Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-08-07, 11:27
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Θα ήθελα να γράψω τόσα πολλά αλλά δυστυχώς η θλίψη δε με αφήνει...
Θα περιοριστώ επιγραμματικά μόνο στη βλακεία και την ανοησία που δέρνει αρκετούς εδώ μέσα ....

Αυτούς που φαίνεται πως δεν έχουν καμία σχέση με τα βουνά και τα δάση και τα παρατηρούν μόνο από φωτογραφίες και τηλεοράσεις ...
Αυτούς που ποτέ τους δεν έχουν πάει στο δάσος για πικ νικ ...
Για περίπατο...
Για τζόκινγκ
Για να χαλαρώσουν....
Για να μαγευτούν ...
Για να συναντήσουν άλλους με την ίδια αγάπη προς τη φύση ...

Δε πρόκειται και δε γουστάρω να εξηγήσω τι εννοώ ....
Αν θα καταλάβουν δυο τρεις θα είμαι ευχαριστημένος
Γιατί ξέρω ήδη πως η κατάσταση είναι σχεδόν μη αναστρέψιμη...

Βγείτε με τις μηχανές σαν λοιπόν φωτογραφήστε οποίον προχωράει περίεργα
Όποιον ατενίζει τις βουνοκορφές
Οποίον ξαποστάσει κοιτώντας μαγεμένος το δάσος
Φορέστε τις κουκούλες σας (αν και δε το βρίσκω απαραίτητο στις μέρες μας)
Τυπώστε τις φωτός
Και στείλτε τες με e-mail εκεί που πρέπει ........

Μετά όμως μη κάνετε παράπονα......
Αλλά πως να κάνετε αφού το δάσος δεν είναι το σπίτι σας ....
Και σίγουρα δεν είναι πια ούτε απλό ντεκόρ σας .
aaa ξέχασα...είναι και το μύριο...

Τπτ άλλο .
ευχαριστώ .


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 27-08-07 στις 11:49
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-08-07, 15:31
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Lux αυτο που θετεις ειναι ενα αλλο θεμα το οποιο ομως ελπιζω να καταλαβαινεις πως για αυτες τις ωρες μπαινει σαφως σε δευτερη μοιρα, μιας και ουδεις αρνειται πως η χωρα βρισκεται σε κατασταση εκτακτου αναγκης. Στον Υμηττο και την Πεντελη οι κατοικοι εχουν παρει ουσιαστικα την κατασταση στα χερια τους με εθελοντικες περιπολιες, παρ'ολα αυτα εξακολουθουν να ειναι παμπολες οι αποπειρες των θρασυτατων εμπρηστων που δρουν πλεον ανεξελεγκτα σε ολη τη χωρα.

Για τον ανθρωπο της συγκεκριμενης φωτογραφιας, οι πιθανοτητες να προκειται για καποιον περιπλανωμενο που κοιτα μαγεμενος το δασος ειναι ελαχιστες. Ειναι περιττο να αναφερω τα στοιχεια που κανουν λογικοτατη την απαιτηση των περισσοτερων απο εδω να γινει η φωτογραφια ευρυτερα γνωστη.

Απο κει και περα- και για το θεμα που εθεσες- μη ξεχνας πως ολα αυτα κανουν τον κοσμο περισσοτερο συνειδητοποιημενο. Και εαν και εφ'οσων προκυψουν τα προβληματα που υπονοεις, να εισαι σιγουρος πως θα υπαρξουν και οι αναλογες αντιδρασεις... Ομως μεχρι τοτε προεχει η προστασια των λιγοστων -πλεον- πνευμονων πρασινου της χωρας μας.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-08-07, 15:52
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Μηνά μιλάς σε έναν άνθρωπο που το δάσος και γενικότερα τη φύση την έχει σα δεύτερο σπίτι του .
Από που προκύπτει πως ο φωτογραφιζόμενος είναι εμπρηστής ;
Εγώ σου λεω πως βρίσκεται εκεί για να κάνει την ανάγκη του ....
Δε βλέπω πουθενά καπνούς !
Και γιατί η φίλη που έβγαλε τη φωτό δεν τράβηξε τη περιοχή να καίγεται ;
Και γιατί αφού δε μπόρεσε να ξαναφωτογραφίσει δε πήγε να σβήσει η να βοηθήσει ;

Αν δεν ήμασταν ζώα και αυτοί που πληρώνονται από όλους εμάς έκαναν καλά τη δουλειά τους δε θα υπήρχε κατάσταση έκτατης ανάγκης !

