Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 09-12-05, 13:09
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφερουσα η προσπαθεια, ωστοσο η εμφανιση του μονο στο ιντερνετ κανει την αναγνωση του εξαιρετικα δυσκολη.....

Αληθεια εσεις πως το διαβαζετε; Εχετε καμμια καλη ιδεα γιατι εγω μετα απο 4 σελιδες εβγαλα τα ματια μου και το παρατησα
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 09-12-05, 13:14
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Θα ήθελα να δώσω τα συγχαρητήρια μου στον Ιωάννη Τριανταφύλλη, (johhniebegood) για την εξαιρετική ερευνητική δουλειά στην οποία προέβη και παρουσιάζει διαδικτυακά, αποδεικνύοντας παράλληλα πως σκοπός του είναι μόνο η έρευνα και όχι κάποιο χρηματικό έπαθλο (φαντάζομαι πως ο κόπος και ο χρόνος που σπατάλησε στην συγκέντρωση και αξιολόγηση των στοιχείων δεν μπορεί να προσμετρηθεί σε λεφτά).
Αναμφισβήτητα, πρόκειται για την πιό ολοκληρωμένη και επίκαιρη μελέτη γύρω από το "φαινόμενο της Πεντέλης" που έχω διαβάσει όλα αυτά τα χρόνια.
Αξίζει να το διαβάσετε όλοι, όχι μόνο για τα στοιχεία που παραθέτει, αλλά και για να καταλάβετε πως πρέπει να λειτουργεί ο κάθε επίδοξος ερευνητής, χρησιμοποιώντας το ένστικτο του αλλά και τις όποιες επιστημονικές μεθόδους μπορεί να του παρέχει η σύγχρονη τεχνολογία, όχι για να τεκμηριώσει την οποιαδήποτε θεωρία του "κάτσει" στο μυαλό, αλλά για να αναζητήσει την αλήθεια.
Εξαιρετική δουλειά αγαπητέ κ.Τριανταφύλλη και να είστε σίγουρος πως εγώ τουλάχιστον θα το αγοράσω εάν και εφόσον εκδοθεί, αλλά και θα το συστήσω επισταμένα σε όσους έχουν ασχοληθεί με το σύγχρονο Ελληνικό μυστήριο που ονομάζεται Πεντέλη....
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 09-12-05, 14:21
Το avatar του χρήστη CaveMan
CaveMan Ο χρήστης CaveMan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2005
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cap-10
Κύριε Cave Man (Vril) μην προσπαθείς να καπελώσεις τη κατάσταση.
Άσε να μιλήσουμε για την υπέροχη δουλειά του Johnniebegood.
Θερμή παράκληση ας μείνουμε στο βιβλίο....και μην δώσουμε έκταση σε άλλα θέματα..
Πως ????

Προφανώς δεν το διάβασες σωστά !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 09-12-05, 22:49
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Smile

beetlejuice

Η αληθεια ειναι οτι με προλαβες.... Ημουν ετοιμος να επικοινωνησω μαζι σου μεσω e-mail αυτες τις μερες. Ειμαι ενημερος για το πως και γιατι αυτο το βιβλιο ανεβηκε στο διαδικτυο...
Απο τη μια λυπηρο, αλλα απο την αλλη θα το χαρακτηριζα ως πρωτοπορειακο για τα δεδομενα του χωρου.
Ελπιζω να βρω το χρονο να το διαβασω και να προβω στην βιβλιοπαρουσιαση του πρωτου Online ελληνικου βιβλιου αναζητησης!

για το δικτυο προοριζοταν εξ αρχης, αλλα μου προσφερθηκε πληρης ελευθερια οσον αφορα το εξωφυλλο, τον τιτλο, κτλ και τσιμπησα.

οσον αφορα την "πρωτοπορεια", αν εννοεις την δικτυακη μορφη, πρωτοτυπησα μονο επειδη εβαλα και εξωφυλλο στο δικτυο - στην δωρεαν πληροφορια, προηγειται εμου ο Ιρανον.

αν εννοεις το περιεχομενο, εχεις δικιο, τα στοιχεια ειναι "πρωτοτυπα" και γι αυτο τολμησα να τα παραθεσω.

θα ηθελα να το διαβασεις για να συζητησουμε για τα στοιχεια.

σε ευχαριστω απο καρδιας για την προθεση σου να το παρουσιασεις ως βιβλιο!
(και δεν το λεω απο συναισθηματισμο, ξερω τι λεω...)



Cap-10

Επίσης με το σύγγραμμα του βοηθάει στην μετέπειτα πορεία ερευνών σχετικά με τη Πεντέλη.

"κλωτσια στον κουβα" το αποκαλουσα ενα χρονο τωρα...

