Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 07-09-05, 19:26
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Λυπαμαι γιατι στο ολο θεμα προστεθηκε αλλη μια σελιδα χωρις ουσια...

...

Αφηστε ησυχο το βουνο και τους αναζητητες που ελκυει αυτο σαν τις
μελισσες εδω και αιωνες. . .
Ερώτηση:

Εσύ γιατί πάς και τι πάς να αναζητήσεις ?

Απάντησε με ειλικρίνεια


Σημ. Εγώ δεν είμαι ούτε "Μπαλανικός", ούτε "Γιαννοπουλικός", ούτε ... "Μπητελτζουζικός". Για την ακρίβεια είμαι "Βριλικός". Ο θερμότερος οπαδός του μάλιστα. Και ελπίζω να μείνω και ο μόνος.
Από την άλλη, τι στάση είναι αυτή να λέτε σε κάποιον, οποιονδήποτε, "αφήστε ησυχο το βουνό" ?

Απαγορεύεται η αντίθετη (ή υπόγεια, ξέρεις εσύ ) άποψη ?

Πώς λές εσύ, με τα δικά σου λόγια, ότι ένα θέμα πρέπει να προσεγγίζεται από όλες τις πλευρές του ? Πώς είσαι σίγορος, οτι όντως τις πλησίασες και μάλιστα όλες ?

τι θα έκανες, αν αυριο παρουσιαζόταν μια άλλη άποψη, τελείως διαφορετική από αυτήν που είχες μέχρι προχθές ? Ή την άλλη, που είχες εχθές ?
Φοβάμαι οτι η παρορμητικότητα της ηλικίας σου -ξέρεις, απέχω από εσένα ηλικιακά όσο εσύ από ένα παιδάκι του δημοτικού- σε κάνει να βλέπεις κάποια πράγματα με περισσή εμπάθεια. Α, και μια που είπα εμπάθεια, εγώ βλέπεις ακούω όλες τις απόψεις. Και από μεγαλυτερούς μου, και από αυτούς που συμπαθώ και κυρίως από αυτούς που δεν συμπαθώ. Ξέρεις εσύ .... (και φυσικά δεν μιλάω για σένα)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vril : 07-09-05 στις 19:37
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 07-09-05, 19:38
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Aφου βλεπεις οτι εδω δε σε χωραει ο τοπος τι το κουραζεις;Αλλωστε δεν εχουν βρεθει και πολλοι να εξυψωσουν το τεραστιο "εγω" σου για το οποιο δημιουργησες μονος κατηγορια-ταμπελα... Τολμω να πω πως ευτυχως δεν υπαρχουν αλλοι "Βριλικοι" εδω .Αλλιως πολυ φοβαμαι πως οι εξαιρετικες συζητησεις που κοσμουν το φορουμ της κοινοτητας μας θα ειχαν καταληξει ετσι ακριβως...
Το βουνο ετσι κι αλλιως ησυχο θα μεινει....Τα παιδια που πανω απο ολα θελουν να ζησουν τη μαγεια της αναζητησης λιγο εξω απο τη κολαση της Αθηνας να αφησετε ησυχα...

Οσο για ολους τους υπολοιπους...ας πουμε οτι παμε για περδικες...


Τελος σε οτι εχει να κανει με τις διαφορετικες αποψεις ,νομιζω πως ολοι εδω μεσα εχουμε αποδειξει πλεον οτι μπορουμε να συζηταμε ,να βγαζουμε συμπερασματα και να παραδεχομαστε κενα στις θεωριες μας. Σημασια ομως δεν εχει το τι λες αλλα το πως το λες ...

Τα περι ηλικιας τα αφηνω για ακομη μια φορα ασχολιαστα...Στη ζωη μου εχω συναντησει δεκαδες ανθρωπους στους οποιους και εχω διαπιστωσει μια αντιστροφως αναλογη σχεση ηλικιας και ωριμοτητας ...
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 07-09-05 στις 19:46
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 07-09-05, 19:52
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Οσο για ολους τους υπολοιπους...ας πουμε οτι παμε για περδικες...
Γιατί να πάτε ? Να τις αφήσετε ησυχες.

