Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 23-01-07, 22:14
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Αυτό που διάβασες είναι οι διηγήσεις για το τείχος που υποτίθεται ότι έφτιαξε ο Αλέξανδρος στον Καύκασο για να προστατέψει τις φυλές που ζούσαν εκεί από τις επιδρομές των νομάδων που ζούσαν βορειότερα.
Οι φυλές αυτές ονομάζονται στο Κοράνι Γωγ και Μαγώγ οπότε καταλαβαίνει κανείς ότι κανένας δεν σφραγίστηκε "κάτω από τη γή" αλλά "έξω από τη γή" του Καυκάσου.
Επιπλέον θα ήθελα να επισημάνω ότι αυτή η ιστορία δεν αφορά καμμία ιστορική πηγή του Αλέξανδρου αλλά πηγάζει από το Κοράνι και το "έπος του Αλέξανδρου" ένα μεσαιωνικό έργο που εξιστορεί τις περιπέτειες του Αλέξανδρου στα βάθη της Ασίας (και είναι πιο πολύ φανταστικό διήγημα παρά ιστορικό κείμενο, μιλά πχ για ακέφαλους λαούς, για μυθικά τέρατα).

Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο δες τα παρακάτω sites που είναι αρκετά ενδιαφέροντα και μιλάνε ακριβώς για το τείχος και τους μύθους γύρω από αυτό όπως και την Ιστορία του πρεσβύτερου Ιωάννη ή αλλιώς Prester John (που υποτίθεται ότι θα εκστράτευε ενάντια στους μουσουλμάνους. Ακόμα και σήμερα ο Λιακόπουλος πουλά αυτό το παραμύθι με σύγχρονη επικάλυψη με τον τίτλο "ο καιρός γαρ εγγύς").

Οι Πύλες του Αλέξανδρου1
Οι Πύλες του Αλέξανδρου2
Το έπος του Αλέξανδρου
Βασιλέας Ιωάννης

Προσωπική συμβουλή, αν θέλεις σοβαρά βιβλία μην διαβάζεις τα βιβλία του Λιακόπουλου. Σκέψου τα ίσα σε αξία με ένα περιοδικό, τα διαβάζεις μια φορά, έχουν ωραία παραμύθια και τα πετάς στην άκρη αφού περάσεις ευχάριστα την ώρα σου....
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 25-01-07, 17:46
Το avatar του χρήστη panths
panths Ο χρήστης panths δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2007
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Προσωπικά τα βλέπω σαν αφετηρία αναζήτησης πηγών...Τα μόνα που έχω επαληθεύσει είναι οι προφητείες που αναφέρει από Αγίους της Εκκλησίας και η ιστορία από το Τραχώνι της Κύπρου , μέσω ενός ιερέα και τα μνημεία που θυμίζουν Ελλάδα σ όλη τη γη..
Τέλος πάντων σχετικά με τη Κούφια Γη, πολλοί έχουν ασχοληθεί και τίποτα δεν έχει αποδειχθεί..Οι μέν χρησιμοποίούν τις θεωρίες των Επιστημών που δεν ξέρουμε αν ισχύουν στα βάθη της Γης, και οι δε θεωρίες ατόμων που δεν έχουν αποδειχθεί. Πάντως για να ακούγεται τόσα χρόνια και να ψάχνουν κάποιοι κάτι θα υπάρχει πιστεύω...
Άραγε έχει σκεφτεί κανείς να προσπαθήσει να εισχωρήσει στο εσωτερικό της Γης όπως περιγράφει ο Ιούλιος Βέρν;;;; Αφού είχε δίκιο για πυραύλους και υποβρύχια γιατί όχι και για το εσωτερικό της γης;;;;;

