Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 03-06-15, 15:37
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Δες πως λειτουργεί το επιστημονικοφανές και λογικοφανές τέχνασμα που απλά στοχεύει στο να χειραγωγήσει τις γνώμες κι όχι να εξηγήσει επιστημονικά.
Πρώρα σερβίρεις στο αδαές κοινό ένα κάρο (ορθά) επιστημονικά γεγονότα (σχετικά ή άσχετα με το θέμα)
When two bodies of different temperatures meet, the hotter body will cool off, and the cooler body will heat up, until they are separated or until they meet at a temperature in between.[14] What that temperature is, and how quickly it is reached, depends on the thermodynamic properties of the two bodies. The important properties are temperature, density, specific heat capacity, and thermal conductivity.
The square root of the product of thermal conductivity, density, and specific heat capacity is called thermal effusivity, μπλα, μπλα, μπλα, μπλα.....
Μετά μεταφέρεις τα λόγια κάποιου μόνο το «πιστεύει» αυτό (ο άνθρωπος έχει τη δική του θρησκεία στο θέμα, το Στρουθοκαμηλισμό!)
Due to these properties, David Willey, professor of physics with the University of Pittsburgh, says he believes firewalking is explainable in terms of basic physics and is not supernatural nor paranormal.[15] Willey notes that most fire-walks occur on coals that measure about 1,000 °F (538 °C), but he once recorded someone walking on 1,800 °F (980 °C) coals.[2]
Ρίχνεις και από πάνω άλλον επιστήμονα ερευνητή του καναπέ που «συμπεραίνει» (postulated)
Additionally, Jearl Walker has postulated that walking over hot coals with wet feet may insulate the feet due to the Leidenfrost effect.[16]
Και να το λύσαμε το θέμα, ξεχάστε το.

Αλλά το όλο οικοδόμημα του συλλογισμού που "εξηγεί" έτσι είναι ψευδοεπιστήμη αφού δεν χρησιμοποιεί την επιστημονική μέθοδο για να διερευνήσει αλλά για να κουκουλώσει. Να αναφέρω εδώ πως όταν ένα φαινόμενο διερευνάται στ'αλήθεια επιστημονικά προκύπτουν παχ εφαρμογές - δοκιμάζεται σε πανεπιστήμια κτλ. Αν όλα εξηγούνται τόσο απλά πω και δεν έχουν γίνει πανεπιστημιακές μελέτες; Το φαινόμενο είναι (αν μη τι άλλο) εντυπωσιάκο. Αν είναι τόσο ευκολοεξήγητο πως και δεν το αναπαράγουν "κλινικά;"
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 03-06-15, 17:14
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρερμηνεύεις ορισμένα πράγματα. Αλλο supernatural & paranormal και άλλο εσωτερισμός και μυστικισμός. Μήλα και αχλάδια. Πορτοκάλια και μπανάνες. Υπάρχει ενα θέμα με τους δεύτερους. Στον χώρο τους, κυκλοφορούν και αρκετοί "περίεργοι". Αναφέρομαι σε κάτι αδίστακτα τυπάκια, που ψάχνουν εύκολες και πρακτικές φόρμουλες, με σκοπό να "πηδήξουν" τους γύρω τους ή να κάτσουν στο σβέρκο όποιου βρούν μπροστά τους. Αμα δεις και δεν ξανοίγονται, δεν είναι για το καλό του περίεργου. Είναι για το καλό των γύρω τους.
Καλησπέρα heretic...

κι όμως δεν παρερμηνεύω τίποτα. Αν δούμε ξεκάθαρα την εικόνα γύρω μας, θα παρατηρήσουμε ότι πολλοί λάτρεις του μεταφυσικού
(δεν αναφέρομαι στα του σάιτ) δεν θέλουν να μιλούν για τίποτα ή αρέσκονται να αναμοχλεύουν τα θολά νερά με πολύπλοκες θεωρίες
(μη εξηγήσιμες) αλλά από την άλλη επιδιώκουν να γίνονται πιστευτοί. Δεν συνάδουν αυτά.
Τώρα βέβαια με αυτό που έγραψες...είναι σαν να παρουσιάζεις μια κατάσταση όπου όλα τα καλόπαιδα μαζεύτηκαν κάπου...σε κάποιο κάστρο ας πούμε
και απ'έξω χτυπούν τα τείχη οι εχθροί. Αυτό δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει (ως διαχωρισμός) μιας που κανείς δεν ξέρει όλους για να κρίνει
και ακολούθως δεν μπορεί να είναι και σίγουρος.
Νομίζω-πιστεύω-καταλήγω ότι "τυπάκια" μπορούν να υπάρχουν παντού ανάμεσά μας και γύρω μας αλλά το να έχει πέσει γενική μουγγαμάρα
δεν προάγει την συζήτηση. Προσωπικά έχω τοποθετηθεί ότι (όσον αφορά το σάιτ κι αν τυχόν εννοούσες αυτό) ας μην λένε τις "φόρμουλες".
Να η λύση. Εύκολη και συνετή. Τα υπόλοιπα είναι φθηνές δικαιολογίες και το μόνο που επιτυγχάνεται είναι ο σκύλος να κυνηγάει την ουρά του.

