Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #261  
Παλιά 05-07-08, 08:21
Το avatar του χρήστη ΧΡΟΝΟΣ
ΧΡΟΝΟΣ Ο χρήστης ΧΡΟΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: ΔΡΟΣΙΑ
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Επειδή ειχαμε εν μικροπρόβλημα με το βιντεάκι το ξανανακάναμε και σας το παρουσιάζουμε εδω http://www.youtube.com/watch?v=i-NheDXOi8c
__________________
http://paysanias.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 07-03-09, 11:32
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

αποψε φιλοι μου στην εκπομπη του Κωστα Χαρδαβελα θα βρισκονται στο πανελ και δυο απο τους γραφοντες στο φορουμ και στο τοπικ.

ο αγαπητος Old cave-dinosaur και εγω.

σπηλαιολογοι και οι δυο μας, εχουμε πολλα κοινα σημεια, οπως την αγαπη για την Φυση, τα βουνα και τα σπηλαια.

οπως και την πεποιθηση οτι η Γαια δεν ειναι κοιλη ή κουφια, αλλά υπαρχει ο μαγικος υπογειος κοσμος των σπηλαιων.

ωστοσο εχουμε διαφορετικη προσεγγιση στο Αγνωστο, κατι που αποφερει ενδιαφερουσες συζητησεις και αποδεικνυει την ευρυτητα της σπηλαιολογιας.

το αναφερω εδω, γιατι βρεθηκαμε και οι δυο για γυρισματα στην σπηλια της Πεντελης και θεωρω οτι τα βιντεο ειναι ενδιαφεροντα.

με ενα απροσμενο μαλιστα στοιχειο, που κατεγραψε ο τεχνικος της εκπομπης και θα συζητηθει.

παρεπιπτοντως, οσοι με γνωριζουν θα γελασουν, γιατι ξεχασα τα σπηλαιολογικα μου και βρεθηκα να σερνομαι στο ανοιγμα της λιμνουλας με μπουφανακι, παντελονακι, ελβιελιτσα και ενα κιτρινο εργατικο κρανος στο κεφαλι.
τρεντυ σπηλαιολογια!


ναστε καλα!
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 07-03-09, 12:19
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Thumbs up

O φίλος JBG, μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής και, η παρέα (..και δη η "υπόγεια"!) μαζί του είναι, τουλάχιστον, απολαυστική !

....Η συνέχεια, στο γυαλί !!
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 08-03-09, 10:44
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

καταπληκτικη η συνθεση του πανελ στην χτεσινη εκπομπη.
σοβαροι ανθρωποι με ευρυτητα αντιληψης.
με πληροφοριες που αλληλοσυμπληρωνονταν.

τιμη μου να συμμετεχω σε συζητησεις με τετοιους ανθρωπους!


θα επανελθω με λεπτομερειες συντομα.
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 08-03-09, 10:44
Το avatar του χρήστη SYD
SYD Ο χρήστης SYD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: samos island - Yunanistan
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Πύλες

με ενα απροσμενο μαλιστα στοιχειο, που κατεγραψε ο τεχνικος της εκπομπης και θα συζητηθει.

Γιάννη καλημέρα.
Οφείλω να σου πω ότι η εκπομπή ήταν από
τις καλύτερες (εδώ και καιρό) του Χαρδαβέλα.
Επειδή δεν την πρόλαβα απ' την αρχή,
ποιό ήταν το απρόσμενο στοιχείο που γράφεις;
(αν προβλήθηκε)
__________________
το ταξίδι συνεχίζεται . . . .
http://s1.webstarts.com/samosfilms/
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 08-03-09, 22:24
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

στα γυρισματα των βιντεο η παραγωγη εφερε εναν τεχνικο του σταθμου, με ειδικο εξοπλισμο που κατεγραφε ολα τα σηματα που εκπεμπονταν εκεινη την στιγμη.

εξω απο την σπηλια τα οργανα επιαναν μονο τους τηλεοπτικους σταθμους, τους ραδιοφωνικους, την κινητη τηλεφωνια, ολα σε φυσιολογικες τιμες.

