Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #221  
Παλιά 02-03-13, 21:59
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο θα έπρεπε και άλλο τι είναι στην πραγματικότητα. Εκτός από τον ακαδημαικό τομέα που η γνώση είναι μία και μετεξελίσσεται, στα υπόλοιπα υπάρχουν πολλές γνώσεις και πολλές πραγματικότητες.
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Προφανώς "υπάρχουν πολλές γνώσεις και πολλές πραγματικότητες", αλλά δεν θα έπρεπε. Θα έπρεπε ο θεός να έχει δώσει ένα ξεκάθαρο σχέδιο στα παιδιά του, το οποίο να ακολουθούν με ελεύθερη βούληση. Όταν κάτι τέτοιο δεν υπήρξε ποτέ, αλλά αντίθετα, υπήρξαν και υπάρχουν μαγαζάκια με τη δική τους αλήθεια, τί γίνεται; Υπάρχει περίπτωση ένα μαγαζάκι να έχει την Αλήθεια; Υπάρχει Θεός με Σχέδιο ή όλα δημιουργήθηκαν εντός του ανθρώπινου κρανίου κάπου-κάπως-κάποτε, και με την πάροδο των αιώνων το "τέρας" γιγαντώθηκε και αυτονομήθηκε φτάνοντας τη σημερινή new ή old age μορφή;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων
Από μικροί έχουμε ποτιστεί με αυτό που περιγράφει το ΤΟΑ ως Belief System. ΠΧ η ύπαρξη του Αγιου Βασίλη είναι ένα καλό παράδειγμα.
Δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να πεις. Δεν έχω καταλάβει την απάντηση που δίνεις στο σχόλιό μου.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως βήμα μπροστά εννοώ την αποδοχή νέων καταστάσεων και οργανώσεων.

Τι ότι ναναι? Αυτό προσπαθείτε να κάνετε τόσην ώρα στο φόρουμ. Εκτός απο εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα, το θέμα έχει γίνει πανηγύρι (όλοι οι καλοί χωράνε).

Καλύτερα να παίξετε κάτι άλλο για να έχεις πραγματική "διπλή ευκαιρία"

Οκ.

Πάμε πάλι από την αρχή.

Διάβασε καλά τα λεγόμενα μου και το post που έχω αναρτήσει 2 κείμενα σε pdf για το ΤΟΑ και τα ξαναλέμε επί του θέματος.

Άντε και μια άλλη φορά..

Διάβασε καλά τα λεγόμενα μου και το post που έχω αναρτήσει 2 κείμενα σε pdf για το ΤΟΑ και τα ξαναλέμε επί του θέματος.
Θα απαντήσω σε αυτά τα σχόλια μόλις μου ξεκαθαρίσεις ποια είναι η σχέση σου με τον λογαριασμό "Samael" και γιατί απαντάς αντ' αυτού.
  #222  
Παλιά 02-03-13, 22:46
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Pack , Vakryle . επιτέλους.................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna. : 02-03-13 στις 22:46
  #223  
Παλιά 02-03-13, 23:25
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Όσων αφορά τον χρήστη Samael, ας μου επιτραπεί μία γρήγορη αναδρομή στο ιστορικό του. Στις 12-11-08 και ώρα 00:33 έγραψε την πρώτη του άποψη περί της -τότε- οργάνωσης NΑΟS με επικεφαλίδα (!!!) Η απάτη της Ελληνικής οργάνωσης "Νάος". Εκεί μέσα αναφέρει περί "ξεσκεπάσματος" της οργάνωσης NAOS και αναλώνεται στο αν ο χρήστης Nibiru και ο χρήστης Sophia είναι υπαρκτά πρόσωπα με άλλους λογαριασμούς και άλλες τέτοιες ποιοτικές αναζητήσεις.