Edited by Apan@Samos:
Σύμπτυξη πολλαπλών δημοσιεύσεων
__________________
PGGPGG

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apan@samos : 25-01-07 στις 19:54
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 25-01-07, 19:19
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

panths dear,
Και στην μεγαλύτερη ανοησία του κόσμου εάν επιμείνεις τότε λέγε, λέγε κάτι θα μείνει..
Επειδή κάθε φορά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν διαβάζει τα όσα έχου ειπωθει πιο πριν, ποιά θεωρείς εσύ βασικά στοιχεία αυτού του παραμυθιού για να μπορείς να το πιστέψεις;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 25-01-07, 19:59
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Φίλε OANNHSEA.
Για το ..λέγε-λέγε.. (παραμύθια και μπαρούφες), έχεις απόλυτο δίκιο. - Ο μακαρίτης ο Γκέμπελς, κάτι ήξερε...
Κι' αναρωτιόμουνα τόσο καιρό, αν υπάρχει κανένας που να παίρνει στα σοβαρά τους Λιακοπουλαίους, ή, τους διαβάζει απλά για να γελάει όταν είναι ψυχολογικά πεσμένος
Μόλις όμως διαπίστωσα οτι, τουλάχιστον δυο μέλη του φόρουμ (ο ένας στο θέμα αυτό και ο άλλος -ο εντελώς ασυνάρτητος και χωρίς κανένα ειρμό σκέψεων - στο προηγούμενο) τους θεωρούν σαν σοβαρή (!) πηγή ενημέρωσης και βιβλιογραφία.
..Τι άλλο να προσθέσω....
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 26-01-07, 02:49
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα μόνα που έχω επαληθεύσει είναι οι προφητείες που αναφέρει από Αγίους της Εκκλησίας και η ιστορία από το Τραχώνι της Κύπρου , μέσω ενός ιερέα και τα μνημεία που θυμίζουν Ελλάδα σ όλη τη γη..

Μιας και το ανεφερες -και για να μην αφηνουμε στον αερα καποια πραγματα- θα ηθελα να σε πληροφορησω οτι ο εν λογω Κυπριος ιερεας (ηταν μητροπολιτης εαν δεν κανω λαθος) εχει απομακρυνθει απο τη θεση του διοτι κατηγορηθηκε για απατη εναντια στους πιστους και αναμεσα στα "κολπα" που εκανε ηταν και η ιστορια του Τραχωνιου. Ο R-b-t-3r σου εδωσε μια συμβουλη πιο πανω με την οποια ταυτιζομαι και εγω -οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια του φορουμ εαν δεν κανω λαθος- .

Νικο το θεμα δεν ειναι τοσο soft. Υπαρχουν ανθρωποι που πραγματικα δεν εχουν τι να κανουν τα μεσημερια και φυσιολογικα ακουν μονο αυτα τα παραμυθια. Τα... "πακετα" που ακομη και λευκες σελιδες να περιειχαν δεν θα μπορουσαν να πωληθουν τοσο φθηνα (μου το εχει πει εκδοτης αυτο!- αρα μπαινουμε σε διαφορες σκεψεις) διαμορφωνουν ειτε το θελουμε ειτε οχι συνειδησεις. Η καταρριψη των μπαρουφολογιων με απτα επιχειρηματα ειναι νομιζω η καλυτερη απαντηση.
Αυτα τα ολιγα απο εμενα
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 26-01-07, 07:16
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα... "πακετα" που ακομη και λευκες σελιδες να περιειχαν δεν θα μπορουσαν να πωληθουν τοσο φθηνα (μου το εχει πει εκδοτης αυτο!- αρα μπαινουμε σε διαφορες σκεψεις) διαμορφωνουν ειτε το θελουμε ειτε οχι συνειδησεις. Η καταρριψη των μπαρουφολογιων με απτα επιχειρηματα ειναι νομιζω η καλυτερη απαντηση.
Μηνά από ότι έχω ακούσει τυπώνονται σε χώρες της Άπω ανατολής σε εξυτελιστικές τιμές (στη ΜαλαΪσία ή τέλος πάντων κάπου εκεί γύρω). Τώρα αν αυτό ισχύει ή όχι δεν ξέρω...
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 02-08-07, 13:22
Δημήτρης Μπρικιάτης
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Δεν έχω διαβάσει όλες τις δηλώσεις που έχτε πει εδώ, όμως θέλησα να πώ κι εγώ τη γνώμη μου, αφού η Κούφια Γή με ενδιαφερει πολύ τον τελευταίο καιρό.

