Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 07-06-15, 17:14
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Καλησπέρα...

εμένα θα μου πει κανείς γιατί οι αναστενάρηδες που είχα συναντήσει κάπου και κάποτε δεν δέχτηκαν την ξεκάθαρη θέση και πρότασή μου;
δεν είδα να απαντήθηκε ούτε αυτό. Επίσης...μήπως ξέρετε που μπορώ να πάω και να θέσω ακριβώς την ίδια πρόταση
μήπως είμαι περισσότερο τυχερός; όταν βρω μπόλικο ελεύθερο χρόνο θα είναι μια καλή ευκαιρία.

Εν ολίγοις μήπως ξέρετε (στα σίγουρα) ποιοι και που βρίσκονται που θα δεχτούν να "σπικάρουν";

όχι τίποτα άλλο...αλλά αν δεν μπορεί κανείς, να το ξέρουμε.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 07-06-15 στις 17:24
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 07-06-15, 19:22
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Πέντε μηνυματα παραπάνω, έχω δώσει στοιχεία για ομάδα που δραστηριοποιείται στην Αθήνα. Αν είσαι απο Αθήνα, πάρε τηλ τον υπεύθυνο (100% φιλικό άτομο και ξηγημένος) και θα σου τα εξηγήσει αναλυτικά. Για τυχόν άλλους προβληματισμούς, να τους περιγράψω σαν... υπαρξιακής φύσης, δεν ξέρω να υπάρχει ειδικός εδώ. Οπότε απέφυγε καλύτερα τις ερασιτεχνικές συμβουλές.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 07-06-15, 19:42
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Πέντε μηνυματα παραπάνω, έχω δώσει στοιχεία για ομάδα που δραστηριοποιείται στην Αθήνα. Αν είσαι απο Αθήνα, πάρε τηλ τον υπεύθυνο (100% φιλικό άτομο και ξηγημένος) και θα σου τα εξηγήσει αναλυτικά.

2) Για τυχόν άλλους προβληματισμούς, να τους περιγράψω σαν... υπαρξιακής φύσης, δεν ξέρω να υπάρχει ειδικός εδώ. Οπότε απέφυγε καλύτερα τις ερασιτεχνικές συμβουλές.
To 1 το κατάλαβα αλλά το 2 όχι. Τελοσπάντων...μολις βρω ευκαιρία θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή για περισσότερα.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 07-06-15 στις 19:42
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 07-06-15, 22:00
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Μια γενική τοποθέτηση έκανα, διέκρινα στις απορίες σου κάποια χροιά υπαρξιακών θεμάτων. Τεσπα, ερασιτεχνισμοί και αυτό απο μέρους μου. Αν θέλεις παραπάνω στοιχεία για το (1) μου λές.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 08-06-15, 03:55
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι, δεν συζητήσαμε όμως για άλλες μορφές νόησης, το οποίο είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο στο τι ορίζουμε σαν "νόηση".
Συζητάμε για την σχέση της νόησης με την ύλη. Όταν το λύσεις αυτό τότε θα ορίσεις και την νόηση και θα εξηγήσεις και φαινόμενα τύπου πυροβασίας. Έχω ξεκινήσει και σχετικό νήμα

Παράθεση:
βιοκεντρισμός
Πλάκα κάνεις! Η θεωρία του βιοκεντρισμού μου θυμίζει τα κείμενα της Ευσταθίας!Τα υποατομικά σωματίδια τα οποία απαρτίζουν τον δικό μου εγκέφαλο μετασχηματίζονται σε ύλη επειδή το θέλει η νόησή μου δηλαδή;

Παράθεση:
Αλλά για να μην to πλατειάσουμε, δες το πως η ανθρώπινη νόηση μπορεί και ελέγχει και μεταβάλλει την ύλη.
Το συγκεκριμένο θέμα πλατειάζεται χιλιετίες τώρα. Η νόηση είναι ιδιότητα της ύλης.

