Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-04-09, 11:23
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Question Τελικά είχαν φτάσει στην Αμερική οι αρχαίοι Έλληνες?

Με αφορμή το θέμα για τους Αραουκάνους ανοίγω αυτο το θέμα που νομίζω είναι πιο εφικτό να ερευνήσουμε. Το όνομα της Ιβηρικής χερσονήσου προέρχεται από τον ποταμό Ebro Ίβηρος στα ελληνικά και βρίσκεται γραμμένο περί τα 500 π.Χ για πρώτη φορά χωρίς να σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιούνταν και νωρίτερα. Υπάρχουν πολλές αποικίες ελληνικές εκεί με πολύ καλά σωσμένη την αποικία Εμπόριο σχετικά κοντά στη Βαρκελώνη. Τα αρχαιότερα ονόματα της Βρεταννίας και της Ιρλανδίας είναι Αλβιώνα και Λέρνη, τα οποία αναφέρονται περί το 400 π.Χ ίσως και παλιότερα, δύο ελληνικά ονόματα, ενώ υπάρχει και η "περίφημη" Θούλη που πολλοί λένε ότι αναφέρεται στην Ισλανδία ή την Γροιλανδία.
Αποψή μου είναι πως οι Ιστορικοί που κατέγραψαν τα ονόματα αναφέρονταν σε περιοχές που οι Έλληνες γνώριζαν ερχόμενοι σε επαφή με τις περιοχές κυρίως για λόγους εμπορικούς. Γνωρίζετε περισσότερα για το πότε και πως ήρθαν σε επαφή με τους λαούς των περιοχών αυτών. Θα μπορούσαν χρησιμοποιώντας πληροφορίες αυτών των λαών να φτάσουν στην Αμερική, τουλάχιστον στις ακτές του Καναδά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αλεξης15 : 05-04-09 στις 11:24
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-04-09, 22:38
metalskull Ο χρήστης metalskull δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Περιοχή: Περαια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή μπορει

μπορει να ειχαν φτασει γιατι υπαρχουν στο περου και σε αλλες χωρες εκει περα γυρω (πλιν ερθουν οι ινγκας κλπ.)λευκοι θεοι με ελληνικα ονοματα οπου τους βοηθησαν να αναπτυξουν πολιτισμο και 2ον πιστευω με τη ναργο γιατι λενε οτι ηταν ενα διαστημοπλοιο και εφτασε εκει και εμαθε στους ντοπιους πως να ανοπτυσονται
__________________
βαριεμαι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-09, 13:21
Άρτεμις Ο χρήστης Άρτεμις δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από metalskull
μπορει να ειχαν φτασει γιατι υπαρχουν στο περου και σε αλλες χωρες εκει περα γυρω (πλιν ερθουν οι ινγκας κλπ.)λευκοι θεοι με ελληνικα ονοματα οπου τους βοηθησαν να αναπτυξουν πολιτισμο και 2ον πιστευω με τη ναργο γιατι λενε οτι ηταν ενα διαστημοπλοιο και εφτασε εκει και εμαθε στους ντοπιους πως να ανοπτυσονται
Έχω ακούσει κι εγώ ότι οι Έλληνες έφτασαν στην Αμερική πριν τον Κολόμβο, αλλά πιστεύετε το παραμύθι ότι η Αργώ ήταν διαστημόπλοιο;
__________________
"ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ το φώς και η πρώτη
χαραγμένη στην πέτρα ευχή του ανθρώπου"

"ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ μου έδωσαν ελληνική
το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου."
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-09, 14:10
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το όνομα της Ιβηρικής χερσονήσου προέρχεται από τον ποταμό Ebro Ίβηρος στα ελληνικά και βρίσκεται γραμμένο περί τα 500 π.Χ για πρώτη φορά χωρίς να σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιούνταν και νωρίτερα
Αυτό είναι λάθος Αλεξης15...
Η ονομασία των Ιβήρων προέρχεται από διαφορετική πηγή.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να ψάξεις.
Το Galluase - έγινε Γαλάτες στην Ελληνική...
Ο Ασσουρμπανιπάλ - έγινε Σαρδανάπαλος...
Και ο Νεβουκαδνεζάρ ο Β, ο γιος του Ναβουπολάσαρ - έγινε Ναβουχοδονόσορ...