Ενδεικτικά, κάποιες αξιόλογες γραμμές ήταν οι εξής:

Παράθεση:
Αλλά καλύτερα γιατί εκεί παρουσιάζονταν σαν θρησκεία, ενώ εγώ σας παρουσιάζω την απάτη της!
Παράθεση:
Αυτοί μπήκαν έκανα τη δουλειά τους -διαφήμιση- και έφυγαν
Παράθεση:
(δεν συνεχίζω μιας και δεν έχω όρεξη να τους διαφημίσω όπως έκαναν αυτοί)
Παράθεση:
Αυτά τα άτομα λοιπόν, προσπαθούν και απ'ότι φαίνεται εξαπατούν το κόσμο μια χαρά.
Όλο το post βρίσκεται στην 8η σελίδα του topic, αν θέλει κανείς να το διαβάσει ολοκληρωμένο. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός, ότι μέχρι αυτό το post, το topic ήταν κλειδωμένο, οπότε και ξεκλειδώθηκε!

Την ίδια μέρα ξαναγράφεται από τον ίδιο χρήστη Samael, δέκα ώρες μετά το πρώτο του post:

Παράθεση:
Εδώ συζητάμε για μια συγκεκριμένη οργάνωση και συγκεκριμένα τα προσωπικά μου κατηγορώ απέναντί της.
Παράθεση:
το οποίο πιστεύω πως είναι τα χρήματα (νομίζω πως στο εγγύς μέλλον θα ζητούν χρήματα για να γίνει κάποιος ενεργό μέλος. Η ιστορία θα δείξει...)
Παράθεση:
δημιουργήθηκε μετά από χρόνια η σημερινή ΝΑΟΣ, μια απάτη που δεν είναι καν καλοστημένη!
Παράθεση:
προσπαθεί και καταφέρνει να κοροϊδέψει το κοσμάκη!
Παράθεση:
Οπότε δεν έχουμε να κάνουμε με άτομα που βρίσκονται νεαρό της ηλικίας τους και κάνουν πλάκα ή δεν συνειδητοποιούν τις πράξεις τους.
Μετά λίγες μέρες το topic κλειδώνεται οριστικά, ώσπου να ξανανοίξει 3 χρόνια μετά. Με το άνοιγμά του, ο χρήστης Samael ξαναγράφει:

Παράθεση:
Ωστόσο αυτή τη φορά φαίνονται πιο προετοιμασμένοι, πιο κατασταλαγμένοι
Αγοράζει το βιβλίο και παραθέτει:

Παράθεση:
το βιβλίο φαίνεται πολύ ενδιαφέρον
Παράθεση:
περιέχει πράγματα τα οποία μέχρι στιγμής δεν έχω διαβάσει πουθενά
Παράθεση:
Αλλά μιας κι αναφέρθηκε, θα με ενδιέφερε μια συγκριτική μελέτη!
Ξαναπαραθέτει post (υπενθυμίζοντας ότι παρέθεσε 3 συνεχόμενα posts με μεσοδιάστημα 5 ημερών το κάθε ένα), παραθέτοντας τα εξής:

Παράθεση:
Είναι προφανές ότι πρόκειται για το ίδιο άτομο το οποίο ξανάνοιξε στο φόρουμ του Μεταφυσικού πριν λίγες μέρες το φάκελο για NAOS/Alienology και μάλιστα τους κράζει 3 μηνύματα πιο πάνω.
Παράθεση:
Ξανακάνουν το ίδιο κόλπο που έκαναν και πριν από 3 χρόνια.
Παράθεση:
Απλά είναι κρίμα, γιατί το βιβλίο που δίνει η οργάνωση είναι αρκετά καλό και χρήσιμο και σου δίνει την αίσθηση ότι έχεις να κάνεις με σοβαρά άτομα.. Αλλά μάλλον αυτό δεν ισχύει. Καλώ λοιπόν τη Lilianna να έρθει να μας δώσει κάποιες εξηγήσεις

ΥΓ: Η Lilianna Daemonia στο facebook είναι Ελληνίδα, κάτοικος Αθήνας!
Όλα αυτά, μέχρι σήμερα, όπου ο χρήστης Samael, αναφέρει, επανεμφανιζόμενος μετά την "ανάσταση" του topic:

