Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 10-12-09, 11:45
Το avatar του χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ
ΕΛΙΣΑΙΟΣ Ο χρήστης ΕΛΙΣΑΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν δεν είσαι ο Δάκογλου...

Δεν θα ήταν σωστό να έχεις μια αναφορά (reference);

Αν και δεν θυμάμαι να είναι ακριβώς έτσι... αλλά κάπως έτσι
είναι...(τα περί αποστάσεων των πλανητών)
Πολύ καλά θυμάσαι, όμως είναι δικιά μου η παράληψη λόγω βιασύνης, ζητώ συγνώμη γι' αυτό.
Στην έρευνά μου λοιπόν αυτή δανείστηκα λοιπές γνώσεις , στα περί αποστάσεων, και όχι μόνον, από το μνημιώδες έργο του κ. ΔΑΚΟΓΛΟΥ.
Απλά εδώ είναι μια ενδεικτική αναφορά δεν είναι κάποιο ολοκληρωμένο άρθρο.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη οι επιστήμονες (μύστες) του πακέτου της ΜΥΘΩΔΙΑΣ κάνουν χρήση συγκεκριμένων ιδιοσυχνοτήτων για να πετύχουν τον ανάλογο συντονισμό...
Νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Τώρα ΓΙΑ το 1,618 είναι η απόσταση κατά Πυθαγόρα (σύμφωνα με τον κ. ΔΑΚΟΓΛΟΥ)...
Να είσαι καλά.
__________________
Τίποτα δεν είναι νεκρό, όταν μπορεί να ξαναγεννηθεί...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 10-12-09, 11:56
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΙΣΑΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά την ταπεινή μου γνώμη οι επιστήμονες (μύστες) του πακέτου της ΜΥΘΩΔΙΑΣ κάνουν χρήση συγκεκριμένων ιδιοσυχνοτήτων για να πετύχουν τον ανάλογο συντονισμό...
Νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Για την ακρίβεια... όχι δεν καταλαβαίνω...
Θα ήταν εύκολο να αναλύσεις λίγο πιο πολύ τι θες
να πεις;

Υ.Γ. Όντως πολύ καλό το έργο του Δάκογλου..
(btw Δάκογλου είναι ή Δακόγλου; )
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 11-12-09, 12:09
Το avatar του χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ
ΕΛΙΣΑΙΟΣ Ο χρήστης ΕΛΙΣΑΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ακρίβεια... όχι δεν καταλαβαίνω...
Θα ήταν εύκολο να αναλύσεις λίγο πιο πολύ τι θες
να πεις;

Υ.Γ. Όντως πολύ καλό το έργο του Δάκογλου..
(btw Δάκογλου είναι ή Δακόγλου; )
Πέραν των 7 φωνηέντων που έχουν άμεση σχέση με τις μουσικές νότες και με συγκεκριμένες συχνότητες...
Από την άλλη ο αριθμός Φ=1,618 (χρυσός αριθμός) έχει από φυσικομαθηματικής απόψεως παράξενες ιδιότητες, όσον αφορά τα φυσικά φαινόμενα του χώρου, που έχουν άμεση σχέση με την 4η και 5η διάσταση.
(Το θέμα αυτό έχει αναλυθεί το 1991 στο περιοδικό "ΔΑΥΛΟΣ").
Να είσαι καλά.
__________________
Τίποτα δεν είναι νεκρό, όταν μπορεί να ξαναγεννηθεί...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ : 11-12-09 στις 12:10
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 11-12-09, 13:30
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γίνεται. Δεν εννοώ οτι είναι εφικτό... εννοώ οτι τέτοιου είδους έρευνες
πραγματοποιούνται.

Μόνο που, η μελωδία, και η μουσική εν γένει, είναι απλά μια οργανωμένη
μορφή ήχου. Η οργάνωση του ήχου, μπορεί να υπακούει σε κάτι όπως
τα μαθηματικά, μπορεί και όχι. Αυτό είναι ένας παράγοντας που εξαρτάται
και από τους ακροατές... εννοώ οτι αυτό που παράγεται κατά κόρον ως
μουσική δεν είναι πάντα το ίδιο... γιατί ο κόσμο (και άρα οι ακροατές)
αλλάζουν.