Τώρα, σχετικά με τα υπόλοιπα που είπες, όπως βλέπεις, πέφτεις στην παγίδα να τα παίρνεις όλα σε προσωπικό επίπεδο. Μόνος σου τα λές. Κατα βάθος δεν μπορείς να συζητήσεις και το θέμα δεν το άνοιξα εγώ. Είσαι τόσο πεποισμένος για αυτό που κάνεις, που ξεχνάς τα δικά σου λάθη.

Σου είπα από την αρχή. Αν κάνω κάτι που αντιβαίνει στους κανονισμούς του φόρουμ, να σταματήσω να γράφω. Αλλά επειδή εσύ έχεις μια εμπάθεια εναντίων μου, αυτό δεν αποτελεί λόγο !

Όσο αφορά την ποιότητα των συζητήσεων, ειλικρινά πίστεψέ με, το μόνο που σε ενοχλεί έινια ότι γράφω εγώ. Υπάρχουν και πολύ χειρότερα από αυτά που λέω εγώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Αφήστε τα παιδιά να πάνε
Γιατί, είπα εγώ να μην πάνε ? Τι είμαι εγώ, ο Μπήτλτζούς ???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vril : 07-09-05 στις 19:57
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 07-09-05, 19:55
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Δεν κανεις κατι που αντιβαινει τους κανονισμους του φορουμ.
Απο κει και περα δεν εχω να σχολιασω κατι παραπανω.
Ευχη μου να συνεχιστουν οι συζητησεις γυρω απο τα μυστηρια της Πεντελης.

Καλο βραδυ
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 07-09-05, 20:04
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Αναφέρομαι στο τελευταίο μου πόστ, σχετικά με το οτι κλείστηκαν τα βάραθρα κλπ. που είχε παρέμβει ο "ΜΑΓΚΑΣ".

Εξέθεσα τις απόψεις μου, τις τεκμηρίωσα κατα το δοκούν, θα ήθελα να τοποθετηθεί ο "Μαγκας" ή όποις άλλος θέλει σε αυτό, αν έχει κάποια αντίρηση, ή να συνεχίσω αυτό που έλεγα. Έλεγα για την συνιστώσα της Τερατολογίας, σαν απαραίτητη προϋπόθεση για να πουλήσει ένα θέμα, σαν αυτό της Πεντέλης.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 08-09-05, 00:33
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Είναι μερικοί ιδιαίτεροι τόποι, που από φυσικού τους είναι συνυφασμένοι με το μυστήριο. Κι η Πεντέλη είναι ένας απ' αυτούς. Όχι η σπηλιά, μα η Πεντέλη ολόκληρη...
Δεν έχει τύχει ποτέ μέχρι σήμερα να πάω στη σπηλιά (λέτε να πρέπει να ντραπώ γι' αυτό?), ίσως κάποια στιγμή το κάνω, αλλά μέχρι τώρα, δεν έτυχε. Κάποτε, θα 'ναι 15-20 χρόνια νομίζω, ξεκίνησα ένα βράδυ με δυό-τρεις φίλους για κει (ο ένας ήταν από τα μέλη της πρώτης ομάδας που έκανε έρευνες εκεί), αλλά πολύ απλά δεν βρήκαμε το δρόμο κι έτσι καταλήξαμε σε κάποια άλλη πλευρά της, όπου και περάσαμε τη νύχτα. "Παράξενα" είδαμε κι εκεί, αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο... Η Πεντέλη είναι ένας απ' αυτούς τους τόπους.
Αργότερα που η σπηλιά άρχισε να πολυδιαφημίζεται και να συζητιέται σε κάθε συζήτηση με θέμα το μεταφυσικό, το ενδιαφέρον μου μειώθηκε, (δεν μου αρέσει να πηγαίνω σε σημεία πολυπατημένα και με traffic, προτιμώ πιο ανεξερεύνητα μέρη), αλλά η ευρύτερη περιοχή ποτέ δεν έπαψε να με έλκει -αν μάλιστα οι υποχρεώσεις μου δεν με οδηγούσαν στα Νότια προάστια, εφόσον μπορούσα, ανέκαθεν έλεγα πως θα ήθελα να μένω εκεί.

