Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-09-08, 20:18
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Wow!! Εντυπωσιακή αυτή η έρευνα!

Θα μπορούσαμε, ίσως, να κάνουμε κι εμείς κάτι παρόμοιο εδώ!

Να εκπέμψουμε θετική ενέργεια όλοι μαζί, ώστε... Δεν ξέρω τι! Για ένα σκοπό πάντως...

Τί λέτε;;

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-10-08, 19:46
Το avatar του χρήστη lykos
lykos Ο χρήστης lykos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lady Nina
Wow!! Εντυπωσιακή αυτή η έρευνα!

Θα μπορούσαμε, ίσως, να κάνουμε κι εμείς κάτι παρόμοιο εδώ!

Να εκπέμψουμε θετική ενέργεια όλοι μαζί, ώστε... Δεν ξέρω τι! Για ένα σκοπό πάντως...

Τί λέτε;;

Φιλικά,
Lady Nina
Πολύ καλή ιδέα! όσοι περισσότεροι τόσο το καλύτερο! εγώ είμαι μέσα!
παρεμπιπτόντως, είμαι σαββατογεννημένος! αλλά μπορώ να πω ότι φέρνω γούρι! βέβαια μια φορά και μοναδική που είχα αρνητικές σκέψεις για κάποιον που μου είχε κάνει κακό, αυτός ένιωθε άσχημα,τόσο πολύ πού πήγε σε παπά να εξομολογηθεί!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-10-08, 03:50
Το avatar του χρήστη Αχαιός
Αχαιός Ο χρήστης Αχαιός δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: U.K
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο εμενα.

Εγω παλι ρε παιδια που ειμαι και Σαββατογεννημένος δυο φορες την εβδομαδα παρακαλώ να κερδίσω το τζοκερ αλλά τιποτα...

Περα απο τα αστεια τωρα, διαβασα καπου παραπανω την ερωτηση κάποιου φιλου: Αν εχουμε φιλους ή συγγενείς Σαββατογεννημένους.
Προσωπικά είμαι Σαββατογεννημένος και ήταν και η γιαγιά μου Σαββατογεννημένη. Αποψη της οποίας ήταν οτι επειδή εκείνη ήταν γεννημένη το Μεγαλο Σαββατο, ήταν το φαινόμενο σε αυτή πολύ πιο έντονο από οτι σε άλλους όμοιους της. Όσον αφορά εμένα μάλιστα που έχω γεννηθεί το Σάββατο του προφήτη Ηλια και είμαι και εγγονος Σαββατογεννημένης απο Μεγάλο Σάββατο, υποτίθεται οτι οι <<καταρες>> μου θα πρεπει να πιάνουν πολυ περισσότερο απο ότι άλλων.
Αυτά βεβαία ήταν απόψεις μια γιαγιάς με χαμηλό επίπεδο μόρφωσης, η οποία έζησε μέσα στις κακουχίες και την φτώχια σε ένα μικρό επαρχιακό χωριό.

Η αλήθεια πάντως είναι πως παρά το γεγονός ότι πολλοί φίλοι με παρότρυναν και με πείραζαν πολλές φορές σχετικα με το θεμα αυτο, ποτέ δεν έκανα τον κόπο να <<ρίξω μια κατάρα>> και να περιμένω αργότερα να διαπιστώσω τα αποτελέσματα.

Επισης θα πρεπει να εξετάσουμε και την περίπτωση θρησκεία στο όλο θέμα. Όλα αυτά υποτίθεται πως ισχύουν ή δεν ισχύουν, έχοντας πάντα σαν κοινό σημείο αναφοράς την ημέρα Σάββατο. Η ημέρα όμως αυτή αποκτά υπόσταση μονό στην εβραϊκή θρησκεία και στη μετέπειτα χριστιανική. Βασιζόμαστε λοιπόν σε ένα ημερολόγιο το οποίο ισχύει μονό για συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων και όχι για όλους τους ανθρώπους γενικά.
Αν για παράδειγμα κάποιος είναι δωδεκαθειστης ή τέλος πάντων ασπάζεται διαφορετικό ημερολόγιο από το χριστιανικό, τι σημασία θα έχει για αυτόν η ημέρα Σάββατο?
__________________
"ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ"

