Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 02-06-15, 22:42
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ είναι για του λόγου το αληθές η εξήγηση που δίνεται στη wikipedia. Πείτε μου αν και με ποιον τρόπο είναι ψευδοεπιστημονική, λογικοφανής ή επιστημονικοφανής.


Κάτι είπες τώρα. Ξέρω ανθρώπους που πηδάνε πιο μακριά από μένα, ό,τι και να κάνω δεν πηδάω τόσο μακριά. Επιλεκτικοί νόμοι της φυσικης λέει.

David Willey, professor of physics with the University of Pittsburgh, says he believes firewalking is explainable in terms of basic physics and is not supernatural nor paranormal

1) He "believes" not "he has proved". Το πρώτο άποψη (έστω επιστήμονα), το δεύτερο επιστήμη. Συγκεκριμένα επιστημονική απόδειξη, επαναλλήψιμη μέσω τρίτων κτλ κτλ

2) Θα διαβάσεις πρώτα σωστά τι έχει γράψει ο Willey, εδώ. Μετά θα κρίνεις αν ο παπαγάλος στην wikipedia τα μετέφερε σωστά.

3) Δεν υπάρχει κάποιος μύθος γύρω από την πυροβασία. Η πυροβασία υφίσταται, είτε κάποιοι ψευδοσκεπτικιστές τους αρέσει είτε όχι. Δεν έχω ακούσει κανέναν πυροβάτη που να είναι σοβαρός άνθρωπος, να έχει βγεί και να κάνει δηλώσεις οτι πόοκειται για κάποια απο τα siddhis που διαθέτει.

4) Δεν πρόκειται για supernatural nor paranormal φαινόμενο. Γενικώς, δεν υπάρχουν τέτοια. Πρόκειται, όπως όλα τα ανεξήγητα, για φυσική που βρίσκεται κάτω από τον ορίζοντα. Για φυσική που δεν έχει ερμηνευτεί ακόμα. Δεν σημαίνει οτι αυτό θα γίνει σύντομα.

5) Mind over matter. Είναι γεγονός είται αρέσει στους ψευτοσκεπτικιστές είτε όχι. Τα φαινόμενα του Placebo και του Nocebo αποδεικνύουν ότι όντως η συνείδηση του υποκειμένου, παίζει παιχνίδια με κάποιους (αγνώστους για την ώρα) τρόπους και ο οργανισμός του αλλάζει τον μεταβολισμό του σαν να έχει πάρει το φάρμακο, ή σαν να έχει αρρωστήσει πραγματικά.

6) Πιάστε ενα κάρβουνο με τα χέρι σας ή προσπαθήστε να αντιγράψετε τον ρυθμό επαφής, σαν το πόδι του πυροβάτη και θα μου πείτε αν θα καείτε.

7) Καλό είναι όταν δεν ξέρετε κάποια πράγματα, να μην μιλάτε. Ή να μην γράφετε. Γενικά μιλάω. Και ειδικά. Εχω παραστεί σε πυροβασία, τύπος πραγματικός σκεπτικιστής, όχι αυτών των ψευδώνυμων των φόρουμ, πέρασε πάνω απο τα κάρβουνα σαν να μην συμβαίνει τίποτα, και εκστασιαζόμενος αρχαιολάτρης, που νόμισε οτι είχε τον θεό Πάνα με το μέρος του, άρχισε να σκούζει μετά απο μερικά βήματα. Ο πρώτος είχε δει κάποτε την γιαγιά του να το κάνει και μας είπε πως εκείνη του είχε εκμυστηρευτεί ότι μάλλον "το 'χει κι αυτός". Και το απέδειξε.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 02-06-15 στις 23:26
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-06-15, 22:55
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων

προφανώς η ανάγκη ορισμένων (των μεταφυσικών φαινομένων) να διαφέρουν, τους έχει οδηγήσει στο να φτιάξουν έναν άλλο κόσμο
όπου μπορούν να λειτουργούν πιο άνετα χωρίς ίχνος αποδείξεων. Χρησιμοποιούν κατά κόρον την "καραμελένια" δικαιολογία ότι οι άνθρωποι
δεν καταλαβαίνουν και δώσ'του μπλα μπλα μπλα για να θρέψουν ότι διαμηνύουν. Αν βρισκόμασταν στον μεσαίωνα θα κατανοούσα κάτι τέτοιο.
Τώρα όμως για ποιον λόγο; ως λογικό κι επόμενο λοιπόν...δικαιούμαστε οι υπόλοιποι "κοινοί θνητοί" να βάζουμε πολλά στο μυαλό μας
με όσα βλέπουμε κι ακούμε. Κι ας ισχυρίζονται ότι δεν τους νοιάζει η γνώμη των άλλων κι ότι δεν καταλαβαίνει ο κόσμος κτλ.