ειναι ομως ενδιαφερον να συνυπολογισουμε οτι επι 13 σχεδον χρονια προσπαθουσα να παω στην σπηλια (και ειχα φιλους που ειχαν παει, μεχρι και γνωστο με "εξοχικο" στην Πεντελη ειχα) και το κατορθωσα μολις πριν απο εναμιση χρονο!

για μενα δεν υπαρχει "συμπτωση" και "τυχαιο", υπαρχει συγχρονικοτητα.
η συγχρονικοτητα το εφερε να κατορθωσω να με πανε στην σπηλια συγκεκριμενοι ανθρωποι, την συγκεκριμενη περιοδο.

αυτο το βιβλιο ειναι ουσιαστικα το πρωτο μερος ενος διτομου εργου - επιτηδες διαχωρισα τα στοιχεια που μπορουν να αναλυθουν επιστημονικα (περιμενω απαντησεις απο επιστημονες, τουλαχιστον για την παραμορφωση στην δοκο Α6, την οποια περιγραφει ο μηχανικος Γιωργος Σεραφειμ στο βιβλιο "ως μη δυνατη να γινει"), ωστε να αναλυθουν μεμονωμενα.
και σηκωνουν πολυ μελετη νομιζω.

στο δευτερο μερος ευελπιστω να παρουσιασω την Νοηση που μου εδειξε τα στοιχεια και την επικοινωνια της με τους ανθρωπους - σε εκεινο θα παραθεσω και εμπειριες, οπως και το τι νομιζω οτι θελει το βουνο απο μας...



G-pan

Συν το οτι το παρουσιάζει εντελώς δωρεάν, άσχετα με το τι συνέβει και δεν εκδόθηκε τελικά, δείχνει οτι για μερικούς ανθρώπους η λέξη "κέρδος" δεν είναι μόνο συνώνυμη του "χρήματα"!!

οπως ειπα και παραπανω, για το δικτυο προοριζοταν εξ αρχης.

οσον αφορα το κερδος, γνωριζει κανεις ποσα παιρνει ενας επιτυχημενος συγγραφεας για το καθε βιβλιο που πουλαει?
12% !!! - καντε ενα λογαριασμο, 2000 βιβλια με 20 ευρω το ενα, αποδιδουν στον συγγραφεα το τρομακτικο ποσό των 240 ευρω! (στα αληθεια ασυλληπτο ποσό, αν σκεφθουμε οτι οι περισσοτεροι παιρνουν 3% ή πληρωνουν κι απ την τσεπη τους)

το μερακι παιδια κινει την ερευνα...
το προσωπικο μου "κερδος" ειναι το ενδιαφερον σας και οι απαντησεις σας!



Cap-10

Κύριε Cave Man (Vril) μην προσπαθείς να καπελώσεις τη κατάσταση.
Άσε να μιλήσουμε για την υπέροχη δουλειά του Johnniebegood.
Θερμή παράκληση ας μείνουμε στο βιβλίο....και μην δώσουμε έκταση σε άλλα θέματα.

χμμμ...
καλε μου φιλε Cap-10, στον κακο βριλ οφειλεται η παρατηρηση και η μετρηση της διασταυρουμενης κατευθυνσης των τελικων τοιχωματων των ανοικτων τουνελς.

δικες του ειναι και καποιες φωτογραφιες της δοκου Α6 - ηταν ο μονος που ετρεξε να με βοηθησει πρακτικα εκεινη την περιοδο.
γνωριζε τα στοιχεια απο πρωτο χερι (απο μενα) και η γνωμη του επαιξε σημαντικο ρολο στην αξιολογηση τους, γιατι μην ξεχναμε οτι ο βριλ ειναι ο αμφισβητιας της παρεας.

τωρα για το στυλ του? - ειναι κακος, αλλα τον εμπιστευομαι, ειτε σαν γνωμη ειτε σαν συνεργατη στο βουνο.
οσον αφορα τα κρανη και την εκπαιδευση, πιστεψτε με, εγω τα ακουω παρα πολυ συχνα!!! (κοντευει να με πεισει )



Voel

Πολυ ενδιαφερουσα η προσπαθεια, ωστοσο η εμφανιση του μονο στο ιντερνετ κανει την αναγνωση του εξαιρετικα δυσκολη.....
Αληθεια εσεις πως το διαβαζετε; Εχετε καμμια καλη ιδεα γιατι εγω μετα απο 4 σελιδες εβγαλα τα ματια μου και το παρατησα

αγαπητε Voel, ανεβηκε στο δικτυο μεσα σε μερικα 24ωρα και εν βρασμω ψυχης... συγχωρεσε μου την βιασυνη και τις παραλειψεις! (εχω και δυο παιδια να θρεψω!)