"Όταν τα όπλα είναι παράνομα, τοτε μονο οι παράνομοι εχουν όπλα"
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-10-08, 04:09
Το avatar του χρήστη Αχαιός
Αχαιός Ο χρήστης Αχαιός δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: U.K
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lykos
Πολύ καλή ιδέα! όσοι περισσότεροι τόσο το καλύτερο! εγώ είμαι μέσα!
παρεμπιπτόντως, είμαι σαββατογεννημένος! αλλά μπορώ να πω ότι φέρνω γούρι! βέβαια μια φορά και μοναδική που είχα αρνητικές σκέψεις για κάποιον που μου είχε κάνει κακό, αυτός ένιωθε άσχημα,τόσο πολύ πού πήγε σε παπά να εξομολογηθεί!!
Αυτο που παραθετεις φιλε μου με εβαλε σε πολλες σκεψεις. Εχω αρκετους εχθρους αλλα εναν μονο μισω θανασιμα. Μου εχει κανει μεγαλο κακο και μαλιστα νιωθει υπερηφανος για αυτο.
Εκανα ασχημες σκεψεις για αυτον και συνεχιζω να κανω σχεδον καθε μερα για δυο χρονια τωρα.
Ο συγκεκριμενος αυτη τη στιγμη ειναι χρεοκοπημένος, εχει πουλήσει τα παντα για να αποφυγει τη φυλακη, ολοι τον βρίζουν και δεν του έχει απομείνει πλέον ούτε ενας σύμμαχος ή φιλος. Σχεδόν τον λυπάμαι. Σχεδόν!!!

Ποτέ μου μέχρι τώρα δε σκέφτηκα την περίπτωση να οφείλεται κατά κάποιο τρόπο το κατρακύλισμα τους ανθρώπου αυτού στις αρνητικές μου σκέψεις. Παρόλα αυτά όμως ούτε και τώρα θα το πράξω. Αν και πραγματικά με προβλημάτισες πολύ, είμαι πεπεισμένος οτι ο συγκεκριμένος έφτασε στη δυσμενή αυτή κατάσταση λογω των λανθασμενων του επιλογών, της απαράδεκτης συμπεριφοράς του και λόγω του ότι πολύ απλά είναι ενας κακόβουλος άνθρωπος μη άξιος εμπιστοσύνης. Για το λογο αυτον άλλωστε χρεοκόπησε και η επιχείρηση του και χρωστάει τώρα σε οποίον μιλάει Ελληνικά.

Με την αμέσως προηγουμένη μου δημοσίευση και με αυτή εδώ, καταλήγω στο ότι μάλλον απίθανο είναι να ισχύουν τα όσα λέγονται για τους Σαββατογεννημένους.
Ωστόσο υπάρχει και το θέμα της αρνητικής ενεργείας που μπορεί να παράγει ένας ανθρωπος εις βάρος καποιου αλλου, αλλα αυτό είναι νομίζω γνώρισμα ολων των ανθρώπων γενικά. Δεν περιορίζεται δηλαδη μονο στην ομάδα ανθρώπων που γεννηθήκαν Σάββατο.

Το θέμα όπως βλέπετε εχει πολλές προεκτάσεις και θα πρέπει πιστεύω να εξεταστούν όλες, μια προς μια.

Να είστε όλοι καλά…
__________________
"ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ"

"Όταν τα όπλα είναι παράνομα, τοτε μονο οι παράνομοι εχουν όπλα"
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-10-08, 23:53
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους μετά από αρκετές ημέρες απουσίας μου!

Αγαπητέ lykos, χαίρομαι πολύ που είσαι "μέσα"! Όντως, όσο πιο πολλοί μαζευτούμε, τόσο πιο καλά θα είναι!