Τώρα αν θεωρείται σωστό να καθόμαστε στους καναπέδες και να ρουφιανεύουμε χωρίς να έχουμε αδιάσειστα στοιχεία τι να σου πω .... ΚΑΝΤΕ ΤΟ !

Εφιάλτης δεν υπήρξα ούτε πρόκειται να υπάρξω και αν δω κάποιον να βάζει φωτιά ξέρω πολύ καλά τι πρέπει να κάνω . !
Ειδικά αν η απόσταση από τον εμπρηστή είναι τόσο κοντινή όσο φαίνεται απ τη φωτογραφία....
Φτερά θα έβγαζα .....!

Δε θέλω να μιλήσω άλλο γιατί αυτό το σαββατοκύριακο είδα πολλά που με έκαναν να βγω απ τα ρούχα μου και εκτός των άλλων βρίσκομαι σε κατάσταση καραέκτατης ανάγκης και γω ο ίδιος

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-08-07, 16:26
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εφιάλτης δεν υπήρξα ούτε πρόκειται να υπάρξω και αν δω κάποιον να βάζει φωτιά ξέρω πολύ καλά τι πρέπει να κάνω . !
Ειδικά αν η απόσταση από τον εμπρηστή είναι τόσο κοντινή όσο φαίνεται απ τη φωτογραφία....
Φτερά θα έβγαζα .....!
Καταλαβαίνω ότι είσαι πολύ στενοχωρημένος, αλλά:
1/Η mirloon είπε ξεκάθαρα ότι τον εμπρηστή τον είδε μόνο από την φωτογραφία, δεν τον είχε προσέξει εκείνη τη στιγμή.
2/Ήταν αδύνατο να τον φτάσει, η απόσταση ήταν μεγάλη. Δεν έτυχε να είσαι εσύ εκεί να αρχίσεις να πετάς με τα φτερά σου...
---
Παράθεση:
Αν δεν ήμασταν ζώα και αυτοί που πληρώνονται από όλους εμάς έκαναν καλά τη δουλειά τους δε θα υπήρχε κατάσταση έκτατης ανάγκης !
Ας είμαστε ειλικρινείς. Οι εμπρησμοί ήταν πολλοί και οι συνθήκες ακατάλληλες για πυρόσβεση. Οι πυροσβέστες έδωσαν και τη ζωή τους και ο συντονισμός ήταν σχετικά καλός (όχι ο καλύτερος δυνατός), αλλά πως να αντιμετωπίσεις μια τέτοια κατάσταση όταν οι πυροσβεστικές δυνάμεις είναι διάσπαρτες;...
---
Παράθεση:
Και γιατί αφού δε μπόρεσε να ξαναφωτογραφίσει δε πήγε να σβήσει η να βοηθήσει ;
Δεν είναι υποχρεωμένη να βοηθήσει με κινδυνο της ζωής της!
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-08-07, 18:59
sumotori Ο χρήστης sumotori δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-03-2007
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι μοιάζει ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ με πιθηκάνθρωπο,όσο περισσότερο τον παρατηρώ !

Δεν μπορώ να κάνω ανάλυση κλπ

Εσείς τι συμπέρασμα έχετε βγάλει ?

