Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-10-13, 11:55
dreams_luna Ο χρήστης dreams_luna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2013
Μηνύματα: 1
Smile περίεργα όνειρα..

Είδα χθες στο όνειρό μου ότι βρισκόμουν μαζί με τις ξαφέρφες μου σε ενα τετραώροφο σπίτι το οποίο δεν το έχω ξαναδεί ποτέ στη ζωή μου..Υποτίθεται οτι τους το είχαν φτιάξει οι γονείς τους σαν φοιτητικό σπιτί-εξοχικό..Μια μέρα πήγαμε σε ένα bar και γνώρισα ένα φίλο τους που δεν τον είχα ξαναδεί ποτε στη ζωή μου..Και φυσικά, στην πραγματικότητα αυτές δεν έχουν τέτοιο φίλο..Άρχισα, λοιπόν, να τον θέλω πάρα πάρα πολύ, το ίδιο και εκείνος! Ουσιαστικά ερωτεύτηκα κάποιον που δεν τον ξέρω και δεν τον έχω ξαναδεί ποτέ στη ζωή μου, ούτε ξέρω αν υπάρχει γενικά!! Μάλιστα, γινόταν και ένα πάρτυ το οποίο το διοργάνωνε μια κολλητή μου(υπάρχει αυτή η κοπέλα, είμαστε φίλες πολύ καιρό)..Εκείνη σύστησε σε αυτον μια άλλη φίλη της την οποια την ξέρω!Όμως αυτός δεν την ήθελε..Δεν μπορώ να καταλάβω το συμβαίνει..Και τι σημαίνουν όλα αυτά...Γενικότερα, τα όνειρα μου βγαίνουν παντα..Και τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να έχω και προαισθήματα τα οποία επίσης βγαινουν αληθινά! Μπορείτε να με βοηθήσετε ; Θέλω να μάθω τι μπορεί να σημαίνει η ύπαρξη αυτού του ανθρώπου στο όνειρο μου κι αν πράγματι υπάρχει...Επιπλέον, μήπως γνωρίζετε την ερμηνεία του ονείρου μου; Ευχαριστώ πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-13, 14:24
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Καθόλου περίεργο το όνειρο. Ένα όνειρο, που δείχνει γενικά την ανάγκη σου να ερωτευθείς και να σε ερωτευθούν.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-13, 19:06
Brain games! Ο χρήστης Brain games! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Όπως έχει αποδείξει προ πολλού η ψυχολογία τα όνειρα μας αντικατοπρίζουν πλήρως τον εσωτερικό μας κόσμο,δηλαδή τις σκέψεις,τα συναισθήματα μας,τις αναμνήσεις μας κλπ!Για αυτό και οι ψυχολόγοι συχνά ζητούν από ανθρώπους να τους περιγράψουν τα όνειρα τους,όχι από πλεκτάνη και κοροϊδία(όπως κάνουν οι δήθεν ονειροκρίτες),αλλά επειδή τα όνειρα είναι το τελειώτερο ψυχογράφημα του ανθρώπου...

Θεωρώ ότι δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να κάθεσαι να ψάχνεις σε ονειροκρίτες-που ποιός ξέρει ποιός έκατσε και τους έγραψε-ή γενικώς να ρωτάς απο εδώ και απο εκεί για το τι μπορεί να σου επιφυλάσει το όνειρο,γιατί Η ΜΑΝΤΕΙΑ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗΣ(ονειρομαντεία,χαρτομαντεία,οιωνοσκοπία κλπ)ΠΟΥΛΑΕΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ!!!Δεν υπάρχει σύνδεση μεταξύ ενός ονείρου και του τι θα συμβεί στο μέλλον,πάει και τελείωσε,η επιστήμη είναι κάθετα αντίθετη με αυτήν την ηλίθια αντίληψη του μεσαίωνα και έχει απόλυτο δίκιο!Ναι μεν μπορεί να δεις κάτι στον ύπνο και να πραγματοποιηθεί-σε κάποιες περιπτώσεις-αλλά αυτό δεν οφείλεται σε κάποιο θείο σημάδι!Οφείλεται απλώς σε δικό σου προαίσθημα/φόβο/ανησυχία ως προς το τι θα συμβεί στο μέλλον,τίποτα περισσότερο...Αυτά σχετικά με το ερώτημα σου "αν το όνειρο σου ήταν προφητικό"...

Τώρα,όπως ανέφερε και το μέλος απο επάνω,το όνειρο είναι σίγουρο ότι αντικατόπριζε την ανάγκη για τον έρωτα,ότι ίσως ήθελες να εμφανιστεί κάποιος που θα τον ερωτευόσουνα ή που εκείνος θα σε ερωτευότανε!Τα όνειρα έχουν πάντοτε ένα συμβολικό ρόλο και συχνά οι ανάγκες ή και οι φόβοι μας προσωποποιούνται απο εμάς τους ίδιους...Αυτά,δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο επάνω στο θέμα,καθώς το βρίσκω πράγματι αυτονόητο!
__________________
Oρθή σκέψη και τετράγωνη λογική!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.