Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 11-06-05, 00:33
Shadow_of_the_Shadow Ο χρήστης Shadow_of_the_Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2004
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Μία ορθολογιστική οπτική.

Τι πιθανότητες υπάρχουν να είναι μια μορφή λανθασμένης εγκεφαλικής λειτουργίας;
Για παράδειγμα υπάρχει μια μορφή ψυχοπάθειας, η οποία δημιουργείται κυρίως από χρήση ισχυρών ναρκωτικών ουσιών ή παραισθησιογόνων. Ο ασθενής λοιπόν, βλέπει έντομα να διατρέχουν στο σώμα του και να μπαίνουν ακόμη και μέσα του. Κάθε ασθενής θα δει διαφορετικό είδος εντόμων. Ο ασθενής βιώνει την παραίσθηση όντας ήδη σε μία συγκεκριμένη συναισθηματική φόρτηση.

Δεν λέω ότι αυτός που έχει βιώσει το φαινόμενο της Σκιας είναι ψυχοπαθής ή παρανοϊκός αλλά πάντα το βιώνει κάτω από την συναισθηματική φόρτηση που σου παρέχει ο φόβος. Ο ανθρώπινος οργανισμός πάντα προσπαθεί να ελαφρύνει τις καταστάσεις στις οποίες υποκύπτει. Ίσως λοιπόν, να προτιμά να προσωποποιήσει τον φόβο σε μια μορφή. Σίγουρα λοιπόν σε συνθήκες σκοταδιού ο φόβος θα μπορούσε να αναπαρασταθεί με μία σκιά ή τουλάχιστον στον υποσεινήδειτο - πάντα σκοτεινό - μπαμπούλα. Έτσι όταν αυτός που βιώνει το φαινόμενο θα αντιληφθεί την πηγή του φόβου του, θα δει δηλαδή την μορφή της σκιάς, τότε η σκιά θα εξαφανιστεί και το συναίσθημα θα χαθεί.

Jonathan, περιμένω με ανυπομονησία το βιβλίο.

ΥΣ: Τι λες για το άβαταρ;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-06-05, 02:01
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Wink

Λοιπόν, θέτεις πολλά ζητήματα, οπότε απαντάω αναλυτικά...

‘Quote’
Τι πιθανότητες υπάρχουν να είναι μια μορφή λανθασμένης εγκεφαλικής λειτουργίας;
Για παράδειγμα υπάρχει μια μορφή ψυχοπάθειας, η οποία δημιουργείται κυρίως από χρήση ισχυρών ναρκωτικών ουσιών ή παραισθησιογόνων. Ο ασθενής λοιπόν, βλέπει έντομα να διατρέχουν στο σώμα του και να μπαίνουν ακόμη και μέσα του. Κάθε ασθενής θα δει διαφορετικό είδος εντόμων. Ο ασθενής βιώνει την παραίσθηση όντας ήδη σε μία συγκεκριμένη συναισθηματική φόρτηση.
’unquote’