Είναι καμουφλαρισμένος ? φοράει κουκούλα ?
__________________
sumo is the way to the top
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-08-07, 20:22
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Δεν είχα παρακολουθήσει το θέμα από την αρχή του, έτσι με καλύπτουν ορισμένες τοποθετήσεις αλλά θα ήθελα με την ευκαιρία να τοποθετηθώ σε ορισμένα θέματα. Καταρχήν, το πλέον σωστό ήταν να δοθεί η φωτογραφία στις Αρχές, όπως και έγινε άλλωστε. Από εκεί και πέρα δεν είμαστε ούτε ειδικοί ούτε και Δικαστές για να γνωμοδοτήσουμε. Εκείνοι θα κρίνουν για το εάν ο συγκεκριμένος, που μου φαίνεται εντελώς άνθρωπος και ούτε Βριλ ούτε πιθηκάνθρωπος, είχε ανέβει στο βουνό για να βάλει φωτιά ή για ένα απλό κατούρημα.
Θα πρέπει, μέσα στις τραγικές αυτές στιγμές να διατηρηθεί μια στοιχειώδης ψυχραιμία και να μην αναλωθούμε όλοι οι Έλληνες σε ένα κυνήγι μαγισσών, που μόνο άσχημα αποτελέσματα θα μπορέσει να έχει και τίποτε άλλο.
Εκείνο που προέχει είναι να σβήσουν οι φωτιές και να αποκατασταθούν όσο γίνεται οι πολλές πληγές, τόσο στο περιβάλλον όσο και στους ανθρώπους. Φυσικά και πρέπει να αποδοθούν ευθύνες και ίσως και να γίνει, αν και αμφιβάλω για το εάν αυτές θα αποδοθούν δίκαια ή αν τελικά θα αλλάξει τίποτα.
Ζούμε σε μια χώρα που εύκολα ξεχνάει δυστυχώς. Σε λίγες ημέρες, όταν οι αλαλαγμοί των καναλιών σταματήσουν, όλοι (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι, αν σας ακούγομαι απόλυτος), θα έχουν ξεχάσει και τις πυρκαγιές και τον κόσμο που χάθηκε και την οικολογική καταστροφή και όλα τα άλλα. Τα δάση θα παραμείνουν καμμένα και οι νεκροί θα εξακολουθήσουν να είναι νεκροί.
Δυστυχώς, αρκετό καιρό πριν την εκδήλωση των πυρκαγιών της Πελοποννήσου, με βασάνιζαν οράματα φωτιάς, θανάτου και μιας άνευ προηγουμένου καταστροφής που θα συνέβαινε, την οποία όμως δεν μπορούσα να προσδιορίσω. Τα οράματά μου ήταν ιδιαίτερα ισχυρά και τα είχα εκμυστηρευθεί σε φιλικό μου πρόσωπο. Να ήταν, άραγε, η προειδοποίηση της καταστροφής της Πελοποννήσου; Ειλικρινά δεν ξέρω, πάντως περιλάμβαναν εικόνες με φλόγες να καίνε τα πάντα, με ανθρώπους να ουρλιάζουν και να πεθαίνουν, με ουρανούς που μαύριζαν και γίνονταν κόκκινοι σαν αίμα και με τη θάλασσα να κοχλάζει.
Τα οράματά μου έχουν αυξηθεί τον τελευταίο καιρό. Για μήνες τώρα δεν με αφήνουν ήσυχο. Βλέπω και άλλα, όμως θα προτιμούσα να μην τα αναφέρω, όχι για να καλλιεργήσω μια ατμόσφαιρα δήθεν μυστηρίου αλλά γιατί έχω μέσα μου την απέλπιδα αίσθηση που λέει και ο λαός, ότι δηλαδή αν δεν μιλήσεις για αυτά, ίσως και να μη συμβούν. Η Σαμοθράκη και η Θεσσαλονίκη τριγυρίζουν στα οράματά μου συνέχεια αλλά δεν καταλαβαίνω τι ρόλο έχουν να παίξουν σε όλα αυτά. Παράλληλα, βλέπω την εικόνα ενός ανθρώπου που έρχεται, ο οποίος από όπου περπατάει, η φύση βλασταίνει ξανά και γεμίζει λουλούδια.
Τα μοιράζομαι μαζί σας αυτά τα οράματα και έχετε το ελεύθερο να νομίσετε ό,τι θέλετε για μένα, ειλικρινά δεν με απασχολεί αν θα με θεωρήσετε μυθομανή, αλαφροίσκιωτο, τρελό ή οτιδήποτε άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-08-07, 08:11
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Εγώ δεν κατάλαβα αν προκλήθηκε φωτιά αργότερα στο σημείο αυτό
όταν εξαφανίσθηκε ο τύπος αυτός.