Για αρχή, μπορούμε, ο καθένας ξεχωριστά για τη ζωή του και τη ζωή των κοντινών του ανθρώπων, να σκεφτόμαστε θετικά! Αυτό κάνω χρόνια τώρα και πάντα έχω τύχη και μου έρχονται όλα βολικά! Και, όντως, δεν πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει με το ότι είμαι Σαββατογεννημένη! Απλώς, το θέμα είναι πως βλέπει ο καθένας τη ζωή και τι περιμένει από αυτήν! Αν κάποιος περιμένει τα άσχημα, τότε αυτά θα του έρχονται... Αντίστοιχα και με τα καλά και θετικά της ζωής! Οπότε, ας σκεφτόμαστε ΘΕΤΙΚΑ!!

Αγαπητέ Αχαιέ, καλώς ήρθες στο forum (αν και στο λέω καθυστερημένα!) και στη συζήτηση!

Ναι, η αλήθεια είναι ότι ρώτησα αν έχουμε φίλους ή συγγενείς Σαββατογεννημένους και έχω κάτι στο μυαλό μου (κάπως αόριστο, βέβαια) γι'αυτό ρωτάω... Εγώ, όπως προανέφερα, είμαι Σαββατογεννημένη, όπως και ο πατέρας μου (και μάλιστα του Άη-Γιάννη) και η γιαγιά μου (από τη μεριά της μητέρας μου, όμως)... Επίσης, αρκετές από τις φίλες μου είναι Σαββατογεννημένες. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια σύνδεση, απλώς το ψάχνω!

Πάντως, καλά κάνεις που δε "ρίχνεις κατάρα"! Δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα, ακόμα κι αν δε συμβεί τίποτα τελικά! Καλύτερα να κρατάμε μια πισινή...

Όντως, έχεις δίκιο με την παρατήρησή σου αναφορικά με τις θρησκείες! Από όσο ξέρω, μόνο εδώ στην Ελλάδα υπάρχει η "προκατάληψη" σχετικά με τους Σαββατογεννημένους... Η φίλη Νηρηίδα σε κάποιο άλλο θέμα είχε αναφέρει τα Σάββατα των Μαγισσών, όπως αναφέρω και σε κάποιο από τα αρχικά post... Δεν ξέρω τι είναι αυτά, και συνεπώς, αν ξέρει κάποιος, ας με διαφωτίσει!

Προσωπικά είχα μάθει στο μάθημα των Θρησκευτικών στο γυμνάσιο (νομίζω) ότι η κάθε ημέρα της εβδομάδας κάτι σημαίνει στην Ορθόδοξη Χριστιανική Παράδοση, δε θυμάμαι όμως τι σήμαινε το Σάββατο... Αν το θυμηθώ ή το βρω κάπου, θα το γράψω.

Τέλος, θα συμφωνήσω στο ότι το θέμα έχει πολλές προεκτάσεις, γι'αυτό και το έθεσα! Περιμένω ανταπόκριση από όλους, λοιπόν!

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-10-08, 08:32
sintelia Ο χρήστης sintelia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2008
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους
Έχοντας ασχοληθεί λίγο στο παρελθόν με τέτοιου είδους θέματα και διαβάζοντας τα μέχρι στιγμής μηνύματά σας, αυτά που σας συμβαίνουν αναφέρονται στην παραψυχολογία ως κάποιες από τις ενδείξεις του φαινόμενου της τηλεπάθειας.

Η τηλεπάθεια βέβαια έχει πολλούς παραμέτρους. Από το να στέλνει κάποιος θετική ή "αρνητική ενέργεια - σκέψη" ή αλλιώς "κατάρα" συγκεκριμένα σε κάποιον άλλον και να παθαίνει ένα ατύχημα για παράδειγμα όπως αναφέρθηκε παραπάνω, (αυτό επικράτησε και επικρατεί ακόμα ως "κακό μάτι"), μέχρι του να λαμβάνει την σκέψη κάποιου άλλου και να την περνά για δική του όταν δεν έχει επίγνωση αυτής της ικανότητας που έχουμε ή μέχρι και υποβολή σε ακραίες περιπτώσεις.

