Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 12-07-09, 12:41
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φιλοι μου καλησπερα σας.

Ο φιλος NAVMAN αναφερεται για τους ΗΟΒΟ...
Αναφερω σε παλαιοτερη απαντηση μου....
Η παρακάτω φωτό που το πρώτο ΣΥΜΒΟΛΟ (ΔΟΝΤΙ-ΔΟΝΤΙΑ) είναι δοντι
που
σημαινει καθε μυστικη επικοινωνία απο ΗΧΟΥΣ,ΧΕΙΡΟΝΟΜΙΕΣ, πριν
απο τις
γραφικές ενδείξεις στούς τοίχους...

Αυτή η μορφή επικοινωνίας άρχισε το 16ο αιώνα.
Αρχισε απο τους επαίτες (σημερινους ΗΟΒΟ) , προκειμένου να ανταλλάξει
κάτω
από τον αποκλεισμό της τότε κοινωνίας διάφορες πληροφορίες για την
περιοχη
για τους ανθρωπους και για ότι συμβαίνει εκεί.

Τα ΣΥΜΒΟΛΑ γινόντουσαν με την κιμωλία, το κάρβουνο ή τα γρατσουνίζαν
στους τοίχους.
Τα σύμβολα αυτά ήταν ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΏΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ
ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ (καταλαβουν).
Τα έγραφαν εξω απο Εκκλησίες , Μοναστηρια , ταβέρνες ,πανδοχεία καθώς
και σε εισόδους και εξόδους των Πόλεων..



Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 13-07-09, 17:30
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

NAVMAN Έχω ήδη γράψει ότι δεν ξέρω και πολλά για το θέμα. Για αυτό και ήδη αναγνώρισα πρόθυμα, ότι ο cosmictsak φαίνεται να διαθέτει καλύτερη πληροφόρηση. Κάτι που περιέργως, δεν βλέπω να το κάνει κανείς άλλος.
Όντως δεν ισχυρίστηκες ότι οι τοίχοι με τις αμφισβητούμενες εικαστικές παρεμβάσεις, αποτελούν όντως ένα μυστηριακό τρόπο επικοινωνίας, αλλά όπως πολύ σωστά γράφεις, θα σε ενδιέφερε αν συνέβαινε κάτι τέτοιο.
Πάντως σαν να βιάζεσαι λιγάκι να κρίνεις τις γνώσεις των άλλων.

Αν περπατούσες στο δάσος της Πάρνηθας (και όχι μόνο), πριν το κάψουν, θα έβρισκες σημαδεμένους κορμούς, με μικρά χρωματιστά σύμβολα, και μικρούς σωρούς από πέτρες. Όταν τα πρωτοείδα αναρωτιόμουν τι ήταν. Χώριζαν περιοχές, δέντρα για κόψιμο, μονοπάτια σατανιστών, εξωγήινοι?
Ρώτησα και έμαθα. Οι ορειβάτες σημαδεύατε το κάθε μονοπάτι με διαφορετικό σύμβολο. Τέλος, κανένα μυστήριο.
Μήπως θα ήμουν κάπως υπερβολικός αν αναρωτιόμουν: Ρε μπας και κρύβεται κάποιο άλλο σκοτεινό μυστικό, πίσω από τα μπογιατισμένα δένδρα?

Η αναλογία με το θέμα που συζητάμε είναι εμφανής.
Δόθηκαν απαντήσεις, από κάποιον που φαίνεται να έχει άμεση πληροφόρηση για το θέμα.
Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν καλύπτονται από τις επισημάνσεις του ή μήπως κάποιος έχει υποψίες ότι τα γραφόμενα του cosmictsak είναι παραπλανητικά?
Αλλιώς γιατί το συζητάμε ακόμα?