Παράθεση:
Τα αρχαιότερα ονόματα της Βρεταννίας και της Ιρλανδίας είναι Αλβιώνα και Λέρνη, τα οποία αναφέρονται περί το 400 π.Χ ίσως και παλιότερα
Και αυτό είναι λάθος.
Βλέπεις ποτέ οι Έλληνες δεν ρώτησαν τους αυτόχθονες πως ονομάζουν τα νησιά τους - τους έδωσαν μία ονομασία δική τους και πέρασε στην ιστορία, ίσως χωρίς να πατήσουν καν στα νησιά. Το ίδιο έκαναν και οι Καρχηδόνιοι - μόνο που τα δικά τους κείμενα χάθηκαν και καταστράφηκαν...
Για αυτό άλλωστε και συνεχίζουμε οι νεοέλληνες να ονομάζουμε στην Ελλάδα την "Ισλανδία", όταν το κανονικό της είναι Iceland- παγωμένη γη και Greenland= πράσινη γη... Παλιά κουσούρια...
Το ίδιο φυσικά συμβαίνει παντού: Λέμε οι καταρράκτες της Βικτώριας. Γιατί ρε φίλε - δεν είχαν όνομα πριν τους ανακαλύψει ένας Ευρωπαίος εξερευνητής;

Παράθεση:
Θα μπορούσαν χρησιμοποιώντας πληροφορίες αυτών των λαών να φτάσουν στην Αμερική, τουλάχιστον στις ακτές του Καναδά?
Δεν υπάρχουν πληροφορίες για αυτό - άλλωστε θα φαινόταν και από τα μετέπειτα ταξίδια, όπως του Πυθέα του Μασσαλιώτη.
Δες την ιστορία της Ιρλανδίας (και δη την μυθολογία της) και έλα να τη συζητήσουμε...

Παράθεση:
αλλά πιστεύετε το παραμύθι ότι η Αργώ ήταν διαστημόπλοιο;
Ααααα, τα πάντα μπορούν να πιστέψουν Άρτεμις...
Δεν χρειάζονται καμία απόδειξη άλλωστε για αυτό...
Αρκεί που το είπε κάποιος "πάνσοφος" ελληνοκεντρικός...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OANNHSEA : 06-04-09 στις 14:14
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-09, 16:49
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Ααααα, τα πάντα μπορούν να πιστέψουν Άρτεμις...
Δεν χρειάζονται καμία απόδειξη άλλωστε για αυτό...
Αρκεί που το είπε κάποιος "πάνσοφος" ελληνοκεντρικός...
Δεν με νοιάζει τι λένε οι "ελληνοκεντρικοί" (που στο κάτω-κάτω μπορεί να μην είναι σωστοί στον τρόπο σκέψεως περί ελληνισμού, κ.τ.λ.),αλλά εξακολουθώ να ΄χω απορίες και υποψίες περί αρχαιοελληνικού υπερατλαντικού ταξιδιού...

Δεν κατάφερα να βρω το σχετικό λινκ και δεν έχω σκάνερ για τη σελίδα,αλλά το ΕΨΙΛΟΝ της χθεσινής Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας είχε ρεπορτάζ για ένα...χωριό που το λεν "MACEDONIA" στις ζούγκλες της Λατινικής Αμερικής, στο οποίο οι ιθαγενείς κάτοικοί του, νομίζουν πως είναι οι μοναδικοί στον...κόσμο που έχουν το συγκεκριμένο όνομα για το χωριό τους...

Αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω, ας αναφέρει σχετικά...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-09, 03:35
odontas Ο χρήστης odontas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2009
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Βλέπεις ποτέ οι Έλληνες δεν ρώτησαν τους αυτόχθονες πως ονομάζουν τα νησιά τους - τους έδωσαν μία ονομασία δική τους και πέρασε στην ιστορία, ίσως χωρίς να πατήσουν καν στα νησιά.
Μην αποκλείεις το ενδεχόμενο η πηγή ζωής και εξέλιξης του ανθρώπου να ξεκίνησε από την περιοχή του Αιγαίου και καθώς μετακινούτανε, και είχαν κοινή γλώσσα, να έμειναν οι περισότερες ονομασίες. (ηχητικά περισότερο)
Παρεπιπτώντος.GREENLAND την αναφέρουν οι ξένοι και ας μήν είναι πράσινη.Ίσως κάποτε να ήταν.