Βέβαια...έχει κατασκευαστεί και το απομεινάρι παραμύθι ότι κάποιοι έρχονται για να πάρουν τα "μυστικά" τους. Βολεύει το σενάριο.
Λες κι αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με την έννοια του μεταφυσικού, θα στηριχθεί μόνο στα διάφορα του οποιουδήποτε
που δεν γνωρίζει ή μόλις γνώρισε. Αν είναι ποτέ δυνατόν.

Αντίθετα στον ανεξήγητο "κλάδο" μπορείς απλά να λες ότι θες και μάλιστα να τοποθετείσαι κι όπως θες. Ψιλοκαλά θα την "βγάζεις" οσο μουγγαίνεις ως "ασπίδα".
Προσωπικά ότι περιέγραψα, το θυμάμαι ως γεγονός με την πυροβασία κι αυτό θα θυμάμαι παρόλο τα χρόνια που έχουν περάσει.
Έκαναν την επιλογή τους. Δικαίωμά τους στην έκφραση και δικαίωμά μου επίσης. Απλά πράγματα και τίμια.
Ίσως την επόμενη φορά πετύχω πιο συνεργάσιμους του μεταφυσικού "κλάδου". Αλλά μέχρι τώρα όπου έχω βρεθεί ήταν ελάχιστα τα ξεκάθαρα άτομα.

Και μην νομίζετε...δεν είναι μόνο στην πυροβασία οι μυστικοπαθείς.
Παρερμηνεύεις ορισμένα πράγματα. Αλλο supernatural & paranormal και άλλο εσωτερισμός και μυστικισμός. Μήλα και αχλάδια. Πορτοκάλια και μπανάνες. Υπάρχει ενα θέμα με τους δεύτερους. Στον χώρο τους, κυκλοφορούν και αρκετοί "περίεργοι". Αναφέρομαι σε κάτι αδίστακτα τυπάκια, που ψάχνουν εύκολες και πρακτικές φόρμουλες, με σκοπό να "πηδήξουν" τους γύρω τους ή να κάτσουν στο σβέρκο όποιου βρούν μπροστά τους. Αμα δεις και δεν ξανοίγονται, δεν είναι για το καλό του περίεργου. Είναι για το καλό των γύρω τους.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 02-06-15 στις 22:57
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-06-15, 04:09
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
1) He "believes" not "he has proved". Το πρώτο άποψη (έστω επιστήμονα), το δεύτερο επιστήμη. Συγκεκριμένα επιστημονική απόδειξη, επαναλλήψιμη μέσω τρίτων κτλ κτλ
Θα του έδινα περισσότερους πόντους απ' ό,τι εσύ, αλλά δεκτό.

Παράθεση:
2) Θα διαβάσεις πρώτα σωστά τι έχει γράψει ο Willey, εδώ. Μετά θα κρίνεις αν ο παπαγάλος στην wikipedia τα μετέφερε σωστά.
Το πρόβλημά μας τελικά ήταν η wikipedia ή η εξήγηση του Willey;

Παράθεση:
3) Δεν υπάρχει κάποιος μύθος γύρω από την πυροβασία. Η πυροβασία υφίσταται, είτε κάποιοι ψευδοσκεπτικιστές τους αρέσει είτε όχι. Δεν έχω ακούσει κανέναν πυροβάτη που να είναι σοβαρός άνθρωπος, να έχει βγεί και να κάνει δηλώσεις οτι πόοκειται για κάποια απο τα siddhis που διαθέτει.
Δεν αμφιβάλλω ότι η πυροβασία υφίσταται. Ούτε εγώ έχω ακούσει για siddhis, αλλά έχω ακούσει για χάρη αγίων, έχω δει να κουβαλάνε εικονίσματα. Και οι φίλοι μου των μυθικών διαδρομών λένε:
Παράθεση:
Ξ). Το ΙΕΡΟ Μανδήλιον [...] Είναι αυτό που μας προστατεύει σαν ασπίδα και σπαθί πάνω στην Ιερή Πυρά.
Αν δεν φοράνε το μαντήλι γύρω απ' τα πόδια, δεν βλέπω πώς τους προστατεύει. Αν το φοράνε γύρω απ' τα πόδια, δεν βλέπω γιατί είναι τόσο φοβερή η πυροβασία τους.