Λοιπόν, ας σκεφτούμε λίγο σαν "εγκληματίες" ,
δηλαδή σαν "κυνηγοί" και όχι σαν γεωργοί καρποσυλλέκτες.

Ένας εμπριστής δεν θα πήγαινε ντάλα μεσημέρι να βάλει φωτιά
και να κρατάει πυροδοτικά υλικά στα χέρια του,
ούτε θα είχε διακριτική ταμπέλα στα ρούχα του που να λέει "εμπριστής"

Θα φορούσε μια περούκα και παλιά ρούχα και ένα αναπτήρα ζίπο στη τζέπη
τα ρούχα και την περούκα τα βάζει να καούν και φεύγει με ένα σορτσάκι και
κοντό μαλί και κανείς δεν μπορεί να υποψιασθεί ότι είναι το ίδιο πρόσωπο.

Όλοι ψάχνουν ένα μακρυμάλι με άσπρα ρούχα ενώ αυτός είναι με κοντό μαλί
και σορτσάκι φανελάκι "Εθνική Ελλάδος".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 28-08-07 στις 08:12
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-08-07, 08:21
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Επειδή έχουν ανοίξει πολλά θέματα για την φωτιά, αναφέρομαι σε όλα σε ένα μόνο μήνυμα.

Εγώ προσωπικά διαφωνώ ότι είναι ένα οργανωμένο σχέδιο. Οργανωμένο σχέδιο τουλάχιστον περισσότερο από ότι ήταν τις προηγούμενες χρονιές. Το 2001 είχαμε πολύ περισσότερες φωτιές, αλλά τα αποτελέσματα δεν ήταν τόσο τραγικά.
Ήταν πολλές φωτιές από εμπρησμούς όπως είναι πάντα, αλλά δεν είναι μόνο αυτοί οι λόγοι. Αυτή την στιγμή άλλωστε δεν έχουν σημασία οι λόγοι, αλλά οι άνθρωποι.
Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη τραγουδώντας
«Μεγάλωσαν τα γένια μας η ψυχή μας αλλιώτεψε
αγριεμένο το σκυλί γαβγίζει τη φωνή του
βοήθα καλέ μου μη φαγωθούμε μεταξύ μας»
Έχουμε μπει σε ένα τρυπάκι να βρούμε αυτούς που φταίνε. Στο τρυπάκι να βρούμε αυτούς που φταίνε και μάλιστα είναι τόσο έντονο αυτό, που φτάνουμε σε ακρότητες.
Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος… και το δάσος κάηκε. Ο Μιχάλης κάπου γράφει να μην αναλωθούμε σε κυνήγι μαγισσών και συμφωνώ μαζί του. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να είναι οπουδήποτε, αυτό δεν τον κάνει κάτι. Το ότι μπορεί να είναι κάποιος κάπου και να ξεσπάσει φωτιά δεν σημαίνει ότι την έβαλε αυτός. Ακόμα και όταν κάποιος βάλει φωτιά δεν σημαίνει ότι το έκανε επίτηδες. Εκτός εάν τελικά θέλουμε να ζούμε σε ένα κράτος που κυριεύει ο τρόμος, η τρομολαγνεία και το κυνήγι μαγισσών. Πολύ εύκολα είδα κάποιους όχι μόνο να βγάζουν συμπεράσματα για το ποιος είναι και το τι είναι στην φωτο αλλά ακόμα και για το εάν δεχόμαστε επίθεση, σπεύδοντας να ενστερνιστούν απόψεις που εμένα προσωπικά με προβληματίζουν.