Εγώ αγαπητέ SotS ξέρω πολλές μορφές ψυχοπάθειας που δημιουργούνται έτσι... Ξέρω π.χ. για την ψυχοπάθεια που δημιουργείται από την καθημερινή χορήγηση στους ασθενείς ενός κατακεραυνόματος από τον ήχο του πρωινού ξυπνητηριού, την ψυχοπάθεια από τον περιορισμό του ασθενούς στα πλαίσια ενός αυστηρού εργασιακού ωραρίου και την υποταγή του σ’ έναν ρόλο, για τον οποίο απαιτείται η απλή τήρηση μιας αλυσσίδας προβλέψιμων συμπεριφορών, δράσεων και αντιδράσεων (που πλέον καταγράφονται και σε εγχειρίδια), την ψυχοπάθεια από την κατεύθυνση του ασθενούς προς μια καθορισμένη διαδρομή (την οποία το βάρος του κυριολεκτικά χαράζει μακρόχρονα στα σημεία επαφής των τροχών του αυτοκινήτου), την ψυχοπάθεια από τον βομβαρδισμό των οπτικού του διαφράγματος με σκιές-είδωλα ειδώλων-σκιών που στην πραγματικότητα δεν είναι παρά μονάχα κύματα (και που συχνά λατρεύονται σαν είδωλα), τις ίδιες «ψυχαγωγικές» εκπομπές που κάθε τέταρτο διακόπτονται από τις ίδιες σκιοδιαφημίσεις, ξέρω κι άλλες τέτοιες ψυχοπάθειες πολλές, μόνο που αυτές έχουν το χαρακτηριστικό όλοι οι ασθενείς-πειραματόζωα να βλέπουν τα ίδια έντομα πάνω τους, ή γύρω τους, ή τουλάχιστον, να νομίζουν κάτι τέτοιο...
Η αλήθεια είναι ότι είμαστε όλοι ψυχοπαθείς, αλλά οι γιατροί έχουν συμφωνήσει να μην μας το λένε, παρά μόνον στην περίπτωση που λειτουργήσουμε... φυσιολογικά, και αφήσουμε τις εξωτερικές μας αντιδράσεις να εναρμονιστούν με τον ψυχισμό μας.

‘quote’
Δεν λέω ότι αυτός που έχει βιώσει το φαινόμενο της Σκιας είναι ψυχοπαθής ή παρανοϊκός αλλά πάντα το βιώνει κάτω από την συναισθηματική φόρτηση που σου παρέχει ο φόβος.
‘unquote’

Καμία αντίρρηση, πλην της λέξης ‘φόβος’, την οποία θα αντικαθιστούσα με τη λέξη ‘τρόμο’. Έχει τεράστια σημασία αυτή η διαφορά, γιατί παρόμοια παραλυτική συμπτωματολογία εμφανίζεται και στην περίπτωση της «φοβίας», μόνο που σ’ εκείνην την περίπτωση ο φόβος είναι προκαθορισμένος (προυπάρχει) και μάλιστα απόλυτα συνειδητά, αλλά τότε η παράλυση επιβάλλεται από τον εγκέφαλο αποτρεπτικά, γιατί οποιοδήποτε επόμενο βήμα (κίνηση) εκλαμβάνεται σαν να φέρνει τον πάσχοντα πιο κοντά στο αντικείμενο του φόβου του. Στην περίπτωση της υπνικής παράλυσης όμως, ο «ασθενής» βλέπει κάτι εφιαλτικά τρομακτικό, (τον όποιον «Μπαμπούλα», πολύ σωστά) να τον πλησιάζει, βλέπει τον τρόμο να πλησιάζει προς το μέρος του, θέλει απεγνωσμένα να κινηθεί, θέλει να φύγει (έχω ακούσει άτομα να λένε πως θα πηδούσαν άνετα απ’ το παράθυρο αν μπορούσαν) κι εκεί που βαρούν καμπανάκια-αμυγδαλές και φεύγουν σήματα προς όλο το μυικό σύστημα ώστε τεθεί το σώμα σε ετοιμότητα, ο «ασθενής» παραμένει καρφωμένος χωρίς να μπορεί να αντιδράσει.
Τρόμος, λοιπόν, όχι φόβος... Αλλά ...τι είναι αυτό που εξ’ αρχής προκαλεί αυτόν τον απόλυτο τρόμο;

‘Quote’
Ο ανθρώπινος οργανισμός πάντα προσπαθεί να ελαφρύνει τις καταστάσεις στις οποίες υποκύπτει. Ίσως λοιπόν, να προτιμά να προσωποποιήσει τον φόβο σε μια μορφή. Σίγουρα λοιπόν σε συνθήκες σκοταδιού ο φόβος θα μπορούσε να αναπαρασταθεί με μία σκιά ή τουλάχιστον στον υποσεινήδειτο - πάντα σκοτεινό - μπαμπούλα. Έτσι όταν αυτός που βιώνει το φαινόμενο θα αντιληφθεί την πηγή του φόβου του, θα δει δηλαδή την μορφή της σκιάς, τότε η σκιά θα εξαφανιστεί και το συναίσθημα θα χαθεί.
’unquote’