Παράθεση:
4) Δεν πρόκειται για supernatural nor paranormal φαινόμενο. Γενικώς, δεν υπάρχουν τέτοια. Πρόκειται, όπως όλα τα ανεξήγητα, για φυσική που βρίσκεται κάτω από τον ορίζοντα. Για φυσική που δεν έχει ερμηνευτεί ακόμα. Δεν σημαίνει οτι αυτό θα γίνει σύντομα.
Δεκτό. Αυτό μας έλειπε!

Παράθεση:
5) Mind over matter. Είναι γεγονός είται αρέσει στους ψευτοσκεπτικιστές είτε όχι. Τα φαινόμενα του Placebo και του Nocebo αποδεικνύουν ότι όντως η συνείδηση του υποκειμένου, παίζει παιχνίδια με κάποιους (αγνώστους για την ώρα) τρόπους και ο οργανισμός του αλλάζει τον μεταβολισμό του σαν να έχει πάρει το φάρμακο, ή σαν να έχει αρρωστήσει πραγματικά.
Μπορώ να δω πώς η πνευματική κατάσταση μπορεί να επηρεάσει την αντοχή στον πόνο (έχω βρεθεί σε επείγουσες καταστάσεις όπου χτύπησα λιγότερο ή περισσότερο και πόνο ένιωσα αρκετή ώρα μετά), αλλά δεν πείθομαι ότι το μυαλό αποτρέπει και τον τραυματισμό εκτός απ' τον πόνο. Είχα την εντύπωση ότι το placebo σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, αλλά δεν σε θεραπεύει ακριβώς, ή κάνω λάθος;

Παράθεση:
6) Πιάστε ενα κάρβουνο με τα χέρι σας ή προσπαθήστε να αντιγράψετε τον ρυθμό επαφής, σαν το πόδι του πυροβάτη και θα μου πείτε αν θα καείτε.
Πόδι. Πλέον γνωστό και ως χέρι.

Παράθεση:
7) Καλό είναι όταν δεν ξέρετε κάποια πράγματα, να μην μιλάτε. Ή να μην γράφετε. Γενικά μιλάω. Και ειδικά. Εχω παραστεί σε πυροβασία, τύπος πραγματικός σκεπτικιστής, όχι αυτών των ψευδώνυμων των φόρουμ, πέρασε πάνω απο τα κάρβουνα σαν να μην συμβαίνει τίποτα, και εκστασιαζόμενος αρχαιολάτρης, που νόμισε οτι είχε τον θεό Πάνα με το μέρος του, άρχισε να σκούζει μετά απο μερικά βήματα. Ο πρώτος είχε δει κάποτε την γιαγιά του να το κάνει και μας είπε πως εκείνη του είχε εκμυστηρευτεί ότι μάλλον "το 'χει κι αυτός". Και το απέδειξε.
Ένας σκεπτικιστής δεν θα έπαιρνε τοις μετρητοίς μια ανέκδοτη ιστορία όπως αυτή, χωρίς ελπίδα διασταύρωσης των στοιχείων, οπότε γιατί μπήκες καν στον κόπο να τη γράψεις;
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-06-15, 08:30
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

5) Οχι Νικόδημος. Το placebo δεν αφορά feeling good. Αφορά κανονική θεραπευτική δράση, όπως γίνεται με κανονικό φάρμακο σε κανονική δοσολογία. Μόνο που δεν υπάρχει φάρμακο. Ο οργανισμός πείθεται οτι πήρε φάρμακο και δρά αντίστοιχα, ούτε καν σαν να έχει πάρει ενα δείγμα ουσίας, όπως στην ομοιοπαθητική. Τι συμβαίνει λοιπόν; Αντλεί πληροφορία απο το συλλογικό ασυνείδειτο για την δράση του φαρμάκου αυτού και την αντιγράφει στην τοπική βάση δεδομένων, στο ατομικό ασυνείδητό του; Και γιατί σε κάποιους συμβαίνει και σε κάποιους όχι. Διαθέτουν τοπική βάση ή οχι; Εχουν επικοινωνία με αυτήν; Περίεργα πράγματα!