Και με προβληματίζουν για δύο λόγους.
Πρώτον για το κλίμα που έχει δημιουργηθεί, ώστε να μπορούν να αρθρώνονται προβληματισμοί για το εάν δεχόμαστε επίθεση ή και εγώ δεν ξέρω τι.
Και δεύτερον η ευκολία κάποιων ενώ δεν είχαν πάρει θέση μέχρι προχθές στο κείμενο του Απέριττου να ενστερνιστούν τις απόψεις αυτές μόλις η κεντρική εξουσία εξέφρασε αυτές τις απόψεις την στιγμή που τα έχει κάνει θάλασσα (εκ του αποτελέσματος) αφήνοντας μου την αίσθηση ότι δεν έχει σημασία τι λέει κάποιος αλλά τι εκφράζει, που για μένα είναι τουλάχιστον επικίνδυνο και ανεύθυνο θυμίζοντας μου άλλες χώρες πέρα από τον Ατλαντικό.
Δυστυχώς έχουμε φτάσει σε σημείο να είναι πιθανόν ο οποιοσδήποτε να κατηγορηθεί για το οτιδήποτε μόνο και μόνο επειδή βρέθηκε στο λάθος σημείο την λάθος στιγμή. Θα μπορούσα να κατηγορηθώ εγώ, πολλές φορές απλά δεν έτυχε να ξεσπάσει φωτιά κάποια φορά γυρνώντας σε κάποιο δάσος. Και πως θα φαινόταν σε τρεις παππούδες όταν δύο περίεργοι τύποι, ανεβαίνουν στο βουνό, σε σημεία που δεν υπάρχει δρόμος και μετά ξεσπάει φωτιά; Μπορεί να φαινόταν σαν εμπρηστές την στιγμή που εκείνοι το μόνο που έκαναν ήταν να ψάχνουν για μια περίεργη τρύπα που τελικά δεν βρήκαν κιόλας.
Αναρωτιέμαι τι θα γίνει εάν αυτός που έσπασαν στο ξύλο δεν ήταν τίποτα άλλο από κάποιον που απλά ήταν στο δάσος για να ψάξει για εμπρηστές… Όχι ότι είναι πιθανόν, αλλά η τακτική αυτή της καταδίκης πριν την δίκη μου θυμίζει άλλες χώρες, στην Ανατολή.
Αυτό που θέλω να πω και θα μπορούσα να πω απλά με δύο λέξεις, είναι λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει την στιγμή που έχει καεί όλη η Πελοπόννησος, για ψυχραιμία δεν το συζητώ καν…


Παλιά στα χρόνια μου... λέμε τώρα,
έλεγαν ότι θα ψηφίσουν ακόμα και τα δέντρα...
Ερώτηση κρίσεως.
Τώρα ποιός θα ψηφίσει;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 28-08-07 στις 08:36
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-08-07, 09:15
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Thumbs up


Τα είπα εξ αρχής και δεν έχω να πω περισσότερα
Γενικά το όλο στόρυ με τη φωτό το θεωρώ ύποπτο
Γιατί πολύ απλά δε δείχνει τίποτα απ όσα καταγγέλλει

λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει όντως !!!!!


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 28-08-07 στις 09:19
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-08-07, 09:22
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή Μερικές πρωινές σκέψεις