Παράθεση:
Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως είναι ότι σας νοιάζει περισσότερο να «γειώσετε» τη Σοφία Αιώνια παρά να πάτε ένα βήμα μπροστά στην αντίληψή σας
Παράθεση:
Είναι ένας ειδικά που ρωτάει και ξαναρωτάει για τις ιστορικές πηγές
Παράθεση:
Η επιβεβαίωση των διδαχών της ΤΟΑ είναι εν μέρει το παρόν νήμα.
Ο άνθρωπος που έγραφε λάβρους αναφορικά με την οργάνωση NAOS, εκείνος που έγραφε συνεχόμενα για εξαπάτηση των μελών αυτής της οργάνωσης, ο χρήστης που μετά την "ανάσταση" του topic ήταν εκείγια να δώσει την Lilianna στην αρένα του forum επειδή θεώρησε αναπόδεικτα ότι "τόλμησε" να είναι είναι μέλος της οργάνωσης, είναι ο ίδιος Samael που λίγες ώρες πρίν έγραψε: "Το μόνο που επιζητείτε είναι να κράξετε." και: "Είναι ένας ειδικά που ρωτάει και ξαναρωτάει για τις ιστορικές πηγές" και το ακόμη καλύτερο: "Και αν κάποιος εδώ ήταν ή είναι special agent men in black της ΤΟΑ".

Μάλιστα...

Προσπερνώντας αυτές τις σκέψεις, που καλό θα ήταν να συζητηθούν παίρνοντας μέρος και ο Samael σ' αυτές, κάνοντας ακριβώς το ίδιο, όπως κάλεσε την Lilianna να δώσει εξηγήσεις τότε, ας περάσω στο κύριο θέμα του topic.

Παράθεση:
Εδώ ο κόσμος πιστεύει στο Χριστό ρε Feanor...
Γιατί να μη πιστεύει; Ή μάλλον, γιατί θεωρείται μειονεκτικό να πιστεύει στον Χριστό, ή στον Αλλάχ, ή στον Βούδα και δε θεωρείται το ίδιο με το να πιστεύει στους Alien Gods; Βέβαια, ο καθένας για την ιδεολογία και την πίστη του μπορεί να παραθέσει χίλιους δυο λόγους. Το σημαντικό είναι, αυτοί οι λόγοι να έχουν ένα υπόβαθρο. Επειδή η κάθε θρησκεία ανήκει στην σφαίρα του μεταφυσικού, δίνω ένα κάποιο ελαφρυντικό ώστε αυτό το προαναφερθέν υπόβαθρο να έχει κάποια συστατικά θεωρητικά ή/και ακατανόητα. Με την ίδια λογική, πως θα φαινόταν αν έβγαινα εμπρός και έλεγα: "... εδώ ρε (βάλε όνομα), ο κόσμος πιστεύει στην Alienology"!

Μπορεί να πλανάται στον αέρα η ιστορικότητα του Ιησού, ή η ιστορικότητα του οποιουδήποτε θρησκευτικού ηγέτη, αλλά στο ίδιο ισοζύγιο τοποθετώ και τους μυθικούς/θρυλικούς ήρωες. Επειδή είναι γραμμένες οι θυσίες της Ιφιγένειας, οι άθλοι του Ηρακλή, ή οι αγώνες του Οδυσσέα σε αρχαία κείμενα, δεν σημαίνει κιόλας ότι θα πρέπει να παρθούν τοις μετρητοίς. Το λυρικό στοιχείο με τις επικές δόσεις ήταν διαδεδομένο στους αρχαίους χρόνους για λόγους που εξήγησα και συμφώνησες. Αυτό δε σημαίνει κατ' ανάγκην ότι κατ' αρχήν ο Ηρακλής σκότωσε το πλάσμα με τα κεφάλια που ξαναεμφανιζόταν, ούτε και μπορεί να ισχύσει η λογική πως αφού ο Ηρακλής έπραξε αυτόν τον άθλο, άρα είναι αλήθεια, άρα προχωρώντας παρά πέρα εμποτίστηκε το DNA του με εξωγήινο DNA. Και γενικότερα αυτή η λατρεία στην Αρχαία Ελλάδα έχει μεν το γοητευτικό και σίγουρα η φαντασία μπορεί να οργιάζει με όλους αυτούς τους εξαίρετους μύθους που έχουμε, αλλά οι εποχές είναι αντιδιαμετρικά αντίθετες μεταξύ τους.