7) Τι να πάρεις τοις μετρητοίς; Οτι κάποιος κάηκε και κάποιος δεν κάηκε; Ο σκεπτικιστής είναι φίλος μου. Απλά το έκανε, και δεν τον ενδιαφέρει για ποιό λόγο έγινε. Τι θα έπρεπε να πει; Δεν συνεβη κάν, με υπνώτισαν και νομίζω οτι πάτησα στα κάρβουνα; Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις; Μήπως γράφετε απλά για να περνάτε την ώρα σας και τίποτε άλλο;
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 03-06-15, 09:38
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ είναι για του λόγου το αληθές η εξήγηση που δίνεται στη wikipedia. Πείτε μου αν και με ποιον τρόπο είναι ψευδοεπιστημονική, λογικοφανής ή επιστημονικοφανής.


Κάτι είπες τώρα. Ξέρω ανθρώπους που πηδάνε πιο μακριά από μένα, ό,τι και να κάνω δεν πηδάω τόσο μακριά. Επιλεκτικοί νόμοι της φυσικης λέει.
Η γουικιπήντια απλά μεταφέρει τη συλλογική θέση που φέρεται ως "επιστημονική" - γι'αυτό την ανέφερα.
Είναι και ψευδοεπιστημονική γιατί:
1. Φέρει απόψεις επιστημόνων ως επιστημονικές, ενώ μόνο απόψεις είναι (αν ο επιστήμονας που το λέει το πιστεύει γιατί δεν το δοκιμάζει
2. Γιατί αγνοεί τα γεγονότα, όπως τα καταγράφει και κάμερα ακόμα, όπως πχ ότι κάποιοι κοντοστέκονται κι όλας στα κάρβουνε (άρα πάει η άποψη ότι δεν προλαβαίνουν να καούν) αλλά και το ότι κάποιοι έχουν καεί - άρα όντως καίνε!
Είναι "λογικοφανής ή επιστημονικοφανής" γιατί:
1. το "λέει" επιστήμονας! (κι άς είναι σκέτη άποψη) Έντεχνα δηλαδή προσπαθεί να περάσει την άποψη για γεγονός επιστημονικό.
2. έχει επιστημονική λογική μεν αλλά δεν ακολουθεί την επιστημονική μέθοδο (πείραμα, αξιολόγηση αν απαντά τις ερωτήσεις και ενστάσεις που εγείρει κτλ.)
Άρα μόνο φαίνεται να είναι - προς το θεαθήναι - με δυο λόγια για να κλείσει το θέμα συνοπτικά και αν γίνεται να ξεχαστεί μη τυχόν σκεφτεί ο κόσμος ότι το μυστήριο και το παράξενο δεν έχει φύγει από δίπλα μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 03-06-15 στις 09:40
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 03-06-15, 11:00
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
5) Οχι Νικόδημος. Το placebo δεν αφορά feeling good.
Δεν είμαι ενημερωμένος επί του θέματος, οπότε σου δίνω το πλεονέκτημα της αμφιβολίας. Κατά τα άλλα, θεωρείς ότι το μυαλό μπορεί να αποτρέψει τον τραυματισμό από την πυροβασία, όπως το placebo θεραπεύει τις ασθένειες;

Παράθεση:
7) Τι να πάρεις τοις μετρητοίς; Οτι κάποιος κάηκε και κάποιος δεν κάηκε; Ο σκεπτικιστής είναι φίλος μου. Απλά το έκανε, και δεν τον ενδιαφέρει για ποιό λόγο έγινε. Τι θα έπρεπε να πει; Δεν συνεβη κάν, με υπνώτισαν και νομίζω οτι πάτησα στα κάρβουνα; Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις; Μήπως γράφετε απλά για να περνάτε την ώρα σας και τίποτε άλλο;
Αυτό που εννοούσα να επισημάνω είναι η ειρωνία στην αγαπημένη σου ασχολία του να σνομπάρεις τον σκεπτικισμό των άλλων, όταν στο ίδιο μήυμα τον προσβάλεις (τον σκεπτικισμό) παραθέτωντας ιστορίες του είδους «κάποιος κάπου κάποτε», που κανένας σοβαρός δεν θα υπολόγιζε ως επειχηρηματολογία!