ηδη αρχισα να επεξεργαζομαι τις φωτογραφιες ωστε να υπαρχουν ως μικρογραφιες στο κειμενο που θα ανοιγουν στην κανονικη φωτογραφια, ωστε να μην διασπουν το κειμενο και να μην αργει να φορτωσει η σελιδα - οι δυο πρωτες σελιδες του κειμενου αλλαξαν ηδη.

μην τα παρατας, κανε αλλη μια προσπαθεια - (εγω όποτε ξεκλεβω χρονο την βγαζω στο φωτοσοπ)



epimytheas

Εξαιρετική δουλειά αγαπητέ κ.Τριανταφύλλη και να είστε σίγουρος πως εγώ τουλάχιστον θα το αγοράσω εάν και εφόσον εκδοθεί, αλλά και θα το συστήσω επισταμένα σε όσους έχουν ασχοληθεί με το σύγχρονο Ελληνικό μυστήριο που ονομάζεται Πεντέλη....

φιλε Βασιλη, το σκεφτομουν να το κανω για μενα και μερικους φιλους (που βοηθησαν, προσφεραν ή απλά γνωριζαν και επιδοκιμαζαν), το να τυπωσω λιγα αντιτυπα σε ψηφιακη οφσετ, αριθμημενα, για το γαμωτο της υποθεσης (αλλοι το λενε μερακι).

η συγχρονικοτητα (θα την ακουτε συχνα αυτη τη λεξη αν με κανετε παρεα) τοφερε και φιλος με καλυπτει στα τιμολογια και τις αποδειξεις με την δικτυακη του εταιρεια που μπορει να κανει Και εκδοσεις, η αδελφικη μου φιλη που εφτιαξε το εξωφυλλο μου προσφερει την σελιδοποιηση (μανικι με τοσες φωτογραφιες αλλα ειναι τσαμπιονι στον κλαδο της), οπότε Θεου θελοντος καπου μετα τις γιορτες θα υπαρχει ενα αντιτυπο αφιερωμενο σε σενα!


να πω ενα μεγαλο ευχαριστω προς ολους (για να μην επαναλαμβανομαι) για την αντιμετωπιση του βιβλιου και του περιεχομενου του, καθως και για τον χρονο που αφιερωσατε να το διαβασετε!!!

ειλικρινα, με συγκινησατε! (γερο ανθρωπο)


οπως γραφω και μεσα στο βιβλιο, ευελπιστω να δωσω μια κλωτσια στον κουβα που βουρκιασε και να ανοιξουν νεοι οριζοντες στην ερευνα, ή καλυτερα στις ερευνες, γιατι θιγω διαφορετικα θεματα (πειραμα-τεχνολογια, νοηση-ανιμισμος, διαστατικες πυλες-κβαντικη φυσικη, Πεντελη-Πεντελη) τα οποια ομως συγκλινουν στο ιδιο σημειο, στην Πεντελη!

θα ηθελα να συζητησουμε οσο πιο διεξοδικα γινεται τα στοιχεια, οπως επισης και να επισκεφθουν την περιοχη οσοι μπορουν, ωστε να δουν τι εννοω (ακομη και οι φωτογραφιες δεν ειναι αρκετες) και ισως δουν κατι που ουτε εγω ειδα, κι ας περναγα απο διπλα του (αυτο συνεβει αρκετες φορες, οπως για παραδειγμα οι εκκεντρες ραγες που παρατηρησε ο φιλος μου ο Νικος, ή το οτι οι αγγελοι εχουν φυλλο, που παρατηρησε η φιλη Ποπη, η οποια ειναι εντελως ασχετη με το θεμα - και οι δυο στην πρωτη τους επισκεψη).

το βουνο αποκαλυπτει κατα βουλησιν!

γι αυτο το λογο δεν αρνηθηκα ποτε σε ανθρωπο ξεναγηση στο βουνο (και αν δεν υπηρχαν επαγγελματικες υποχρεωσεις θα ερχομουν στην συναντηση σας - ο βριλης το ξερει).

ναστε καλα!
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 10-12-05, 05:14
Το avatar του χρήστη CaveMan
CaveMan Ο χρήστης CaveMan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2005
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epimytheas
Αξίζει να το διαβάσετε όλοι, όχι μόνο για τα στοιχεία που παραθέτει, αλλά και για να καταλάβετε πως πρέπει να λειτουργεί ο κάθε επίδοξος ερευνητής, χρησιμοποιώντας το ένστικτο του αλλά και τις όποιες επιστημονικές μεθόδους μπορεί να του παρέχει η σύγχρονη τεχνολογία, όχι για να τεκμηριώσει την οποιαδήποτε θεωρία του "κάτσει" στο μυαλό, αλλά για να αναζητήσει την αλήθεια.
Πολύ μου άρεσε αυτό. Θα το σώσω κάπου να το έχω και να το βλέπω.