δηλαδη οι σταθμοι δεν ειχαν την ιδια ενταση και υπηρχε ανακλαση των σηματων τους απο τον βραχο της μετωπης.

μεσα στην σπηλια ομως, ο τεχνικος διαπιστωσε εκπληκτος οτι επιανε παλι ολους τους σταθμους αν και βρισκομασταν αρκετα μετρα κατω απο την επιφανεια της εισοδου, αλλά με τα σηματα τους ενισχυμενα στην ιδια τιμη και μαλιστα χωρις ανακλασεις.

για οποιον δεν καταλαβε τι συνεβει, εξηγω: οπου και να μετρησουμε τα σηματα των σταθμων καταγραφονται διαφορετικες τιμες, κατι φυσιολογικο και μονο λογω φυσικων εμποδιων.

οταν υπαρχουν ανακλασεις του σηματος, βλεπουμε στην εικονα και ενα ειδωλο της.

στην σπηλια θα επρεπε να εχουμε μειωμενο σημα και πολλες ανακλασεις, αλλά αντιθετως, πιανουν ολα τα καναλια καλυτερα απο το σπιτι μας.

λειτουργει σαν ενισχυτης των σηματων και ταυτοχρονα σαν φιλτρο.
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 09-03-09, 02:44
The_Priest Ο χρήστης The_Priest δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2008
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

johnniebegood,

ενδιαφέρον πράγματι.

Θα μπορούσες να γράψεις αναλυτικά τι ακριβώς μέτρησαν οι τεχνικοί (εννοώ ποια φυσική ποσότητα ή ποιές) με τι όργανα και τι τιμές κατέγραψαν τόσο μέσα όσο και έξω από τη σπηλιά; Επίσης θα μπορούσες να αναφέρεις και την ακριβή τοποθεσία των μετρήσεων και πόσες μετρήσεις έγιναν;

Αν δεν έχεις πρόχειρα τα παραπάνω έχεις τη δυνατότητα να τα βρείς;

Θα ήταν καλό να υπάρχουν όλες οι παραπάνω πληροφορίες έτσι ώστε όταν κάποιος άλλος επιχειρήσει κάτι παρομοίο να υπάρχουν κάποιες τιμές για συγκρισή. Έτσι θα μπορέσουν να γίνουν μετρήσεις και σε διαφορετικά σημεία μέσα και έξω από τη σπηλιά και να υπάρξει εν τέλει μια ολοκληρωμένη εικόνα αλλα και να βγούν καποια "ασφαλή" συμπεράσματα.

Επίσης κάτι τελευταίο, υπάρχει κάποια μελέτη για τη σύσταση των πετρωμάτων στη σπηλιά;
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 09-03-09, 10:11
Το avatar του χρήστη darkmoon
darkmoon Ο χρήστης darkmoon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά!!Επίσης θα ήθελα να συμπληρώσω οτι σε κάποια σπηλιά μέσα στο γνωστό σπήλαιο της Πεντέλης,βρέθηκαν βραχογραφίες(?) με άγνωστα σύμβολα και ελληνικά γράμματα τα οποία είδαμε και σε σχετικό βίντεο.Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω (πχ χρονολόγηση) ας μας διαφωτίσει.Να προσθέσω οτι έχω πάει αρκετές φορές και δεν έχω παρατηρήσει τίποτα περίεργο,εκτός απο αλλαγή διάθεσης (ψυχική κόπωση) κατά την αποχώρηση.Εντύπωση μου έκανε το γεγονός, οτι το ΝΑΤΟ σκόπευε στην κατασκευή πενταόροφου καταφυγίου.Άραγε θα το έσκαβαν ή το βρήκαν έτοιμο?
__________________
live to die , die to live
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 09-03-09, 14:06
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από The_Priest
Θα μπορούσες να γράψεις αναλυτικά τι ακριβώς μέτρησαν οι τεχνικοί (εννοώ ποια φυσική ποσότητα ή ποιές) με τι όργανα και τι τιμές κατέγραψαν τόσο μέσα όσο και έξω από τη σπηλιά;
δεν ειμαι τεχνικος και δεν εχω ιδεα για το ειδος των οργανων μετρησης.
το μονο που μπορω να σε διαβεβαιωσω ειναι οτι επροκειτο για μηχανηματα ακριβειας.
φαινονται στο βιντεακι.