Παράθεση:
Η αναζήτηση ιστορικών (και αξιόπιστων επιστημονικών, γενικότερα) πηγών που να αποδεικνύουν του λόγου το αληθές δεν σε κατοχυρώνει;
Αυτού του είδους η αναζήτηση είναι το Α και το Ω για κάθε νέο που υφίσταται. Που θα βρούμε αξιόπιστες επιστημονικές μελέτες, ώστε σε συνδυασμό με την μέχρι τώρα Γνώση του καθενός να διαμορφώσουμε μία πιο ολοκληρωμένη άποψη για την Alienology;

Παράθεση:
εσύ μπορεί να βρίσκεις τον Vakryle γοητευτικό και ελκυστικό και άλλα 10 άτομα να τον βρίσκουν ανούσιο και αποκρουστικό.
Όλο το σύμπαν όλων των εποχών γνωρίζει ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο.
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
  #224  
Παλιά 03-03-13, 00:11
Το avatar του χρήστη Sophia_Aiwnia
Sophia_Aiwnia Ο χρήστης Sophia_Aiwnia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Μηνύματα: 57
Smile

Παράθεση:
Θα έπρεπε ο θεός να έχει δώσει ένα ξεκάθαρο σχέδιο στα παιδιά του, το οποίο να ακολουθούν με ελεύθερη βούληση.
Ποιος Θεός?

Παράθεση:
Όταν κάτι τέτοιο δεν υπήρξε ποτέ, αλλά αντίθετα, υπήρξαν και υπάρχουν μαγαζάκια με τη δική τους αλήθεια, τί γίνεται; Υπάρχει περίπτωση ένα μαγαζάκι να έχει την Αλήθεια;
Η αλήθεια είναι μια καταπιεσμένη δημοκρατία.

Παράθεση:
Υπάρχει Θεός με Σχέδιο ή όλα δημιουργήθηκαν εντός του ανθρώπινου κρανίου κάπου-κάπως-κάποτε, και με την πάροδο των αιώνων το "τέρας" γιγαντώθηκε και αυτονομήθηκε φτάνοντας τη σημερινή new ή old age μορφή;
Και τα δύο.

Παράθεση:
Θα απαντήσω σε αυτά τα σχόλια μόλις μου ξεκαθαρίσεις ποια είναι η σχέση σου με τον λογαριασμό "Samael" και γιατί απαντάς αντ' αυτού.
Όταν παταώ να μου κάνει Quote-απάντηση δεν φαίνεται σε τι αναφέρεσαι εσύ με αποτέλεσμα να απαντήσω στα λεγόμενα σου λες και ήταν δικά μου.

Anyway, καλό είναι να απαντάς ξεχωριστά για να μην υπάρχει μπέρδεμα με τα quote.
__________________
Η γνώση είναι ανάμνηση
  #225  
Παλιά 03-03-13, 00:19
Το avatar του χρήστη Sophia_Aiwnia
Sophia_Aiwnia Ο χρήστης Sophia_Aiwnia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Μηνύματα: 57
Talking

Παράθεση:
Γιατί να μη πιστεύει; Ή μάλλον, γιατί θεωρείται μειονεκτικό να πιστεύει στον Χριστό, ή στον Αλλάχ, ή στον Βούδα και δε θεωρείται το ίδιο με το να πιστεύει στους Alien Gods;
Γιατί τους φαίνεται περίεργο που κάποιος/α μπορεί να πιστεύει στο 12Θεο (Alien Gods-έχω εξηγήσει 3 φορές ότι δεν μιλάω για Θεούς με κεραίες και ιπτάμενους δίσκους με λαμπάκια).

Παράθεση:
Επειδή η κάθε θρησκεία ανήκει στην σφαίρα του μεταφυσικού, δίνω ένα κάποιο ελαφρυντικό ώστε αυτό το προαναφερθέν υπόβαθρο να έχει κάποια συστατικά θεωρητικά ή/και ακατανόητα. Με την ίδια λογική, πως θα φαινόταν αν έβγαινα εμπρός και έλεγα: "... εδώ ρε (βάλε όνομα), ο κόσμος πιστεύει στην Alienology"!
Η Alienology δεν πιστεύει πουθενά, εκτός απο την ίδια την πίστη. Χαρακτηριστικά θα έλεγα, ότι αν δεν υπήρχαν πιστοί θα σταματούσε η ύπαρξη της οργάνωσης.