Στη Λεωφόρο Πεντέλης, στα Βριλήσσια, ακριβώς στη βάση του βουνού, υπήρχε ένα στρατόπεδο. Τώρα πλέον απ' ό,τι έχω μάθει, έχει φύγει από κει. Εκείνο που μάλλον δεν έχει φύγει είναι αυτό που υπήρχε κάτω απ' τη βάση...
Το στρατόπεδο ανήκε στο Ναυτικό, παράρτημα της Στρατιωτικής Διοίκησης Ανατολικής Μεσογείου του ΝΑΤΟ (το Κεντρικό βρίσκεται ΜΕΣΑ στον Υμηττό, υπόγεια σκαμμένο -δεν χρειάζεται λοιπόν κανείς να φτάσει ως τη γραμμή Μανζινό) και από τις κεραίες εκείνες περνούσαν όλα τα Νατοϊκά σήματα της Ανατολικής Μεσογείου. (Άλλο παράρτημα υπήρχε και στη Νέα Μάκρη).
Μέσα στο στρατόπεδο λοιπόν, υπήρχε ένα "πηγάδι", μονίμως κλειδωμένο με λουκέτο, το κλειδί του οποίου κρατούσε ο ναύτης που είχε περίπολο. Τώρα, γιατί έπρεπε αυτό το κλειδί να το φυλάει εκείνος που είχε περίπολο?...
Γιατί το "πηγάδι" ήταν απλά μια... είσοδος. Μια στήλη από σιδερόμπαρες στο τοίχωμα κατέβαινε προς τα κάτω κι οδηγούσε σ' ένα στεγνό σκοτεινό διάδρομο, μια κάθετη είσοδος σ' ένα δίκτυο από τούνελς, αραχνιασμένα και ξεχασμένα και σίγουρα αχρησιμοποίητα για πολλά χρόνια, μέσα από τα οποία ήταν γνωστό πως θα μπορούσε κανείς σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης να φτάσει στο στρατηγείο του Υμηττού(!). Επίσης γνωρίζω ότι υπήρχε ένας χάρτης (στον οποίον είχαν πρόσβαση μόνο οι Αξιωματικοί), που ήταν απαραίτητος για να πραγματοποιήσει κανείς αυτήν την υπόγεια διαδρομή. Από αυτό φυσικά καταλαβαίνει κανείς πως το δίκτυο ήταν λαβυρινθώδες (και δεν νομίζω πως το είχε ανοίξει ο στρατός).

Να 'χει μείνει άραγε το στόμιο ανοιχτό? Πολύ αμφιβάλλω... Αλλά αν ναι, ποιος να έχει σήμερα τα κλειδιά?... Και, κυρίως, ποιος έχει τον χάρτη...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 08-09-05 στις 10:28 Αιτία: Για ευνόητους λόγους...
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 08-09-05, 10:07
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Αναφέρθηκες σε πολλά ενδιαφέροντα και θα μου επιτρέψεις να επανέλθω εν καιρώ, φίλτατε Jonathan Bright

Θα περιοριστώ προς το παρόν σε αυτό που είπες, "Είναι μερικοί ιδιαίτεροι τόποι, που από φυσικού τους είναι συνηφασμένοι με το μυστήριο" και ότι σε κάποιο σημείο της Πεντέλης είδες "Παράξενα" και είπες οτι είναι και αυτό ήταν αναμενόμενο.

Μπορείς να μας πείς, τι είδες, και γιατί πιστεύεις οτι είναι αναμενόμενο.
Θέλω να εμπλέξω την έννοια "έλεγχος του νού", που πολλοί, αλλά ιδιάιτερα ο Γ. Μπαλάνος έχει συνυφάνει με την Πεντέλη.