...Μόνο που η σκιά δεν χάνεται, όσο κι αν προσπαθεί εκείνος που τη ζει τις περισσότερες φορές να πείσει τον εαυτό του ότι το φαντάζεται. Από κει και πέρα, εγώ ο ίδιος έχω τονίσει επανειλημένα ότι ο άνθρωπος, ή αν θέλεις ο εγκέφαλός του, συμμετάσχει σημαντικά στην μορφοποίηση της Σκιάς. Επαναλαμβάνω όμως, δεν έχει σημασία η «οπτική μορφή» που θα τις δόσεις, αυτό που νιώθεις είναι η αληθινή η εμπειρία της... Αυτό που νιώθεις είναι η αληθινή εμπειρία οποιουδήποτε περιβαλλοντολογικού ερεθίσματος, και όχι η οπτκή του εικόνα. Αλλιώς ο κόσμος θα ήταν ένα κωμικοτραγικό θέατρο σκιών, όπου η σκιά του εαυτού σου (μάσκα), θα επικοινωνούσε με την σκιά εκείνου που θα καθόταν απέναντί σου (μάσκα), μέσω των ειδωλικών σκιών που θα γράφονταν πίσω απ’ τα μάτια σας. Και τίποτα παραπάνω...

‘Quote’
Jonathan, περιμένω με ανυπομονησία το βιβλίο.
’unquote’
Εγώ να δεις...

’quote’
ΥΣ: Τι λες για το άβαταρ
‘unquote’

Ειλικρινά, πολύ καλό! ...Μόνο που του λείπει μια... σκιά.
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-06-05, 07:54
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Nάμαστε!
(μην τολμήσει κανείς να ζητήσει κοπυράιτ για την έκφραση, γιατί θα έχει να κάνει με την "σκιά" μου και δεν θα του αρέσει καθόλου)....


κατ'αρχήν αγαπητέ "αδερφέ" Jonathan καλώς ήρθες και πάλι,

θα ήθελα εδώ να μεταφέρω κάποιες απορίες σχετικές με τη Σκιά, έτσι όπως τις άκουσα μέσω φίλων κατά την ανάγνωση των προηγούμενων...

1. Σε ποιον "κόσμο" ανήκει η Σκιά?
2. Τι ακριβώς κάνει όταν δεν τρέφεται από το θυμικό μας?
3. Θεωρείται "εξελιγμένη" οντότητα σε σχέση με τον άνθρωπο?
4. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ή καθοδηγηθεί από κάποιους ?


αντιλαμβάνομαι, πως είναι δύσκολο εδώ να αναλυθούν αυτά τα θέματα που για σένα είναι προϊόν έρευνας και μελέτης τόσων χρόνων, απλά θα θέλαμε κάποιες κατευθύνσεις προς σκέψη (ή και έρευνα ακόμα)....

προσωπικά, εύχομαι τα καλύτερα για την πορεία του βιβλίου, καθώς όπως λέει και η ψηφιακή μου υπογραφή "Πολλές φορές το Φως είναι πιο απειλητικό απ' το Σκοτάδι", αυτός δε, που διαλέγει να διαλύσει τις Σκιές στο Φως, θα έχει πάντα "εμπόδια" στο δρόμο του....
στον δικό σου συνεισφέρω με μία ευχή της 18ης Αιγυπτιακής Δυναστείας :
" Ο Θεός να σε φυλάει απ' το Κακό, σ' όλους τους Αδειους Δρόμους που διαβαίνεις"....


την καλημέρα μου

Galadriel
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-06-05, 17:26
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Smile

Καλημέρα αγαπητή Galadriel.
Λοιπόν, μπορείς να μεταφέρεις στους φίλους σου τις εξής απαντήσεις...