Λίγο off topic το παραπάνω... αλλά πιστεύω οτι ήθελες να πεις πως
εφόσον
οι λέξεις είναι ήχος
οι λέξεις δείχνουν να έχουν μια κρυμμένη (; ) μαθηματική σχέση
η μουσική είναι ήχος
ο ήχος είναι ταλαντώσεις και μεταφορά ενέργειας
Τεσ' πα
Εγώ πάντως όπως το βλέπω είναι ότι σας (μας) δίνετε το γλυκό με το σιρόπι τριγύρω και εμείς γλείφουμε το σιρόπι, αφήνοντας το γλυκό απείραχτο.
Μα όλη η φιλοσοφία τον τραγουδιών (μελωδίες) του παπαθανασιου είναι στης νότες και συχνότητες που πιάνει.. τα λόγια είναι διακοσμητικά. Τα οποία όντος δένουν με το όλο θέμα του. Όπως ανέφερε κάποιος ποιο πάνω ότι Δίας έλα ελα.. (κάτι τέτοιο).. δίνουν συντεταγμένες.
Άρα που είναι το κρυφό μήνυμα σε αυτό.. Θέλει ψάξιμο και έρευνα.
Όταν είδα την εκπομπή του χαρδαβελα και άρχισε να παίζει το τραγούδι. Δεν χιαζόταν να διαβάσω τους υποτίτλους. Ερχόταν μόνο του.. το καταλάβαινα (άκουγα). Άρα που είναι τα κρυφά λόγια.

Εύχομαι αφού τελειώσετε όσοι κάνετε την έρευνα εκεί.. να προχωρήσετε και στο κυρίως πιάτο.

Και δεν είναι ούτε 1 ούτε 2 η μελωδίες του.. Τώρα αυτή.. Μπορεί να είναι ελαφρός ποιο ξεχωριστή αφού μπήκε και η νασα στη μέση..
Ξέρεται πάντως ότι δεν διακρίνεται για τους στοίχους ο παπ. Αλλά για μελωδίες. Ο νέος κώδικας Νταβίντσι.. (παπ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 11-12-09 στις 13:47
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 12-12-09, 13:23
Το avatar του χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ
ΕΛΙΣΑΙΟΣ Ο χρήστης ΕΛΙΣΑΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως όπως το βλέπω είναι ότι σας (μας) δίνετε το γλυκό με το σιρόπι τριγύρω και εμείς γλείφουμε το σιρόπι, αφήνοντας το γλυκό απείραχτο.
Μα όλη η φιλοσοφία τον τραγουδιών (μελωδίες) του παπαθανασιου είναι στης νότες και συχνότητες που πιάνει.. τα λόγια είναι διακοσμητικά. Τα οποία όντος δένουν με το όλο θέμα του. Όπως ανέφερε κάποιος ποιο πάνω ότι Δίας έλα ελα.. (κάτι τέτοιο).. δίνουν συντεταγμένες.
Άρα που είναι το κρυφό μήνυμα σε αυτό.. Θέλει ψάξιμο και έρευνα.
Όταν είδα την εκπομπή του χαρδαβελα και άρχισε να παίζει το τραγούδι. Δεν χιαζόταν να διαβάσω τους υποτίτλους. Ερχόταν μόνο του.. το καταλάβαινα (άκουγα). Άρα που είναι τα κρυφά λόγια.

Εύχομαι αφού τελειώσετε όσοι κάνετε την έρευνα εκεί.. να προχωρήσετε και στο κυρίως πιάτο.

Και δεν είναι ούτε 1 ούτε 2 η μελωδίες του.. Τώρα αυτή.. Μπορεί να είναι ελαφρός ποιο ξεχωριστή αφού μπήκε και η νασα στη μέση..
Ξέρεται πάντως ότι δεν διακρίνεται για τους στοίχους ο παπ. Αλλά για μελωδίες. Ο νέος κώδικας Νταβίντσι.. (παπ)
Εγώ είμαι αυτός που αναφέρεις εδώ:"Όπως ανέφερε κάποιος ποιο πάνω ότι Δίας έλα ελα.. (κάτι τέτοιο).. δίνουν συντεταγμένες".
Και ποιός σου είπε ότι εμείς τα ταπεινά ανθρωπάκια δεν έχουμε φτάσει στο λεγόμενο κυρίως πιάτο...
ΕΝ αρχή είναι ο λόγος...
Να είσαι καλά.
__________________
Τίποτα δεν είναι νεκρό, όταν μπορεί να ξαναγεννηθεί...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ : 12-12-09 στις 13:25
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 13-12-09, 12:04
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Στο facebookικό group της Κοινότητάς μας, ο χρήστης Πελασγός μας γνωστοποίησε ένα πολύ ενδιαφέρον νέο site.
Πρόκειται για το www.ello.gr, το οποίο μεταξύ άλλων φιλοξενεί ένα ντοκυμαντέρ έρευνας σχετικά με τη Μυθωδία (η ιστοσελίδα ανήκει σε 3 συντελεστές, ένας εκ των οποίων είναι ο Εχετλαίος, γνωστός για την "αποκωδικοποίηση" των στίχων της Μυθωδίας πριν από αρκετά χρόνια). Το ντοκυμαντέρ θα το βρείτε στο http://www.ello.gr/videos-mythodea.html .
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 13-12-09 στις 12:04
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 13-12-09, 16:23
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice Εμφάνιση μηνυμάτων
... ο χρήστης Πελασγός μας γνωστοποίησε ένα πολύ ενδιαφέρον νέο site.
Πρόκειται για το www.ello.gr, το οποίο μεταξύ άλλων φιλοξενεί ένα ντοκυμαντέρ έρευνας σχετικά με τη Μυθωδία (η ιστοσελίδα ανήκει σε 3 συντελεστές, ένας εκ των οποίων είναι ο Εχετλαίος, γνωστός για την "αποκωδικοποίηση" των στίχων της Μυθωδίας πριν από αρκετά χρόνια). Το ντοκυμαντέρ θα το βρείτε στο http://www.ello.gr/videos-mythodea.html .