Παράθεση:
Μπορεί να πλανάται στον αέρα η ιστορικότητα του Ιησού, ή η ιστορικότητα του οποιουδήποτε θρησκευτικού ηγέτη, αλλά στο ίδιο ισοζύγιο τοποθετώ και τους μυθικούς/θρυλικούς ήρωες.
Ακριβώς.

Παράθεση:
Επειδή είναι γραμμένες οι θυσίες της Ιφιγένειας, οι άθλοι του Ηρακλή, ή οι αγώνες του Οδυσσέα σε αρχαία κείμενα, δεν σημαίνει κιόλας ότι θα πρέπει να παρθούν τοις μετρητοίς.
Σημασία έχει η δύναμη του μύθου.

Παράθεση:
άρα είναι αλήθεια, άρα προχωρώντας παρά πέρα εμποτίστηκε το DNA του με εξωγήινο DNA.
Έχω αναφέρει πιο πριν ότι δεν ποτίζεσαι με DNA, αλλά γεννιέσαι με αυτό.

Παράθεση:
Και γενικότερα αυτή η λατρεία στην Αρχαία Ελλάδα έχει μεν το γοητευτικό και σίγουρα η φαντασία μπορεί να οργιάζει με όλους αυτούς τους εξαίρετους μύθους που έχουμε, αλλά οι εποχές είναι αντιδιαμετρικά αντίθετες μεταξύ τους.
Και η λατρεία της Αιγύπτου και της Σουμερίας είναι εξίσου ελκυστική.

Παράθεση:
Αυτού του είδους η αναζήτηση είναι το Α και το Ω για κάθε νέο που υφίσταται. Που θα βρούμε αξιόπιστες επιστημονικές μελέτες, ώστε σε συνδυασμό με την μέχρι τώρα Γνώση του καθενός να διαμορφώσουμε μία πιο ολοκληρωμένη άποψη για την Alienology;
Αν μπορείς διάβασε λίγο αυτό το pdf http://www.alienology.net/publicfile...ation-Toa9.pdf

Και ρώτα με ότι θέλεις. Θεωρώ ότι έχεις πάρει "γραμμή" για κάποια πράγματα που πρεσβεύει το ΤΟΑ.

Παράθεση:
Όλο το σύμπαν όλων των εποχών γνωρίζει ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο.
__________________
Η γνώση είναι ανάμνηση
  #226  
Παλιά 03-03-13, 00:50
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Αγαπητή Σοφία ,

Σχετικά με το λινκ που μου παρέθεσες έχω να πω τα εξής:

Η σπουδαία έρευνα του Crick επάνω στο dna βοήθησε την ανθρωπότητα να κάνει ένα άλμα προόδου. Ό ίδιος όμως δεν κατάφερε να εξηγήσει την προέλευσή του και γι αυτό ασπάστηκε μια θεωρία που λέγεται directed panspermia. Παραθέτω και ένα απόσπασμα δικό του:
Παράθεση:
The likelihood of the formation of life from inanimate mater is one to a number with 40,000 noughts after it.... It is big enough to bury Darwin and the whole theory of evolution. There was no primeval soup, neither on this planet nor on any other, and if the beginnings of life were not random, they must therefore have been the product of purposeful intelligence."
Τα 40 000 μηδενικά είναι ένας μικροσκοπικός αριθμός μπροστά στην απεραντοσύνη του σύμπαντος. Σε ένα άπειρο σύμπαν η ύλη μπορεί να λάβει άπειρες μορφές. Στην τελική για ποιο λόγο δεν μπορούμε να δεχτούμε την αναπαραγωγή ώς ιδιότητα της ύλης και πρέπει να επιστρατεύσουμε τον "ευφυή σχεδιασμό" για να εξηγήσουμε άγνωστα προς το παρόν φαινόμενα;

Όπως έχω ξαναγράψει αλλού η επίκληση στην αυθεντία έχει νόημα μόνο όταν γίνεται επάνω στο γνωστικό αντικείμενό της. Τέλος στην παραπομπή σου αναφέρεται και κάποιος dr Sam Chang ο οποίος υποτίθεται οτι ασχολήθηκε με τον συσχετισμό ανθρώπινου και εξωγήινου dna και που απλά δεν υπάρχει...Παραπληροφόρηση....