(1. Σε ποιον "κόσμο" ανήκει η Σκιά?)
Η Σκιά βρίσκεται (το ρήμα ‘ανήκω΄προδιαθέτει μια αποδοχή κάποιας στατικής κατάστασης με την οποία δεν συμφωνώ) στον ίδιο κοσμο στον οποίον βρισκόμαστε κι εμείς. Μέσα σ’ αυτόν τον κόσμο ωστόσο, έχουν δημιουργηθεί διάφορα πεδία τα οποία βρίσκονται σε επικοινωνία μεταξύ τους, μέσω ιδιαίτερων σημείων-Πυλών (σχετικό άρθρο στο «Μυστική Ελλάδα» Απριλίου), απ’ όπου το ένα πεδίο μπορεί να εισχωρήσει μέσα στο άλλο. Τέτοιες Πύλες ωστόσο έστω και παροδικά, μπορούμε ν’ ανοίξουμε κι εμείς, υπερβαίνοντας τα όρια που χωρίζουν το δικό μας πεδίο (που αποκαλώ «πεδίο της ανθρώπινης λογικής πραγματικότητας»), συντονιζόμενοι με τη συχνότητα του άλλου. Συνήθως αυτό συμβαίνει τυχαία, την στιγμή ακριβώς που χαλαρώνουμε την ισχύ του εγκεφάλου που κρατάει ενεργά αυτά τα όρια, την ώρα που βυθιζόμαστε σε ύπνο. Κάποιες φορές ωστόσο συμβαίνει και απόλυτα συνειδητά. Το πεδίο που απλώνεται από κει και πέρα, πριν το ονειρικό, ή το αστρικό (ίσως να αποτελεί ένα μέρος του «αιθερικού»), κυριαρχείται από τη Σκιά. Περιγραφές του έχουν καταγραφεί από κάποιους «ταξιδιώτες», (π.χ. Λάβκραφτ), αν και δεν είναι εύκολο να μεταφέρεις εικόνες, όταν δεν τις έχεις δει με τα μάτια...
Πάντως, η Σκιά δεν υπάρχει μόνο εκεί. Για παράδειγμα, όταν «κλειδωθείς» μαζί της, μπορεί να σε τραβήξει σ’ αυτό το πεδίο, όπως μπορείς κι εσύ να την τραβήξεις σ’ αυτό το πεδίο...

(2. Τι ακριβώς κάνει όταν δεν τρέφεται από το θυμικό μας?)
Το... χωνεύει(!)
Όταν επιτίθεται ρουφάει την ζωτική μας ενέργεια, ασχέτως αν κατά την εκροή της αυτή χρωματίζεται με συγκεκριμένο είδος συναισθημάτων. Πέραν αυτού, δεν ξέρω πόσο σωστό είναι να μιλάμε για την έννοια του χρόνου σε άλλα πεδία. Έχω την εντύπωση πως εκεί το παρελθόν και το παρών είναι ένα. Μόνο το μέλλον παραμένει ακαθόριστο (κι ωστόσο κι αυτό ακόμα υπάρχει, σε μορφή τάσεων)... Απόδειξη είναι ότι οι μορφές που χρησιμοποιεί, ή που προβάλλει αν θέλεις, όταν διεισδύει στο πεδίο μας, είναι μορφές που έχουν αντληθεί από οποιαδήποτε χρονική στιγμή της ανθρώπινης ιστορίας... Η Σκιά φαίνεται απόλυτα συνειφασμένη με την πορεία του ανθρώπου. Ίσως απλά θρέφεται από το εκάστοτε πιο εξελιγμένο, ή κυρίαρχο είδος. Ίσως κάποτε να εξαφάνισε τους δεινόσαυρους...

(3. Θεωρείται "εξελιγμένη" οντότητα σε σχέση με τον άνθρωπο?)
Οι ενδείξεις που έχω συνιστούν ακριβώς το αντίθετο. Αν διαθέτει κάποια νοημοσύνη, αυτή μοιάζει πολύ πρωτόγονη. Ωστόσο αν βρισκόσουν ξαφνικά σε μια ζούγκλα απέναντι σε έναν νοητικά λιγότερο εξελιγμένο από τον άνθρωπο τίγρη, θα ήταν μάλλον πολύ απλό για εκείνον να σου επιβληθεί...
Θα μπορούσα να σου πω και κάποια άλλα σχετικά που την χαρακτηρίζουν, αλλά καλύτερα να το κάνω εν καιρώ.
Πάντως μια ενδιάφερουσα προσέγγιση σχετικά με τις ικανότητες της έχει κάνει ο Dean Koontz, που την εμφανίζει να χρησιμοποιεί το ‘νοητικό’ των θυμάτων της. Δείτε την ταινία ‘Phantoms’.