Και βέβαια να σημειώσω...με την προυπόθεση ότι υπάρχουν φόρμουλες διότι αν υπάρχουν πρέπει και να αποδειχθούν στην πορεία
από όσους ασχολούνται. Τι τους σταματά άραγε; δεν μπορούν να βοηθηθούν από τις ανώτερες δυνάμεις που επικαλούνται (απλή απορία κι όχι ειρωνεία)
και να βρουν ποιοι γύρω τους δεν είναι μοχθηροί; λυπάμαι που είμαι αυστηρός, δεν αποσκοπώ στο να διαψεύσω κανέναν αλλά από το να λέω αρλούμπες
και σάλια σε βαθμό να βγουν οι σφουγγαρίστρες (δεν στιγματίζω, απλά ξεκαθαρίζω την στάση μου) και τυχόν γλιστρήσουμε
καλύτερα να είμαι ξεκάθαρος στο πως σκέφτομαι.
Προσωπικά πάντως όποιους έχει τύχει να συναντήσω (live) με περιστατικά στα μεταφυσικά θέματα (φίλους, γνωστούς, τυχαίους) όλοι κάτι έχουν να πουν
όπως κι εγώ κι όλοι λίγο πολύ φυσικά (ποιος δεν έχει κάτι περίεργο να δηλώσει; ) αλλά οι περισσότεροι θέλουν να μιλούν και να λένε
ότι θέλουν χωρίς να αποδεικνύουν τίποτα. Επίσης οι ίδιοι αυτοί τσαντίζονται πολύ όταν έρχονται σε δύσκολη θέση κι αν τυχόν
αντιδρά αρνητικά κάποιος με αμφιβολίες.

Εεεε...ας τα λένε στον μαγικό καθρέπτη λοιπόν να μην κι έχουν κι αντίλογο βρε αδερφέ. Γιατί εγώ είμαι ο αντίλογος.
Θα θυμάσαι στην (διαδικτυακή) γνωριμία μας κάτι που σου είχα πει για διπλή γνώμη κτλ στο θέμα "συμφωνία".
Μιλώ και γράφω τώρα εδώ κι αύριο αλλού για να "ακονίζω" πλευρές του μυαλού μου, οι οποίες κρατούν λαδωμένα τα "γρανάζια" της δικής μου μηχανής
στα δικά μου θέματα (της λογικής). Δρομολογημένο κατά 90% με τις όποιες στραβοτιμονιές στην συζήτηση κτλ. Έτσι έχει το έργο.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε συνεχίζουμε το ενδιαφέρον αυτό θέμα, ελπίζω σύντομα να έρθουν και φίλοι όπως ο Χρήστος, ο Μπάμπης κτλ ώστε να μπορείτε να εκτονώνεστε με αυτούς.
Να σταθώ στο γεγονός ως "ειδικός" σε τέτοια θέματα. Δηλώνω απερίφραστα πως είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο από τον τρόπο
που αυτοί οι δύο ανταλλάσσουν απόψεις...ότι είναι "στημένη" η συζήτηση. Πρέπει δηλαδή να έχω αποδείξεις γι'αυτό; γιατί;

οι άλλοι έχουν για ότι λένε;

δεν νομίζω...

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 03-06-15 στις 18:08
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 03-06-15, 19:54
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν κατέρριψα τίποτα. Αμφισβήτησα ότι το μυαλό κάνει τα πόδια να μην καίγονται.