Παράθεση:
Τον μηχανισμό με τον οποίο δεν καίγεται ο αναστενάρης, αυτό είναι κάτι που σίγουρα δεν μπορούμε να διερευνήσουμε εδώ, αλλά μιας και ψάχνεσαι στα θέματα αυτά (debunking), μπορείς να πας σε κάποια συγκέντρωση που κάνουν οι τύποι που ανέφερα (μυθικές ελληνικές διαδρομές), και να μας μεταφέρεις τι είδες, από την δική σου σκοπιά. Και γιατί όχι, να δοκιμάσεις να το κάνεις και ο ίδιος.
Κάποιοι καίγονται και κάποιοι όχι. Η φυσική έχει δώσει απάντηση και εγώ ακόμη και να το δοκιμάσω , ακόμη και αν δεν καώ, νομίζεις οτι θα έχω κάτι να προσθέσω στις ήδη υπάρχουσες θεωρίες;


Παράθεση:
Το φαινόμενο placebo δεν έχει ερμηνευτεί και σίγουρα η αυθυποβολή είναι ένας από τους μηχανισμούς δράσης. Αυτό που δεν θέλεις να καταλάβεις είναι πως έχουν καταγραφεί περιπτώσεις ίασης με placebo. Δεν είναι paranormal, είναι 100% normal εξακριβωμένο και δεν έχει νόημα να χάνουμε την ώρα μας, μιας και το έχω συζητήσει με φίλο μου γιατρό, πολύ αναλυτικά. Υπάρχει βιβλιογραφία με παραδείγματα που ο οργανισμός παρουσίασε χημική συμπεριφορά σαν να είχε πάρει το ίδιο το φάρμακο.
Συνέχεια στέκεσαι σε αυτά που δεν γνωρίζουμε για να πλασάρεις τις μεταφυσικές σου θεωρίες. Εγώ θα σου πω αυτά που αυτά που γνωρίζουμε στα σίγουρα γιατί τα συμπεράσματα νομίζω οτι έτσι θα πρέπει να βγαίνουν. Ξέρουμε οτι τα ψευδοφάρμακα δεν θεραπεύουν τον καρκίνο, τα αυτοάνοσα και δεν αποτρέπουν την εγκυμοσύνη στις γυναίκες. Ξέρουμε οτι δεν περιέχουν δραστικές ουσίες.Ξέρουμε οτι χρησιμοποιούνται για τον έλεγχο της αποδοτικότητας των συμβατικών φαρμάκων. Ξέρουμε οτι ο οποιοσδήποτε πυροβάτης αν μείνει σταθερός επάνω στα κάρβουνα θα καεί μέσα σε δύο δεύτερα. Και μετά από όλα αυτά θέλεις να συσχετίσουμε τα παραπάνω φαινόμενα με την επίδραση της νόησης επάνω στην ύλη για να καταλήξουμε που;

Παράθεση:
Δεν θέλεις να το καταλάβεις αυτό, επειδή δεν ταιριάζει με την κοσμοθεωρία σου, δεν πειράζει. Αλλά καταλαβαίνεις πως δεν γίνεται να μην σχολιάσω αυτά που γράφετε. Από ένα σημείο και μετά καταντά παραπληροφόρηση, και όχι προσωπικές απόψεις.
Καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που λες και γράφω τις ενστάσεις μου. Δεν είμαι εγώ αυτός που εισηγήθηκε να μένουν στο φόρουμ οι ομοιδεάτες μου μόνο...
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 08-06-15, 09:17
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

-Συζητάμε για την σχέση της νόησης με την ύλη. Όταν το λύσεις αυτό τότε θα ορίσεις και την νόηση και θα εξηγήσεις και φαινόμενα τύπου πυροβασίας. Έχω ξεκινήσει και σχετικό νήμα

Ε, συζήτα το εσύ τότε εδώ μόνος σου. Εγώ όταν θελήσω να το κάνω, θα γίνει στο σχετικό νήμα!

-Πλάκα κάνεις! Η θεωρία του βιοκεντρισμού μου θυμίζει τα κείμενα της Ευσταθίας!Τα υποατομικά σωματίδια τα οποία απαρτίζουν τον δικό μου εγκέφαλο μετασχηματίζονται σε ύλη επειδή το θέλει η νόησή μου δηλαδή;

Φυσικά και δεν κάνω πλάκα. Αλλά για χρήστες σαν κι εσένα, δηλαδή επαγγελματίες αδαείς, που δεν μπορούν να διακρίνουν μια επιστημονική δημοσίευση από τις ασυναρτησίες που αράδιαζε ένα troll, δεν υπάρχει διαφορά.