Σε φάση πιφ, εγώ και ο δράκος στο γκαράζ μου γελάμε με τους εσάς τους ψευτοσκεπτικιστές στα φόρουμ. See what I did there.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 03-06-15, 11:16
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

To 7 δεν είναι επιχειρηματολογία. Είναι απλά μια ιστορία που καταθέτω για πληροφόρηση. Έτσι κι αλλιώς δεν διάβασα από εσένα κανένα επιχείρημα, παρά προφάσεις για διαφωνίες. Το αν δεν πιστεύεις την ιστορία δεν με ενδιαφέρει ποσώς, γιατί δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα. Διαβάζουν το φόρουμ εκατό λογιών άτομα. Συγκεκριμένα όμως, εσύ και κανα δυο άλλοι δεν πρόκειται να πειστείτε. Δεν σας ενδιαφέρει να πεισθείτε, σας ενδιαφέρει να γράψετε τα δικά σας, όπως ομοίως ενδιαφέρει τους κάθε Βασίληδες και Χρήστους. Μάλιστα ανήκετε στην ίδια κατηγορία, αυτή των φορέων δογματικών πεποιθήσεων, οπότε μπορείτε να τα λέτε μεταξύ σας μια χαρά, επειδή σαν άκρα ταυτίζεστε. Οι άλλοι λένε ότι όλα γίνονται σύμφωνα με το θέλημα του Πανάγαθου, εσείς λέτε ότι δεν εξηγεί η τρέχουσα επιστήμη, και μάλιστα στην δική σας οπτική γωνία (την ψευδοεπιστημονική), δεν υπάρχουν. Είναι παλαβομάρες, οπότε δεν πρέπει να τα συζητάμε καν.

Φυσικά είστε σεβαστοί σαν απόψεις, αλλά δεόντως κουραστικοί για οτιδήποτε παραπάνω. Νομίζω ότι η κατάθεση της άποψης σου, ότι η εξήγηση για την πυροβασία υπάρχει στην wikipedia, είναι αρκετή. Γιατί είναι ψευδοεπιστημονική δεν θα επεκταθώ, νομίζω πως οποιοσδήποτε επιστήμονας (πτυχιούχος 3-βαθμιου ιδρύματος που δεν πήρε βράδυ το πτυχίο θα καταλάβει). Οπότε συνεχίζουμε το ενδιαφέρον αυτό θέμα, ελπίζω σύντομα να έρθουν και φίλοι όπως ο Χρήστος, ο Μπάμπης κτλ ώστε να μπορείτε να εκτονώνεστε με αυτούς. Η δράση και η αντίδραση που εξισορροπεί το κέντρο των πραγμάτων, που λένε κάποιοι.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 03-06-15 στις 11:17
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-06-15, 12:18
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
To 7 δεν είναι επιχειρηματολογία. Είναι απλά μια ιστορία που καταθέτω για πληροφόρηση.
Το 7 οριακά δεν ήταν στοχευμένη επίθεση.
Καλό είναι όταν δεν ξέρετε κάποια πράγματα, να μην μιλάτε. Ή να μην γράφετε. Γενικά μιλάω. Και ειδικά.
Γιατί εσύ, αντίθετα με εμάς, ξέρεις κάποια πράγματα, επειδή παρέστης σε πυροβασία (γεγονός που δέχομαι από καλή πίστη, αλλά παραμένει αναπόδεικτο). Κούνια που σε κούναγε. «Κι εμένα ο μπάρμπας μου είναι πρόεδρος των πυροβατών, οπότε καλύτερα να μη μιλάς αν δεν ξέρεις». Κάπως έτσι ακούγεται στα αυτιά μου η αυθεντία σου.