Δεν έχω να προσφέρω απολύτως καμία επιστημονική εξήγηση για το φαινόμενο. Απλά μοιάζει με άλλα φαινόμενα, αυτά που αναφέρω και κάποια που κρίνω σκόπιμο να μην αναφέρω. Δεν χρειάζεται να πειστείς για οτιδήποτε, είμαι σίγουρος οτι για σένα, κάτι σαν κι αυτά, είναι απάτη και ταχυδακτυλουργικά. Πόσο μάλλον η πυροβασία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα heretic...

Νομίζω-πιστεύω-καταλήγω ότι "τυπάκια" μπορούν να υπάρχουν παντού ανάμεσά μας και γύρω μας αλλά το να έχει πέσει γενική μουγγαμάρα
δεν προάγει την συζήτηση.
Δεν έχει πέσει μουγκαμάρα. Απλά οι ενεργοί χρήστες είναι λίγοι και κάποιοι απο αυτούς γράφουν όταν έχουν κάτι να πουν και όχι για να γράψουν. Πριν απο μήνες εκτέλεσα εδω μέσα ενα ανοικτό πείραμα, μια ελεγχόμενη (απο εμένα) διαμάχη με κάποιον χρήστη ο οποίος δούλευε όλο το φόρουμ ψιλό γαζί επι ένα χρόνο, και στο προσκλητήριο εμφανίστηκαν πάνω-κάτω οι ενεργοί χρήστες. Απογοητευτικά τα νούμερα. Σε όλα τα άλλα που απαντάς, δεν έγινε κάποια νύξη επι προσωπικού, αν το είδες έτσι. Μίλησα γενικά.

Μια σημειωση: Αλλο αυτοί που συζητάνε για αποκρυφισμό και εσωτερισμό και άλλο αυτοί που τον εξασκούν. Δεν συμπίπτουν και μάλιστα -στο είπε κι ο Avatargr- οι ασκούντες αποφεύγουν τις τοποθετήσεις. Είναι η φύση του αντικειμένου τέτοια. Σαν τον όρκο σιωπής του Πυθαγόρα, φαντάσου το, σε σύγχρονη έκδοση
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 04-06-15, 12:19
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
είμαι σίγουρος οτι για σένα, κάτι σαν κι αυτά, είναι απάτη και ταχυδακτυλουργικά.
Από πού κι ως πού είσαι σίγουρος; Παρακαλώ να σταματήσεις να χλευάζεις εικονικές απόψεις που ποτέ μου δεν εξέφερα. Πώς θα σου φαινόταν αν εγώ σου έλεγα «είμαι σίγουρος ότι για σένα πράγματα σαν αυτά είναι οργή των θεών»;
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 04-06-15, 12:50
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Αρα υπάρχει κάποιου είδους mind over matter ή όχι;
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 04-06-15, 13:21
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Θεωρώ ότι υπάρχει σε βαθμό που αγνοείς τον πόνο, ξεπερνάς τις αναστολές σου και τα λοιπά. Δεν έχω λόγο να πιστέψω ότι υπάρχει mind over matter σε βαθμό που κάνει να μη σπάνε τα κόκκαλά σου ή να μην καίγεται το δέρμα σου μόνο και μόνο επειδή το πίστεψες ότι θα φύγεις αλώβητος. Αν ρωτάς συγκεκριμένα για τον σαολίν, θα έλεγα ότι είναι πιο πολύ εκπαίδευση παρά κάτι άλλο, ασχέτως αν πονάει ή όχι. Δεν είναι και καθημερινοί άνθρωποι, δηλαδή μη συγκρίσιμοι με τους περισσότερους πυροβάτες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikodhmos : 04-06-15 στις 13:25
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 04-06-15, 14:32
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Και στην πυροβασία και στα άλλα τα παλαβά που κάνουν μερικοί Σαολίν, η αγνόηση του πόνου δεν είναι αρκετή. Η κάκωση δηλαδή που θα προκαλέσει το κάρβουνο των ~1000 βαθμών C ή η σιδερένια άκρη του δορατος, δεν θα αρκεστεί σε πόνο, είτε απλό, είτε ισχυρό. Μιλάμε θα έπρεπε το πόδι να έχει τσουρουφλιστεί ή στην καλύτερη να έχει πετάξει αρκετές φουσκάλες μετά. Τα πόδια των πυροβατών δεν παθαίνουν κάτι, το έχω δει. Ούτε άλοιφή για εγκαύματα βάζουν ούτε τίποτα. Μόνο κάλτσες και παπούτσια και φεύγουν.
Επίσης, ο λαιμός του μοναχού θα έπρεπε να έχει ξεριζωθεί. Για πλάκα πίεσε ελαφρά με τον δείκτη σου, τόσο στο μήλο του Αδάμ, όσο και σε διάφορα άλλα σημεία (πρόσεχε τον θυρεοειδή) να δεις για ποιά ευαισθησία μιλάμε. Δεν αγνοούν τον πόνο λοιπόν, κάτι άλλο συμβαινει. Κάπως αλλιώς συπεριφέρεται το σώμα τους, διαφορετικά απο αυτό των κανονικών ανθρώπων. Η κάτι έχουν λοιπόν που δεν το έχουν οι άλλοι (μετάλλαξη; ) ή κάτι προκαλούν (συγκυριακά; ) και τους προστατεύει.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 04-06-15, 15:42
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κάτι έχουν λοιπόν που δεν το έχουν οι άλλοι (μετάλλαξη; ) ή κάτι προκαλούν (συγκυριακά; ) και τους προστατεύει.
Γιατί αποκλείεις την εκπαίδευση; Τα οστά αυτού του κυρίου δεν είναι ούτε μεταλλαγμένα εκ γενετής, ούτε παίρνουν ντόπα επί τόπου. Έχουν υποστεί μια επίκτητη μόνιμη αλλαγή στην πυκνότητα τους μετά από αμέτρητα χτυπήματα. Στην ουσία δεν διαφέρει πολύ από την ενδυνάμωση των μυών, πρόκειται για μικροκακώσεις που αναπλάθονται κάθε φορά πιο δυνατές. Είναι πράγματα που έχει δει στο σώμα του όποιος έχει ασχοληθεί με πολεμική τέχνη, ακόμα κι εγώ που ασχολήθηκα μόνο έναν χρόνο. Πόσω μάλλον οι σαολίν που απ' όσο ξέρω ζουν μια ζωή σκληρής εκπαίδευσης. Δεν χρειάζεται να σου πω τι θα πάθαινε τώρα η κνήμη μου ή η κνήμη σου αν κλώτσαγε έτσι ένα ρόπαλο, αλλά του πυγμάχου δεν φάνηκε να ζορίστηκε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikodhmos : 04-06-15 στις 15:49
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 04-06-15, 16:33
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
....Έχουν υποστεί μια επίκτητη μόνιμη αλλαγή στην πυκνότητα τους μετά από αμέτρητα χτυπήματα.....
Αυτό πιο πάνω είναι δείγμα "επιστημικοφανούς" εκλογίκευσης.