Το γενικό συμπέρασμα είναι οτι το συγκεκριμένο άρθρο δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα. Και ούτε πρόκειται να αποδειχτεί ποτέ τίποτα απο τα λεγόμενά σου επειδή αφενός υπάρχει πίστη σε αυτά και αφ ετέρου με συνεχείς στρεψοδικίες αποφεύγεις να πάρεις ξεκάθαρη θέση.
  #227  
Παλιά 03-03-13, 09:37
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να είσαι θρησκευόμενος για να είσαι καλός άνθρωπος...
  #228  
Παλιά 03-03-13, 10:00
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος Θεός?
Ο Θεός-Δημιουργός ορατού και αόρατου σύμπαντος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι μια καταπιεσμένη δημοκρατία.
Στη Δημοκρατία ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει στο μυαλό του και να εκφράζει, το κοντό του και το μακρύ του.
Εδώ δεν (θα έπρεπε να) είναι έτσι.
Ή είναι Αλήθεια ή είναι Παραμύθια (δημιουργία του εξαιρετικά ευφάνταστου ανθρώπινου μυαλού).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα δύο.
Δεν παίζει. Ακόμα κι αν υπήρχε αρχικό Σχέδιο, το οποίο αργότερα το παράτησε ο Δημιουργός και την έκανε για άλλο σύμπαν,
με συνέπεια όλα έκτοτε να ακολουθούν την τυχαιότητα, υπήρξε αρχή. Δεν τη δημιούργησε το ανθρώπινο μυαλό.





  #229  
Παλιά 03-03-13, 10:28
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SAM_502 Εμφάνιση μηνυμάτων









Περαστικά σας, και καλά κουραγια .............
  #230  
Παλιά 03-03-13, 11:16
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν μπορείς διάβασε λίγο αυτό το pdf
Στην ερώτησή μου για το που θα μπορέσω να βρω αξιόπιστες επιστημονικές μελέτες, παρέθεσες αυτό το link. Το οποίο αποτελεί τις πρώτες σελίδες από το Alpha Book. Σ' αυτές τις 11 πρώτες σελίδες δεν βρήκα κανένα επιστημονικό στοιχείο που να δίνει μία βάση σε όσα παραθέτεις. Διαβάζοντας όλο το pdf, διαπίστωσα ότι γίνεται μόνο μία θεωρητική προσέγγιση για την διαφορετικότητα των Homo Sapiens και των Aliens. Όπως, ενδεικτικά, αναφέρει μέσα στο pdf και σε ελεύθερη μετάφραση: " ... ο σκοπός της Alienology είναι να βρει τα χαμένα μέλη της Οικογένειας (σ.σ. Οικογένεια = Ανθρώπινα Όντα πριν την ύπαρξη του πρώτου Homo Sapiens) ... ".

Μέσα σ' αυτές τις 11 σελίδες αλλάζει όλη η φιλοσοφία του Ανθρώπινου Γένους, της ύπαρξής του και της γέννησής του. Στο δεύτερο κομμάτι του pdf, γίνεται αναφορά για τον Cthulhu και την ύπαρξή του. Η μόνη εξήγηση που δίδεται και, ουσιαστικά, η μόνη βάση στήριξης αυτής της άποψης είναι η σύγκριση με τον Χριστιανισμό. Στην ουσία, ρωτάει τους αναγνώστες να σκεφτούν γιατί να μην υπάρχει ο Cthulhu του Lovecraft και να υπάρχει ο Jesus της Βίβλου.

Συνοψίζοντας, αναφέρεται ο διαχωρισμός κάποιων Ανθρώπων από το υπόλοιπο Ανθρώπινο Γένος και η συμμετοχή των στην Οικογένεια της Alienology και κατά δεύτερον η ύπαρξη του Cthulhu υφίσταται αναλογικά με την ύπαρξη του Jesus.

Δεν πήρα κάποια αξιόπιστη μελέτη ή πηγή στα χέρια μου για να διαβάσω, παρά μόνο τις σκέψεις κάποιων ανθρώπων. Σκέψεις μπορώ να κάνω κι εγώ, όπως έκαναν και οι συμπαθείς Άγγλοι με την ίδρυση της Θρησκείας των Jedi!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.