Αν θέλεις, εξήγησέ μας λοιπόν πώς πρέπει να λειτουργεί ο κάθε επίδοξος ερευνητής, από αυτά που λέει ο Τζώνη στο βιβλίο ή γενικότερα στο δίκτυο...
Όπως το κατάλαβες, όπως το συμπέρανες και με δικά σου λόγια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CaveMan : 10-12-05 στις 05:16
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 10-12-05, 09:35
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Johnybegood προς θεου δεν εχω κανενα παραπονο.....απλα ρωτησα πως συνηθως διαβαζονται τα on-line βιβλια. Απο την οθονη η τυπωνονται; Επροκειτο για καθαρα....τεχνικο ερωτημα.

Ασχετο, αν το τυπωσω, ποσες σελιδες ειναι;
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 10-12-05, 10:10
G-pan Ο χρήστης G-pan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-07-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Αγαπητέ johnniebegood, υπάρχει περίπτωση τα φαινόμενα Χάτσισον, όπως πολύ εύλογα αναφέρεις, να δημιουργήθηκαν ‘κατά λάθος’?
Τι θέλω να πω?
Ίσως εξαρχής στόχευαν να πετύχουν κάτι διαφορετικό και το ίδιο το βουνό-σπηλιά να τους «χάλασε τα σχέδια»!
Ίσως δηλ., όπως κι εσύ αναφέρεις, δεν μπόρεσαν να ελέγξουν την ‘δύναμη’ που βγαίνει από το βουνό με αποτέλεσμα να ξεφύγει από τα χέρια τους η κατάσταση χωρίς πρωταρχικός τους σκοπός να ήταν αυτή η εμφάνιση των φαινομένων!

Ήθελα επίσης να ρωτήσω γιατί κατά την γνώμη σου ξανά ξεκίνησαν τα έργα στην σπηλιά και σε τι αποσκοπούσαν? (τα οποία έργα κατέληξαν πολύ σύντομα χωρίς ουσιαστικά να διαμορφώσουν κάτι καινούργιο!!)

Και κάτι τελευταίο. Ο μεγάλος χρόνος διάρκειας των έργων δικαιολογείται από το αποτέλεσμα?

Φιλικά,
__________________
"Κι οποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σαν λουκουμάς!" Νίκος Ρίζος στην ταινία "Της κακομοίρας"
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 10-12-05, 11:37
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Εξαιρετικότατη δουλειά, που αγγίζει θα έλεγε κανείς τα όρια της τελειότητας. Μεθοδικότητα, αντικειμενικότητα, σαφέστατη παράθεση στοιχείων από έναν άνθρωπο που δηλώνει μη επιστήμονας και όμως δείχνει να κατέχει άριστα την επιστημονική, με την ευρεία της έννοια, μεθοδολογία.
Έχω την αίσθηση ότι αυτό το πόνημα πρέπει, με κάθε τρόπο, να γίνει ευρύτερα γνωστό, καθώς ανταγωνίζεται επάξια τις μελέτες μεγάλων ερευνητών του εξωτερικού. Ελπίζω η προσπάθεια να έχει και συνέχεια. Συγχαρητήρια.
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 10-12-05, 15:15
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CaveMan
Αν θέλεις, εξήγησέ μας λοιπόν πώς πρέπει να λειτουργεί ο κάθε επίδοξος ερευνητής, από αυτά που λέει ο Τζώνη στο βιβλίο ή γενικότερα στο δίκτυο...
Όπως το κατάλαβες, όπως το συμπέρανες και με δικά σου λόγια.
προσωπικα δεν διδαξα "σωστη ερευνητικη συμπεριφορα" εφοσον επιμενω οτι δεν ειμαι ερευνητης

θα προτιμουσα να μιλησουμε για τα στοιχεια
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 10-12-05, 15:23
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel
Johnybegood προς θεου δεν εχω κανενα παραπονο.....απλα ρωτησα πως συνηθως διαβαζονται τα on-line βιβλια. Απο την οθονη η τυπωνονται; Επροκειτο για καθαρα....τεχνικο ερωτημα.

Ασχετο, αν το τυπωσω, ποσες σελιδες ειναι;

φιλε μου, δεν θεωρησα τα οσα ειπες παραπονο.

εχεις δικιο για το δυσκολοδιαβαστο της παρουσας μορφης.

επι τη ευκαιρια, συγχωρεστε μου την συνηθεια να αφηνω παραγραφους, αλλα με διευκολυνει στην αναγνωση (ενεκα ηλικιακης πρεσβυωπιας)

εγω τα διαβαζω απο την οθονη, συνηθως.


δεν γνωριζω ποσες σελιδες ειναι, αφου τωρα θα σελιδοποιηθει - ειναι γυρω στις 40.000 λεξεις, αλλα διαβαζεται ευκολα απ ο,τι ειπαν οσοι το διαβασαν σαν κειμενο
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.