Χρήση "επιστημονικήν" όρων "επίκτητη" "πυκνότητα" κτλ και κατάληξη σε "συμπέρασμα" (που χωρίς να αποκλείω έχω βάσιμες αμφιβολίες οτι έχει επιστημονική βάση).

Η επιστημονική βάση θεμελιώνεται με αναφορές ότι όντως έχει το πράγμα έτσι βάση της χ, ψ, ζ μελέτης.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 04-06-15, 16:33
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Είναι πολύ πιο μακριά απο μυοσκελετική ενδυνάμωση. ΟΚ, έχω δει σπασίματα που κάνουν οι μάστερ σε καράτε και κούγκ φου και κλωτσιές που τραβάνε σε τάε κβον ντο και μουάι τάι. Στα πλαίσια του εφικτού, μετά απο σκληρή προπόνηση, για κάποιους. Οι άσχετοι που περνούν με την μια πάνω από τα κάρβουνα τι εκπαίδευση λές να έχουν κάνει; Πρόσεξες οτι ο Σαολίν σπρώχνει φορτηγάκι με άλλους δυο μέσα; Που λες να άλλαξε την πυκνοτητα των οστών του; Στο μήλο του Αδάμ ή στα κοκκαλα του λαιμού; Βλέπεις να έχει πετρώσει το κεφάλι του; Να έχει φτιάξει λαιμό σαν ταύρου; Νομίζω ότι από ένα σημείο και μετά ψάχνουμε να βρούμε δικαιολογίες και οχι εξηγήσεις. Είναι το χαρακτηριστικό σημάδι του ψευδοσκεπτικισμού, το "δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται αυτό που λες". Πρόκειται για δόγμα το οποίο εχει (στο παρελθόν) γίνει και θρησκεία. Η "θρησκεία της λογικής" των Ιακωβίνων. Γκιλοτίνες και τα σχετικά...
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.