Η άποψη μόνο ενός Φυσικού, μαθηματικού,φιλόλογου,θεολόγου ή και Γεωλόγου είναι ανώφελη για να καλύψει τη θεωρία της Κούφιας Γής.(Κατα τη γνώμη μου.) Αν κάποιος θέλει να βρεί μία άκρη (Αλλιώς, μπορεί να πάρει ένα φτυάρι και να σκάψει... Κάνει και τρυπάνι.) θα πρέπει να πάρει όλους τους προηγούμενους εκτός απο τον φιλόλογο και τον Θεολόγο (Ειδικά άν αυτός είναι η Μαρία Λουκά... . Ωστόσο άτομα σαν τον Φουράκη συνιστώνται ανεπιφύλακτα!) συμπεριλαμβανομαίνου και ενός πιστού και σπουδαίου ερευνητή της Κούφιας Γής. (Οποιουδήποτε.) Την άποψη ούτως η άλλως θα τη βγάλετε εσείς και όχι αυτοί. Απλώς πάρτε ότι χρειάζεστε απο τους προηγούμενους και σουταρετέ τους. Όλους εκτός του τελευταίου. Αυτός κάτι μπορεί να έχει να πει...


Οι Θεωρίες των Χάλευ, Όυλερ, Σύμς αποτελούν θεωρίες αρχαίες και άν κάποιος ποτέ αποφάσιζε να τις πιστέψει τότε θα πίστεβε κι όλας πως η Γή είναι τεχνητός πλανήτης. Καθώς και η Σελήνη είναι το ίδιο με βάση όσα λέγονται.
Ωστόσο θα σημειώσω τα παρακάτω.

1)Η αναλογία μεγέθους πλανήτη-δορυφόρου της Γής με τη σελήνη είναι η μεγαλύτερη απο κάθε άλλο πλανήτη στο σύμπαν .(Αυτό το διάβασα πρόσφατα στο βιβλίο του Σωτήρη Σοφία "Το μυστήριο της Σελήνης'.)

2)Η ανθρώπινη ιστορία αποτελεί ένα σχοινί που τον τελευταίο καιρό όλο και τεντώνεται με βάση κάποια ευρήματα που δείχνουν πως ο άνθρωπος είναι πολύ πιό αρχαίος (Για να μην αρχήσω να λέω για την κοιλάδα της Νάζκα στο Περού και τα κρυστάλλινα κρανία και...τα αντικύθηρα...) κάτι όμως που αμγισβητείται και απλώς αποτελεί (νομίζω) απλά ένα στιγμιαίο ανάγνωσμα στα περιοδικά ΓΕΩ, Science Illustrated, National Geographic κ.τ.λ....

3) Δύο-τρία ονόματα: Ανουνάκι, Ντόγκον, Βαβυλώνιοι...Και οι αρχαίοι Έλληνες που αναγνώριζαν τους "Γκρίζους" ως κατοίκους του εσωτερικού της Γής. Τώρα θα μου πέιτε "Χαχαχα...Τι βλάκας που είσαι και αναφέρεις τους γκρίζους.." Αλλά δεν φταίω εγώ φτάιει ο κόσμος που βασίζει την ενημερωσή του σε όσα λέει ο Σπήλμπεργκ και ο Έμεριτς (Μέρα Ανεξαρτησίας) μόνο.