Για να μην χαλάσω τη ροή των πληροφοριών σου, ίσως θα ήταν χρήσιμο να μας επιτραπέι ενα spin-off, κάτι σαν υπο-θέμα αυτής της ενότητας.
(προς διαχειριστές) Γίνεται κάτι τέτοιο ?
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 08-09-05, 11:19
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Τίποτα ιδιαίτερα σημαντικό. Κάποιο εντυπωσιακό μεγάλο φωτεινό αντικείμενο που, παρά το πλούσιο φως της Πανσελήνου, κάποια στιγμή διέγραψε επιβλητικά σαν πυροτέχνημα όλο το ουράνιο στερέωμα (κάποιοι θα το βάφτιζαν "Λεοντίδα", κάποιοι άλλοι "Ιπτάμενο Δίσκο"...), ένα πλάσμα λίγα μέτρα μπροστά μας, στο χωματόδρομο, που φάνηκε στιγμιαία, μια σκιερή σιλουέττα και δύο μάτια που κοκκίνησαν στα φώτα του αυτοκινήτου (κάποιοι θα μιλούσαν για Βριλ-ια και κάποιοι άλλοι θα έλεγαν πως ήταν απλά ένα ζώο -μολονότι θα πρεπε να ναι αρκετά υψηλόσωμο, καθώς η θέση του κεφαλιού, διέγραφε μια φιγούρα ύψους ενός κοντού ανθρώπου), για μας ήταν απλά "παράξενα" ερεθίσματα, που κράτησαν το μικρό μυστήριό τους. Και μη φανταστείς ότι δώσαμε μεγάλη σημασία, ούτε αρχίσαμε την τερατολογία, ούτε τρομάξαμε (δεν είμασταν ακριβώς οι τύποι για κάτι τέτοιο...).
Μεγαλύτερη σημασία έχει η ατμόσφαιρα της περιοχής, που ειδικά τη νύχτα, σε προδιαθέτει για τέτοια βιώματα και ίσως και για τις πιο ευφάνταστες ερμηνείες. Και δεν νομίζω πως αυτό έχει να κάνει με έλεγχο το νου, τουλάχιστον από μυστικές ομάδες, ούτε με πλύση εγκεφάλου από την νεο-μυθολογία της σπηλιάς. Κι αυτοί ακόμα που κατηγορείτε, που έχουν κατά καιρούς ασχοληθεί με το θέμα, νομίζω πως απλά μετέφεραν την αίσθηση που τους γέννησε το άγγιγμα της συγκεκριμένης ατμόσφαιρας του βουνού, έστω κι αν η φαντασία (που για κάποιους ίσως είναι πιο αληθινή απ' ό,τι η πραγματικότητα) κάνει κάποια από τα λεγόμενά τους να μοιάζουν υπερβολικά. Ωστόσο και το δικό τους έργο είναι πολύτιμο, γιατί χωρίς αυτό, τη σπηλιά μάλλον θα την γνώριζαν μόνο οι ντόπιοι -ασχέτως αν από την περιοχή κόπηκαν τα μάρμαρα του Παρθενώνα. Όπως και κανείς νομίζω δεν ασχολείται με το από που βγήκαν τα μάρμαρα του Ναού του Ποσειδώνα, στο Σούνιο, ή της Αρτέμιδος, στη Βραυρώνα...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 08-09-05 στις 12:10
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 08-09-05, 12:33
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Βρίλ-Για αποκλείεται να είδατα, είναι φιγούρες από ένα μυθιστόρημα του περασμένου αιώνα... Και μάλιστα είναι λίγο πιο ψηλοί και λίγο πιο όμορφοι από τους ανθρώπους της επιφανείας...
Και μιλάμε για μυθιστόρημα, έτσι Λόρδος Λύττον, "η επερχόμενη Φυλή", 1871.

Σχετικά με τα παιχνίδια του νού, και εγώ ακόμα, ο σκεπτικιστής, έχω βιώσει κάποιες φορές κάποια τέτοια "θέαση", που όμως στην πραγματικότητα δεν είναι τίποτα...