Όποιος δει τα βίντεο, ειδικά αυτά με την "ανάλυση των στίχων", θα ξεχάσει και όσα Ελληνικά ήξερε... Ή στην καλύτερη περίπτωση θα πρέπει να επισκεφτεί ωρλ για να του επιβεβαιώσει αν ακούει καλά ή όχι...
Επίσης, τα ένθετα σχόλια του αφηγητή για τον δωδεκαθεϊσμό και τους Έλληνες που ήρθαν από το διάστημα είναι λιγάκι αστεία σε κάποια σημεία...
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 13-12-09, 22:58
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΙΣΑΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είμαι αυτός που αναφέρεις εδώ:"Όπως ανέφερε κάποιος ποιο πάνω ότι Δίας έλα ελα.. (κάτι τέτοιο).. δίνουν συντεταγμένες".
Και ποιός σου είπε ότι εμείς τα ταπεινά ανθρωπάκια δεν έχουμε φτάσει στο λεγόμενο κυρίως πιάτο...
ΕΝ αρχή είναι ο λόγος...
Να είσαι καλά.
Μην την βλέπεις έτσι..

Όταν εννοώ εσείς.. το γράφω γιατί εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι ούτε με έρευνα αλλά η αλήθεια δεν την είδα ούτε καν ζωντανά αυτή την συναυλία.
Βλέπω το πείρες κάπως ανταγωνιστικά.. έπεσες έξω όμως. Απλά εγώ μοιράστηκα μια ευχάριστη προσωπική εμπειρία που ίσως να βοηθά σε κάτι όλους εσάς που κάνετε έρευνα.

Καλό είναι πάντως να υπάρχουν εκεί έξω πολλές ομάδες που κάνουν τέτοιες έρευνες έτσι ώστε να υπάρχουν και πολλές απόψεις και αποτελέσματα έτσι ώστε να βγει και ένα μέσω αποτέλεσμα.


Όσο για το όνομα συγγνώμη, το διάβασα αλλά έχω πρόβλημα με τα ονόματα.. τα ξεχνώ μετά από κάποια λεπτά.. εκτός αν είναι κομμάτι της ζωής μου.
Είμαι καλώς όμως με αριθμούς ..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 13-12-09 στις 23:33
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 15-12-09, 19:17
Το avatar του χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ
ΕΛΙΣΑΙΟΣ Ο χρήστης ΕΛΙΣΑΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην την βλέπεις έτσι..

Όταν εννοώ εσείς.. το γράφω γιατί εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι ούτε με έρευνα αλλά η αλήθεια δεν την είδα ούτε καν ζωντανά αυτή την συναυλία.
Βλέπω το πείρες κάπως ανταγωνιστικά.. έπεσες έξω όμως. Απλά εγώ μοιράστηκα μια ευχάριστη προσωπική εμπειρία που ίσως να βοηθά σε κάτι όλους εσάς που κάνετε έρευνα.

Καλό είναι πάντως να υπάρχουν εκεί έξω πολλές ομάδες που κάνουν τέτοιες έρευνες έτσι ώστε να υπάρχουν και πολλές απόψεις και αποτελέσματα έτσι ώστε να βγει και ένα μέσω αποτέλεσμα.


Όσο για το όνομα συγγνώμη, το διάβασα αλλά έχω πρόβλημα με τα ονόματα.. τα ξεχνώ μετά από κάποια λεπτά.. εκτός αν είναι κομμάτι της ζωής μου.
Είμαι καλώς όμως με αριθμούς ..
Το ίδιο κι εγώ μόνο από αριθμούς καταλαβαίνω, αλλά δεν το πήρα ανταγωνιστικά, άλλους ήθελα να δείξω...
Κάποιος τρόπος υπάρχει να δεις τι παίζεται με αυτή την ιστορία και ο τρόπος αυτός είναι οι αριθμοί...
Πάντως αυτό που είμαι σε θέση να σου πω είναι ότι το ΑΘΡΟΙΣΜΑ των αριθμο- φωνήεντα που χρησιμοποιούνται έχουν άμεση σχέση με τις αποστάσεις του πλανήτη ΠΛΟΥΤΩΝ και του 12ου ΠΛΑΝΗΤΗ...
Αυτά κι ας με πουν γραφικό.
Να είσαι καλά.
__________________
Τίποτα δεν είναι νεκρό, όταν μπορεί να ξαναγεννηθεί...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 15-12-09, 20:29
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Α εντάξει να είσαι καλά και καλή συνέχεια στην έρευνα σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 15-12-09 στις 20:34
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.