Έχω γεννηθεί Τρίτη αλλά έχω βιώσει αρκετά παρόμοια περιστατικά, θετικά και αρνητικά. Η άποψη μου σύμφωνα μ΄αυτά που έχω βιώσει κι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, είναι ότι το θέμα των <<Σαββατογεννημένων>> είναι θέμα πίστης αλλά και θέμα επηρρεασμού της πραγματικότητας όπως έγραψε κι ο agaliarep. Πίστη και επηρρεασμός τα οποία μπορούν να είναι συνειδητά ή ασυνείδητα.
Σε αυθόρμητο επίπεδο τέτοια γεγονότα συνήθως συμβαίνουν σε άτομα που είναι πολύ κοντά ψυχικά ή σε άτομα που είναι "αρμονικά" μεταξύ τους ενεργειακά. Ίσως αυτό εξηγεί και το γιατί κάποιοι έχουν μεγαλύτερο "δέσιμο" μεταξύ τους ή έλκουν δίπλα τους άτομα με παρόμοιες δυνατότητες και πιστεύω, άσχετα αν έχουν επίγνωση αυτού που συμβαίνει. Συγγενείς, φίλοι, γνωστοί κ.λ.π.
Τα αποτέλεσματα παρόμοιων γεγονότων είναι ανάλογα με το δυναμικό της πίστης που υπάρχει μέσα σ΄αυτόν που στέλνει την σκέψη - ενέργεια, αλλά και σ΄αυτόν που την λαμβάνει. Είναι δηλαδή πάρα πολύ δύσκολο να προκαλέσουμε οτιδήποτε σε κάποιον ή να τον επηρρεάσουμε αν δεν έχει παρόμοια πιστεύω. Όσο πιο αυθόμητο και ασυνείδητο τόσο πιο δυνατό, αφού δεν παρεμβάλλεται η συνείδηση να το αξιολογήσει, να το αμφισβητήσει, να το επεξεργαστεί.

Ένα από τα καλά σε όλα αυτά, είναι ότι σήμερα πολλοί ψάχνονται πάνω σ΄αυτά τα θέματα κι αυτό οδηγεί σε διεύρυνση της συνειδητότητας τους, που σε πρώτο επίπεδο έχει σαν αποτέλεσμα μεγαλύτερη κατανόηση του φαινομένου και την προστασία τους από αρνητικά ρεύματα.

Τελειώνοντας θα ήθελα να πω ότι τίποτα δεν είναι άσχετο με τον καθένα από μας και με όλους μαζί. Ούτε η μέρα της γέννησής μας, ούτε τα ταλέντα μας, ούτε τα χαρακτηριστικά μας. Για όλα και για ότι γίνεται υπάρχει λόγος.
Όμως οι περισσότεροι σήμερα γνωρίζουμε ότι κάθε δράση μας έχει και την ανάλογη αντίδραση κι οτιδήποτε σκεφτόμαστε ή κάνουμε κινεί συμπαντικούς νόμους. Και κανείς μας δεν μπορεί να τους αποφύγει, εφόσον τους κίνησε. Όταν λοιπόν δημιουργούμε μια δράση θετικής ή αρνητικής ενέργειας, ας μην ξεχνάμε ότι αργά ή γρήγορα συναντάμε την αντίδρασή της.
Φιλικά
__________________
Κάνε για τους άλλους αυτό που θα ήθελες να κάνουν αυτοί για σένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sintelia : 15-10-08 στις 08:36
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-10-08, 10:48
KingOfSouth Ο χρήστης KingOfSouth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lady Nina
Γεια σας!

Δεν έχω προσέξει αν υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα (δεν το έχω ψάξει και εξονυχιστικά, όμως!), οπότε ζητώ συγγνώμη... (Σε περίπτωση που κάτι παρόμοιο προϋπάρχει και το θέμα αυτό κλείσει, θα παρακαλούσα να υπάρξει κάποια παραπομπή! Ευχαριστώ!)