Εγώ το λέω οτι "ο εγγέφαλος συμπληρώνει κάποιες δικές του πληροφορίες σε αυτό που δεν είδε πραγματικά (---> ψευδαίσθηση). Επίσεις μου αρέσει και με καλύπτει η φράση που χρησιμοποίησες "μετέφεραν την αίσθηση που τους γέννησε το άγγιγμα της συγκεκριμένης ατμόσφαιρας του βουνού". Ναι, υπάρχει μια αίσθηση, εγώ ξεχωρίζω αυτούς, σε αυτούς που έχουν επαφή με τη φύση μόνο εκεί και στους άλλους, που έχουν γενικώς αρκετή επαφή (π.χ. εγώ)

" Όπως και κανείς νομίζω δεν ασχολείται με το από που βγήκαν τα μάρμαρα του Ναού του Ποσειδώνα, στο Σούνιο, ή της Αρτέμιδος, στη Βραυρώνα..."

Κι όμως... Στα πλάισια μιας άλλης εργασίας μου, έμαθα, ρώτησα, βρήκα οτι το μάρμαρο του Σουνίου προέρχεται από λατομείο κοντά στον σημερινό Αγ. Κωνσταντίνο και Καμάριζα. Και όπως πολύ σωστά υποννοείς, κανείς δεν ασχολείται με αυτό, όπως κανείς δεν λέει και την εξης σημαντική λεπτομέρεια.
Από τη σπηλιά, δηλ. ακριβώς εκεί που πατάμε και περπατάμε σήμερα, εξορύχτηκε ΜΕΡΟΣ του Παρθενώνα. Όχι ολόκληρος ! Όπως επίσεις σχεδόν κανείς δεν αναφέρει οτι π.χ. ο Ναός του Ολύμπιου Δία ή ακόμα και το Καλλιμάρμαρο έχει κατασκευαστεί με μάρμαρο που προερχόταν λίγο πιο ψηλά της σπηλιάς, άρα αυτό το "κόλπο" με την "άορνη πέτρα" θα έπρεπε να ισχύει πρακτικά για όλη την Αθήνα ! (βλ. Καθ. Καρρές)

Και αυτό με την "άορνη πέτρα" το θεωρώ ... hoax.

Αν κάποιος παρουσιάζει ένα βίντεο που παρουσιάζει κάτι (φωτεινό) που "πετάει" μέσα στη σπηλιά, τότε να φέρω και εγώ βίντεο με πουλιά που πετάνε, τρώνε και κάνουν και άλλα πράγματα πάνω, μέσα και γύρω από τον Παρθενώνα. Αντιφάσκει ? ΚΑθόλου... Βλέπουμε οτι θέλουμε να δούμε.

Επέτρεψέ μου να πώ, οτι άν πετάνε πουλιά ή όχι πάνω από τον Παρθενώνα, δύσκολα φαίνεται από την Διονυσίου Αρεοπαγίτου ή το Μοναστηράκι, από τον καναπέ του σπιτιού είναι τελείως αδύνατον να διαπιστωθεί ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vril : 08-09-05 στις 12:41
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 08-09-05, 14:48
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Wink