-Συνέχεια στέκεσαι σε αυτά που δεν γνωρίζουμε για να πλασάρεις τις μεταφυσικές σου θεωρίες. Εγώ θα σου πω αυτά που αυτά που γνωρίζουμε στα σίγουρα γιατί τα συμπεράσματα νομίζω οτι έτσι θα πρέπει να βγαίνουν. Ξέρουμε οτι τα ψευδοφάρμακα δεν θεραπεύουν τον καρκίνο, τα αυτοάνοσα και δεν αποτρέπουν την εγκυμοσύνη στις γυναίκες. Ξέρουμε οτι δεν περιέχουν δραστικές ουσίες.Ξέρουμε οτι χρησιμοποιούνται για τον έλεγχο της αποδοτικότητας των συμβατικών φαρμάκων. Ξέρουμε οτι ο οποιοσδήποτε πυροβάτης αν μείνει σταθερός επάνω στα κάρβουνα θα καεί μέσα σε δύο δεύτερα. Και μετά από όλα αυτά θέλεις να συσχετίσουμε τα παραπάνω φαινόμενα με την επίδραση της νόησης επάνω στην ύλη για να καταλήξουμε που;

Δεν "πάσαρα καμία μεταφυσική θεωρία". Μεταφυσικά σου φαίνονται εσένα ορισμένα θέματα, αυτά που δεν συμφωνούν με τις θεωρίες του υλισμού του 18ου αιώνα που παπαγαλίζεις. Επίσης, δεν μου λες αυτά που γνωρίζουμε. Λες αυτά που νομίζεις ότι γνωρίζουμε, τα οποία τα προμηθεύεσαι από ψευδοεπιστημονικές πηγές, όπως η W, και τα χρησιμοποιείς με λάθος τρόπο. Κάνεις επιλεκτική χρήση, έτσι ώστε να ταιριάζουν με το εξαγόμενο αποτέλεσμα που επιθυμείς να βγάλεις. Τέλος, ότι αναφέρεις για την πυροβασία είναι λάθος, γιατί οι μόνες σου γνώσεις προέρχονται από googling ψευδοσκεπτικιστικών πηγών. Ψάξε να δεις τι είναι η πυροστασία, και θα δεις τι εννοώ.

Όσον αφορά τα αυτοάνοσα και τον καρκίνο, αυτά δεν θεραπεύονται ούτε από τα φάρμακα, όχι από τα ψευδοφάρμακα. Η ιατρική εφαρμόζει λύσεις του στιλ "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι", όπως την χημειοθεραπεία, την καταστολή και την χειρουργική αφαίρεση. Θεραπείες για αυτά τα θέματα υπάρχουν αλλού, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης, το οποίο δεν θα σου αρέσει ούτε αυτό.

-Καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που λες και γράφω τις ενστάσεις μου. Δεν είμαι εγώ αυτός που εισηγήθηκε να μένουν στο φόρουμ οι ομοιδεάτες μου μόνο...

Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις, όπως είμαι σίγουρος τι εισηγήθηκα. Όχι αυτά που ψευδώς αναφέρεις, αλλά να σταματήσει η τακτική πέφτετε σαν ακρίδες πάνω σε όποιον άνθρωπο γράφει αυτά που δεν γουστάρετε, εσείς οι 2-3 debunkers. Ήρθατε εδώ με μόνο σκοπό την αποδόμηση οποιουδήποτε μεταφυσικού θέματος θίγεται στον σχετικό με αυτά τόπο. Αυτό είναι το χόμπι σας το καταλαβαίνω. Άλλοι πάνε και καταστρέφουν την περιουσία των άλλων με γκράφιτι. Εσείς το κάνετε ηλεκτρονικά. Αφού δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε κάτι, ας καταστρέψουμε κάτι άλλο.
Απλά μην περιμένεις ότι δεν θα υπάρχει αντίδραση στις τακτικές σας. Τα τελευταία χρόνια καταφέρατε πάντως και διώξατε ανθρώπους που είχαν πολλά να προσφέρουν. Ήταν κι αυτό κατόρθωμα, όπως και να το δεις.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 08-06-15, 12:41
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήρθατε εδώ με μόνο σκοπό την αποδόμηση οποιουδήποτε μεταφυσικού θέματος θίγεται στον σχετικό με αυτά τόπο. Αυτό είναι το χόμπι σας το καταλαβαίνω. Άλλοι πάνε και καταστρέφουν την περιουσία των άλλων με γκράφιτι. Εσείς το κάνετε ηλεκτρονικά. Αφού δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε κάτι, ας καταστρέψουμε κάτι άλλο.
Πρώτα απ' όλα, δεν ξέρεις τίποτα για τη δημιουργικότητα κανενός. Κανείς δεν έκανε υποθέσεις για τη δική σου προσωπική ζωή, οπότε μην προβαίνεις σε κατινιές.

Παράθεση:
την αποδόμηση οποιουδήποτε μεταφυσικού θέματος θίγεται στον σχετικό με αυτά τόπο
Το επιχείρημα νέμεσή μου. Αν δηλαδή υπήρχε φόρουμ γκραφιτάδων, δεν θα έμπαινες να τους κράξεις (υποθέτοντας ότι σε χαλάει που καταστρέφουν την περιουσία των άλλων), γιατί το φόρουμ τους είναι το σπιτάκι τους και δεν κάνει να τους χαλάμε τη φάση. Πού καλύτερη συζήτηση περί μεταφυσικών θεμάτων αν όχι στον σχετικό με αυτά τόπο; Οπουδήποτε αλλού θα ήταν εκτός θέματος.

Το debunking, τώρα, το βλέπω πιο πολύ σαν απομάκρυνση θορύβου παρά καταστροφή της περιουσίας των άλλων. Άλλωστε ακόμα και το γκράφιτι είναι δημιουργικό σε κάποιον βαθμό, αν θες να χρησιμοποιήσουμε άστοχες παρομοιώσεις. Ο κόσμος πιστεύει αναλήθειες, εκουσίως ή ακουσίως, σήμερα μπορεί να είναι ένα ακίνδυνο παραμύθι, αύριο μπορεί να δίνεις ομοιοπαθητικά σκευάσματα στα παιδιά σου ή ποιος ξέρει τι άλλο καταστροφικό.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 08-06-15, 17:03
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα heretic...

.... πράγματα (για κάποιον απλό άνθρωπο).

α) ενοχή
β) κερδοσκοπία
γ) ψάρωμα

...
Γιατί μόνο αυτά;

δ) αδιαφορία
ε) κατανόηση ότι δεν είναι όλα για όλους
ς) στρατηγική επιλογή
ζ) μη διάθεση για αντιπαραθέσεις / άτέλειωτους και μάταιους διαλόγους
η) .....

Το α) σου δε βλέπω που κολλάει (εκτός κι αν κρίνεις εξ ιδίων και πιστεύεις ότι θα είχε ενοχές_
Το β) είναι πιθανό όταν κάποιοι το εμπορεύονται το πράγμα.
Το γ) ισχύει όταν και β) αλλά όταν και το ς) όταν δηλαδή εξυπηρετεί κάτι

κτλ κτλ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα...

εμένα θα μου πει κανείς γιατί οι αναστενάρηδες που είχα συναντήσει κάπου και κάποτε δεν δέχτηκαν την ξεκάθαρη θέση και πρότασή μου;
δεν είδα να απαντήθηκε ούτε αυτό. Επίσης...μήπως ξέρετε που μπορώ να πάω και να θέσω ακριβώς την ίδια πρόταση
μήπως είμαι περισσότερο τυχερός; όταν βρω μπόλικο ελεύθερο χρόνο θα είναι μια καλή ευκαιρία.