Το παρόν θέμα αφορά στο θέμα των Σαββατογεννημένων. Όλοι λίγο πολύ τους έχουμε συνδέσει με κάτι το Μεταφυσικό: πχ ό,τι λένε, γίνεται κτλ...

Γνωρίζετε παρόμοιες απόψεις ή έχετε κάποια προσωπική εμπειρία; Ο,τιδήποτε είναι ευπρόσδεκτο!

Φιλικά,
Lady Nina

Υ.Γ.: Είμαι Σαββατογεννημένη...
Καλημερα..Σαββατογεννημενος και εγω εχω ακουσει ολα αυτα που λενε και μπορω να πω οτι μερικες φορες καποια πραγματα που εχω πει εχουν γινει (αλλα το τζοκερ δεν μου καθεται οπως και στο φιλο Αχαιο )..Προσωπικα εχει τυχει να περπαταω στο δρομο να περναει ενας με ενα μηχανακι,να τρεχει και να λεω "που παει ετσι?θα πεσει" ε και δεν εχουν περασει 5 δευτερολεπτα και πιο κατω τον εχω βρει ξαπλωμενο (παλι καλα δεν επαθε τιποτα γιατι ακομα βαρος θα το ειχα)..!!Αλλα το ιδιο περιστατικο μου εχει τυχει στο δρομο 2-3 φορες..Κατι αλλο χαρακτηριστικο δεν θυμαμαι,αλλα θυμαμαι οτι εχω πει σε φιλους μου πραγματα και εχουν βγει και επειδη ξερουν οτι ειμαι Σαββατογεννημενος με κοροιδευουν..!!

Φιλικα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KingOfSouth : 15-10-08 στις 10:49
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-10-08, 11:07
Το avatar του χρήστη LOBO1453
LOBO1453 Ο χρήστης LOBO1453 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

καλημερα παιδες. εμενα η μερα γεννησης μου 8/11 σαββατο και ειναι και ανημερα του αρχαγγελου γαβρηιλ και μιχαηλ. φερνω τυχη σε αλλους σε μενα μαυριλα, αλλα γενικα με οτι παφυσικο τα παω καλα γιαυτο αλλωστε ειμαι και εδω μεσα. αλλιως θα ημουν στο www.skeptomenos.gr
__________________
"Some people say that I must be a terrible person, but it’s not true. I have the heart of a young boy.............. in a jar on my desk"


...and the Earth becomes my throne..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-02-09, 21:20
Το avatar του χρήστη Banshee
Banshee Ο χρήστης Banshee δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2008
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Halloww κ εγβ Σαββατογεννημένη..
Επίσης έχω πολλές εμπειρίες θετικές κ αρνητικές.
όσον αφορα τις αρνητικές σχετιζόμενες με κατάρες.αποφάσισα ποτέ να μη ξαναστείλω αρνητική ενέργεια.Γιατί είμαστε συνδεδεμένοι με το σύμπαν οπότε γιατι να στέλνουμε αρνητικά vibes..ας αφήνουμε την αύρα μας να καθαρίσει. σίγουρα αποτελέσματα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-02-09, 22:01
ANGEL RN Ο χρήστης ANGEL RN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή ΣΑΒΑΤΟΓΕΝΝΗΜΕΝΟΙ

Φίλε/η banshee...;Οντως,οι Σαββατογεννημένοι έχουν κάποιες "ιδιαιτερότητες".Δυστυχως,οι κατάρες τους "πιάνουν"!Όπως επίσης και όλες τους οι επιθυμίες για ανθρώπους που συμπαθούν.Είμαι Σαββατογενημένος...Τι να κάνω ο χριστιανός!
__________________
"ΚΑΘΕ ΑΣΤΕΡΙ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΝΑ ΖΕΙ Σ'ΕΝΑΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ"!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.