Αλεξης15 πολλοί ιστορικοί απαγορευότανε να αναφερθούν σε ονόματα καθώς θα είχαν συνέπειες(Ατλαντίδα).Επίσης απαγορευότανε να αποκαλύψουν δρομολόγια για απαγορευμένες περιοχές (Νήσος Καλυψού).Έτσι οι αναφορές που έχουμε είναι από μεταγενέστερους.
Για την Βρετανία, όχι για την περιοχή όπως ορίζεται σήμερα, είναι πολύ πιο παλιά η ονομασία.Ίσως οι ονομασίες που λες να αναφέρονται σε κοντινά σημεία της.
Για το αν έφτασαν στις ακτές του Καναδά ή στην αμερική, νομίζω διάβασες τι έχω γράψει στο άρθρο για τους Αραουκάνους.Μπορείς να προσθέσεις ότι σε βρίσκει σύμφωνο, μιας και το θέμα είναι δικό σου.

metalskull το πρώτο σκέλος είναι πραγματικότητα αποδεδειγμένη.
Για την ΑΡΓΩ και περί διαστημοπλοίου δεν γνωρίζω.Η θεωρία που έχω σε μια άκρη του μυαλού μου λέει πως πιθανόν η Γη να αποικήθηκε από άλλο πολιτισμό που είτε καταστράφηκε ή αποκόπηκε και το αντίθετο.Μπορεί τα ανόματα των σκαφών τους να ήτανε αυτά που λέμε Θεοί.Μπορεί και να είμαστε μια σειρά αποικιών.Οπότε μπορεί και το ΑΡΓΩ να ήταν σκάφος.
Το σίγουρο είναι πως υπάρχει κοινή ρίζα και βάση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-09, 08:30
metalskull Ο χρήστης metalskull δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Περιοχή: Περαια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή ree

εχετε διαβασει τα βιβλια του Πλατωνα και του Σολωνα????Αν θυμαμαι καλα ο Σολωνας οταν πηγε στην Αιγυπτο του ειπαν οτι το 9000π.Χ. και το 10000π.Χ. οι Ελληνες εκαναν μαχη με τους Ατλαντιους που εμεις δεν το ξεραμε καν....και οταν πωτησε ο Σολον τι εγινε πως νικησαμε και τι απεγινε και δεν θυμομαστε τιποτα οι Αιγυπτιοι απαντησαν οτι επειδη η Ελλαδα υπεφερε απο πολλους σεισμους πεθεναν οι παλιοι και δεν ηξεραν οι νεοι τι εγινε παλιοτερα....Επισης του ειπε πως νικησαν χαρης σε κατυι απιστευτα οπλα οπου εκεγαν οτι εβρισκαν μπροστα τους......Τωρα αμα θελετε το πιστευετε αμα θελετε διαβαζεται και εξακριβονετε
__________________
βαριεμαι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-09, 12:15
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Καλημερα αδερφια,
δεν γνωριζω εχουν φτασει οι Ελληνες στην αμερικη (κατα την αποψη μου ειναι πολυ πολυ πιθανο).Πολυ απλα σκεφτητε αν γνωριζετε να μας πειτε για την γραμμικη Α που λενε οτι την εφεραν οι Φοινικες,αν οντος ειναι ετσι και τοτε θα δειτε μεχρι που μπορει να εφτασαν οι Ελληνες γιατι μας κρυβουν πολλα.Η γλωσσα ειναι καθαρα ελληνικη και εχει βρεθει στην μακεδονια σε σπυλαιο και χρονολογητε πολυ πιο πριν απο τους Φοινικες πραγματα που μας ειναι ΠΑΝΤΕΛΟΣ ΑΓΝΩΣΤΑ....Παντος κατι που διαβασα για διαστιμοπλοια μου φαινετε αστειο γιατι δεν μπορουσαν να πανε αλλιως?????Δεν θελω να φανω ειρονικος αλλα δεν νομιζω οτι στεκει και τοσο.......
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-09, 12:56
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Όσον αφορά τους Ίβηρες έχω ιδίαν άποψη OANNHSEA γιατί το καλοκαίρι πηγαίνοντας στη Βαρκελώνη επισκέφθηκα το μουσείο Ιστορίας της Καταλωνίας όπου και έγραφε ότι το όνομα Ίβηρες δόθηκε στους λαούς που κατοικούσαν κάτω από τον ποταμό Ebro ίβηρο στα ελληνικά και στη συνέχεια ανέφερε για τις φοινικικές και ελληνικές αποικίες με πιο καλά σωσμένη το Εμπόριο. Αυτό το συνδύασα με άλλα που είχα διαβάσει περί εμπορίου κασσίτερου των Ελλήνων με άλλα μέρη της Ευρώπης και με την Αγγλία κάτι που είχε πεί και ένας καθηγητής του Πανεπιστήμιου Πατρών στον Χαρδαβέλλα, όχι ο Γούδης ένας γεωλόγος νομίζω που ασχολείται και με το θέμα της Ατλαντίδας και λέει ότι είναι κάτω από την Ισπανία, παιδιά sorry δε θυμάμαι το ονομά του.