Αυτά απλά. Υπάρχουν και άλα αλλά δεν τα βάζω όλα. Δεν χωράνε.

Δεν δηλώνω πιστός της θεωρία οτι η Γή είναι κούφια αλλά και δεν την αποκλείω. (Δεν έχω δει το θαύμα ακόμα για να πιστέψω.) Αλλά πιστεύω στους Ντέρος. Το γιατί πιστεύω παρακάλώ να μην με ρωτήσετε γιατί δεν μπροώ να πώ. Βασίζεται σε προσωπικές παρατηρήσεις που δείχνουν κάτι όχι και τόσο σπουδαίο αλλά αρκετό για να δέιξει πως όντως υπάρχουν. (Ο Σέιβερ κάτι ήξερε...Τόν τρέλαναν τον δόλιο.

Θα παρακαλούσα επίσης τους κύριους "επιστήμονες" πιό πάνω να μάθουν πως δεν ξέρουν τίποτα για το περιβάλλον τους και να μην απορρίπτουν κάτι πρίν ασχοληθούν πολύ με το θέμα. Κάτι τέτοιοι εξευτελίζουν το Μεταφυσικό (Ακόμα και το όνομα είναι πιό ουτοπικό και εγωιστικό απο οποιαδήποτε άλλη λέξη. Δηλαδή τί? Η φύση είναι μονάχα αυτό που βλέπετε και αντιλαμβάνεστε εσείς? Οτιδήποτε άλλο αποτελεί αφύσικο? Γιατί αποτελεί αφύσικο? Αφού συμβαίνει. Έ, ρε πόσο μου τη σπάνε οι καθολικοί... Για μένα ισχύει μόνο μία λέξη: Ανεξήγητο. Αφού αποδειχθεί αφύσικο τα λέμε...) και κάτι άλλοι τέτοιοι τα βλέπουν όλα αυτά σαν ευκαιρία για χρήμα και τα ντοματώνουν στ ον κινηματογράφο. Αφήστε λοιπόν τους εγωισμούς, ή μάλλον, πείτε τη γνώμη σας αλλά να θυμάστε οτι δεν ξέρετε τίποτα. Ούτε κι έμείς. Όπως είπε και ο κύριος Jonathan Bright, οι αιρετικοί ξέρουν τι λένε μερικές φορές. Και αυτό γιατί η επιστημονική ιστορία αποτελέι μπερδεμένη γραμμή και κανείς δεν μπορεί να θεωρεί κάποιες θεωρίες πρακτικές αναπόρριπτες. Δείτε λοιπόν όλο το θέμα και ξαναπείτε αυτό που πιστέυετε. Δείτε το καλά και ίσως μετά να γυρίσετε σαν βρεγμένες γάτες. Καλά όμως.
Θέλω να πώ πως δεν ήθελα με όσα είπα να σας προσβάλω αλλά να πώ την άποψή μου. Τα πιπέρια που έριξα όμως τα έριξα δίκαια εκεί που χρειαζόταν. Αλλά μην με ακούτε έμένα. Και εγώ αυτό που πιστεύω λέω. Όπως και εσείς. Δεν είναι άλλωστε η πρώτη φορά που οι άνθρωποι τρώγονται σαν τις κότες.

--------ΤΕΛΟΣ-----------
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 02-08-07, 17:21
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η άποψη μόνο ενός Φυσικού, μαθηματικού,φιλόλογου,θεολόγου ή και Γεωλόγου είναι ανώφελη για να καλύψει τη θεωρία της Κούφιας Γής.(Κατα τη γνώμη μου.)
Δηλαδή εάν σου πει κάποιος φυσικός ότι είναι αδύνατο να είναι κούφια η γη λόγω της επιτάχυνσης της βαρύτητας που είναι 9,81m/sec^2 θα του πεις ότι κάνει λάθος;

