Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 15-03-16, 10:40
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ποιο "χρόνο*" ; Με τη χριστιανική χρονολόγηση ας πούμε ή με κάποια άλλη ; Και αν κάποιος που μπορεί να κάνει αυτό το άλμα ή ταξίδι δεν είναι χριστιανός ; Πως θα κάνει το ταξίδι ; Να υποθέσω πως έχει άλλη μέτρηση περί "χρόνου" Και αν αυτός που κάνει το άλμα δεν είναι άνθρωπος ,τι θα πει ,στο μηχάνημα ή στη σκέψη του,αν όλα αυτά βέβαια είναι εφικτά .Ή μήπως δεν είναι ταξίδι στο "χρόνο", αλλά ταξίδι ή άλμα με συντεταγμένες ;

* Ερμηνεύω την έννοια "χρόνος"ως ενέργεια και τίποτε άλλο.
Η χρονολόγηση δεν έχει σημασία. Αν θέλεις να πας 500 χρόνια πίσω πας 500 χρόνια πίσω. Αν ζητάς ορισμένη "ημερομηνία" χρειάζεται να λογαριάσεις ακριβώς τις μέρες (έχοντας υπόψη τις ημερολογιακές διορθώσεις μέσα στους αιώνες.)
Εμείς είμαστε "Εδώ" στο χώρο και βέβαια πριν 500 η Γη ήταν κάπου "Αλλού" έτσι αν πήγαινε κανείς "πίσω" στο χρόνο θα βρισκόταν ξαφνικά στο άδειο διάστημα αν δεν πήγαινε "εκεί" που η Γη ήταν πριν 500 χρόνια!
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 15-03-16, 15:03
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Αν πάρω το αρχικό ποστ του νήματος και τη περίπτωση του John Titor βλέπω πως τα όσα είπε,πως είναι άνθρωπος του μέλλοντος και πως στις 12-03-2015 θα είχαμε Γ.Π.Π και με ανθρώπινες απώλειες σχεδόν το μισό πληθυσμό του πλανήτη,δεν βγήκαν.Αυτό σημαίνει πως υπάρχουν/τρέχουν πολλά σενάρια για το ανθρώπινο μέλλον και πως τίποτα δεν πρέπει να το θεωρήσουμε ως σταθερά ή τα όσα είπε ο John Titor ήταν φούμαρα.Κάτι αντίστοιχο με τη περίπτωση της Μπάρμπαρα Μαρσίνιακ που το 1998 ,αν θυμάμαι καλά, έγραψε το βιβλίο " Οικογένεια του Φωτός" ύστερα από την " επαφή" της με τους Πλειάδειους και για το έτος 2012 και τις αλλαγές που ήταν να γίνουν.

Όσο για αυτά που αναφέρεις...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς είμαστε "Εδώ" στο χώρο και βέβαια πριν 500 η Γη ήταν κάπου "Αλλού" έτσι αν πήγαινε κανείς "πίσω" στο χρόνο θα βρισκόταν ξαφνικά στο άδειο διάστημα αν δεν πήγαινε "εκεί" που η Γη ήταν πριν 500 χρόνια!
Συμφωνώ,διότι το σύστημα μας ταξιδεύει ,ο ήλιος σέρνει όλους του πλανήτες και δεν είναι σταθερό το σύστημα όπως νομίζαμε.Έτσι, οι συντεταγμένες για το άλμα ή ταξίδι που ανέφερα δεν βοηθούν εκείνους που δεν είναι γήινοι.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η χρονολόγηση δεν έχει σημασία. Αν θέλεις να πας 500 χρόνια πίσω πας 500 χρόνια πίσω. Αν ζητάς ορισμένη "ημερομηνία" χρειάζεται να λογαριάσεις ακριβώς τις μέρες (έχοντας υπόψη τις ημερολογιακές διορθώσεις μέσα στους αιώνες.)
Αν η χρονολόγηση δεν έχει όντως σημασία για τον ταξιδιώτη,τότε αυτός για να πάει στο σωστό μέρος στη σωστή χρονική στιγμή και όχι 500 χλμ παραπέρα τότε θεωρώ πως δεν χρησιμοποιεί κάποια τεχνολογία ή αυτοκίνητο,αλλά τη σκέψη του ή συντεταγμένες...και με βασική προϋπόθεση ο ταξιδιώτης να είναι γήινος.Θα μπορούσα να πω κάτι ανάλογο της περίπτωσης του Εχετλαίου με τη σκέψη ή με συντεταγμένες στην περίπτωση του Οδυσσέα με τα Πλοία των Φαιάκων(και ως Κερκυραίος δεν ήταν η Κέρκυρα το νησί των Φαιάκων ,τότε λεγόταν Σχερία)
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.