουνε πολλά άτομα και δεν σε εμποδίζει σε τίποτα παρα μόνο βγάζει τα ματάκια αυτών που δεν έχουνε δυσλεξία Σας ζητώ ταπινά συγνώμη για το πρόβλημά μου ) . Στο ένα και μοναδικό post του Dreamaster , το οποίο ήτανε γραμμένο στα ελληνικά ( αλλά παραδόξος και στα αγγλικά ) εγώ αναγνωρίζω 2 διαφορετικά άτομα . Τα συμπεράσματα δικά σας και δεν έχω κανένα σκοπό να ασχοληθώ περετέρο με το άτομό του .

(εδώ που τα λέμε μερικές φορές βγάζω και εγώ τα μάτια μου , όπως το ότι κατάφερα να γράψω το ελληνικά , ελλινικά .... μπουχουχουχου μου λέιπει το word μου )
__________________
Say What You Mean And Mean What You Say

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archangelic : 25-10-05 στις 05:44
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.