(4. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ή καθοδηγηθεί από κάποιους ?)
Αυτήν την ερώτηση την έχω θέσει κι εγώ ακριβώς έτσι μέσα στο βιβλίο. Υπάρχουν ενδείξεις ότι μπορεί. Μέσα σε πολλές παραδόσεις, απ’ όλον τον κόσμο, η «Μόρα» άλλοτε ταυτίζεται με μάγισσα κι άλλοτε θεωρείται πνεύμα που κατευθύνεται στο θύμα της από κάποια μάγισσα, ή μάγο. Δεν είναι λίγοι αυτοί που κάηκαν από τους Ιεροεξεταστές επειδή οι κατήγοροί τους είχαν πέσει θύματα της Σκιάς (διάβασε για παράδειγμα τα πρακτικά από τις δίκες του Σάλεμ). Μερικές φορές μάλιστα ταυτίζεται με το familiar που κληροδοτείται από γενιά σε γενιά.
Επίσης, έχω διαβάσει σύγχρονη μαρτυρία που ακολουθώντας μια συγκεκριμένη τελετή, κάποιος στέλνει τη Μόρα σε κάποιο άλλο άτομο.
Γενικά πιστεύω πως μπορεί κανείς να τις δόσει κάποιες κατευθύνσεις, όπως μπορεί να κατευθύνει αρνητική ενέργεια προς κάποιον άλλο...

’quote’
Aντιλαμβάνομαι, πως είναι δύσκολο εδώ να αναλυθούν αυτά τα θέματα που για σένα είναι προϊόν έρευνας και μελέτης τόσων χρόνων, απλά θα θέλαμε κάποιες κατευθύνσεις προς σκέψη (ή και έρευνα ακόμα)....
‘unquote’
Δεν είναι τόσο δύσκολο, γιατί τη γνώση δεν την θεωρώ κτήμα μου, και το βιβλίο θεωρώ ότι το έχω γράψει από κοινού, μαζί με όλα εκείνα τα δεκάδες άτομα που μου έχουν καταθέσει τις εμπειρίες τους. Το μόνο πρόβλημα είναι πως επειδή έχει παρατηρηθεί κι από άλλους το ενδιαφέρον του κόσμου για το θέμα, λέγοντας όλ’ αυτά, ίσως ήδη έχω γράψει τα επόμενα άρθρα κάποιων περιοδικών και καλό θα ήταν αυτό να συνέβαινε, μετά την κυκλοφορία του βιβλίου...

‘Quote’
"Πολλές φορές το Φως είναι πιο απειλητικό απ' το Σκοτάδι", αυτός δε, που διαλέγει να διαλύσει τις Σκιές στο Φως, θα έχει πάντα "εμπόδια" στο δρόμο του....
’unquote’
Όπως είχα γράψει κάποτε στο Strange, να φοβάσαι περισσότερο αυτούς που κρύβονται στο φως, γιατί κοιτώντας τους, μπορείς να δεις μόνο την σκιά τους.
Αναφερόμουν στους «Φύλακες Αγγέλους» φυσικά. Όσο για τα εμπόδια, το έχουμε πάρει απόφαση πλέον, αυτός ο κόσμος δεν είναι παραμυθένιος... Αλλά το παλεύουμε. Θυμάσαι πως έχω ονομάσει τον σάκκο του μποξ, με τον οποίον κάνω στο σπίτι γυμναστική, όταν θέλω να ξεδώσω... Ναι, ναι... Ο κύριος...Μέρφυ(!).