Παράθεση:
1)Η αναλογία μεγέθους πλανήτη-δορυφόρου της Γής με τη σελήνη είναι η μεγαλύτερη απο κάθε άλλο πλανήτη στο σύμπαν .(Αυτό το διάβασα πρόσφατα στο βιβλίο του Σωτήρη Σοφία "Το μυστήριο της Σελήνης'.)
Κανείς όμως παραμυθάς δεν αναφέρει ότι δεν έχουμε δει κάποιον άλλο πλανήτη στο σύμπαν για να ξέρουμε έαν είνα μοναδικό ή ότι το δύδημο Σελήνη - Γης ΔΕΝ είναι δορυφόρος, πλανήτης ΑΛΛΑ σύστημα εκ δημιουργίας...

Παράθεση:
Για να μην αρχήσω να λέω για την κοιλάδα της Νάζκα στο Περού και τα κρυστάλλινα κρανία και...τα αντικύθηρα...
Θεοί!!!! Τι ψέματα σου έχουν πει - κάποιος ιερέας να κάνει εξορκισμό στο παιδί!!!
Θες αλήθεια να τα πιάσουμε ένα προς ένα αυτά τα παραμύθια που πουλάνε οι απατεώνες;;;;

Παράθεση:
Δύο-τρία ονόματα: Ανουνάκι, Ντόγκον, Βαβυλώνιοι...
Καλά οι άλλοι - οι Βαβυλώνιοι (οι κάτοικοι της πύλης του Θεού) που κολάνε;
Ποιός ψυχοπαθής έγραψε για τους Βαβυλώνιους;

Παράθεση:
Θα παρακαλούσα επίσης τους κύριους "επιστήμονες" πιό πάνω να μάθουν πως δεν ξέρουν τίποτα για το περιβάλλον τους και να μην απορρίπτουν κάτι πρίν ασχοληθούν πολύ με το θέμα.
Ασχολούμε εδώ και 20 χρόνια - φτάνει;
Και κάθε χρόνο τα ψέματα όλων αυτών των άχρηστων μεγαλώνουν...
Ποιός ψυχοπαθής αλήθεια έβαλε τους Βαβυλώνιους μέσα στα ψέματα;

Παράθεση:
Έ, ρε πόσο μου τη σπάνε οι καθολικοί..
Οι ορθόδοξοι; Οι μάρτυρες του Ιεχωβά; Οι μορμόνοι;

Παράθεση:
Δείτε το καλά και ίσως μετά να γυρίσετε σαν βρεγμένες γάτες. Καλά όμως.
Δήλωση: λατρεύω τα γατουλίνια....
Πάντως μετά από 20 χρόνια ψεμάτων από τους "γνωστούς", μάλλον το αντίθετο γίνεται...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 02-08-07, 18:16
Δημήτρης Μπρικιάτης
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δηλαδή εάν σου πει κάποιος φυσικός ότι είναι αδύνατο να είναι κούφια η γη λόγω της επιτάχυνσης της βαρύτητας που είναι 9,81m/sec^2 θα του πεις ότι κάνει λάθος;
Οχι. Σε αυτό έχεις δίκιο. Όμως όταν λέω Κούφια Γή μιλάω για την πιθανότητα ύπαρξης μυστικών φυλών κάτω απο τη Γη ,σε μεγάλες σπηλιές. όχι πως η Γή είναι ΟΛΗ κουφια. Αυτό απορρίπτεται.
Άλλο όμως το τι μας δείνει ένας φυσικός μόνο και άλλο τι στοιχία μας δείνουν καί ο φυσικός και οι ιστορικοί και το τί άφησε πίσω της η ιστορία. Απο το συνδιασμό κάτι βγαίνει.


Παράθεση:
Κανείς όμως παραμυθάς δεν αναφέρει ότι δεν έχουμε δει κάποιον άλλο πλανήτη στο σύμπαν για να ξέρουμε έαν είνα μοναδικό ή ότι το δύδημο Σελήνη - Γης ΔΕΝ είναι δορυφόρος, πλανήτης ΑΛΛΑ σύστημα εκ δημιουργίας...
Πάσο.

