Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-08-15, 00:39
elenlepen Ο χρήστης elenlepen δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-05-2014
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Eπιτελους ενα καταπληκτικο θεμα που με ενδιαφερει..
Εγω πιστευω προσωπικα οτι και τα σκυλια εχουν ψυχη!!!!
Θα σας πω κατι που μου συνεβη πριν λιγα χρονια στον τοπο που σπουδαζα.
Θυμαμαι γυρνουσα μονη μου προς το σπιτι μετα απο διασκεδαση σε καποιο μπαρ, στο δρομο ηταν θεοσκοτεινα και δεν κυκλοφορουσε ψυχη. Ειχα τρομαξει και δεν ειχα μαζι μου αρκετα λεφτα για να παρω ταξι. Απο πισω μου αρχισαν να με ακολουθουν 2 αντρες, διεσθανθηκα εκεινη την στιγμη οτι ηθελαν να μου κανουν κακο. Οσο γρηγορα περπατουσα αλλο τοσο πηγαιναν και αυτοι, αρχισα λοιπον να περπαταω οδο πιο γρηγορα μπορουσα κ αυτοι το ιδιο..πηγαιναν οπου πηγαινα.. Ξαφνικα απο το πουθενα εμφανιστηκε ενας μαυρος
Σκυλος, φαινοταν αγριος και αδεσποτος, αρχισε να τους γαβγιζει και τρομαξαν και εφυγαν, εγω φοβηθηκα πολυ αυτον τον σκυλο, πηρα βαθια ανασα και συνεχισα για το σπιτι και αυτος περπατουσε διπλα μου μεχρι που εφτασα στην πορτα της εισοδου.. Τον λυπηθηκα τον σκυλο, ανεβηκα να του φερω φαγητο αλλα ειχε εξαφανιστει οταν πηγα κατω. Τις επομενες μερες ρωτουσα στην γειτονια αν ειδαν καποιον παρομοιο σκυλο και ουτε που τον ειχαν δει ποτε τους.. Ουτε που τον ξαναειδα. Αλλα μεσα μου πιστευω οτι αυτος ο σκυλος δεν ηταν οποιοσδηποτε ουτε τυχαιος ηταν σαν φυλακας αγγελος λες και τον εστειλε καποιος! Ειπα την εμπειρια μου για να δωσω επιχειρημα σε αυτο που πιστευω. Ελπιζω να μην σας κουρασα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elenlepen : 20-08-15 στις 00:44
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-09-15, 03:03
Ifigeneia Ο χρήστης Ifigeneia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2015
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου elenlepen. Πραγματικά φαινεται οτι αυτος ο σκύλος σε εσωσε, σαν θεόσταλτος ήρθε. Ένα περιστατικό με σκύλο που ξερω είναι από έναν φίλο μου. Κοιμόταν και τον πλάκωσε σκιά. Έβλεπε τη σκιά να ερχεται ή με βάση την επιστημονική εξήγηση είχε "υπνικη παράλυση".Στην άλλη γωνια του υπνοδωματίου του ο συγκάτοικος του ήταν ξύπνιος στο κρεβάτι του. Κι ο σκύλος του συγκατοίκου του στο πάτωμα κοιμόταν κοντά του κι εκεί που κοιμόταν ήσυχα ξαφνικα πήγε κάτω από το κρεβάτι του συγκατοικου που ήταν διπλα και γρύλιζε σαν να αμυνόταν σε κάτι που έβλεπε και φοβόταν. Ο φίλος μου φαινόταν σαν να βλέπει κάποιο κακο όνειρο όπως του είπε μετά ο συγκατοικος αλλα δεν είχε καποια έντονη αντίδραση, λιγο μουρμουρητό κ λιγο κούνημα. Μόλις ξύπνησε σταμάτησε κι ο σκύλος...
Και μια δικη μου εμπειρία είναι ένα σκυλάκι που δε με ήξερε πολύ αλλα ήταν στο περιβάλλον μου για κάποιο διάστημα που κλαψούριζε ιδιαίτερα ένα πρωί που με είδε και τριβοταν επάνω μου... Ήταν να πάω να κάνω μια επώδυνη εξέταση που με αγχωνε πολύ κ ένιωθα σαν να καταλάβαινε οτι θα πονέσω και σύμπασχε.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-06-16, 15:06
NecroticMedusa Ο χρήστης NecroticMedusa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2016
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Είναι πλέον επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι τα σκυλιά έχουν ενσυναίσθηση. Μου 'χει τύχει κι εμένα να ξυπνήσω στη μέση της νύχτας από κάτι που αισθάνθηκα στο σώμα μου σαν πέπλο από άμμο, ένα περίεργο πράγμα και δίπλα μου είδα τον σκύλο μου να κοιτάει επίμονα ένα σημείο. Κάνουν το ίδιο και οι γάτες μου συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-06-16, 15:31
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NecroticMedusa Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πλέον επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι τα σκυλιά έχουν ενσυναίσθηση. Μου 'χει τύχει κι εμένα να ξυπνήσω στη μέση της νύχτας από κάτι που αισθάνθηκα στο σώμα μου σαν πέπλο από άμμο, ένα περίεργο πράγμα και δίπλα μου είδα τον σκύλο μου να κοιτάει επίμονα ένα σημείο. Κάνουν το ίδιο και οι γάτες μου συνέχεια.
"Επιστημονικά αποδεδειγμένο" αμφιβάλλω (αν ξέρεις κάτι παραπάνω μπορείς να παραθέσεις επιστημονική βιβλιογραφία) αλλά είναι σίγουρα εμπειρικά "αποδεδειγμένο" σε πολλούς κατόχους σκύλων.