Παράθεση:
Εσείς λέτε ότι δεν εξηγεί η τρέχουσα επιστήμη, και μάλιστα στην δική σας οπτική γωνία (την ψευδοεπιστημονική), δεν υπάρχουν. Είναι παλαβομάρες, οπότε δεν πρέπει να τα συζητάμε καν.
Πες μου πού έγραψα τέτοιο πράγμα για την πυροβασία. Εγώ έγραψα ότι Δεν αμφιβάλλω ότι η πυροβασία υφίσταται. Ο σκεπτικισμός μου έγκειται στο ότι το μυαλό κάνει τα πόδια να μην καίγονται, για το οποίο από τη μία γράφεις: Mind over matter. Είναι γεγονός. Και αργότερα παρουσιάζεις αντιφατικά στοιχεία: τύπος πραγματικός σκεπτικιστής πέρασε πάνω απο τα κάρβουνα σαν να μην συμβαίνει τίποτα, και εκστασιαζόμενος αρχαιολάτρης, που νόμισε οτι είχε τον θεό Πάνα με το μέρος του, άρχισε να σκούζει μετά απο μερικά βήματα. Άρα τι διαφορά έκανε για αυτούς τους κυρίους το μυαλό τους;

Παράθεση:
δεν πρόκειται να πειστείτε. Δεν σας ενδιαφέρει να πεισθείτε
Το λές σαν να είναι κακό πράγμα. Δεν έχω ακόμα στοιχεία που με πείθουν, οπότε παραμένω σκεπτικός επί του θέματος. Δεν εξαρτάται από μένα να αποφασίσω ξαφνικά ότι πιστεύω στη δύναμη του ιερού πανιού ή όποιου μύθου. Η ανικανότητά σου να με πείσεις δεν συνεπάγεται την απροθυμία μου να πειστώ.

Παράθεση:
Έτσι κι αλλιώς δεν διάβασα από εσένα κανένα επιχείρημα
Κοίτα λίγο καλύτερα. Λες Δεν υπάρχει κάποιος μύθος γύρω από την πυροβασία. Τι εννοείς; Οι άγιοι, τα εικονίσματα και τα ιερά πανιά δεν είναι μύθος;
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-06-15, 12:45
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Δεν γράφω για να σε πείσω. Δεν γράφω για να πείσω κανέναν. Δεν με ενδιαφέρει το αντικείμενο "πείθω". Γράφω για να διαμορφώνω τις απόψεις μου. Οι απόψεις μου διαμορφώνονται απο πολλές παραμέτρους, ακόμα και από αυτό που κάνω τώρα. Επι του προκειμένου:

Οποσδήποτε υπάρχει μύθος και μάλλιστα πολλοί μύθοι γύρω από την πυροβασία. Είναι προφανές οτι η ομάδα του κ. Βραίλα είναι αρχαιολάτρες, και θα σου δώσω και ένα άλλο hint, η πυροβασία που κάνουν (πραγματική, όχι μούφα) είναι πρόφαση για τα άλλα. Τα οποία σε καμιά περίπτωση δεν τα χαρακτηρίζω αρνητικά. Εχουν τις θέσεις τους οι άνθρωποι.
Επίσης είναι προφανές οτι στα χωριά οι αναστενάρηδες είναι 99.9% Χ.Ο και αν κάποιοι φέρονται παγανιστικά, το κάνουν εντός των προβλεπόμενων του χριστιανισμού, παγανιστικών εθίμων. Η ίδια η εκκλησία τα προμοτάρει, βλέπε Φώτα, Αποκριές, Πάσχα κτλ.

Οι μύθοι αυτοί είναι στενά συνδεδεμένοι με την ανάγκη του ανθρώπου να συνδεθεί μέσω κάποιου είδους μυστικισμού με την προφορική παράδοση του τόπου και της φυλής του. Του δίνουν λοιπόν την δυνατότητα να υπερβεί εαυτόν, και να κάνει το αδιανόητο για αυτόν, την υπέρβαση: να μην καεί στην φωτιά. Οπως ο ασθενής που παίρνει το Placebo και νομίζει οτι θα τον κάνει καλά. Είναι ο ίδιος ασθενής που σε αυτόν λειτουργεί καλύτερα η θεραπεία που του κάνει ενας γιατρός-καθηγητής, παρά ο γιατρουδάκος στα εξωτερικά ιατρεία του ΕΣΥ.

Αυτό δεν θέλεις να καταλάβεις. Με γειά σου και χαρά σου. Αρχισε να γράφεις λοιπόν το δικό σου paper, για το πως λειτουργεί η πυροβασία, μοίρασε το σε peer review, ανέμενε τις κριτικές απο συναδέλφους επιστήμονες (αν ανήκεις εκεί - φυσικούς, βιολόγους, ψυχολόγους, ανθρωπολόγους κτλ), και οταν περάσεις επιτυχώς τα τέστ της επιστήμης σου, τότε έλα κι απο δω να συζητήσουμε επιστημονικά.