Λες να μην ξέρω Vril, το 'The Coming Race'? Τα περισσότερα έργα του Lytton τα έχω σε εκδόσεις της εποχής που πρωτοκυκλοφόρησαν -εκτός αν με μπερδεύεις με κάποιον Έλληνα ερευνητή της "Κοίλης" Γης, που σε κάποιο βιβλίο του, αντέγραψε κατά λέξη ένα ολόκληρο κεφάλαιο από έργο του Alec McLellan 'The Lost World of Agharti", το σημείο όπου ο Βρετανός ερευνητής περιέγραφε τον τρόπο που ανακάλυψε το συγκεκριμένο βιβλίο, σε κάποιο παλαιοπωλείο (και ο ανεπανάληπτος αντιγραφέας δεν ανέφερε καν το έργο του McLellan στη βιβλιογραφία του...). Ο Sir Lytton που λες, είναι γνωστό πως υπήρξε επιφανές μέλος της "Golden Dawn" και άλλων ερμητικών Ταγμάτων και τα έργα του μεταφέρουν πολύ σημαντικές αλήθειες, συγκαλυμμένες πίσω από την πρόφαση της μυθοπλασίας, (με αποκορύφωμα το αριστουργηματικό 'Zanoni'). Αυτό δεν σημαίνει ότι η συγκεκριμένη φυλή, όπως την περιγράφει ο Lord Lytton υπάρχει στ' αλήθεια, αλλά το ότι πρόκειται για μυθιστόρημα, δεν μπορεί να τ' αποκλείσει κιόλας. Μέσα σε πολλά μυθιστορήματα έχω εντοπίσει σημαντικές αλήθειες και σε φερόμενα ως αξιόπιστα επιστημονικά κείμενα, ανακρίβειες και ψεύδη...
Δεν νομίζω πως μπορούμε εδώ να συζητήσουμε το αν οι "Βρίλ-ια" υπάρχουν και αν είναι "καλοί", ή "κακοί", "ψηλοί", ή "κοντοί", φορούν πτητικά συστήματα σαν φτερά, ή ημίψηλα καπέλα, φράκα και αγκραφωτά παπούτσια. Αλλά ένα πράγμα που έχω μάθει από την μέχρι τώρα ζωή μου είναι πως τίποτα δεν μπορεί έτσι εύκολα να αποκλείεται σ' αυτόν τον κόσμο -ούτε καν ότι γη είναι... 'επίπεδη'.
Φυσικά τα παραδείγματα που ανέφερα σε καμία περίπτωση δεν συγκαταλέγονται ανάμεσα στις συγκλονιστικότερες εμπειρίες μου (γι' αυτό και δεν τ' ανέφερα εξ' αρχής), αν και θα συμφωνήσω πως συνήθως σε οποιαδήποτε αντιληπτική διαδικασία εμπεριέχονται και παιχνίδια του νου. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να βλέπεις πράσινα ανθρωπάκια που να μην είναι τίποτα περισσότερο από θάμνοι, αλλά και να νομίζεις πως χαιδεύεις τον σκύλο σου (Έκτορα, είπαμε?), που στην πραγματικότητα είναι ένας εισβολέας από την Ανδρομέδα...
Όπως είπα και νωρίτερα, η Πεντέλη είναι ένας ιδιαίτερος τόπος, με μια επιβλητική ή υποβλητική αίσθηση διάχυτη στην ατμόσφαιρα, αλλά υπάρχουν και πολλοί άλλοι τέτοιοι τόποι... Το να αντιλαμβάνεσαι κάποιαν ιδιαιτερότητα της ατμόσφαιρας δεν σημαίνει πως δεν έχεις επαφή και με την υπόλοιπη φύση, επομένως δεν μπορώ να συμφωνήσω με τον διαχωρισμό σου.

Όπως λες, έμαθες για τα μάρμαρα του Σουνίου, στα πλαίσια κάποιας εργασίας σου. Κι εγώ στα πλαίσια μιας άλλης εργασίας, έμαθα πως σχηματίζεται η "τύρφη", αλλά η ουσία είναι ότι σ' ελάχιστους δίνονται τέτοιες αφορμές. Γι' αυτό και όταν δίνονται, πρέπει να αναγνωρίζουμε και την θετική τους αξία. Το γεγονός είναι πως αν δεν είχαν ασχοληθεί κάποιοι όπως π.χ. ο Μπαλάνος κι ο Γιαννουλάκης με τη σπηλιά, δεν θα υπήρχε σήμερα αυτό το topic. Για να ακριβολογούμε μάλιστα, μπορεί να μην υπήρχε καν αυτό το forum... Και μάλλον δεν θα είχες κι εσύ αυτό το nick...

Όσον αφορά το πέταγμα των πουλιών πάνω απ' τον Παρθενώνα, αυτό δεν είναι δική μου θεωρία, ούτε την έχω διερευνήσει (και να σου πω και την αλήθεια, θα με απασχολούσε μόνο αν ήμουν πουλί), οπότε δεν μπορώ να λάβω θέση σ' αυτό...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 08-09-05 στις 14:52
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.