σιγουρα μετρησαν τα μηκη κυματος των τηλεπικοινωνιων και των ΜΜΕ.
δεν γνωριζω αν ειχαν μεγαλυτερο ευρος και απλα δεν κατεγραψαν τιποτα σε αυτο.

δεν γνωριζω ουτε την μοναδα μετρησης, απλα μεσα στην σπηλια η τιμη για ολους τους σταθμους ειχε ανεβει σταθερα στο 60.

Παράθεση:
Επίσης θα μπορούσες να αναφέρεις και την ακριβή τοποθεσία των μετρήσεων και πόσες μετρήσεις έγιναν;
εξω απο το τσιμεντενιο κτισμα και στην ραμπα, λιγο πριν το ανοιγμα για την λιμνουλα.

και στις δυο θεσεις υπαρχει μετωπο βραχου πισω τους και οι ανακλασεις ειναι αναμενομενες, μονο που μεσα στην σπηλια δεν υπηρχαν.

Παράθεση:
Θα ήταν καλό να υπάρχουν όλες οι παραπάνω πληροφορίες έτσι ώστε όταν κάποιος άλλος επιχειρήσει κάτι παρομοίο να υπάρχουν κάποιες τιμές για συγκρισή. Έτσι θα μπορέσουν να γίνουν μετρήσεις και σε διαφορετικά σημεία μέσα και έξω από τη σπηλιά και να υπάρξει εν τέλει μια ολοκληρωμένη εικόνα αλλα και να βγούν καποια "ασφαλή" συμπεράσματα.
συμφωνω!
αλλά δεν ειμαι ουτε ειδικος, ουτε ερευνητης για να εχω προσβαση σε περισσοτερες τεχνικες λεπτομερειες.

Παράθεση:
Επίσης κάτι τελευταίο, υπάρχει κάποια μελέτη για τη σύσταση των πετρωμάτων στη σπηλιά;
πληροφοριες θα βρεις στο βιβλιο του Μανωλη Κορε, "απο την Πεντελη στον Παρθενωνα".

απο αυτα που ειναι εμφανη αυτην την στιγμη, υπαρχει ασβεστολιθος και στρωματα σχιστολιθου, οπως στην μεγαλη καταρευση κατω αριστερα.

οι εκσκαφες των εργων αποκαλυψαν το δαπεδο της σπηλιας (μετα την καταρευση της οροφης της) που αντικρυσαν οι Αθηναιοι οταν αποκαλυφθηκε το σπηλαιο.

σε καποια σημεια στον πατο νομιζω οτι εχουν αποκαλυφθει και τμηματα του αρχικου δαπεδου, πριν την καταρευση, κατι πολυ ενδιαφερον γεωλογικα, αλλά ποιος ασχολειται σοβαρα με την Πεντελη?
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 09-03-09, 14:11
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darkmoon
Επίσης θα ήθελα να συμπληρώσω οτι σε κάποια σπηλιά μέσα στο γνωστό σπήλαιο της Πεντέλης,βρέθηκαν βραχογραφίες(?) με άγνωστα σύμβολα και ελληνικά γράμματα τα οποία είδαμε και σε σχετικό βίντεο.Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω (πχ χρονολόγηση) ας μας διαφωτίσει.
εγω τα δειχνω στο βιντεακι.
ειναι χαραγματα γραμματων, συμβολων, γραμμων, χωρις νοημα, με εξαιρεση μερικες λεξεις οπως "ιω" ή "λημα".
καποια συμβολα τα συνανταμε και σε βραχογραφιες.

χρονολογηση δεν υπαρχει γιατι δεν εχει αχοληθει κανεις μαζι τους, αν και πιθανοτατα το συγκεκριμενο ανοιγμα ηταν θαμενο στην λατυπη πριν τα εργα του 77.
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.