Για την ώρα κάνεις ψευδοσκεπτικισμό, το χαρκατηριστικό είδος που χρησιμοποιεί την ψευδοεπιστήμη για να καταρρίψει κάτι, στο οποίο ουδείς εδω μέσα ζήτησε να ανακυρηχθεί αυθεντία ή να κάνει φιγουρα για τις γνώσεις του σε αυτό. Αντιθέτως, πάλι επι του προκεμένου, κάποιος χρήστης ξέθαψε ενα ξεχσμένο θέμα, πρακτική με την οποία δεν συμωνώ, για να γράψει κάποιες απόψεις, που για μένα δείχνουν άλλες προθέσεις, εκτός από διάθεση για διερεύνηση του θέματος αυτού.

Και εσύ ήρθες πάλι για μια ακόμα ψευδοσκεπτικιστική επίθεση, μιας και αυτό είναι το μονο που κάνεις εδω μέσα, βλέπεις το φόρουμ αυτό σαν αρένα όπου θα εξασκήσεις το χόμπι σου απέναντι σε διαφόρους αντιπάλους. Από τους απολογητές έως κάποιους σαν κι εμένα. Απλα πράγματα και καθόλου επιστημονικά. Η κοινή λογική.

Το άλλο με τους μύθους, τον μυστικισμό και την την πυροβασία είναι φυσικά η άποψη μου. Οπως όλα οτι γράφω.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-06-15, 14:35
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Γράφω για να διαμορφώνω τις απόψεις μου.
Και εσύ πάλι βλέπεις το φόρουμ αυτό σαν αρένα όπου θα εξασκήσεις το χόμπι σου απέναντι σε διαφόρους αντιπάλους.
Γιατί το λες σαν οι σκοποί σου να είναι ευγενέστεροι των δικών μου; Εξάλλου κι εγώ το ίδιο με σένα επιδιώκω. Αν τώρα φαίνεται ότι φεύγω από κάθε συζήτηση χωρίς να αλλάζω γνώμη, είναι πολύ απλά γιατί δεν έχω ποτέ παγιωμένη άποψη για τα περισσότερα θέματα που συζητώνται εδώ μέσα, επειδή δεν εκ φύσεός τους δεν μου επιτρέπεται. Ποτέ δεν είπα με σιγουριά ότι δεν υπάρχει θεός ή ότι δεν υπάρχει ψυχή και δεν υπάρχει μαγεία. Λέω ότι δεν τα πιστεύω. Και φυσικά η έλλειψη πίστης δεν είναι άποψη, όπως η μη συλλογή γραμματοσήμων δεν είναι χόμπι. Παρελθόντες κύριοι ενοχλήθηκαν από αυτή τη στάση, επειδή περίμεναν ότι η ελευθερία έκφρασης συνεπάγεται και ελευθερία από την κριτική. Σκέψου, σκέψου μόνο αντί για απλά άπιστος να ήμουν και σίγουρος ως προς μια αντίθετη άποψη, τι χαμός θα γινόταν (με μια δεύτερη σκέψη, ο χαμός αυτός συμβαίνει ήδη μεταξύ ορισμένων πιο ισχυρογνωμόνων/δογματικών θαμώνων).

Παράθεση:
Για την ώρα κάνεις ψευδοσκεπτικισμό, το χαρκατηριστικό είδος που χρησιμοποιεί την ψευδοεπιστήμη για να καταρρίψει κάτι
Δεν κατέρριψα τίποτα. Αμφισβήτησα ότι το μυαλό κάνει τα πόδια να μην καίγονται.

Παράθεση:
Απλα πράγματα και καθόλου επιστημονικά. Η κοινή λογική.
Αν κατάλαβα καλά, ο τρου σκεπτικιστής αναμένεται να έχει εναλλακτική εξήγηση για το φαινόμενο προκειμένου να αμφισβητήσει την placebo εξήγηση. Εγώ δηλαδή που αμφισβητώ την placebo εξήγησή σου βάσει κοινής λογικής (=δεν έχω πειστικά στοιχεία, άρα δεν την δέχομαι) χωρίς να έχω εκδόσει paper με επιστημονική τεκμηρίωση κατατάσσομαι ως ψευδοσκεπτικιστής; Αν αυτό εννοείς, τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον χαρακτηρισμό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.