Γιατί να ψάχνουμε στην Αμερική. Αντίστοιχα σύμβολα με αυτά που παραθέτει ο NAVMAN βρίσκαμε πριν από σαράντα χρόνια στα σπίτια μας. Περιπλανώμενοι ζητιάνοι αφήνανε μηνύματα. Το φαινόμενο εξέλειπε, τουλάχιστον στις πόλεις, με τις πολυκατοικίες. Πάντως δεν είναι κάτι άγνωστο. Τα σημάδια ήταν μικρά και διακριτικά, καμία σχέση με τα κραυγαλέα τερατουργήματα των τοίχων.
Οι άστεγοι στην Ελλάδα έχουν μάλλον κάπως διαφορετική κουλτούρα, από τους Αμερικανούς ομοιοπαθείς τους. Έχοντας συμμετάσχει για ένα φεγγάρι στον σύλλογο «φίλοι των αστέγων», αμφιβάλω ότι θα επινοούσαν κάποιο συμβολικό τρόπο επικοινωνίας μέσω τοίχων.
Τώρα οι αντάρτες, οι πρόσκοποι και άλλες ομάδες προφανώς και επινοούσαν, κάποιους τρόπους για να αφήνουν μηνύματα στο δάσος. Αλλά εδώ, μιλάμε για το 2009 και για πόλη. Υπάρχουν διαθέσιμες άλλες, απλούστερες λύσεις.
Ούτε καν οι εθνικοί μας τρομοκράτες δεν έγιναν μπογιατζήδες.
Ποίοι είναι τελικά οι μυημένοι συνωμότες, και γιατί αφήνουν μηνύματα στους τοίχους?

Χθες μια παρέα, καμιά εικοσαριά νεαροί, κατεβαίνανε την οδό Κομνηνών στην Νεάπολη των Εξαρχείων. Ήταν κυρίως ανήλικοι. Μπογιάτιζαν όπου βρίσκανε. Είχαν και ομοιόμορφες μαύρες μπλούζες με κάποιο γράφημα πάνω. Είναι σαφές ότι έχουμε διαφορετική αισθητική για τους τοίχους. Δεν ξέρω για σας, αλλά εμένανε δεν μου φέρνανε και πολύ μεταφυσικοί τύποι.

cosmictsak Για μένα μένουν κάποια σχετικά ερωτήματα.
Γιατί επιμένουν να υπογράφουν τους τοίχους και μάλιστα χωρίς να τους έχουν χτίσει? Υποθέτω ότι δεν υπονοούν ότι είναι ντουβάρια.
Γιατί δεν υπογράφουν αυτοκίνητα?
Αν σου στείλω καμιά δεκαριά υπογραφές που κοσμούν την πολυκατοικία που μένω, ίσως αναγνωρίσεις κάποιες. Είναι εύκολο να μου δώσεις ονοματεπώνυμα? Θα ήθελα να εκφράσω τις προσωπικές μου, καλλιτεχνικές ανησυχίες. Οι συγκεκριμένοι φιλότεχνοι προφανώς, θα με καλωσόριζαν, αν χρησιμοποιούσα για καμβά τις πόρτες τους.

Υπάρχει ένα σημείο που έχω επιφυλάξεις για τα γραφόμενά σου. Οι επαγγελματικές δουλειές αμφιβάλω ότι προέρχονται από γκραφιτάδες. Κάποιος που θέλει να κοσμήσει τον τοίχο του, μπορεί να προτιμήσει ένα λίγο - πολύ αναγνωρισμένο ζωγράφο. Αν έχει μικρό προϋπολογισμό, η καλών τεχνών βγάζει πολλά και ικανά παιδιά. Δώσε τους μπογιές και σου βάφουν την Αθήνα.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 13-07-09, 19:11
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φιλοι μου καλησπερα σας.

Φιλε rados εδωσες μια απαντηση που δεν νομιζω πως διαφερει απο αυτην
του φιλου NAVMAN....

Αναφερεις....
<<Αν περπατούσες στο δάσος της Πάρνηθας (και όχι μόνο), πριν το κάψουν,
θα έβρισκες σημαδεμένους κορμούς, με μικρά χρωματιστά σύμβολα, και
μικρούς σωρούς από πέτρες.>>
Συμβολα για μονοπατια.....

Αλλα θα μπω στον πειρασμο να καταθεσω 2 φωτο που ηθελα να παρουσιασω
στα αρθρα αλλα φιλε μου ταιριαζει σε αυτο που αναφερεις....