Εν ολίγοις μήπως ξέρετε (στα σίγουρα) ποιοι και που βρίσκονται που θα δεχτούν να "σπικάρουν";
...
την πρόταση σου θα την έβρισκα αδιάφορη αν ήμουν αναστενάρης γιατί δεν θα είχα λόγο να σου "αποδείξω" τίποτα - ότι κάνουν για εκείνους το κάνουν.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων
...επέτρεψέ μου να σου πω ότι έχεις μια τάση να δικαιολογείς το "άγνωστο". Νομίζω ότι "γέρνεις" ελαφρά
και πιστεύω ότι δεν σου χρειάζεται αυτό μιας κι έχεις τα προσόντα (όπως όλοι μας) απλά και μόνο να το αξιολογήσεις "ξερά".

Δεν με ενδιαφέρει να το αξιολογήσω για άλλους, αλλά στο βαθμό που το ζω να αξιολογήσω την εμπειρία, να αναθεωρήσω - ίσως - ή να προσαρμόσω σημεία που τυχόν το χρειάζονται κτλ.
Ασφαλώς έχω όχι τάση αλλά πρόθεση να δικαιλογώ το άγνωστο γιατί αυτό είναι για μένα εντιμότερο και σε ευθυγράμμιση με την εμπειρία μου. Επίσης αυτό βρίσκω και πως είναι χρήσιμο για τους άλλους - όταν έτσι αρμόζει. Όταν δεν δικαιολογείται καθόλου το αποδομώ (ψεκασμοί, τέλος του κόσμου, ίντιγκο και τα συναφή)
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 08-06-15, 18:48
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

--Πρώτα απ' όλα, δεν ξέρεις τίποτα για τη δημιουργικότητα κανενός. Κανείς δεν έκανε υποθέσεις για τη δική σου προσωπική ζωή, οπότε μην προβαίνεις σε κατινιές.

Ούτε ξέρω απολύτως τίποτα για την προσωπική σας ζωή, και ούτε με ενδιαφέρει να μάθω. Στις κατινιές είστε εσείς οι μάστορες, αν κρίνω από τις φόλες που τρέχετε να πετάξετε σε όποιο παιδί έρθει και θίξει κάτι που δεν σας κάθεται καλά. Η δημιουργικότητα που αναφέρθηκα αφορά την συμμετοχή σας εδώ μέσα, και στην συμπεριφορά που δείχνετε απέναντι στα νέα μέλη. Φόλα και άγιος ο Θεός, εν περιλήψει.


--Το debunking, τώρα, το βλέπω πιο πολύ σαν απομάκρυνση θορύβου παρά καταστροφή της περιουσίας των άλλων. Άλλωστε ακόμα και το γκράφιτι είναι δημιουργικό σε κάποιον βαθμό, αν θες να χρησιμοποιήσουμε άστοχες παρομοιώσεις. Ο κόσμος πιστεύει αναλήθειες, εκουσίως ή ακουσίως, σήμερα μπορεί να είναι ένα ακίνδυνο παραμύθι, αύριο μπορεί να δίνεις ομοιοπαθητικά σκευάσματα στα παιδιά σου ή ποιος ξέρει τι άλλο καταστροφικό.

Η κλασσική ασχετίλα μαζί με την διαστρέβλωση των λεγόμενων των άλλων. Debunking δεν είστε σε θέση να κάνετε λόγω έλλειψης υποβάθρου. Το καλύπτετε επιφανειακώς με copy-paste ψευδοεπιστημονικών επιχειρημάτων, από μοδάτες σελίδες αλλοδαπών ψευδοσκεπτικιστών. Τα βλέπω ένα-ένα τι χρησιμοποιείτε και με πιάνει νύστα μερικές φορές. Όσο για τα ομοιοπαθητικά, αρκετοί συμβατικοί γιατροί συνταγογραφούν ομοιοπαθητικά για συγκεκριμένα θέματα, και με μεγάλη επιτυχία. Εννοείται πως έχω πάρει και εγώ και άλλα άτομα που γνωρίζω.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 08-06-15, 22:03
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων

1) Γιατί μόνο αυτά;

δ) αδιαφορία
ε) κατανόηση ότι δεν είναι όλα για όλους
ς) στρατηγική επιλογή
ζ) μη διάθεση για αντιπαραθέσεις / άτέλειωτους και μάταιους διαλόγους
η) .....