Thanks again for the wishes...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-06-05, 23:42
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Καταρχήν να ευχαριστήσω αγαπητέ μου Jonathan για τις απαντήσεις σου,

νομίζω πως θα λύθηκαν πολλές απορίες των φίλων που έθεσαν τα προηγούμενα ερωτήματα αλλά και άλλων αναγνωστών του παρόντος θέματος...


θα σταθώ εγώ μόνο σε ένα σημείο....

Παράθεση:
να φοβάσαι περισσότερο αυτούς που κρύβονται στο φως, γιατί κοιτώντας τους, μπορείς να δεις μόνο την σκιά τους.
και να συμπληρώσω : "Αυτοί που εκπέμπουν το πιο δυνατό Φως, δημιουργούν και τις πιο δυνατές Σκιές"


όλα καλά

Galadriel


Υ.Γ. καιρός ήταν να πάρει κάποιος το "αίμα" μας πίσω από τον κ. Μέρφυ
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-06-05, 19:56
Το avatar του χρήστη Darkoverlordoftheabyss
Darkoverlordoftheabyss Ο χρήστης Darkoverlordoftheabyss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2004
Περιοχή: Ροδος,Ελλαδα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Μια αλλη αποψη

Πραγματικα εγω δεν πιστευω οτι υπαρχει μια οντοτητα η οποια τρεφεται με την ειτε ψυχικη, ζωικη ενεργεια μας καθως εμεις πεφτουμε για υπνο εγω πιστευω οτι εχει να κανει με το ενστικτο και τους αρχεγονους φοβους του ανθρωπινου ειδους , τι ειναι ο φοβος ; Ειναι η ανικανοτητα του ανθρωπου να προσδιορισει κατι το αγνωστο οταν κατι δεν μπορουμε να το κατανοησουμε μας τρομαζει ,ο λογος ; Ο λογος ειναι η ανθρωπινη αλαζονεια και υπερηφανεια που κατατασει τον ανθρωπο ο το ισχυροτερο ον στο συμπαν δημιουργημα κατα εικονα του ιδιου του θεου ( αν φυσικα ποτε θνητος γνωρησε στα αληθεια την οντοτητα που αποκαλουμε θεο) ο ανθρωπος λοιπον δημιουργεισε (υλοποιησε) μια οντοτητα - χαρακτηρα η οποια αποτελουσε ολα αυτα που ο ανθρωπος δεν μπορουσε να κατανοησει αλλα και να νικησει ποτε οπως οι λοιμοι-θεια δικη και αλλοτε βρυκολακες ,ο θανατος- χαρος ,το απολητο κακο -διαβολος,σατανας,βελιαλ, μπελεζεβουλ και πληθωρα αλλων δαιμονων που σχετιζονταν με πραγματα που ο ανθρωπος δεν μπορεσε ποτε να αντιμετωπησει αποτελεσματικα τουλαχιστον γενικα το συμπερασμα μου ειναι οτι αυτο που αποκαλουμε η σκια δεν ειναι τιποτα αλλο απο την <υλοποιηση> των φοβων μας και οταν λεω υλοποιηση δεν αναφερωμαι φυσικα στον υλικο κοσμο αλλα στον κοσμο που δημιουργουμε καθως βρησκομαστε σε κατασταση υπνου η και ενδιαμεσα αυτου δημιουργουμε λοιπον αυτην την σκοτεινη φιγουρα που καλουμαστε να την αντιμετωπησουμε , ειναι με λιγα λογια μια μαχη στον εσωτερικο μας κοσμο μια μαχη με τους ιδιους μας τους φοβους αν βγουμε νικητες απο αυτην την μαχη αυτη η σκια δεν θα εμφανιστει ποτε αν ομως αποτυχουμε τοτε πολλες φορες πεφτουμε σε ληθαργο κοινως -παραληση εως οτου ξυπνησουμε αυτα λοιπον ειχα να πω βαση βεβαιως της δικης μου αποψης ,βεβαια αλλοι ισως περισοτερο (ρομαντικοι) να προτημησουν την κοινη θεωρια της σκιας που επικρατη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Darkoverlordoftheabyss : 12-06-05 στις 19:58
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-06-05, 20:25