Παράθεση:
Θεοί!!!! Τι ψέματα σου έχουν πει - κάποιος ιερέας να κάνει εξορκισμό στο παιδί!!!
Θες αλήθεια να τα πιάσουμε ένα προς ένα αυτά τα παραμύθια που πουλάνε οι απατεώνες;;;;
Αμέ.


Παράθεση:
Καλά οι άλλοι - οι Βαβυλώνιοι (οι κάτοικοι της πύλης του Θεού) που κολάνε;
Ποιός ψυχοπαθής έγραψε για τους Βαβυλώνιους;
Θεός Ωάνες. Σου λέει κάτι? Αν θές βέβαια το πιάνουμε κι αυτό.


Παράθεση:
Ασχολούμε εδώ και 20 χρόνια - φτάνει;
Και κάθε χρόνο τα ψέματα όλων αυτών των άχρηστων μεγαλώνουν...
Ποιός ψυχοπαθής αλήθεια έβαλε τους Βαβυλώνιους μέσα στα ψέματα;
Ισως φτες εσύ που τους άκουγες όλους.

Παρεπιπτόντως,έχεις ακούσει για την πόλη Μοχέντζο Ντάρο στην Δυτική Ινδία και για τα Βιμάνας?

Παράθεση:
Οι ορθόδοξοι; Οι μάρτυρες του Ιεχωβά; Οι μορμόνοι;
Καθολικός άνθρωπος: όρος της Ανγέννησης που σημαίνει τον άνθρωπο που ασχολείται με πολλά είδη τέχνης, είναι βαθιά θρησκευόμενος και ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. Τα υπογραμμισμένα κοίτα και σκέψου.

Άρπα την.


Παράθεση:
Δήλωση: λατρεύω τα γατουλίνια....
Πάντως μετά από 20 χρόνια ψεμάτων από τους "γνωστούς", μάλλον το αντίθετο γίνεται...
Εδώ σε έχασα λίγο. Τί εννοείς?
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 02-08-07, 19:03
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Για αρχή αυτό...
Παράθεση:
Θεός Ωάνες. Σου λέει κάτι? Αν θές βέβαια το πιάνουμε κι αυτό.
Μήπως και πρόσεξες το παρατσούκλι που χρησιμοποιώ;;;

Παράθεση:
Άλλο όμως το τι μας δείνει ένας φυσικός μόνο και άλλο τι στοιχία μας δείνουν καί ο φυσικός και οι ιστορικοί και το τί άφησε πίσω της η ιστορία. Απο το συνδιασμό κάτι βγαίνει.
ΌΧΙ δεν βγαίνει κάτι. Η αρχαιολογία και η ιστορία βασίζονται ΠΑΝΤΑ στους θετικούς επιστήμονες για να βγάλουν συμπεράσματα. Πολλές φορές είναι οι επιστήμονες που ξαναγράφουν την ιστορία και όχι οι παραμυθάδες με τα ψέματα τους...

Παράθεση:
Αμέ.
Δώσε στίγμα αναλυτικό (παραμύθι χωρίς όνομα) για να αρχίσω να γράφω την αλήθεια...

Παράθεση:
Παρεπιπτόντως,έχεις ακούσει για την πόλη Μοχέντζο Ντάρο στην Δυτική Ινδία και για τα Βιμάνας?
Ένα, ένα τα παραμύθια... Δεν θα πιάσουμε όλα μαζί... Με την σειρά τους το καθένα...

Παράθεση:
Εδώ σε έχασα λίγο. Τί εννοείς?
Μπα τίποτα σπουδαίο, για ψυχρολουσίες ομιλούσα - όσες έχουν φάει οι γνωστοί και άγνωστοι παραμυθάδες...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.