Odontas δε διάβασα το μήνυμα που λές, σου είναι εύκολο να μου πείς ποιό είναι για να μην ψάχνω αν όχι μπορείς να το ξαναγράψεις και εδώ περιληπτικά?
Η αλήθεια είναι πως τυχαία ψάχνοντας για άλλα πράγματα έχω διαβάσει αναφορές ότι έφτασαν στον Καναδά αλλά δεν έχω συγκεκριμένες πηγές.

Επίσης OANNHSEA, θεωρώ πως δεν είναι λογικό να ονόμασαν κάτι που δεν ήξεραν ή δεν είχαν πάει. Το ότι οι ντόπιοι έλεγαν τα νησία τους αλλιώς και οι αρχαίοι Έλληνες τα ονόμασαν αντίστοιχα στη γλώσσα τους και διασώθηκαν αυτά ναί, αλλά το να μην πήγαν καθόλου και να τα ονόμασαν δε μου φαίνεται λογικό. Δηλαδή, σαν να ονομάσω εγώ τη sierra nevada χιονισμένο βουνό, να μην έχω πάει ποτέ και να μείνει η δική μου ονομασία, μου φαίνεται αν μη τι άλλο απίθανο και κυρίως γιατί να ονομάσω κάτι που δε με αφορά.

Για την Αργώ έχω την άποψη ότι πρέπει να γίνει ξεχωριστή κουβέντα εκεί "παίζουν" πολλά και κυρίως συμβολισμοί.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-09, 14:02
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Αλεξης15: Ποτέ μην είσαι σίγουρος για τίποτα!!!

Παράθεση:
The River Ebro has the greatest discharge of any Iberian river, and is the longest in Spain, and second only to the Tajo ( Tagus, in thoery, in English) in Iberia . Its importance is reflected in the name of Peninsula, which almost certainly comes from the river, first known as the Iber and Iberus and Ebro, and not the other way around. It was first used in the 6th century BC by a Greek author in reference to the Iberians, or the people who lived along the Iberus ( Ebro ) river. Ultimately the word may well derive from the Basque words ibai (river) and ibar (valley), and these from ur meaning water. Linguists have noted similarities with the names of 200 other European rivers and streams (e.g. Ibar in Serbia, Ebrach and several Eberbach in Germany, Irwell in The UK) giving a tantalising clue as to a form of Basque being once spoken throughout Europe before the arrival of Indo-European tribes and languages.
Από εδώ:
http://www.iberianature.com/material/ebro.html
Παράθεση:
Αυτό το συνδύασα με άλλα που είχα διαβάσει περί εμπορίου κασσίτερου των Ελλήνων με άλλα μέρη της Ευρώπης και με την Αγγλία κάτι που είχε πεί και ένας καθηγητής του Πανεπιστήμιου Πατρών
Το εμπόριο χαλκού και ορείχαλκου πέρα από τις Ηράκλειες στήλες από το 800π.χ. ήταν προνόμιο μόνο των Φοινίκων.
Για αυτό άλλωστε και δεν υπάρχει μέχρι στιγμής απόδειξη για την ύπαρξη ελληνικών αποικιών πέρα από αυτή - η Μαινάκη στην νότια Ισπανία ήταν η πιο δυτική αποικία...

Οσο για την πόλη, εκεί υπήρχε η Ταρτησός και όχι η Ατλαντίδα...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OANNHSEA : 07-04-09 στις 14:06
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.