Καλημέρα, φίλοι μου. Κοιτάζοντας ξανά και ξανά την περίφημη φωτογραφία, έχω ένα σωρό ερωτήματα και γεγονότα που δεν μου κολλάνε καθόλου μεταξύ τους. Έχουμε μια φωτογραφία να ανεβαίνει στο Μεταφυσικό με την απορία εάν το ΅πλάσμα΅που εμφανίζεται είναι ανθρώπινο ή κάτι που θα έπρεπε να απασχολήσει την κρυπτοζωολογία. Αργότερα, γίνεται η αποκάλυψη ότι στο σημείο εκείνο, λίγο παρακάτω, υπήρξε φωτιά. Το πλάσμα αυτό δεν φαινόταν με γυμνό μάτι αλλά μόνο στη φωτογραφία, οπότε η κατεύθυνση του θέματος ξεκινά από μεταφυσική, για να καταλήξει στη συνέχεια σε συνομωσιολογική, σχετικά με το τι δουλειά είχε ένα τέτοιο περίεργο άτομο σε ένα σημείο όπου αργότερα εκδηλώθηκε πυρκαγιά. Την πυρκαγιά αυτή ή έστω τον καπνό της, δεν τα βλέπουμε σε καμία φωτογραφία, ενώ φαντάζομαι πως λογικά θα έπρεπε να έχουν τραβηχτεί, γιατί, αν μη τι άλλο, εάν η περίπτωση εμπρησμού από το συγκεκριμένο άτομο ευσταθούσε, μια φωτογραφία απόδειξη με τον καπνό, θα έπρεπε να υπάρχει.
Γίνεται, λοιπόν ένα τέτοιο θέμα, από ένα μέλος που για πρώτη φορά συμμετέχει στο φόρουμ, ξεκινά από κρυπτοζωολογία και καταλήγει σε κυνήγι μαγισσών, όπως αναπόφευκτα θα κατέληγε, μέσα στο κλίμα οργής και παράνοιας που επικρατεί αυτές τις μέρες και εγώ τελικά αναρωτιέμαι αν βλέπω καλά αυτό που βλέπω μεγεθύνοντας τη φωτογραφία. Αναρωτιέμαι, επίσης, τι ακριβώς καθιστά αξιόπιστο έναν οποιονδήποτε μάρτυρα και μάλιστα κατά 100%. Ως γνήσιος Έλλην κι εγώ, αδυνατώ να ξεφύγω από το χαρακτηριστικό του λαού μου, που είναι η συνομωσιοπαράνοια και αναρωτιέμαι αν όλες οι φωτογραφίες και τα βίντεο που κυκλοφορούν δεν είναι παρά μέρος της παραπληροφόρησης, εσκεμμένης και μη και αυτή η συγκεκριμένη φωτογραφία δεν ξεφεύγει από την κριτική μου.
Σαφώς και η φωτογραφία θα έπρεπε να καταλήξει στα χέρια των ειδικών, όπως και έγινε, γιατί ξέρετε είναι επικίνδυνο πράγμα να θέτουμε σε φοβερό κίνδυνο έναν άνθρωπο ο οποίος μπορεί να είχε πάει στο δάσος για οποιονδήποτε άλλο λόγο αν και παραμένει ισχυρό κίνητρο το ένα εκατομμύριο ευρώ, το οποίο κάλλιστα θα μπορούσε να δοθεί στην αποκατάσταση των πληγών, αντί να μετατρέπει ένα σωρό επίδοξους Ιντιάνα Τζόουνς σε κυνηγούς κεφαλών.
Με λίγα λόγια, αμφιβάλω απόλυτα για τις συγκεκριμένες φωτογραφίες και για τις συνδέσεις που έγιναν. Πιθηκάνθρωπο δεν βλέπω πουθενά, Βριλ ακόμα περισσότερο μιας και το ανθρώπινο αυτό πλάσμα δεν μοιάζει σε τίποτα με τις περιγραφές της φανταστικής φυλής των Βριλ και έχω αρκετές αμφιβολίες για το εάν έχουμε τη φωτογραφία του εμπρηστή ή κάποιου που είχε ανέβει στο βουνό, είδε τον καπνό λίγο παρακάτω και το έβαλε στα πόδια είτε για να ειδοποιήσει τις αρχές είτε για να μην τον εμπλέξουν σε κάτι που ίσως να μην έκανε. Όπως είπα και παραπάνω, όμως, το λόγο τον έχουν οι ειδικοί για να καταλήξουν σε συμπεράσματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.