Ειναι σημαδια σε δενδρα στο κεντρο της Αθηνας....
Σε τι μονοπατια λες να μας πηγαινουν φιλε μου ???????

Αναφερεις....
<< Αντίστοιχα σύμβολα με αυτά που παραθέτει ο NAVMAN βρίσκαμε πριν από
σαράντα χρόνια στα σπίτια μας.>>
Ο φιλος NAVMAN εχει στοιχεια (εχει εκδωσει βιβλιο) για συμβολα αλλα
για συγκεκριμενο θεμα....

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 10-08-09, 17:34
manousos82003 Ο χρήστης manousos82003 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπερα!Θα ήθελα και 'γω με την σειρά μου να συμβαλω στο topic μιας και το βρήκα πολυ ενδιαφέρον.Δεν ξέρω αν κάποιος έχει ξανανεβασει τις ίδιεσ φωτογραφίες μιας και έχασα τιν μπάλα, με όλες αυτές τις σελίδες

Οι φωτογραφιες που ακολουθούν είναι από το Μεταξουργείο..



Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 10-08-09, 17:35
manousos82003 Ο χρήστης manousos82003 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή







συγνώμη αν το παράκανα με το μέγεθος
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 10-08-09, 17:40
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

To ξεχείλωσες το καημένο το τόπικ. Κάνε τις πιό μικρές τις φωτογραφίες!
Σχετικά με την φωτογραφίες, αν έχεις διαβάσει όλα τα μηνύματα στα τόπικ, θα μπορούσες και σύ πλέον να αναγνωρίζεις τι γράφουν και ποιού είναι. Τίποτα περίεργο και δώ.
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 10-08-09, 17:40
manousos82003 Ο χρήστης manousos82003 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manousos82003 : 10-08-09 στις 17:41
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 11-08-09, 22:41
Το avatar του χρήστη Ιορδανης 1971
Ιορδανης 1971 Ο χρήστης Ιορδανης 1971 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Qatar
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Φιλοι μου,
κατι που γνωριζω απο πρωτο χερι ειναι οτι καποιο συγκεκριμενο σχεδιο που θυμιζει κεφαλι δρακου tribal,σε πολυ απλη μορφη ομως, ειναι για ενημερωνει γνωστες για παρανομους αγωνες τυπου fight club στην αθηνα αλλα και σε προαστεια.Δυστυχως δεν εχω κατι να σας δειξω, αλλα σας βεβαιωνω οτι ειναι ετσι επειδη ειχα παρει μερος σε καποιυς απο το 1993 εως το 1995.
ελπιζω να τα εχετε συναντησει καποιοι, καπου και να επιβεβαιωσετε τα λεγομενα μου.
ευχαριστω.
__________________
some doors best be closed..
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 18-08-09, 13:15
saintgermain Ο χρήστης saintgermain δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

καλησπερα σας
κουραστικα τεραστιο το θεμα, αλλα τοσο γοητευτικο το ταξιδι.
μια εικονα, το εναρκτηριο λακτισμα για μια περιπετεια, η οποια με τη βοηθεια ολων εμπλουτιστηκε με στοιχεια αλλα και απεβαλε τα περιττα που μονο να την αποπροσανατολισουν θα μπορουσαν.
καταθετοντας τη προσωπικη μου αναζητηση η οποια ξεκινησε,αργα ειναι αληθεια, αλλα με αφορμη τα οσα ο AVATAR κατεθεσε, σας ενημερωνω οτι και εμενα δεν με απασχολουν τα grafs kai tags αλλα τα εν δυναμει σημαδια αναγνωρισης, οδηγους, κωδικοποιημενα μηνυματα ομαδων ανθρωπων εαν και εφοσων υπαρχουν. Κατι το οποιο θα φανει απο την ερευνα και τις συνδιασμενες γνωσεις οσων εχουν την καλη διαθεση να καταθεσουν.
παραθετω καποιες φωτο απο την περιοχη που για λιγο ακομα θα μενω, κοντα στο κεντρο.
Υ.Γ εκτος απο το να επισυναπτω αρχεια, υπαρχει αλλος τροπος να ανεβαζω φωτο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.