Το α) σου δε βλέπω που κολλάει (εκτός κι αν κρίνεις εξ ιδίων και πιστεύεις ότι θα είχε ενοχές_
Το β) είναι πιθανό όταν κάποιοι το εμπορεύονται το πράγμα.
Το γ) ισχύει όταν και β) αλλά όταν και το ς) όταν δηλαδή εξυπηρετεί κάτι

κτλ κτλ

2) την πρόταση σου θα την έβρισκα αδιάφορη αν ήμουν αναστενάρης γιατί δεν θα είχα λόγο να σου "αποδείξω" τίποτα - ότι κάνουν για εκείνους το κάνουν.



3) Δεν με ενδιαφέρει να το αξιολογήσω για άλλους, αλλά στο βαθμό που το ζω να αξιολογήσω την εμπειρία, να αναθεωρήσω - ίσως - ή να προσαρμόσω σημεία που τυχόν το χρειάζονται κτλ.
Ασφαλώς έχω όχι τάση αλλά πρόθεση να δικαιλογώ το άγνωστο γιατί αυτό είναι για μένα εντιμότερο και σε ευθυγράμμιση με την εμπειρία μου. Επίσης αυτό βρίσκω και πως είναι χρήσιμο για τους άλλους - όταν έτσι αρμόζει. Όταν δεν δικαιολογείται καθόλου το αποδομώ (ψεκασμοί, τέλος του κόσμου, ίντιγκο και τα συναφή)
Καλησπέρα...

1) σε καλύπτει η διατύπωσή μου περί "απλών" ανθρώπων. Προσωπικά διατύπωσα τον παλμό της επικαιρότητας. Όσο δεν υπάρχουν αποδείξεις
θα κυριαρχούν αυτοί οι 3 λόγοι. Σου φαίνεται περίεργο; εμένα καθόλου. Διατύπωσες κι άλλους λόγους, φυσικά καλά έκανες.

Τα α, β και γ που μετέφερα είναι τα βασικότερα που δημιουργούνται από την έλλειψη αποδείξεων όπως είπα. Ορθώς τα αναλύεις
αλλά μην νομίζεις ότι θα βγει τίποτα. Ξαναλέω...η έλλειψη αποδείξεων δημιουργεί τα προβλήματα. Αυτό (θα) είναι μόνιμο στην ζωή μας.
Προσωπικά δεν πρόκειται να ταχθώ υπέρ του μεταφυσικού ή κατά και υπέρ της επιστήμης σώνει και καλά.
Τάσσομαι υπέρ της επιστήμης διότι έτσι μου κάθεται στον εγκέφαλο, το έχω ξαναγράψει. Μιλάμε αλλά στην ουσία κανείς δεν πείθει κανέναν
εξ οθόνης. Εδώ από κοντά και δεν βγαίνει άκρη...ή μήπως δεν είναι έτσι;

2) χμμμ...μα αυτό είναι και το μειονέκτημα που έχουν. Ότι δεν μπορούν να αποδείξουν. Εμένα βασικά δεν με νοιάζει κι ούτε βγήκα
να πω: "χα-χα τους κορόιδεψα τους χαζούς". Απλά τοποθετήθηκα σε ένα συμβάν. Δεν επηρεάζει την ζωή μου το αν θα κάτσει η πατούσα τους
ολόκληρη στο κάρβουνο ή μόνο το κουτουπιέ. Συζήτηση κάνουμε, όχι διαμάχη. Αν το δω θερμά, θα πρέπει να τους δώσω αξία.
Μα εγώ δεν δίνω αξία σε άλλα κι άλλα...θα δώσω σ'αυτό που δεν αποδεικνύεται; βέβαια τους σέβομαι ως ανθρώπους.
Ας κάνει πάντως ότι θέλει κανείς. Προσωπικά πάντως όταν θα συναντώ μυστήριο, θα θέτω ερωτήσεις και θα ζητώ αποδείξεις.
Όπως θα έκανα και σε μία επιστημονική ανακάλυψη που αμφιβάλλω για τα πορίσματα. Έχω χαράξει τον δικό μου δρόμο.

3) Οκ...

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 08-06-15 στις 22:23
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.