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Τελικά είναι όλα θέμα πίστης; Πιστεύω πως υπάρχει Θεός, και αυτόματα δημιουργείται ένας Θεός στο Σύμπαν; Πιστεύω στα ufo, στην Ατλαντίδα, στον Παράδεισο, στον Βούδα, στην αγάπη, στα φαντάσματα, στη θεωρία της Σχετικότητας και υπάρχουν ξαφνικά; Είναι επιτέλους τόσο απλό; Δεν πιστεύω στον Μωάμεθ, στους εξωγήινους, στον αιθέρα, στην Μαγεία, στην Σκιά και δεν υπάρχουν όλα αυτά;
Μην αναρωτηθείτε από τώρα τι σχέση έχουν όλα αυτά, με το θέμα που εξετάζουμε εδώ. Υπάρχουν πολλές στροφές στον δρόμο αυτό, και το ταξίδι δεν τελείωσε ακόμη.
Darkoverlordoftheabyss, η δική μου προσωπική άποψη είναι πως η Σκιά υπάρχει.
Έτσι, χωρίς εξήγηση
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-06-05, 20:48
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Και για να σοβαρευτούμε λίγο, μην βιαστείτε να απορρίψετε την Σκιά. Όσοι την είδατε, βιώσατε τον τρόμο που αποπνέει η απόκοσμη παρουσία της.
Γνωρίζω, έχω προσωπική εμπειρία και δυσκολεύομαι να πιστέψω πως αυτό που συνέβη τότε, αυτό που είδα, έχει σχέση με ψυχολογικές καταστάσεις, απωθημένα κλπ. Διάβολε, ήμουν μόλις 4 ετών και μαζί μου την είδαν άλλα 2 άτομα. Για πολλά θέματα που αφορούν τον χώρο του μεταφυσικού είμαι σκεπτικιστής, όχι όμως για αυτό. Έχω μια συγκεκριμένη εικόνα που με στοιχειώνει τόσα χρόνια και δεν μπορώ να την ξεφορτωθώ. Όχι, δεν κοιμάμαι με τα φώτα ανοιχτά, γνωρίζω πως αυτός είναι ένας αδύναμος τρόπος αντιμετώπισης της. Ούτε έχω ιδέα τι θα κάνω αν κάποτε αποφασίσει να με επισκεφθεί και πάλι, ντυμένη με το έρεβος μιας αλλοδιαστασιακής νύχτας.
Δεν γνωρίζω αν θα μπορέσω να αντιδράσω όταν ένα πλοκάμι απλωθεί τρεμάμενο πρός το μέρος μου, ψαχουλεύοντας, αναζητώντας την ζωτική μου ενέργεια.
Γνωρίζω όμως πως υπάρχει. Αυτό κατέγραψαν οι αισθήσεις μου, η μνήμη μου. Αυτό είδαν μαζί με μένα και άλλα 2 άτομα.
Προσωπικά, δεν έχω δεί ποτέ την Αφρική. Την δική της ύπαρξη μπορώ να την αμφισβητήσω.
Όχι όμως την Σκιά...
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-06-05, 20:52
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Darkoverlord, η άποψή σου, στο σύνολό της είναι αρκετά σωστή, αν και η αρχή από την οποίαν ξεκινάς είναι αντιφατική. Μέσα σε μια παράγραφο που περιέχει πολλές εύστοχες παρατηρήσεις, παρουσιάζεις την Σκιά ως προσωποποίηση των Φόβων μας (που είναι) και προσπαθείς έτσι να αποδείξεις πως η Σκιά δεν θρέφεται με την Ψυχική μας ενέργεια, ενώ οτιδήποτε μας τρομάζει και μας φοβίζει (ακόμα κι αν αυτό υφίσταται μέσα μας), ακριβώς αυτό προκαλεί! ...Μια διάχυση ενέργειας, η οποία μάλιστα, όπως γνωρίζεις, ανιχνεύεται εύκολα από άλλα έμβια όντα, και στην περίπτωση που βρισκόμαστε σ' ένα άγριο περιβάλλον, ερεθίζει και διεγείρει τα "σαρκοβόρα" που ίσως τυχαίνει να βρίσκονται σε κάποια περίμετρο -και το γεγονός ότι η περίμετρος αυτή μπορεί να είναι αρκετά μεγάλη, ακόμα και χιλιόμετρα (ανάλογα και με το μέσο μετάδοσης), αλλά παρόλ' αυτά εντοπίζουν πολύ εύκολα την πηγή της, είναι μια ένδειξη του πόσο σημαντική είναι αυτή η ενεργειακή απώλεια...