Έχω παρατηρήσει ότι πριν ένα μέλος της οικογένειας φτάσει στο σπίτι το σκυλάκι πάει στην πόρτα σα να περιμένει. Θα πει ο άλλος ότι "νιώθει" κάπως την ώρα και ξέρει τι ώρα επιστρέφει ο καθένας. Ναι αλλά δεν έτσι έτσι μόνο. Το έχω παρατηρήσει και σε περιπτώσεις που υπάρχει αναπάντεχος ερχομός ή που ενώ περιμένουμε κάποιον δεν έρχεται (τότε δεν πάει στην πόρτα!0

Μόλις προχθές πχ δεν γύρισαν κάποιοι όταν θα έπρεπε. Συθήθως το σκυλάκι πάει και περιμένει όταν πλησιάζει η ώρα. Αλλά στην περίπτωση αυτή δεν το έκανε (ενώ φυσικά δεν μπορούσε να το ξέρει!) Μιά ώρα μετά βλέπω το σκυλάκι να τρέχει στην πορτά. Κοιτάζω έξω, κανένας - αλλά τώρα το κόλπο το ήξερα! Μάλιστα, λέω, σημείωσα την ώρα και πράγματι σε λίγα λεπτά, (10) οι ...καθυστερημένοι φτάσαν!
Πως το ήξερα το κόλπο; Έχοντας παρατηρήσει κι άλλα τέτοια περιστατικά.
Ένα - ίσως το πιο εντυπωσιακό ως τώρα - έγινε πριν λίγους μήνες: Μένει ο γιός μου σε άλλη πόλη. Ένα βράδυ ξαφνικά στο σκυλάκι σηκώνεται και πάει στην πόρτα, "τι το έπιασε;" αναρρωτήθηκα.... σε 15 λεπτά ανοίγει η πόρτα και ιδού ο γιός μου που μόλις είχε φτάσει με το τραίνο (ο σταθμός είναι 2 λεπτά από το σπίτι) σε σουρπράιζ επίσκεψη. Και παρόμοια έχουν επαναληφθεί σε βαθμό που όταν δεν πάει στην πόρτα όταν περιμένουμε κάποιον λέμε: "α θα αργήσει φαίνεται αφού το σκυλάκι δεν περιμένει στην πόρτα!" Σύστημα έγκαιρης προειδοποίησης!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-06-16, 17:02
NecroticMedusa Ο χρήστης NecroticMedusa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2016
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

http://mentalfloss.com/article/61710...e-happy-or-sad

Μπορείς να το ψάξεις, το ξερω λόγο επαγγέλματος και σπουδών
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-06-16, 17:10
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NecroticMedusa Εμφάνιση μηνυμάτων
http://mentalfloss.com/article/61710...e-happy-or-sad

Μπορείς να το ψάξεις, το ξερω λόγο επαγγέλματος και σπουδών
To link μιλά για συναισθηματικές καταστάσεις (που γίνονται αντιληπτές με τις αισθήσεις) δε αφορά υπεραισθητήρια αντίληψη
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-06-16, 16:10
NecroticMedusa Ο χρήστης NecroticMedusa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2016
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
To link μιλά για συναισθηματικές καταστάσεις (που γίνονται αντιληπτές με τις αισθήσεις) δε αφορά υπεραισθητήρια αντίληψη
Γιατί είπα εγώ ότι καταλαβαίνουν με κάτι άλλο; Γεγονός είναι πώς έχουν ενσυναίσθηση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.