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς λέγοντας "η θεωρία που επικρατεί". Καμία θεωρία δεν επικρατεί, ο κόσμος έχει μαύρα μεσάνυχτα περί Σκιάς, την γνωρίζει μόνο βιωματικά και σε νοητικό επίπεδο, μόνο αποσπασματικά.

Εγώ δεν είπα ότι η Σκιά (τουλάχιστον σ' αυτόν τον κύκλο της παρουσίας της) αποκλείεται να έχει δημιουργηθεί από τον άνθρωπο, απεναντίας τόνισα πως η Σκιά συντηρείται από τον άνθρωπο. Όμως όταν όλοι είναι συντονισμένοι σε "κάτι", αυτό το "κάτι" είναι δυνατόν να υλοποιηθεί και κυριολεκτικά, και να ξεφύγει τελείως απ' τον έλεγχο της κάθε μονάδας... Και από τα στοιχεία που έχω, είμαι πεποισμένος πως, αν η Σκιά γεννήθηκε έτσι, αυτό συνέβει πριν από χιλιάδες χρόνια! Κι από τότε λειτουργεί έτσι, ανεξέλεγκτη, μέχρι ίσως τελικά να... μας καταπιεί...

Μια άλλη αντίφαση είναι πως, ενώ εξ' ορισμού, παρουσιάζεις τη Σκιά ως αυτό που "ο ανθρωπος λοιπον δημιουργεισε (υλοποιησε) μια οντοτητα - χαρακτηρα η οποια αποτελουσε ολα αυτα που ο ανθρωπος δεν μπορουσε να κατανοησει αλλα και να νικησει", στη συνέχεια λες "αν βγουμε νικητες απο αυτην την μαχη αυτη η σκια δεν θα εμφανιστει ποτε".
Με βάση λοιπόν την θεωρία σου και τον ορισμό της Σκιάς, δεν πρόκειται ποτέ να βγούμε νικητές, αφού η Σκιά είναι (εξ' ορισμού) η υλοποίηση αυτού που δεν μπορούμε να νικήσουμε.

Η αλήθεια είναι πως (έστω κι αν αυτή η άποψη μοιάζει ρομαντική) μπορούμε να βγούμε νικητές, αρκεί να ξεριζώσουμε τον σκοτεινό πομποδέκτη, την άκρη του πλοκαμιού της Σκιάς που φτάνει μέσα μας... Αλλά θέλει μεγάλη δύναμη και πολύ θάρρος κανείς για να το πετύχει...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 12-06-05 στις 20:59
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-06-05, 21:06
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Επιμυθέα, καταλαβαίνω πως νιώθεις. Και, γνωρίζοντας την εμπειρία σου, και την αξιοπιστία και των άλλων μαρτύρων που την μοιράστηκαν μαζί σου, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι δεν ήταν φανταστική. Και πίστεψέ με, δεν είναι λίγες οι μαρτυρίες που έχω για εμφανίσεις της Σκιάς που έχουν παρατηρηθεί από ομάδες ατόμων, όπως έχω και πολλές μαρτυρίες για εκδηλώσεις της εκτός κρεβατοκάμαρας, σε καταστάσεις που δεν είχαν καμία σχέση με τον ύπνο... Το τραγικό είναι, πως, με βάση τα στοιχεία που έχω, έχω καταλήξει να πιστεύω πως τη Σκιά την βιώνουν ΟΛΟΙ, ακόμα κι αυτοί που δεν το αντιλαμβάνονται, ακόμα κι αυτοί που αρνούνται να πιστέψουν στην παρουσία της...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.